Canon Eos 300d και Windows 7

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
καλησπέραααα !!! έχω μια απορία... μου χάλασε το reader και δεν μπορώ να περάσω τις φωτό στον υπολογιστή μου... δοκίμασα να τις περάσω κατευθίαν από την μηχανή, αλλά δεν μου την αναγνωρίζει... έχω μια canon eos 300d, και ο υπολογιστής έχει windows7. Mήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Mary να υποθέσω ότι τα κατάφερες με τη μηχανή; Εάν όχι, δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Mary να υποθέσω ότι τα κατάφερες με τη μηχανή; Εάν όχι, δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε. ;)

δυστυχώς όχι... μάλλον δεν πρέπει να την αναγνωρίζουν τα windows7, γιατί και στο σαιτ της canon ποθ μπήκα οι drivers που δείνουν είναι μέχρι windows xp, και vista... αλλά θα πάω σε λίγο να πάρω καινούριο reader... !:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τώρα μπορεί να λέω βλακεία, αλλά θα περίμενα ακόμη και χωρίς driver να αναγνωρίσει τη μηχανή σου σαν εξωτερικό storage unit. :hmm:

Δες εδώ και ειδικά αυτό πάντως:
Dutch Canon support reacted really fast and suggested to go to the menu on the Camera, select a tap (on mine the last tap) where you get the "communications" item, change this from "normal" to ptp and off you go.
Camera is communicating with windows 7 again.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Την Nikon (d90) πάντως δεν την διαβάζει απευθείας, πρέπει ή να βάλεις την κάρτα στον reader, ή να ανοίξεις το πρόγραμμα "Nikon transfer" για να την διαβάσει, το οποίο το τελευταίο δεν δουλεύει και τόσο καλά στα windows 7.
Ίσως κάτι παρόμοιο να συμβαίνει και με την Canon, οπότε ας πάρει καλύτερα έναν card reader.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Όλες αυτές οι ασυμβατότητες με εκνευρίζουν αφάνταστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
D_G η συμβουλή που της μεταφέρω είναι ειδικά για τη μηχανή της και τα win 7 και είναι πολύ εύκολο να τη δοκιμάσει χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερες προγραμματιστικές γνώσεις και περίπλοκες ρυθμίσεις.
Γιατί να κουβαλάς άλλωστε ένα εξάρτημα παραπάνω όταν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με ένα καλώδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
τίποτα δεν έγινε... και εγκατέλειψα... πήρα άλλο card reader, εν το μεταξύ κόντεψα να πάθω ένα ψιλοσοκ γιατί οι κάρτες ήθελαν επιδιόρθωση και format(το είχα αμελήσει... 4 χρόνια, και περιοριζόμουν μόνο να σβήνω τις παλιές φωτο) !!! - νόμισα πως θα χάσω τις φωτο γιατί δεν τις διάβαζε - τελικά, όμως, όλα κύλισαν καλά, έσωσα τις φωτό, έσωσα και τις κάρτες !!!;)

:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν ποτέ χάσετε την πρόσβαση σε κάρτα μνήμης, ψάξτε για το software: Zero Assumption Recovery
Έχει ειδικό feature για φωτογραφίες που είναι δωρεάν και ...λειτουργεί! (Το έχω δοκιμάσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Την Nikon (d90) πάντως δεν την διαβάζει απευθείας, πρέπει ή να βάλεις την κάρτα στον reader, ή να ανοίξεις το πρόγραμμα "Nikon transfer" για να την διαβάσει, το οποίο το τελευταίο δεν δουλεύει και τόσο καλά στα windows 7.
Ίσως κάτι παρόμοιο να συμβαίνει και με την Canon, οπότε ας πάρει καλύτερα έναν card reader.
Δημήτρη εμένα ο υπολογιστής διαβάζει κατευθείαν την d90 (την βλέπει σαν εξωτερικό "δίσκο") και είμαι με windows 7 - και το θέμα είναι πως δεν έκανα ποτέ κάποια ρύθμιση, από την αρχή έτσι ήταν, οπότε δεν μπορώ και να σου προτείνω κάποια ρύθμιση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δημήτρη εμένα ο υπολογιστής διαβάζει κατευθείαν την d90 (την βλέπει σαν εξωτερικό "δίσκο")
Εμένα την βλέπει, αλλά δεν ανοίγει τα αρχεία.
Και επειδή τελευταία διάβασα στο προσπέκτους ότι είναι προτιμότερο να βγάζεις την κάρτα και να την συνδέεις σε ένα card reader, επειδή έτσι δεν κινδυνεύει η μηχανή από τάση που μπορεί να της κάνει ζημιά το computer, τελευταία προτιμώ να μην συνδέω την μηχανή.
Υπάρχει βέβαια και το ρίσκο να χτυπηθεί η κάρτα από το βάλε-βγάλε, και το φοβήθηκα όταν γύριζα από τις διακοπές μου με πάνω από 500 φωτογραφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top