Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
lel απο την μια λετε οτι θελετε να ειναι ανοικτομυαλα τα παιδια και να διαλεξουν οτι θελουν ,απο την αλλη θα τα υποβαλετε ,χωρις την συγκαταθεση τους σε παγανιστικες τελετες τυπου 'βαπτιση' . Hypocrisy much?

Τς τς τς
Ειδες ανθρωποι που υπαρχουν;
Σα δε ντρεπονται οι υποκριτες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τς τς τς
Ειδες ανθρωποι που υπαρχουν;
Σα δε ντρεπονται οι υποκριτες!!!
Γιατί, τι ακριβώς σε χάλασε σ' αυτό που είπε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατί, τι ακριβώς σε χάλασε σ' αυτό που είπε;

Σε μενα αναφεροταν και συμφωνησα μαζι του :D
Καταλαβου; ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γιατί να μην αποφύγεις τη βάπτιση;

Θελει ο αντρας μου.. Ασχετα αν ειναι ο κλασικος χριστιανος που εκκλησια βλεπει μονο πασχα.

Με την βαφτιση διαφωνω απολυτα. Απεχω πληρως πολλα χρονια τωρα απο οτιδηποτε χριστιανικο. Απο ολα τα φοβερα της χρ.θρησκειας η βαφτιση ειναι μακραν το χειροτερο διοτι αφορα ενα μωρο, το πιο αθωο πλασμα. Τεσπα παιδι δεν εχω, μεχρι τοτε μπορει να αλλαξει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απο ολα τα φοβερα της χρ.θρησκειας η βαφτιση ειναι μακραν το χειροτερο διοτι αφορα ενα μωρο, το πιο αθωο πλασμα.
Με εκνευρίζει το γεγονός ότι υποτίθεται έχουμε ανεξιθρησκεία αλλά οι γονείς παίρνουν την απόφαση να εντάξουν ένω μωρό σε μία θρησκεία με το έτσι θέλω. Επίσης υποτίθεται ότι δεν επιτρέπεται ο προσηλιτισμός αλλά με τη βάφτηση αυτό ακριβώς δεν γίνεται; :worry: Και το θέμα είναι ότι η εκκλησία έχει δύναμη από τα τόσα νούμερα χριστιανών (όπου οι περισσότεροι δεν έχουν επαφή με τη θρησκεία) όχι τίποτα άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε ξέρω αν θα το τηρήσω, αλλά σκέφτομαι αρχικά να τα βαπτίσω σε μια μεγάλη ηλικία (κάπου στα 5) και να τα αφήσω να διαλέξουν μόνα τους.
Δεν θα'θελα τα παιδιά μου να τηρούν τη θρησκεία απο υποχρέωση πάντως.

Αν είναι να πιστεύουν σε κάτι, ας το κάνουν απο επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δε ξέρω αν θα το τηρήσω, αλλά σκέφτομαι αρχικά να τα βαπτίσω σε μια μεγάλη ηλικία (κάπου στα 5) και να τα αφήσω να διαλέξουν μόνα τους.
Δεν θα'θελα τα παιδιά μου να τηρούν τη θρησκεία απο υποχρέωση πάντως.

Αν είναι να πιστεύουν σε κάτι, ας το κάνουν απο επιλογή.

Δεν το αφήνεις και να διαλέξει,από την στιγμή που το βαφτίζεις. :P
Και όχι,η ηλικία των 5 δεν είναι για να παίρνεις αποφάσεις. Και εγώ στα 7 μου είπα,ντάξει βαφτίστε με. Αν με ρωτούσαν 10 χρόνια αργότερα,θα έδινα ακριβώς την αντίθετη απάντηση.
Όσον αφορά τα δικά μου παιδιά,αν κάνω ποτέ,θα τα διδάξω τρόπους,αγάπη και συμπόνοια για τον συνάνθρωπο. Παραμύθια θα μάθει και στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν το αφήνεις και να διαλέξει,από την στιγμή που το βαφτίζεις. :P
Και όχι,η ηλικία των 5 δεν είναι για να παίρνεις αποφάσεις. Και εγώ στα 7 μου είπα,ντάξει βαφτίστε με. Αν με ρωτούσαν 10 χρόνια αργότερα,θα έδινα ακριβώς την αντίθετη απάντηση.
Όσον αφορά τα δικά μου παιδιά,αν κάνω ποτέ,θα τα διδάξω τρόπους,αγάπη και συμπόνοια για τον συνάνθρωπο. Παραμύθια θα μάθει και στο σχολείο.

Προφανώς όμως το παιδί στα 5 έχει περισσότερη κρίση απο το παιδί στα 2 και στον χρόνο που τα βαπτίζουν συνήθως.
Γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος της βάπτισης σε μικρή ηλικία και το κατάλαβα πρόσφατα γιατί ντάξει και μένα χριστιανή με βαπτίσανε και χριστιανή παραμένω - χωρίς να φανατίζομαι βέβαια ή να προσπαθώ να αποδείξω την ανωτερότητα της δικής μου θρησκείας στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προφανώς όμως το παιδί στα 5 έχει περισσότερη κρίση απο το παιδί στα 2 και στον χρόνο που τα βαπτίζουν συνήθως..
Δεν μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη στα 5 του χρόνια για αυτό το θέμα σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη στα 5 του χρόνια για αυτό το θέμα σε καμία περίπτωση.

Δεν είπα πως έχει ολοκληρωμένη άποψη, αλλά περισσότερη κρίση.
Όπως και να το κάνουμε άλλο να είναι μωρό και να μην έχει ιδέα τι είναι η θρησκεία και άλλο να είναι παιδάκι, να του μιλήσεις για τη θρησκεία, να καταλάβει ορισμένα πράγματα.
Εδώ ενήλικες και δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη για θρησκεία, θα έχουν τα παιδάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν είπα πως έχει ολοκληρωμένη άποψη, αλλά περισσότερη κρίση.
Όπως και να το κάνουμε άλλο να είναι μωρό και να μην έχει ιδέα τι είναι η θρησκεία και άλλο να είναι παιδάκι, να του μιλήσεις για τη θρησκεία, να καταλάβει ορισμένα πράγματα.
Εδώ ενήλικες και δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη για θρησκεία, θα έχουν τα παιδάκια;
Το θέμα είναι ότι ένα 5χρονο δεν θα μπορέσει να κρίνει αυτά που θα του πεις. Είναι μωρό και δεν έχει ιδέα τι πάει να πει θρησκεία. Ο άνθρωπος πρέπει να μεγαλώσει να ψαχτεί σχετικά με το θέμα και να αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει με αυτό. Όπως λες ούτε οι ενήληκες δεν είναι σίγουροι με αυτό οπότε είναι ακόμα πιο "κουλό" να βαφτίζουμε παιδιάκια που ούτε την έννοια του τι είναι θεός/θρησκεία δεν μπορούν να συλάβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι ένα 5χρονο δεν θα μπορέσει να κρίνει αυτά που θα του πεις. Είναι μωρό και δεν έχει ιδέα τι πάει να πει θρησκεία. Ο άνθρωπος πρέπει να μεγαλώσει να ψαχτεί σχετικά με το θέμα και να αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει με αυτό. Όπως λες ούτε οι ενήλικες δεν είναι σίγουροι με αυτό οπότε είναι ακόμα πιο "κουλό" να βαφτίζουμε παιδάκια που ούτε την έννοια του τι είναι θεός/θρησκεία δεν μπορούν να συλλάβουν.

Γιατί επαναλαμβάνουμε ακριβώς τα ίδια;
Αφού τα ίδια λέμε και οι δύο. Απλώς εγώ θεωρώ ένα παιδάκι 5 χρονών πιο ικανό να πάρει κάποιες επιλογές απο ένα μικρότερο.
Χωρίς να θεωρώ τα παιδιά ικανά να αποκτήσουν μια καθαρά δική τους κρίση, αφού σε όλη τη ζωή μας προσαρμοζόμαστε στο περιβάλλον.
Δηλαδή άθεοι οι γονείς, άθεο το παιδί. Χριστιανοί γονείς, χριστιανός το παιδί. Και ούτω καθεξής.
Το θέμα είναι να ξεκολλήσουμε λίγο και να αφήσουμε το παιδί να διαλέξει, όχι να αποφασίζουμε εμείς γι'αυτό.

Γιατί στην ουσία, δεν έχει σημασία αν λέγεται Θεός, Ιεχωβά, Αλλάχ ή Κτίστης. Σημασία έχει οτι είναι το ανώτερο ον που έχουμε την ανάγκη να πιστέψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
[Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Λάθος τα λες.

Φτάσαμε στο 2015 και η ανεγκεφαλίτιδα, τείνει να πάρει διαστάσεις θεομηνίας.

Γιατι απο τη μια μεριά υπάρχουν άνθρωποι, που βίωσαν θαύματα απο τον Αγιο Παϊσιο και απο την άλλη εσύ που δεν γνωρίζω τους βαθύτερους λόγους στην διαφωνία που έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δεν θα τα βαφτίσω. Θα τα προτρέψω όμως να ενημερωθούν για την χριστιανική θρησκεία και να έχουν μια γενική και αντικειμενική εικόνα και για τις υπόλοιπες θρησκείες. Ύστερα ας επιλέξουν τα ίδια τι τους εκφράζει καλύτερα και αν επιθυμούν να βαφτιστούν χριστιανοί στην πορεία της ζωής τους, ας το κάνουν. Η θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση οπότε αν νιώσουν την ανάγκη να πιστέψουν σε Θεό δεν θα τα εμποδίσω. Δεν με απασχολεί το τι θα επιλέξουν αλλά θα θέλω τα ίδια να γνωρίζουν γιατί διάλεξαν να ακολουθήσουν την όποια πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οι γονείς μου σε μένα, παρά το γεγονός ότι ήταν άθρησκοι, κράτησαν χαλαρή στάση, στις ερωτήσεις που έκανα, μου παρέθεταν όλες τις απόψεις και με άφηναν να διαλέγω. Παρόμοια τακτική μάλλον θα κρατήσω στα παιδιά μου. Όμως, νομίζω ότι θα είμαι πιο προσεκτικός, καθώς θα πρέπει να τα προφυλάξω από την αθέμιτη υπέρ της θρησκείας προπαγάνδα με την οποία δηλητηριάζονται τα παιδιά από το κράτος, το σχολείο και τα ΜΜΕ. Εδώ, έτος 2015,

φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος”

ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;...

Η αντίθεση σου σχετικά με την αγιοποίηση του τότε γέροντα "Παϊσίου" και νύν Αγίου Παϊσίου, θα είχε υπόσταση αν και μόνο αν τοποθετηθείς σχετικά με τα όρια που αποδέχεσαι εσύ ως αφετηρία προς Αγιοποίηση ανθρώπων. Αναφέρομαι γενικά για να μην δώσω αφορμή να πλατειάσει η κουβέντα.


Υ.Γ. κάποτε κάποιος είχε κάνει δώρο ένα κουτί απο γλυκά και είχε βάλει μέσα κάτι το εξαιρετικά απαίσιο για να τον πικάρει.

Ο αποδέκτης δεν αντέδρασε καθόλου, αν και ήταν άνθρωπος των γραμμάτων.

Αφού ήρθε η ημέρα της ονομαστικής εορτής του αποστολέα, ήρθε και η σειρά του να γίνει αποδέκτης ενός δώρου, απο αυτόν που είχε αποδεχτεί, ας την ονομάσουμε φάρσα.

Μέσα στο κουτί είχε λουλούδια και ένα σημείωμα που έγραφε:

ο καθένας δίνει αυτό που έχει.


Απο εμένα θα πω πως, αν δεν αγαπήσουμε τον εαυτό μας, πώς είναι δυνατό να αγαπήσουμε τους άλλους;
Πώς είναι δυνατό να μην είμαστε σκληροί, μέσα στην εποχή της αμφισβήτησης των πάντων;

Και αφού γκρεμίσουμε τα αμφισβητούμενα, απο πού θα αντλήσουμε την γνώση να φτιάξουμε αυτά που θα αντικαταστήσουν τα γκρεμισμένα απο εμάς;
Και αν το σχέδιο είναι να μας βάλουν να γκρεμίσουμε, πώς θα αντιληφθούμε οτι μας έκαναν υποχείρια τους, μέσα στην άγνοια μας;

Με φοβίζει η άγνοια μας σήμερα...:/:

ΝΑΙ!!! Καί η δική μου...δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alin

Νεοφερμένος

Η alin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εξαιρετικό θέμα! Και η τοποθετηση του Dias ενδεχομενως η πιο ειλικρινής .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ όπως είπα είμαι μισός Κόπτης μισός Αρμένιος.Οι γονείς μου είναι και οι δύο θρήσκοι χριστιανοί που γεννήθηκαν σε χώρες με μουσουλμανική πλειοψηφία.Ο πα΄τερας μου που είναι Κόπτης κατάγεται από την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου και η μητέρα μου που είναι Αρμένισα που γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη.Έχω ακόμα συυγγενείς σε αυτές τις πόλεις και πάω συχνά.Και οι Κόπτες και Αρμένιοι είμαστε πολύ θρήσκοι λαοί προτιμάμε να πεθάνουμε αλλά δεν αλλάζουμε θρησκεία.Αν δείτε ειδήσεις θα δείτε τι εννοώ....όμως δε κάνουμε ιερούς πολέμους ωες Ορθόδοξοι λαοί και οι δύο είμαστε μόνο θρήσκοι όχι ταλιμπάν....Τα παιδιά μου αν με αξιώσει ο Θεός να τα δω θα λάβουν χριστιανική Ορθόδοξη ανατροφή(Κόπτικη και Αρμένικη) και θα είναι μέλη και της Αρμενικής Εκκλησίας και της Κοπτικής όπως εγώ....Άλλωστε και οι Κόπτες και οι Αρμένιοι είναι εκτός από πολύ θρήσκοι ακόμα και τα νέα άτομα όπως εγώ εθνοθρησκευτικοί λαοί δηλαδή χωρίς θρησκεία δεν υφίσταται εθνική ταυτότητα....Ας πούμε οι νεαροί Κόπτες και οι νεαροί Αρμένιοι πάμε εκκλησία πολύ συχνά(1-2 φορές τη βδομάδα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.

:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Από ποιο βιβλίο είναι η παραπάνω εικόνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Από ποιο βιβλίο είναι η παραπάνω εικόνα;
Πρέπει να είναι από το βιβλίο θρησκευτικών μεταξύ των τάξεων Α' με Γ' δημοτικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top