Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ρε μάγκες, πυρηνική επιστήμη το κάνατε. Είναι θέμα σκοπού. Αν θέλετε να πηδήξετε ή να ξεκινήσετε κάτι στο οποίο έχετε σκοπό να περάσετε καλά και μετά να το λήξετε, τότε λογικό είναι να κοιτάξετε την εξωτερική εμφάνιση, γιατί προφανώς η φράση "να περάσω καλά" υποδηλώνει την σαρκική απόλαυση. Γιατί αν θέλω να συζητήσω για κοινωνικά και υπαρξιακά προβλήματα, εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να βγω για ποτό να ρίξω γκόμενα, ώστε να κάνω αυτό, αλλά θα βγω με φίλους και γνωστούς να τα πω όμορφα κι ωραία.
Αν πάλι γνωρίσετε μια κοπέλα με την οποία σκέφτεστε κάτι σοβαρότερο και η σχέση σας γίνεται σοβαρή και μακροχρόνια με φυσικό επακόλουθο να σκοπεύετε να αρραβωνιαστείτε κ.λπ. τότε αν θες να κάνεις καλή οικογένεια και να μην πάρεις διαζύγιο για χίλιους - δυο λόγους σε χρόνο ντετέ (με υπογραφή δική μου), οφείλεις να δώσεις μεγαλύτερη βαρύτητα στον χαρακτήρα, χωρίς πάλι να παραβλέπεις εντελώς την εμφάνιση.

Τι μου βάζετε Άινσταϊν και Πλάτωνα; Ηρεμήστε λίγο. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή μιλάς μόνο σε όμορφους ανθρώπους, huh?!:hmm:

Αναφέρομαι στη σύναψη ερωτικών σχέσεων κοπελιά, όχι για φιλίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Αναφέρομαι στη σύναψη ερωτικών σχέσεων κοπελιά, όχι για φιλίες

Ναι κοπέλι μου δεν διαφωνούμε, και εγώ για τις ερωτικές σχέσεις μιλάω. Αν μια κοπέλα δλδ δεν είναι τόσο ωραία φσσστ έφυγε ε? Πολύ καλό. Είναι πολύ φρόνιμο να κρίνεις μια κοπέλα ή και εμείς οι γυναίκες έναν αντρα απ'το αν η μούρη του είναι όμορφη:) "Η εμφάνιση είναι το Α", πόσο γερά πιστεύεις ότι είναι τα θεμέλια σε μια σχέση που βασίζεται κατά κύριο λόγο στην εξωτερική εμφάνιση? Τώρα αν μιλάς για ένα πήδημα οκ το δέχομαι και συμφωνώ, αλλά ξεκαθάρισέ το και μην γενικεύεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν μπορεις ακριβως να μετρησεις την ομορφια αλλα μπορεις να καταλαβεις αν ενα προσωπο ειναι θελτικο απο την συμμετρια του και τα χαρακτηριστικα του


Την νοημοσυνη μπορεις να την μετρησεις με τεστ IQ



νομιζω χανεις το πνευμα της ερωτησης, κ ελπιζω (για το καλο σου) ο λογος να ειναι το οτι εισαι ομορφος
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι κοπέλι μου δεν διαφωνούμε, και εγώ για τις ερωτικές σχέσεις μιλάω. Αν μια κοπέλα δλδ δεν είναι τόσο ωραία φσσστ έφυγε ε? Πολύ καλό. Είναι πολύ φρόνιμο να κρίνεις μια κοπέλα ή και εμείς οι γυναίκες έναν αντρα απ'το αν η μούρη του είναι όμορφη:) "Η εμφάνιση είναι το Α", πόσο γερά πιστεύεις ότι είναι τα θεμέλια σε μια σχέση που βασίζεται κατά κύριο λόγο στην εξωτερική εμφάνιση? Τώρα αν μιλάς για ένα πήδημα οκ το δέχομαι και συμφωνώ, αλλά ξεκαθάρισέ το και μην γενικεύεις:)

Εσύ δλδ βγαίνεις ραντεβού με άτομα που δεν σε ελκύουν μόνο και μόνο ΜΗΠΩΣ και έχουν ψυχικά χαρίσματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι εννοούμε "ψυχικά χαρίσματα"? Θετικά χαρακτηριστικά του τύπου ειλικρίνεια, κατανόηση, εξυπνάδα? Ψωνίστικα χαρακτηριστικά του τύπου μόρφωση, γνωσεις, αναγνώριση? Ταλέντα του τύπου μαγειρική, μουσική, ζωγραφική?
Αν το πάμε με τα θετικά χαρακτηριστικά, ναι ΟΚ θέλω μερικά σε συνδυασμό με καλή εμφάνιση. Αν μιλάμε για τα άλλα...πολύ που χέστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ταλέντα του τύπου μαγειρική, μουσική, ζωγραφική?


...όχι ίσα και όμοια με τη μαγειρική τα άλλα δύο :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
συμφωνω απολυτως..το -θηλυκο- μυαλο κανει κυριως τη γυναικα και το αρσενικο τον ανδρα..
ακουω και εγω συχνα να λενε για γυναικες ως πρωτο καλο οτι ειναι ομορφες και εκνευριζομαι..

λενε καποιοι πχ να κανω ενα κοριτσι..ομορφο..ή το ομορφοτερο.. δεν μπορω να το καταλαβω..
ή να περηφανευονται που παντρευτηκαν μια γυναικα επειδη ειναι κυριως ομορφη...

η ομορφια ειναι παροδικη και δευτερη τριτη σε σημαντικοτητα σε σχεση με το μυαλο..
το ιδανικο βεβαια ειναι να υπαρχουν και τα δυο..δεν αποκλειεται αλλα ειναι πιο σπανιο απο απλα ομορφια..

απο μια μεση ηλικια και μετα η εξωτερικη ομορφια χαλαει..θελουμε δε θελουμε..

εσυ δεν εγραφες κ ξανα'εγραφες κ ξαναέγραφες για τις ιδανικες αναλογιες που ΠΡΕΠΕΙ να εχει μία γυναικα κ οτι οι υπόλοιπες υστερούν,λες κ βγαινουμε απο κανενα εργοστάσιο? τι άλλαξε ξαφνικά?
για κοίταξες τα παλιά ποστ σου...

η εξωτερικη εμφάνηση μετράει όσο περνάει ο χρόνος κ λιγότερο κ τα ψυχικά χαρίσματα όσο περνάει ο χρόνος περισσότερο
στην αρχή ενθουσιάζεσαι με την εξωτερική εμφάνηση αλλά κ τον brad pitt ή την megan fox να εχεις για σύντροφο κάποια στιγμή θα το συνηθίσεις
ενώ τα ψυχικα χαρίσματα βγαίνουν στην επιφάνεια με την πάροδο του χρόνου,όπως κ τα ελλατώματα
καλή η εξωτερική εμφάνηση αλλά τα ψυχικά χαρίσματα έρχονται πρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εσυ δεν εγραφες κ ξανα'εγραφες κ ξαναέγραφες για τις ιδανικες αναλογιες που ΠΡΕΠΕΙ να εχει μία γυναικα κ οτι οι υπόλοιπες υστερούν,λες κ βγαινουμε απο κανενα εργοστάσιο? τι άλλαξε ξαφνικά?
με παρεξηγησες
πάντα εβαζα πάνω απο όλα σε μια σχεση ,το χαρακτηρα πανω απο όλα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλεν Τσέρι

Νεοφερμένος

Η Έλεν Τσέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ρε μάγκες, πυρηνική επιστήμη το κάνατε. Είναι θέμα σκοπού. Αν θέλετε να πηδήξετε ή να ξεκινήσετε κάτι στο οποίο έχετε σκοπό να περάσετε καλά και μετά να το λήξετε, τότε λογικό είναι να κοιτάξετε την εξωτερική εμφάνιση, γιατί προφανώς η φράση "να περάσω καλά" υποδηλώνει την σαρκική απόλαυση. Γιατί αν θέλω να συζητήσω για κοινωνικά και υπαρξιακά προβλήματα, εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να βγω για ποτό να ρίξω γκόμενα, ώστε να κάνω αυτό, αλλά θα βγω με φίλους και γνωστούς να τα πω όμορφα κι ωραία.
Αν πάλι γνωρίσετε μια κοπέλα με την οποία σκέφτεστε κάτι σοβαρότερο και η σχέση σας γίνεται σοβαρή και μακροχρόνια με φυσικό επακόλουθο να σκοπεύετε να αρραβωνιαστείτε κ.λπ. τότε αν θες να κάνεις καλή οικογένεια και να μην πάρεις διαζύγιο για χίλιους - δυο λόγους σε χρόνο ντετέ (με υπογραφή δική μου), οφείλεις να δώσεις μεγαλύτερη βαρύτητα στον χαρακτήρα, χωρίς πάλι να παραβλέπεις εντελώς την εμφάνιση.

Τι μου βάζετε Άινσταϊν και Πλάτωνα; Ηρεμήστε λίγο. :Ρ
Ναι, νομίζω ότι έχει λίγο δίκιο. Αν και δεν είμαι μάγκας("ρε μάγκες")θέλω να πω, ότι όταν πρόκειται για σχέση καθαρά σαρκικής επαφής δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας... αλλά μάλλον, η σεξουαλική επικοινωνία. Ζώα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Η εξωτερική εμφάνιση μετράει ελάχιστα.
Όπως λέει και το άσμα: :P
...Γιατί το πρωί δεν φτιάχνω νύχια και μαλλί, ομορφιά βρίσκω στα μάτια στην καρδιά και στην ψυχή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ενω απορριπτω την συμπεριφορα οπου η ομορφη/αποδεκτη εμφανιση γινεται αυτοσκοπος, δεν μπορω να παραβλεψω οτι μια στοιχειωδης προσοχη της εμφανισης σε επιπεδο υγιεινης, φυσικης καταστασης ειναι απαραιτητη. Εμενα μου υποδεικνυει (και οχι αποδεικνυει) οτι το ατομο αυτο αγαπαει τον εαυτο του (ελπιζω υγειως) και εφοσον το μονο που χρειαζεται ειναι συνεπεια και αυτοσυγκρατηση κανει το καλυτερο που μπορει. Επισης μου δειχνει οτι με σεβεται με εναν τροπο. Η ελλειψη αυτης της στοιχειωδους προσοχης της εμφανισης ειναι σαν να λεει ο αλλος χεσ....κα αν νιωθεις ωραια κοντα μου.
Βεβαια αυτα δεν ειναι παρα προσωρινα συμπερασματα και κατα περιπτωση καταρριπτονται.
Οποτε στην εξωτερικη εμφανιση θα βαλω γεννετικα χαρ/κα και στον χαρακτηρα θα ενταξω στυλ/περιποιηση/τροπους κα.
Νομιζω οτι σαφως υπερτερουν τα ψυχικα χαρισματα αν και καποια πολυ ασχημα γεννετικα χαρ/κα θα με εκαναν να φυγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Η εξωτερικη εμφανιση ειναι ο λογος που πλησιαζεις ενα ατομο (οχι απαραιτητα επειδη ειναι ωραιος/ωραια).. Αν και η προσωπικοτητα ειναι κομπλε, συνεχιζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
ένα όμορφο κορμί μπορεί να προσελκύσει πραγματικούς θαυμαστές ή θαυμάστριες........
'ομως για να τους συγκρατήσεις χρειάζεται η ομορφιά της ψυχης........

κ.κολτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina007

Νεοφερμένος

Η christina007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γενικοτερα πιστευω πως οι ανθρωποι πλεον ασχολουνται περισσοτερο με τα εξωτερικα παρα με τα ψυχικα χαρισματα καποιου...προσωπικα δεν συμφωνω με αυτο...πιστευω πως το σωστο θα ηταν να ερωτευτεις καποιον εξαιτιας του χαρακτηρα του και αφου γινει αυτο ,ως λογικο και επομενο, θα ερωτευτεις και τα παντα πανω σε αυτον τον ανθρωπο...αυτο συμβαινει και με μενα...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Δυστυχώς στην εποχή μας το πνεύμα και ο χαρακτήρας του άλλου υποδαυλίζονται από την εξωτερική και μόνο εμφάνιση. Εννοείται ότι πάντα χωρίς να μπορείς να κάνεις αλλιώς αν δεν γνωρίζεις τον άλλο από πριν αυτό που σε ελκύει είναι το εξωτερικό του σύνολο αλλά δεν πρέπει να γίνει αυτοσκοπός αυτό και να επιδιώκουμε να βρούμε το τέλειο. Πάντα ο μέσος όρος είναι το καλύτερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δυστυχώς στην εποχή μας το πνεύμα και ο χαρακτήρας του άλλου υποδαυλίζονται από την εξωτερική και μόνο εμφάνιση. Εννοείται ότι πάντα χωρίς να μπορείς να κάνεις αλλιώς αν δεν γνωρίζεις τον άλλο από πριν αυτό που σε ελκύει είναι το εξωτερικό του σύνολο αλλά δεν πρέπει να γίνει αυτοσκοπός αυτό και να επιδιώκουμε να βρούμε το τέλειο. Πάντα ο μέσος όρος είναι το καλύτερο.:)


Η θέσεις σου είναι πάρα πολύ λογικές. Σκέφτεσαι πολύ ώριμα και μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ε ν ν ο ε ι τ α ι οτι εχει μικροτερη σημασια!το παν ειναι να εισαι ανθρωπος..εξωτερικη ομορφια μπορεις να βρεις πολυ ευκολα..η εσωτερικη δυσευρετη ομως!την ομορφια απο ενα σημειο κ μετα θα την βαρεθεις(καλα δεν λεω να ειναι και μπαζο) ..και τι θα μεινει;;ο χαρακτηρας!α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ε ν ν ο ε ι τ α ι οτι εχει μικροτερη σημασια!το παν ειναι να εισαι ανθρωπος..εξωτερικη ομορφια μπορεις να βρεις πολυ ευκολα..η εσωτερικη δυσευρετη ομως!την ομορφια απο ενα σημειο κ μετα θα την βαρεθεις(καλα δεν λεω να ειναι και μπαζο) ..και τι θα μεινει;;ο χαρακτηρας!α


όλα καλά μέχρι που ανέφερες την λέξη μπάζο. Δεν είναι αυτός τρόπος και ακούγεται πολύ άσχημα εξάλλου η ομορφιά είναι υποκειμενική :)

Και για να μαι εντός θέματος , το πρώτο που θα σε ελκύσει σίγουρα θα'ναι η εμφάνιση, για να κάνεις κουβέντα αλλά αυτό από μόνο του είναι άχρηστο αν δεν έχει ψυχικά χαρίσματα. Η εμφάνιση δεν παίζει κανέναν ρόλο από την στιγμή που θα έχει εσωτερική ομορφιά ο άλλος, το όλο θέμα είναι να δοθεί η ευκαιρία στον άλλον ακόμα και αν δεν είναι τόσο εμφανίσιμος ώστε να αποδειχθεί τι κρύβει μέσα του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δεν σας έχει τύχει να έχετε γνωρίσει έναν άνθρωπο που εκ πρώτης όψεως ,δεν ειναι αυτό που λέμε ωραιος/α,αλλα όταν τον συναναστραφηκατε σας κέρδισε με το χιούμορ,εξυπνάδα,θετική ενέργεια του? Και έπειτα τον βλέπατε με αλλα ματιά! Εμένα μου έχει συμβεί αρκετές φορές! Και το αντίστροφο! Αλλωστε μην ξεχνάμε το λαϊκό ρητό: απ'εξω κούκλα κι απο μέσα πανούκλα!
Ολα ειναι θέμα του τι εκπεμπεις.....γιατί υπάρχουν πρόσωπα με συμμετρια αλλα όχι απαραίτητα και αρμονία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top