• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Χτίζοντας το μέλλον με υγεία

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Οι περισσότεροι θα πείτε τι μας λέει τώρα, αλλα ειδικά κάποιοι απο τους χρήστες που είναι λίγο μεγαλύτεροι σε ηλικία θα καταλάβουν ακριβώς γιατί πράγμα μιλάω. Το κακό της όλης υπόθεσης λοιπόν είναι ότι η ζωή που κάνουμε σε νεανικά χρονιά καθώς και οι καταχρήσεις χτυπάνε σε μεταγενέστερες ηλικίες μετατρέποντας μας σε κινητά φαρμακεία. Τι εννοώ, οι πολλές ώρες σε λάθος θέση μπροστά σε Η/Υ η τηλεόραση, η μη συμμόρφωση με κανόνες που θεσπίζουν διάφοροι ειδικοί μετατρέπονται λίγα χρόνια μετά σε αυχενικό σύνδρομο, τενοντίτιδες καρπών κτλ. Πέρα απο τα κλασίκά περι καπνίσματος και υγιεινής διατροφή που λογικά σε κάπιους ακούγονται κλισέ, εγώ θα ήθελα λιγάκι να τονίσω το κομμάτι του άγχους που πολύ πιθανόν κάποιος/α να έχει με το πανεπηστήμιο η την προσωπική ζωή του. Παίδες έστω και ένα γδάρσιμο στο στομάχι (υποψία έλκους) είναι ικανό να σας στερήσει κάποιες απολάυσεις και πιθανόν και έναν ξεκούραστο ύπνο. Μετά απο ένα αρκετά μεγάλο πρόλογο λοιπών θα ήθελα να ξεκινήσουμε με κάποιες συμβουλές ο ένας στον άλλον με τι να προσέχει και τι πιθανόν να πρέπει να διορθώσει στην ζωή του με κύριο σκοπο να αποφήγει τα χειρότερα.
Είναι πάντος λυπηρό να μαζευόμαστε μια παρέα κοντά στα 30 και να συζητάμε για διάφορες ασθένειες που έχει ο καθένας, σε κάπιούς πιθανόν αυτο κάτι να θυμήζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ωραία θέματα συζητήσεων έχεις με τους φίλους σου:P :P :P :D :D :D
Σοβαρά τώρα είναι γνωστό στους παντες πως η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη όμως εγώ δεν ανήκω στην ομάδα προσέχουμε για να έχουμε.Κοινώς ναι ζω μια ζωή γεμάτη καταχρήσεις(όχι άγχος όμως καθώς με ένα μαγικό τρόπο είμαι εκ φύσεως αναίσθητη σε τέτοια θεματα) ή μάλλον ένα όχι και τόσο ενδεδειγμένο μοντέλο ζωής:D Δεν θα είμαι μια ζωή 26(αν κι αυτό ζήτησα απο τον Αγιο Βασίλη φέτος:P ) ούτε είμαι αφθαρτη για να μην νοσήσω ποτέ.Όμως πιστεύω πως είναι και στην κράση του καθε ανθρώπου τι θα περάσει, γνωρίζω ένα σωρό κόσμο που ποτε στην ζωή του δεν έκανε καταχρηση κι όμως μεγαλώνοντας αρρωστησε, είναι φυσιολογικό αφού ο οργανισμός εξασθενεί όσο μεγαλώνεις, θα μου πεις αυτό σημαίνει ότι θα τον επιβαρύνουμε κι άλλο;Όχι, αλλα (εντελώς δική μου αντίληψη και δεν συνιστώ απο καποιον να την υιοθετήσει) πάντα ζούσα την ζωή μου σαν να επρόκειτο να με πατήσει αμάξι το επόμενο λεπτό, ποτε μου δεν ανησυχησα για το τι θα μου ξημερώσει αύριο ακόμη κι όταν το αυριο φαινόταν δυσοίωνο για μενα, θέλω όταν κι αν γεράσω να εχω να θυμάμαι μια ζωή στα άκρα κι όχι να αναρωτιέμαι τι κατάλαβα;) ;) Αυτό που δεν θα ήθελα όμως να έχω ως ανάμνηση είναι ότι αγχωνόμουν,στεναχωριόμουν,ανησυχούσα (γιατί αυτά επιβαρύνουν και την σωματική και την ψυχολογική υγεία) για θέματα δουλειάς,σπουδών ή ανθρώπων που δεν άξιζαν τον κόπο.Αυτά κατατασονται στην κατηγορία "μικροπράγματα"κι έχω υποσχεθεί να μην χαλιέμαι για μικροπράγματα;)
Νομίζω ότι το γεγονός αυτό καθώς και διαφορες άλλες μικρες μου συνήθειες πχ.ενώ στο γυμναστήριο δεν πατάω συνηθίζω να περπατάω αρκετά ειδικά εδώ που οι αποστάσεις είναι μικρότερες έχω ακινητοποιήσει το αμάξι μου, ισοσταθμίζουν κάτα κάποιο τρόπο(δεν το τεκμηριώνω επιστημονικά έτσι πιστεύω) τις "ασχημες συνηθειες μου".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ έχω το πρόβλημα του άγχους. Πολλές φορές τη μέρα το άγχος χτυπάει κόκκινο με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το στομάχι μου και να το αισθάνομαι πιο βαρύ :( :( :(
Το έλκος τι άλλο πέρα από τον ξεκούραστο ύπνο μπορεί να στερήσει; Γιατρεύεται εύκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Περα απο φοβερο αγχος δεν εχω καποια αλλη ενδειξη 'φθορας' ακομη, αλλα γενικα δεν θα λεγα οτι ειμαι και πολυ των 'στερησεων'.. Νομιζω οτι κανεις οταν θελει να κανει κατι που θα αποδειχθει 'κακο' αργοτερα για την υγεια του, δε θα σκεφτει οτι σε 10 χρονια θα του γυρισει μπουμερανγκ... ΜιαΑαα ζωη την εχουμε, λαλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το καλύτερο απ'όλα είναι να κάνει κανείς ένα τακτικό τσεκάπ, μια φορά το χρόνο έστω, και να ζει χωρίς άγχος για το τι θα του ξημερώσει την επομένη αν συνεχίσει τον άκλητο βίο:P

Είναι πολύ δύσκολο πάντως να σταματήσουμε να αγχωνόμαστε...αν βλέπουμε ότι το στομάχι έχει γίνει κόμπος από το άγχος, καλύτερα να ρηλαξάρουμε κανά μισάωρο, πίνοντας χαμομήλι ή γάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το άγχος γενικότερα μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα, αλλά ακόμα και το έλκος είναι κάτι που θεραπεύεται πετράν.
Θέλει πολύ προσοχή σε αυτό το κομμάτι και να δίνεις στον ευατό σου χρόνο να ηρεμεί. Πολύ καλό στο άγχος κάνει ένα επαγγελματικό μασάζ, σάουνα, η ακόμα καλυτερα μια σχολή που κάνει τάι τσι! Είναι στην κατηγορία πολεμικών τεχνών αλλα ηρεμεί φοβερά σώμα και πνευμα. Μην αφήνετε το άγχος να καταστρέφει τον οργανισμό σας. Α και κάτι τελευταίο, πέρα απο τις διαταραχές ύπνου το έλκος η γδάρσιμο έλκους όπως εμφανίζεται στην αρχή προκαλέι διαταραχές όρεξης, περιορισμό στο τι μπορείς να φας κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με την κλεφτρού .... χωρίς να θέλω να μπώ σε περισσότερες λεπτομέριες, αυτό που γνωρίζω είναι πως περισσότερο έχει να κάνει με την προδιάθεση κάποιου ατόμου να αναπτύξη μια συγκεκριμένη πάθηση, κοινώς είναι προδιεγραμμένο στο DNA του... Χωρίς αυτό να σημαίνει πως η πρόληψη σε κάποιες περιπτώσεις δεν παίζει ρόλο και κατά την γνώμη ίσως στην πρόωρη εμφάνιση μιας πάθησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ παλιότερα είχα άγχος και απίστευτη στεναχώρια, τώρα έχει φύγει προσωρινά το άγχος :P. θα επανέλθει βέβαια, δεν εθελοτυφλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
το ελκος τι ακριβως ειναι κ απο τι προκαλειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από cuto:
το ελκος τι ακριβως ειναι κ απο τι προκαλειται?

Το έλκος είναι μια πάθηση που προσβάλει το στομάχι και κυρίως γίνεται απο άγχος. Αν φανταστείς ότι το στομάχι είναι μια σακούλα το έλκος είναι μια τρυπήτσα στο τοίχομα του.
Σε αρχικά στάδια γίνεται γδάρσιμο και εφόσον δεν το προσέξεις μπορεί να επεκταθεί. Τρόφιμα τα οποία είναι βαριά ή καυτερά προκαλούν σημαντικές ενοχλήσεις, ενώ μπορεί να δημιουργηθούν φουσκώματα και διαταραχές ύπνου. Ο έντονος πόνος στο στομάχι βρίσκεται στην ημερήσια διάταξη.
Το έλκος θεραπεύεται με την ανάλογη διατροφή και φαρμακευτική αγωγή, αλλα όσο μεγαλύτερη είναι η ζημιά τόσο δυσκολότερη είναι η θεραπεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top