Γιατί πιστεύουν οι άνθρωποι;

Γιατί πιστεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Γιατί φοβάμαι μήπως πραγματικά υπάρχει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Έτσι με έμαθαν

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Θέλω να πιστεύω για να έχω κάτι να με στηρίζει ψυχολογικά

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Επειδή υπάρχει και το νιώθω

    Ψήφοι: 30 37.0%
  • Δεν πιστεύω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 38 46.9%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eπειδη δεν εχουμε τωρα, συνεπαγεται οτι δε θα χουμε ποτε ; Δε νομιζω. Κι αυτο ενα "πιστευω" ειναι χωρις αποδειξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Eπειδη δεν εχουμε τωρα, συνεπαγεται οτι δε θα χουμε ποτε ; Δε νομιζω. Κι αυτο ενα "πιστευω" ειναι χωρις αποδειξεις :)
H ιδέα είναι πως, κάθε "απόδειξη" θα στηρίζεται σε υλικές μεθόδους,άρα δεν μπορεί να περιγράψει το θεό. Αν δε βαριεσαι, μου έχουν βγει καλύτερα στο topic "πιστεύετε στο θεό;":confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eσυ μας δουλεύεις :P


Αυτό δεν το ψιλοκατάλαβα είμαι και λίγο ξανθιά

Εμένα να δεις, βγήκαν πολύ έντονες οι αντάγειες. :redface:


Συγνώμη αλλά αν τύχαινε να ζούσα σε έναν άθλιο κακάσχημο πλανήτη, ήμουν τυφλή, κωφή και αγράμματη τότε δεν θα υπήρχε σίγουρα Θεός

Είδες που (παρά το ξανθό) κατάλαβες τι λέμε; :P



===================p.s.======
(πες μου ότι θα ήμουν και άσχημη)

Κόψε κάτι... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
επειδή συμφωνώ με αυτό...
Eπειδη δεν εχουμε τωρα, συνεπαγεται οτι δε θα χουμε ποτε ; Δε νομιζω. Κι αυτο ενα "πιστευω" ειναι χωρις αποδειξεις :)


θα απαντήσω σε αυτό :P
H ιδέα είναι πως, κάθε "απόδειξη" θα στηρίζεται σε υλικές μεθόδους,άρα δεν μπορεί να περιγράψει το θεό. Αν δε βαριεσαι, μου έχουν βγει καλύτερα στο topic "πιστεύετε στο θεό;":confused:
Επειδή μιλάμε φυσικά πολύ θεωρητικά πάντα, ΑΝ υπάρχει Θεός και αποφασίσει ότι θέλει να κάνει την παρουσία του αισθητή στους "θνητούς" μπορεί να δώσει υλικές αποδείξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Επειδή μιλάμε φυσικά πολύ θεωρητικά πάντα, ΑΝ υπάρχει Θεός και αποφασίσει ότι θέλει να κάνει την παρουσία του αισθητή στους "θνητούς" μπορεί να δώσει υλικές αποδείξεις :P

Sorry, αλλά μπορείς να μου αναφέρεις έναν τρόπο, όσο τρελός ή υποθετικός κι αν ακουστεί; (Στην ανάγκη στείλε πμ. Η παραδοχή της ήττας μου θα γίνει δημόσια:redface:).

Τις "υλικές αποδείξεις" θα τις εκλάβουμε (προφανώς) με βάση τις αισθησεις μας. Πώς θα ξέρουμε 100% πως θα είναι από το "αφεντικό" και δεν μας χτύπησε τρέλα ή δεν είναι μια τρελή σύμπτωση ή δεν μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ή δεν είναι όνειρο ή...

Βέβαια αν υπάρχει (άρα έχει κάθε ικανότητα σε μέγιστο βαθμό, αλιώς δεν είναι θεός), μπορεί να σκεφτεί κάτι πραγματικά έξυπνο. Άλλωστε αυτός μάς εδωσε τη νόηση, άρα την έχει σε ασύγκριτα μεγαλύτερο βαθμό.

Anyway, μην παίρνεις και ό,τι λεώ τοις μετρητοίς. Για ρίξε μια ματιά στο θερμόμετρο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Sorry, αλλά μπορείς να μου αναφέρεις έναν τρόπο, όσο τρελός ή υποθετικός κι αν ακουστεί; (Στην ανάγκη στείλε πμ. Η παραδοχή της ήττας μου θα γίνει δημόσια:redface:).

Τις "υλικές αποδείξεις" θα τις εκλάβουμε (προφανώς) με βάση τις αισθησεις μας. Πώς θα ξέρουμε 100% πως θα είναι από το "αφεντικό" και δεν μας χτύπησε τρέλα ή δεν είναι μια τρελή σύμπτωση ή δεν μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ή δεν είναι όνειρο ή...

Βέβαια αν υπάρχει (άρα έχει κάθε ικανότητα σε μέγιστο βαθμό, αλιώς δεν είναι θεός), μπορεί να σκεφτεί κάτι πραγματικά έξυπνο. Άλλωστε αυτός μάς εδωσε τη νόηση, άρα την έχει σε ασύγκριτα μεγαλύτερο βαθμό.

Anyway, μην παίρνεις και ό,τι λεώ τοις μετρητοίς. Για ρίξε μια ματιά στο θερμόμετρο:worry:

θεωρώ ότι ουσιαστικά έχεις ήδη απαντήσει μόνος σου με το bold στο ερώτημα σου :P

επιπλέον... ένας τρόπος όσο υποθετικός τρελός κλπ....
μπορώ να σου αραδιάσω δεκάδες μιας που από φαντασία δεν υστερώ :P
πχ 1) κάνει καταποντισμούς και πεθαίνουν ΟΛΟΙ όσοι δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του (άρα δεν χρειάζεται καμία άλλη απόδειξη... όσοι απέμειναν ζωντανοί πιστεύουν ήδη και δεν χρειάζονται ορατές αποδείξεις)
πχ 2) αποφασίζει να μην υπάρχει στους ανθρώπους το θέμα της επιλογής να πιστεύουν αν υπάρχει θεός ή όχι και απλά φυτεύει σε όλων το μυαλό ότι υπάρχει
πχ 3) σκοτεινιάζει ταυτόχρονα σε όλη τη γη και φαίνεται στον ουρανό η φάτσα του λαμπερή λαμπερή :P
πχ 4) αποφασίζει να χτυπήσει τα δαχτυλάκια του και να μας μεταφέρει όλους στο φεγγάρι να κοιτάζουμε εξ αποστάσεως τη γη

Νι ξέρω αδικούμε και θα μπορούσα να συναγωνιστώ τον Σπίλμπεργκ αλλά... θεός είναι λέμε ότι θέλει κάνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάποιος μου είπε τις τελευταίες μέρες: "Οι άνθρωποι ζητούν επίμονα να δουν ένα θαύμα και αγνοούν το θαύμα που συμβαίνει καθημερινά: Αυτό της δημιουργίας της νέας ζωής"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
θεωρώ ότι ουσιαστικά έχεις ήδη απαντήσει μόνος σου με το bold στο ερώτημα σου :P

επιπλέον... ένας τρόπος όσο υποθετικός τρελός κλπ....
μπορώ να σου αραδιάσω δεκάδες μιας που από φαντασία δεν υστερώ :P
πχ 1) κάνει καταποντισμούς και πεθαίνουν ΟΛΟΙ όσοι δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του (άρα δεν χρειάζεται καμία άλλη απόδειξη... όσοι απέμειναν ζωντανοί πιστεύουν ήδη και δεν χρειάζονται ορατές αποδείξεις)
πχ 2) αποφασίζει να μην υπάρχει στους ανθρώπους το θέμα της επιλογής να πιστεύουν αν υπάρχει θεός ή όχι και απλά φυτεύει σε όλων το μυαλό ότι υπάρχει
πχ 3) σκοτεινιάζει ταυτόχρονα σε όλη τη γη και φαίνεται στον ουρανό η φάτσα του λαμπερή λαμπερή :P
πχ 4) αποφασίζει να χτυπήσει τα δαχτυλάκια του και να μας μεταφέρει όλους στο φεγγάρι να κοιτάζουμε εξ αποστάσεως τη γη

Νι ξέρω αδικούμε και θα μπορούσα να συναγωνιστώ τον Σπίλμπεργκ αλλά... θεός είναι λέμε ότι θέλει κάνει :P

Στο (1), θεωρητικά μπορεί να γίνει και τυχαία αυτό το "ξεσκαρτάρισμα".

Στο (2), ακόμα κι αν γίνει, δεν νομίζω πως θα μπορέσουμε να ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ότι ο θεός υπάρχει. Κάθε πράγμα το καταλαβαόνουμε μόνο μέσα από την διαφορετικότητά του, κάτι το οποίο (όπως λες) δεν θα υπάρχει, ούτε καν σαν σκέψη.

Το (3), ανάγεται στο προηγούμενο μνμ μου. Γιατί να μην είναι μία παραίσθηση; Καθολική έστω.

Το (4), δεν μπορεί να θεωρηθεί σαν όνειρο; Ακόμα κι αν "καθυστερεί", μπορεί "κάποτε να ξυπνήσουμε και να είμαστε όπως παλιά"...

'Οπως έχω πει και παλιότερα, είμαι πιο δεκτικός σε "συναισθηματικές" αποδείξεις τής ύπαρξης τού θεου, καθώς σε έναν (κάπως) τέτοιο κόσμο πιστευω πως υπάρχει κι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάποιος μου είπε τις τελευταίες μέρες: "Οι άνθρωποι ζητούν επίμονα να δουν ένα θαύμα και αγνοούν το θαύμα που συμβαίνει καθημερινά: Αυτό της δημιουργίας της νέας ζωής"...
Το οποίο θαύμα το δημιουργούμε εμείς..


Όλοι μέσα μας πιθανώς να κρύβουμε έναν μικρό θεό, στον οποίον αν πιστέψουμε θα πετύχουμε πολλά. "Γιατί πιστεύουν οι άνθρωποι;" ρωτάει ο ποιητής. Εγώ μπορώ να πω.. πιστεύουν στα όνειρά τους, μιας κι είναι το σημαντικότερο βήμα που πρέπει να γίνει για να τα πραγματοποιήσουν.


Εγώ προσωπικά - εκτός από το μικρό θεό που κρύβουμε μέσα μας - πιστεύω στην.... έννοια της δικαιοσύνης. Πείτε το Θεό, Βούδα, Αλλάχ, κάρμα (όχι το δικό μας καλέ!), δεν έχει σημασία. Αυτό που εγώ προσωπικά πιστεύω είναι πως πάντα θα αποδίδεται η δικαιοσύνη στο τέλος.... με οποιονδήποτε μορφή (ευτυχία, έρωτας, επαγγελματική επιτυχία... ό,τι ονειρεύεται ο καθένας μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν για να εξηγήσουν ακατανόητα πράγματα για τον άνθρωπο, και αυτό συμαίνει ψυχολογική υποστήρηξη από το να τρελαθείς προσπαθώντας να εξηγήσεις τι συμβαίνει. Πολλές από αυτές που υπάρχουν μέχρι και σήμερα φιλοσόφησαν και ανέλυσαν τόσο κάποια αθνθρώπινα ερωτήματα που απέκτησαν πολλούς οπαδούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ακρυβος κ ο διαολος φτιαχτηκε για να δικαιολογουνται αλλα παλι πραγματα τα οποια δεν ειναι καλα κ δεν μπορει να τα εξηγησει η θρησκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
ο διάβολος έιναι μέρος της θρησκείας θα έλεγα
είναι ο "καλός θεός" ανάλογα πώς ονομάζεται σε ξάθε θρησκεία
και ο "κακός θεός" πάλι ανάλογα πώς ονομάζεται σε ξάθε θρησκεία
οι χριστιανόί τον ονομάζουν Διάβολο (ένα από τα ονόματα του τουλάχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
απο την θρησκεια φτιαχτηκε να να δικαιολογουνται καποια πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ditr

Νεοφερμένος

Ο ditr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
όντως
ποιός δημιούργισε τον κόσμο??γτ??πώς??πότε??
Ο Θεός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
όντως
ποιός δημιούργισε τον κόσμο??γτ??πώς??πότε??
Ο Θεός
Μία εκδοχή και σεβαστή. :)


Αποκλείεις όμως να δημιουργήθηκε αλλιώς;
Και δεύτερον... αν είναι έτσι γιατί πρέπει να γίνει κι η αιτία να πιστέψει κάποιος σ' Αυτόν; Επειδή "αυτός μας έφτιαξε κι αυτός μπορεί να μας καταστρέψει";

Κανονικά δεν θα 'πρεπε να είναι βαθύτερα τα αίτια; :hmm:




Άποψή μου πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
όντως
ποιός δημιούργισε τον κόσμο??γτ??πώς??πότε??
Ο Θεός
Ποιός απ'όλους όμως;Και είσαι σίγουρος οτι λέγεται θεός και όχι κάπως αλλιώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Ποιός απ'όλους όμως;Και είσαι σίγουρος οτι λέγεται θεός και όχι κάπως αλλιώς;

Κάτι που πιστεύω εγώ είναι ότι η ίδια η φύση, και με τον όρο αυτό εννοώ τα πάντα γύρω μας στη Γη και έξω από αυτή, έιναι ό Θεός που λέμε. απλά με το στενό μυαλό μας σαν άνθρωποι πρέπει όλα να τα έχει φτιάξει κάποιος. Έτσι δημιουργήθηκε η ιδέα του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ποιός απ'όλους όμως;Και είσαι σίγουρος οτι λέγεται θεός και όχι κάπως αλλιώς;
νομιζεις οτι αν υπαρχει... εχει ονομασει τον εαυτο του?εμεις τον ονομασαμε θεο οπως αλλοι Μωαμεθ κ αλλοι Βουδα....αν υπαρχει ενας ειναι...
τωρα αν υπαρχει μπορει να μην το μαθουμε ποτε... ο καθενας ας πιστευει οτι θελει αν ρωτησουμε κανενα βιολογο θα μας πει... την δικητου εκδοχη πως μπορει να δημιουργηθηκαμε...
κ για να μην ξεφευγουμε...

η γνωμη μου ειναι οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι..."πιστευουν" γιατι φοβουνται.... εχουν αμφιβολιες....
η πανε εκκλησια για να μην λεει ο κοσμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά - εκτός από το μικρό θεό που κρύβουμε μέσα μας - πιστεύω στην.... έννοια της δικαιοσύνης. Πείτε το Θεό, Βούδα, Αλλάχ, κάρμα (όχι το δικό μας καλέ!), δεν έχει σημασία. Αυτό που εγώ προσωπικά πιστεύω είναι πως πάντα θα αποδίδεται η δικαιοσύνη στο τέλος.... με οποιονδήποτε μορφή (ευτυχία, έρωτας, επαγγελματική επιτυχία... ό,τι ονειρεύεται ο καθένας μας).

Δικαιοσύνη; Για ποιον ακριβώς έχει αποδοθεί δικαιοσύνη βρε Γιώργο; Για τον φτωχό εργάτη που φτωχός μένει σε όλη του τη ζωή; Για τους 300.000 που έμειναν άστεγοι σε πλημμύρες στην Κορέα σύμφωνα με το δελτίο ειδήσεων που παρακολούθησα το μεσημέρι; Για τους Ιρακινούς; Για τις καταπιεσμένες γυναίκες του Ισλάμ σε όλο τον κόσμο; Μήπως αποδόθηκε δικαιοσύνη και στους αδίστακτους που καίνε τα δάση και πλουτίζουν;

Δυστυχώς ζούμε σε έναν πέρα για πέρα άδικο κόσμο και νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός ζούγκλα δεν είναι υπερβολικός. :/: Ευτυχώς για μας που γεννηθήκαμε στην Ευρώπη.


Τώρα σχετικά με την πίστη το να παρουσιάσει το οποιοδήποτε ανώτερο ον -πείτε το Θεό αν θέλετε- αποδείξεις για την ύπαρξη του αυτόματα θα καταργήσει την έννοια της πίστης. Πιστεύω θα πει εμπιστεύομαι. Πίστη κατά τη γνώμη μου είναι να εμπιστεύεσαι κάτι χωρίς αποδείξεις. Αν υπάρχουν αποδείξεις τότε δεν είναι 'πίστη' απλώς όταν δεις κάτι με τα ίδια σου τα μάτια σίγουρα σε πείθει.

Πάντως ανεξάρτητα από την ύπαρξη του θεού πολλοί άνθρωποι στ' αλήθεια έχουν σωθεί εξαιτίας της πίστης τους. Μιλάω για περιπτώσεις αρρώστων κυρίως που καταφέρνουν να γίνουν καλά πιστεύοντας ότι μπορούν.



Η πίστη στο ανθρώπινο είδος υπάρχει από την εποχή των Νεάντερταλ οι οποίοι την μετέδωσαν στους Κρο-Μανιόν από τους οποίους προερχόμαστε. Φαίνεται ότι αυτοί οι μακρινοί μας συγγενείς παρότι ήταν σε άγρια κατάσταση ένιωσαν την ανάγκη να πιστέψουν σε κάτι. Κάποιος μπορεί να πει ότι αυτό είναι μια απόρροια της ανάγκης του ανθρώπου να εξηγήσει τα πάντα, κάτι που ξεκίνησε από εκείνη την μακρινή εποχή που τα ανθρωποειδή άρχισαν να χρησιμοποιούν περισσότερο το μυαλό τους. Μελετώντας την ανθρώπινη Ιστορία μπορούμε να δούμε ότι δεν υπάρχει λαός που να μην πίστευε έστω και σε μία πέτρα, στον ήλιο ή σε κάποιο άλλο σύμβολο/Θεό. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι η εκάστοτε θρησκεία χρησιμοποιήθηκε για να εξηγήσει το οτιδήποτε ήταν άγνωστο και ανεξήγητο για τον άνθρωπο με κορυφαίο παράδειγμα τον θάνατο.

Οι άνθρωποι τείνουν να ασχολούνται περισσότερο με τις θρησκευτικές αναζητήσεις καθώς μεγαλώνουν και πλησιάζουν όλο και περισσότερο στο αναπόφευκτο τέλος. Μιας και είναι αδύνατον να εξηγηθεί τι ακριβώς συμβαίνει όταν πεθαίνουμε κάποιος μπορεί να πει ότι αυτός ο φόβος του αγνώστου τον στρέφει προς τα Θεία. Όπως είπα και προηγουμένως ο άνθρωπος νιώθει την ανάγκη να μπορεί να εξηγήσει τα φαινόμενα που παρατηρεί ήδη από την προϊστορία. Έτσι ο θάνατος που είναι κάτι το άγνωστο σ' αυτόν, τον τρομάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Γιατί φοβούνται (γενικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top