• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
3. Όταν καταλήξει σε μια θεραπεία ο ομοιοπαθητικός γιατρός, αυτή η θεραπεία περιέργως δεν θα είναι ίδια με αυτή που θα προτείνει άλλος ομοιοπαθητικός στην ίδια κοπέλα. Από άποψης ομοιοπαθητικής θεωρίας μπορώ να σου το εξηγήσω, από λογική όμως δυσκολεύομαι. Είναι κάτι σαν τα ζώδια ένα πράγμα κάπως ανησυχητικό σε επίπεδο ελέγχου του επαγγέλματος.
Απάντησε η Gilda πριν από μένα και πήρε μια αόριστη ανταπάντηση: Πολύ λιγότερο πιθανό από ότι η ομοιοπαθητική.
Έχεις κάποια απόδειξη γι' αυτό; :hmm:
4. Η θεραπεία που θα καταλήξει ο ομοιοπαθητικός δεν έχει ούτε ορισμένο χρόνο στον οποίο θεωρείται ότι "δούλεψε" ούτε συγκεκριμένο αποτέλεσμα το οποίο θεωρείται "στόχος". Ουσιαστικά λοιπόν, δεν μπορώ να σου απαντήσω το ερώτημα. Η ομοιοπαθητική προσπαθεί να φέρει το "μαγνητικό κέντρο της ύπαρξης" σε ισορροπία (οι ακριβείς λέξεις που το περιγράφουν διαφέρουν ανάλογα με τον συγγραφέα) οπότε θεωρεί επιτυχία και κάποιους γενικούς ψυχολογικούς παράγοντες τους οποίους όμως επίσης δεν προσδιορίζει με ακρίβεια.
Ο ομοιοπαθητικός ή ο συμβατικός γιατρός, μπορεί να ορίζει τη θεραπεία όπως γουστάρει, ο ασθενής πάντως ξέρει πολύ καλά πότε και αν ανακουφίστηκε από αυτό που τον ταλαιπωρούσε και αν ο τρόπος με τον οποίο έγινε αυτό, ήταν ανθρώπινος και βελτίωσε την ποιότητα της ζωής του.
Και η χημειο-θεραπεία ως θεραπεία παρουσιάζεται, αλλά άστο καλύτερα...

Ευτυχώς η ιατρική κοινότητα ανοίγει σιγά σιγά τους ορίζοντές της και όλο και περισσότεροι γιατροί (εγώ τουλάχιστον τυχαίνει να γνωρίζω μερικούς) προσεγγίζουν θετικά τις βασικές αρχές της ομοιοπαθητικής (όπως είναι η ολιστική προσέγγιση, η εξατομίκευση και η ενδελεχής εξέταση πριν από τη διάγνωση), από τις οποίες η ιατρική θα μπορούσε να διδαχθεί πολλά.

Η αλήθεια είναι πως δεν με ενδιαφέρει να μπω σε τόσο σοβαρές συζητήσεις εδώ, γι' αυτό θα μου επιτρέψετε να μην συμμετέχω περαιτέρω στη συζήτηση, ωστόσο αν υπάρχει γιατρός, μάγος ή αστρολόγος, που να μπορεί να ενεργοποιήσει κάτι, όπως θέλετε πείτε το, placebo effect, αυθυποβολή, whatever, και να με γλυτώσει από θεραπείες τύπου accuran, δεν πρόκειται να σταθώ στο πόσες double και single blind μελέτες έχουν γίνει που να το αποδεικνύουν. Bye.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο ότι η ιατρική μπορεί και πρέπει να βελτιωθεί στον τρόπο προσέγγισης του ασθενούς/ανθρώπου. Οι λέξη "ολιστική" έχει κακοποιηθεί και ξεχειλωθεί και διστάζω να την πετάξω εδώ. Αλλά ακόμα και αυτό μπορεί και πρέπει να γίνει με συστηματικό τρόπο που να ελέγχεται.

Το επιχείρημα "whatever works" στο οποίο καταλήγεις έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα για την ομοιοπαθητική. Ότι ΠΟΤΕ (ως τώρα) δεν έχει αποδειχτεί να δουλεύει! Δεν είναι θέμα placebo effect. Είναι απλή αριθμητική. Παίρνουμε δέκα ανθρώπους και τους κάνουμε το Α ή το Β και μετράμε πόσοι βελτιώνονται. Ε, με την ομοιοπαθητική βελτιώνονται όσοι θα βελτιώνονταν τυχαία χωρίς τίποτα. Εκατοντάδες μετρήσεις βγάζουν το ίδιο.

Να σου το πω και ανάποδα γιατί έχω πραγματικά ασχοληθεί σε βάθος. 3 φορές με 3 διαφορετικούς ομοιοπαθητικούς έχω επαναλάβει την απλή μου πρόσκληση: καταφέρετε να μου προκαλέσετε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σύμπτωμα! Έχω απαντήσει υπομονετικά και ειλικρινά ώρες επί ώρες ερωτήσεων για να μου βρούνε τον "τύπο" μου και έχω πάρει οτιδήποτε μπορούσαν να σκαρφιστούν σε φουλ δυναμοποίηση. Ούτε...κόψιμο δεν μπορούν να μου προκαλέσουν με ομοιοπαθητικά φάρμακα όμως! Μου έλεγαν "αυτό θα σε ξετινάξει" ή "με αυτό θα βλέπεις οράματα"....τζίφος.

Αν πράγματι είναι μάστορες του placebo, έχει ενδιαφέρον ότι πουθενά δεν το διδάσκονται (αλήθεια η πιστοποίηση για να γίνουν τόσοι...οδοντίατροι ομοιοπαθητικοί ξέρετε πως γίνεται;) ούτε περιλαμβάνεται στην ύλη και την μελέτη της ομοιοπαθητικής. Αντίθετα ότι περίεργο υλικό (άκου silica!!) πέσει στα χέρια τους το...δυναμοποιούν και αρχίζουν τα "πειράματα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
3 φορές με 3 διαφορετικούς ομοιοπαθητικούς έχω επαναλάβει την απλή μου πρόσκληση: καταφέρετε να μου προκαλέσετε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σύμπτωμα! Έχω απαντήσει υπομονετικά και ειλικρινά ώρες επί ώρες ερωτήσεων για να μου βρούνε τον "τύπο" μου και έχω πάρει οτιδήποτε μπορούσαν να σκαρφιστούν σε φουλ δυναμοποίηση. Ούτε...κόψιμο δεν μπορούν να μου προκαλέσουν με ομοιοπαθητικά φάρμακα όμως! Μου έλεγαν "αυτό θα σε ξετινάξει" ή "με αυτό θα βλέπεις οράματα"....τζίφος.
Έλα όμως που εμένα ένας ομοιοπαθητικός μου έσωσε τη ζωή... Δεν μου έδωσε κάποιο ομοιοπαθητικό σκεύασμα, κατάφερε όμως έγκαιρα να κάνει σωστή διάγνωση -και μάλιστα από τηλεφώνου- και να με στείλει άμεσα στο νοσοκομείο όπου και σώθηκα, όταν ο συμβατικός γιατρός, μού είπε απλά να πάρω ένα buscopan και να μην κάνω σαν μωρό. :whatever:
Στα (πολλά) χρόνια που τον ξέρω, μου έχει δώσει αρκετές ομοιοπαθητικές θεραπείες που είχαν αποτελέσματα και δεν έχει διστάσει να μου συστήσει και συμβατικές θεραπείες όπου το έκρινε απαραίτητο.
Εννοείται πως δεν θα μπορούσαν να σου προκαλέσουν κάτι εσκεμμένα. Δεν λειτουργεί έτσι η ομοιοπαθητική και απορώ πως αυτοί που αναφέρεις, δέχτηκαν να κάνουν τέτοια πειράματα πάνω σου. Πριν από την καλή ή κακή πρακτική φυσικά, υπάρχει ο καλός ή ο κακός άνθρωπος που θα την εφαρμόσει. Στους συγκεκριμένους δεν θα πάταγα το πόδι μου δεύτερη φορά.

Αν πράγματι είναι μάστορες του placebo, έχει ενδιαφέρον ότι πουθενά δεν το διδάσκονται (αλήθεια η πιστοποίηση για να γίνουν τόσοι...οδοντίατροι ομοιοπαθητικοί ξέρετε πως γίνεται;) ούτε περιλαμβάνεται στην ύλη και την μελέτη της ομοιοπαθητικής. Αντίθετα ότι περίεργο υλικό (άκου silica!!) πέσει στα χέρια τους το...δυναμοποιούν και αρχίζουν τα "πειράματα"!
Δεν πιστεύω πως η ομοιοπαθητική είναι placebo. Έχει άλλωστε αποτελέσματα ακόμη και σε ζώα και σε μωρά.
Η επιστήμη επιμένει να συγκρίνει μια ομοιοπαθητική θεραπεία με μια placebo, όταν σου έδειξα παραπάνω πως οι συμβατικοί γιατροί θεωρούν πως δεν θα έπρεπε να το κάνει ούτε για τα δικά της συμβατικά σκευάσματα.
Το είπε ο Goldacre, πιο απλά δεν γίνεται: Δεν με ενδιαφέρει να δω αν δουλεύει ένα καινούργιο φάρμακο σε σχέση με το τίποτα. Με ενδιαφέρει αν δουλεύει καλύτερα ή χειρότερα από κάποιο άλλο σκεύασμα, κάποια άλλη θεραπεία για την ίδια ασθένεια.
Δεν νομίζω πως μπορεί ν' αποδειχθεί η δυναμική της ομοιοπαθητικής μέσα από τις συμβατικές μελέτες, αφού η θεραπεία είναι εξατομικευμένη. Δεν μπορείς δηλαδή να δώσεις στη μια ομάδα ζαχαρίτσα και στην άλλη ομοιοπαθητικό φάρμακο για τη χ ασθένεια.

Δεν ακούω κάτι καινούργιο από σένα, κάτι που να μην έχω ξανακούσει. Φαντάζομαι ούτε κι εσύ ακούς κάτι νέο από μένα. Ευτυχώς και οι δυο μπορούμε ν' αποφασίζουμε για τις ζωές μας. So let's leave it at that. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολύ ώριμο το συμπέρασμά σου και συμφωνώ. Νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε όμως ότι δεν είναι όλοι τόσο ψαγμένοι για να αντιμετωπίσουν ώριμα τέτοια θέματα. (Σε οποιοδήποτε σύστημα ιατρικής.) Εκεί είναι οι περισσότερες ενστάσεις μου για την ομοιοπαθητική. Εσύ έτυχε να πέσεις σε καλό γιατρό (προφανώς ασχέτως μεθοδολογίας αφού προτείνει ότι βρίσκει καλύτερο κάθε φορά.) Μπορεί να χρησιμοποιεί την ομοιοπαθητική αντί να σου πει "placebo", μπορεί να κάνει κάτι άλλο, τελικά όμως σε καλύπτει.

Τα συστήματα που πρέπει να διασφαλίσουμε, ασχέτως μεθοδολογίας (επειδή πράγματι οι άνθρωποι είναι σύνθετα ψυχολογοσωματοπαθολογικά συστήματα) είναι όμως σε σχέση με την πιθανότητα του τσαρλατάνου ή επιτήδειου. Εκεί βρίσκω την ομοιοπαθητική αδικαιολόγητα (μετά από τόσα χρόνια) απροστάτευτη.

1. Ομοιοπαθητικός δηλώνει (και δεν τον σταματάει κανείς) όποιος θέλει. Στις έρευνές μου έχω πάει σε πάμπολλους παντελώς άσχετους που δηλώνουν ομοιοπαθητικοί . (Και ασκούν κανονικότατα το επάγγελμα επί χρόνια με εκατοντάδες πελάτες.)
2. Ομοιοπαθητικοί γίνονται και γιατροί ή οδοντίατροι ή τελοσπάντων άνθρωποι που πήγαν και σπούδασαν "κάτι ιατρικό" καμιά φορά μετά από σύντομα σεμινάρια.
3. Τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα είναι παντελώς εκτός ελέγχου ως προς την μεθοδολογία παρασκευής τους.

κλπ κλπ.

Αν υπάρχουν τέτοιοι σοβαροί ομοιοπαθητικοί θα έπρεπε να κοιτάξουν να μαζέψουν και τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
3. Τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα είναι παντελώς εκτός ελέγχου ως προς την μεθοδολογία παρασκευής τους.



δηλαδή μαν, υπάρχει περίπτωση το σκέτο νερό που περιέχουν, να μην είναι εμφιαλωμένο;
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_a

Νεοφερμένος

Ο giorgos_a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορει να εχουν απαντηθεί ήδη καποια ερωτηματα αλλα θα σας πω τι πιστευω σε σχεση με αυτα που εχω ψάξει σχετικα για την εναλλακτικη ιατρικη... Στην αρχη εγραφε ο great chaos αν εχει αποδειχθει περα απο καθε αμφιβολια οτι θεραπευει... θα απαντουσα με μια αντιστοιχη ερωτηση..δηλαδη εχω αποδειχθει περα απο καθε αμφιβολια οτι τα φαρμακα θεραπευουν??(ισως να το εχου αποδειξει οι φαρμακοβιομηχανιες :) ) , καθε φορα που ερχεται κατι καινουργιο(βεβαια ιεναι ηδη καμια 200αρια χρονια) ειμαστε τοσο αυστηροι και θελουμε να εχει 100% αποτελεσματικοτητα λες και ολα τα αλλα μας εχουν βοηθησει..εδω για μια απλη αλλεργια(ως παθων ) σε ταραζουν στη κορτιζονη και οχι για να θεραπευτης αλλα για να ηρεμησεις τα συμπτωματα και ενας θεος ξερει με ποιο κοστος για την γενικοτερη υγεια(αν και τα προβληματα της κοριτζονης ειναι πλεον πολυ γνωστα αλλα παρολα αυτα εμεις εκει σαν τα προβατα, επειδη το ειπε ο κυριος με την λευκη ιατρικη ρομπα που περιμενει να παρει 5 ευρω στο κουτι με τα φαρμακα!!)
Οσον αφορα το Placebo , δηλαδη αν εχω αλλεργια σε διαφορα πραγματα θα πεισω τον εαυτο μου οτι ενα νερακι θα κανει το αλλεργιογονο να φυγει?? να μην αντιδρα ο οργανισμός μου?? η απαντηση νομιζω οτι δοθηκε ηδη , επειδη βοηθαει τα παιδια και τα ζωα δεν τιθεται θεμα placebo....
'σε περιπτωση μακροχρονιων και οχι ανιατων' --> μα η μακροχρονια ειναι ενας ειδος ανιατης, αφου τα καταπληκτικα φαρμακα δεν εχουν βοηθησει... η ομοιοπαθητικη ειχα ακουσει οτι και σε οξειες φασεις ειναι εκπληκτικη , για κρυωμα , για αμυγδαλες , για λοιμωξεις κτλ.. σιγουρα αν σπασω το ποδι δεν μπορει να το βαλει στη θεση του αλλα αν το βαλει ο ιατρος μπορει να βοηθησει ισως με τις φλεγμονες...
Διαβασα επισης στα προηγουμενα μηνυματα ' δεν υπαρχει ερευνα , αν υπαρξει θα απαλλαγουμε απο τα φαρμακα' --> πραγματικα πιστευετε οτι θα υπαρξει ερευνα , η οποια θα δειξει οτι ειναι τελεια και οι φαρμακαδες θα το αφησουν να βγει??? οπως ειπε και καποιος φιλος στα προηγουμενα μηνυματα ξερουμε ποιος χρηματοδοτει αυτες τις ερευνες.. μας μαθανε να παιζουμε στο δικο τους παιχνιδι ερευνα και ερευνα λες και μπορουμε να τα αξιολογησουμε... οπως με τις κρεμες , μονο 5 στις 50 καηκε το προσωπο του οποτε εινια καλη να την παρετε... ερευνα που εγινε φυσικα μεσα στην ιδια την εταιρεια... ΤΙ ΕΡΕΥΝΑ να χρειαζεται οταν ο αλλος υπεφερε απο πονοκεφαλους μια ζωη ετρεχε απο νευρολογο σε νευρολογο και ξαφνικα μεσα σε δυο μηνες γινεται καλα με την ομοιπαθητικη???????????? μα θα ελεγε καποιος δεν εχει ερευνα, ΜΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ!!!!!!!! τοσο τραγικοι ειμαστε....
Μη ξεχναμε κατι σημαντικο , οτι οτι αποτυγχανει στην κλασσικη ιατρικη πηγαινουν στην ομοιοπαθητικη , την εχουν σαν τελευταια λυση δηλαδη!! αρα μην περιμενουμε και θαυματα! αυτο ειναι το προβλημα η ομοιοπαθητικη δοκιμαζεται στα χειροτερα και την κρινουμε για αυτο.. την κρινατε μηπως για ενα κρυωμα???? για ενα θεμα με τα εντερα??? εκει κρινετε την!!
"διαφορετικα αποτελεσματα σε διαφορετικους ανθρωπους για την ιδια ασθενεια" --> αρα με την κλασσικη ιατρικη οσοι εχουν πονοκεφαλο και παιρνουν ντεπον θα πρεπει να γινονται ΟΛΟΙ καλα?? αυτο μου λετε????
Ειναι ξεκαθαρο οτι η ομοιοπαθητικη θα παιξει σημαντικο ρολο τα επομενα χρονια καθως οτι ηταν να βγει απο αντιβιωσεις βγηκε... εχουμε φτασει σε απιστευτα τεχνολογικα επιτευγματα και ομως τα γενικοτερα επιπεδα υγειας ειναι χαμηλοτερα!!! δεν μπορουμε να τα βαλουμε ουτε με μια απλη αλλεργια(το λεω συχνα γιατι το περασα) ... φυσικα επειδη δεν μποορουμε να τα ισοπεδωσουμε ολα φυσικα και η κλασσικη ιατρικη μας εχει βοηθησει σε πολλα πραγματα απλα η υπερβολικη χρηση φαρμακων μας εχει φερει σε μια περιεργη κατασταση... καμια μεθοδος δεν μπορει να θεραπευσει τους παντες αυτη ειναι η απλη απαντηση γιατι σε καποιους εχει αποτελεσματα και σε καποιους αλλους οχι !!!
Και το παράδοξο και τραγικο της υποθεσης. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ, αυτα τα δυο δεν πανε μαζι , ο Hahnemann ειχε πει οτι ειναι αφελης οποιος πιστευει οτι μπορει να συνδυασει τις κλασσικες μεθοδους με την ομοιοπαθητικη... ειδαν λοιποον φως οι γιατροι και μπηκαν.. σου λεει εδω ειναι τα λεφτα.. πηγαινει κανει ενα 6μηνο ομοιοπαθητικη και βαφτιζεται ομοιοπαθητικος και αν ασχολειται με τα παιδια που εκει τα ποσοστα επιτυχιας ειναι εντυπωσιακα γινεται και ονομα!! μα για ονομα του θεου!! Ακομα και ο κ.Βυθουλκας στα βιβλια του αναφερει οτι για να γινεις ομοιοπαθητικος θελεις αναλογη σπουδη 6-7 τουλαχιστον χρονια , και το χειροτερο ακομα εινια οτι θελουν οι ιατροι να το κατοχυρώσουν μονο για αυτους , μα ειναι εναλλακτικο , δεν εχει αποδειχτει, τι κανετε λοιπον κυριοι με τις ασπρες ρομπες σε αυτα τα χωράφια???????? πηγαινετε και δωστε αντιβιωσεις...και αφηστε τους 'τσαρλατανους' να ασκουν την ομοιοπαθητικη...
τελος επειδη σας κουρασα εγω ειχα κανει σε ενα κεντρο για την αλλεργια μου την 'ψηφιακη ' ομοιοπαθητικη... ηταν με ενα μηχανημα και με βοηθησε τρομερα..
ο καθε ενας μας εχει το δικαιωμα να διαλεξει την θεραπεια που θα ακολουθησει... θες να δωσεις απο τα 3 στο παιδι σου κορτιζονη και οτι αλλο φαρμακο υπαρχει.. δωσε το ..να θυμασαι ποιος θα ειναι υπαιτιος οταν μεγαλωσει και παθει κατι... διαλέξτε λοιπον οτι ποθει η καρδια σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lav.petr

Νεοφερμένος

Η lav.petr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με την ομοιπαθητική;

Μικρή είχα συνέχεια ωτίτιδες (5-6 φορές το χρόνο) και για να μην παίρνω κάθε φορά αντιβίωση, η μητέρα μου, με πήγαινε σε ομοιπαθητικό και έτσι ξεπερνούσα τις περισσότερες. Τώρα που είμαι 29 ετών και πηγαίνω από επιλογή, δεν βλέπω και πολλά αποτέλεσματα.

Κάτι που με τυρρανά χρόνια είναι ο έντονος πονόλαιμος που συνήθως είναι δείγμα ότι θα αρρωστήσω. Εχω κάνει 1 χρόνο ομοιποαθητική και δεν έχω δει διαφορά. Προχθες πάλι έψαχνα για φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης πονόλαιμου και νομίζω ότι το νερό με λεμόνι και μέλι, γαργάρες με αλατόνερο κτλ βοηθάνε περισσότερο. Εσάς ποια είναι η απόψή σας;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Δεν έχει αποδεδειγμένη αποτελεσματικοτητα( Placebo).

Το ότι ξεπερνούσες τις λοιμώξεις σου σημαίνει πως αυτές δεν ήταν βαριές/επικίνδυνες.

Υπάρχουν περιπτώσεις που άνθρωποι εμπιστεύτηκαν τέτοιες εναλλακτικές θεραπείες σε βαριές νόσους, αρνούμενοι τις κανονικές θεραπείες (καρκίνος , σοβαρές λοιμώξεις) και φυσικά κατέληξαν.

Μη δίνετε τα λεφτα σας σε ανθρώπους που πουλάνε παραμύθια περί θαυμάτων και χάπια που αποτελούνται από 99% από ζάχαρη.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
FB_IMG_1699127653109.jpg
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,398 μηνύματα.
Την ακολούθησα για 6 χρόνια λόγω αυτοάνοσου, εντυπώσεις ανάμεικτες με φοβερές εξάρσεις, υποτίθεται μέρος της θεραπευτικής επιδείνωσης λόγω δράσης του φαρμάκου.
Τελικά ,το πρόβλημα μου καταλαγιασε, όταν αποφάσισα να αλλάξω οπτική και να δω αλλιώς την ζωή μου.

Όλα είναι, στην περίπτωση των αυτοάνοσων, θέμα ψυχολογίας.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 819 μηνύματα.
ωραιο θεματακι ξεθάψατε!
Λοιπόν, έχω πολλές καλές εμπειρίες, αλλά......
Αν πρόκειται για σοβαρές αρρώστιες δε ρισκάρουμε. Νομίζω και ο ίδιος ο γιατρός, θα συστησει δραστική μέθοδο.
Όταν όμως πρόκειται για κάποια χρόνια πάθηση, που δεν μπορείς εφ όρου ζωής να παίρνεις κάποιο δυνατό χάπι, ή σαν μένα, έχει φοβίες και δεν κάνεις κάποια θεραπεία, τότε ξεκίνα σε κάποιον καλό ομοιοπαθητικό γιατρό, όχι κομπογιαννίτη, όως η κυρά μαμή.
Εγώ είχα πρόβλημα με κρύπτες στρεπτόκοκκου στις αμυγδαλές, που μου έκαναν συχνές λοιμώξεις και λόγω φοβίας στη νάρκωση, δεν τις έβγαζα. Ο χειρούργος είχε πει, πως σε μένα δε γινεται με τοπική νάρκωση. Έτσι πήρα το δρόμο της ομοιοπαθητικής σε ειδική ΩΡΛ/ομοιοπαθητική. Η θεραπεία κράτησε 3 χρόνια, με φάρμακα, φυτικές ενέσεις, διάλειμμα μικροβίων και άλλα. Από τότε δεν ξανααρρώστησα. Είχε δηλ μεγάλη επιτυχία σε μένα.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πω πω τι θέμα;

Τι ταλαιπωρία πέρασα ψάχνοντας τα πάντα για ένα θέμα που με απασχολούσε και είπα να δοκιμάσω και αυτό!

Όσο σκέφτομαι τον πόνο και την ταλαιπωρία που πέρασα με την δήθεν ομοιοπαθητικη αγωγή, ψυχολογικά έγινα τρεις χειρότερα...

Μην πω πόσο επηρέασε το θυρεοειδή που ήθελε να μου διακόψει και την αγωγή γι αυτό....πολύ προσοχή σε όσους θέλουν να πειραματιστουν!

Πήγαινε και υποτίθεται με πολύ καλό με την επίσκεψη στο Θεό από θέμα αμοιβής...

Μόνο από το βελονισμο ειδα απίστευτη διαφορά !!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Θα απαντήσω με κατάφαση λέγοντας: Ναι, η ομοιοπαθητική είναι απάτη και ψευδοεπιστήμη. Αν εξαιρέσεις το βελονισμό, που όντως μπορεί να βοηθήσει σε καταστάσεις όπως ο πονοκέφαλος κτλ, όλα τα υπόλοιπα είναι μούφες. Ας μη μιλήσω για τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, τα οποία περιέχουν δραστικές ουσίες εκχυλισμένες από φυτά κτλ σε ακραίες αραιώσεις (σα σταγόνα στον ωκεανό εν ολίγοις).. Όσοι γιατροί ασχολούνται με αυτό, είναι κομπογιαννήτες.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο βελονισμός και συγκεκριμένα ο ωτο-βελονισμος με βοήθησε απίστευτα στην μέση και στους αφορητους πόνους που είχα την περίοδο μετά το χειρουργείο μου .
Αν δεν είχα τα βελονακια δεν ξέρω αν θα έβγαζα το κομμάτι της αποκατάστασης και της επανένταξης μου στην καθημερινότητα μου !

Ακόμα και σήμερα όταν αρχίζει λίγο να με ενοχλεί κατευθείαν στο φυσιοθεραπευτη μου και με μια συνεδρια ολα μια χαρα ...γλύτωσα από τα ισχυρα παυσίπονα!!!

Για τα χάπια στην αρχή που δεν με έπιαναν μου έριχνε και το φταίξιμο σ εμένα, δήθεν ότι δεν σταμάτησα τον καφέ (που το είχα κάνει) δήθεν ότι δεν έχω υπομονή και ένα σωρό τσαρλατανισμοι ...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Θα απαντήσω με κατάφαση λέγοντας: Ναι, η ομοιοπαθητική είναι απάτη και ψευδοεπιστήμη. Αν εξαιρέσεις το βελονισμό, που όντως μπορεί να βοηθήσει σε καταστάσεις όπως ο πονοκέφαλος κτλ, όλα τα υπόλοιπα είναι μούφες. Ας μη μιλήσω για τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, τα οποία περιέχουν δραστικές ουσίες εκχυλισμένες από φυτά κτλ σε ακραίες αραιώσεις (σα σταγόνα στον ωκεανό εν ολίγοις).. Όσοι γιατροί ασχολούνται με αυτό, είναι κομπογιαννήτες.


Ούτε ο βελονισμός δεν έχει αποδεδειγμένη δράση.


Υπάρχουν ιατροί σοβαροί οι οποιοι ασχολούνται μ εναλλακτικές θεραπείες με καλά αποτελέσματα. Δράση placebo? Ποιος ξέρει. Κάποιο άνθρωποι φαίνεται να βοηθιούνται έστω κ μ αυτό.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Δράση placebo? Ποιος ξέρει.
Πολύ πιθανόν να είναι δράση placebo, δε μπορώ να πιστέψω κάτι άλλο η αλήθεια είναι. Για ασθένειες και καταστάσεις που δεν είναι σοβαρές ή επείγουσες, ίσως να μην είναι τόσο κακό. Για ασθένειες όπως καρκίνους, διαβήτη, σκλήρυνση κατά πλάκας κτλ, θα έπρεπε να απαγορεύεται.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Θα απαντήσω με κατάφαση λέγοντας: Ναι, η ομοιοπαθητική είναι απάτη και ψευδοεπιστήμη. ........ Ας μη μιλήσω για τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, τα οποία περιέχουν δραστικές ουσίες εκχυλισμένες από φυτά κτλ σε ακραίες αραιώσεις (σα σταγόνα στον ωκεανό εν ολίγοις).. Όσοι γιατροί ασχολούνται με αυτό, είναι κομπογιαννήτες.
Προφανώς και η ομοιοπαθητική είναι απάτη και μάλιστα απάτη για χαζούς. Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος λογικός ότι "όσο πιο πολύ αραιώνεται μια ουσία, τόσο πιο δραστική γίνεται γιατί το νερό ...έχει μνήμη"; (Τους εύχομαι το νερό που πίνουν να θυμηθεί ότι κάποτε ήταν στην τουαλέτα). Όσο για τους "ομοιοπαθητικούς" συνήθως δεν είναι καν γιατροί. Είναι φαρμακοποιοί, νοσηλευτές, γυμναστές ή εντελώς άσχετοι.

1699192578429.png
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Πολύ πιθανόν να είναι δράση placebo, δε μπορώ να πιστέψω κάτι άλλο η αλήθεια είναι. Για ασθένειες και καταστάσεις που δεν είναι σοβαρές ή επείγουσες, ίσως να μην είναι τόσο κακό. Για ασθένειες όπως καρκίνους, διαβήτη, σκλήρυνση κατά πλάκας κτλ, θα έπρεπε να απαγορεύεται.

Αν και ο βελονισμός έχει και κάποιες άμεσες δράσεις πχ αύξηση της αιματικης ροής στο σημείο οπου γίνεται. Τώρα εάν αλλάζει την πορεία του τσι Είναι άλλο ζήτημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προφανώς και η ομοιοπαθητική είναι απάτη και μάλιστα απάτη για χαζούς. Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος λογικός ότι "όσο πιο πολύ αραιώνεται μια ουσία, τόσο πιο δραστική γίνεται γιατί το νερό ...έχει μνήμη"; (Τους εύχομαι το νερό που πίνουν να θυμηθεί ότι κάποτε ήταν στην τουαλέτα). Όσο για τους "ομοιοπαθητικούς" συνήθως δεν είναι καν γιατροί. Είναι φαρμακοποιοί, νοσηλευτές, γυμναστές ή εντελώς άσχετοι.


Στο εξωτερικό υπάρχουν ιατροί- ομοιοπαθητικοι που εξετάζουν το θέμα πιο νηφάλια και με προσοχή . Δεν είναι ούτε όλοι απατεώνες ούτε όλοι κερδοσκόποι μονο.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και η ομοιοπαθητική είναι απάτη και μάλιστα απάτη για χαζούς. Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος λογικός ότι "όσο πιο πολύ αραιώνεται μια ουσία, τόσο πιο δραστική γίνεται γιατί το νερό ...έχει μνήμη"; (Τους εύχομαι το νερό που πίνουν να θυμηθεί ότι κάποτε ήταν στην τουαλέτα). Όσο για τους "ομοιοπαθητικούς" συνήθως δεν είναι καν γιατροί. Είναι φαρμακοποιοί, νοσηλευτές, γυμναστές ή εντελώς άσχετοι.

Χαζός δεν είναι κανένας όταν στην απελπισία του ανθρώπινου πόνου ψάχνει να πιαστεί από το οτιδήποτε !!!!

Από το οτιδήποτε εφόσον ο πόνος σου παραλύει το εγκέφαλο και έχεις ακούσει ότι κάποιοι άλλοι βρίσκουν ίαση..

Τα ΠΑΝΤΑ δοκιμάζεις στην παρούσα φάση ακόμα και δέηση στο διάβολο είσαι ικανός να κάνεις προκυμενου ν απαλλαχτείς από το μαρτύριο σου ...

Λυπάμαι όταν διαβάζω τέτοιους χαρακτηρισμους για ενα τόσο σοβαρό θέμα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"""Ο ωτοβελονισμός είναι μια μορφή εναλλακτικής θεραπείας που χρησιμοποιεί το πτερύγιο του αυτιού για διαγνωστικούς και θεραπευτικούς σκοπούς. Το πτερύγιο χρησιμοποιείται ως υποδοχέας και μεταβιβαστής των σημάτων από τα διάφορα μέρη του ανθρώπινου σώματος, προς το κεντρικό νευρικό σύστημα και το αντίθετο.

Στο αυτί, ο χάρτης των βελονιστικών σημείων δεν είναι παρά χάρτης πόνου αναπαριστώντας ένα όργανο ή μία ανατομική δομή του μυοσκελετικού συστήματος, που πάσχει, μόνον όταν υπάρχει βλάβη των αλγαισθητικών υποδοχέων, ή αισθητική, κινητική ή λειτουργική τροποποίηση, πιστοποιούμενη μέσω του νευρικού συστήματος. Μπορούμε να φανταστούμε το πτερύγιο του αυτιού σαν μια οθόνη ενός υπολογιστή, η οποία να έχει τη δυνατότητα να λειτουργεί και με την αφή όπως ένα smartphone, όπου μιλώντας τη γλώσσα του εγκεφάλου και πιέζοντας την επιφάνεια εργασίας, μπορούμε να δώσουμε πληροφορίες στον κεντρικό επεξεργαστή, ο οποίος με το λογισμικό του μας στέλνει απαντήσεις για όσα ζητήσαμε και εμείς έχουμε τη δυνατότητα βάσει της ανάλυσης των στοιχείων να επιλέξουμε, να πληκτρολογήσουμε, ποιες περαιτέρω πληροφορίες θέλουμε να συγκεντρωθούν στη βάση δεδομένων. Με αυτό τον τρόπο επεμβαίνουμε αλλάζοντας στο κεντρικό νευρικό σύστημα τους χάρτες του πόνου, και μέσω της τοποθέτησης βελονών, οι οποίες τις περισσότερες φορές είναι ημιμόνιμες, χρησιμοποιούμε τις άπειρες δυνατότητες του πνευμονογαστρικού νεύρου, που νευρώνει την άνω και κάτω ημικόγχη (ανατομικά σημεία του αυτιού), το οποίο έχει αναλγητική, αντιφλεγμονώδη, αποιδηματική, ανοσορυθμιστική και νευροενδοκρινορυθμιστική δράση.

Το πτερύγιο του αυτιού νευρώνεται από τον τρίτο κλάδο του τριδύμου νεύρου, από τον ωτικό κλάδο του πνευμονογαστρικού, το οποίο φέρνει ίνες και του γλωσσοφαρυγγικού και του προσωπικού νεύρου και επίσης από το επί πολης αυχενικό νεύρο (C2-C3). Εξαιτίας της νεύρωσής του έχουμε τη δυνατότητα μέσω ερεθισμών των βελονιστικών σημείων του αυτιού, η οποία μπορεί να γίνει με μεταλλικά σφαιρίδια, σπόρους βακάριας, ημιμόνιμα αυτοκόλλητα βελονάκια πολύ μικρού μήκους και διαμέτρου, τα οποία αλλάζουμε περίπου κάθε μία με δύο εβδομάδες, να αλληλεπιδράσουμε με το κεντρικό νευρικό σύστημα ώστε να στείλουμε ερεθίσματα – πληροφορίες για να πάρουμε θεραπευτικό αποτέλεσμα προς όφελος του ασθενούς.

Είναι μια άριστη μέθοδος για την εξισορρόπηση συμπαθητικού – παρασυμπαθητικού συστήματος και ομαλοποίησης των διαδικασιών φλεγμονής και κυρίως της χρόνιας φλεγμονής που εμπλέκεται και στο φαινόμενο της πρόωρης γήρανσης. Υπάρχει ειδική αναφορά σε ένα βίντεο του site, όπου επεξηγείται πόσο επιβαρυντική είναι η διαδικασία και η συντήρηση της χρόνιας φλεγμονής, η οποία μπορεί να υπάρχει στη βάση των παθολογιών, όπως παχυσαρκία, καρκίνος, πρόωρη γήρανση, αυτοάνοσα νοσήματα, κλπ.

Στο πτερύγιο του αυτιού μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εκτός από τις ημιμόνιμες βελόνες, τα μεταλλικά σφαιρίδια και τους σπόρους της βακάριας, ηλεκτροβελονισμό, ερεθίσματα τύπου laser, όπου χρησιμοποιούμε τη φωτοδυναμική, φωτοβιοχημική και φωτονευροτροποποιητική ιδιότητα των ερεθισμάτων, ώστε να προκληθούν απαντητικά αποτελέσματα στον οξειδωτικό μηχανισμό των κυττάρων. Με ειδικές διεγέρσεις μπορεί να έχουμε αύξηση της τροφικότητας και επιτάχυνση της επιδερμικής ανανέωσης.

Είναι μια απλή διαδικασία, ανώδυνη, ο ασθενής μπορεί εύκολα να συμμορφωθεί, οι ημιμόνιμες βελόνες παραμένουν και διατηρούνται με σχετική προσοχή για δέκα έως δεκαπέντε ημέρες και ο ασθενής διδάσκεται πώς να ενεργοποιεί μέσω κατάλληλων χειρισμών με ελαφρύ ερέθισμα την εγγραφή του θεραπευτικού αποτελέσματος."
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Χαζός δεν είναι κανένας όταν στην απελπισία του ανθρώπινου πόνου ψάχνει να πιαστεί από το οτιδήποτε !!!!

Από το οτιδήποτε εφόσον ο πόνος σου παραλύει το εγκέφαλο και έχεις ακούσει ότι κάποιοι άλλοι βρίσκουν ίαση..

Τα ΠΑΝΤΑ δοκιμάζεις στην παρούσα φάση ακόμα και δέηση στο διάβολο είσαι ικανός να κάνεις προκυμενου ν απαλλαχτείς από το μαρτύριο σου ...

Λυπάμαι όταν διαβάζω τέτοιους χαρακτηρισμους για ενα τόσο σοβαρό θέμα...
Όχι κοπέλα μου. Όσο απελπισμένος και αν είναι κάποιος πρέπει και ο ίδιος και οι γύρω του να έχουν την ψυχραιμία και τη λογική να σκέφτονται, διαφορετικά είναι τα εύκολα θύματα των τσαρλατάνων που καραδοκούν. Προσωπικά λυπάμαι αυτούς που αγοράζουν ψευτοελπίδες από ομοιοπαθητικούς, μάγισσες, ψευτοάγιους. Ντρέπομαι για το ανθρώπινο είδος όταν βλέπω φωτογραφίες ατόμων να ανεβαίνουν με τα γόνατα την ανηφόρα του ναού στην Τήνο.

1699194316653.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top