Η επικαιρότητα εν συντομία

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάει θα τρελαθούμε: βραβεύουν και τον Γ. Παπακωνσταντίνου


Θα τρελαθούμε τελείως ή πρόκειται για κακόγουστο μονόπρακτο. Μετά τον Γ. Παπανδρέου που βραβεύτηκε για την ειλικρίνειά του και το θάρρος του να τα βάλει με το κατεστημένο και να σώσει την Ελλάδα από τη χρεοκοπία έρχεται κι άλλο βραβείο στην κυβέρνηση. Ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου είναι υποψήφιος για «Ευρωπαίος της Χρονιάς» και «Πολιτικός της Χρονιάς» σε ψηφοφορία που γίνεται από την ιστοσελίδα του European Voice.
Η ετυμηγορία της επιτροπής που επέλεξε τους υποψηφίους, αναφέρει για τον Έλληνα υπουργό Οικονομικών ότι «έχει κερδίσει το σεβασμό των ομολόγων του υπουργών και των αγορών ως ο άνθρωπος ο οποίος μάχεται εναντίον των κυρίαρχων προβλημάτων χρέους της Ελλάδας» και συμπληρώνει υπογραμμίζοντας ότι «χωρίς αυτόν η κακή κατάσταση της Ελλάδας και των χωρών της Ευρωζώνης θα ήταν χειρότερη». Συνυποψήφιοι είναι ο Τρισέ, ο Ρομπάι και η… εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ισπανίας που στέφτηκε πρωταθλήτρια κόσμου στο πρόσφατο Μουντιάλ.
Τώρα για να καταλάβουμε, εμείς τι να ψηφίσουμε; Τον Παπακωνσταντίνου για τα οικονομικά του επιτεύγματα ή τον… Τσάβι και τον Ινιέστα για τις στιγμές μαγείας που μας προσέφεραν από τη Νότια Αφρική; Μάλλον, τον κ. Υπουργό θα τον φάει η μπάλα. Διότι άλλος ο μάγος του ποδοσφαίρου κι άλλος ο μάγος της ελληνικής οικονομίας.


οσο περισσοτερα βραβεια παιρνει καποιος ηγετης τοσο πιο πουλημενος ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
οσο περισσοτερα βραβεια παιρνει καποιος ηγετης τοσο πιο πουλημενος ειναι.
Ρε άγγελε μην λες μεγάλα λόγια χωρίς να έχεις ψάξει το θέμα! Μην κάνεις φαντασιώσεις, σπάνια βγαίνουν αληθινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis123456

Νεοφερμένος

Ο stathis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η ομιλία του στους τελειόφοιτους που καθήλωσε τους πάντες....
https://sxo-li-ko.blogspot.com/2010/10/steve-jobs-o-stanford.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε άγγελε μην λες μεγάλα λόγια χωρίς να έχεις ψάξει το θέμα! Μην κάνεις φαντασιώσεις, σπάνια βγαίνουν αληθινές.

για πες μου εσυ,,ηγετη κρατους που επι ηγεσιας του πηρε βραβειο..και να μην ηταν πουλημενος..

τι σε πειραζει? θιξαμε καποιον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.



Μας είπαν τιτανικό,
μας είπαν πως μαζί τα φάγαμε,
μας είπαν διεφθαρμένους.

Σε λίγο θα μας βρίζουν την μάνα
θα τα βάλουν με το έθνος μας,
θα τους φταίνε τα γονίδιά μας,
τα σύνορά μας,
οι θρησκεία μας κοκ.

Τέτοια γαϊδούρια είναι.


Αυτοί που χρεώθηκαν τον ΚΟΣΚΩΤΑ και αθωώθηκαν με 6 κατά έναντι 6 και έναν ψήφο υπέρ, δηλ. 7 (μη ξεχνάμε οτι << εις μάρτυς, ουδείς μάρτυς>>. Αυτοί που χρεώθηκαν το ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ. Αυτοί που δήλωναν το 1987 οτι η Ελλάδα δεν έχει πρόβλημα δανεισμού. Αυτοί που με δική μας εγγύηση καταχρέωσαν την Ελλάδα και έκαναν παραγγελίες πολεμικού και όχι μόνο, υλικού, ( για φαντάσου, ως και υποβρύχια με σύνδρομο BERTIGO).
Αυτοί που τα οικονομικά των κομμάτων φροντίζουν να έχουν στο σκοτάδι και δεν απαντούν σε ερωτήσεις όπως: τι έγινε το ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΠΟΥ Ο ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ?
Αυτοί που επωμίσθηκαν την ντροπή των ΙΜΙΩΝ. Αυτοί που ακολουθώντας τις επιταγές της Κεντρικής Ευρωπαϊκής Τράπεζας μας έφτασαν ως εδώ ανεβάζοντας τα ΣΠΡΕΝΤ, (μη ξεχνάμε οτι ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΤΡΕΨΕ απο Τ + 3 να γίνει Τ+ 10 εργάσιμες ημέρες ) Δηλαδή να παραγγέλνουν ομόλογα και αντί να πληρώνουν σε 3 ημέρες να παίζουν στην πτώχευση της Ελλάδας για 10 ολόκληρες ημέρες πριν πληρώσουν.
Αυτοί που μας έχουν μάθει να τους ψηφίζουμε πάντα και ιδιαίτερα όταν μας λένε ψέματα, ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ.
Γιατι μόνο αυτοί γνωρίζουν να ξεσηκώνουν τους κουκουλοφόρους.

Το χειρότερο όμως είναι οτι οι κουκουλοφόροι, ενώ αποτελούν ομάδες κρούσης στο οπλοστάσιό τους, μας πέρασαν οτι είναι λαός, απλοί πολίτες που ξεσηκώθηκαν.

Σήμερα που 10 στους 10 και 99 στους 100 πολίτες συμφωνούν οτι η διαφθορά στην χώρα μας δεν είναι απλά μεγάλη, αλλά και προστατεύεται στο έπακρο,

Ω ΤΟΥ ΘΑΜΑΤΟΣ !

ΟΥΤΕ ΣΚΟΥΡΟ ΣΚΟΥΦΑΚΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΥΚΟΥΛΑ !

Πού θα πάει όμως ; Κάποιος δε θα βρεθεί να μας σώσει ;






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://www.antinews.gr/?p=66036

FINANCIAL TIMES: ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΥΣΤΗΡΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ
Στην Ευρώπη ακόμη θυμούνται το βράδυ που ο Έλληνας Πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, εξομολογήθηκε στους ομολόγους του ότι η χώρα του ήταν διεφθαρμένη. «Ήταν πολύ εντυπωσιακός και πολύ ειλικρινής. Βασικά είπε: «Η χώρα μου είναι μία διεφθαρμένη χώρα από το Α ως το Ω» δηλώνει αξιωματούχος της ΕΕ που ήταν παρών στο δείπνο το οποίο έλαβε χώρα στις 10 Δεκεμβρίου του 2009 στις Βρυξέλλες, όπου ο κ. Παπανδρέου απογύμνωσε την “οικονομική ψυχή” της Αθήνας
και μετα τολμησαν να ριξουν αλλου τις ευθυνες περι δυσφήμισης της χωρας?:mad:
οταν ενας πρωθυπουργος περιφρονει και υποτιμα ουσιαστικα την ιδια του τη χωρα,,πως περιμενουμε να κυβερνησει σωστα?

καιενα αλλο πολυ ενδιαφερον κειμενο..

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_4112.html?spref=fb
Ο Ζίγκμουντ κάνει μια κόρη, την Σοφία. Η Σοφία Παντρεύεται τον Γεώργιο Παπανδρέου εξ Αχαΐας και κάνουν τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ο Ανδρέας το 1941 φεύγει Αμερική για σπουδές και νυμφεύεται το 1951 την ΑμερικανοΕβραία Margaret Chant. Πατέρας της Margaret Chant ήταν ο Douglas Chant ο οποίος διετέλεσε πρόεδρος Ιεχωβάδων Αμερικής. Ο Ανδρέας και η Margaret έκαναν μεταξύ άλλων τον Γιώργο Παπανδρέου σημερινό εκλεγμένο από τον λαό πρωθυπουργό.
Ο Ανδρέας λοιπόν με απόδειξη το παρακάτω έγγραφο χρηματοδοτήθηκε από την τράπεζα των Rockefeller, Chase Manhattan Bank με 100.000.000 Δολάρια το 1974 για την κατασκευή του ΠΑΣΟΚ.





και ενα κομματι απο ενα πολυ καλο αρθρο του Λυγερου στην Καθημερινη..
Εάν από τον θόρυβο που προκάλεσε η δήλωση Γιούνκερ αξίζει να κρατήσουμε κάτι είναι η ευκολία, με την οποία ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου έσπευσε να κατηγορήσει ψευδώς τον Καραμανλή. Η δήλωσή του επιβεβαιώνει ότι πίσω από τα νεωτερικά φτιασιδώματα κρύβεται ένας πολιτικάντης, ένας αντάξιος πρωταγωνιστής των ανούσιων θλιβερών δικομματικών καυγάδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Αυτοί που χρεώθηκαν τον ΚΟΣΚΩΤΑ....
....Πού θα πάει όμως ; Κάποιος δε θα βρεθεί να μας σώσει ;




Ας ξεκινήσουμε με,
όσοι έχουν υπάρξει αιρετοί σε πολιτικές θέσεις
συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν επιλεχθεί από αυτούς από το 81 και έπειτα,
να απελαθούν από την χώρα χωρίς να έχουν το δικαίωμα επιστροφής,
με ταυτόχρονη διαγραφή δια παντώς από τα δημοτολόγια της χώρας.

Αυτοί που δεν βρίσκονται εν ζωή, να βεβηλωθούν οι τάφοι τους
να κάνουν σκόνη τα κόκαλά τους και να τα σκορπίσουν μακριά
έξω από τα σύνορά μας, στους πέντε ανέμους,
διαγράφοντάς τα ονόματά τους απ'όλα τα αρχεία του κράτους.

Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο υπήρξαν προδότες του λαού τους.

Και ας ελπίσουμε όταν ξεβρωμίσει ο τόπος να αναδυθεί
ένα καινούργιο όραμα, μια καινούργια ελπίδα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.



Ας ξεκινήσουμε με,
όσοι έχουν υπάρξει αιρετοί σε πολιτικές θέσεις
συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν επιλεχθεί από αυτούς από το 81 και έπειτα,
να απελαθούν από την χώρα χωρίς να έχουν το δικαίωμα επιστροφής,
με ταυτόχρονη διαγραφή δια παντώς από τα δημοτολόγια της χώρας.

Αυτοί που δεν βρίσκονται εν ζωή, να βεβηλωθούν οι τάφοι τους
να κάνουν σκόνη τα κόκαλά τους και να τα σκορπίσουν μακριά
έξω από τα σύνορά μας, στους πέντε ανέμους,
διαγράφοντάς τα ονόματά τους απ'όλα τα αρχεία του κράτους.

Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο υπήρξαν προδότες του λαού τους.

Και ας ελπίσουμε όταν ξεβρωμίσει ο τόπος να αναδυθεί
ένα καινούργιο όραμα, μια καινούργια ελπίδα.
Ο τόπος αυτός ο πολυπαθής, ίσως κάποτε να αποτελούσε πρότυπο <<για τους βαρβάρους>>. Σήμερα έχει υποστεί τέτοια μετάλλαξη, που μοιάζει να έχει μόνο μαστουρωμένους ιθαγενείς απο τους Αγγλους λίγο πριν την τελική επίθεση τους. Ηταν αλάνθαστη μέθοδος δολιοφθοράς.
Εδώ μέσα όμως, επικρατεί μια ρευστότητα και μια απαξίωση στα πάντα. Απο την ίδρυση του αυτό το κράτος έδωσε δείγματα γραφής, φυλακίζοντας τον Κολοκοτρώνη, εκτελώντας τον Καποδίστρια. Δεν βλέπεις πόσοι διαβάζουν αυτό το θέμα?
Σύγκρινέ το με τα δικαιώματα των << ομοφυλόφιλων>>. Ποιό θέμα έχει μεγαλύτερη απήχηση ?
Είναι προφανές ! Βλέπεις και γυναίκες να τους υπερασπίζονται!
Οσον αφορά όμως την κοροϊδία που μας έχουν πουλήσει μετά την μεταπολίτευση, όλες οι κυβερνήσεις, τότε απλά δεν γνωρίζουν .

Δύο πράγματα μας είναι απαραίτητο να υποστηρίξουμε γιατι έχουν και πρακτική σημασία αλλά και άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα .

1. Πολεμικές αποζημιώσεις απο τους Γερμανούς.
και 2. Οικονομική διαφάνεια στα ταμεία όλων των κομμάτων.

Υ.Γ. Παρέλειψα να πω για τους κλέφτες. Μηδενός εξαιρουμένου στην φυλακή όλοι τους και άρση της ασυλίας που απολαμβάνουν .

Παρεμπιπτόντως, γνωρίζετε πόσα σχολεία τελούν υπο κατάληψη ?
Γνωρίζετε οτι υπάρχουν εργαστήρια με εξοπλισμό απο τον καιρό της χούντας?

Για εκείνη την εποχή, ήταν TOP ο εξοπλισμός, για σήμερα όμως είναι σαν να συγκρίνουμε <<πυγμαίους με τον ΡΑΜΠΟ>>.
Ετσι απλά θέλω να πω οτι οι μαθητές όχι μόνο έχουν δίκαιο, αλλά και οτι μόνο απο αυτούς πιστεύω οτι ίσως να γίνει κάτι.
Ισως!
Ισως!
Ισως! και με πολλά ερωτηματικά ???????



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,357 μηνύματα.

Σύγκρινέ το με τα δικαιώματα των << ομοφυλόφιλων>>. Ποιό θέμα έχει μεγαλύτερη απήχηση ?
Είναι προφανές ! Βλέπεις και γυναίκες να τους υπερασπίζονται!

τόσο μίσος..απο ένα άνθρωπο του Θεού;;; .............δεν το καταλαβαίνω.....
επίσης φίλε μου να ξέρεις κάτι...δεν είναι ΜΟΝΟ οι κυβερνησεις διεφθαρμένες..αλλα και οι πολίτες...ΕΜΕΙΣ αποτελούμε το κράτος...εμεις κλέβουμε,εμεις γλυφουμε τους πολιτικούς..εμεις κοιτάμε να βγάλουμε το μάτι του διπλανού μας,εμεις παταμε επι πτωμάτων για το δικό μας συμφέρον...,εμεις λαδώνουμε...και εμεις καταστρατηγουμε τα δικαιώματα των αλλων...ολα αυτα ΕΜΕΙΣ...ας κοιτάξουμε πρώτα λοιπον τις δικές μας ευθύνες..και έπειτα ας μιλήσουμε και για τις κυβερνήσεις,οι οποίες στην πραγματικότητα αντικατροπτίζουν εμας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

τόσο μίσος..απο ένα άνθρωπο του Θεού;;; .............δεν το καταλαβαίνω.....
επίσης φίλε μου να ξέρεις κάτι...δεν είναι ΜΟΝΟ οι κυβερνησεις διεφθαρμένες..αλλα και οι πολίτες...ΕΜΕΙΣ αποτελούμε το κράτος...εμεις κλέβουμε,εμεις γλυφουμε τους πολιτικούς..εμεις κοιτάμε να βγάλουμε το μάτι του διπλανού μας,εμεις παταμε επι πτωμάτων για το δικό μας συμφέρον...,εμεις λαδώνουμε...και εμεις καταστρατηγουμε τα δικαιώματα των αλλων...ολα αυτα ΕΜΕΙΣ...ας κοιτάξουμε πρώτα λοιπον τις δικές μας ευθύνες..και έπειτα ας μιλήσουμε και για τις κυβερνήσεις,οι οποίες στην πραγματικότητα αντικατροπτίζουν εμας...:)

Μίσος ??? Ανθρωπος του Θεού ??? Δεν κατάλαβα κάτι, έστω τόσο δα.

Το τυράκι, το τσίμπισε ο Ελληνικός λαός και μαζί του το τσίμπισα και εγώ.
Αν τώρα μεταφράσουμε την πλασματική ευημερία που μας χάιρσαν με το τυράκι αναλογικά με το κόστος που στοίχισε ο δανεισμός της Ελλάδας προκειμένου να αγοράσουν το τυράκι, τότε μόνο θα καταλάβεις κάτι.
400 δις και πάνω είναι το χρέος που μας έχουν βάλει στην πλάτη.
Αν το μετατρέψουμε σε δραχμές γίνεται 136.000.000.000.000 . Απο αυτό το τρομακτικό ποσό, είσαι σε θέση να μου πεις σε ποιο ποσό ανέρχονται οι προμήθειες των πολιτικών που μεσολάβησαν ώστε να ΚΑΡΠΩΘΟΥΜΕ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ, αυτά που κλέψαμε ??? Λέω κλέψαμε γιατι εσύ το είπες .
Επίσης δεν σε γνωρίζω και δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν διαθέτεις ΟΦ ΣΟΡ εταιρία και μέσω αυτής αν κάνεις τις συναλλαγές σου.
Σπεύδω λοιπόν να δηλώσω οτι εγώ δεν διαθέτω κανενός είδους εταιρία εντός και εκτός.
Μπορείς να μου πεις κάποιοι με ζιβάγκο το 1974, σήμερα με ποιον τρόπο απέκτησαν αυτοί ή άτομα του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος τους, υπεράκτιες εταιρίες με πολλά εκατομμύρια ευρώ κεφάλαια???

Αλλά θέλω να σε ρωτήσω αν διαφωνείς για την διαφάνεια στα οικονομικά των κομμάτων ?
Και αυτό γιατι δεν γνωρίζω μια χορηγία σε ένα κόμμα, απο εταιρία που θέλει με αυτό τον τρόπο να επηρεάσει την πολιτική βούληση, αν έχει και ποιους έχει αποδέκτες.


Η εξαγορά συνειδήσεων είναι παμπάλαιο μέσο άσκησης πολιτικής και δεν μπορώ να δεχτώ οτι <<το τυράκι που μας έβαλαν στην φάκα μας καθιστά συνυπεύθυνους με αυτούς που καταχρηστικά άσκησαν την διαχείριση αυτού του πολύπαθου κράτους>>.

Οσο για τα μέτρα, έχω να πω μόνο ένα.

<<ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΟΤΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ>> έλεγον οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Θεωρώ δηλαδή οτι μας λέγανε και συνεχίζουν να μας λένε ψέματα, εσύ σε αυτά τα ψέματα τι έχεις να πεις ???

Υ.Γ. Το ναί ή το όχι, (αλλά ΚΑΙ η σιωπή!), με υπερκαλύπτουν ως απαντήσεις. Με κατηγορίες δεν απαντάς σε τίποτα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ο τόπος αυτός ο πολυπαθής, ίσως κάποτε να αποτελούσε πρότυπο <<για τους βαρβάρους>>. Σήμερα έχει υποστεί τέτοια μετάλλαξη, που μοιάζει να έχει μόνο μαστουρωμένους ιθαγενείς απο τους Αγγλους λίγο πριν την τελική επίθεση τους. Ηταν αλάνθαστη μέθοδος δολιοφθοράς.
Εδώ μέσα όμως, επικρατεί μια ρευστότητα και μια απαξίωση στα πάντα...
...Ισως! και με πολλά ερωτηματικά ???????





Εδώ απαξιώσαμε τον Δημοσθένη, τον Θεμιστοκλή, τον Αριστείδη, τον Κίμωνα
είπαμε τον Φίλιππο και τον Μ.Αλέξανδρο δυνάστες
θανατώσαμε τον Σωκράτη κοκ
Στον Καποδίστρια και τον Κολοκοτρώνη θα είχαμε πρόβλημα;

Η αρχαία Αθήνα καταστράφηκε όταν δόθηκε πλήρη ελευθερία
στην Εκκλησία του Δήμου και μέσα από αυτή την ελευθερία
γεννήθηκε η κατάρα του τόπου, οι δημαγωγοί.

Όπως αυτοί κατέστρεψαν την Αρχαία Ελλάδα έτσι κατέστρεψαν
και την σύγχρονη.

Βλέπουμε το δέντρο και δεν βλέπουμε το δάσος.

Σε δύο χρόνια θα χρωστάμε 430 δισεκατομμύρια ευρώ
και μιλάνε στις τηλεοράσεις για μείωση του ελλείματος 1δις
για το ένα, για το άλλο, για ψίχουλα.

Ήρθαν οι Αμερικάνοι, οι Κινέζοι, οι Γερμανοί,
θα έρθουν οι Γάλλοι, οι Άγγλοι και όποιοι άλλοι επιθυμούν
να ασελγήσουν στο πτώμα μας.

Και όλα αυτά, γιατί ο τζέφρυ και τα υπόλοιπα κόμματα εξουσίας
αποφάσισαν πως είναι προτιμότερο να καταδικαστεί ο Ελληνικός λαός
από το να δημιουργήσουμε πρόβλημα στους Γερμανούς.

Προτίμησαν να μείνουμε στο Ευρώ, από το να γυρίσουμε στην δραχμή.

Προτίμησαν από το να πεινάσει αυτή η γενιά,
*να πεινάσουν τα παιδιά μας,
*τα παιδιά των παιδιών μας,
*τα παιδιά των παιδιών των παιδιών μας κοκ.


Γιατί;
Γιατί είναι προδότες, γι'αυτό.


* εύχομαι να διαψευστώ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Το πιο σύντομο, δυστυχώς, πράγμα τη σήμερον, είναι η επικαιρότητα: αλί, στους επόμενους μεταλλωρύχους!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αύριο Πέμπτη, στις 12.00 το βράδυ, ο Σωτήρης Δανέζης ανοίγει τις φετινές εκπομπές της Εμπόλεμης Ζώνης, με ένα ντοκιμαντέρ αφιερωμένο στις περιπέτειες των μεταλλωρύχων της Χιλής.

Θαμμένοι Ζωντανοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,357 μηνύματα.
Μίσος ??? Ανθρωπος του Θεού ??? Δεν κατάλαβα κάτι, έστω τόσο δα.

Το τυράκι, το τσίμπισε ο Ελληνικός λαός και μαζί του το τσίμπισα και εγώ.
Αν τώρα μεταφράσουμε την πλασματική ευημερία που μας χάιρσαν με το τυράκι αναλογικά με το κόστος που στοίχισε ο δανεισμός της Ελλάδας προκειμένου να αγοράσουν το τυράκι, τότε μόνο θα καταλάβεις κάτι.
400 δις και πάνω είναι το χρέος που μας έχουν βάλει στην πλάτη.
Αν το μετατρέψουμε σε δραχμές γίνεται 136.000.000.000.000 . Απο αυτό το τρομακτικό ποσό, είσαι σε θέση να μου πεις σε ποιο ποσό ανέρχονται οι προμήθειες των πολιτικών που μεσολάβησαν ώστε να ΚΑΡΠΩΘΟΥΜΕ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ, αυτά που κλέψαμε ??? Λέω κλέψαμε γιατι εσύ το είπες .
Επίσης δεν σε γνωρίζω και δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν διαθέτεις ΟΦ ΣΟΡ εταιρία και μέσω αυτής αν κάνεις τις συναλλαγές σου.
Σπεύδω λοιπόν να δηλώσω οτι εγώ δεν διαθέτω κανενός είδους εταιρία εντός και εκτός.
Μπορείς να μου πεις κάποιοι με ζιβάγκο το 1974, σήμερα με ποιον τρόπο απέκτησαν αυτοί ή άτομα του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος τους, υπεράκτιες εταιρίες με πολλά εκατομμύρια ευρώ κεφάλαια???

Αλλά θέλω να σε ρωτήσω αν διαφωνείς για την διαφάνεια στα οικονομικά των κομμάτων ?
Και αυτό γιατι δεν γνωρίζω μια χορηγία σε ένα κόμμα, απο εταιρία που θέλει με αυτό τον τρόπο να επηρεάσει την πολιτική βούληση, αν έχει και ποιους έχει αποδέκτες.


Η εξαγορά συνειδήσεων είναι παμπάλαιο μέσο άσκησης πολιτικής και δεν μπορώ να δεχτώ οτι <<το τυράκι που μας έβαλαν στην φάκα μας καθιστά συνυπεύθυνους με αυτούς που καταχρηστικά άσκησαν την διαχείριση αυτού του πολύπαθου κράτους>>.

Οσο για τα μέτρα, έχω να πω μόνο ένα.

<<ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΟΤΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ>> έλεγον οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Θεωρώ δηλαδή οτι μας λέγανε και συνεχίζουν να μας λένε ψέματα, εσύ σε αυτά τα ψέματα τι έχεις να πεις ???

Υ.Γ. Το ναί ή το όχι, (αλλά ΚΑΙ η σιωπή!), με υπερκαλύπτουν ως απαντήσεις. Με κατηγορίες δεν απαντάς σε τίποτα.



καταρχην εγω,δεν κατηγόρησα κανέναν...που το είδες αυτο;;; απλά μου έκανε εντύπωση η εμμονή σου με τους ομοφυλόφιλους...:)
Σε όλα αυτά που λες συμφωνω..και διαφάνεια και έλεγχος σε όλους όσους μα κυβερνουν.Απλά αυτό που λέω είναι ότι ο έλληνας έχει μάθει μια ζωή να ρίχνει τις ευθύνες σε όλους τους υπόλοιπους εκτός απο την αφεντομουτσουνάρα του.Φταίμε όταν λαδώνουμε,φταίμε όταν είμαστε έμποροι και δεν δίνουμε αποδείξεις,φταίμε όταν είμαστε ταξιτζήδες και κατακλέβουμε τον πελάτη,φταίμε όταν πάμε και βρωμίζουμε τους κάδους ανακύκλωσης ενώ δίπλα υπάρχουν και οι απλοί κάδοι,φταίμε όταν δουλεύουμε στο δημόσιο και ΔΕΝ δουλεύουμε,πόσα φταίμε θες να σου πω;;;...φταίμε και όταν είμαστε καθηγητές και αντι να κάνουμε καλύτερο μάθημα κάνουμε ιδιαίτερα στους μαθητές μας.Και για να μην παρεξηγούμαι,και επειδή είπες πως δεν ξέρεις αν έχω εταιρια κλπ....καθηγήτρια είμαι...δεν εχω κανεί ΠΟΤΕ,ουτε ΜΙΣΟ ιδιαίτερο,ποτέ δεν έκλεψα το κράτος,δουλεύω στην τάξη μου,και δεν είμαι τοποθετημένη σε κανένα γραφείο να παίζω παιχνίδια στον υπολογιστη,δεν έχω βγάλει ποτέ ούτε μισό διφραγκο απο άλλη δουλεια.Απλα βαζω το.."με...κανουμε πχ,κλεβουμε κλπ"..γιατί είναι ιδιαίτερα άσχημο όταν γράφουμε κατηγορίες να λέμε εσεις.....σε κάλυψα;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ανέβαλαν για μετά τις εκλογές το πόρισμα για την Ζήμενς !!!


Όπως γράφαμε και κατά το παρελθόν ο Πρόεδρος της Επιτροπής Σήφης Βαλυράκης θα έβρισκε τρόπο ώστε να καθυστερήσει η κατάθεση του πορίσματος για το σκάνδαλο της Siemens για μετά τις εκλογές. Τελικά, βρήκε τον τρόπο (καθυστέρηση της αποστολής στη Γερμανία) και η επιτροπή πήρε παράταση έως τις 15 Νοεμβρίου – (7 και 14 οι εκλογές…)
Η αποστολή της εξεταστικής επιτροπής που διερευνά το σκάνδαλο Siemens θα αναχωρήσει για το Μόναχο την ερχόμενη Τετάρτη.
Οι λεπτομέρειες του ταξιδιού της αντιπροσωπείας κανονίστηκαν πριν από λίγο στη συνεδρίαση της εξεταστικής και αποφασίστηκε να πάνε η κυρία Βάσω Τσόνογλου, οι Δ. Παπουτσής και ο Λεωνίδας Γρηγοράκος από το ΠΑΣΟΚ, οι Πάνος Καμμένος, Κώστας Τζαβάρας και Γρ. Αποστολάκος από τη ΝΔ, από το ΚΚΕ ο Δημήτρης Παφίλης και από το ΛΑΟΣ ο Κώστας Αιβαλιώτης ενώ αρνήθηκε να μεταβεί ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Παπαδημούλης αντιδρώντας στην απόφαση που έλαβε η επιτροπή να αποσταλούν γραπτώς οι ερωτήσεις που θα υποβληθούν σε Χριστοφοράκο, Σίκατσεκ, Κουτσενρόϊτερ και τα άλλα τρία διευθυντικά στελέχη της μητρικής Ζήμενς.
«Το ταξίδι στη Γερμανία δεν θα βγάλει τίποτα, γιατί γίνεται με όρους που βολεύει τη Siemens. Γιʼ αυτό, αρνήθηκα να συμμετέχω στην αντιπροσωπία!» δήλωσε ο κ. Παπαδημούλης στους δημοσιογράφους. «Μια πολιτική αξιολόγηση κάνω ότι αυτό το ταξίδι θα αποδειχθεί φιάσκο, θα αποδειχθεί τρύπα στο νερό και δεν θα συμβάλλει στο αίτημά μας. Μακάρι να πέσω έξω και οι συνάδελφοι που θα πάνε εκεί να μας φέρουν πρόσθετα στοιχειά. Μακάρι…»
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Δελαστικ τα λεει εξω απο τα δοντια..εξαιρετικο βιντεο για την κριση,και τη σταση των ξενων...
αξιζει να το δεις..:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
................
/U][/B]...σε κάλυψα;;:)

Με κάλυψες αρκετά. Λέω αρκετά γιατι μόλις διάβασα του Αγγελου σχετικά με το πόρισμα για την SIEMENS.

Σαν καθηγήτρια που είσαι, θέλω να σου πω οτι συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπες. Απόλυτα .

Ομως οι κανόνες της αγοράς είναι διαφορετικοί απο αυτούς που νομίζει ένας νομοταγής πολίτης, (καθηγητής, καθηγήτρια και όλων των άλλων επαγγελμάτων).

Για να έχουν αλλάξει χέρια 100 εκ. ευρώ απο την SIEMENS και να έχουν πάει, κατα δική της ομολογία, σε πολιτικούς της χώρας μας, τότε η γνώμη μου είναι μία.

Οι πολιτικοί αυτοί να αποκαλυφθούν το συντομότερο, τάχιστα και να έχουν την ίδια τύχη με τους ΧΟΥΝΤΙΚΟΥΣ, οι οποίοι μάλιστα μας παρέδωσαν ΜΗΔΕΝ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΚΟΣΙ ΤΟΝΟΥΣ ΧΡΥΣΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

Τους συγκρίνω με τους χουντικούς, γιατι να δούμε ποιοι έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά σε αυτόν τον τόπο !

Σε κάλυψη των αποδεκτών του μαύρου χρήματος, τότε θα είναι υπαίτιοι όλοι όσοι βρίσκονται στην Βουλή, έστω και αν αγωνίζονται, γιατι ο αγώνας τους αποδεδειγμένα θα είναι ελλιπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Σώοι και οι 33 μεταλλωρύχοι στη Χιλή, ολοκληρώθηκε η επιχείρηση απεγκλωβισμού

Με την ανέλκυση και του τελευταίου διασώστη και σε χρόνο πολύ λιγότερο απ' ότι υπολογιζόταν, η επιχείρηση απεγκλωβισμού των 33 μεταλλωρύχων στην Χιλή ολοκληρώθηκε με επιτυχία τα ξημερώματα της Πέμπτης.

Ο τελευταίος μεταλλωρύχος που ανέβηκε στην επιφάνεια της γης ήταν ο 54χρονος Λουίς Ουρθούα, ο άνθρωπος που εμψύχωνε τους εργάτες όλο αυτό το διαστήματα, αλλά ειδικά τις πρώτες 17 ημέρες, όταν κανείς δεν ήξερε ότι είναι ζωντανοί. Τα δικά του γράμματα ήταν επάνω στο σημείωμα που «εστάλη» στην επιφάνεια και έγραφε «είμαστε καλά».

Από την ημέρα εκείνη ξεκίνησε μία τιτάνια προσπάθεια για τη διάσωση των εργατών. Ειδικά τρυπάνια άρχισαν να ανοίγουν διόδους, ώστε να είναι δυνατή η τροφοδοσία των 33 ανθρώπων, ενώ ειδικοί επιστήμονες άρχισαν να σχεδιάζουν το πώς θα τους ανελκύσουν στην επιφάνεια. Σημαντική ήταν η συμβολή σε όλη την επιχείρηση και των ειδικών της NASA.

Η τελική φάση της επιχείρησης απεγκλωβισμού ξεκίνησε τα ξημερώματα της Τετάρτης (ώρα Ελλάδας), χωρίς να παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα. Για την ανέλκυση κάθε μεταλλωρύχου χρειάστηκαν περί τα 40 λεπτά. Με τη βοήθεια διασωστών, ένας ένας οι μεταλλωρύχοι έμπαιναν στην ειδική κάψουλα που τους μετέφερε στην επιφάνεια. Οι προβλέψεις ήθελαν την επιχείρηση να ολοκληρώνεται την Παρασκευή. Τελικά διαψεύστηκαν... Είκοσι τέσσερις ώρες ήταν τελικά αρκετές για το «θαύμα»!

Εκεί έξω, στο ορυχείο Σαν Χοσέ, στην έρημο Ατακάμα, είχαν συγκεντρωθεί δεκάδες συγγενείς και φίλοι που τους περίμεναν, και φυσικά τηλεοπτικά συνεργεία και φωτορεπόρτερ. Άλλωστε, τα βλέμματα εκατομμυρίων τηλεθεατών σε όλο τον κόσμο ήταν στραμμένα επάνω τους.

«Σας παραδίδω τη βάρδια»

«Σας παραδίδω τη βάρδια κι ελπίζω ότι δε θα ξαναγίνει ποτέ κάτι τέτοιο» είπε ο Ουρθούα στον πρόεδρο της Χιλής Σεμπαστιάν Πινιέρα, αγκαλιάζοντάς τον. «Είμαι περήφανος που είμαι Χιλιανός» πρόσθεσε, με τη σημαία της χώρας τυλιγμένη στους ώμους.

Ο Φράνκλιν Λόμπος, πρώην επαγγελματίας ποδοσφαιριστής που έγινε μεταλλωρύχος και οδηγός ταξί για να τα βγάλει πέρα, είπε ότι «αυτός ήταν ο σκληρότερος αγώνας της ζωής μου».

Από τους τελευταίους μεταλλωρύχους που διασώθηκαν ήταν ο Αριέλ Τικόνα Γιάνες, 29 ετών, που πληροφορήθηκε τη γέννηση της κόρης του Εσπεράνσα -δηλαδή «Ελπίδα»- στις 14 Σεπτεμβρίου, όταν βρισκόταν σε βάθος μεγαλύτερο των 600 μέτρων.

Οι μεταλλωρύχοι έχουν οδηγηθεί σε νοσοκομείο για ιατρικές εξετάσεις, οι οποίες μέχρι τώρα έχουν δείξει ότι η κατάσταση της υγείας τους είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. Μόνον ένας παρουσίασε πνευμονία και του χορηγείται η κατάλληλη θεραπεία. Πιθανώς πρόκειται για τον μεγαλύτερο σε ηλικία μεταλλωρύχο, τον 63χρονο Μάριο Γκόμες, που ήδη αντιμετώπιζε προβλήματα στους πνεύμονες και ανελκύστηκε με τη βοήθεια μάσκας οξυγόνου.

Η επιτυχής κατάληξη της επιχείρησης αποτελεί σημαντική ώθηση για τον πρόεδρο Σεμπαστιάν Πινιέρα, που περίμενε τους διασωθέντες για να τους χαιρετίσει, έναν προς έναν. Η κυβέρνησή του επαινέθηκε για τη διαχείριση της κρίσης αλλά και το γεγονός ότι διέταξε να γίνουν αυστηρότερα τα μέτρα εργασιακής ασφάλειας στα ορυχεία μετά το επεισόδιο.

Συγχαρητήρια έστειλε στην κυβέρνηση της Χιλής ο πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπαράκ Ομπάμα, και πολλοί άλλοι ηγέτες. Ο πρόεδρος της Βολιβίας Έβο Μοράλες πήγε στο ορυχείο για να υποδεχθεί τον συμπατριώτη του Κάρλος Μαμάνι όταν βγήκε από τη στοά κι ευχαρίστησε προσωπικά τον Πινιέρα για την διάσωσή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top