Προσόντα και εφόδια που βελτιστοποιούν τη ζωή μας

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Στη ζωή ειναι κάποια πράγματα που σου δίνουν ένα είδους ώθησης ειτε στην καριερα σου, ειτε απλα για να ζεις καλυτερα. Τα τρια κλασσικα που μου ερχονται στο νου αυτη τη στιγμη ειναι το πτυχιο, η ξενη γλώσσα και το διπλωμα οδηγησης, τα οποια γραφουμε και στο βιογραφικο για να αυξησουμε τις πιθανοτητες προσληψης. Μονο που εδω μιλαμε για ενα βιογραφικό, ωστε να αυξησουμε τις πιθανοτητες καλυτερης ζωης γενικοτερα.

Τι θα βαζατε σε ενα τετοιου ειδους βιογραφικο; Τι εχετε παρατηρησει οτι κανουν άλλοι και τους βοηθα στην κοινωνικη ή επαγελματικη τους εξελιξη;

Πχ πολλοι που εχουν καταλαβει τη δυναμη του ιντερνετ φροντιζουν να εχουν τη δικη τους σελιδα ή δημιουργουν ενα stream απο followers στα social media.

Για πεστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μιλήσω για τον τομέα μου, τον προγραμματισμό, αλλά πιστεύω πως αυτά που θα πω ισχύουν λίγο πολύ σε όλους τους τομείς.

Ποτέ δεν θα έδινα την κύρια βάση του βιογραφικού μου στο πτυχίο, ή θα το θεωρούσα απαραίτητο χαρακτηριστικό. Το βασικότερο πράγμα είναι η προϋπηρεσία στην δουλειά για την οποία κάνεις αίτηση. Θα μου πεις ωραία αλλά αν είναι νέος και δεν έχεις προϋπηρεσία πως θα την αποκτήσεις?
Η απάντηση στον τομέα του προγραμματισμού είναι τα private projects που έχεις στο portfolio σου καθώς και η πρακτική/εθελοντική άσκηση.
Δείχνοντας πως έχεις ολοκληρώσει δικά σου ατομικά projects ή έχεις συνεισφέρει ουσιαστικά σε μεγαλύτερα open source projects δείχνει αυτομάτως πολλά πράγματα για εσένα, όπως ότι έχεις πρακτικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, είσαι self-motivated (βασικότατο χαρακτηριστικό) και έχεις την ικανότητα να συνεργάζεσαι με άλλα άτομα. Αυτά τα πράγματα συνήθως δεν μπορείς να τα περιγράψεις με ένα απλό τίτλο πτυχίου, καθώς όλοι γνωρίζουμε πως ο χώρος του πανεπιστημίου είναι τελείως διαφορετικός με το χώρο της ελεύθερη αγοράς.

Δίπλωμα αυτοκινήτου οκ είναι κάτι τυπικό και απαραίτητο οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω. Όπως και τα αγγλικά επίσης τουλάχιστο στον τομέα μου, οπότε το να "αποδείξεις" ότι ξέρεις αγγλικά με κάποιο χαρτί είναι κι αυτό περιττό καθώς αν έχεις τα παραπάνω private projects μάλλον ξέρεις αγγλικά έτσι κι αλλιώς.

Ένα σημείο που θέλω να σταθώ είναι βασική γνώση marketing και οικονομικών, που πιστεύω πως αποτελούν απαραίτητες γνώσεις για κάθε σοβαρό επαγγελματία του σήμερα και στην Ελλάδα υπάρχει δυστυχώς τεράστια άγνοια πάνω σε αυτόν τον τομέα. Μου έχει τύχει πολλές φορές να μιλάω με φοιτητές η απόφοιτους οικονομικών σχολών και να μην ξέρουν το νόμο προσφοράς/ζήτησης ή τι είναι το κόστος ευκαιρίας, φαντάσου ο μέσος Έλληνας τι γνώσεις έχει πάνω σε αυτά. Αν σήμερα δεν έχεις οικονομικές γνώσεις έχεις ένα τεράστιο μειονέκτημα τόσο στην επαγγελματική αλλά και στην ατομική σου ζωή και στις αποφάσεις που καλείσαι να λάβεις.

Συνοψίζοντας, πιστεύω πως πρέπει να δίνουμε μεγαλύτερη έμφαση στην ουσιαστική γνώση και εμπειρία παρά στα διάφορα χαρτιά, καθώς εν τέλει το μόνο που ενδιαφέρει τον εργοδότη είναι πόσο καλά ξέρεις να κάνεις αυτό που ζητάει, όχι τι χαρτιά έχεις. (Η νοοτροπία του χαρτιού έχει κυριαρχήσει τόσο πολύ στην Ελλάδα λόγω του δημοσίου, όπου προσλαμβάνεσαι απρόσωπα - δίχως συνέντευξη, αξιολόγηση - οπότε το μόνο που μετρά είναι το τυπικό προσόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειναι αυτοννοητο, αλλα προσθετω ολες τις εθελοντικες μου εργασιες, ακομα και αν δεν σχετιζονται με την δουλεια μου ή τον τομεα μου.

Εχω επισης μια ταση να κρατω το βιογραφικο μου οσο πιο συντομο γινεται. Συνηθως 1.5-2 σελιδες το πολυ. Η πρωτη μιση σελιδα περιεχει πινακα με 2 στηλες οπου συνοψιζω ολα μου τα προσοντα και προσαρμοζω με βαση την καθε αγγελια. Επειτα ακολουθουν τα γνωστα με τα πτυχια, ιστορικο εργασιας με αναφορα σε μερικα key points που σχετιζονται με την αγγελια και στο τελος βαζω τον εθελοντισμο μου. Βαθμους πτυχιων, thesis title, και λιστα με μαθηματα δεν βαζω. Ουτε γραφω αναλυτικα τι εκανα σε καθε δουλεια γιατι κουραζει. Εχω εισχωρησει επισης pie charts για να παραμενει το βιογραφικο κατω απο τις 2 σελιδες. Προτιμω να αναλυσω τα προσοντα μου και τις εμπειριες μου στο cover letter το οποιο σε αρκετες περιπτωσεις το θεωρω πιο σημαντικο απο το βιογραφικο.

Επειδη δεν μου αρεσει η μονοτονια, το βιογραφικο μου το εχω σχεδιασει στο illustrator και περιλαμβανει φυσικα και λογοτυπο οπως επισης και περιοχες με χρωμα (πολυ απαλο γαλαζογκρι) για να επικεντρωνει την προσοχη στα πιο σημαντικα σημεια, πχ στον πινακα της πρωτης σελιδας. Εχω αφιερωσει παρα πολυ χρονο σε αυτο γιατι ουσιαστικα ειναι σαν να πουλας τον εαυτο σου. Αν δεν κανεις καλη εντυπωση απο το 1ο δευτερολεπτο που θα το ανοιξουν, εχεις χασει την μπαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Η απάντηση στον τομέα του προγραμματισμού είναι τα private projects που έχεις στο portfolio σου καθώς και η πρακτική/εθελοντική άσκηση.
Portfolio. Ενα ατού που ανοιγει πόρτες, ό,τι κι αν κανεις.

Ένα σημείο που θέλω να σταθώ είναι βασική γνώση marketing και οικονομικών, που πιστεύω πως αποτελούν απαραίτητες γνώσεις για κάθε σοβαρό επαγγελματία του σήμερα και στην Ελλάδα υπάρχει δυστυχώς τεράστια άγνοια πάνω σε αυτόν τον τομέα.
Πόσο δίκιο εχεις. Αλλά ακομα και για ενα βιογραφικό ζωης, που θα το εφτιαχνες για τον εαυτο σου, ισα ισα για να διαπιστωσεις αν εισαι προετοιμασμενος για τη ζωη και το μελλον, θα πρεπει να προσθετεις γνωσεις, αν οχι οικονομικων, τουλαχιστον οικιακης οικονομιας. Καποτε ηταν και μαθημα στο σχολειο, τωρα δεν ξερω αν υπαρχει.

Προτιμω να αναλυσω τα προσοντα μου και τις εμπειριες μου στο cover letter το οποιο σε αρκετες περιπτωσεις το θεωρω πιο σημαντικο απο το βιογραφικο.
Συμφωνω με οσα ειπες, αλλα θα ηθελα να σταθω σε αυτο. Για τα βιογραφικά που καταχωρουνται ηλεκτρονικα σε διαφορες βασεις δεδομενων, ο,τι απο τα επαγγελματικα προσοντα κι εμπειριες πιστευεις οτι θα ψαχθει με λεξεις κλειδια απο καποιον εργοδοτη, καλυτερα να το βαζεις στο βιογραφικο κι οχι στο cover letter, διοτι αυτο το τελευταιο θα το δουν μετα το βιογραφικό.

--------
Να επισημανω ομως οτι το θεμα δεν αφορα επαγγελματικα βιογραφικά με τη στενη του ορου εννοια (αλλιως θα το εβαζα στην καταλληλη κατηγορια), αλλα γενικα εφοδια επαγγελματος και ζωης. Χρησιμοποισα το concept του βιογραφικου, για να γινει περισσοτερο κατανοητο και να αποφευχθουν απαντησεις του τυπου « για μια καλυτερη ζωη πρεπει να τα βρεις με τον εαυτο σου» ή «εκτιμησε αυτα που εχεις» που ειναι μεν σωστα, αλλα ειναι σε φιλοσοφικο επιπεδο. Λοιπον σκεφτειτε οτι κανετε ενα βιογραφικο για την παρτη σας, για να δειτε τι προσοντα εχετε για μια καλυτερη ζωη κι αν ειστε προετοιμασμενοι για το μελλον.

Συμπληρωνω με καποια αλλα που εχω διαπιστωσει οτι βοηθανε:
-Το να εχεις γραψει κατι πανω σε ενα θεμα,ακομα κι 100 σελιδες. Ανοιγει πορτες γιατι οι αλλοι σε βλεπουν με αλλο ματι, αποκτας γνωριμιες και γινονται καλυτερα οι δουλειες σου.
-Το να εχεις μεντορες. Ενας μεντορας εχει κανει τη διαδρομη που θελεις να κανεις και μπορει να σε βοηθησει με την πειρα του να αποφυγεις τις κακοτοπιες.
-Το να ξερεις να χειριζεσαι βασικα software γραφειου κι ιντερνετ (πχ μια σειρα office οπως openoffice, ενα προγραμμα εικονας
οπως gimp, το google maps κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συμφωνω με οσα ειπες, αλλα θα ηθελα να σταθω σε αυτο. Για τα βιογραφικά που καταχωρουνται ηλεκτρονικα σε διαφορες βασεις δεδομενων, ο,τι απο τα επαγγελματικα προσοντα κι εμπειριες πιστευεις οτι θα ψαχθει με λεξεις κλειδια απο καποιον εργοδοτη, καλυτερα να το βαζεις στο βιογραφικο κι οχι στο cover letter, διοτι αυτο το τελευταιο θα το δουν μετα το βιογραφικό.
Γι' αυτο τον λογο εχω τον πινακα στην 1η σελιδα τον οποιο προσαρμοζω στην καθε αγγελια ;) Ουσιαστικα βαζω λεξεις κλειδια και πολλες φορες αντιγραφω κομματια απο την αγγελια για να μη με κοψει το screening software.

Καπου ειχα διαβασει οτι το κλασσικο cover letter δεν αξιζει πολλα πλεον και οτι το καλυτερο ειναι να γραφεις ενα letter στο οποιο θα λες τι θα προσφερεις στην εταιρια περα απο αυτα που ζητανε. Δηλαδη, πρεπει να κανεις μια μικρη ερευνα για την εταιρια, να εντοπισεις σε τι σημεια υστερει και να γραψεις τι θα προσφερεις με τα προσοντα σου. Δυστυχως ομως αυτη η τακτικη παιρνει αρκετο χρονο και καποιος που ψαχνει για δουλεια και στελνει δεκαδες αιτησεις καθημερινα δε νομιζω οτι εχει την πολυτελεια του χρονου να ψαχνει την καθε εταιρια. Πιστευω ομως οτι αξιζει ο κοπος για δουλεια την οποια θελεις οπωσδηποτε να παρεις.

Μια λιστα με software που γνωριζεις να χειριζεσαι εννοειται οτι ειναι χρησιμη και ποτε δεν την παραλειπω απο το βιογραφικο. Τα 2 πραγματα που δεν βαζω ποτε στο βιογραφικο μου ειναι φωτογραφια μου και λιστα με references. Γνωριζω οτι στην ΕΕ η φωτογραφια ειναι σχεδον υποχρεωτικη, αλλα εδω κανεις δεν βαζει (απαγορευεται απο αγραφο νομο). Παραλειπω επισης τις ξενες γλωσσες γιατι καταλαμβανουν χωρο και δεν τις χρειαζομαι. Οπως και την αδεια οδηγησης, εκτος αν την ζητανε στην αγγελια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μια λιστα με software που γνωριζεις να χειριζεσαι εννοειται οτι ειναι χρησιμη και ποτε δεν την παραλειπω απο το βιογραφικο. Τα 2 πραγματα που δεν βαζω ποτε στο βιογραφικο μου ειναι φωτογραφια μου και λιστα με references. Γνωριζω οτι στην ΕΕ η φωτογραφια ειναι σχεδον υποχρεωτικη, αλλα εδω κανεις δεν βαζει (απαγορευεται απο αγραφο νομο). Παραλειπω επισης τις ξενες γλωσσες γιατι καταλαμβανουν χωρο και δεν τις χρειαζομαι. Οπως και την αδεια οδηγησης, εκτος αν την ζητανε στην αγγελια.
Καλα software για το βιογραφικο οπωσδηποτε, αλλα βασικα εγω εννοουσα και για την καθημερινη ζωη οτι χρειαζεται να χειριζεσαι καποια απο αυτα. Οσο για τα αλλα που λες οτι παραλειπεις, μου φαινεται μεγα λαθος. Οχι μονον ειναι απαραιτητα, αλλά ενας εργοδοτης θελει πολυ περισσοτερα, δηλαδη και πραγματα που δεν σχετιζονται αποκλειστικα με τη δουλεια, οπως πχ χομπι κι ενδιαφεροντα, γιατι μπαινει σε μια περιπετεια μαζι σου και θελει να σε γνωρισει και σαν ατομο.

Πρεπει το γραψιμο να ειναι λιτο κι αν παλι δεν μπορεις να αποφυγεις τον ογκο, τοτε να αφηνεις παραγραφους για να «αεριζεται» το κειμενο. Αυτο που κουραζει ειναι ενα μονοκομματο μπλοκ. Αν παραειναι μεγαλο, δωσε λινκ απο προσωπικη ιστοσελιδα για τα δευτερευοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
χομπυ και ενδιαφεροντα βαζω, αλλα οι γλωσσες πραγματικα δεν μου χρειαζονται. Τα references δεν τα βαζω γιατι περιεχουν προσωπικα δεδομενα τριτων. Συνηθως μου ζητανε να τους στειλω λιστα πριν, μετα ή κατα την διαρκεια της συνεντευξης. Τωρα τελευταια σκεφτομαι να δινω λιστα μονο οταν ενδιαφερονται να με προσλαβουν, μετα την τελευταια συνεντευξη. Δε γινεται να ενοχλουν αυτους που με γνωριζουν σε καθημερινη βαση, καποιες φορες πριν ακομα με καλεσουν σε συνεντευξη, χωρις να σκεφτονται να με προσλαβουν. Δεν καταλαβαινω αλλωστε σε τι αποσκοπει μια τετοια κινηση. Το λογικο ειναι να επικοινωνησεις με τους τριτους οταν πια εχεις φτασει στο τελευταιο σταδιο της διαδικασιας της προσληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μια μικρη λιστα που θα ηθελα να ειχα στο CV της ζωης μου και το αμελησα:
-να ξερω να μαγειρευω καλα. Μου χρειαστηκε απειρες φορες, κανω πολλα φαγητα, αλλα τα τρωω εγω κι ο σκυλος μου. Ουτε καν η γυναικα μου.
-να εχω μαθει ενα μουσικο οργανο. Πιστευω οτι θα με χαλαρωνε πολυ. Το αντισταθμιζω με το καραοκε οπου ξεδινω καπως.
-να εχω μαθει μηχανακι. Ενα βολικο μεσο μεταφορας, αλλα με μεγαλο ρισκο σε ατυχηματα πραγμα που με αποθαρρυνε.
-να εχω μαθει προγραμματισμο και να μπορω να κανω μονος μου τις εφαρμογες μου.
-να εχω βελτιωσει ισπανικα και γερμανικα. Τα κουτσομιλαω αμφοτερα, αλλα κακως τα αμελησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εχω καταληξει και σε ενα αλλο: οτι απο νωρις πρεπει να διαλεγει κανεις το στρατοπεδο του. Θεωρω την ενταξη σε ενα στρατοπεδο ως εφοδιο που επιταχυνει την προσωπικη και κοινωνικη εξελιξη. Εισαι δημοσιος υπαλληλος, εχεις καλλιτεχνικο ταμπεραμενο, εισαι επιχειρηματικο δαιμονιο, σου αρεσει η πολιτική κλπ; Πρεπει να συναναστρεφεσαι με ανθρωπους του χωρου σου το περισσοτερο διαστημα (οχι αποκλειστικά), γιατι αλλιως χανεις το χρονο σου με ατομα που οχι μονο δεν σε καταλαβαινουν, αλλα σε πανε και κοντρα. Αλλοι παλι λενε οτι πρεπει να κανεις παρεα με ολον τον κοσμο χωρις ιδιαιτερη προτιμηση, γιατι εμπλουτιζεσαι και ανοιγει το μυαλο σου. Εσεις τι πιστευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είναι καλό να συναναστρέφεσαι με άτομα του χώρου σου γιατι μπορείτε να συζητάτε πανω στο αντικείμενο σας,να "εμπνεετε" ο ενας τον αλλον και κυρίως,επειδη σε καταλαβαίνουν. Ειναι σημαντικό να νιωθεις οτι υπαρχουν άτομα με τις ίδιες ανησυχίες και ενδιαφέροντα με εσένα και ετσι δεν νιωθεις περίεργος/η :P Και σε επαγγελματικό επίπεδο,κάνοντας παρέα με τετοια άτομα μπορει να ανακαλύψεις ευκαιρίες,να σου ανοιχτούν νέοι δρόμοι,κτλ. Απο την αλλη,πρεπει να κανεις παρέα και με αλλα άτομα. Μπορει να μην εχουν καμια σχεση με τον χωρο σου και να μην σε καταλαβαίνουν αλλα και απο αυτούς θα μάθεις πραγματα και αυτοι θα μάθουν απο εσενα. Εξάλλου μερικες φορες χρειάζονται διαλείμματα. Αν αφοσιωθείς μονο στη δουλεια σου και αρνεισαι να δεχτεις διαφορετικά ερεθίσματα στο τελος θα φτάσεις στην τρέλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ναι το ξερουμε οτι πρεπει να κανεις παρεα και με τους μεν και με τους δε για ισορροπια ζωης, αλλα η αναλογια ειναι το ζητημα. Εγω σε ενα ποσοστο 75% συναναστρεφομαι τον επιχειρηματικο κοσμο. Εκει βρισκω ατομα στο ιδιο μηκος κυματος. Αυτο δεν σημαινει οτι κανουν ολοι το ιδιο επαγγελμα. Μιλαω για γενικοτερο χωρο, οχι για τα ατομα της δουλειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι καποια καλα εφοδια για τη ζωη μας ειναι:

διπλωμα οδηγησης-> ελαχιστα ατομα δεν θα το χρειαστουν στη ζωη τους διοτι καλως ή κακως σημερα περα απο τις μεγαλες πολεις που εχουν καλη συγκοινωνια των μεσων, καποια αλλα μερη ειναι λιγο παρατημενα στο θεμα αυτο, αρα ενα αμαξι ειναι λυτρωση.. το βλεπω κ απο τη ζωη στο χωριο μου οτι χωρις αυτο εγω και η οικογενεια μου θα στερουμασταν βασικα πραγματα οπως η περιθαλψη.

αγγλικη γλωσσα-> ακομη και αν δεν εχεις το πτυχιο για καποιο λογο, η εκμαθηση της ξενης γλωσσας θα μπορουσε να σου χρειαστει στη δουλεια σου, στη ζωη σου, σε καποιο ταξιδι στο εξωτερικο (εκτος αν ξερεις νοηματικη, αλλα μαλλον δε θα ξερουν εκεινοι) οποτε ειτε αγαπα κανεις τα αγγλικα ειτε οχι ειναι μια βασικη γνωση κλειδι για σημερα θαρρω..

υπολογιστες-> εφοσον η τεχνολογια ολοενα και αναπτυσσεται, ειναι κατι χρησιμο να ξερεις γιατι ολο και καποια στιγμη θα βρεθεις προστα στην οθονη θελοντας να κανεις κατι απλο στο γουορντ.. επειδη μου συνεβη το λεω και προσφατα αποφασισα να ξεκινησω μαθηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top