• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
βρε παιδιά, εγώ δεν έχω σπυράκια
απλά παρατηρώ ότι αν μου βγει κάποιο σπυράκι μετά μένει για αρκετό καιρό (όχι για μέρες, βδομάδες :P) το κόκκινο σημαδάκι του ενώ το σπυράκι έχει φύγει
άλλο σημάδι ή βαθούλωμα δεν εχω

τι μπορώ να κάνω;

Μηπως το τσιμπας το σπυρακι; αν το τσιμπας και γενικα το πειραζεις θα σε αφησει σημαδι και ουλη. Οταν καταλαβαινεις οτι παει να βγει καποιο σπυρακι βαλε για λιγη ωρα πανω στο σημειο αυτο και πιθανοτατα το σπυρακι θα φυγει. Ρωτα σε δερματολογο για καμια αλοιφουα που θα την βαζεις σε περιπτωση που βγει καποιο σπυρακι και πανω απο ολα, μην ακουμπας το προσωπο σου με βρωμικα χερια και μην πειραζεις τα σπυρακια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω...Γενικά δεν έχω συμβουλευτεί κάποιο δερματολόγο για την ακμή μου και δεν έχω πρόχειρα κάποια φαρμακευτικά προϊόντα σε περίπτωση που βγει κάποιο σπυράκι που θα με ενοχλεί αρκετά ή θα μου ρίχνει την αυτοπεποίθηση (κάτι έχω ακούσει για τοπικές λύσεις να είναι το neosporin,benzol peroxide,κλπ,αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά και δεν έχω δοκιμάσει κάτι).Εδώ και καμιά βδομάδα έχει βγει στο αριστερό μάγουλο (σε πολύ εμφανές σημείο όπως αντιλαμβάνεστε) ένα σχετικά μεγάλο σπυρί χωρίς κεφαλή αρχικά (blind pimple).Επειδή ήταν τόσο εμφανές και κόκκινο είπα δεν έχω να χάσω κάτι και δοκίμασα να βάλω μια πολύ μικρή ποσότητα οδοντόπαστας πάνω ώστε να ξεραθεί και να συρρικνωθεί (κάτι σα home remedy,έψαξα στο ίντερνετ και είδα ότι αρκετοί το προτείνουν αρκεί να είναι μικρή η ποσότητα).Ανεπαίσθητα σα να καλυτέρευσε λίγο την επόμενη μέρα.Σε λίγο διάστημα ήρθε σε κεφαλή,βγήκε πύον δύο φορές,το σκούπισα χωρίς να κάνω εγώ κάτι(δεν το προκάλεσα με το λεγόμενο popping ή με κάποιον τρόπο).Εκεί στο κέντρο που είχε ανοίξει μετά άρχισε να σχηματίζεται μια επιφανειακή κρούστα(ινώδες?),σε χρώμα καφε-κιτρινωπό-προς το μαύρο,δηλαδή όπως οι πληγές όταν αρχίζουν να κλείνουν,αλλά δεν είναι πολύ μεγάλη η κρούστα,είναι ίσα ίσα στην κεφαλή.Το πρόβλημα είναι ότι από τότε(πριν 3 μέρες) έως σήμερα γύρω γύρω από την κεφαλή το δέρμα έχει αρχίσει να ξεφλουδίζεται,και το αποτέλεσμα είναι κάπως αντιαισθητικό.Δεν το έχω ξεφλουδίσει εγώ καθόλου,δεν το πειράζω καθόλου,ούτε προσπαθώ να βγάλω την κρούστα για να μη φαίνεται,γιατί πιστεύω όσο το αφήνω να αυτοθεραπευτεί χωρίς να το πειράζω τόσο πιο γρήγορα θα περάσει και κυρίως χωρίς να αφήσει σημάδι.Πιστεύετε πως σε λίγες μέρες θα φύγει η κρούστα και θα υποχωρήσει και η κοκκινίλα και όλα οκ?Έχετε κάποια άλλη λύση,να εφαρμόσω τοπικά κάποια αλοιφή,κρέμα,whatever?Ή θα έπρεπε να πάω σε δερματολόγο(όμως για ένα σπυράκι,είναι κάπως...)?Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Τώρα στο σημείο που ξεφλουδίζεται γύρω γύρω έχει γίνει καφέ. Θα πρέπει να ανησυχήσω???
Θα βοηθήσει αν βάλω aloe vera ή neosporin επάνω? Από ό,τι διάβασα βοηθάει αλλά δεν έχω ιδέα απο αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η διαδικασία που περιγράφεις είναι αυτή που ακολουθεί κάθε σπυράκι, μη σε ανησυχεί. Μη τα πειράζεις και άφησέ το να εξαφανιστεί από μόνο του. Εγώ για τοπική χρήση πάνω σε σπυράκια, το οποίο έχω προσέξει είναι πολύ καλό τελικά, πράγμα που μου' κανε εντύπωση γιατί στο ιντερνετ δεν είχα διαβάσει και πολλά γι' αυτο, γιατί ξεραίνει και κάνει πιο σύντομη τη ''ζωή'' του σπυριού, είναι το tracyclin αλοιφή. Μου την έδωσε δερματολόγος και σε συνδυασμό με ένα τζελ καθαρισμού για ακνεικά δέρματα, έχω δει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά με φοβίζει το μέγεθος του σπυριού κρούστας, όσο είναι το νύχι του μικρού δακτύλου,και πραγματικα ντρέπομαι να βγω έξω.Μοιάζει σαν ένα μαυρο πράγμα απο μακρια,είναι αντιαισθητικο.Μήπως ξέρεις πόσο καιρό χρειάζεται για να πεσει η κρούστα απο μόνη της? Και δε θα προτεινες aloe vera?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Νομιζω οτι το παραψαχνεις για ενα σπυρακι :P Θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει, το πολυ πολυ βαλε λιγο make-up της μαμας/αδερφης σου κλπ. Οπως ειπε και η princess η διαδικασια ειναι φυσιολογικη, δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Αν εχεις ευκαιρη την αλοη βαλτη, κακο δεν θα κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Κυρίως φοβάμαι ότι τη δουλεια την έκανε η οδοντοπαστα που ειχα βάλει πανω. Μάλλον το ξέρανε το δέρμα και έκανε κάτι σαν... έγκαυμα? Κάτι τέτοιο φοβάμαι...Και δε θέλω να αφήσει ουλή/σημάδι ή υπάρξει αποχρωματισμος δέρματος.Γιαυτό ανησυχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Η διαδικασια που ακολουθει το σπυρακι σου ειναι απολυτως φυσιολογικη. Πολλα μεγαλα σπυρακια κανουν ξηροδερμια γυρω γυρω οταν μαραινονται. Το αν θα σου αφησει σημαδι εξαρταται κι απο το δερμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Μάλιστα... Όταν λες σημάδι, εννοεις ερυθρότητα, κοκκινίλα ή ουλή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδια,τελικα η ασπιρινη κανει δουλεια με τα σπυρακια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Νομίζω πως το δικο μου θέμα είναι τελικά που έβαλα οδοντοπαστα επανω στο σπυρι... Νομιζω έκανε κάτι σα χημικό έγκαυμα, γιαυτό λογικά και η σκούρα καφέ κρούστα... Ξέρετε πώς θα περάσει? Βοηθάει η ενυδατικη κρέμα με αλοε βέρα, προβιοτικα και βιταμίνες την οποία έχω,στην επούλωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Νομίζω πως το δικο μου θέμα είναι τελικά που έβαλα οδοντοπαστα επανω στο σπυρι... Νομιζω έκανε κάτι σα χημικό έγκαυμα, γιαυτό λογικά και η σκούρα καφέ κρούστα... Ξέρετε πώς θα περάσει? Βοηθάει η ενυδατικη κρέμα με αλοε βέρα, προβιοτικα και βιταμίνες την οποία έχω,στην επούλωση?

Εγώ στη θέση σου και μη γνωρίζοντας το γιατί και το πως, απλώς θα το άφηνα να θρέψει μόνο του. Μην πειραματιστείς άλλο. Οδοντόκρεμα έβαλες απλή άσπρη ή τις προηγμένες με τα τζελ; Άσε το ήσυχο και θα κάνει το κύκλο του. Εάν αφήσει σημάδι βλέπεις μετά τι κάνεις και όχι πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία επούλωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου και μη γνωρίζοντας το γιατί και το πως, απλώς θα το άφηνα να θρέψει μόνο του. Μην πειραματιστείς άλλο. Οδοντόκρεμα έβαλες απλή άσπρη ή τις προηγμένες με τα τζελ; Άσε το ήσυχο και θα κάνει το κύκλο του. Εάν αφήσει σημάδι βλέπεις μετά τι κάνεις και όχι πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία επούλωσης.
Απλή οδοντοκρεμα κρέμα όχι τζελ, colgate classic ,όχι τίποτα υπερ whitening κλπ,η πιο απλή. Πάντως εδώ και μόλις μια μέρα που έβαλα την ενυδατικη τοπικά πανω, σα να έχει καλυτερέψει κάπως, δεν είναι τόσο ξηρό και σκούρο. Όταν λες σημάδι εννοεις κοκκινίλα ή ουλή? Γιατί να γίνει ουλή αφού δεν το πειραζω ουτε το ξυνω...:/: Και δεν το είχα σπάσει φυσικά, η μονη βλακεία μάλλον ηταν που έβαλα οδοντοπαστα...Και μήπως ξέρεις περιπου ποσο χρονο θέλει για να φύγει?Το σπυρι έχει μιάμιση βδομάδα, αυτη η σκουρα κρούστα 4 μέρες.Να ανησυχω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Απλή οδοντοκρεμα κρέμα όχι τζελ, colgate classic ,όχι τίποτα υπερ whitening κλπ,η πιο απλή. Πάντως εδώ και μόλις μια μέρα που έβαλα την ενυδατικη τοπικά πανω, σα να έχει καλυτερέψει κάπως, δεν είναι τόσο ξηρό και σκούρο. Όταν λες σημάδι εννοεις κοκκινίλα ή ουλή? Γιατί να γίνει ουλή αφού δεν το πειραζω ουτε το ξυνω...:/: Και δεν το είχα σπάσει φυσικά, η μονη βλακεία μάλλον ηταν που έβαλα οδοντοπαστα...Και μήπως ξέρεις περιπου ποσο χρονο θέλει για να φύγει?Το σπυρι έχει μιάμιση βδομάδα, αυτη η σκουρα κρούστα 4 μέρες.Να ανησυχω???

Ουλή λίγο δύσκολο να αφήσει. Αυθαίρετο θα μου πεις αλλά άτομα που περνούν ακμή και ουλές δεν αποκτούν ποτέ. Κοκκινίλα μπορεί η οποία θα εξασθενήσει με τον καιρό. Όσο κάνεις δοκιμές πάνω του θα μένει εκεί. Την κρούστα μην την πειράξεις. Φυσιολογικό είναι. Μπορεί να θέλει ακόμα 1,5 βδομάδα. Δεν το ξέρει κανείς. Άσε το δέρμα σου να κάνει τη δουλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Ναι,εννοείται, την κρούστα δεν την πειραζω καθόλου, ξέρω πως αμα την ξυσω την πατησα..? Θα προτεινες να σταματήσω την ενυδατικη? Η αλοε βέρα ενδείκνυται για εγκαύματα και πληγές, ξερό δέρμα... Νομιζω βοηθάει,κι είναι το μονο που το ηρεμεί κάπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ναι,εννοείται, την κρούστα δεν την πειραζω καθόλου, ξέρω πως αμα την ξυσω την πατησα..? Θα προτεινες να σταματήσω την ενυδατικη? Η αλοε βέρα ενδείκνυται για εγκαύματα και πληγές, ξερό δέρμα... Νομιζω βοηθάει,κι είναι το μονο που το ηρεμεί κάπως...

Εγώ απλώς δε θα έβαζα τίποτα για να είμαι σίγουρη πως δε θα κάνω κάτι χειρότερο. Τα φοβάμαι τα πειράματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
Σορρυ που επιμενω, αλλά καταλαβαίνεις την ταραχή μου...Ντρέπομαι να βγω έτσι εξω και να αντικρυσω κοσμο... Εδώ π.χ. λέει οτι βοηθάει σημαντικά η αλόη https://epiloges-hara.blogspot.gr/2012/01/alveprcuacpi.html...Και ξέρω οτι θέλει καποιες μέρες για να περάσει, αλλά θα θελα (ξέρω, πολλά ζητάω) να επισκευθεί η διαδικασία επούλωσης, γιαυτό και η ενυδατικη... Πάντως λες να μην ανησυχω, θα περάσει και απο μονο του,θα φύγει η κρούστα...Και εδώ η πρωτη απάντηση https://www.healthtap.com/topics/toothpaste-burned-my-skin.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Εγώ νομίζω θα έβαζα κανονικά ενυδατική. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Λοιπόν μετά από πολύ καιρό που έχω να γράψω σε αυτό το topic θα ήθελα να γράψω μια ήπια λύση για την αντιμετώπιση της ακμής που βρήκα. Όταν αποφάσισα να τελειώσω μια και καλή με αυτό το θέμα, τότε βρήκα την λύση! Χτένισα όλο το internet ιδιαίτερα τα ξένα sites.

Ένα flash back… γενικά από τα 12 μου είχα ακμή, κύστες κυρίως που μετά έβγαζαν πύον ή κάτι άλλα μικρούτσικα σπυράκια με πύον. Κατά καιρούς πήγαινα σε δερματολόγο και με έγραφε την κλασική θεραπεία… κρέμες για να ξεραθούν τα σπυράκια. Χαζομάρες… σε εμένα δεν είχε κανένα αποτέλεσμα κ τζάμπα ταλαιπωρούσα έτσι το πρόσωπο μου, αλλά τότε ήμουν μικρή οπότε έκανα και ότι μου έλεγαν. Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω κανένα ορμονικό πρόβλημα (έκανα εξετάσεις) απλά τι να κάνω το έχω στο DNA μου φαίνεται.

Στα 15 μου τα παράτησα. Όταν έβγαζα σπυράκια ιδιαίτερα όταν αγχωνόμουν χρησιμοποιούσα τοπικές κρέμες του εμπορίου που πάλι δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα αλλά έπρεπε να κάνω κάτι.

Στα 19 μου η ενδοκρινολόγος δήθεν μου βρήκε πολυκυστικές ωοθήκες αλλά ούτως ή άλλως δεν είχα σταθερό κύκλο οπότε και πήρα αντισυλληπτικά χάπια (Gynofen) για ένα χρόνο για να φέρω τον κύκλο στα ίσα. Μια χαρά με αυτά τα χάπια καλυτέρεψε η ακμή μου κάτι που δεν το περίμενα καθώς δεν στόχευα να επιλύσω αυτό το πρόβλημα.

Μέχρι τα 22 μου δεν έκανα κάποια άλλη θεραπεία μέχρι που πάλι μου την έδωσε η ακμή και αποφάσισα να πάω σε δερματολόγο να το καταπολεμήσω. Να ξεκινήσω από κάπου.. να κάνω μια αρχή ξανά πιο προσεκτικά. Όπως είχα γράψει και παλιά στο φορουμ μου έδωσε αντιβιοτικά να πάρω (microvibrate) που βασικά και δεν έκαναν τίποτα. Μου έγραψε να πλένομαι με το υγρό σαπούνι Hyseac της Uriage, και να βάζω την κρέμα Hyseac Mat της Uriage. Αυτά τα 2 προϊόντα τα λάτρεψα και 1,5 χρόνο μετά αυτά χρησιμοποιώ ακόμα.
Τα αντιβιοτικά τα έπαιρνα για 40 μέρες μετά που τα τελείωσα με έδωσε να βάζω τοπικά στα σπυράκια άλλες κρέμες όπως το Epiduo ή το Acnaid γιατί ήταν και καλοκαίρι τότε και δεν μπορούσα να παίρνω άλλο τα χάπια. Και αυτά τίποτα δεν έκαναν και το ήξερα… ήταν και ακριβά μάλιστα!

Μετά από 10 μήνες πάλι πήγα στη δερματολόγο και μου έγραψε αντιβιοτικά ξανά, τα Vibramycin. Αυτά έκαναν θαύματα! Το πρόσωπο μου έλαμπε… ίχνος από σπυράκια ή λιπαρότητα και συνεπώς καθόλου μαύρα στίγματα στη μύτη. Το πρόσωπο μου ήταν τόσο καθαρό και η διάθεση μου τόσο καλή που η φίλη μου νόμιζε ότι βρήκα αγόρι και ότι δεν της έλεγα χαχα. Για 40 μέρες που τα έπαιρνα + 1 μήνα μετά που τα έκαψα όλα καλά. Έλα που όμως πάλι άρχισαν να βγαίνουν τα άτιμα! Δεν ήθελα να ξαναπάρω αντιβιοτικά 1ον γιατί δεν είναι ασφαλή και 2ον γιατί φέρνουν πρόβλημα με το γαστρεντερικό σύστημα (και άλλα πολλά βέβαια). Όσο για Βιταμίνες Α, ρετινοειδή κτλ. δεν ήθελα να ακούσω τίποτα.

Είχα σκάσει! Δεν ήθελα άλλο σπυράκια τα βαρέθηκα, δεν μπορούσα άλλο και ήθελα να βρω έναν όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται! Στο ελληνικό διαδίκτυο δεν έβρισκα και πολλά (κλασσικά όπως πάντα!) οπότε και άρχισα να ψάχνω στο ξένο διαδίκτυο. Δεν θυμάμαι πως αλλά πέτυχα ότι ο ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ βοηθάει στην ακμή και διάβαζα σε διάφορα ξένα φόρουμ ότι όντως άτομα που έπαιρναν χάπια ψευδάργυρου η ακμή τους ελαττώθηκε. Βέβαια, υπήρχαν και άλλα άτομα που έλεγαν ότι δεν έκανε δουλειά. Λογικό γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Στα 23 πλέον που είμαι τώρα, πήγα στην δερματολόγο και της είπα να μου γράψει χάπια ψευδάργυρου. Μου έγραψε να παίρνω ZINC GLYCONATE 200mg (πρωί-βράδυ) για ένα μήνα. ΟΝΤΩΣ είδα διαφορά! Η ακμή μειώθηκε μέχρι και ούτε μαύρα στίγματα είχα πολλά. Παράλληλα έβγαζα μια στο τόσο κύστες αλλά έβαζα τοπικά ένα υγρό διάλυμα το ACNE HERMAL (κατά κάποιο τρόπο αντιβιοτικό είναι και αυτό γιατί περιέχει Ερυθρομυκίνη αλλά εντάξει δεν είναι σαν να παίρνεις τα χάπια). Εν ολίγοις, με αυτά τα 2 την έβγαλα καθαρή με τα σπυράκια. Επίσης αποφεύγω να φοράω make up. To μόνο που χρησιμοποιώ είναι μια κρέμα με χρώμα (Tinted Cream) της Freezyderm η οποία 1,5 χρόνο που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα δεν έχει επιβαρύνει την ακμή μου. Καλύπτει αρκετά τους ανοιχτούς πόρους κ τις κοκκινίλες και μετά από κει και πέρα απλά βάζω τοπικά concealer stick στα όποια σπυράκια.

Τον ψευδάργυρο δεν πρέπει να τον παίρνεις με γαλακτοκομικά μαζί γιατί έτσι δεν τον απορροφάει ο οργανισμός πρέπει να περιμένεις 2 ώρες πριν και μετά για να πάρεις το χάπι. Ακόμα, στην αρχή αν τον παίρνεις με άδειο στομάχι φέρνει ναυτία. Επίσης παρατήρησα ότι τον 2ο μήνα που πήγα να ξαναπάρω ψευδάργυρο με πονούσε κάπως το στομάχι ίσως γιατί έπαιρνα μεγάλη ποσότητα. Επειδή φοβήθηκα το έπαιρνα μια φορά την ημέρα (200mg) και πλέον το παίρνω (200Mg) ίσως 1 ή 2 φορές την βδομάδα, γενικά όποτε βλέπω ότι βγάζω σπυράκια πάλι.

Επίσης η δερματολόγος με είπε ότι ψευδάργυρο μπορώ να παίρνω μέχρι 6 μήνες αλλά δεν μου είπε ότι ο ψευδάργυρος μπορεί να προκαλέσει έλλειψη σιδήρου, κάτι που το διάβασα στο internet.

Αυτό είναι το χρονικό της ιστορίας μου….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Λοιπόν μετά από πολύ καιρό που έχω να γράψω σε αυτό το topic θα ήθελα να γράψω μια ήπια λύση για την αντιμετώπιση της ακμής που βρήκα. Όταν αποφάσισα να τελειώσω μια και καλή με αυτό το θέμα, τότε βρήκα την λύση! Χτένισα όλο το internet ιδιαίτερα τα ξένα sites.

Ένα flash back… γενικά από τα 12 μου είχα ακμή, κύστες κυρίως που μετά έβγαζαν πύον ή κάτι άλλα μικρούτσικα σπυράκια με πύον. Κατά καιρούς πήγαινα σε δερματολόγο και με έγραφε την κλασική θεραπεία… κρέμες για να ξεραθούν τα σπυράκια. Χαζομάρες… σε εμένα δεν είχε κανένα αποτέλεσμα κ τζάμπα ταλαιπωρούσα έτσι το πρόσωπο μου, αλλά τότε ήμουν μικρή οπότε έκανα και ότι μου έλεγαν. Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω κανένα ορμονικό πρόβλημα (έκανα εξετάσεις) απλά τι να κάνω το έχω στο DNA μου φαίνεται.

Στα 15 μου τα παράτησα. Όταν έβγαζα σπυράκια ιδιαίτερα όταν αγχωνόμουν χρησιμοποιούσα τοπικές κρέμες του εμπορίου που πάλι δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα αλλά έπρεπε να κάνω κάτι.

Στα 19 μου η ενδοκρινολόγος δήθεν μου βρήκε πολυκυστικές ωοθήκες αλλά ούτως ή άλλως δεν είχα σταθερό κύκλο οπότε και πήρα αντισυλληπτικά χάπια (Gynofen) για ένα χρόνο για να φέρω τον κύκλο στα ίσα. Μια χαρά με αυτά τα χάπια καλυτέρεψε η ακμή μου κάτι που δεν το περίμενα καθώς δεν στόχευα να επιλύσω αυτό το πρόβλημα.

Μέχρι τα 22 μου δεν έκανα κάποια άλλη θεραπεία μέχρι που πάλι μου την έδωσε η ακμή και αποφάσισα να πάω σε δερματολόγο να το καταπολεμήσω. Να ξεκινήσω από κάπου.. να κάνω μια αρχή ξανά πιο προσεκτικά. Όπως είχα γράψει και παλιά στο φορουμ μου έδωσε αντιβιοτικά να πάρω (microvibrate) που βασικά και δεν έκαναν τίποτα. Μου έγραψε να πλένομαι με το υγρό σαπούνι Hyseac της Uriage, και να βάζω την κρέμα Hyseac Mat της Uriage. Αυτά τα 2 προϊόντα τα λάτρεψα και 1,5 χρόνο μετά αυτά χρησιμοποιώ ακόμα.
Τα αντιβιοτικά τα έπαιρνα για 40 μέρες μετά που τα τελείωσα με έδωσε να βάζω τοπικά στα σπυράκια άλλες κρέμες όπως το Epiduo ή το Acnaid γιατί ήταν και καλοκαίρι τότε και δεν μπορούσα να παίρνω άλλο τα χάπια. Και αυτά τίποτα δεν έκαναν και το ήξερα… ήταν και ακριβά μάλιστα!

Μετά από 10 μήνες πάλι πήγα στη δερματολόγο και μου έγραψε αντιβιοτικά ξανά, τα Vibramycin. Αυτά έκαναν θαύματα! Το πρόσωπο μου έλαμπε… ίχνος από σπυράκια ή λιπαρότητα και συνεπώς καθόλου μαύρα στίγματα στη μύτη. Το πρόσωπο μου ήταν τόσο καθαρό και η διάθεση μου τόσο καλή που η φίλη μου νόμιζε ότι βρήκα αγόρι και ότι δεν της έλεγα χαχα. Για 40 μέρες που τα έπαιρνα + 1 μήνα μετά που τα έκαψα όλα καλά. Έλα που όμως πάλι άρχισαν να βγαίνουν τα άτιμα! Δεν ήθελα να ξαναπάρω αντιβιοτικά 1ον γιατί δεν είναι ασφαλή και 2ον γιατί φέρνουν πρόβλημα με το γαστρεντερικό σύστημα (και άλλα πολλά βέβαια). Όσο για Βιταμίνες Α, ρετινοειδή κτλ. δεν ήθελα να ακούσω τίποτα.

Είχα σκάσει! Δεν ήθελα άλλο σπυράκια τα βαρέθηκα, δεν μπορούσα άλλο και ήθελα να βρω έναν όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται! Στο ελληνικό διαδίκτυο δεν έβρισκα και πολλά (κλασσικά όπως πάντα!) οπότε και άρχισα να ψάχνω στο ξένο διαδίκτυο. Δεν θυμάμαι πως αλλά πέτυχα ότι ο ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ βοηθάει στην ακμή και διάβαζα σε διάφορα ξένα φόρουμ ότι όντως άτομα που έπαιρναν χάπια ψευδάργυρου η ακμή τους ελαττώθηκε. Βέβαια, υπήρχαν και άλλα άτομα που έλεγαν ότι δεν έκανε δουλειά. Λογικό γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Στα 23 πλέον που είμαι τώρα, πήγα στην δερματολόγο και της είπα να μου γράψει χάπια ψευδάργυρου. Μου έγραψε να παίρνω ZINC GLYCONATE 200mg (πρωί-βράδυ) για ένα μήνα. ΟΝΤΩΣ είδα διαφορά! Η ακμή μειώθηκε μέχρι και ούτε μαύρα στίγματα είχα πολλά. Παράλληλα έβγαζα μια στο τόσο κύστες αλλά έβαζα τοπικά ένα υγρό διάλυμα το ACNE HERMAL (κατά κάποιο τρόπο αντιβιοτικό είναι και αυτό γιατί περιέχει Ερυθρομυκίνη αλλά εντάξει δεν είναι σαν να παίρνεις τα χάπια). Εν ολίγοις, με αυτά τα 2 την έβγαλα καθαρή με τα σπυράκια. Επίσης αποφεύγω να φοράω make up. To μόνο που χρησιμοποιώ είναι μια κρέμα με χρώμα (Tinted Cream) της Freezyderm η οποία 1,5 χρόνο που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα δεν έχει επιβαρύνει την ακμή μου. Καλύπτει αρκετά τους ανοιχτούς πόρους κ τις κοκκινίλες και μετά από κει και πέρα απλά βάζω τοπικά concealer stick στα όποια σπυράκια.

Τον ψευδάργυρο δεν πρέπει να τον παίρνεις με γαλακτοκομικά μαζί γιατί έτσι δεν τον απορροφάει ο οργανισμός πρέπει να περιμένεις 2 ώρες πριν και μετά για να πάρεις το χάπι. Ακόμα, στην αρχή αν τον παίρνεις με άδειο στομάχι φέρνει ναυτία. Επίσης παρατήρησα ότι τον 2ο μήνα που πήγα να ξαναπάρω ψευδάργυρο με πονούσε κάπως το στομάχι ίσως γιατί έπαιρνα μεγάλη ποσότητα. Επειδή φοβήθηκα το έπαιρνα μια φορά την ημέρα (200mg) και πλέον το παίρνω (200Mg) ίσως 1 ή 2 φορές την βδομάδα, γενικά όποτε βλέπω ότι βγάζω σπυράκια πάλι.

Επίσης η δερματολόγος με είπε ότι ψευδάργυρο μπορώ να παίρνω μέχρι 6 μήνες αλλά δεν μου είπε ότι ο ψευδάργυρος μπορεί να προκαλέσει έλλειψη σιδήρου, κάτι που το διάβασα στο internet.

Αυτό είναι το χρονικό της ιστορίας μου….

Πολυ ενδιαφέρον αυτο με τον ψευδαργυρο αλλα μετά την πάροδο των έξι μηνών τι γινεται;;ειναι μόνιμο το αποτέλεσμα δεδομένου οτι ο ψευδαργυρος λειτουργεί σαν συμπλήρωμα διατροφής;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top