• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ναι μωρε και γω ποναω πισω τα κοκκαλα μου κατω χαμηλα στη μεση, φυσιολογικο ειναι, εκει η περιοχη ολη ειναι σε πονο και ο οργανισμος ολος σε ενταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ο ορθοπαιδικός σε ρώτησε αν σου ήρθε περίοδος για να ξέρει για πόσο ακόμη θα αναπτύσσεται ο σκελετός σου.

Kαλά αυτή η άποψη δεν έχει καταρριφθεί; Αν ήταν να μην μεγαλώνει ο σκελετός μας θα είχα σώμα δηλαδή πέμπτης δημοτικού; Πού το βρήκα τόσο μπόι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αυτό με την ανάπτυξη και την περίοδο είναι τεράστιος μύθος!Eγώ ήμουν 1,50 όταν μου ρθε πρώτη φορά και τώρα είμαι 1,75 :p
Επίσης, συμφωνώ με τις προλαλήσασες, ότι και να τα βάλεις τα χέρια εκεί , αν πονάς τρελά (ειδικά εμείς που έχουμε δυμηνόρροια) δεν υπάρχει διαφορά. Εμένα πάντα με πονά περισσότερο η μέση παρά η κοιλιά και οι κράμπες. Όσο για τη θάλλασσα, καλύτερα 6 μέρες αποχή από το μπάνιο, γιατί η επαφή με το κρύο νερό (ειτε θαλασσα είτε ντους) μπορεί όντως να επηρεάσει την περίοδο έως και να κοπεί προσωρινά, αλλά είναι και η αίσθηση του φουσκώματος, που να πας για μπάνιο αν νιώθεις σαν αερόστατο από την κατακράτηση υγρών ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καλά εγώ νιώθω σαν αερόστατο και στη στεριά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλα χτες το βραδυ πεθανα στους πονους, πηρα πανατολ και μπουσκοπαν για να ηρεμησει λιγο ο πονος. α και δυο τρια τσαγακια δυοσμο. με ηρεμησε λιγο κοιμηθηκα και σημερα ειναι καπως λιγοτερος ο πονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Εγώ έπαιρνα κανένα μεσουλίντ αλλά τα έκοψα αυτά γιατί είναι δυνατά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ έπαιρνα κανένα μεσουλίντ αλλά τα έκοψα αυτά γιατί είναι δυνατά...

αυτά είναι πολύ δυνατά!! Άσε που προκαλούν πρόβλημα στα νεφρά αν τα παίρνεις πολλές φορές! Με ένα αναβράζον ή max ένα πονστάντ, με πιάνουν εμένα, και φαντάσου έχω ΤΟΥΣ πόνους. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Kαλά αυτή η άποψη δεν έχει καταρριφθεί; Αν ήταν να μην μεγαλώνει ο σκελετός μας θα είχα σώμα δηλαδή πέμπτης δημοτικού; Πού το βρήκα τόσο μπόι;:hmm:

Αυτό με την ανάπτυξη και την περίοδο είναι τεράστιος μύθος!Eγώ ήμουν 1,50 όταν μου ρθε πρώτη φορά και τώρα είμαι 1,75 :p

Τι να σας πω, στην Ιατρική ακόμη μας το διδάσκουν :worry:
Σίγουρα δεν θα σταματήσει η ανάπτυξη την στιγμή που σου έρθει περίοδος πάντως.

Εγώ έπαιρνα κανένα μεσουλίντ αλλά τα έκοψα αυτά γιατί είναι δυνατά...

αυτά είναι πολύ δυνατά!! Άσε που προκαλούν πρόβλημα στα νεφρά αν τα παίρνεις πολλές φορές! Με ένα αναβράζον ή max ένα πονστάντ, με πιάνουν εμένα, και φαντάσου έχω ΤΟΥΣ πόνους. :(

Νιμεσουλίδη for the win!
Δεν νομίζω πως με 1 το μήνα θα πάθει κανείς κάτι...
Και μην ξεχνάμε πως η υπερβολική δόση παρακεταμόλης (το depon για παράδειγμα) είναι η 1η αιτία οξείας ηπατικής ανεπάρκειας (στοιχεία από ΗΠΑ). Ακόμη και το απλό depon δηλαδή δεν είναι τόσο αθώο, όλα θέλουν προσοχή. Για παράδειγμα, το να πάρεις ένα κουτί depon για να αυτοκτονήσεις είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να πάρεις ένα κουτί λεξοτανίλ. (Ελπίζω να μην δίνω ιδέες...)
Σίγουρα αν κάποια ανακουφίζεται από τους πόνους περιόδου με ένα ντεπόν ή πονσταν, ας μείνει σε αυτό. Αν όμως δεν της περνά ο πόνος, δεν θα πρέπει να διστάζει να χρησιμοποιήσει άλλα φάρμακα. Εγώ αυτό έκανα, δίσταζα, και άδικα ταλαιπωρήθηκα για 1-2 χρόνια. Προβλήματα δημιουργούνται από την μακροχρόνια λήψη φαρμάκων συνήθως, γι' αυτό είπα και πιο πάνω ότι με 1 μεσουλιντ τον μήνα δεν θα πάθεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Erida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγω παντως δεν ποναω καθολου, εκτος φυσικα αν κρυωσω κατα τ'αλλα τιποτα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εγω παντως δεν ποναω καθολου, εκτος φυσικα αν κρυωσω κατα τ'αλλα τιποτα:hmm:
Τυχερή :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
αυτά είναι πολύ δυνατά!! Άσε που προκαλούν πρόβλημα στα νεφρά αν τα παίρνεις πολλές φορές! Με ένα αναβράζον ή max ένα πονστάντ, με πιάνουν εμένα, και φαντάσου έχω ΤΟΥΣ πόνους. :(

Εμένα αυτά, όπως και τα ντεπόν παναντόλ, δε μου κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, είναι λες και τρώω καραμέλες άγευστες.
Έχω βολευτεί με τα Nurofen και όταν δεν υπάρχει στο σπίτι απλά ψοφάω από τον πόνο.:P
Μακάρι να ήμουν άντρας αυτές τις 3 μέρες *.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω παντως σχεδον ακριβως οταν μου ηρθε περιοδος σταματησα να ψηλωνω. Ειχα αναπτυχθει και πολυ γρηγορα και σταματησε αποτομα, αλλα τοτε ηταν. Λογικα για αλλους θα ισχυει και για αλλους οχι και ισως παιζει ρολο και το ποτε σου ηρθε περιοδος. Εμενα μου ειχε ερθει αρκετα νωρις σε σχεση με αλλες κοπελες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
αυτά είναι πολύ δυνατά!! Άσε που προκαλούν πρόβλημα στα νεφρά αν τα παίρνεις πολλές φορές! Με ένα αναβράζον ή max ένα πονστάντ, με πιάνουν εμένα, και φαντάσου έχω ΤΟΥΣ πόνους. :(
Τι να σας πω, στην Ιατρική ακόμη μας το διδάσκουν :worry:
Νιμεσουλίδη for the win!
Δεν νομίζω πως με 1 το μήνα θα πάθει κανείς κάτι...
Και μην ξεχνάμε πως η υπερβολική δόση παρακεταμόλης (το depon για παράδειγμα) είναι η 1η αιτία οξείας ηπατικής ανεπάρκειας (στοιχεία από ΗΠΑ). Ακόμη και το απλό depon δηλαδή δεν είναι τόσο αθώο, όλα θέλουν προσοχή. Για παράδειγμα, το να πάρεις ένα κουτί depon για να αυτοκτονήσεις είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να πάρεις ένα κουτί λεξοτανίλ. (Ελπίζω να μην δίνω ιδέες...)
Σίγουρα αν κάποια ανακουφίζεται από τους πόνους περιόδου με ένα ντεπόν ή πονσταν, ας μείνει σε αυτό. Αν όμως δεν της περνά ο πόνος, δεν θα πρέπει να διστάζει να χρησιμοποιήσει άλλα φάρμακα. Εγώ αυτό έκανα, δίσταζα, και άδικα ταλαιπωρήθηκα για 1-2 χρόνια. Προβλήματα δημιουργούνται από την μακροχρόνια λήψη φαρμάκων συνήθως, γι' αυτό είπα και πιο πάνω ότι με 1 μεσουλιντ τον μήνα δεν θα πάθεις τίποτα.
Μία φίλη μου παιρνει μαζεμένα 2 μεσουλιντ και ντεπόν και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... :/: Σαν κοκτέιλ χαπιών ένα πράμα... Δεν την πιάνουν λέει άμα τα παίρνει ένα ένα :eek: Όταν τα πάρει ΌΛΑ μαζι τότε ησυχάζει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εμένα αυτά, όπως και τα ντεπόν παναντόλ, δε μου κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, είναι λες και τρώω καραμέλες άγευστες.
Έχω βολευτεί με τα Nurofen και όταν δεν υπάρχει στο σπίτι απλά ψοφάω από τον πόνο.:P
Μακάρι να ήμουν άντρας αυτές τις 3 μέρες *.*

3 μέρες;;;;;; Eγώ 7-8 !!!! Εδώ και 6 χρόνια :P:P :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
7-8 μέρες περίοδο;:worry:
Γουατ; 5 το πολύ λέω γω, και πονάω μόνο τη πρώτη και τη 2η ελάχιστα, εδώ και 7 χρόνια.:redface: ( ναι κι εγώ από τα 11 γι' αυτό είμαι κοντή -.- )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Kι εγώ 7-8 έχω και με πολύ μεγάλη ροή. Οι 3 πρώτες μέρες είναι δύσκολες, μετά απλά συνηθίζω. Πάντως έχω προσέξει πως ο πόνος πάει εναλλάξ με την περίοδο. Πονάω δηλαδή ανά 2 περιόδους αλλά σε φυσιολογικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι και εγώ. πονάω , δυσμηνόρροια και παίρνω και ρυθμιστικά για την περίοδο γιατί είχα και αμηνορροια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εχει σταθεροποιηθει ο κυκλος σε καμια αφοτου εκανε σεξ? γιατι εμενα ειναι καπως καλυτερα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
αυτό είναι μύθος ... δεν ισχύει πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Εμένα χάλασε. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top