Προτείνετε ένα βιβλίο

Φλάβιος

Νεοφερμένος

Ο Φλάβιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Προτείνω τον "αντικαπιταλισμό" του Ludwig von Mises, μία κοινωνικό-ψυχολογική μελέτη της προκατάληψης εναντίον της ελεύθερης αγοράς.



Επίσης προτείνω τον "Νόμο" του Φρειδερίκου Μπαστιά, το οποίο υπάρχει διαθέσιμο για ανάγνωση στο scribd. Σας παραθέτω την παραπομπή:

https://www.scribd.com/doc/248209479/ΦΡΕΝΤΕΡΙΚ-ΜΠΑΣΤΙΑ-Ο-ΝΟΜΟΣ-pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ο Νονός - Mario Puzo :kill: :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Divergent - Veronica Roth :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιδες επειδη γενικα δεν διαβαζα βιβλια και τωρα τελευταια ξεκινησα πειτε μου κανα βιβλιο με αστυνομικες υποθεσεις ή εποχης τυπου δρακοι καστρα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Παιδες επειδη γενικα δεν διαβαζα βιβλια και τωρα τελευταια ξεκινησα πειτε μου κανα βιβλιο με αστυνομικες υποθεσεις ή εποχης τυπου δρακοι καστρα κλπ

Για το δεύτερο θα πρότεινα A game of thrones, και τα υπόλοιπα επίσης βιβλία της σειράς :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Παιδες επειδη γενικα δεν διαβαζα βιβλια και τωρα τελευταια ξεκινησα πειτε μου κανα βιβλιο με αστυνομικες υποθεσεις ή εποχης τυπου δρακοι καστρα κλπ
Jo Nesbo !!
Δεν έχω πάρει ακόμα κάποιο βιβλίο εγώ αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την σειρά που έχει βγάλει ο συγγραφέας κι απο αυτά που έχω διαβάσει έχει ωραια κείμενα!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Για αστυνομικό θα σου πρότεινα (all time classic), Raymond Chandler: "Ο Μεγάλος Αποχαιρετισμός".
Το έχω διαβάσει και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ο Δαίμονας του Λαπλάς, όποιος έχει γνώσεις περί θεωρίας πιθανοτητων και κβαντομηχανικής(ή θέλει να μαθει κατι ψιλά τα οποια αναλυονται) θα το εκτιμησει...Κεντρικός άξονας αυτου του βιβλιου ειναι η ιδέα του ντετερμινισμού που κατεριψε(??) ο Heisenberg με την Αρχη της Αβεβαιοτητας και η υποθεση του Πιερ Σιμον Λαπλας περι της δυνατότητας προβλεψης του μέλλοντος...Σε κάποια σημεία ισως να κουράζει με τις τόσες λεπτομερειες που αναλύει(καλώς βεβαια)αλλά σίγουρα ειναι αρκετα καλά δομημένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Μεγα βλακας που δεν διαβαζα βιβλια... δεν με βοηθησε και πολυ
Εγω τωρα διαβαζω ενα πολυ παλιο αλλα και λιγο παιδικο βιβλιο που δεν το ειχα διαβασει το εραγκον ( θα γελατε ειμαι σιγουρος:P)
Παντως σιγουρα θα διαβασω το game of thrones αλλα και τα αλλα μου φαινονται αρκετα ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μεγα βλακας που δεν διαβαζα βιβλια... δεν με βοηθησε και πολυ
Εγω τωρα διαβαζω ενα πολυ παλιο αλλα και λιγο παιδικο βιβλιο που δεν το ειχα διαβασει το εραγκον ( θα γελατε ειμαι σιγουρος:P)
Παντως σιγουρα θα διαβασω το game of thrones αλλα και τα αλλα μου φαινονται αρκετα ωραια

Γιατί να γελάμε που δεν έχεις διαβάσει το Έραγκον; :P Ούτε εγώ το έχω διαβάσει και θέλω πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ο Δαίμονας του Λαπλάς, όποιος έχει γνώσεις περί θεωρίας πιθανοτητων και κβαντομηχανικής(ή θέλει να μαθει κατι ψιλά τα οποια αναλυονται) θα το εκτιμησει...Κεντρικός άξονας αυτου του βιβλιου ειναι η ιδέα του ντετερμινισμού που κατεριψε(??) ο Heisenberg με την Αρχη της Αβεβαιοτητας και η υποθεση του Πιερ Σιμον Λαπλας περι της δυνατότητας προβλεψης του μέλλοντος...Σε κάποια σημεία ισως να κουράζει με τις τόσες λεπτομερειες που αναλύει(καλώς βεβαια)αλλά σίγουρα ειναι αρκετα καλά δομημένο...

Ενδιαφέρον φαίνεται, όταν ξεμπερδέψω με αυτά που έχω προς το παρών, θα το κοιτάξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ενδιαφέρον φαίνεται, όταν ξεμπερδέψω με αυτά που έχω προς το παρών, θα το κοιτάξω!

Μου αρέσει το γεγονός ότι ο συγγραφέας δίνει αρκετα ενδιαφέρουσες και εκτενεις περιγραφές στο βιβλίο του όπως πχ τις επιληπτικές κρίσεις του πρωταγονιστή Ντεϊβιντ Κειν(πχ το τι ειδους μυρωδιες φανταζονταν που και που οτι μυριζε), οι χαρακτήρες στα βιβλία του είναι αρκετά ρεαλιστικοί και μας επιτρέπει συχνά να βλεπουμε τα γεγονότα απο την οπτική γωνία του καθενός, μαζί με όλα τα άλλα μπλέκει και την φιλοσοφία όπως τον βουδδισμό και τον ταοϊσμό, μπορώ να πω ότι αυτό το βιβλίο δεν χρησιμεύει απλά σαν ψυχαγωγία, είναι ολόκληρη πηγή γνωσεων και φιλοσοφικων αναστοχασμων...ακομη και όσους δεν αποδεχονται τον ντετερμινισμό που ίσως και να ισχυει(θα καταλαβει όποιος διαβασει το βιβλίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ο Δαίμονας του Λαπλάς, όποιος έχει γνώσεις περί θεωρίας πιθανοτητων και κβαντομηχανικής(ή θέλει να μαθει κατι ψιλά τα οποια αναλυονται) θα το εκτιμησει...Κεντρικός άξονας αυτου του βιβλιου ειναι η ιδέα του ντετερμινισμού που κατεριψε(??) ο Heisenberg με την Αρχη της Αβεβαιοτητας και η υποθεση του Πιερ Σιμον Λαπλας περι της δυνατότητας προβλεψης του μέλλοντος...Σε κάποια σημεία ισως να κουράζει με τις τόσες λεπτομερειες που αναλύει(καλώς βεβαια)αλλά σίγουρα ειναι αρκετα καλά δομημένο...

Το έχω διαβασει, ειναι αρκετα καλο, οντως κουραζει σε μερικα σημεια η αναλυση του αλλα νταξ δεν το λες και τρομερο μειον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μεγα βλακας που δεν διαβαζα βιβλια... δεν με βοηθησε και πολυ
Εγω τωρα διαβαζω ενα πολυ παλιο αλλα και λιγο παιδικο βιβλιο που δεν το ειχα διαβασει το εραγκον ( θα γελατε ειμαι σιγουρος:P)
Παντως σιγουρα θα διαβασω το game of thrones αλλα και τα αλλα μου φαινονται αρκετα ωραια

Ας μην είσαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό σου.
Το οτι δεν διάβαζες μέχρι τώρα, σημαίνει οτι δεν το είχες ανάγκη, απλώς ήσουν με άλλα απασχολημένος. Δεν είναι κακό, άλλωστε η ζωή είναι γεμάτη εμπειρίες και διδάγματα, πάντα κάτι χάνεις όταν συγχρόνως κερδίζεις κάτι άλλο. Τώρα λοιπόν που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου που νιώθεις την επιθυμία και θα το κάνεις επειδή θέλεις κι όχι επειδή "πρέπει" εύχομαι...καλή αρχή!:)
Κι εγώ δεν διάβαζα καθόλου ή ελάχιστα κάποια περίοδο στα πολύ νεανικά μου χρόνια, ώσπου ξαφνικά μετά τα 24 έπεσα με τα μούτρα στο διάβασμα. Και μέχρι σήμερα πάντα είμαι στην αρχή, στη μέση, ή στο τέλος κάποιου βιβλίου. Πλέον μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς p/c και κινητό, αλλά ποτέ χωρίς βιβλίο.

Είτε αστυνομικό, είτε βιογραφικό, είτε δοκίμιο, είτε ιστορικό, είτε επιστημονικής φαντασίας...ακόμα και ένα απλό κλασσικό παραμύθι (όπως λχ.του, αγαπημένου μου, Άντερσεν) όλα τα βιβλία έχουν κάτι να προσφέρουν, για μένα δεν υπάρχουν "σοβαρά" και "λιγότερο σοβαρά". Είναι η τροφή του πνεύματος, απαραίτητη σχεδόν όσο και αυτή του σώματος, όπου βέβαια καλό και υγιές είναι ο εμπλουτισμός της να μην αποτελείται μόνο από ένα είδος, αλλά να ποικίλει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιβάν Τουργκένιεφ:Aνοιξιάτικες βροχές (Torrents of Spring ο αγγλικός τίτλος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
πριν το ξεκινήσω το σύγκρινα με τον άρχοντα των δαχτυλιδιών, καμία σχέση όμως

Είναι αυτό που λέμε...διαβάζει κλειστό βιβλίο! :stunned:

Προτείνω το "θύτες και θύματα" Ευριπαίος Κατερίνης.

Ψυχοσύνθεση, ψυχολογία, συνήθειες, πάθη, νοοτροπίες, αντιδράσεις...γυναικών! Πολύ χρήσιμο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DanyT99

Νεοφερμένος

Η DanyT99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κλασικά βιβλία ελλήνων και ξένων συγγραφέων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κλασικά βιβλία ελλήνων και ξένων συγγραφέων;

Εννοείς κάτι διαφορετικό απο αδερφές Μπροντέ, Γουάιλντ και Ώστεν; :P

(Απο κλασικά ελληνικά δεν έχω ιδέα πέραν απο Καραγάτση, Καζαντζάκη κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Κώστας Ταχτσής, Σώτη Τριανταφύλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanyT99

Νεοφερμένος

Η DanyT99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εννοείς κάτι διαφορετικό απο αδερφές Μπροντέ, Γουάιλντ και Ώστεν; :P

(Απο κλασικά ελληνικά δεν έχω ιδέα πέραν απο Καραγάτση, Καζαντζάκη κτλ)

ε απ'όλα! κάτι που διάβασες και σ'άρεσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top