Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Yπερβολική ώρα;Σε πόση έπρεπε να το κάνει;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Yπερβολική ώρα;Σε πόση έπρεπε να το κάνει;:worry:


Eγώ κάνω τα 3 χλμ σε ένα λεπτό. Και φτιάχνοντας και καφέ
πριν μπω στο αμάξι :P



Υγ2. πω ακόμα νεύρα έχω απο το θέμα του ρατσισμού.
δεν εξηγείται αλλιώς. τώρα μου φταίνε τα health freaks.
παλικάρια μου, γίνετε όσο αθληταράδες θέλετε.
Και πάλι, τα λάχανα και τα μπρόκολα που τρώτε, είναι μεγαλωμένα με καρκινογόνα φυτοφάρμακα.
Μπορείτε να το γλιτώσετε βέβαια (?) εάν στραφείτε στα βιολογικά.
Μα και πάλι, νερό απο τη βρύση να πίνετε από παιδιά, και το έχετε σίγουρο το κακό.
Εκτός εάν... στραφείτε στο μεταλλικό, και είστε κομπλέ.
Μόνο προσοχή, γιατί οι περισσότερες μάρκες του εμπορίου
(αν όχι όλες)
είναι ακατάλληλες προς πόση, λόγω βακτηριδίων, αλλοίωσης της φτηνής συσκευασίας, ακόμα και βαρέων
μετάλλων, λόγω της μόλυνσης του υδροφόρου ορίζοντα (...όχι ρε γμτ. :( αυτό πρέπει να είναι ψέμμα.
επίσης όλες οι παραλίες της χώρας πρέπει να είναι καθαρές. αφού το νερό τους είναι διάφανο!...)

Τεσπα. Δεν θέλω να ακουστώ γραφικός (λολ. τώρα το λέω).
Θέλω απλά να πω δυο λόγια στους φανατικούς της Υγιεινής Ζωής.
Χαλαρώστε.
Κάντε ένα τσιγαράκι.
Συνάψτε ειρήνη με την φυσιολογικη φθορά του θνητού σώματος.

Άλλωστε, είμαστε όλοι παρατημένοι στο έλεος του θεού
και δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ γι' αυτό.




μπάιζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
3km σε 45 λεπτα;;;;;;; Σου παιρνει υπερβολικα πολλη ωρα να τρεξεις 3km. Εγω βγαζω 15km σε 2.5 ωρες περπατωντας! Δεν ξερω αν κανεις καλα που τρεχεις με το βαρος που εχεις γιατι γινεσαι πιο επιρεπης σε τραυματισμους στις αρθρωσεις σου στα ποδια. Στη θεση σου θα περπατουσα (με γρηγορο ρυθμο, πχ 6-7kph) για περισσοτερη ωρα. Το κολυμπι ειναι πολυ καλο, αρκει να κολυμπας για 1 ωρα και να μην πλατσουριζεις με το νερο :P Αν σου αρεσουν οι εξορμησεις στην φυση θα μπορουσες να πηγαινεις καθε σαββατοκυριακο για ορειβασια/ορεινη πεζοπορια (4 ωρες καθε φορα) σε βουνο. Ειναι φοβερη ασκηση για να χασεις αμεσως κιλα.


ναι μωρε το κανω χαλαρα εννοω παω με 7-9km/hour για κανα 2-3 λεπτο και μετα πεφτει στο 5....15κμ σε 2.5ωρες δυσκολα κανεις ακομα και αν εισαι ψηλη οπως εγω και περπατας στο 7....τσεκαρε καλυτερα το διαδρομο σου...

ναι αυτο με τις αθρωσεις ισχυει κυριως στους αστραγαλους.Θα αφοσιωθω οσο μπορω στο κολυμπι,το αποφάσισα

Eγώ κάνω τα 3 χλμ σε ένα λεπτό. Και φτιάχνοντας και καφέ
πριν μπω στο αμάξι :P
:P ναι και εμενα μου φανηκε λιγο υπερβολικο



μου φταίνε τα health freaks.
δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.απλα ερχονται διακοπες,παραλιες κτλπ και το μπυροκοιλι(και να ηταν μνονο αυτο)δεν ειναι οτι πιο ελκυστικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Yπερβολική ώρα;Σε πόση έπρεπε να το κάνει;:worry:

Επειδη μιλησε για τρεξιμο, θεωρητικα θα επρεπε να του επαιρνε γυρω στα 15-20 λεπτα (μετρια ταχυτητα):hmm:

ναι μωρε το κανω χαλαρα εννοω παω με 7-9km/hour για κανα 2-3 λεπτο και μετα πεφτει στο 5....15κμ σε 2.5ωρες δυσκολα κανεις ακομα και αν εισαι ψηλη οπως εγω και περπατας στο 7....τσεκαρε καλυτερα το διαδρομο σου...
Παιζει και το βαρος ρολο, οποτε 45 λεπτα με αυτο τον ρυθμο ειναι ok για αρχη. Δεν κανω ποτε διαδρομο στο γυμναστηριο, μονο elliptical. Δεν μπορω να τρεχω σε εναν κλειστο χωρο... το βαριεμαι :P Θελω να αλλαζει το τοπιο. Παντα τρεχω/περπαταω εξω και χρησιμοποιω pedometer (εχω κολλημα να βλεπω ποσα βηματα εχω κανει). Συνηθως κανω 20,000 βηματα τα οποια ειναι γυρω στα 15km (1 φορα την εβδομαδα το κανω αυτο, τις υπολοιπες μερες περπαταω κατα μεσο ορο 5km τη μερα). O ρυθμος μου ειναι στα 8-9kph και βγαζω τα 15km πολυ ανετα σε 2.5 ωρες. Κανονικα θα επρεπε να τα βγαζω σε 2 ωρες, αλλα συνηθως σταματαω να παρατηρησω καποιο ζωακι (περπαταω συνηθως σε παρκο ή δασος) ή να χαζεψω την φυση. Αν μπορεις να πας σε δασακι για περπατημα ειναι πολυ καλυτερα απο οτι ο διαδρομος. Δε νιωθεις οτι κανεις αγγαρεια και το ευχαριστιεσαι περισσοτερο:D.

ναι αυτο με τις αθρωσεις ισχυει κυριως στους αστραγαλους.Θα αφοσιωθω οσο μπορω στο κολυμπι,το αποφάσισα


:P ναι και εμενα μου φανηκε λιγο υπερβολικο
και το περπατημα ειναι καλο και μπορεις να το κανεις ολο τον χρονο. Αν μπορεις να κανεις γρηγορο περπατημα ακομα καλυτερα! Δοκιμασε να βαλεις στοχους. Αν παιρνεις 2 λεωφορεια για να πας στην δουλεια σου, παρε μονο το ενα και προτιμησε να περπατησεις στην υπολοιπη διαδρομη. Στην αρχη ξεκινα με μικρες αποστασεις. Δοκιμασε να περπατας και με χρονο. Σημερα βαλε στοχο τα 40 λεπτα περπατημα, αυριο τα 60 και μετα απο 1 μηνα τα 180 :P Ειναι καλη φαση να περπατας μεγαλες αποστασεις :D
Το περπατημα ειναι φανταστικος τροπος να χασεις βαρος. Εγω εχασα παρα πολλα κιλα ετσι χωρις να ακολουθησω καποια διαιτα ή διατροφη. Αν αφοσιωθεις στο κολυμπι, προσπαθησε να το συνεχισεις και τον χειμωνα (σε κολυμβητηριο) για να μη παρεις πισω τα κιλα που θα χασεις. Εναλλακτικα, οταν δεν ειναι καλος ο καιρος για κολυμπι, μπορεις να περπατας ή να κανεις διαδρομο. Απλα μη κανεις κατι που δεν προκειται να διαρκεσει πολυ γιατι αν επιστρεψεις στις παλιες σου συνηθειες, ολος ο κοπος που θα εχεις κανει μπορει να παει χαμενος. Κανε τωρα κολυμπι, αλλα τον χειμωνα αντικατεστησε το με κατι αλλο αν δεν μπορεις να το συνεχισεις:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ένα άρθρο που διάβασα σήμερα !
https://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=15116
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
O ρυθμος μου ειναι στα 8-9kph και βγαζω τα 15km πολυ ανετα σε 2.5 ωρες.
γρηγορη..

εγω νομιζω οτι κανω 3 χλμ σε καμια ωρα..

το pedometer λειτουργει?
πηρα ενα φτηνο,αλλα δεν το λειτουργησα ποτέ.

του βαζεις μεγεθος βηματος?

τους κραδασμους πιανει απο οτι καταλαβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
γρηγορη..

εγω νομιζω οτι κανω 3 χλμ σε καμια ωρα..

το pedometer λειτουργει?
πηρα ενα φτηνο,αλλα δεν το λειτουργησα ποτέ.

του βαζεις μεγεθος βηματος?

τους κραδασμους πιανει απο οτι καταλαβα..

λειτουργει αλλα δεν ειναι και πολυ accurate, ειδικα οταν ανεβαινεις σκαλοπατια και ανηφορες. Καποιες φορες συνεχιζει να μετραει οταν δενεις τα κορδονια σου.
Βαζεις μεγεθος βηματος. Ο πιο απλος τροπος ειναι να κανεις 10 βηματα, να μετρησεις την αποσταση και να την διαιρεσεις δια του 10. Μετα μετρας την αποσταση του βηματος σου, δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα, θα διαιρεσεις την αποσταση που μετρησες δια του 5.
Για να δεις την αποσταση που διενυσες μπορεις να ελεγξεις και το google maps (επιλεγεις διαδρομη και walking)... υπαρχει και αυτο
Οσο πιο πολυ περπατας παντως τοσο περισσοτερο σου αρεσει :D Στις αρχες βαριομουν να περπατησω 2km, τωρα τα 5km μου φαινονται περιπατος! Ενα καλοκαιρι ειχα φτασει σε σημειο να περπαταω καθημερινα 4-8 ωρες (ειχε ερθει μια φιλη μου διακοπες για 2 μηνες και πηγαιναμε σε ολα τα αξιοθεατα με τα ποδια). Αυτο μη το κανεις γιατι θα νιωθεις μονιμα εξαντλημενος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προτιμω παντως να κανω κυκλικες διαδρομες..

για να μην βαριεμαι..

καπου 1200μ μου εβγαλε το πηγαινε..


αλλα μετραει και η ανηφορα κατηφορα..οχι μονο η αποσταση..



τωρα ομως με τη ζεστη..
δεν μπορω να περπατησω αλλη ωρα εκτος απο το πολυ πρωι,ή το απογευμα.θα ριξω πολυ ιδρωτα

εσυ με τον ηλιο δεν εχεις προβλημα?:worry::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Darkstar

Νεοφερμένος

Η Darkstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τι γυμναστική μου προτείνεται για να ανοίξουν οι πλάτες μου και γενικά να δέσει το σώμα μου..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Bodybuilding. Μην βιαστεις να φανταστεις τα τρελα πρισμενα σωματα, τα στεροειδη κλπ.. :P Μπορεις να κανεις ενα ωραιο δεμενο σωμα χωρις υπερβολες και να μεινεις μακρια απο χαπια και ενεσεις. Απλα θα χρειαστει να πηγενεις γυμναστιριο, οποτε υπαρχουν καπια εξοδα στην μεση.
Αλλα δεν ξερω αν ενοεις ακριβος αυτο με το να σφιξουν οι μυες σου... Ισως σου κανει και απλη αεροβικη ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkstar

Νεοφερμένος

Η Darkstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν πηγαίνω σε κολυμβητηριο θα δω διαφορά; Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σιγουρα θα δεις διαφορα! Και απο οσο ξερω και το κολυμπι κανει πλατες, οποτε θα πετυχεις αυτο που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ρε σεις

Ειμαι περιπου 1.73 και μονο 61 κιλα.Δεν ειναι λιγα? :hmm:

Παντως εμφανισιακα δεν φαινεται αυτο.Δεν με λες πετσι και κοκκαλο :P

Τι φταει?Τι να κανω?Να παρω κιλα?

Επισης κατι που συζητουσαμε παλια σε αυτο το τοπικ.Μια χαρα γυμναστηκαν οι μυς μου αλλα δεν πηρα κανεναν κιλο οπως ελεγαν,οτι δηλαδη οι γυμνασμενοι μυς ειναι και πιο βαριοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε και απο τον σωματοτυπο σου.... Δεν ειναι και τραγικα λιγα νομιζω ομως. Γιατι να παρεις κιλα ομως εαν ειναι μια χαρα το σωμα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ε ναι ρε συ,το ξερω.Αλλα ειναι λιγα καπως για αυτο λεω.

Και κατι αλλο.Οι καμψεις σε τι βοηθανε?Απο οτι εχω καταλαβει δικεφαλους-τρικεφαλους και πολυ στηθος,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ε ναι ρε συ,το ξερω.Αλλα ειναι λιγα καπως για αυτο λεω.

Και κατι αλλο.Οι καμψεις σε τι βοηθανε?Απο οτι εχω καταλαβει δικεφαλους-τρικεφαλους και πολυ στηθος,σωστα?
αν παίρνεις κιλά όσο γυμνάζεσαι νομίζω θα μπαίνουν σε όγκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ποσα km ειναι καλο να τρεχεις γενικα σε μια εβδομαδα για να μην καταπονουνται και τοσο οι αρθρωσεις σου αλλα να γυμναζεσαι κιολας;;;(δλδ για να σφιξει το σωμα περισσοτερο;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το παίρνω απόφαση χάνω 35 κιλά μέσα στο καλοκαιρί,

35!!!!!!!!!!1

σε 3 μηνες?
καλα πώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και δεν τα ξαναπηρες μετα?;)

πολυ γρηγορο μου φαινεται απο οτι ιατρικα εχω διαβασει..
https://www.kxenos.gr/index.php?ID=gnosi&Rec_ID=1357
Ένας ρυθμός λοιπόν απώλειας ½ - 1 κιλό εβδομαδιαίως μπορεί να «προστατέψει» έναν οργανισμό από 2 βασικά δεινά : α) την μεγάλη απώλεια μυϊκού ιστού και συνεπώς την έντονη μείωση του μεταβολικού ρυθμού (των «καύσεων» πιο απλά) και β) την έντονη ψυχοσυναισθηματική πίεση που συνεπάγεται κάθε δίαιτα αδυνατίσματος η οποία στοχεύει σε γρήγορη απώλεια…

πιο αργα ειναι σταθεροτερο..με τετοιο ρυθμο περιπου υπολογιζω μεχρι τωρα εχασα και εγω 16 κιλα,,απο 130 σε 113 και κατι απο το μαιο και εδω,,και καμια φορα νιωθω οτι τρωω και πολυ,,

ασχετο..βεβαια..:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top