Ύπνος και φοβία στο σκοτάδι

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
...ΝΙΚΟ όλα ξεκινάνε απ το μυαλό...ΟΛΑ!
Σταμάτα λοιπόν να προδικάζεις ότι θα συμβεί γιατί απλά θα το κάνεις να συμβεί...Χαλάρωσε!Δες ενα εργάκι βαρετό που ! να σε κάνει να νυστάξεις...μόλις αυτό συμβεί απλά κλείσε τα πάντα και κοιμήσου! ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ συνέχεια αυτό το πράγμα..Νομίζω ότι σου έγινε εμμονή και είναι φυσιολογικό το μυαλό σου να μην μπορεί να αφαιρεθεί αφού το σκέφτεσαι διαρκώς...Βγες έξω το βράδυ με τους φίλους σου.. διασκέδασε...μην χαραμίζεις τα ωραία σου χρονάκια σε κάτι τόσο κουτό...Με το ίδιο σκεπτικό θα πρέπει να αποφεύγουμε δραστηριότητες που εμπεριέχουν κίνδυνο για την ζωή μας π.χ το πιο απλό, οδήγηση...

το ξερω οτι χαραμιζομαι .. ολα ειναι πολυ σωστα αυτα που λες...!!αλλα δεν ξερω δεν μπορω να το κανω ...απλα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αν δοκιμάσεις να μεθύσεις μια φορά (υπό την επίβλεψη παρέας) ώστε να ξεραθείς στον ύπνο μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Αν δοκιμάσεις να μεθύσεις μια φορά (υπό την επίβλεψη παρέας) ώστε να ξεραθείς στον ύπνο μετά?

κοιτα σωστη σκεψη..αλλα αφου θα ειμαι μεθυσμενος δεν θα καταλαβω τπτ ..πρεπει να ειμαι νηφαλιος για να συνηθισω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
κοιτα σωστη σκεψη..αλλα αφου θα ειμαι μεθυσμενος δεν θα καταλαβω τπτ ..πρεπει να ειμαι νηφαλιος για να συνηθισω :P

έχουν δίκιο...Πιες ένα ποτηράκι όταν θα είσαι σπίτι, δες κάτι βαρετό, κλείσε την τηλεόραση και κοιμήσου...απλά μην σου γίνει συνήθεια:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
έχουν δίκιο...Πιες ένα ποτηράκι όταν θα είσαι σπίτι, δες κάτι βαρετό, κλείσε την τηλεόραση και κοιμήσου...απλά μην σου γίνει συνήθεια:redface:

Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι μπορεί και ο στρατός να είναι και η αφορμή ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ:hmm: που θα σε απαλλάξει από το πρόβλημα σου..δες το και έτσι...ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι μπορεί και ο στρατός να είναι και η αφορμή ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ:hmm: που θα σε απαλλάξει από το πρόβλημα σου..δες το και έτσι...ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ:)

ναι το ξερω το εχω σκεφτει και ετσι αλλα δεν θα αντεξω ......γτ με το ζορι θα με βαλουν να κοιμηθω :P εδω με την θεληση μου και δεν τα καταφερνω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι μπορεί και ο στρατός να είναι και η αφορμή ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ:hmm: που θα σε απαλλάξει από το πρόβλημα σου..δες το και έτσι...ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ:)

Σωστός. Εννιά μήνες εκεί πέρα ακόμη και να μην μπορεί να κοιμηθεί θα κουράζεται κάποτε και θα τον παίρνει ο ύπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
νίκο,νομίζω ότι πρέπει να δοκιμάσεις να κουραστείς πολύ.......να μην έχεις κουράγιο να πατήσεις ούτε το κουμπί για το φως .κάνε πεντε ώρες τρέξιμο και τράβα σπίτι σου....θα πέσεις ξερός στον καναπέ του σαλονιού.

αυτό μου συμβαίνει και εμένα όταν πέφτω στο κρεβάτι χωρίς να νυστάζω............άμα πραγματικά έχεις ψοφήσει όλη μέρα,και το μόνο που θες τη στιγμή που πέφτεις στο κρεβάτι είναι ύπνος τότε θα το ξεχάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
δεν νομιζω να γινεται γτ ποτε δεν κοιμηθηκα με κλειστο φως ΠΟΤΕ ομως και τωρα θα παω στρατο και οχι μονο 9 μηνες θα πρεπει να κοιμαμαι με κλειστο φως θα πρεπει να κανω νυχτερινες εκπαιδευσης και να μπορω να ανταπαιξελθω σε αυτες :hmm:
Προσπάθησε να χαμηλώνεις το φως σταδιακά και να βάζεις τον εαυτό σου να το συνηθίζει.
Δηλαδή,μην το χαμηλώνεις κάθε βράδυ.
Άσε το ίδιο χαμηλό φωτισμό για μία εβδομάδα πχ.
Το 1ο βράδυ μπορεί να σου φανεί κάπως,το 2ο επίσης,το 3ο όμως κάπως καλύτερα.;)

Σκέφτεται να πας λοκατζής για να κάνεις νυκτερινες εκπαιδεύσεις; :P Στα άλλα όπλα πέρα από το βραδινό σκοπέτο και καμιά βραδινη πορεία δεν έχει άλλα.
Γτφ.
Εγώ που πάω προσκοπισμό και κάνουμε σε κατασκηνώσεις σκοπιές μαρτυρούν για να με ξυπνήσουν.
Πόσο μάλλον να κάνω και εκπαίδευση.:P

Αν δοκιμάσεις να μεθύσεις μια φορά (υπό την επίβλεψη παρέας) ώστε να ξεραθείς στον ύπνο μετά?
Θεωρητικά μιλώντας θα κοιμηθεί χωρίς φως όμως δε θα το καταλάβει λόγω της κατάστασης μέθης που θα βρίσκεται ο οργανισμός του εκείνη την ώρα.
νίκο,νομίζω ότι πρέπει να δοκιμάσεις να κουραστείς πολύ.......να μην έχεις κουράγιο να πατήσεις ούτε το κουμπί για το φως .κάνε πεντε ώρες τρέξιμο και τράβα σπίτι σου....θα πέσεις ξερός στον καναπέ του σαλονιού.
αυτό μου συμβαίνει και εμένα όταν πέφτω στο κρεβάτι χωρίς να νυστάζω............άμα πραγματικά έχεις ψοφήσει όλη μέρα,και το μόνο που θες τη στιγμή που πέφτεις στο κρεβάτι είναι ύπνος τότε θα το ξεχάσεις
Ούτε καν στο καναπέ του σαλονιού.
Ακόμα και σε καρέκλα θα κοιμόταν:P. Όμως πάλι δε θα το αντιληφθεί ο οργανισμός του επομένως δε θα΄χει αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι το ξερω το εχω σκεφτει και ετσι αλλα δεν θα αντεξω ......γτ με το ζορι θα με βαλουν να κοιμηθω :P εδω με την θεληση μου και δεν τα καταφερνω!!

Κατά την κατάταξή σου στο στρατό θα περάσεις από ψυχολόγο. Εκεί καλό είναι να αναφέρεις το πρόβλημά σου ώστε να λάβουν τα κατάλληλα μέτρα, μπορούν π.χ. να σε βάλλουν να κοιμάσαι σε κρεβάτι δίπλα στην πόρτα ώστε να μπαίνει φως από το απέξω που φυλάει ο θαλαμοφύλακας. Όταν πας στην μονάδα καλό είναι να το αναφέρεις και στο διοικητή σου όταν θα σου πάρει συνέντευξη.

Γενικώς είναι καλύτερα για εσένα να μην κρύψεις αυτό το πρόβλημα σου γιατί μπορεί να σε φέρει σε δύσκολες καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια εχω ενα σοβαρο προβλημα που δεν ξερω πως να λυσω...δεν μπορω να βρισκομαι σε σκοταδι (πχ να κοιμαμαι με τα φωτα κλειστα) η σε μερη με χαμηλο φωτισμο..δεν ξερω γτ εχω αυτο το προβλημα δεν ειναι οτι φοβαμαι μηπως πεταχτει κανενα τερας :P απλα πανικοβαλομαι χωρις λογο...ηρθε η ωρα μου να παω στρατο και αμα δεν το αντιμετωπισω θα περασω δυσκολες ωρες..:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
νωρις το θυμηθηκες :P .Δηλαδη αμα δεν εχει φως δεν κοιμασαι καθολου?Γιατι αν απλα δυσκολεύεσαι,τότε είναι σχετικά ασήμαντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
δεν αντεχω ουτε 20 δευτερολεπτα στο σκοταδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top