Σοβαρός κίνδυνος για τα ζώα μας...

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Σήμερα το απόγευμα, επειδή το επέτρεπαν και οι καιρικές συνθήκες, πήγα μια βόλτα το σκυλί μου στο βουνό, που είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη, πρόκειται για τον Υμητό και στο σημείο που βρίσκεται δίπλα στην Αργυρούπολη.

Ίσως το θέμα αυτό, να μην αφορά πολλούς από σας, επειδή απ΄ όσο ξέρω τουλάχιστον, δεν υπάρχουν πολλοί εδώ, από όσο γνωρίζω..., που να πηγαίνουν στην ίδια περιοχή τα σκυλιά τους βόλτα.
Όμως, ακόμα κι΄ αν υπάρχει έστω και ένας, νομίζω ότι έχω χρέος, να αναφερθώ στο γεγονός, με σκοπό, όχι μόνο να προστατεύσω εκείνον, αλλά και να αφυπνίσω και όλα τα άλλα τα μέλη του forum, αφού τίποτα δεν αποκλείει, να υπάρχουν και σε άλλα σημεία της οροσειράς αυτής και όχι μόνο, ανάλογοι κίνδυνοι..., αφού κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, πως αυτή η κακοήθεια..., δεν είναι κάτι που συναντάται μόνο σε συγκεκριμένους χώρους, αλλά αντίθετα, σε πάρα πολλούς ακόμα, πράγμα που γίνεται σχεδόν κάθε χρόνο τέτοια εποχή.

Εξ΄ αιτίας του υπέροχου απογεύματος..., πάρα πολλοί ζωόφιλοι ήταν εκεί..., συντροφιά με τα σκυλιά τους και επειδή συναντιώμασθε τακτικά, έχουμε γνωρισθεί και έτσι μπορεί να ενημερώνει ο ένας τον άλλον, γύρω από τα θέματα που αφορούν τους αξιολάτρευτους συντρόφους μας...

Με την επαφή αυτή που έκανα, δυστυχώς έμαθα και κάτι, το οποίο με στεναχώρησε αφάνταστα και γι΄ αυτό και αποφάσισα να το μοιρασθώ μαζί σας, επειδή πιστεύω, ότι δεν είναι το μόνο σημείο που μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...

Χθες το απόγευμα λοιπόν, ενός γνωστού το σκυλάκι, το οποίο έκανε το λάθος και το άφηνε πάντα ελεύθερο, επειδή δεν πείραζε ποτέ κανέναν, ούτε άνθρωπο, ούτε άλλο σκυλί, κάτι βρήκε και έφαγε και πριν προλάβει να το πάει στο σπίτι του ο άνθρωπος, είχε ήδη ξεψυχίσει καθ΄ οδόν.

Απ΄ ότι καταλαβαίνετε, λόγω εποχής, κάποιοι εγκληματίες, ρίχνουν δηλητήρια..., προκειμένου να καταφέρουν όσους δεν έχουν δίπλα τους τα ζώα τους, να τους αναγκάσουν να το κάνουν... ακόμα και με το ζόρι.

Προσοχή λοιπόν και τα μάτια σας επάνω τους συνεχώς, όταν τα βγάζετε βόλτες, μιας και λόγω του καλοκαιριού και της μεγάλης ζέστης, αυτή την αποχή, είναι αναγκαίο να μοιραζόμασθε αυτά τα μέρη, με πολύ περισσότερο κόσμο και βέβαια μέσα σε όλους αυτούς, υπάρχουν και αρκετοί κομπλεξικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο δυστυχώς.. και είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
:( λυπαμε πολυ... ειλικρινα... κατι πρεπει να γινει... μεαυτο το θεμα τι ομως?

κ εδω στην ροδο εχουμε τετειο προβλημα... 2 φορες δηλητηριασανε την γατα μας αλλα επειδη ειναι ογκοδες:D κ δεν την επιασε με την μια κ προλαβαμε...

εχουμε για εκτακτες περιπτωσεις ενεσεις... κ ολα πηγαν καλα...

ποιοι ακαρδοι ανθρωποι τα κανουν αυτα? κ για ποιο λογο?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Το κακό είναι, ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. :(

Το λέω αυτό, γιατί δυστυχώς, δεν γίνεται να μπεις μέσα στο μυαλό του καθενός κακεντρεχή και να του το αλλάξεις... :/:


Αφήστε και το άλλο, που παρέλειψα να σας γράψω και που όσο κι΄ αν σας φανεί υπερβολικό, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις..., ότι είναι αλήθεια.
Λέγετε ότι σε πολλές περιοχές, οι ίδιοι οι δήμοι, για να αποφύγουν ευθύνες..., εφαρμόζουν αυτό το μέτρο οι ίδιοι !!!!!! :mad:

Η μόνη μερική λύση είναι επομένως, να προσέχουμε όσο μπορούμε τα ζώα μας και να μην τα αφήνουμε ελεύθερα ούτε λεπτό!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την προειδοποίηση... Έγραψες ότι ένα σκυλάκι 'έφυγε'... ποιό ήταν και πιανού; Αυτό το σκυλάκι θυσιάστηκε για να σωθούν πολλά άλλα και εμείς...

Το καλοκαίρι το βουνό είναι κλειστό για πυροπροστασία...

Δεν υπάρχει μέρος ασφαλές, μέσα σε ολόκληρη τη χώρα, να φήσει κανείς τα σκυλιά του να τρέξουν και να χαρούν την Φύση ΤΟΥΣ.... Ο Πλανήτης είναι ΔΙΚΟΣ τους... Ήταν εδώ πρίν από μας και κατά κάποιο τρόπο θα είναι εδώ μετά από μας... Μάλλον να μαθαίνουμε απ' το παράδειγμα της ζωής τους παρά να τα σκοτώνουμε χωρίς να βλέπουμε το δίκιο τους...

Κάθε χρόνο δεκάδες υπέροχα και φιλότιμα κυνηγετικά σκυλιά κατα την εκτέλεση των καθηκόντων τους, που τρέχουν ελεύθερα, με το στόμα τους που είναι σαν χέρια γι' αυτά, ακουμπούν δηλητήρια ανθρώπινης επινόησης και 'φεύγουν'...

Νομίζω πάντα ο σκύλος, αλλά και το άλογο και άλλα οικόσιτα ζώα, εκφράζουν τέτοια αγγελική αφοσίωση στο καθήκον, που τα παρεξηγούμε για ανελεύθερα και χωρίς κρίση και διάκριση.

Βλέπετε δεν έχουν σαν δυνατώτερο κριτήριο το ατομικό συμφέρον, που εμπνέει τις ανθρώπινες αποφάσεις και δραστηριότητες... Ίσως αυτό που εκδηλώνεται στα ζώα μας σαν ανιδιοτέλεια και ερμηνεύουμε οι άνθρωποι σαν ανοησία, να είναι μια βαθύτερη Σοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ο Πλανήτης είναι ΔΙΚΟΣ τους...

Έτσι είναι.

Πέρυσι το καλοκαίρι δούλευα σε μία ταβέρνα σε ένα χωριό έξω απο την πόλη και πήγαινα εκεί απο νωρίς το πρωί για να βοηθήσω με την καθαριότητα του μαγαζιού και μετά μου έμενε χρόνος να κάνω βόλτες στο χωριό μέχρι να έρθει ο κόσμος για το σερβίρισμα.

Το χωριό, όταν είχα αρχίσει τη δουλειά και για κανένα μήνα μετά, όπως κάθε γραφικό χωριουδάκι, ήταν γεμάτο αδέσποτες γατούλες στους δρόμους, εξημερωμένες με την ανθρώπινη παρουσία, δηλαδή σε πλησίαζαν να τις χαϊδέψεις, δεν έφευγαν και αυτό με έκανε να σκεφτώ πόσο καλοί είναι οι χωριανοί και πόσο πολύ αγαπάνε τα ζώα. Ξαφνικά μετά απο κάποιο καιρό παρατηρούσα πεθαμένες γάτες στα χωράφια και στα δρομάκια. Αρχικά σκέφτηκα οτι θα έτυχε και θα πέθαναν, μετά όμως μέσα σε 5 μέρες δεν κυκλοφορούσε γάτα στο χωριό :confused:

Ρώτησα κάποιον τι έγινε και μου είπε "Συμφωνήσαμε με το χωριό οτι οι γάτες τριγυρνάνε βρώμικες και μπαίνουν στα σπίτια μιας και δεν τις θέλουμε" :confused: :confused: Δεν μπορούσα να πιστέψω! Μέσα σε 5 μέρες είχαν σκοτώσει όλες τις γάτες του χωριού! Είχαν συμφωνήσει να γεμίσουν τους δρόμους και τα χωράφια φόλες για να τις βγάλουν απο τη μέση μόνο και μόνο επειδή ήταν βρώμικες! Του είπα οτι θα τους καταγγείλω στον φιλοζωικό και οτι αυτό που έκαναν διώκεται ποινικά και η απάντηση του ήταν "Σιγά μωρέ μη μας βάλετε και φυλακή για τα ψωρόγατα" :confused: :confused: Τελικά τον κατήγγειλε ένας γνωστός μου που του είπα τι έγινε και ακόμα τους κυνηγάει η φιλοζωική.

Πλέον κάποιοι άνθρωποι, νομίζουν οτι ο κόσμος όλος τους ανήκει και οτι τα ζώα είναι κάτι σα διακοσμητικά στοιχεία που αν τα βαρεθείς απλά κάποια στιγμή ανοίγεις έναν κάδο και τα πετάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
O εκαστοτε δημος δεν εχει κανενα λογο να προβει σε κατι τετοιο...τι θα κερδισει?
Εκτος κι αν εννοεις οτι πεταει τις φολες για να τις φανε τα απανταχου αδεσποτα κι οωστε να τα εξαφανισει και με αποτλελεσμα να την πληρωνουν και τα αθωα σκυλακια.
Να ξερετε πως υπαρχουν λυσιεις.
-Η μια ειναι το φιμωτρο.το φιμωτρο δεν υπαρχει μονο για να μην τυχει και δακωσει ενα σκυλι καποιο αλλο.
Οταν το σκυλι το λυσετε για να παει να κανει την αναγκη του π.χ. και να σουλατσαρει λιγο, και ξερετε οτι ΔΕΝ θα το βλεπετε, βαλτε του το φιμωτρο.
Το ξερω οτι περιοριζει λιγο τα σκυλακια και ειδικα στο θεμα του λαχανιασματος-τρεξηματος, αλλα απο το να φαει φολα ειναι καλυτερο.

Δευτερον πορειτε να εκπαιδευσετε τα σκυλακια (και μονοι αλλα και σε κεντρα) να μην τρωνε ΤΙΠΟΤΑ απολυτως που δεν θα δινεται απο το δικο σας χερι και με την δικη σας εντολη.Να το κανετε μονοι σας ειναι λιγο δυσκολο φυσικα.Παντως αυτο εχει εκπληκτικα αποτελεσματα.

Τελος μπορειτε απο καποιο κτηνιατριεο να αγορασετε μια ενεση (μου διαφευγει τωρα ρε γαμωτο) την οποια την καρφωνετε αμεσωσς στο σκυλακι οταν παθει δηλτηριαση.
Φυσικα οταν θα το βγαζετε βολτα σε τετοια μερη θα την εχετε παντα κοντα σας.
Και γενικοτερα ειναι καλο να υπαρχει η παραπανω ενεση στο σπιτι και στην κατοχη σας.
Κερδιζει παρα πολυ χρονο μεχρι να παει στον κτηνιατρο.(νομιζω τις δινουν και τα φαρμακεια)

Ενα σκλυλακι και γενικοτερα ζωο δηλτηριασμενο, ειναι πολυ ασχημη εικονα...εγω δει παρα πολλα περιστατικα στην δουλεια της μητερας μου κι εχω δει και παρα πολλες ευθανασιες.(Μη αναστρεψημες καταστασεις...)
Πρεπει να προσεχουμε.
ΚΑΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ υπαρχουν πολλοι και παντου γυρω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
-Η μια ειναι το φιμωτρο.το φιμωτρο δεν υπαρχει μονο για να μην τυχει και δακωσει ενα σκυλι καποιο αλλο.
Οταν το σκυλι το λυσετε για να παει να κανει την αναγκη του π.χ. και να σουλατσαρει λιγο, και ξερετε οτι ΔΕΝ θα το βλεπετε, βαλτε του το φιμωτρο.

Εγώ πάντως δεν μπορώ να του βάλω φίμωτρο ούτε λουράκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αληθεια το σκυλακι σου γιατι δεν παιρνει ουτε λουρακι ουτε φιμωτρο?Τι ρατσα ειναι?
Μερικα δεν παιρνουν φιμωτρο λογο πλατσουκωτης μουρης κι αλλα δεν παιρνουν λουρακι για δυο λογους:Η γιατι εχουν αδυνατο λαιμο και γενικα ειναι μικροσωμα και φοβουνται τον πνιγμο ή γιατι ειναι απο εκεινη την ρατσα ο που ο λαιμος ειναι πιο χοντρος απο το κεφαλι και μπορουν να το βγαλουν.
Για οποια περιπτωση απο αυτες παντως υπαρχει το λαιγομενο λουρακι θωρακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αληθεια το σκυλακι σου γιατι δεν παιρνει ουτε λουρακι ουτε φιμωτρο?Τι ρατσα ειναι?
Μερικα δεν παιρνουν φιμωτρο λογο πλατσουκωτης μουρης κι αλλα δεν παιρνουν λουρακι για δυο λογους:Η γιατι εχουν αδυνατο λαιμο και γενικα ειναι μικροσωμα και φοβουνται τον πνιγμο ή γιατι ειναι απο εκεινη την ρατσα ο που ο λαιμος ειναι πιο χοντρος απο το κεφαλι και μπορουν να το βγαλουν.
Για οποια περιπτωση απο αυτες παντως υπαρχει το λαιγομενο λουρακι θωρακα.

Φίμωτρο δεν έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω του χωράει. Λουράκι σίγουρα του κάνει στο λαιμό. Δεν του τα βάζω γιατί δεν θέλω απλά. Δεν μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Φίμωτρο δεν έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω του χωράει. Λουράκι σίγουρα του κάνει στο λαιμό. Δεν του τα βάζω γιατί δεν θέλω απλά. Δεν μου αρέσει.

:P
Α, ενταξει βρε!;)
εχεις δικιο...προσπερασα το πιο απλο (που ειναι αυτο που λες) και πηγα στα "περιεργα".:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πωπω πάλι καλά που έχω γάτα :΄(
Αν και με αυτή φοβάμαι και στο μπαλκόνι που βγαίνει μην πετάξει κανείς καμια φόλα (τόσα που έχω ακούσει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν, αλλά δεν είχα επισημάνει ότι υπάρχει σοβαρός κίνδυνος..., γιατί δεν το γνώριζα.

Διάβασα πρόσφατα, ότι υπάρχει πολύ σοβαρός κίνδυνος, την εποχή αυτή, που η ζέστη είναι τόσο δυνατή..., να μολυνθούν τα ζώα μας, από το νερό τους...

Μπορεί να φαίνεται παράξενο, ή υπερβολικό..., αλλά θεώρησα ότι ήταν καλό να το γνωρίζετε όλοι όσοι έχετε ζωάκια.

Λόγω λοιπόν, της υψηλής θερμοκρασίας, είναι πολύ εύκολο να αναπτυχθούν μέσα στο στάσιμο νερό, μικροοργανισμοί και μικρόβια, τα οποία έχουν πολλές φορές δημιουργήσει σε κατοικίδια σοβαρό πρόβλημα.

Ακόμα κι΄ αν δεν έχει πειραχθεί το νερό στο δοχείο τους, είναι πολύ σημαντικό να αλλάζεται τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα.

Μην το θεωρήσετε υπερβολή, είναι καλύτερα να προλαμβάνουμε..., παρά να προσπαθούμε εκ των υστέρων..., να θεραπεύσουμε...

Είναι κρίμα, εξ΄ αιτίας μια τέτοιας αμέλειας..., να συμβεί κάτι σε κάποιο ζωάκι...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,821 μηνύματα.
ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ο σκύλος μου να έφαγε μια σταφίδα.. δεν ξέρω αν ήταν σταφίδα, διότι η ηλίθια η αδερφή μου έτρωγε κάτι ανάμεικτα στον καναπέ και κάτι άρπαξε. Ενδέχεται να πάθει κάτι από μια σταφίδα, αν ήταν;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ο σκύλος μου να έφαγε μια σταφίδα.. δεν ξέρω αν ήταν σταφίδα, διότι η ηλίθια η αδερφή μου έτρωγε κάτι ανάμεικτα στον καναπέ και κάτι άρπαξε. Ενδέχεται να πάθει κάτι από μια σταφίδα, αν ήταν;
Απαγορεύονται τα σταφύλια και οι σταφίδες στα σκυλιά, σοβαρός κίνδυνος. Αν ήταν μία, εντάξει. Αλλά πολλές μπορούν να προκαλέσουν και θάνατο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top