Γυναικεία κακοποίηση: Ένα μήνυμα προς τους άντρες, από τον Τόνι Πόρτερ

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο TEDWomen, ο Τόνι Πόρτερ, εκπαιδευτής και ενεργός ακτιβιστής ενάντια στην κακοποίηση των γυναικών, στέλνει ένα μήνυμα σε όλους τους άντρες : Μην "φέρεσαι σαν άντρας".
Λέγοντας δυνατές ιστορίες από την ζωή του, δείχνει πως αυτή η νοοτροπία, η οποία είναι διαποτισμένη σε τόσα αγόρια και άντρες, μπορεί να κάνει τους άντρες να μην σέβονται, να φέρονται άσχημα και να κακοποιούν τις γυναίκες και ο ένας τον άλλο. Η λύση του: Η απόδραση από "το κουτί του άντρα" όπως χαρακτηριστικά το ονομάζει.


Μετάφραση: Μάριος Γκόλιας

Αποσπάσματα της ομιλίας:

Μεγάλωσα στη Νέα Υόρκη, ανάμεσα στο Χάρλεμ και το Μπρονξ. Καθώς μεγάλωνα σαν αγόρι, μας μάθαιναν οτι οι άντρες έπρεπε να είναι σκληροί, να ειναι δυνατοί να είναι γενναίοι, να κυριαρχούν -- χωρίς πόνο, χωρίς συναισθήματα, με εξαίρεση την οργή -- και σίγουρα χωρίς φόβο -- ότι οι άντρες έχουν τον έλεγχο, που σημαίνει ότι οι γυναίκες δεν τον έχουν ότι οι άντρες ηγούνταικαι ότι εσείς πρέπει απλά να ακολουθείτε και να κάνετε αυτό που λέμε ότι οι άντρες είναι ανώτεροι, οι γυναίκες είναι κατώτερες ότι οι άντρες είναι δυνατοί, οι γυναίκες αδύναμες ότι οι γυναίκες έχουν λιγότερη αξία -- είναι ιδιοκτησία των αντρώνκαι αντικείμενα, συγκεκριμένα σεξουαλικά αντικείμενα. Αργότερα ανακάλυψα ότι αυτό είναι η συλλογική κοινωνικοποίηση των αντρών, ευρύτερα γνωστό ως "το κουτί του άντρα".

Θυμάμαι τον πατέρα μου.

Υπήρχε μια περίοδος στη ζωή μου που είχαμε μια άσχημη εμπειρία στην οικογένεια μας. Ο αδερφός μου, ο Χένρι, πέθανε τραγικά όταν ήμασταν έφηβοι. Ζούσαμε στη Νέα Υόρκη, όπως είπα. Ζούσαμε στο Μπρονξ εκείνη τη περίοδο. Και η κηδεία ήταν σε ένα μέρος που λέγονταν Λονγκ Άιλαντ, ήταν περίπου δυο ώρες έξω από την πόλη. [...] Η μάνα, η αδερφή και η θεία μου βγήκαν έξω, αλλά ο πατέρας μου και εγώ μείναμε στην λιμουζίνα. Και μόλις οι γυναίκες βγήκαν έξω, έβαλε τα κλάματα. Δεν ήθελε να κλαίει μπροστά μου, αλλά ήξερε ότι δεν θα μπορούσε να κρατηθεί μέχρι να φτάσουμε και ήταν καλύτερα να τον δω εγώ παρά να αφήσει τον εαυτό του να εκφράσει τα συναισθήματα και την συγκίνηση του μπροστά στις γυναίκες. Και αυτός είναι ένας άντρας που, 10 λεπτά πριν, είχε βάλει τον έφηβο γιο του στον τάφο -- κάτι που δεν μπορώ ούτε να φανταστώ. Το πράγμα που μου έχει μείνει περισσότερο είναι ότι μου ζητούσε συγνώμη ενώ έκλαιγε μπροστά μου. Και την ίδια στιγμή, μου έλεγε μπράβο, με ανέβαζε, επειδή δεν έκλαιγα.

Βλέπετε συλλογικά, εμείς σαν άντρες μας μαθαίνουν να δίνουμε λιγότερη αξία στις γυναίκες, να τις βλέπουμε σαν ιδιοκτησία και σαν αντικείμενα των αντρών. Το βλέπουμε αυτό σαν μια εξίσωση που ισούται με την βία κατά των γυναικών. Εμείς οι άντρες, οι καλοί άντρες, η πλειοψηφία των αντρών, λειτουργούμε στην βάση όλης αυτής της συλλογικής κοινωνικοποίησηςΒλέπουμε τους εαυτούς μας ξεχωριστούς, αλλά είμαστε όλοι μέρος της. Βλέπετε, πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι η μικρότερη αξία, η ιδιοκτησία και η αντικειμενικοποίηση είναι η βάση και η βια δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς αυτά. Άρα είμαστε μέρος της λύσης όσο και μέρος του προβλήματος.

Το κέντρο για τον έλεγχο ασθενειών λέει ότι η βια αντρών κατά των γυναικών είναι σε επίπεδο επιδημίας, είναι ο πρώτος λόγος ανησυχίας για την υγειά των γυναικών σε αυτή την χώρα και στο εξωτερικό.
Σας χρειάζομαι μαζί μου. Χρειάζομαι να δουλέψετε μαζί μου και εγώ μαζί σας στο πως μεγαλώνουμε τους γιους μας και τους μαθαίνουμε να είναι άντρες -- ότι είναι αποδεκτό να μην είναι κυρίαρχοι ότι είναι αποδεκτό να έχουν συναισθήματα και συγκίνηση ότι είναι αποδεκτό να προωθούν την ισότητα ότι είναι αποδεκτό να έχουν φίλες που είναι απλά φίλες, ότι είναι αποδεκτό να είναι ολοκληρωμένοι, ότι η απελευθέρωση μου σαν άντρας είναι δεμένη με την απελευθέρωση σας ως γυναίκες.
Θυμάμαι όταν ρώτησα ένα 9χρονο αγόρι. Ρώτησα ένα 9χρονο αγόρι, "Πως θα ήταν για σένα, αν δεν χρειαζόταν να ανέχεσαι αυτό το αντρικό κουτί;" Μου είπε, "Θα ήμουν ελεύθερος."

tedlink
Περισσότερες ομιλίες στο e-steki από το TED, μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top