• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αχρωματοψία- Δυσχρωματοψία

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Χαιρετιζω!
Σ' αυτο το θεμα θα ηθελα να μιλαμε γενικα για την αχρωματοψια, τι ειδους αχρωματοψιας εχετε ,πως αντιμετωπιζετε αυτη την κατασταση και γενικα εαν σας εχει συμβει κατι παραδοξο εξαιτιας της αχρωματοψιας .

(ελπιζω να μην ειμαι ο μονος πασχοντας εδω μεσα :redface: )

Ξεκινω εγω. Η αχρωματοψια οπου εχω ειναι το να μην μπορω να ξεχωριζω καποιες φορες το κιτρινο με το πρασινο, το πρασινο με το πορτοκαλι, το μπλε απο το μοβ και γενικα τα χρωματα που ειναι καπως "κοντινα". Πηγα σε οφθλαμιατρο και μετα απο καποιες εξαιτασεις και εκεινο το τεστ με τους κυκλους που περιεχουν αριθμους(ishihara test νομιζω) κατεληξε στο οτι εχω δυσχρωματοψια.

Το μονο αρνητικο(μεχρι στιγμης) ειναι στο οτι εξαιτιας αυτου δεν μπορω να εκπληρωσω το παιδικο ονειρο και να γινω πιλοτος.

Περιμενω τις δικες σας εμπειριες :D


Στο τεστ Ισιχάρα ο αριθμός 74 γίνεται αντιληπτός από τους ανθρώπους με φυσιολογική στα χρώματα όραση.
Οι πάσχοντες από δυσχρωματοψία (δαλτονισμό) διακρίνουν το 21
Oι πάσχοντες από αχρωματοψία δεν διακρίνουν κανέναν αριθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για κάποιο λόγο όσοι έχουν αχρωματοψία θέλουν να γίνουν πιλότοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Η δυσχρωματοψια ή αλλιως δαλτωνισμος ειναι αρκετα συνηθισμενη και δεν επηρεαζει σημαντικα τη ζωη του πασχοντα. Μαλιστα καπου ειχα διαβαζει οτι αρκετοι επιστημονες επασχαν απ'αυτην. Η αχρωματοψια παλι ειναι πιστευω σοβαρη ασθενεια και σιγουρα δημιουργει προβληματα στην καθημερινοτητα οσων την εχουν. Δεν ξερω αν και σε τι βαθμο αυτη θεραπευεται :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Η πιο συχνη μορφη αρχωματοψιας ειναι αυτη του πρασινου με το κοκκινου, οπου ο ασθενης αν δεν κανω λαθος τα βλεπει αντιθετα.
Στο σχολειο σημερα η καθηγητρια της τεχνης μας ειχε πει πως ενας μαθητης της εκανε πολυ ενδιαφερον και πρωτοτυπα σχεδια κυριως με κοκκινες και πρασινες αποχρωσεις και μετα ανακαλυψε οτι ο μαθητης αυτος ειχε αχρωματοψια και δεν ξεχωριζε το κοκκινο απο το πρασινο. Ακομα της ειχε πει πως οταν τα εβαζε τα 2 αυτα χρωματα διπλα διπλα τα εβλεπε σαν καφε.

Ακομα να καταλαβω εαν εχω αχρωματοψια ή δυχρωματοψια, ο οφθαλμιατρος μου ειπε αλλα, το τεστ ισιχαρα λεει αλλα .. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Η πιο συχνη μορφη αρχωματοψιας ειναι αυτη του πρασινου με το κοκκινου, οπου ο ασθενης αν δεν κανω λαθος τα βλεπει αντιθετα.
Στο σχολειο σημερα η καθηγητρια της τεχνης μας ειχε πει πως ενας μαθητης της εκανε πολυ ενδιαφερον και πρωτοτυπα σχεδια κυριως με κοκκινες και πρασινες αποχρωσεις και μετα ανακαλυψε οτι ο μαθητης αυτος ειχε αχρωματοψια και δεν ξεχωριζε το κοκκινο απο το πρασινο. Ακομα της ειχε πει πως οταν τα εβαζε τα 2 αυτα χρωματα διπλα διπλα τα εβλεπε σαν καφε.

Ακομα να καταλαβω εαν εχω αχρωματοψια ή δυχρωματοψια, ο οφθαλμιατρος μου ειπε αλλα, το τεστ ισιχαρα λεει αλλα .. :hmm:
Και προφανως εσυ εισαι πιο ικανος να ερμηνευσεις αυτο το τεστ , να πεις την ακριβη διαφορα των εννοιων δυσχρωματοψια και αχρωματοψια και να διακρινεις τους διαφορους τυπους τους (βασει επιστημης, οχι αυτων που ειπαν τρια μελη του ischool)απο καποιον που σπουδασε 6 χρονια Ιατρική, εκανε τουλαχιστον δυο χρονια πρακτικη ασκηση και τα επομενα 6 χρονια ειδικευτηκε στην ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Νομιζω δεν καταλαβες καλα τι εννοουσα. Εννοω πως ενω ο οφθαλμιατρος μου ειπε για δυσχρωματοψια, οπου και αν κοιταξω στο διαδικτυο καταληγω στο οτι εχω αχρωματοψια γι'αυτο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος . Δεν λεω πως ενα τεστ στο διαδικτυο ειναι καλυτερο απο οφθαλμιατρο, αλλα γιατι να δενω και κομπο κατι που μου ειπε ενας ιατρος, που στην τελικη μπορει να ειναι ενας απο τους πολλους δηθεν ιατρους;

Και επαναλαμβανω δεν λεω πως εχει αδικο,απλα κρατω τις επιφυλαξεις μου γιατι ειναι μια παθηση που με αφορα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Νομιζω δεν καταλαβες καλα τι εννοουσα. Εννοω πως ενω ο οφθαλμιατρος μου ειπε για δυσχρωματοψια, οπου και αν κοιταξω στο διαδικτυο καταληγω στο οτι εχω αχρωματοψια γι'αυτο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος . Δεν λεω πως ενα τεστ στο διαδικτυο ειναι καλυτερο απο οφθαλμιατρο, αλλα γιατι να δενω και κομπο κατι που μου ειπε ενας ιατρος, που στην τελικη μπορει να ειναι ενας απο τους πολλους δηθεν ιατρους;

Και επαναλαμβανω δεν λεω πως εχει αδικο,απλα κρατω τις επιφυλαξεις μου γιατι ειναι μια παθηση που με αφορα :)
who needs med school, when you have google? Πηγαινε και σε αλλο γιατρο, αν ο γιατρος σου ειναι '' δηθεν'', αλλα οι μηχανες αναζητησης δεν ειναι. Και παλι, κανεις καλυτερες διαγνωσεις απο εναν ειδικο, με τη βοηθεια του διαδικτυου παντα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω ειδα πρωτα το 74 αλλα ξανακοιταζοντας το ειδα και το 21.
Αλλα δεν εχω δυσχρωματοψια..
Μαλλον οσοι βλεπουν μονο 21 εχουν.. Αλλα και η εικονα αυτη σε νομιζω να ειναι πολυ σωστη, πιο πολυ μπερδευει ενα φυσιολογικο ματι, παρα βοηθαει. Μαλλον βοηθαει το ματι της δυσχρωματοψιας.

Κι οντως, γιατι οσοι εχετε θεματα με τα ματια σας θελετε να γινετε πιλοτοι;; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Που είναι το 21; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω το ειδα και αυτο. Το 74 πρωτα. Μετα το 21 ειδα. Τα βλεπω κ τα δυο.
Εσυ στραβος εισαι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ρε παιδιά, θα τρελαθώ... Εγώ όσο και να προσπαθώ ... πάντα 24 βλέπω !!! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
24;
Εισαι μια κατηγορια από μόνη σου τότε.
Εσυ στραβος εισαι;
Στραβη. :P
Πάντως απ ότι είδα το 74 είναι το φυσιολογικό. Αλήθεια το 21 που είναι;
Να δικαιολογηθω ότι είμαι από κινητό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
What about this one?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πιο μεγαλη φωτογραφια την αλλη φορα ρε..Και δεν υπαρχει κανενας αριθμος εδω..Και δεν εχω καμια ασθένεια στα ματια μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Πιο μεγαλη φωτογραφια την αλλη φορα ρε..Και δεν υπαρχει κανεναν αριθμος εδω..Και δεν εχω καμια ασθαινια στα ματια μου..
Με τη μεγάλη φωτογραφία γίνεται διάγνωση στο συντακτικό και την ορθογραφία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Excuse moi.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Με τη μεγάλη φωτογραφία γίνεται διάγνωση στο συντακτικό και την ορθογραφία.


το" κανεναν " ηταν απο υπερβολικη βιασυνη αλλα το αλλο ναι το παραδεχομαι ηταν δικο μου λαθος..Και λεω οτι η φωτογραφια ηταν υπερβολικα μεγαλη και δεν ειδα κανενα απολυτως αριθμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αν απομακρυνθεις βλέπεις το 2 να αχνοφαινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι.το βλεπω αλλα πολυ λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η δευτερη φωτο ειναι τεραστια κ ειμαι κι εγω απο κιν..
Δυστυχως δε βλεπω κανεναν αριθμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top