Macbook ή όχι;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ούτε καν. Αν και είχα επιλογή να πάρω Mac, τελικά προτίμησα να διαθέσω το budget σε πιο ουσιώδη πράγματα.
Αν και με έχουν καλύψει πιο πάνω, περιληπτικά:

  • Τα θεωρώ σπατάλη χρημάτων, υπερτιμολογημένα και εκμεταλλεύονται την αφέλεια του γενικού κοινού ότι "αφού είναι ωραίο και shiny, δεν θα χαλάει".
  • Σε "κλειδώνουν" στο σύστημά τους, κοινώς σε περιορίζουν να χρησιμοποιείς τα δικά τους πρότυπα και μόνο. Θέλεις αντάπτορες Mini-DisplayPort -> anything, ενώ οι δε shiny οθόνες των iMac πρακτικά δεν παίζουν με τα ordinary PCs - όχι με όλα, τουλάχιστον, θες να έχεις GPU με MDP port.
  • Λίγες επιλογές για αλλαγή μπαταρίας - μνήμης, και αν σου δίνουν. Τα τελευταία μοντέλα τα έχουν κολλημένα στην μητρική.
  • Λειτουργικό που μου δίνει την αίσθηση ότι φτιάχτηκε για παιδάκια του δημοτικού. Μία φορά που χρειάστηκα κάτι, έψαχνα 15 λεπτά για να βρω πώς ανοίγεις terminal... Πολύ πιο εύκολα ένας χρήστης Windows μπορεί να συνηθίσει σε (στημένο) περιβάλλον linux gnome/kde, παρά σε MacOS, κατά την γνώμη μου. Χώρια που δεν μου δίνει το ίδιο customizability που δίνει το linux.
  • Χώρια που σκας μια περιουσία και για τις όποιες αναβαθμίσεις χρειαστείς.
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι έχουν "ωραίο" design. Αλλά σε καμία περίπτωση, για μένα, δεν αξίζει τόσο κερατιάτικη υπερτιμολόγηση. Απλώς βασίζονται στην ψευδαίσθηση που έχει ο κόσμος πως "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα θεωρώ σπατάλη χρημάτων, υπερτιμολογημένα και εκμεταλλεύονται την αφέλεια του γενικού κοινού ότι "αφού είναι ωραίο και shiny, δεν θα χαλάει".
Σε "κλειδώνουν" στο σύστημά τους, κοινώς σε περιορίζουν να χρησιμοποιείς τα δικά τους πρότυπα και μόνο. Θέλεις αντάπτορες Mini-DisplayPort -> anything, ενώ οι δε shiny οθόνες των iMac πρακτικά δεν παίζουν με τα ordinary PCs - όχι με όλα, τουλάχιστον, θες να έχεις GPU με MDP port.

η νικη του μαρκετινγκ πσνω στην ουσια-που υπαρχει αλλα οχι τοση

αν ολοι οι χρηστες δεν κοιταγαν το περιτυλιγμα και αγοραζουν φιρμα τι θα κανανε και οι εταιριες σαν και αυτη?
κλεφτες θα γινονταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
η νικη του μαρκετινγκ πσνω στην ουσια-που υπαρχει αλλα οχι τοση

αν ολοι οι χρηστες δεν κοιταγαν το περιτυλιγμα και αγοραζουν φιρμα τι θα κανανε και οι εταιριες σαν και αυτη?
κλεφτες θα γινονταν?

Θα αλλαζαν πολιτικη ή θα προχωρουσαν σε "δημιουργικη καταστροφη" (να μου χρησιμευσει και καπου το αοδε, τοσα χρονια μετα...!":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
How about ... no? Ορίστε και μια σύγκριση τιμών.






Ωραίο πάντως το Marketing department τους. Όσος κόσμος δεν ξέρει από PCs νομίζει ότι επειδή είναι shiny, είναι και "καλά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το χειροτερο ειναι πως κοσμος που ξερει απο pc (καλα... νομιζει πως ξερει) πιστευει οτι τα ιδια χαρακτιριστικα σε mac ειναι καλητερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για επαγγελματικούς λόγους χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό imac. Αν περίγραφα με τρεις λέξεις τα συστήματα της apple αυτές θα ήταν "απλότητα", "ποιότητα" και "ασφάλεια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"απλότητα", "ποιότητα" και "ασφάλεια"


το "ξεφραγκιασμα" ξεχασες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απλοτιτα; Ποιοτιτα; Μαλλον για διαφορετικα μηχανιματα μιλαει ο καθενας σε αυτο το τοπικ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
το "ξεφραγκιασμα" ξεχασες
Το τελευταίο που σκέφτομαι όταν βλέπω τον imac είναι το κόστος αγοράς του.
Απλοτιτα; Ποιοτιτα; Μαλλον για διαφορετικα μηχανιματα μιλαει ο καθενας σε αυτο το τοπικ... :P
Απλά δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το τελευταίο που σκέφτομαι όταν βλέπω τον imac είναι το κόστος αγοράς του.

Απλά δουλεύει.

Ε... Οχι...! Εχω δει πολλα μακ που που απλα... δεν δουλευουν!
Οπως επισεις εχω δει πολλα windows/linux pc που απλα... δουλευουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε ξέρω τι λέτε, αλλά εγώ αν είχα τα λεφτά, ένα mac το' παιρνα ευχαρίστως,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δε ξέρω τι λέτε, αλλά εγώ αν είχα τα λεφτά, ένα mac το' παιρνα ευχαρίστως,
Κι εμένα μου πέρασε μια στιγμή απ' το μυαλό που είχα την ευκαιρία. Τελικά αγόρασα ΔΥΟ υπολογιστές, και οι δύο με ΚΑΛΥΤΕΡΑ χαρακτηριστικά απ' το mac (32 GB Ram, etc), ένα 27άρι monitor, έναν SSD, ακουστικά, εξωτερικό σκληρό δίσκο... όλα με τα ίδια λεφτά. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Eγώ αγόρασα το Macbook Pro τον περασμένο Ιούλιο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Για μένα η χρήση του είναι αρκετά - για να μην πω πολύ - πιο απλή κι εύκολη σε σύγκριση με το laptop που είχα πριν (HP). Όσο για τα χρήματα, αναλόγως πώς θέλει να τα διαθέσει κανείς. Άλλοι αγοράζουν smartphones με 900 €. Για μένα είναι αδιανόητο να δώσει κανείς πάνω από 200 € για κινητό. Δε θα πάω να ψάξω για κινητό, αν θέλω μια συσκευή για να μπαίνω στο internet και να βλέπω ταινίες. Μια φορά δεν έχω σκεφτεί, πόσο ξεφραγκιάστηκα, για να πάρω το Macbook. Αντιθέτως, με το HP πολλές φορές το σκέφτηκα, γιατί ήταν laptop των 1.000 € και είχε του κόσμου τα προβλήματα 4 χρόνια. Πάνω κάτω την ίδια εμπειρία έχω κι από Sony Vaio, Toshiba και Asus (laptop που έχουν πολύ κοντινά μου πρόσωπα). Ε, σκέφτηκα ότι δε χρειάζεται να δοκιμάσω και τη Samsung, μπας και... Ήθελα να αγοράσω κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά και δεν το έχω μετανιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα μακ ειναι πολύ όμορφα pc όπως και το καινούριο iphone
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
εγω εχω παντως ενα asus notebook που το πηρα 450 ευρω περιπου και πεταει σε σχεση με ενα macbook του κολλητου μου.Μονο που βλεπω το mac Os αηδιαζω.Ουτε το trackpad του δεν με βολευε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγω εχω παντως ενα asus notebook που το πηρα 450 ευρω περιπου και πεταει σε σχεση με ενα macbook του κολλητου μου.Μονο που βλεπω το mac Os αηδιαζω.Ουτε το trackpad του δεν με βολευε.

:P Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερο το asus από το macbook του κολλητού σου τουλάχιστον σε όλους τους τομείς.

Εγώ όταν βλέπω mac oς ηρεμώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμαν
τι τα κανεις τοσα?:P
και που βρηκες μητρικη που να παιρνει τοσα?
εγω με 6 και τα θεωρω υπερβολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ε οχι και υπερβολη τα 6 ρε Αγγελε...
Τα 32 ειναι καπως πολλα βεβαια οφειλω να πω... Αν δουλευεις πολλα virtual μηχανιματα ομως, καλο ειναι να υπαρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχω έναν iMac 2011 Mid. Η μικρότερη έκδοση τότε (core i5, 21" οθόνη).

Απλώς η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ. Η μοναδική αναβάθμιση που του έχω πάρει είναι πριν λίγο καιρό αγορά μνήμης που από 4gb πήγε 12gb (με 40 ευρώ) και ο λόγος που το έκανα δεν ήταν λόγο απόδοσης αλλά επειδή δεν ήθελα ο επεξεργαστής να κουράζεται τόσο πολύ.

Όσο αφορά την τιμή. Έδωσα 1100 € να τον αγοράσω. Αυτή τη στιγμή τον πουλάω άνετα 700€. Συνεπώς το imac μου έχει στοιχήσει 440 ευρώ για 5 χρόνια χρήσης. Φυσικά δεν μου έχει περάσει καν στο μυαλό να το πουλήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Για πιο λόγο να αγοράσει κανείς ένα Macbook 1,000 ευρώ?!
Με 1,000 ευρώ παίρνεις ένα σταθερό PC και θα είναι και διαστημόπλοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top