Προτείνετε ένα βιβλίο

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Jeffrey Eugenides - Middlesex (σε ελληνική μτφρ. Middlesex, ανάμεσα στα δύο φύλα)
εξαιρετικό βιβλίο αν και λίγο αρχικά κουράζει
Μα τι έχει γίνει τελευταία με αυτό το βιβλίο; Λόγω επανέκδοσης λογικά, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blueBlack

Νεοφερμένος

Η blueBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μα τι έχει γίνει τελευταία με αυτό το βιβλίο; Λόγω επανέκδοσης λογικά, ε;

Παίζει πολύ ε;! Δεν ξέρω... Εγώ τον ανακάλυψα πάντως από την ταινία της Κόπολα πριν κανένα τρίμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ναι, ένα πράγμα σαν την Καρδερίνα της Tart. Πριν 2 μήνες παντού άκουγα για αυτήν. Τώρα για το middlesex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blueBlack

Νεοφερμένος

Η blueBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλά βιβλία και τα δύο.. Το Middlesex μάλλον μου άρεσε παραπάνω!
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με "The fault in our stars" , που το ακούω συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει ακόμη ούτε το ένα, ούτε το άλλο... Nα πω την αλήθεια το middlesex οτέ δε μου κίνησε το ενδιαφέρον. Της Ταρτ το έχω πάρει, αλλά κάνω ένα διάλειμμα τώρα από τους τόμους-δε θέλω κάτι μεγαλύτερο των 400 σελίδων! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blueBlack

Νεοφερμένος

Η blueBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είναι πολύ καλό πάντως! Αλλά , ναι , είναι μεγάλο... μόνο αν έχεις κάποιο χρόνο να διαθέσεις και αρκετή διάθεση, δεν είναι για πριν τον ύπνο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Αλήθεια τι διαβάζετε τώρα; Εγώ το Κύριε Διοικητά του Romain Slocombe-το τελειώνω δηλαδή σε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.




αλλά δεν έχει το ενδιαφέρον που είχε το twilight
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω τελειωσα το ''στον δρομο'' του Κερουακ. Αντιπροσωπευτικο βιβλιο της γενιας μπιτ. Εχω διαβασει και το ''Τζανκυ'' του Μπαρουοζ και λιγο απο το ''υμνο γευμα.
Σκεφτομαι μετα την γενια μπιτ να κανω μια στροφη σε κατι πιο ''κλασσικο''. Σκεφτομαι να διαβασω καποιο βιβλιο του Ντοστογιεφσκι. Ισως το ''ο ηλιθιος'' ας πουμε...
Υπαρχει καποιος που να εχει διαβασει καποιο βιβλιο του; Aν ναι πειτε εντυπωσεις :-) (οχι μονο τα κλασσικα οτι ειναι βαρυς κτλ :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ο Ντοστογιέφσκι είναι βαρύς σε κάποια βιβλία. Πχ στους Δαιμονισμένους. Αυτό το βιβλίο πρέπει κάποτε να το ξαναδιαβάσω, έχω την εντύπωση πως δεν πρέπει να κατάλαβα ούτε το μισό. :P Όχι σε άλλα όμως, πχ:
Οι Καραμάζοβ είναι αριστουργηματικό. Μόνο αυτή η λέξη υπάρχει για αυτό το βιβλίο (1500 σελίδες, πάρε βαθιά ανάσα). Το ταπεινωμένοι και καταφρονεμένοι επίσης είχα διαβάσει αρκετά χρόνια πριν. Πολύ καλό επίσης. Ίσως το πιο εμβληματικό του να είναι το Έγκλημα και τιμωρία. Δεν ξέρω, όλοι αυτό βάζουν στη 10άδα των top βιβλίων τους. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blueBlack

Νεοφερμένος

Η blueBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γενικά, ο Ντοστογιέφσκι είναι ιδιότυπος, αν και κλασικός.
Εγώ θα σου πρότεινα το Υπόγειο αρχικά , που είναι και απ' τα "κλασικά" του και όχι και τόσο εκτενές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εγχειρίδιο του καλού κλέφτη



Του Ηλία Πετρόπουλου. Όσοι έχουν αντισυμβατικά μυαλά θα το εκτιμήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Όσοι έχουν αντισυμβατικά μυαλά


τα 9/10 των συριζαίων το εχει -> case closed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blueBlack

Νεοφερμένος

Η blueBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πρίμο Λέβι - Εάν αυτό είναι ο άνθρωπος

Σε αυτές τις "παράξενες" μέρες που ζούμε, καλό είναι να θυμόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ο βασιλιάς του τρακ - Μαρία Πετρίτση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Περί Τρέλας - Τολστόι

Εκθέτει τις αδυναμίες του μυαλού.. πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blueBlack

Νεοφερμένος

Η blueBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
William Gibson - Neuromancer

images.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CatLover09

Νεοφερμένος

Η CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
1984-George Orweel.
Είναι το αγαπημένο μου(μαζί με τον μικρό πρίγκιπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

πριν το ξεκινήσω το σύγκρινα με τον άρχοντα των δαχτυλιδιών, καμία σχέση όμως
το βιβλίο ντρέπομαι που το λέω:redface: αλλα είναι πολύ καλύτερο του άρχοντα σαν δομη. πιο ευκολοδιάβαστο και λιγότερο κουραστικό αφού ο τόλκιν αναλύει υπερβολικά τα τοπία σε βαθμο που να κουράζει.
ακόμα και την σειρα να έχει δεί κανείς, το βιβλίο δεν πρόκειτε να το βαρεθεί..ίσα ίσα καλύτερα να έχεις δει την σειρα πρώτα πρίν ξεκινήσεις το βιβλίο για να έχεις μια πρώτη εικόνα του τι πάιζει στον κόσμο του westeros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simpleman

Νεοφερμένος

Η simpleman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σχέδιο διαφυγής - Adolfo Bioy Casares

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top