Έγγραφη bootable ISO με Nero

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Λοιπόν έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Έχω κατεβάσει απο το internet ένα iso αρχείο με τα windows xp και θέλω να τα ξαναπεράσω στο laptop μου. Ρύθμισα απο τα bios να bootarei απο το cd αλλά δεν το κάνει με τπτ. Μέσα απο τα windows το διαβάζει το cd και βλέπω τα περιεχόμενα του(δλδ το iso αρχείο). Έχω ένα 2ο cd που έχω κάνει unmount το image και έγραψα όλα τα αρχεία του iso σε αυτό το cd. Πάλι δεν το bootarei. Κατά πάσα πιθανότητα πρόβλημα το cd και το cdr του υπολογιστή δεν έχουν. Τα έγραψα και τα 2 με νέρο. Καμιά ιδέα? Όταν γράψω το cd πρέπει να το κάνω bootable απο το nero? Υπάρχει τέτοια επιλογή? Και αν ναι πως το κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λοιπον, η το image σου δεν ειναι bootable (χλωμο) η κατα την εγγραφη εγινε κατι λαθος. Η επιλογη του nero για bootable ειναι για οταν φτιαξεις εσυ ο ιδιος το cd απο την αρχη, η διαδικασια πρεπει λογικα να εχει γινει στο image ηδη. Δοκιμασε αν σου Bootαρει απο ενα αλλο bootable cd (ubuntu η ultimate boot cd) απλα για να δεις αν bootαρει γενικα απο το cd το pc σου.
H αντιγραφή απλά των αρχείων δεν παραγει bootable cd οποτε μην το δοκιμαζεις καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Λοιπον, η το image σου δεν ειναι bootable (χλωμο) η κατα την εγγραφη εγινε κατι λαθος. Η επιλογη του nero για bootable ειναι για οταν φτιαξεις εσυ ο ιδιος το cd απο την αρχη, η διαδικασια πρεπει λογικα να εχει γινει στο image ηδη. Δοκιμασε αν σου Bootαρει απο ενα αλλο bootable cd (ubuntu η ultimate boot cd) απλα για να δεις αν bootαρει γενικα απο το cd το pc σου.

όταν έγγραψα το cd έκανα cp pst το iso αρχείο στην επιφάνεια του νέρο, έχοντας ανοιξεί την επιλογή για εγγραφη δεδομένων. Με λίγα λόγια κατέβασα το ίσο το έκανα αντιγραφή επικόληση στο νέρο και το έγραψα.. θέλει να κάνεις κάτι, κάποια επιλογη να βάλεις ώστε το cd που που παράγεις να είναι bootable?



Δεν έχω άλλο bootable cd πχ windows η ubuntu. Αυτός είναι ο λόγος που ξανακατέβασα και τα windows και γενικά δεν έχω κάποιο cd που να είναι bootable για να τεσταρω αν κανει boot το pc. Το image είναι bootable γιατί όταν το κατέβασα(torrent) ο uploader ανέφερε ότι απλά καίμε το image σε cd και είμαστε έτοιμοι. Κατα την εγγραφή υποψιάζομαι μήπως δημιουργήθηκε κάποιο σφάλμα. Αν έχω σε cd αράδα όλα τα αρχεία του image(τα έχω περασμένα σε άλλο cd με unmount) και τα περάσω εκ νέου σε νέο cd τι πρέπει να κάνω ώστε να είναι bootable το cd?

Α και κάτι τελευταίο.. με αυτό τι εννοείς?Η επιλογη του nero για bootable ειναι για οταν φτιαξεις εσυ ο ιδιος το cd απο την αρχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το iso δεν το κάνεις copy-paste ή drag and drop στο nero. Ζητάς από το nero να διαβάσει το iso και γράψει το cd.
Όταν θα ανοίγεις το CD θα πρέπει να βλέπεις τα περιεχόμενα του ISO και όχι το ίδιο το ISO
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Το iso δεν το κάνεις copy-paste ή drag and drop στο nero. Ζητάς από το nero να διαβάσει το iso και γράψει το cd.
Όταν θα ανοίγεις το CD θα πρέπει να βλέπεις τα περιεχόμενα του ISO και όχι το ίδιο το ISO

Είναι το ίδιο με το να ανοίξω το image με power iso πχ και τα αρχεία που θα έχω πια να τα κάνω copy paste στο νέρο? Γιατί και αυτο το έκανα.. έχω όλα τα αρχεία του iso σε ένα cd περασμένα.. άλλα πάλι δεν το κάνει boot...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πρεπει να κανεις αυτο για να το κάψεις με nero
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top