Μπορεί μόνο η αγάπη να κρατήσει μια μακροχρόνια σχέση;

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω καποια πραγματα παλι..
1. δουλευει σε μια υποδιεστερη δουλεια?:hmm:
2. δεν ειναι ανεξαρτητη και με αγχη νευρωσεις
3. δεν συνεισφερουν οι δικοι της...
4. φοβαται να πιασει το αυτοκινητο.
5. το μονο που σε κραταει ειναι τα συναισθηματα σου γιαυτην:hmm: τι αλλο δηλ. θα επρεπε να σε κραταει??
και γιατι νιωθεις το κοροιδο??
...............
δωσε της αγαπη , κανε την να νιωσει ασφαλεια , μην την πιεζεις αλλα παρε την απο το χερι και καντε πραγματα μαζι να μπορεσει να νιωσει ανεμελα και να μην νιωθει οτι το μονο που γυριζει στο μυαλο σου ειναι πως να γινει οπως εσυ την θες...αποδεξου την οπως ειναι αλλιως την πληγωνεις... σιγα σιγα θα δεις που θα μπορεσει να ανοιξει τα φτερα της και θα βελτιωσει οτι μπορει.

Όχι, δεν φτάνει η αγάπη για έναν πετυχημένο γάμο και μέσα σου μάλλον ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα τους πραγματικούς λόγους που δεν χαίρεσαι για την προοπτική του να δεσμευτείς οριστικά, όμως δεν τολμάς να τουςς παραδεχτείς ούτε στον εαυτό σου. Μια μακροχρόνια σχέση που διαλύεται έχει μέσα της κάτι το θλιβερό, όμως εάν ξεκινήσεις τον πραγματικά δύσκολο αγώνα ενός γάμου (δεν φαντάζεσαι πόσο δύσκολος είναι φίλε μου) με αυτήν τη χλιαρότητα και τον αρνητισμό, σύντομα θα μισείτε ο ένας τον άλλον τόσο πολύ, που δεν θ' αναγνωρίζετε τους εαυτούς σας. Χώρια τα έξοδα που θα πάνε χαμένα, τις υποχρεώσεις που θ' αναλάβετε και μετά άντε να τις ξεμπλέξετε, πάνω απ' όλα θα υπάρξει κι ένα παιδί που θα πληρώσει όλο το τίμημα και αυτό θα κάνει τις όποιες μετέπειτα αποφάσεις σου, είτε μείνεις είτε φύγεις, δύσκολες, σκληρές και με βαριές για όλους συνέπειες. ...

Μόνον η αγάπη μπορεί να σώσει τον κόσμο, αλλά τον γάμο, μόνη της δεν μπορεί!
Όλα τα παραπάνω κατά ένα μαγικό τρόπο με βρίσκουν σύμφωνη και συγχρόνως αντίθετη.
Τι σημαίνει μόνο η αγάπη? Η αγάπη αν υπάρχει κάτι την παρακίνησε, χαρακτηριστικά της κοπέλας που σε κάνουν να την εκτιμάς, κενά δικά σου που συμπληρώνει, στοιχεία που σε κάνουν να την χαζεύεις με χαμόγελο. Αυτή τη στιγμή επικεντρώνεις στα άλλα, στα "αρνητικά", σε αυτά που σε εκνευρίζουν. Ίσως με την προοπτική μιας μονιμότητας ή ενός γάμου έχεις φοβηθεί. Και καλά κάνεις..... γιατί ο γάμος δεν είναι μονιμότητα αλλοιώς θα σήμαινε θάνατο. Και εσύ και εκείνη θα συνεχίζετε να αλλάζετε μέσα σε αυτόν χωρίς κανείς να μπορεί να σου εγγυηθεί προς ποια κατεύθυνση. Δεν υπάρχει σχέση χωρίς ρίσκο, ύστερα από γάμο ή πριν, ύστερα από παιδιά ή πριν. Το πιό κουφό που άκουσα είναι 90άρη να χωρίζει λέγοντας δεν μπορώ πια. Το θέμα είναι όχι ότι θα'σαι σίγουρος αλλά ότι το κορίτσι σου είναι αυτό που θέλεις να πάρεις αυτά τα ρίσκα μαζί του.
Λέμε τη λέξη "αγάπη" εύκολα. Για ποια αγάπη μιλάμε:
"η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία, πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει."
Αυτή η αγάπη σώζει και τον κόσμο και τον γάμο αλλά ποιοί από μας αγαπούν έτσι (εγώ πάντως όχι κι ας ήθελα)?
Άρα μιλάμε ποσοτικά: αγαπάς τόσο ώστε να μην τρομάζεις στην ιδέα να προχωρήσεις σε έναν άγνωστο δρόμο με άγνωστες συνέπειες μαζί με τον άνθρωπο αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν νομιζω να υπαρχει ποσοτητα στην αγαπη... για μενα δεν υπαρχει αγαπω λιγο ή πολυ. ειτε αγαπας ειτε δεν αγαπας... γιαυτο ειπα πριν αν αγαπα πραγματικα, αληθινα...
αλλωστε καθε σχεση δεν ειναι μια πορεια στον χρονο, στην καθημερινοτητα με οτι μπορει να προκυψει ειτε αυτο λεγεται χαρα ειτε λυπη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

Δεν είν' τα μάτια σου μεγάλα, τόσο βαθιά και γαλανά
είν' η αγάπη που τα κάνει όλα αληθινά.
Δεν είν' τα λόγια σου σπουδαία, λόγια απλά, καθημερινά
μα είν' η αγάπη που τα κάνει όλα αληθινά.

Η αγάπη όλα τα υπομένει, η αγάπη όλα τα ελπίζει
δίνει ζωή στην οικουμένη κι η γη γυρίζει, κι η γη γυρίζει.
Η αγάπη όλα τα υπομένει, η αγάπη όλα τα ελπίζει
δίνει ζωή στην οικουμένη κι η γη γυρίζει, κι η γη γυρίζει.

Είσαι κι εσύ μιας αυγής λουλούδι, κάτι που εφήμερα περνά
μα είναι η αγάπη που τα κάνει όλα αληθινά.
Είναι τα λάθη σου μεγάλα και κάθε λάθος σου πονά
μα είναι η αγάπη που τα κάνει όλα, όλα αληθινά.

Δεν ξέρει η αγάπη μοιρολόι, αρχή και τέλος δεν γνωρίζει
χτυπάει το αόρατο ρολόι κι η γη γυρίζει, κι η γη γυρίζει

Η αγάπη όλα τα υπομένει, η αγάπη όλα τα ελπίζει
δίνει ζωή στην οικουμένη κι η γη γυρίζει, κι η γη γυρίζει.
Η αγάπη όλα τα υπομένει, η αγάπη όλα τα ελπίζει
δίνει ζωή στην οικουμένη κι η γη γυρίζει, κι η γη γυρίζειειειειειει.


Τάδε έφη γνωστότατος τροβαδούρος.
Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα.

Όπως και με τους προλαλήσαντες. Αν υπάρχει αγάπη και απ' τις δυο πλευρές, τότε υπάρχει και κατανόηση και θέληση για αλληλοβοήθεια.
Αν θελήσω να γίνω ακόμη πιο ωμή από τον Οττο και σκληρά αληθινή, θα σου πω κατάμουτρα πως ένας άνθρωπος που αγαπά, όχι απλά δεν αναφέρεται αλλά ούτε καν μπαίνει στη διαδικασία να σκεφτεί πόσο βοηθάνε οι γονείς του άλλου. Για τον αλκοολισμό του πατέρα της, τι να πω; Αν ήμουνα στη θέση της κι ήξερα πως το αντιμετωπίζεις τόσο άσχημα, θα 'χα σηκωθεί να φύγω. Όχι πως δεν είναι δυσάρεστο. Μου 'δωσες όμως την αίσθηση πως της το χρεώνεις εκείνης....

Τίποτα καινούργιο λοιπόν κι από μένα: ξεκαθάρισε πώς νιώθεις. Θα ηρεμήσεις κατ' αρχήν εσύ ο ίδιος. Και τότε θα δεις τα πράγματα πιο καθαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Η αγάπη όλα τα υπομένει, η αγάπη όλα τα ελπίζει
δίνει ζωή στην οικουμένη κι η γη γυρίζει, κι η γη γυρίζει.
Η αγάπη όλα τα υπομένει, η αγάπη όλα τα ελπίζει
δίνει ζωή στην οικουμένη κι η γη γυρίζει, κι η γη γυρίζει
.


Πραγματικος υμνος προς την αγαπη,διαβαζω το συγκεκριμενο χωριο απο το ευαγγελιο οταν νιωθω περιεργα λογω αποστασης:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Η λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πιστέυω πως χρειαζεται και μεγάλη κατανόηση, σεβασμό και ειλικρίνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Πραγματικος υμνος προς την αγαπη,διαβαζω το συγκεκριμενο χωριο απο το ευαγγελιο οταν νιωθω περιεργα λογω αποστασης:/:

Ο πραγματικός ύμνος της αγάπης του αποστόλου Παύλου, βέβαια, δεν είναι αυτό που παρέθεσες, αλλά αυτός:

Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι. και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι. Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία. πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top