Eurovision 2009 : οι κριτικές μας !

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λοιπον, επειδη εκατσα να δω τον τελικο για να γελασω λιγο, θα παρω το προχειρο φτυαρι που εχω εδω διπλα και θα σχολιασω και τα 25 τραγουδια, να εκτονωθω και λιγακι. Σε καθε τραγουδι ενα μικρο σχόλιο και βαθμος, σε μουσικη, στιχο, σκηνικη παρουσια. Οσοι θελετε αντιγραψτε το ποστ μου και βαλτε τα δικά σας ελευθερα !

"Κρυμμενα" λινκς! : Ο καθε τιτλος ειναι λινκ της επισιμης σελιδας που περιεχει πληροφοριες για τον καλλιτεχνη, βιντεο του κομματιου,κλπ. Στα κοκκινα Μουσική και Σκηνική παρουσια βαζω και λινκς του βιντεο οπως παρουσιαστηκε το τραγουδι στον τελικο, αφου αυτο κρινουμε. Στο Στιχος βαζω και λινκ με τους στιχους του κομματιου (οταν υπαρχουν σε αγγλικα θα εχω βαλει το μετεφρασμενο).

Αρχιζω αναποδα απο την τελικη καταταξη των 25 του τελικου :

25. ΦΙΛΑΝΔΙΑ : Waldo's People - Lose Control
Μουσική : [Video link] Οκ, δεν ακουω τετοια, αλλά εχει ρυθμό και μια μελωδιτσα, φτιαχνει κεφι. 6/10
Σκηνική παρουσια : [Video link] Οι τραγουδιστες σαν αγγουρια και για να μην τους βλεπουμε και μας ερχετε να φαμε χωριατικη, μας εβαλαν και 2-3 καραγκιοζακια απο πισω να παιζουν με αναμενες δαδες οπως στο τσιρκο. Βαθμός : 2/10
Στιχος: [Lyrics link]
"Iʼm on a critical mission got my destiny in my hands
Like peter piper I take control put a spell on the mass
I cause hysteria worry yourself thatʼs how I roll
Itʼs not a drill Iʼm for real Iʼm a man whoʼs out of control"


Μπορεις να τον γραψεις σε 5 λεπτα, και αν σεβεσαι τον εαυτο σου, τον πετας και στα σκουπιδια σε 5 δευτερολεπτα! Προφανως το κομματι εγινε χιτ στην Φιλανδια για τη μουσικη, οχι το στιχο...Βαθμος : 1/10 (για τον κοπο να ανοιξουν το word στο pc)
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Ουτε παραδοσιακος ηχος,ουτε κατι φοβερο.Ενα μπιτακι της σειρας. 4/10

24. ΙΣΠΑΝΙΑ : Soraya - La Noche Es Para Mí (The Night Is For Me)
Μουσική : [Video link] Καμία σχεση με Ισπανια, χιλιοακουσμενο ανατολιτικο μονοτονο βασανιστηριο. 1/10
Σκηνική παρουσια : [Video link] Ωραια κοπέλα. Οι άλλες κοπελες οκ..Οι αντρες, μαιμουδακια που χοροπηδανε δεξια αριστερα χωρις νοημα, μεχρι και φιγουρες μπαλετου εκαναν σε τουρκικη μουσική με ισπανικο στιχο. Οτι να ναι. Τοσο χαλια, που επρεπε να κανουν και ταχυδακτυλουργικο τρυκ (εξαφανιση πισω απο κουρτινα) για να μην κοινηθει ο κοσμος. Το κουστουμι της τραγουδιστριας απατη. Αμα θες να εντυπωσιασεις, φορα το πραγματικα ξωπλατο κοπελιά, οχι σε χρωμα δερματος να νομιζει το ματι οτι βλεπει κατι εντυπωσιακο. 1/10
Στιχος : [Lyrics link]
"The light is shining, you are my magical night
There are no taboos now
I want to nail you on my cross"

...Λεω να αρχισω να γραφω τραγουδια...δλδ αν αυτο παει σε διεθνη διαγωνισμο, τοτε κακως κοροιδευουμε την Θωδη ε. Μαπα στιχος. 1/10
Γενικό σχόλιο-βαθμός : 1/10.

23.ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ : Sahsa Son - Love
Μουσική : [Video link] Καλουτσικη μινι μελωδια στο πιανο, αλλά τπτ που να με κανει να τεντωθω 5 ποντους να πιασω το τηλεκοντρόλ να αυξησω την ενταση.4/10
Σκηνική παρουσια : [Video link] 3 ατομα στην ακρη σε ρετρο κινησεις, και ο τραγουδιστης με ενα καπελο που δεν ταιριαζε, να παιζει πιανο..ακομα και οταν δεν καθεται στο πιανο. Οι κινησεις του ηταν μεν με αυτοπεποιθηση, αλλά επισης ηταν βαρετότατες. Δε βοηθουσε και το βαρετο τραγουδι. 3/10
Στιχος : Lyrics link : Στιχος για την αγαπη που παει να μας συγκινησει με αγορακια και κοριτσακια που κλαινε...ενω στο ρεφραιν αναφερει 17 φορες τη λεξη "love"...ελεος... :knife: 1/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Κοιμηθηκαμε με ενα μετριο τραγουδιστη, με μετρια φωνη, αδιαφορη σκηνικη παρουσια, και σιροπιαστό στιχο.3/10.



22.MAΛΤΑ : Chiara - What if we
Μουσική : [Video link] Δεν ηταν κατι συνταρακτικό, αλλά ειχε μια μελωδια ευχαριστη (καπως). 4/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Μονη της, αφου δε χωρουσε άλλος στην σκηνή. :eek: Αυτη πρεπει να χε εκπτωση στο μπουφε στα παρασκηνια. Παντως σεβασμο στην πολυ δυνατη και καλη φωνη της. Ολα κι ολα. Εκανε το λαθος να κανει την εντελως ακυρη και ασχετη με το στιχο κινηση του κεφαλιου που κανουν οι αφρικανες οταν τσαντιζονται ή οταν περνουν το υφος "ακουσε να σου πω!". 6/10.
Στιχος : [Lyrics link] Απλός, λιτός, χωρις εκπληξεις, αλλά τιμιος. Χωρις σαλτσες και φτηνες λυσεις. 6/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Ενω δεν ειχε οσο χαλια στιχο οσο πολλά άλλα...ενω ειχε φωναρα στο μικροφωνο...χωρις να ειναι κακο...δεν το λες και τραγουδαρα...τιμια προσπαθεια παντως..5/10.


21.ΣΟΥΗΔΙΑ : Malena Ernman - La Voix
Μουσική : [Video link] Οκ...το προβλημα ειναι το εξης...η μουσική ειναι ποπακι...και η τραγουδιστρια υψιφωνος...δυσκολη συνταγη και για μενα εδω δεν εδεσε (παρολο που μαρεσουν αυτες οι συνταγες)3/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Οταν τραγουδουσε σιγανα σχεδον φαλτσαρε...οταν εκανε τα υψιφωνά της ήταν πολυ καλη...δεν καταλαβαινες τι ελεγε βεβαια...Καλη η γενικη οπτικη παρουσια. Εντυπωσιακο φορεμα. 6/10.
Στιχος : [Lyrics link] Στιχος "μελομακαρονα της σειρας". 1/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Δεν εδεσε η σαλτσα. Αν ηθελαν να στειλουν μια τετοια τραγουδιστρια, καλυτερα να ειχαν διαλεξει άλλο κομματι.3/10.


20.ΓΕΡΜΑΝΙΑ : Alex Swings Oscar Sings - Miss Kiss Kiss Bang
Μουσική : [Video link] Kλασσικη ρετρο swing συνταγή με μηδεν πρωτοτυπια.Boriing!3/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Γυαλιστερο παντελονι-καθρεφτης και ξυρισμενα-ανασηκωμενα φρυδια ;; So drag-queen dear! Εντελως τετριμενη χορογραφια (ο θεος να την κανει).2/10.
Στιχος : [Lyrics link] Απλά ενα ακομα κομματι με στιχο απλο και τετριμενο μεχρι αηδιας 1/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Ενα βημα απο το "παντελως αχρηστο σκουπιδι"2/10.


19.ΡΟΥΜΑΝΙΑ : Εlena - The Balkan girls
Μουσική : [Video link] Απαραδεκτη! Χωρις κανενα συναισθημα. Μελωδια...ποια μελωδια ; Χαχαχα 0/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Καλά τα κοριτσια, να λεμε και του στραβου το δικιο ε ; Κοπελαρες. Βεβαια περα απο το να ειναι εντυπωσιακες δεν εντυπωσιαζε τιποτα αλλο...Η φωνη της τραγουδιστριας καλη αλλά υστερει σε προφορα...6/10.
Στιχος : [Lyrics link] H καταντια του σημερινου ποπ. Για κλαματα.1/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Αν εβγαιναν απλα να χορεψουν χωρις μουσικη θα ηταν πολυ καλυτερο!2/10.


18.ΚΡΟΑΤΙΑ : Igor Cukrov feat. Andrea - Lijepa Tena
Μουσική : [Video link] Kαλη μελωδια παραδοξως. Χαλαρωτική και ρομαντικη.6/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Γενικά ταιριαζε στο κομματι, αλλα ο τραγουδιστής ήταν φλωρος. ΜΕ λαγνο βλεμμα που ελεγε "θα σας μαγεψω με τη φωνη μου",..ενω σιγα τη φωνη που ειχε....3/10.
Στιχος : [Lyrics link] Aλλο ενα σιροπιαστο "τιποτα". Παγερα ασυγκινητο με αφησε.1/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Μπορεις να το ξανακουσεις, δεν ηταν κακο. Παρολο που ο τραγουδιστης δεν εχει ωραια φωνη. Και σιγουρα καλυτερα σε ραδιο παρα σε βιντεο :P 5/10.


17.AΛΒΑΝΙΑ : Kejsi Tola - Carry Me In Your Dreams
Μουσική : [Video link] Yatabaza. Ηοnestly.1/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Hahahahaha! Από τις πιο αστειες (γελοιες) φετος ! Η τραγουδιστρια με στολη μπαλαρινας, 2 μαυροφορεμενοι κλεφτες, και ενας σαδομαζοχιστης σε πρασινα κολητα γυαλιστερα δερματα. Οτι να ναι λεμε ! Βαζω 1 βαθμο επειδη ειχε φωνη η νεαρη. (δε μαρεσε οπως τραγουδουσε, αλλά εχει φωνη να δουλεψει) 1/10.
Στιχος : [Lyrics link] Κατι προσπαθει να κανει εκει σε ενα 2στιχο αλλα 2στιχώς δεν αρκει...2/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Για κουφους και τυφλους ηταν πολυ καλο.Πραγματικα.0/10.


16.ΙΣΡΑΗΛ : Noa & Mira Awad - There Must Be Another Way
Μουσική : [Video link] Kαλουτσικη αλλά αδιάφορη. Το διεκπεραιωσε τουλαχιστον.4/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Ολα προσεγμενα εδω.Καλη χημεια μεταξυ των 2 "αδελφων"7/10.
Στιχος : [Lyrics link] Eπιτελους στιχος που δειχνει οτι καποιος εκατσε και δουλεψε λιγο !8/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Δε μαρεσε που ακουγοντουσαν αγγλικα μονο στο ρεφραιν. Ειναι κριμα που ειχε καλυτερο στιχο απο πολλα αλλα, να μην τον καταλαβαινει κανενας.5/10.


15.ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ : Flor-de-lis - Todas As Ruas Do Amor
Μουσική : [Video link] Προσπαθεια για κατι παραδοσιακο,τρυφερο,παιδικο,ρομαντικο.Δεν απετυχε κιολας...5/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Ταιριαζει αν και λιγο παραπανω παιδικη σκηνη απόσο περιμενα.Καλουτσικη φωνη η τραγουδιστρια.5/10.
Στιχος : [Lyrics link] Αν και μη πρωτοτυπος, ειναι καπως ποιητικος-ρομαντικος. Σιγουρα καλυτερος απο πολλα φετος.5/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Αναμεικτα συναισθηματα. Μετριο γενικα.4/10.


14.MΟΛΔΑΒΙΑ : Nelly Ciobanu - Hora Din Moldova
Μουσική : [Video link] Περιεργο, αλλά κεφατο! 6/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Παραδοσιακά με μαγκιά και μπραβο τους.7/10.
Στιχος : [Lyrics link] Παιρνουμε ενα βαζο. Ριχνουμε μεσα χαρτακια με τις λεξεις "dance", "moldavia", "shai la lai" "hey", ανακινουμε καλα και τραβαμε λεξεις...2/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Γενικα δε λεει πολλα. Αλλά πετυχε 2 τομεις : να ειναι παραδοσιακο του τοπου προελευσης και να ειναι κεφατο. Τους συγχαιρω.6/10.


13.ΔΑΝΙΑ : Brinck - Believe Again
Μουσική : [Video link] Oχι πρωτοτυπο, αλλά σιγουρα ευηχο,ευχαριστο και ρυθμικο.6/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Solid.7/10.
Στιχος : [Lyrics link] Γνωστο θεμα και λογια, αλλά τουλαχιστον οχι φτηνοπασαλειματα στο ποδι (εκατσαν και για ενα καφε μεχρι να βγει) 4/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Θα ξεχαστει, αλλά φιλοτιμη προσπαθεια6/10.


12.ΟΥΚΡΑΝΙΑ : Svetlana Loboda - Be my Valentine!
Μουσική : [Video link] Δε λεει και πολλα μεχρι το ρεφραιν το οποιο ειναι πολυ πιασαρικο και σε ανεβαζει. Ευγε.(για το ρεφραιν)6/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Οσοι νομισατε οτι ειναι καμια 35αρα και βαλε, γεννηθηκε το 1982 και εχει ασχοληθει με "..piano, conducting, variety and jazz vocal, having the experience of composer, leading role actress in musical, TV host, designer, photographer, singer". Και σας ψηνει και καφε αμα λαχει. Καλη μεστη (και λιγο πορνο) φωνη, και γενικα στη σκηνη το χει. Διαλεξε και τελειως τρελο σκηνικο και ενδυμασιες για τους υπολοιπους, ενω η ιδια εβαλε κατι σε πορνη. Δε μας χαλασε! Αν τα κουστουμια των 3 ανδρων δεν ηταν γελοια θα βαζα παραπανω6/10.
Στιχος : [Lyrics link] Και μετα απο ενα μικρο διαλειμα στιχων which dont suck much...πεφτουμε παλι στις σαχλαμαρες. BOM,BOM. (το χω, το χω)0/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Σε ανεβαζε. Και οπτικα και ηχητικά. Αν διαβασει κανείς για την Σβετλανα ομως, θα δει οτι μαλλον χαραμιστηκε με αυτο το κομματι. Και μονο διαβαζοντας αυτο : "April 2008 saw the launch of her own fashion line wearing the name F*ck The Macho. The scandalous, as it may seem, the idea became the popular trend and stylish concept, expressing social protest against false glamorous trends and sticky stereotypes.", ε οσο να ναι λες ενα "μπροβο"5/10.


11.ΡΩΣΙΑ : Anastasia Prikhodko - Mamo
Μουσική : [Video link] Η αρχικη μελωδια μαρεσε.Γενικα δεν ειχε συνηθισμενη μελωδια, αν και οχι και κατι φοβερο. 5/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Οκ ειναι 21 ετων, αλλά ηταν καπως...στατικη. Επισης σε καποια σημεια μου φανηκε να το χανει φωνητικα λιγακι.Καλη η ιδεα με το βιντεο γηρανσης ομως. Κακο τελειωμα λες και ηταν ο Axl Rose.4/10.
Στιχος : [Lyrics link] Eνδιαφερουσα προσπαθεια, αλλα θα θελα περισσοτερο στιχο, μετα απο λιγο επαναλαμβανεται και μενω με το μολυβι στο χερι.5/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : De νομιζω να το ακουσουμε και πολυ.4/10.


10.ΑΡΜΕΝΙΑ : Inga & Anush - Jan Jan
Μουσική : [Video link] Μαρεσε μεχρι το ρεφραιν. Εκει τα χαλαει. Ατυχης η προσπαθεια παντρεματος ποπ-παραδοσιακου.4/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Αρκετα καλη και καλυτερη απο το τραγουδι.Καλη φωνη η τραγουδιστρια.8/10.
Στιχος : [Lyrics link] Απλά γελοίος.0/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Καλη εκτελεση, καλη τραγουδιστρια, κακο τραγουδι. Τυχεροι που βγηκαν στην 10αδα. (δεδομενου οτι αποφασιζει ο κοσμος κλπ :P )3/10.


09.ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ : Regina - Bistra Voda
Μουσική : [Video link] Μαρεσε. Και κατι απο δικο τους, και μελωδικο, ομορφο, με απλο ρυθμο.7/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link]Καλος τραγουδιστης αλλά νομιζω οι στολες και "χορογραφιες" δεν ηταν και οτι καλυτερο για το στιχο.6/10.
Στιχος : [Lyrics link] Δε με συνεπηραν. Προσπαθησαν τουλαχιστον.4/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Αξιολογη προσπαθεια6/10.


08.ΓΑΛΛΙΑ : Patricia Kaas - Et S'il Fallait Le Faire
Μουσική : [Video link] Kαταλληλη για το στιχο. Θυμισε λιγο παλια Γαλλικα τραγουδια...7/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Οταν το κομματι και ο καλλιτεχνης ειναι καλα..δε χρειαζεσαι καραγκιοζακια απο πισω να χοροπηδανε.....απλα.8/10.
Στιχος : [Lyrics link] Aυτοι μαρεσαν. Ομορφοι και ρομαντικοι, χωρις να το φθηναινουν.Nice!9/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Δεν υστερουσε σε κανενα τομεα. Απο τα καλυτερα κομματια. Αυθεντικο. Ανετα στα 5 πρωτα. Και σιγουρα καλυτερο απο το δικο μας.. 8/10.


07.ΕΛΛΑΔΑ : Sakis Rouvas - This Is Our Night
Μουσική : [Video link] Aπαραδεκτη. Εκτος απο χάλια μελωδια, φτηνη και χιλιοακουσμενη, ειχε μια απο τις χειροτερες ενορχηστρωσεις που εχω ακουσει. Και σιγουρα τη χειροτερη απο τη φετινη Eurovision.Πρεπει να καταλαβουν μερικοι οτι ακομα και μαπα τραγουδι να εχεις αμα το ντυσεις καλα, κατι μπορει να κανεις.Αχρηστοι.1/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Εδω παραδοσιακα τα παμε καλα με το Σακη, και γιαυτο τον διαλεξαν κιολας. Σου λεει, μαπα τραγουδι θα ειναι, τουλαχιστον ας το δειξουμε. Χωρις αυτο να σημαινει οτι ειχαμε και καμια σκηνικη παρουσια περιοπης. Απλα ο Σακης εχει ανεσει on stage.5/10.
Στιχος : [Lyrics link] Oχι οι πιο εμετικοι που εχουμε ακουσει. Still they suck though....:whistle:3/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Kαλυτερα να στελναμε το Ζουγανελη3/10.


06.ΕΣΘΟΝΙΑ : Urban Symphony - Rändajad
Μουσική : [Video link] Ουτε κακη ουτε σούπερ.Μαρεσαν τα βιολια.6/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Μετρημενη και αποτελεσματικη.Καλη φωνη.8/10.
Στιχος : [Lyrics link] Για τη θεματολογια των νομαδων με την οποια καταπιανεται, καλοι ειναι.6/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Καλουτσικο αλλά θα ξεχαστει κι αυτο.6/10.



05.ΑΓΓΛΙΑ : Jade Ewen - It's My Time
Μουσική : [Video link]Boriing. Σαν κανα χριστουγενιατικο τραγουδι ακουγεται...2/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link]Πολυ καλη φωνη. Κριμα που το τραγουδι εχει κακο στιχο και βαρετη μουσικη.7/10.
Στιχος : [Lyrics link] Βαρετα. Και σχεδον ιδια με του Σακηηηη2/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Επρεπε να την βαλουν να πει κατι αλλο. Κακως πηγε τοσο ψηλα.4/10.



04.ΤΟΥΡΚΙΑ : Hadise - Düm Tek Tek
Μουσική : [Video link] Καλλιτεχνικά ανωριμη. Ποπ τσιφτετελι. Μπλιαχ.1/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link] Καλη. 3 ελκυστικες κοπελες που κανουν τα παραδοσιακά τους αλλα και μοντερνα. Αν δεν εβγαινε και ο ευνουχος, θα ταν και καπως σοβαρο σαν παρουσιαση :P5/10.
Στιχος : [Lyrics link] Παιδικοι μεχρι χαζομάρας. In fact, παιδια εχουν γραψει πολυ καλυτερους στιχους.0/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : H αποδειξη οτι αν βαλεις κοπελες και κατι με ρυθμο, ο κοσμος δεν ασχολειται με τη μουσικη ή τον στιχο.Η σωστη θεση της επρεπε να ειναι εκτος 10δας.1/10.


03.ΑΖΕΡΜΠΑΙΤΖΑΝ : AySel & Arash - Always
Μουσική : [Video link] Ποπ ανατολιτικο, αλλά οκ ακουγεται.6/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link]Αυτη εχει τρεμαμενη φωνη. Αυτος μια χαρα. Καλη η ιδεα οι υπολοιποι να φορανε τα μισα ρουχα της τραγουδιστριας και τα μισ ατου τραγουδιστη.6/10.
Στιχος : [Lyrics link] Στο ποδι. Σε 5 λεπτα αναμεσα στο σαντουιτς και την κοκακολα.Χαλαρα.Κουραστηκαν τα παιδια!0/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Για Γιουροβιζιον καλο ειναι :P 5/10.



02.ΙΣΛΑΝΔΙΑ : Yohanna - Is It True?
Μουσική : [Video link] Συμπαθητικο και γλυκο, ρομαντικο.7/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link]18μιση ετων ταλεντο και φωναρα. Και πολυ γλυκια.Και πολυ ομορφο σκηνικο με τα συννεφα τη σεληνη και το πλοιο που ταξιδευει.9/10.
Στιχος : [Lyrics link] Καλουτσικοι.6/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Γιατι δε βγηκε πρωτο ; Ευλογη ερωτηση...9/10.



01.ΝΟΡΒΗΓΙΑ : Alexander Rybak - Fairytale
Μουσική : [Video link] Mετρια.Παραλιγο να ειναι στο υψος των στιχων.5/10.
Σκηνική παρουσια : [Video link]Ικανοποιητικη, χωρις να μαρεσουν οι καμψεις των 3 ανδρων απο πισω.5/10.
Στιχος : [Lyrics link] Λογω κατανοητης γλωσσας και θεματολογιας που αφορα ολους μας, χωρις περιττες σαλτσες, μαλλον επιασαν τοπο.7/10.
Γενικό σχόλιο-βαθμός : Αναγνωριζω οτι δεν υπαρχει πολυς συναγωνισμος, αλλά δε θα το βαζα νικητη. Της Ισλανδιας αρκετα καλυτερο.6/10.

=======================================================

Μου βγηκε το λαδι με τα λινκς που χρειαστηκαν για καθε συμμετοχη, αλλά εβγαλα και λιγο το αχτι μου. Σειρα σας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
1. Νορβηγία: (αντιγράφω τα σχόλιά μου από άλλο θέμα) Το τραγουδάκι της Νορβηγίας ήταν πολύ πιασάρικο και χαριτωμένο, κι ακόμα πιο χαριτωμένος ο τραγουδιστής που έκανε ένα άνοστο, σχεδόν παιδικό τραγούδι να γίνει γλυκό και τρυφερό. Δεν υπήρχε γυναίκα οποιασδήποτε ηλικίας που δεν είπε "μα τι γλυκό παιδί!". Του άξιζε η πρωτιά.

2. Ισλανδία: (αντιγράφω τα σχόλιά μου από άλλο θέμα) Η Ισλανδία ήταν μεγάλη έκπληξη για μένα, η κοπελίτσα ήταν πολύ γλυκειά, αλλά με "χάλασε" πολύ που χαμογελούσε, ενώ οι στίχοι ήταν πολύ λυπητεροί, μιλάνε δηλαδή για μια κοπέλα που την άφησε ο σύντροφός της. Δε μου άρεσε η ερμηνεία της και δεν πίστευα ποτέ οτι θα φτάσει τόσο ψηλά. Ίσως την έσωσε κι αυτήν οτι ήταν χαριτωμένη.

3. Αζερμπαϊτζάν: (αντιγράφω τα σχόλιά μου από άλλο θέμα) Ωραίο τραγουδάκι, με αταίριαστο ζευγάρι τραγουδιστών και πολύ φάλτσο από τον τραγουδιστή. Το περίμενα ψηλά αλλά όχι και τόσο.

4. Τουρκία: (αντιγράφω τα σχόλιά μου από άλλο θέμα) Η φωνή της ήταν επιεικώς απαράδεκτη, πέρασα 3 μήνες να ακούω αυτό το τραγούδι γιατί μου άρεσε σαν ρυθμός αλλά στον ημιτελικό δεν πίστευα στα αυτιά μου το πόσο χάλια ακουγόταν. Η κοπέλα κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια για να τραγουδήσει, το πρόσωπό της είχε αγριέψει από την προσπάθεια, ώστε οι στίχοι δεν είχαν πια σχέση με την ερμηνεία της. Θα μπορούσε να χορέψει παραπάνω όπως η Sertab παλιότερα, αλλά δεν την άφησε η ανύπαρκτη φωνή της. Πήρε τη θέση αυτή μόνο και μόνο από το promotion που έκανε.

6. Εσθονία: Βαρέθηκα τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα και μετά απλά κοιτούσα την κοπέλα που έκανε ωραία αντίθεση το μαύρο μαλλί με τα μπλε μάτια της και σκεφτόμουν τι ωραία που θα ήταν να είχα κι εγώ μπλε μάτια (:P). Δεν έχω ιδέα τι άρεσε τόσο στον κόσμο. Α θυμήθηκα τώρα τις κοπελίτσες με τα βιολιά και τη βιόλα ( ; ) που καθόντουσαν στις καρέκλες και μου έκαναν σαν ανάπηρες. Πάντως ποιοτική παρουσία.

7. Ελλάδα: (αντιγράφω τα σχόλιά μου από άλλο θέμα) Θα πω κι εγώ οτι η χορογραφία ήταν πολύ λιτή και λίγη, προσπαθήσανε να εντυπωσιάσουν με τα εφέ ενώ θα μπορούσαν να δώσουν δύναμη στο τραγούδι όπως με το Shake it. Η κοπέλα που έκανε δεύτερη φωνή ακουγόταν υπερβολικά πολύ τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό. Ο Σάκης είχε όντως το τουπέ του νικητή στον ημιτελικό, και γι' αυτό τιμωρήθηκε στον τελικό. Το τραγούδι δεν ήταν καλό, δε μου άρεσε ποτέ, κι η χορογραφία το αποτελείωσε. Πάλι καλά που ήρθαμε 7οι (μάλλον το όνομα του Σάκη μας έσωσε κάπως).

8. Γαλλία: Δεν πρόσεξα καθόλου το τραγούδι:redface:

9. Βοσνία-Ερζεγοβίνη: (αντιγράφω τα σχόλιά μου από άλλο θέμα) Στεναχωρήθηκα για τη Βοσνία Ερζεγοβίνη, που ήταν πιστεύω από τα πιο ποιοτικά τραγούδια. Θα παραμείνει κι αυτό στα αγαπημένα μου. Μου άρεσε υπερβολικά η σοβαρότητα όλων και ιδιαίτερα του τραγουδιστή, με ανατρίχιασε, μια μουσική που μπήκε στην καρδιά μου. Κρίμα πραγματικά που δε βγήκε πρώτο.

10. Αρμενία: Το τραγούδι δεν ήταν άσχημο, αλλά οι ενδυμασίες των κοριτσιών ήταν χάλια μαύρα, δεν ξέρω ποιος το σκέφτηκε αυτό και γιατί. Με τρόμαξε το ντύσιμο, το βάψιμο και το φέρσιμό τους.

11. Ρωσία: Άκουσα το τραγούδι πρώτη φορά στον τελικό και μου έκανε πολλή εντύπωση. Θα μου άρεσε να καταλάβαινα τους στίχους, αλλά και μόνο η ερμηνεία της έφτανε. Μελαγχολικό τραγούδι, έξυπνη η ιδέα για τον πίνακα από πίσω της και οτι γερνάει στο τέλος, δεν ήταν τραγούδι για Eurovision, αλλά μάλλον η Ρωσία ήθελε να δείξει κάτι δικό της, χωρίς να τη νοιάζει η νίκη.

12. Ουκρανία: Απαπα, πολύ πουτ@νέ (ας μου επιτραπεί η έκφραση, δε βρίσκω άλλη).

13. Δανία: Γλυκό τραγουδάκι, τίποτα παραπάνω.

14. Μολδαβία: Μου άρεσε αρκετά, η τραγουδίστρια μου φαινόταν πολύ μεγάλη για τα ρούχα που φορούσε (δεν ξέρω πόσο είναι), μια μελωδία που σου μένει, και κυρίως κάτι παραδοσιακό της χώρας. Θα ήθελα να έχει πάει καλύτερα.

15. Πορτογαλλία: Δεν το θυμάμαι καν. :redface: Το θυμήθηκα, η στρουμπουλή κοπέλα με το φόρεμα και τα ασορτί παπούτσια. Ούτε κι αυτή δεν πίστευε οτι θα περάσει στον τελικό. Αστείο τραγούδι!

16. Ισραήλ: Πολύ ψεύτικο όλο αυτό το φιλειρηνικό μήνυμα, πουλούσε πολλά χρόνια πριν αλλά όχι πια.

17. Αλβανία: (αντιγράφω τα σχόλιά μου από άλλο θέμα) Απογοητεύτηκα πολύ για τη χαμηλή θέση της Αλβανίας, που ήταν το προσωπικό μου αγαπημένο, αλλά το καταδίκασε η χορογραφία, η οποία ήταν μεν ψαγμένη (η παρθένα που ψάχνει τον έρωτά της αλλά δεν ξέρει ποιος είναι γι' αυτό ο χορευτής ήταν μασκαρεμένος, χωρίς πρόσωπο) αλλά λίγοι το ήξεραν για να το εκτιμήσουν κι ακόμα λιγότεροι το κατάλαβαν. Πολύ κρίμα. Θα παραμείνει από τα αγαπημένα μου τραγούδια από όλους τους διαγωνισμούς. Έμαθα οτι ο χορογράφος ήταν ο ίδιος που έκανε τη χορογραφία της Καλομοίρας πέρσι, και η αλήθεια είναι οτι θύμιζε λίγο. Είχε ένα πολύ ωραίο χορευτικό τραγούδι, με στοιχεία Αλβανικής μουσικής, αλλά δεν το βοήθησε η ακινησία της μικρής. Θα μπορούσε να το χορέψει, και πραγματικά θα προτιμούσα να τη δω να χορεύει παρά να δώσει τα καλύτερα φωνητικά της στοιχεία.

18: Κροατία: Η Κροατία ήταν αυτό με το πανέμορφο ζευγάρι αν θυμάμαι καλά. Το τραγούδι ήταν καλό, όση ώρα όμως κοιτούσα τον τραγουδιστή σκεφτόμουν οτι είναι πολύ όμορφος κι οτι οι όμορφοι άντρες δεν πρέπει να παντρεύονται (οκ, πείτε με τρελή :redface:).

19. Ρουμανία: Ωραίο ρυθμικό τραγούδι, κατάλληλο για Eurovision, τύπου Παπαρίζου, δοκιμασμένης συνταγής. Ωραία κορίτσια που χορεύουν, οφθαλμόλουτρο. Μου έκανε εντύπωση η χαμηλή θέση, γιατί είχε γίνει καλό promotion.

20: Γερμανία: Αδιάφορο.

21. Σουηδία: Κλασσική Σουηδέζα, ωραία φωνή, καλό τραγούδι. Νομίζω οτι ήταν πολύ μεγάλη σε ηλικία για Eurovision.

22. Μάλτα: Εντύπωση μου έκανε η χαμηλή της θέση. Την περίμενα στην πεντάδα. Πρέπει να πήρε τρελή απογοήτευση. Νομίζω οτι το έχουν παρακάνει στέλνοντας την ίδια τραγουδίστρια συνέχεια. Και εντάξει, ας είμαστε ρεαλισταί (γεια σου Τόλη αθάνατε! - άσχετο) ας πάει σε ένα κέντρο αδυνατίσματος, λεφτά θα έχει. Θα γίνω κακιά, συγχωρήστε με, αλλά έκλεισα τα μάτια μου για να ακούσω το τραγούδι, που δεν ήταν και τέλειο (αναλογικά με τη φωνή της), αλλά η φωνή της σε ταξιδεύει. Ελπίζω να μην την ξαναδώ ποτέ στη ζωή μου.:redface:

23. Λιθουανία: Αυτός με το καπέλο; Γιατί για το Θεό πέρασε στον τελικό;:hmm:

24. Ισπανία: Νόμιζαν πως θα νικήσουν κιόλας αχαχαχαχα.

25. Φινλανδία: Μόνο με τα τέρατα νικήσατε. Δεν πιάνει πια το κολπάκι.

Να προσθέσω και δυο πράγματα για δυο χώρες που δεν πέρασαν στον τελικό.

Κύπρος: Γιατί στέλνετε τέτοια τραγούδια; Η κοπέλα ήταν γλυκειά αλλά Παναγία μου, η φωνή της με έκανε να τρελαίνομαι, πολύ τσιρίδα. Μια φορά το άκουσα (κατάφερα και το άκουσα) ολόκληρο, και στο τέλος είχα πονοκέφαλο. Μου θύμισε κάτι κυράτσες που βγαίνουν να απλώσουν ρούχα στην ταράτσα και φωνάζουν η μια στην άλλη: "Σούλα;;; Τι θα μαγειρέψεις σήμεραααααα;;;;" - "Γεμιστάααααααααα, πάω να αγοράσω σταφίδεςςςςςςςς, εσύ;;;;;;;;;".

Λευκορωσία: Από τα αγαπημένα μου, απογοητεύτηκα τρομερά που δεν πέρασε, υπέροχο τραγούδι, μόνο αυτή η μανία των Λευκορώσων με τα λευκά ρούχα καταντάει κουραστική. Κι αυτός κάτι έχει κάνει στο μαλλί του, το έχει ξυρίσει από μέσα κι απέξω είναι μακρύ; Δεν ξέρω, η φάτσα του έχει κάτι περίεργο. Πάντως πολύ το αγαπώ αυτό το τραγουδάκι.

Lorien, ελπίζω να είσαι ευχαριστημένος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ενα ποστ ! Γες!!! Πολυ αξιολογη η συνεισφορα σου , ναι σαι καλα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<<ΝΙΚΟΛ>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
βρε οθτε ο τριανταφυλλιδης να ησουνα.....τους εθαψες ολους...(σχεδον δλδ!):P

χωρις πλακα τωρα...εχεις απολυτο δικιο......
βσκ δεν εχω καταλαβει την χρησιμοτητα αυτου του διαγωνισμου.......:hmm:
ενταξει ειπαμε οτι ο ελληνας ειναι λιγο για τα πανηγυργια:P...οπου γαμος και χαρα αυτος πρωτος!(χωρις να θελω να θιξω κανεναν...καταλαβαινετε πως το λεω...;))
αλλα πληρωνουμε για κατι π δεν εχουμε κανενα κερδος...εκτος τ οτι θα διαφημιστει η ελλαδα...!
τεσπα!παντως Lorien εχεισ απολυτο δικιο!!!!!!!!!!!
και μπραβο και για τν κοπο σου...:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
θενκς ΝΙΚΟΛ. Ναι ημουν αυστηρός, γιατι νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε. Βρισκομαστε περιτριγυρισμενοι απο ολο και περισσοτερα σκουπιδια, και αν δεν εχουμε "αντιστασεις" και απαιτησεις, θα τα καταπινουμε αμασητα και θα χασουμε καθε αισθηση του ωραιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top