Μου έσπασε το ipad μου

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:(
Ήταν εχτές και όταν πήγα να ντυθώ για να πάω κάπου πήγα να πιάσω το πολυαγαπημένο μου ipad, έπεσε από τα χέρια μου, έπεσε κάτω στα μάρμαρα και έσπασε η οθόνη του.

Σκοπός του θέματος είναι να σώσουμε το ipad μου.



Δεδομένα
1) ]Το ipad έχει γίνει όπως δείχνει η εικόνα πάνω
2) Είναι λειτουργικό το μόνο πρόβλημα ήταν ότι κοβόμουνα οταν το ακομπούσα με το δάκτυλο.
3) Του έβαλα σελοτέιπ (οπως δείχνει η εικόνα).

Πράξεις
1) :( (ήταν ωραίο Ipad έβγαλα ολη την ιατρική με αυτό ) :( δε θα ήθελα να πεθάνει
2) Δεν ακούω τις βλακείες πάρε καινούριο (το ipad του fockou είναι ένα και κρατά εφ όρου ζωής) :mad: δε θα το παρατήσω γιατι έγώ φταίω και το χάλασα αν έφταιγε αυτό θα έπαιρνα καινούριο ipad χωρίς τύψεις.
3) Έκανα αγορά ερευνας για να το φτιάξω.
4) Πήγα στο ebay και αγόρασα τζάμι με εργαλεία για να το φτιάξω.

Αναμονή
1) Βλέπω youtube video για να μάθω οπτικά να το φτιάχνω (έχω φτάσει σε καλό επίπεδο)
2) Περιμένω να έρθει το ανταλλακτικό :(
3) Πρέπει να το ανοίξω και να το φτιάξω
4) Αν φτιαχτεί θα ζήσω με αυτό
5) Αν χαλάσει θα πάρω καινούριο

Πράγματα που έμαθα και πράγματα που αναριωτιέμαι

Το ipad το ανοίγουν με πιστολάκι ειδικό αν βάλω πιστολάκι για τα μαλλιά θα μπορώ να το ανοίξω;

Δίπλα από home button είναι η κεραία wifi (δε θέλω να την σπάσω)


Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα τον γύριζα ώσε να μην χαλάσω το ipad.


Ερωτήσεις
Έχετε χαλάσει έτσι κάποιο μηχανήμα σας;
Επιχειρήσατε να το φτιάξετε μόνοι σας;
Έχετε εμπειρία στα φτιαξιματα τι πρέπει να προσέξω;
Με πιστολάκι απλό για τα μαλλιά μπορώ να ανοίξω το ipad;

:(:(

Eυχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • νιαααα.jpg
    νιαααα.jpg
    38 KB · Εμφανίσεις: 713
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Της apple δεν είναι; Αγοράζεις καινούριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Της apple δεν είναι; Αγοράζεις καινούριο.

Αυτό θα έκανα αν έφταιγε το ipad που χάλασε μόνο του αλλά φταίω εγώ ήτα μια χαρά και το έριξα κάτω. Αγόρασα αυτό https://www.ebay.com/itm/331753966127 και περιμένω να έρθει. Με 10 ευρώ μπορώ να κάνω το ipad Να ζήσει πάλι. Αν δε φτιαχτεί θα πάρω νέο με βαριά καρδιά.




αυτό το στεγνωτήρι στην αρχη τι ειναι; την ίδια δουλειά δε κάνει ένα μπιστολάκι για τα μαλλιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Eίχα καταφέρει και εγώ να σπάω την οθόνη, (προφανώς δεν ήταν apple, μακριά), τράβηξα το πάπλωμα απότομα και το τάμπλετ πέταξε τόσο ψηλά που ούτε με αλεξίπτωτο δε θα ζούσε. Το έφτιαξε ο αδερφός μου που ασχολείται με αυτά, παίρνοντας καινούργια οθόνη,επίσης από ebay, και το δουλεύω ακόμα. Οπότε ναι, η αναγέννηση είναι εφικτή. Ωστόσο εσύ παρήγγειλες μόνο το digitizer, το οποίο είναι κολλημένο πάνω σην οθόνη και είναι από απίθανο έως αδύνατο να το ξεκολλήσεις (το βλέπεις και στο βίντεο...), άρα μάλλον πρέπει να παραγγείλεις καινούργια οθόνη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
άρα μάλλον πρέπει να παραγγείλεις καινούργια οθόνη....

Η οθόνη ανάβει κανονικότατα όπως και η αφή ανταποκρίνετα τέλεια. Από βίντεο στο Internet είδα τεχνική πως το αφαιρούν και η οθόνη ευτυχώς ειναι διαφορετικό σώμα από το degilizer.

:/: Περιμένω να έρθουν τα ανταλλακτικά να το φτιάξω αν χρειαστεί τπτ εκ νέου θα το παραγγείλω. Τα υλικά που χρειάζομαι είναι όλα στην παραγγελία εκτός από το μπιστολάκι που θα πάρω αυτό για τα μαλλιά.


Αν μου το σπάγανε δε θα είχα πρόβλημα φίλε θα έπαιρνα καινούριο.
όμως εγώ το έσπασα και πρέπει να επανορθώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Focko φαίνεται εύκολη διαδικασία, πιστεύω σε σενα μπορείς να τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Mετά από πολύ καιρό θα σας πω τι έγινε με το ipad.......

Παράγγειλα άλη οθόνη από το ebαy μου ήρθε και επιεχειρησα να κάνω την μεταμόσχευση. Την έκανα με επιτυχία αλλά βγάζοντας το σπαμένο τζάμι έκοψα την κολωοδιοταινία του power button . Έτσι έκανα μια νέα αγορά από το ebay νέας καλωδιοταινίας και παράλληλα έψαχνα για Νεο tablet (έφτιαξα αντίστοιχο θέμα σε αυτό το forum) καθώς πιστευα πως δε θα μπορούσα να το φτιάξω.

Πριν μία μέρα ήρθε η καλωδιοταινία και έκανα ξανά νέα μεταμοσχευση. Χρειάστηκε να το αποσυναρμολογήσω σχεδόν όλο αλλά στο τέλος το κατάφερα να ξαναεπαναφέρω το ipad μου στην ζωή.

Όπως βλέπτετε το ipad μου είναι σαν καινούριο.



Της apple δεν είναι; Αγοράζεις καινούριο.

καί όμως φίλε μου με λιγότερο από 15 ευρώ κατέφερα και το ξαναεπανέφερα στην ζωή. Προφανώς το Moto είναι apple χάλασε πέταξε το δεν ισχύεi....


Eίχα καταφέρει και εγώ να σπάω την οθόνη, (προφανώς δεν ήταν apple, μακριά), τράβηξα το πάπλωμα απότομα και το τάμπλετ πέταξε τόσο ψηλά που ούτε με αλεξίπτωτο δε θα ζούσε. Το έφτιαξε ο αδερφός μου που ασχολείται με αυτά, παίρνοντας καινούργια οθόνη,επίσης από ebay, και το δουλεύω ακόμα. Οπότε ναι, η αναγέννηση είναι εφικτή. Ωστόσο εσύ παρήγγειλες μόνο το digitizer, το οποίο είναι κολλημένο πάνω σην οθόνη και είναι από απίθανο έως αδύνατο να το ξεκολλήσεις (το βλέπεις και στο βίντεο...), άρα μάλλον πρέπει να παραγγείλεις καινούργια οθόνη....

Tο digitizer ήταν άλλο σώμα από την οθόνη εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους δεν είχε καν κόλλα μεταξύ τους.

Η οθόνη δεν έπαθε το παραμικρό πρόβλημα.


Σκοπός του θέματος ήταν να σώσουμε το ipad μου. Το σώσαμε και ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν στο θέμα αυτό και ειδικά τον akiko που με στήριξε τις δυνατότητες μου στην ηλεκτρονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • xxaaaaaa.jpg
    xxaaaaaa.jpg
    24.9 KB · Εμφανίσεις: 297
Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top