Εδώ κάνουμε δίαιτα!

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
  • οταν πίνεις αρκετό νερό, φουσκώνεις και πεινάς λιγότερο (ακόμα κι όταν τελικά πραγματικά πεινάς). Γεμίζει το στομάχι σου, αραιώνει και τα γαστρικά υγρά κατά λίγο και χωνεύεις και πιο αργά
Reduces appetite: Studies are inconclusive but there is a possibility that if you drink water before you eat, it would stay in the stomach--a small volume area--and suppress your appetite. But drinking water with meals didn't seem to have the same effect, and no one has looked at the possibility whether it leads to weight loss, Goldfarb said.
  • σε κάθε περίπτωση βοηθάει στην ενυδάτωση του σώματος και της επιδερμίδας, άρα οπτικά έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα άρα έχουμε ευεξία και καλύτερη διάθεση άρα έχουμε ένα συν στο να σπρώξουμε τον εαυτό μας να συνεχίσει τη δύσκολη προσπάθεια του
Skin tone: Goldfarb maintains that whenever you ingest water, it's distributed equally throughout the body; there's no reason the skin would get preferential treatment. Plus we have so much skin that the possibility that a few ounces would have an effect seems unlikely and there's no evidence that this has been carefully studied.
  • τέλος βοηθάει στην αποβολή των τοξινών απ τον οργανισμό μας
Excrete toxins: The human body is made up of 60 percent water, so a 200-pound person consists of 120 pounds of water or 15 gallons, said Goldfarb. He contends that adding a cup of water to 15 gallons wouldn't make much of an impact.
"In fact, drinking a lot of water very quickly tends to lower blood flow to the kidney," Goldfarb said. "That actually impairs its ability to excrete toxins," he said.
But they also found that several studies reveal that drinking water does have an impact on clearing various substances by the kidney, including sodium and urea. These studies, however, do not indicate any sort of clinical benefit that might result.


Χωρίς να λέω ότι διαφωνώ μαζί σου Αναστασία, αυτά έγραφε το άρθρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
εχετε ακουσει την διαιτα με τον συνδυασμο τροφων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μα η δίαιτα δεν βασίζεται και στο σωστό συνδυασμό τροφών; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχετε ακουσει την διαιτα με τον συνδυασμο τροφων?

μιλάς για αυτή που έχει τις ομάδες τροφών Α Β Γ Δ και Ε αν θυμάμαι καλά?
Αν ναι, την έχει κάνει γνωστό μου άτομο κι έχει χάσει πολλά κιλά
Εγώ δεν θα την έκανα πάντως σε καμία περίπτωση :P
Και μόνο στη σκέψη ότι μπορώ να φάω απεριόριστα κάτι ενώ δεν μπορώ να το συνδιάσω με κάτι άλλο... με αποτρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ομαδες :
Α(υδατανθρακες)
Β(αμυλα)
Γ(πρωτεινες)

και οι συνδυασμοι ειναι οι εξης: Α με Β και Α με Γ
απαγορευεται το Β με Γ


μονο αυτο ξερω

θα ηθελες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τη βρήκα!!!
Σας τη βάζω αλλά αποποιούμαι την ευθύνη
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιεινή
Πριν την ακολουθήσει κάποιος ας το σκεφτεί :)

Ομάδα Α πρωτεΐνες


Κρεατικά
μοσχάρι, χοιρινό, βοδινό, αρνί, κατσίκι, γαλοπούλα, κοτόπουλο, συκώτι σπλήνα, έντερα.

Ψαρικά
κάθε είδους ψάρια, καλαμάρια, χταπόδια, αστακός, γαρίδες,
κάθε είδος όστρακα, θαλασσινά.

Γαλακτοκομικά
κάθε είδος τυριού, γάλα, γιαούρτι, αυγά.

Αλλαντικά
σαλάμι, μπέικον, παστουρμάς ...κλπ


Ομάδα Β δημητριακά

ψωμί, μέλι, ζάχαρη, μαρμελάδα, (όχι κουλούρια, βουτήματα κλπ)
ζυμαρικά, μακαρόνια, ρύζι, κουάκερ, σιτάρι, καλαμπόκι, φακές
ρεβίθια, κουκιά, πατάτες βραστές, αρακάς, φασόλια.
(πατάτες τηγανητές απαγορεύονται)

Ομάδα Γ λιπαρά

κάθε είδους λαδιού, ελαιόλαδο, σορέλαιο, ηλιέλαιο, βούτυρο, κάθε είδος ζωικού λίπους.

Ομάδα Δ υδατάνθρακες σαλατικών και χορταρικών

ντομάτα, μαρούλι, άνηθος, κρεμμύδια, πιπεριά, λάχανο, κουνουπίδι, σπανάκι, χόρτα άγρια και ημέρα, κολοκύθια, μελιτζάνες, μπάμιες,
αγκινάρες κλπ.

Ομάδα Ε φρούτα

όλα τα φρούτα και κρασί

Ομάδα ΣΤ ξηροί καρποί

κάθε είδος ξηρού καρπού


Ναι: ΑΓ – ΑΔ – ΑΓΔ – ΒΔ – ΒΕ – ΒΔΕ – ΓΔ - ΔΕ
Όχι: ΑΒ – ΑΕ – ΒΓ - ΓΕ
  • Οι ξηροί καρποί τρώγονται μόνοι τους σαν ξεχωριστό γεύμα.
  • Οι συνδυασμοί των ομάδων όλων των τροφών που απαγορεύονται
  • δεν πρέπει να τρώγονται στο ίδιο γεύμα
  • Γεύματα κάθε 3 - 3,5 ώρες με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό τροφών
  • από αυτούς φυσικά που επιτρέπονται
  • Τρώτε μέχρι να χορτάσετε εντελώς. Δεν υπάρχει περιορισμός στις ποσότητες των τροφών ανά γεύμα με επιτρεπόμενους συνδυασμούς. Τρώτε όσο θέλετε
  • Προτιμότερο να τρώτε μόνο φρούτα μεταξύ των γευμάτων αντικαθιστώντας κάποια από αυτά
  • Τρώτε τουλάχιστον 1 έως 2 γιαούρτια την ημέρα
  • Απαγορεύεται η πόση οινοπνευματωδών ποτών
  • Καφές και τσάι όσο θέλετε. Προσέχετε αν βάλετε ζάχαρη, τότε ανήκει στις τροφές της ομάδας β
  • Επιλέξτε τον κατάλληλο συνδυασμό τροφών
  • Τηρήστε αυτή τη δίαιτα ως προς τους συνδυασμούς των τροφών και όχι ως προς την ποσότητα. τρώτε μέχρι να χορτάσατε τελείως
  • Ακολουθήστε τη δίαιτα τουλάχιστον 2-3 μήνες η παραπάνω αν θέλετε θα δείτε θαύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εγώ τρέχοντας κάθε μέρα στη δουλειά, έχω ήδη χάσει 3 κιλά χωρίς δίαιτα και το ποδαράκι έχει σχεδόν μείνει μισό (ήταν πολύ παχουλό το άτιμο! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
δυστυχώς δεν δουλεύω καλή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ αναστασια...μηπως ξερεις ομως αν επιτρεπεται να καταναλωσω 2 τροφες της ιδιας ομαδας μαζι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είμαι σίγουρη ότι μπορείς να φας αν θες κι όλες τις τροφές από την ίδια ομάδα :D
είναι σαν να τρως μόνο μία ομάδα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
σ ευχαριστω για τα ευχαριστα νεα!!!και γενικα για τις πληροφοριες...μ ενδιαφερει πολυ αυτη η διαιτα,αν θελεις στειλε μου το σαιτ απ οπου αντλησες τις πληροφοριες για να ξεκινησω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχμ δεν είναι από site :P
είναι διατροφή που την έκανε μια φίλη - που τη βρήκε ιδέα δεν έχω- και μου τη συνέστησε και μένα
γιαυτό κι αρχικά είπα αποποιούμε την ευθύνη και δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιεινή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
παιδια εδω και 3 μερες ξυπναω και νιωθω 100 κιλα φουσκωμενη!!δεν περιμενω να αδιαθετησω, δεν τρωω πολλα αλατια πραγματικα δεν ξερω γιατι..... νιωθω πρησμενη.... τι λετε να φταιει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
παιδια εδω και 3 μερες ξυπναω και νιωθω 100 κιλα φουσκωμενη!!δεν περιμενω να αδιαθετησω, δεν τρωω πολλα αλατια πραγματικα δεν ξερω γιατι..... νιωθω πρησμενη.... τι λετε να φταιει?

Μήπως έχεις και ζαλάδες και σου μυρίζει κοκορέτσι; Γιατί τότε έχω μια εκδοχή...:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αγαπημένοι μου συμφορουμίτες!

Τα...φώτα σας...

Προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα, όμως για την ώρα, αν και μάλλον τα καταφέρνω, το ...ψυγείο μου έχει στενάξει... Μέσα σε 10 μέρες 2 κιλά... Με αυτό το ρυθμό (δεδομένου ότι είχα ήδη 2 κιλάκια παραπάνω από πριν) μέχρι το ... καλοκαίρι θα θυμίζω...ντουλάπα...

Για να το αποφύγω (έχω υπάρξει υπερβαρη στο παρελθόν -- ύψος 1.58 και 59 κιλά) και μιας και ήδη η ζυγαριά έπιασε τα .. 53 :( (μην ακούσω κιχ άμα είσαι 1.58 αυτά είναι μπόλικα!) έχετε κανα τιπ ή έστω καμιά συμβουλή τι να μασουλάω για να μην βάζω μυριάδες θερμίδες χωρίς λόγο (Δεν πεινάω απλά θέλω κάτι να κάνω τα χέρια μου!) στον οργανισμό μου;;

Τελευταία το είχα ρίξει στα καρότα (που μου αρέσουν), αλλά αφού κατανάλωσα μέσα σε 3 μέρες περισσότερα από όσα ο bugs bunny σε όλη του τη ζωή, έφτασα να τα...σιχαθώ και να βλέπω καρότα και να τρέχω...

Καμιά βοήθεια??? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Μπορείς να νηστέψεις μέχρι το Πάσχα. Χωρίς πλάκα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, για να δούμε.
Καλό το κόλπο με τα καρότα, αλλά ακόμα και με αυτά πρέπει να μάθεις να φρενάρεις.
Μήπως αν έπινες πολύ τσάι και νερό, αντί να μασουλάς;
Τρως ενώ δουλεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ή να πίνεις πολλούς χυμούς, οπότε να γεμίζει το στομάχι και να σου κόβεται η όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και οι χυμοί όλο ζάχαρη είναι. Ειδικά οι συσκευασμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Παιδιά είναι αλήθεια αυτό με τα στραγάλια και το νερό; ότι σε κάνουν να νοιώθεις φουσκωμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top