• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κολπική Μυκητίαση

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα, πριν από 2 μήνες περίπου είχα μια ενόχληση στην περιοχή των γεννητικών οργάνων (φαγούρα, λίγο τσούξιμο, αίσθηση βρωμιάς) και επισκέφτηκα γυναικολόγο η οποία με τις κατάλληλες εξετάσεις μου βρήκε μυκητίαση από μύκητα Candida. Μου έδωσε κολπικά υπόθετα canesten των 100mg, ακολούθησα την θεραπεία και μετά ήμουν μια χαρά.
Πριν λίγες μέρες άρχισα να νιώθω πάλι την ίδια ενόχληση, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω πάλι στην γυναικολόγο μου γιατί σπουδάζω σε άλλη πόλη και αν περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα...καήκαμε!:P Την προηγούμενη φορά μου είχε γράψει μια κρέμα( Domycotin) και μου είχε πει αν νιώσω οποιαδήποτε ενόχληση ξανά, να την βάλω. Την βάζω εδώ και 3 μέρες, αλλά η ανακούφιση κρατάει μόνο για λίγες ώρες και μετά πάλι τα ίδια.
Δεν καταλαβαίνω γιατί μου ξαναεμφανίστηκε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και δεν ξέρω τι να κάνω. Εννοείται ότι τηρώ τους κανόνες υγιεινής αλλά να που έγινε. Είμαι απίστευτα ξενερωμένη:worry:
Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο;Πώς το αντιμετωπίσατε;Αν δεν υποχωρήσει με την κρέμα να πάρω πάλι υπόθετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Η κολπική μυκητίαση και ιδιαίτερα από candida, είναι κάτι αρκετά σύνηθες.
Το θέμα είναι οτι άπαξ και συμβεί, δύσκολα απαλάσσεσαι οριστικά από αυτό, με την έννοια οτι μπορεί με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή να υποχωρήσουν ή να εξαλειφθούν εντελώς, αλλά θα επανέρχονται κατά διαστήματα (το πόσο αραιά ή συχνά, εξαρτάται από τον οργανισμό).

Κι η δική μου γυναικολόγος, συνιστά το canesten όμως σε αλοιφή ενδοκολπική γιατί τη θεωρεί πιο αποτελεσματική, σε σχέση με τα υπόθετα.
Αν έχεις σεξουαλικές επαφές θα πρέπει κι ο σύντροφος να ακολουθήσει μια ανάλογη θεραπεία (με εξωτερική αλοιφή ή/και με χάπια (όπως fungustatin)
προκειμένου να μην επαναμολύνετε ο ένας το άλλον.
Επίσης, εκτός από σχολαστική καθαριότητα, καλό είναι να τρως γιαούρτι (με"πέτσα" όμως) που βοηθάει και αποφυγή του άγχους.
Ενδοκολπικές πλύσεις με χλιαρό χαμομήλι και, αν είναι ανάγκη, θεραπεία με άλλο φάρμακο που μπορεί σε σένα να είναι πιο αποτελεσματικό, όπως τα
Travogen υπόθετα.
Για τα παραπάνω φάρμακα που σου ανέφερα, εννοείται οτι θα πάρεις την "άδεια" της γυναικολόγου σου, χωρίς να είναι απαραίτητο να την επισκεφθείς εκ νέου άμεσα. Μπορείς να της κάνεις ένα τηλεφώνημα και θα σε συμβουλέψει σχετικά με την υποτροπή που παρουσίασες.
Καλή απαλλαγή εύχομαι από την ενοχλητική μυκητίαση.:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρούλης και Μπία

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλημέρα και εμπιστεύσου με.Καλά σου τα είπε η Αλκυών ως ένα σημείο.Επειδή στο θέμα είμαι γνώστης άκου τι θα κάνεις.
Μετά από κάθε περίοδο,αφού καθαρίσεις ,θα βάζεις Το ενδοκολπικό δισκίο TravogenΑυτό θα το κάνεις για έξι(6)συνεχόμενους μήνες μετά την περίοδο.Αυτοί οι μήκυτες αναπτύσσονται όταν λόγω ορμονώς γίνει πιο γλυκο το περιβάλον του κόλπου ενώ πρέπει να είναι όξινο.όσες πλύσεις και να κάνεις δεν περνάει.
Στον σύντροφο δεν χρειάζεται αγωγή καθότι η φυσιολογία δεν επιτρέπει την ανάπτυξή τους.Σου τα λέω αυτά γιατί εργάσθηκα χρόνια σε γυναικολόγο και γνωρίζω όλες τις λεπρομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Στον σύντροφο δεν χρειάζεται αγωγή καθότι η φυσιολογία δεν επιτρέπει την ανάπτυξή τους.Σου τα λέω αυτά γιατί εργάσθηκα χρόνια σε γυναικολόγο και γνωρίζω όλες τις λεπρομέρειες.
Κι όμως και ο σύντροφος μπορεί κάλλιστα να κολήσει μυκητίαση, απλώς η φυσιολογία των γεννητικών του οργάνων, τους περιορίζει στην περιοχή της βαλάνου, εξωτερικά δηλαδή (με συμπτώματα καύσου και κοκκινίλας στο δέρμα) κάτι που αντιμετωπίζεται με αλοιφές (τύπου Dactarine), ενίοτε δε και με χάπια και είναι πιο εύκολα θεραπεύσιμη.
Αν μείνει χωρίς θεραπεία, θα τη μεταφέρει και στη σύντροφό του και ο φαύλος κύκλος θα συνεχίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Αν και δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω οσον αφορα τα φαρμακα που επαιρνα θα σου πω πως εγινε....

Εγω επα την ιδια ακριβως μυκητιαση λογω αθλητισμου ( ταεκβοντο και οι συνηκες καθαριοτητας απαραδεκτες) σε ηλικια 13 ετων .... Ενα χρονο μετα την περιοδο μου..... Η θεραπεια ( ειδικο σαπουνακι σε εμενα ) κρατησε γυρω στον ενα μηνα και κατι ψηλα ..

Κοιτα καλο θα ηταν να παρεις τηλεφωνο την γυναικολογο σου και να της εξηγησεις .... Και εν τελει να βρεις καποιον γυναικολογο στην περιοχη που σπουδαζει και να πας.... Αυτο εχω να προτεινω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top