Ληγμένα Τρόφιμα: Νομιμοποιούν την πώλησή τους

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Παρακαλώ όσους δηλώνουν δεν υπάρχει καμιά πιθανότητα εμφάνισης διατροφικού προβλήματος από την κατανάλωση ληγμένων, να μου στείλουν γραπτώς και υπογεγραμμένη αυτή την δήλωση τους.
Περιμένω π.μ. για να δώσω στοιχεία αποστολής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Παρακαλώ όσους δηλώνουν δεν υπάρχει καμιά πιθανότητα εμφάνισης διατροφικού προβλήματος από την κατανάλωση ληγμένων, να μου στείλουν γραπτώς και υπογεγραμμένη αυτή την δήλωση τους.
Περιμένω π.μ. για να δώσω στοιχεία αποστολής...

εχεις πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αναλογα με τον εποχη παει

το καλοκαιρι ειδικα σε μερη με πολλη υγρασια πχ δυτικη ελλαδα

το φρεσκο γαλα χαλαει καιπριν της ωρας του
θα εχουμε τροφικες δηλητηριασεις..



κρεατα ψαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για φρέσκο γάλα και νωπά κρέατα, μιλάμε για πλήρως συσκευασμένα τρόφιμα (σε κενό αέρος). Αυτά τρώγονται άνετα και μερικές μέρες μετά τη λήξη χωρίς αλλοιώσεις. Πριν κάτι μέρες έφαγα μερέντα ληγμένη από τον Ιούλιο, μην είστε μυγιάγγιχτοι. Εχουν τόσα συντηρητικά μέσα που κρατάνε παραπάνω. Μέχρι και μια φίλη οδοντίατρο που είχα παλιότερα μου έλεγε πως τα φάρμακα κρατάνε μήνες μετά την ημερομηνία ληξης και απλά οι φαρμακευτικές το κάνουν για να πουλάνε περισσότερα αλλά και για νομική κάλυψη στην περίπτωση που τα συντηρούν λάθος οι καταναλωτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για φρέσκο γάλα και νωπά κρέατα,
σε συσκευασμενα τροφιμα ισως ναι

αλλα πανε να αυξησουν και τις ημερες του φρεσκου γαλακτος αυθαιρετα στο ονομα της φθηνιας

αντι να σπασουν τα καρτελ θα βαλουν τους ανθρωπους να ρισκαρουν τροφικη δηλητηριαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πριν κάτι μέρες έφαγα μερέντα ληγμένη από τον Ιούλιο,


...από πρόπερσι την είχα, Νελ.
σου είπα ότι έληξε το καλοκαίρι για να την πληρώσεις σα φρέσκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θυμάμαι πως σαν παιδιά τρώγαμε συνέχεια ληγμένα στο χωριό γιατί οι μπακάληδες δεν ανεφοδιαζαν το εμπόρευμα τακτικά. Ειδικά τα παγωτά μπορεί να ήταν στο ψυγείο από πολλά καλοκαίρια πριν, μιας και δεν είχαν μεγάλη κατανάλωση. Ολοι το ήξεραν και κανείς δεν το έκανε θέμα, τώρα όμως με τις μανίες και τις φοβίες του κόσμου για τα "μικρόβια" και τα "βακτηρήδια" τρέμουν όλοι στην ιδέα του "ληγμένου". Με άλλα λόγια, δεν κοιτάμε τα νουμεράκια και αμα μυρίζει ωραία και έχει καλή γεύση, το τρώμε.
Τώρα πάω να πιώ σοκολάτα ρόφημα που έληξε 4 μήνες πριν (παίρνω το πακέτο 1kg που είναι πιό φτηνό και δεν προλαβαίνω να το τελειώσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τώρα πάω να πιώ σοκολάτα ρόφημα που έληξε 4 μήνες πριν (παίρνω το πακέτο 1kg που είναι πιό φτηνό και δεν προλαβαίνω να το τελειώσω).
εγω παιρνω 2κιλο κακαο καθαρο που δεν χαλαει ποτε.σαν τον καφε ενα πραγμα..:P

το προτιμω απο τα "ροφηματα" που επινα παλιοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ε, αμα δεν το συντηρείς σωστά χάνει το άρωμα του. Και αμα το πάρεις συσκευασμένο θα έχει ημερομηνία λήξης. Οπότε μην το πιεις μετά γιατί θα πάθεις τροφική δηλητηρίαση και θα κινδυνευει η δημόσια υγεία. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
θα πωλούνται σάπια προιόντα
Πως θα αξιολογούμε το προϊόν μετά την λήξη ημερομηνίας κατανάλωσης.
-Τι είναι αυτό;
-Xοιρινό 5 ημερών..
-Καλύτερο από χοιρινό 6 ημερών!!!

Πως αξιολογούν οι κουκουεδες την ποιότητα και διατροφική αξία του προϊόντος.
-Δεν πιστεύω το γουρούνι να ανήκε σε...καπιταλιστή εκτροφέα;
-Όχι ρε, είχε tattoo στο αριστερό κολομέρι ένα σφυροδρέπανο, το τσέκαρα..
-Πεντανόστιμο!!!!

Πέρα από την εύθυμη πλευρά της υπόθεσης, που η πάγια τακτική των ξυνισμένων και ταγμένων στην υπεράσπιση του λαού (εδώ γελάμε) σε αναγκάζει να στραφείς, ενώ το θέμα είναι πραγματικά αξιόλογο, διότι οι τιμές πέφτουν στο 1/3, ας δούμε τι αναφέρουν τα επίσημα στοιχεία...

"Πρέπει να γίνει σαφές προς όλους ότι η πώληση μη ευαλλοίωτων προϊόντων ελάχιστης διατηρησιμότητας για ένα σαφώς προσδιορισμένο από τη νομοθεσία χρονικό διάστημα δεν θίγει επ' ουδενί και σε καμία περίπτωση την υγιεινή και την ασφάλεια των εν λόγω προϊόντων.

Δυστυχώς, ορισμένοι, επιλέγουν τον δρόμο του λαϊκισμού και της παραπληροφόρησης.

Το υπουργείο έχει προχωρήσει σε μια σημαντική αλλαγή της αγορανομικής νομοθεσίας με σκοπό να υπάρξει σταδιακή αποκλιμάκωση των τιμών. Παρόλα αυτά στέκονται σε μια διάταξη η οποία δεν θεσπίστηκε τώρα, αλλά ισχύει περισσότερα από 20 χρόνια. Η ίδια ακριβώς πρόβλεψη υπήρχε στο άρθρο 31 παρ.6 των παλαιών Αγορανομικών Διατάξεων.

Η μόνη προσθήκη που υπάρχει στους νέους Κανόνες ΔΙΕΠΠΥ είναι η υποχρέωση του πωλητή να πωλεί αυτά τα προϊόντα όχι στις ίδιες, όπως συνέβαινε, αλλά σε χαμηλότερες τιμές από τα υπόλοιπα. Επίσης πρέπει να γίνει σαφές προς όλους ότι η πώληση μη ευαλλοίωτων προϊόντων ελάχιστης διατηρησιμότητας για ένα σαφώς προσδιορισμένο από τους Κανόνες ΔΙΕΠΠΥ χρονικό διάστημα δεν θίγει επ' ουδενί και σε καμία περίπτωση την υγιεινή και την ασφάλεια των εν λόγω προϊόντων.

Η ανευθυνότητα και ο λαϊκισμός έχουν κάποιο όριο. Δυστυχώς, ορισμένοι πασχίζουν....."

Και η ανακοίνωση δεν τελειώνει εδώ αλλά θα συνεχίσω εγώ το...κράξιμο, μου είναι απείρως διασκεδαστικό να σχολιάζω "τις διατροφικές...βόμβες" των αριστεροαργόστροφων της κυκλικής επανάληψης των ηλεκτρικών κυμάτων του εγκεφάλου, που όσο πιο αργαααά προχωράει, τόσο περισσότερο αυξάνουν την τάση τους για λαϊκισμό και παραπληροφόρηση.

Έτσι, με αφορμή τον πανικό που υποτίθεται θα έσπερναν, καταλήγουν τα συντρόφια στο...ζητούμενο ;)
"η ανάγκη του λαού για ασφαλή τρόφιμα επιβάλλει κοινωνικοποίηση όλων των μεγάλων επιχειρήσεων και της γης..." :pfff:
Γιατί όχι και του ίδιου του πλανήτη, λέω εγώ....:crazy:
Να βλέπουν τα aliens από το διάστημα το σφυροδράπανο και να αλλάζουν ρότα, έτσι θα εξασφαλίσουμε την αποφυγή εισβολής εξωγήινων!!!!!!!!!

Και τέλος έχεις και τον....exc, που καλά καλά δεν μπορεί να υπερασπιστεί τα ίδια τα "επιχειρήματα" του, αφού πάντα πέφτει ο ίδιος στον λάκκο που άνοιξε για τους άλλους, να προσπαθεί να κάνει προπαγάνδα συστηματικά, σε κάθε μα κάθε θέμα, υπέρ του κώμματος...
Δεν είμαι υποστηρικτής ούτε της κυβέρνησης "συνεργασίας" ούτε της λεγόμενης δεξιάς, αλλά δεν αντέχω με τίποτα την βλακώδη αντίδραση επί παντός του επιστητού από τα λίγα εναπομείναντα λείψανα μιας εποχής που έφυγε ανεπιστρεπτί.

Ε, πως να μη τον πάρεις στο ψιλό γαζί μετά, δεν έχει και την απαραίτητη ευφυΐα του ρεμπεσκέ εδώ που τα λέμε, να ξεγλιστράει σαν χέλι όταν τα βρίσκει μπαστούνια :hehe:

ΥΓ yperoxi σ ευχαριστώ, υπέροχη ...πάσα, ούτε ο Κριστιάνο Ρονάλντο !! :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το προσωπικό διατροφικό ρίσκο που ίσως παίρνει ο καθένας μας, με το θέμα που τέθηκε στο αρχικό ποστ. Και εγώ εχω φάει ληγμένα, δεν ζω σε γυάλα ούτε γεννήθηκα χτες. Το θέμα δεν είναι τι κάνω εγώ σπίτι μου. Ούτε το: "εγώ έφαγα μια φορά και δεν έπαθα τίποτα" είναι σοβαρό επιχείρημα...
Το θέμα που τίθεται είναι ότι από εκεί που υπήρχε ένα σχετικό σημείο αναφοράς για το πότε ξεκινά η αλλοίωση ενός προϊόντος(=ημ.λήξης), τώρα το κράτος ορίζει χρονικά διαστήματα στην αλλοίωση (εβδομάδα, μήνα, 3 μήνες). Πως βγήκαν αυτά τα νούμερα; Θα μου το δικαιολογήσει κάποιος;

Συμπληρώνοντας προηγούμενο ποστ μου:​
το κράτος όχι μόνο επιτρέπει να πωλούνται αλλοιωμενα προϊόντα, αλλά θα βγάζει και κέρδος από αυτό. Πως; από εκεί που τα προϊόντα αυτά θα πήγαιναν προς απόσυρση, τώρα που θα πωλούνται θα εισπρατει και ΦΠΑ από αυτά!!!
Κατα την γνώμη μου, θα έπρεπε να βγαίνουν σε προσφορά τα προϊόντα που πλησιάζει η λήξη τους.

Οπότε μην το πιεις μετά γιατί θα πάθεις τροφική δηλητηρίαση και θα κινδυνευει η δημόσια υγεία. :eek:
Που το διαβασες αυτό εδώ μέσα; ότι μια δηλητηρίαση συνιστά κίνδυνο για την δημόσια υγεία; Το έγραψε κάποιος;


Θυμάμαι ότι παλιότερα, όταν πρωτοβγήκαν τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας στα σούπερ μάρκετ, δεν τα πλησιάζαμε γιατί υποτίθεται ότι ξέραμε την ποιότητα των επώνυμων προϊόντων και αγνοούσαμε = φοβόμασταν την "ανώνυμη" ποιότητα των προϊόντων αυτών.
Όσον αφορά το προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας. Συμφωνώ ότι η ποιότητα τους είναι συνήθως πολύ καλή. Όμως, στα προϊόντα αυτά υπήρχε η καχυποψία ότι ίσως να είναι χαμηλότερης ποιότητας,εμφάνισης, γεύσης (όχι αλλοιωμένα). Τα ληγμένα όμως είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αλλοιωμένα (σε μικρό η μεγάλο βαθμο έχουν υποστεί αλλοίωση). Μπορεί να γίνει σύγκριση των καταστάσεων;

Σχετικά με το αν συμφέρει την εταιρία να παράξει νέο προϊόν. Συμφωνώ ότι κάποιες φορές η ημερομηνία λήξης μπαίνει για νομικούς λόγους. Αλλά αλήθεια πιστεύετε ότι συμφέρει οικονομικά την εταιρία να παράξει νέο προϊόν αντί να παρατείνει την ημερομηνία λήξης ενός υπάρχοντος προϊόντος αν αυτό ουσιαστικά δεν χαλάει στο διάστημα που έχει ορίσει αρχικα;


Τέλος δεν έχει δικαίωμα κανένας καθηγητής βιολογίας και καμία οδοντίατρος να αναλάβει ρόλο ελεγκτή του ΕΦΕΤ. Έχουν την άποψη τους αλλά όχι επειδή το είπανε να το δεχτώ και ως επιστημονική άποψη. Όσο αποδυναμωμενος και αν είναι σημερα ο ρόλος του ΕΦΕΤ, είναι ο μόνος που μπορεί να ελέγξει την καταλληλότητα ενός τροφίμου.​

ΥΓ. Ούτε μυγιάγγιχτος είμαι ούτε θέλω να σπείρω τον πανικό. Τον προβληματισμό προσπάθησα να σπείρω, αλλά το έδαφος είναι άγονο μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ξαναψάχνοντας το θέμα βρήκα αυτό εδώ
Ξεκινάει από τη Δευτέρα η διάθεση ληγμένων τροφίμων στα σουπερμάρκετ, καθώς σύμφωνα με αγορανομική νομοθεσία, η διάθεση τροφίμων περασμένης διατηρησιμότητας, πλέον επιτρέπεται, ενώ τα τρόφιμα θα πωλούνται μέχρι και στο 1/3 της αρχικής τους τιμής.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, θα πωλούνται σαφώς διαχωρισμένα από τα άλλα τρόφιμα και υπό πινακίδα όπου θα αναγράφεται η φράση «Τρόφιμα περασμένης διατηρησιμότητας».

Στα προϊόντα αυτά δεν συγκαταλέγονται τα τρόφιμα που αλλοιώνονται μετά την ημερομηνία λήξης (γάλα, γιαούρτι).

Σύμφωνα με το ακριβές κείμενο της διάταξης, ο χρόνος διάθεσης των προϊόντων, δεν μπορεί να υπερβαίνει κατά περίπτωση:

-Τη μία εβδομάδα, στην περίπτωση προϊόντων των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα δηλώνεται με την αναγραφή ημέρας και μήνα.

-Τον ένα μήνα, στην περίπτωση των προϊόντων, των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα, δηλώνεται με την αναγραφή μήνα και έτους.

-Τους τρεις μήνες, στην περίπτωση των προϊόντων, των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα, δηλώνεται με την αναγραφή μόνο του έτους.

Οι προθεσμίες που αναφέρονται και τα τρόφιμα που αναφέρονται είναι περιπτώσεις που φαντάζομαι ότι τις έχουμε ζήσει στα ντουλάπια μας, δε μιλάμε για αλλοιώσιμα και κυρίως αλλοιωμένα τρόφιμα, αλλά για τρόφιμα που οι ημερομηνίες είναι "κατά προτίμηση πριν" επειδή αντέχουν και για λίγο μετά και θα πωλούνται σε χαμηλότερη τιμή.
Δε λέω ότι είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να τύχει, αλλά αυτή τη στιγμή, δεδομένων των συνθηκών, ίσως είναι καλύτερο από το να πετάγονται ως ληγμένα και να πηγαίνουν στα σκουπίδια μαζί με μεγάλες ποσότητες τροφίμων που πετάγονται ενώ θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου όταν δεν έχουν αλλοιωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
... επειδή αντέχουν και για λίγο μετά
...
θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου όταν δεν έχουν αλλοιωθεί.

Πόσο είναι αυτό το λίγο; μια εβδομάδα σε αυτά που έχουν μέρα και μήνα λήξης, πχ; πως βγήκε αυτό το νούμερο από το υπουργείο; είναι κάπως επιστημονικά αποδεδειγμένο ή μπήκε αυθαίρετα; αυτό ρωτάω.

Το ότι εγώ σπίτι μου συντηρώ σωστά κάτι και δεν αλλοιώνεται αμέσως μόλις λήξει, δεν έχει καμιά σχέση με το τι έχει κάνει το κατάστημα. Εκεί μπορεί να μην τα έχουν σε σωστές συνθήκες και με το που λήξουν να έχει αρχίσει η αλλοίωση τους. Ξεφεύγει από τον έλεγχο μου. Δεν είμαι στις αποθήκες να δω τι γίνεται. Και την δύναμη του ΕΦΕΤ την ξέρουμε... Άρα μια ακόμα διατροφική "ασφάλεια" που είχε ο καταναλωτής έπεσε

Αυτήν την στιγμή και κυρίως λόγω των συνθηκών, πρέπει να είμαστε πιο απαιτητικοί στην ποιότητα αυτων που τρώμε, γιατί στο βωμό της κρίσης ίσως θυσιαστεί η προσωπική μας υγεία (και όχι η δημόσια, αν είναι δυνατόν :eek:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Δε λέω ότι είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να τύχει, αλλά αυτή τη στιγμή, δεδομένων των συνθηκών, ίσως είναι καλύτερο από το να πετάγονται ως ληγμένα και να πηγαίνουν στα σκουπίδια μαζί με μεγάλες ποσότητες τροφίμων που πετάγονται ενώ θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου όταν δεν έχουν αλλοιωθεί.
Να ξανακάνω την ερώτηση μου;
Γιατί να αναγκαζόμαστε να αγοράσουμε τα ληγμένα (ή γιατί ακόμη σε ευρύτερο επίπεδο να υπάρχου λαοί που πεινούν), ενώ υπάρχει η επιστημονική και τεχνολογική πρόοδος, για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες ολόκληρου του πληθυσμού σε υγιή προϊόντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
μια ακόμα διατροφική "ασφάλεια" που είχε ο καταναλωτής έπεσε
Το θέμα έχει αρχίσει να τείνει προς την...ανακάλυψη (ξανά) του τροχού! :clapup:
Ότι ίσχυε στις αγορανομικές διατάξεις ισχύει και τώρα, με την μόνη διαφορά-προσθήκη την υποχρέωση του πωλητή να διαθέτει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τρόφιμα ελάχιστης διατηρησιμότητας για σαφώς ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟ χρονικό διαστημα, σε ΜΕΙΩΜΕΝΗ τιμή!
Μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ καλή κίνηση που ωφελεί ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, όλους!
Τόσα χρόνια τρώγατε μια χαρά και τώρα που μειώσανε τις τιμές σε κάποιες περιπτώσεις που καμία σχέση δεν έχουν με...βραδυφλεγείς βόμβες και κουταμάρες αριστεριστών, αφού ίσα ίσα θα γνωρίζεις τι αγοράζεις, σας έπιασε η πρεμούρα να "μάθετε τι τρώτε" :jumpy:

Γιατί να αναγκαζόμαστε να αγοράσουμε τα ληγμένα ενώ υπάρχει η επιστημονική και τεχνολογική πρόοδος.... (το βιολί βιολάκι)
Και καταλήξαμε (ακόμη μια φορά) στην πεμπτουσία της βλακείας της άτοπης απορίας, που αναρωτιέται γιατί η τεχνολογική και επιστημονική πρόοδος δεν επιλύει...οικονομικά θέματα! :wall:
Μπάμπηηηηη τρέχα τρέχα, ταΐζουν το λαό ληγμένα


ΥΓ αποχωρώ, πάω να μιλήσω με ... τυφλούς κωφάλαλους καλύτερα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Να ξανακάνω την ερώτηση μου;
Γιατί να αναγκαζόμαστε να αγοράσουμε τα ληγμένα (ή γιατί ακόμη σε ευρύτερο επίπεδο να υπάρχου λαοί που πεινούν), ενώ υπάρχει η επιστημονική και τεχνολογική πρόοδος, για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες ολόκληρου του πληθυσμού σε υγιή προϊόντα;

Εννοείται να την ξανακάνεις :)

Αλλά επέτρεψε μου κι εμένα μία γενικότερη ερώτηση:
τί ορίζουμε ως υγιές προϊόν?
πώς διαχειριζόμαστε τα προϊόντα που μένουν αδιάθετα?
είναι ή όχι σπατάλη πόρων να πετάγονται στα σκουπίδια προϊόντα που πλησιάζουν στη λήξη τους ή έχουν ημερομηνία λήξεως πριν την πραγματική τους (από πλευράς υλικού)?
σαφώς είναι πρόοδος να καλύπτονται οι διατροφικές ανάγκες με σωστό τρόπο, αλλά πώς γίνεται η διαχείριση των διατροφικών πόρων ώστε να διασφαλιστεί η μελλοντική επάρκεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
στα εστιατόρια - ταβέρνες θα ενημερώνουν ότι πχ η καρμπονάρα είναι από μακαρόνια περασμένης διατηρησιμότητας; ή ότι τα κολοκυθάκια είναι αλευρωμένα και τηγανισμένα με προιόντα περασμένης διατηρησιμότητας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εννοείται να την ξανακάνεις :)

Αλλά επέτρεψε μου κι εμένα μία γενικότερη ερώτηση:
τί ορίζουμε ως υγιές προϊόν?
πώς διαχειριζόμαστε τα προϊόντα που μένουν αδιάθετα?
είναι ή όχι σπατάλη πόρων να πετάγονται στα σκουπίδια προϊόντα που πλησιάζουν στη λήξη τους ή έχουν ημερομηνία λήξεως πριν την πραγματική τους (από πλευράς υλικού)?
σαφώς είναι πρόοδος να καλύπτονται οι διατροφικές ανάγκες με σωστό τρόπο, αλλά πώς γίνεται η διαχείριση των διατροφικών πόρων ώστε να διασφαλιστεί η μελλοντική επάρκεια?
Ορθή επισήμανση, αλλά επίτρεψέ μου να σου απαντήσω και εγώ με ερώτηση:

Το πότε αλλοιώνεται ένα προϊόν είναι ένα θέμα οικονομικό, νομικό, κοινωνικό, πολιτικό ή επιστημονικό;
Ξέρεις ήδη οι ημερομηνίες λήξης είναι στο μέγιστο δυνατό που μπορούν να φτάσουν με βάση την πιθανότητα αλοίωσής τους να είναι μικρή τόσο ώστε μην χάνει περισσότερα η επιχείρηση σε δικαστικές διαμάχες. Όλα αυτά ήδη, δηλαδή, καθορίζονται με οικονομικούς κυρίως όρους παρά με επιστημονικούς.

Και επειδή τέθηκε το θέμα το τι συμφέρει περισσότερο την παραγωγική επιχείρηση: την επιχείρηση την συμφέρει ένα τέτοιο πλαίσιο για τους εξής δύο λόγους: 1) Κατά κανόνα το κόστος παραγωγής αυξάνεται με τον χρόνο, όπως επίσης και οι τιμές των προϊόντων. Ένα προϊόν που παράχθηκε πριν 2 έτη, είχε μικρότερο κόστος παραγωγής και τώρα πωλείται σε μεγαλύτερη τιμή από εκείνην των δύο πρότερων ετών, άρα η επιχείρηση είναι κερδισμένη. 2) Το κόστος απόσυρσης των τροφίμων είναι ένα επί πλέον κόστος που σε αυτά τα τρόφιμα εξαλείφεται + το ότι όχι μόνο δεν υπάρχει κόστος, αλλά υπάρχει και κέρδος από την πώλησή του.
Αυτά, βέβαια, θα μπορούσε τα μας τα πει αναλυτικότερα κάποιος των οικονομικών επιστημών και ίσως να με διορθώσει.
---------------------

Πάντως οφείλουμε όλοι να ομολογήσουμε ότι άλλο είναι να λες ότι παίρνεις ληγμένα και αλλο να λες ότι παίρνεις «προϊόντα πεπερασμένης διατηρισιμότητας». Έχει ένα άλλο prestige... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
στα εστιατόρια - ταβέρνες θα ενημερώνουν ότι πχ η καρμπονάρα είναι από μακαρόνια περασμένης διατηρησιμότητας; ή ότι τα κολοκυθάκια είναι αλευρωμένα και τηγανισμένα με προιόντα περασμένης διατηρησιμότητας;

Δεν έχει σημασία γιατί δεν πρόκειται να το καταλάβεις, είπαμε πως τα τυποποιημενα τρώγονται άνετα και μετά το "best before". Επίσης κανένα εστιατόριο δεν θα σερβίρει φαγητό που είναι πραγματικά χαλασμένο επίτηδες γιατί ξέρει πως θα του κοστίσει σε δυσφήμιση και μείωση πελατείας.

Πάντως οφείλουμε όλοι να ομολογήσουμε ότι άλλο είναι να λες ότι παίρνεις ληγμένα και αλλο να λες ότι παίρνεις «προϊόντα πεπερασμένης διατηρισιμότητας». Έχει ένα άλλο prestige... :P

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ πως "τρώω ληγμένα", μιας και δεν δίνω στην φράση το νόημα που δίνει ο περισσότερος κόσμος. Και ξαναλέω, επειδή πέρασε μια ημερομηνία που αναγράφεται ως σημείο αναφοράς, δεν σημαίνει πως χάλασε το φαγητό.

Το ότι εγώ σπίτι μου συντηρώ σωστά κάτι και δεν αλλοιώνεται αμέσως μόλις λήξει, δεν έχει καμιά σχέση με το τι έχει κάνει το κατάστημα. Εκεί μπορεί να μην τα έχουν σε σωστές συνθήκες και με το που λήξουν να έχει αρχίσει η αλλοίωση τους. Ξεφεύγει από τον έλεγχο μου. Δεν είμαι στις αποθήκες να δω τι γίνεται.

Ισα ίσα που εσύ έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να το συντηρήσεις λάθος. Τα καταστήματα (τα μεγάλα τέλος πάντων, όχι το μπακάλικο του κυρ Μπάμπη) έχουν επαγγελματικά ψυγεία, καταψύκτες, κλιματισμό, μόνωση και συνεχή καθαριότητα. μπορείς να πεις το ίδιο για το σπίτι σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top