Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλό το παραμύθι σου
αλλά του λείπει ο δράκος.
Και τα πράσινα άλογα:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μην ξεχνάτε τους ροζ μονόκερους :yawn::ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
έτσι έτσι.......ωμός ρεαλισμός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Άμα με αγαπάει και θέλει να πάω στον παράδεισο να έρθει να μου το πει ο ίδιος ο Θεός.
Αν δεν το κάνει και με αφήσει στην "άγνοια" μου σημαίνει ότι δε με αγαπάει.
Όμως, "ο Θεός είναι αγάπη."
Wtf :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Και πώς βλέπεις την προσπάθεια σου, προκειμένου να τεκμηριώσεις αναμφισβήτητα την ύπαρξη ή μή Του Θεού;

Το θέμα είναι να τεκμηριώσεις εσύ το πού στηρίζεις την ύπαρξη Θεού. Και όχι, το γεγονός ότι έχουν γραφτεί βιβλία ανα τους αιώνες κτλ, για μένα δεν μετράει ως απόδειξη.

Δεν λέω, κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, ωστόσο δεν μπορώ να το αποδείξω πλασάροντας ως τεκμήρια διάφορα άκυρα. Απλά το νιώθω και το πιστεύω, end of story.

Υ.Γ.Δεν πρόκειται ποτέ να βρεις κάτι που να πιστοποιεί την ύπαρξη του, έτσι πιστεύω, είναι στο χέρι σου αν θες να πιστέψεις ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άμα με αγαπάει και θέλει να πάω στον παράδεισο να έρθει να μου το πει ο ίδιος ο Θεός.
Αν δεν το κάνει και με αφήσει στην "άγνοια" μου σημαίνει ότι δε με αγαπάει.
Όμως, "ο Θεός είναι αγάπη."
Wtf :hmm:
Αυτό με θύμησες τώρα:hehe:

(μη με βρίσεις:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλό το παραμύθι σου
αλλά του λείπει ο δράκος.

Μην είσαι αχάριστος. Έχει δράκο.
Ο καλός θεούλης, έφτιαξε και τον σατανά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalker70

Νεοφερμένος

Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και τα πράσινα άλογα:look:

Kαι κατά την άποψή μου, ΑΝ υπάρχει Θεός τότε "πράσσειν άλογα".
Δημιουργεί τους αγγέλους, και ο πιό ισχυρός άγγελος του βγαίνει Σατανάς ο οποίος παίρνει μαζί του και μερικούς ακόμη για να τους κάνει δαίμονες, δημιουργεί το ανθρώπινο γένος και το πρώτο κιόλας ζευγάρι αμαρτάνει, ενώ τα πρώτα παιδιά αυτού του ζευγαριού σκοτώνει το ένα το άλλο (Κάιν και Αβελ). Φέρνει τον κατακλυσμό του Νώε σκοτωνοντας όλους τους ανθρώπους εκτός απο τους 8 γνωστούς, ενώ ξέρει ότι σαν ατελείς άνθρωποι που ήταν το "κακό" θα εμφανιζόταν και πάλι στη Γη (όπως και έγινε). Στέλνει τον Υιό του στην Γη για να θανατωθεί και να αρθεί η αμαρτία απο το ανθρώπινο γένος και περιμένει τουλάχιστον 2000 χρόνια για να την άρει... Τι λογική βγαίνει απο όλα αυτά...

Οποιος κάτσει και διαβάσει την "Αγία Γραφή" και ειδικά την Παλαιά Διαθήκη θα καταλάβει ότι το κραμα μυθολογίας και ιστορίας τους οι Εβραίοι το έκαναν θρησκεία που το ασπάστηκαν δισεκατομμύρια άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τωρα τελευταια εχω βαθιες συζητησεις με τον εαυτο μου περι θεου . Ψαχνω στα μεγαλα βιβλιοπωλεια για σχετικα βιβλια αλλα δεν βρισκω τιποτα περα απο εκκλησιαστικα ..:mad: Εχει κανεις κανενα βιβλιο να μου προτεινει ??

Ο χριστιανισμος βασιζεται στην Βιβλο , αρα αν δεν ισχυει αυτη δεν υπαρχει και η θρησκεια μας..? Βεβαια οταν ανοιξα μια τετοια ειδους συζητηση με τον θεολογο στο σχολειο μου ειπε οτι η βιβλος ειναι κατι το συμβολικο..?? Θα κλεψω ενα κομματι απο το βιβλιο μετρο 2033 σελ 301 '' λενε οτ ιτα κυρια γνωρισματα του θεου ειναι η ευσπλαχνια η καλοσυνη η προθυμια του να συγχωρει , οτι ειναι ο θεος της αγαπης και οτι ειναι παντοδυναμος. Κι ομως με την πρωτη κιολας εκδηλωση ανυπακοης ο ανθρωπος διωχτηκε απο τον παραδεισο κι εγινε θνητος. Επειτα δεν θεωρειται φριχτο που πεθαινει ενας τεραστιος αριθμος ανθρωπων και στο τελος ο Θεος στελνει το Υιο του για να σωσει τους ανθρωπους . Κι ο ιδιος ο γιος του πεθαινει με θανατο φοβερο και προτου πεθανει επικαλειται τον Θεο και ρωτα γιατι τον εγκατελειψε. Κι ολα αυτα γιατι ; Για να εξαγορασει με το ιδιο του το αιμα το αμαρτημα του πρωτοπλαστου , που ο Θεος ο ιδιος προκαλεσε και καταδικασε , και για να επιστρεψουν οι ανθρωποι στον παραδεισο και να αποκτησουν ξανα την αθανασια. Τοση φασαρια χωρις λογο αφου μπορουσαν να μην τιμωρηθουν ολοι τοσο αυστηρα και μαλιστα για κατι που δεν εκαναν. Γιατι ομως ο Θεος να θυσιασει τον αγαπημενο του γιο προδιδοντας τον και απο πανω ; που βρισκεται εδω η αγαπη , η προθυμια για συγχωρεση , που βρισκεται η παντοδυναμια; ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τωρα τελευταια εχω βαθιες συζητησεις με τον εαυτο μου περι θεου . Ψαχνω στα μεγαλα βιβλιοπωλεια για σχετικα βιβλια αλλα δεν βρισκω τιποτα περα απο εκκλησιαστικα ..:mad: Εχει κανεις κανενα βιβλιο να μου προτεινει ??
Τη βίβλο...Με την σωστή ανάγνωση,σε κάνει τον πιό φανατικό άθεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Και ένα ωραίο τεστάκι.
Κάνετε αυτή την κουβέντα και θα δείτε συνέχεια το ίδιο αποτέλεσμα.

-Πιστεύεις στον Θεό;
-Ναι.
-Γιατί; :|


Και από εδώ και πέρα θα ακούσεις ένα σωρό ανόητες δικαιολογίες και όχι αιτιολογήσεις, οι οποίες έχουν πάντα κοινό άξονα το συναίσθημα και όχι τη λογική.
Είναι κανόνας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Και από εδώ και πέρα θα ακούσεις ένα σωρό ανόητες δικαιολογίες και όχι αιτιολογήσεις, οι οποίες έχουν πάντα κοινό άξονα το συναίσθημα και όχι τη λογική.
Είναι κανόνας!

Η λογική λέει πως ότι δεν γνωρίζω και φυσικά δεν μπορώ να εξηγήσω με λόγια διότι με ξεπερνάει...(πχ δημιουργία του κόσμου) το βαφτίζω ''Θεό''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Η λογική λέει πως ότι δεν γνωρίζω και φυσικά δεν μπορώ να εξηγήσω με λόγια διότι με ξεπερνάει...(πχ δημιουργία του κόσμου) το βαφτίζω ''Θεό''

Ελπίζω να το λες ειρωνικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ελπίζω να το λες ειρωνικά. :P

Σχεδόν ειρωνικά! Το άγνωστο σχεδόν πάντα θεοποιείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τωρα τελευταια εχω βαθιες συζητησεις με τον εαυτο μου περι θεου . Ψαχνω στα μεγαλα βιβλιοπωλεια για σχετικα βιβλια αλλα δεν βρισκω τιποτα περα απο εκκλησιαστικα ..:mad: Εχει κανεις κανενα βιβλιο να μου προτεινει ??

Ο χριστιανισμος βασιζεται στην Βιβλο , αρα αν δεν ισχυει αυτη δεν υπαρχει και η θρησκεια μας..? Βεβαια οταν ανοιξα μια τετοια ειδους συζητηση με τον θεολογο στο σχολειο μου ειπε οτι η βιβλος ειναι κατι το συμβολικο..?? Θα κλεψω ενα κομματι απο το βιβλιο μετρο 2033 σελ 301 '' λενε οτ ιτα κυρια γνωρισματα του θεου ειναι η ευσπλαχνια η καλοσυνη η προθυμια του να συγχωρει , οτι ειναι ο θεος της αγαπης και οτι ειναι παντοδυναμος. Κι ομως με την πρωτη κιολας εκδηλωση ανυπακοης ο ανθρωπος διωχτηκε απο τον παραδεισο κι εγινε θνητος. Επειτα δεν θεωρειται φριχτο που πεθαινει ενας τεραστιος αριθμος ανθρωπων και στο τελος ο Θεος στελνει το Υιο του για να σωσει τους ανθρωπους . Κι ο ιδιος ο γιος του πεθαινει με θανατο φοβερο και προτου πεθανει επικαλειται τον Θεο και ρωτα γιατι τον εγκατελειψε. Κι ολα αυτα γιατι ; Για να εξαγορασει με το ιδιο του το αιμα το αμαρτημα του πρωτοπλαστου , που ο Θεος ο ιδιος προκαλεσε και καταδικασε , και για να επιστρεψουν οι ανθρωποι στον παραδεισο και να αποκτησουν ξανα την αθανασια. Τοση φασαρια χωρις λογο αφου μπορουσαν να μην τιμωρηθουν ολοι τοσο αυστηρα και μαλιστα για κατι που δεν εκαναν. Γιατι ομως ο Θεος να θυσιασει τον αγαπημενο του γιο προδιδοντας τον και απο πανω ; που βρισκεται εδω η αγαπη , η προθυμια για συγχωρεση , που βρισκεται η παντοδυναμια; ''

Βασιλική μη προσπαθείς να εξηγήσεις το Χριστιανισμό με τη λογική διότι είναι αδύνατον. Αν τις δεις με κριτική σκοπιά οι ιστορίες του Χριστιανισμού και τις κάθε θρησκείας μπάζουν από παντού. Είναι γεμάτες αντιθέσεις και λογικά παράδοξα. Αυτές οι ιστορίες είναι χιλιάδων ετών και σκοπό είχαν να εξηγήσουν τον κόσμο στους τότε ανθρώπους. Η ιστορία με τον Αδάμ και την Εύα δεν είχε σκοπό να δείξει την αγάπη του Θεού αλλά να εμποτίσει του Εβραίους του 1000πχ ότι με το αίσθημα πως αν δεν υπακούς στον Θεό και κατ επέκταση στον ιερέα-άρχοντα-αφέντη σου τότε την πληρώνεις.

Ποτέ η θρησκεία δεν είχε τη λογική στο πλευρό της, πάντα βασιζόταν στο συναίσθημα των ανθρώπων για να επιβιώσει. Αν λειτουργούσαμε όμως με βάσει τι συναίσθημα τότε ή θα είχαμε εξαφανιστεί προ πολλού από τη Γη σαν ανθρώπινο είδος, ή θα ζούσαμε ακόμη στις σπηλιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Βασιλική μη προσπαθείς να εξηγήσεις το Χριστιανισμό με τη λογική διότι είναι αδύνατον.
Mα -κατά κανόνα- όσοι πιστεύουμε δεν αισθανόμαστε την ανάγκη να εξηγήσουμε τον Χριστιανισμό, γιατί πολύ απλά η έννοια
"Θεός" είναι βίωμα ψυχής.:eek: Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου θέση και εννοείται πώς δίνω χώρο σε κάθε διαφορετική άποψη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πιστευω ναι. Η ερωτηση που ειδα πολλες φορες ειναι ''γιατι πιστευεις;''
Γιατι θελω να πιστευω, γιατι μεσα απο αυτο περνω δυναμη.
'' και πως εισαι σιγουρος/η οτι υπαρχει;''
δεν με ενδιαφερει. Απο την στιγμη που αποφασιζεις οτι ολα αυτα ειναι αληθεια και ΝΑΙ πιστευεις δεν υπαρχει λαθος για εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πιστευω γιατι απλα ο Θεος δεν εγκαταλειπει ποτε κανεναν. Το κακο οτι πολλες φορες στρεφομαστε στο Θεο μονο για να ζητησουμε τη βοηθεια του οταν κατι δεν μας παει καλα. Παρολα αυτα ο Θεος ειναι παντα κοντα μας και μας συγχωρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πιστευω γιατι απλα ο Θεος δεν εγκαταλειπει ποτε κανεναν. Το κακο οτι πολλες φορες στρεφομαστε στο Θεο μονο για να ζητησουμε τη βοηθεια του οταν κατι δεν μας παει καλα. Παρολα αυτα ο Θεος ειναι παντα κοντα μας και μας συγχωρει.

^^ αυτο. Μου εχει τυχει απειρες φορες. Αλλα οντως.... Μολις τα βρουμε σκουρα ''Θεε μου βοηθα με'' και μολις περασουν τα δυσκολα παλι ξεχνας την πιστη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
^^ αυτο. Μου εχει τυχει απειρες φορες. Αλλα οντως.... Μολις τα βρουμε σκουρα ''Θεε μου βοηθα με'' και μολις περασουν τα δυσκολα παλι ξεχνας την πιστη σου.
Δεν λένε όλοι οι άνθρωποι "θεέ βοήθα" μόλις τα βρουν σκούρα όμως :P Για τον πολύ απλό λόγο ότι κάποιοι δεν πιστεύουν καν ότι υπάρχει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top