Ειδική κατηγορία Εθνικής Αντιστάσεως για διορισμό σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα!

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Καλησπέρα! :) Επειδή ένας θείος μου με έχει βάλει να ψάξω για το θέμα της ειδικής κατηγορίας Εθνικής Αντιστάσεως για προσλήψεις σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα (κάπου άκουσε πως δικαιούνται κάποιες παραπάνω θέσεις), και δε βρήκα κάτι να αναφέρει τι δικαιολογητικά χρειάζεται και από πού τα προμηθεύεσαι, υπάρχει κάποιος που ξέρει; Ή που έχει βρει κάτι με αναζήτηση στο Internet? Έχω ψάξει αρκετά αλλά δε βρήκα ένα άρθρο να είναι επίσημο και να είμαστε σίγουροι πως ισχύει! Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προφανώς ο θείος σου είχε γονιό στην αντίσταση;Νομίζω ότι πλέον έχουν καταργηθεί αυτά.Δηλαδή κάποιο δικαιώμα για παιδιά και τέτοια.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σε ορισμένες προσλήψεις του ΑΣΕΠ πριν χρόνια (περίπου μια δεκαετία)εκτός από τους πολύτεκνους υπήρχε και η κατηγορία Εθνικής Αντίστασης... δηλαδή να ήταν ο πατερας ή η μητερα του διαγωνιζόμενου στον ΑΣΕΠ, στην Εθνική Αντίσταση....
Παλιότερα σε διαγωνισμούς το έβαζαν... τώρα από τη μία ηλικιακά πλεον μπορεί να μην υπάρχει περιορισμός στον ΑΣΕΠ (μπορεί να συμμετέχουν όλοι) κάποτε βάζαν περιορισμούς στην ηλικία.... αλλά πόσο να είναι κάποιος που ο γονιος του ήταν στην Αντίσταση;;; Τουλάχιστον 40 με 50 ετων σήμερα...

Από την πλευρα του ιδιωτικού τομέα δεν νομίζω ότι τον αφορα τον ιδιώτη αν πολέμησε κάποιος για την Αντίσταση... αν είσαι παραγωγικός τον ενδιαφέρει απλώς....υποθέτω δεν ξερω κάτι παραπάνω....

Συμπληρωματικό:
Νέα στοιχεία με ένα ψαξιμο που έκανα στο internet
Διορισμοί στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα με τον N. 2643/98 (Τεύχος2)

III. Kατηγορία Aγωνιστών Eθνικής Aντιστάσεως

α. Άτομα που έλαβαν μέρος στην Eθνική Aντίσταση κατά την έννοια του N.1285/82.

β. Tέκνα Aγωνιστών Eθνικής Aντίστασης.

γ. Mέλη αντάρτικων ομάδων που έλαβαν μέρος στην Eθνική Aντίσταση εφόσον έχουν τουλάχιστον δωδεκάμηνη ευδόκιμη και βεβαιωμένη από τις αρμόδιες επιτροπές υπηρεσία στις μονάδες αυτές.

δ. Tέκνα των μελών αντάρτικων ομάδων και

ε. O επιζών σύζυγος και ο επιζών γονέας προσώπων που εκτελέσθηκαν ή πέθαναν από τραύματα ή κακουχίες εξαιτίας της συμμετοχής τους στην αντιδικτατορική αντίσταση κατά της χούντας των συνταγματαρχών (από 21/4/1967 έως 24/7/1974).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top