Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε θα επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου να πληρώσει κάποιος τον καφέ/ποτό/φαγητό μου και να νιώσω υποχρεωμένη να τον πληρώσω σε είδος... Επειδή ξέρω οτι οι περισσότεροι άντρες αυτό έχουν στο μυαλό τους, πολλές φορές έχω αρνηθεί κέρασμα (σε καφετέρια/μπαράκι κλπ). Κι ενώ αυτή η άποψη (η πληρωμή σε είδος) είναι τόσο εξευτελιστική για μια γυναίκα, υπάρχει γυναίκα που την ξέρει και την επικροτεί κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ok its nice να σε κερνανε στο πρωτο ραντεβου, αντε και σε κανενα ακομη,

προσωπικα θελω στον εργασιακο τομεα να σεβονται μια γυναικα οσο οποιοδηποτε ομολογο της ανεξαρτητα απο το φυλο του

θελω να αμοιβεται αναλογα με τη δουλεια της, τη δεοντολογια της και την αποδοση της.


θελω να αναγνωριζεται για την αξια της και οχι για την τσαχπινια της.

και θελω και στην καθημερινοτητα να συμβαινει αυτο.

θα δεχομουν την αποψη: πληρωνε εσυ γιατι εσυ εισαι αντρας, μονο απο κοπελες που "απο το πατρικο τους σπιτι πηγανε στο σπιτι του αντρα τους" και δεν εχουν δει τιποτα ενδιαμεσο.

οσες ειχαν την ευκαιρια να εχουν ιντερνετ, να ταξιδεψουν μερικες φορες και να μιλησουν και με 5 ανθρωπους και επιλεγουν αυτη τη συμπεριφορα, μου προκαλουν θλιψη.

και κανουν κακο στις υπολοιπες που θελουν να κανουν σχεση και οχι εμποριο.

ο ευνουχισμος ενος αντρα, αγαπητη μερικα ποστς απο πανω, δεν προκαλειται οταν δεν τον αφηνεις να πληρωνει, προκαλειται οταν του επισημαινεις με τη συμπεριφορα σου οτι το σημαντικοτερο εργαλειο του ειναι το πορτοφολι του ενω θεωρωντας σε δεδομενη αφηνει απροπονητο το πραγματικα σημαντικο, το μυαλο του!


για αυτο ενα τεραστιο νουμερο ζευγαριων βαριεται ελεεινα, γιατι προκληση δεν υπαρχει.

καποτε ισως να υπηρξε προκληση αλλου τυπου... κοιτα τι γκομενακι κυκλοφορω, κοιτα που πληρωνει παντα!

αλλα αυτο ληγει συντομα, το γκομενακι γινεται μπαζο (η αντικαταστασιμη) και ο τυπας βαριεται να πληρωνει.

θλιψη λεμε, θλιψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ω θεέ μου
ο άντρας μου κερνάει συχνά τους άντρες φίλους του όταν βγαίνουν έξω, να ανησυχώ; (εμότικον που κλαίει τρώγοντας τα νύχια του)

να μην ανησυχεις γιατι δεν ειναι δικο σου θεμα!! ειναι δικο του! εκεινοι τον κερνανε συχνα η εκεινος ειναι μονιμως με την τσεπη στο χερι??
γιατι αν ισχυει το δευτερο τοτε θα μπορουσαμε να πουμε πως προκειται για εκμεταλλευση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
να μην ανησυχεις γιατι δεν ειναι δικο σου θεμα!! ειναι δικο του! εκεινοι τον κερνανε συχνα η εκεινος ειναι μονιμως με την τσεπη στο χερι??
γιατι αν ισχυει το δευτερο τοτε θα μπορουσαμε να πουμε πως προκειται για εκμεταλλευση!!

Ενω οταν προκειται για ζευγαρι και του αντρα το χερι ειναι μονιμως στην τσεπη, ειναι κατι αλλο απο εκμεταλλευση?!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.


Ενω οταν προκειται για ζευγαρι και του αντρα το χερι ειναι μονιμως στην τσεπη, ειναι κατι αλλο απο εκμεταλλευση?!

εμενα ρωτας ή ρητορικη ερωτηση?
αν ρωτας εμενα, μονιμως?
ναι ειναι κι αυτο εκμεταλλευση! το πα αλλωστε παραπανω!


αλλα οπως ξαναειπα, η κουβεντα αυτη ειναι τεραστια και ξεκινα απο πολυ βαθια ενστικτα της διαφορετικοτητας των φυλων! δε μιλαμε για παρεα αγορακια με αγορακια και κοριτσακια με κοριτσακια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε ποια βασικα ενστικτα της διαφορετικοτητας των φυλων αναφερεσαι που εχουν να κανουν με το ποιος πληρωνει στις εξοδους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σε ποια βασικα ενστικτα της διαφορετικοτητας των φυλων αναφερεσαι που εχουν να κανουν με το ποιος πληρωνει στις εξοδους?

νομιζω τα εχω γραψει πιο πανω και δεν μπορω να καταλαβω γιατι επειδη διαφωνω με πολλες αποψεις πρεπει ναπολογηθω για αυτη μου την αποψη.
τελοσπαντων, ειχα γραψει πιο πανω και θαναι και η τελευταιαφορα που θα το πω.
αντρας σκεφτεται με το κατω κεφαλι στα πρωτα ραντεβου κι οχι μονο αλλα γενικα(κι οχι για την παρεα της οπως ειπωθηκε κατι που δεν πιστευω) το κινητρο ειναι ενα και το αυτο.
αντιθετα η γυναικα σαν πιο ρομαντικη αν θελεις, συνηθως σκεφτεται με το πανω κεφαλι και το συναισθημα.
σχετικα με τις εξοδους απο τη στιγμη που ο αντρας θελει να τη ξαπλωσει στο κρεβατι υποσυνειδητα (και συνειδητοτατα βεβαια) θα πρεπει να κανει την κινηση να πληρωσει τον καφε της. ετσι γινοταν παντα.
και φυσικα δε μπορω να πιστεψω αυτα που λενε- μαρεσει η παρεα της, κλλπ. αφου σκοπος ειναι αλλος και για να το κερδισει κανει αυτο.
εγω το επιτρεπω στον αντρα κανοντας ομως παντα την κινηση νανοιξω πορτοφολι. αν ομως δω πως δεν το κανει με εξοργιζει, οπως εξοργιζει πολλες αλλες. αληθεια γιατι τις εξοργιζει? εχει σκεφτει ΓΙΑΤΙ πληρωνει ο αντρας? επειδη ειναι ντζεντλμαν η επειδη θελει νασκει εξουσια? εγω γιατι να του το απαγορεψω? ας ασκει, αυτο θελω κι εγω.

αυτα για τα ραντεβου.

στη σχεση συμβαινει κατι παρομοιο μονο που εκει πλεον παιζεται και το συναισθημα. δηλαδη ο αντρας συνηθως πληρωνει τα περισσοτερα και η γυναικα ξεχρεωνει διαφορετικα ειτε με ενα καλο δωρο ειτε με ενα καλο κρεβατι. ειναι συντηρητικες οι αποψεις μου ομως με οσους τοχω συζητησει στην αρχη αντιδρουν(αντρες) αλλα στο τελος εμμεσα η αμεσα συμφωνουν και φυσικα το χω παρατηρησει απο τις δικες μου σχεσεις ειτε μακροχρονες ειτε περιστασιακες και φιλων!!

βεβαια αυτο αδικει τη γυναικα, αλλα ετσι ειναι. εξοργιζει τη γυναικα και την μειωνει αλλα αν το καλοσκεφτεις δεν την μειωνει τελικως, αλλα τοτε ειναι που την φερνει ισα με τον ανδρα. κι ετσι ο καθενας τους ρολους τους.

αλλα αναμενομενες οι αντιδρασεις ειδικα απο γυναικες που εργαζονται σημερα και ειναι οικονομικα ανεξαρτητες. εγω το βλεπω περοσσοτερο,παρολο που εργαζομαι κι εχωπολλες φιλοδοξιες, απο την πλευρα του ανδρα.

τωρα, θα ξαναπω πως εφοσον υπαρχουν αναγκες βοηθα και η γυναικα. βοηθα, δε δινει οπως ο αντρας.
οπως η γυναικα μεγαλωνει τα παιδια κι ο αντρας ειναι συνεργασιμος εκει. ειναι διαφορετικοι, ισοι μεν αλλα με ρολους.
αυτους τους ρολους πρεπει να παψουμε να κλεβουμε απο τους αντρες.

η γιαγια μου και η θεια μου και δεν ξερω γω ποια αλλη μεγαλυτερη καλα τα λεγε αλλα δεν την ακουγα, οταν αρχισα να σκεφτομαι οσα μου χει πει, τοτε τα πηγα καλυτερα με το ανδρικο φυλο. δεν υπαρχει αδελφη ψυχη στις σχεσεις μας με τους αντρες. αυτα τα κανουμε με τις φιλες μας.

(να συμπληρωσω, συμφωνουσε και ''παπους και θειος αλλα στην αλλη πλευρα του σπιτιου. η γιαγια τα λεγε χαμηλοφωνα, ο παππους φωναχτα..'' ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Το συμπέρασμα από όλα τα παραπάνω είναι ότι απλά αναπαράγεται ένα στερεότυπο και όχι ότι αυτή είναι η φύση / ένστικτο του άντρα και της γυναίκας. Jesus δλδ :P

Ιδού και μερικές αντιφάσεις.
ΠΑΡΑΔΟΣΗ / ΚΟΙΝΩΝΙΑ
Εσυ πιστευεις πως αρεσει στους αντρες η γυναικα να βγαζει χρημα και να τους ταιζει και να τους κερνα τους καφεδες και φαι?
οχι, απο παραδοση ο αντρας πληρωνει και η γυναικα ναι πληρωνει σε ειδος, ετσι το ονομαζεις εσυ.εγω το ονομαζω αλλιως,
Μη παμε να χαλάσουμε την παράδοση, κατ αυτό τον τρόπο θα ισοπεδώσουμε ο,τι υπάρχει ιερότερο, την αυθεντικότητα του άντρα.
ειναι συντηρητικες οι αποψεις μου ομως με οσους τοχω συζητησει στην αρχη αντιδρουν(αντρες) αλλα στο τελος εμμεσα η αμεσα συμφωνουν και φυσικα το χω παρατηρησει απο τις δικες μου σχεσεις ειτε μακροχρονες ειτε περιστασιακες και φιλων!!
(συντηρητικές απόψεις = παράδοση, όχι φύση/ ένστικτο)

ΦΥΣΗ / ΕΝΣΤΙΚΤΟ
πιστευω στην ισοτητα αλλα σε καποια πραματα οπως και να το κανουμε δε γινεται οσο και να χτυπιομαστε να υπαρξει ισοτητα.
αν πας και ανοιγεις μονιμως το πορτοφολι(5 στις δεκα σου λεω εγω) ο αντρας δε θα το σκεφτει οπως εσυ κι εγω. εμεις οι κοπελες ειμαστε διαφορετικες στις συναλλαγες μας γιατι εχουμε κοινο νου.
ε οι αντρες δεν ειναι ετσι.
αυτο που εξακολουθω γενικως να παρατηρω ειναι πως ναι αλλαζουν οι εποχες αλλα οι ανθρωποι μενουν ιδιοι και οι διαφορετικοτητες των φυλων επισης.

EXTRAS
πιστευω στην ισοτητα αλλα σε καποια πραματα οπως και να το κανουμε δε γινεται οσο και να χτυπιομαστε να υπαρξει ισοτητα.
βεβαια αυτο αδικει τη γυναικα, αλλα ετσι ειναι. εξοργιζει τη γυναικα και την μειωνει αλλα αν το καλοσκεφτεις δεν την μειωνει τελικως,αλλα τοτε ειναι που την φερνει ισα με τον ανδρα. κι ετσι ο καθενας τους ρολους τους.
ειναι διαφορετικοι, ισοι μεν αλλα με ρολους.
αυτους τους ρολους πρεπει να παψουμε να κλεβουμε απο τους αντρες.
--------------------------
Τελικά ο άντρας γουστάρει πληρώνει επειδή από τη φύση αυτό είναι το ένστικτό του ή λόγω παράδοσης & στερεοτύπων;

Με άλλα λόγια λοιπόν, όχι μόνο αναπαράγεται το στερεότυπο, αλλά επιδιώκεται και ο στιγματισμός των ατόμων που δε γουστάρουν αυτόν τον μέσο τρόπο σκέψης.
Για άντρες: είναι ευνουχισμένος, δεν είναι άντρας, το όπλο του είναι το πορτοφόλι και χάρη στο χρήμα που σκάει νιώθει και είναι κυρίαρχος
Για γυναίκες: η γυναίκα αυτή πληρώνει "διαφορετικά", το όπλο της είναι η τσαχπινιά

Δε μπορείτε να καταλάβετε ότι όχι μόνο η όλη στάση σας δεν είναι συνειδητοποιημένη (αλλά εν τω βάθη αντιφατική), αλλά επιδιώκετε να σχηματίζετε μία πραγματικότητα και να την επιβάλλετε στους άλλους;
η γιαγια μου και η θεια μου και δεν ξερω γω ποια αλλη μεγαλυτερη καλα τα λεγε αλλα δεν την ακουγα, οταν αρχισα να σκεφτομαι οσα μου χει πει, τοτε τα πηγα καλυτερα με το ανδρικο φυλο. δεν υπαρχει αδελφη ψυχη στις σχεσεις μας με τους αντρες. αυτα τα κανουμε με τις φιλες μας.
Κάποιοι είναι πιο ισχυρογνώμονες, πιστεύουν κάτι και παλεύουν γι' αυτό ακόμα κι αν έχει ως αντίτιμο να δυσκολευτούν να βρουν ταίρι.
Γιατί δεν αποδέχεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δε σκέφτονται σαν εσάς; :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
αγαπητη μου αυτα τα λενε οι γυναικες, δε μου κανει εντυπωση η εκπληξη σου κι οσοι αντρες εχουν την αποψη αυτοι εχουν ηδη ευνουχιστει, κατα τη γνωμη μου.

Θα πω και εγω την αποψη μου,αν και ηδη ευνουχισμενος οπως μολις ενημερωθηκα..

θελουν να νιωθουν απο πανω. σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι αλλα κατα πλειοψηφια εμπειρικα παντα απο φιλους κι εμενα.

Μηπως καποιες γυναικες με τον δικο σου τροπο σκεψης θελουν να νιωθουν απο κατω?Το αν ειναι Αντρας ο αλλος απο το κερασμα θα το δειξει?Και αυτο το πανω και το κατω χερι να πω την αληθεια μου ποτε δεν το καταλαβα..Το χερι δεν εχει σχεση με το φυλο και επισης σε μια σχεση δεν εχει παντα το ενα μελος το πανω χερι..

αν αυτος πληρωνει πολλες φορες εσυ θα του κανεις καπιοιο αλλο δωρο, ειτε λεγεται καλο σεξ με περιεργα και προστυχα

Δλδ αν δεν σε κερασει θα του κανεις κακο σεξ? Κοπελια ηρεμα,γιατι ηδη εχω μεγαλη τριχοπτωση και δεν θελω να τις χασω ολες τις τριχες..:D Παντως εγω μια κοπελα που θα σκεφτοταν οτι επειδη την κερασα θα μου κανει καλο και προστυχο σεξ δεν θελω καν να την ξερω..

αυτο που εξακολουθω γενικως να παρατηρω ειναι πως ναι αλλαζουν οι εποχες αλλα οι ανθρωποι μενουν ιδιοι και οι διαφορετικοτητες των φυλων επισης.

Εδω ενας εισαι και αλλαζεις συνεχως με τα χρονια..Και εσυ μου λες οτι γενικα ο ανθρωπος μεσα στο περασμα των αιωνων δεν αλλαζει??

μην εισαι τοσο σιγουρη γιαυτο λαβ. ποτε δεν ξερεις τι κινητρα κρυβει ο καθενας εχοντας μια σχεση.
δεν ειναι ολες οι σχεσεις καθαρες.

Καθαρη σχεση: Πληρωσε μου αγαπη μου το κοκτειλ μου και θα δεις το βραδυ προστυχο σεξ..Ουτε το αζαξ τετοια καθαριοτητα..

εγω το επιτρεπω στον αντρα κανοντας ομως παντα την κινηση νανοιξω πορτοφολι. αν ομως δω πως δεν το κανει με εξοργιζει, οπως εξοργιζει πολλες αλλες. αληθεια γιατι τις εξοργιζει? εχει σκεφτει ΓΙΑΤΙ πληρωνει ο αντρας? επειδη ειναι ντζεντλμαν η επειδη θελει νασκει εξουσια? εγω γιατι να του το απαγορεψω? ας ασκει, αυτο θελω κι εγω.

Οσον αφορα την αποψη μου,αν και την εχω ξαναπει, ειναι οτι θεωρω μιζερο να βγαζεις συμπερασματα στο πρωτο ραντεβου με βαση τον κωλολογαριασμο..Εμενα μου αρεσει να κερασω αν γουσταρω την αλλη σαν ατομο και περασω καλα στο ραντεβου (οπως μου αρεσει να κερναω και φιλους),αλλα δεν αντεχω στην σκεψη οτι η αλλη θα χαλαστει αν δεν την κερασω..Αυτο που λες δλδ οτι θα εξοργιστεις..Γι'αυτο αν ξαναβγω ποτε πρωτο ραντεβου σκεφτομαι να μην κερασω,μονο και μονο για να δω πως το σκεφτεται η αλλη το θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Γι'αυτο αν ξαναβγω ποτε πρωτο ραντεβου σκεφτομαι να μην κερασω,μονο και μονο για να δω πως το σκεφτεται η αλλη το θεμα..
Πρόσεχε μη το παρακάνεις και πέσεις σε καμία που τα περιμένει όλα όλα :P:P

(βέβαια στο video δε φταίει η κοπελίτσα που έφαγε την πόρτα, αλλά whatever :P )

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ οι επιστήμονες που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους μελετώντας ποιές από αυτές τις συμπεριφορές και ρόλους των φύλων είναι κοινωνικές κατασκεύες και ποιά εγγενή, και δεν έχουν καταλήξει ακόμα για πολλά εξ'αυτών (ενδιαφέρον αρθράκι επ'αυτού: https://www.newsweek.com/id/214834), η mindcircus και η θεία της κατέληξαν ήδη.
Ε, αφού τραβάει περισσότερα αρσενικά αυτή η συμπεριφορά, φύση θα ναι, δε γίνεται.

Και οι εξαιρέσεις;; Τι θα κάνουμε με τη συμμορία αυτή βάρβαρων γεγονότων που έρχονται να καταστρέψουν την όμορφη μας θεωρία; Ε, αυτοί είναι οι ευνουχισμένοι! Έτσι ήταν κι αυτοί πριν (αλήθεια σας λέω, πιστέψτε με!) αλλά κάποια φεμινίστρια σκύλα τους συμπεριφέρθηκε ως ίσους (πως τόλμησε η σιχαμένη!) και τους ...ευνούχισε τους καημένους :'(

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
σε πληροφορω αρεσει πολυ στον αντρα ναχει το πανω χερι.
του αρεσει κι εγω γιανα μαι με καποιον κανω αυτα που του αρεσουν.
Υπέρτατη αξία το "να είμαι με κάποιον", όλα θυσιάζονται στο βωμό αυτού! Αναρωτιέμαι mindcircus αν ο άλλος έχει αντίστοιχη λογική για τα όσα αρέσουν σε σένα. Μα τι λέω η βλάσφημη;;; Γυναίκα και να έχει δικά της θέλω; Παπαπαπα!

Αυτό που δεν κατάλαβα (είμαι και λίγο χαζή βλέπετε, γι'αυτό μάλλον είμαι κι εγώ μια από αυτές τις σιχαμένες τις φεμινίστριες -- φτού φτου στον κόρφο μας) είναι το εξής: Οκ, έστω ότι ο άντρας νιώθει καλύτερα να πληρώνει. Από το "τον αφήνω να πληρώνει γιατί νιώθει καλύτερα" στο "όποιος δεν πληρώνει είναι ευνουχισμένος" υπάρχει τεράστια απόσταση. Το να δέχεσαι κάτι για να μην κακοκαρδίσεις τον άλλο από το να το απαιτείς και να θεωρείς ότι έτσι πρέπει να γίνει, έχει τεράστια απόσταση. Πώς τη διανύσαμε, δεν το κατάλαβα :redface:


Πάντως για να σοβαρευτώ και λίγο, η μαγκιά δεν είναι να σε λατρεύουν οι άντρες επειδή λες και κάνεις αυτά που πιστεύουν και θέλουν να ακούσουν αγαπητή mindcircus. Η μαγκιά είναι να σε λατρεύουν επειδή τους πείθεις ότι αυτά που λες και πιστεύεις εσύ είναι σωστά (προφανώς όχι πάντα, κανένας -- m or f-- δεν έχει το αλάθητο). ;) Το πρώτο είναι απλά ο εύκολος δρόμος, αλλά όπως κάθε εύκολος δρόμος, έχει tradeoffs. Κάτι θυσιάζεις για αυτή την ευκολία. Το τι είναι αυτό το αφήνω ως άσκηση στον αναγνώστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Δε μας εξηγεις το σκεπτικο σου, μηπως και καταλαβουμε τουλαχιστον τι εννοεις?
Απο ποτε ειναι μεμπτο το να ειναι καποιος ευαισθητος και ρομαντικος?

Θελει και ρώτημα? :D

Αν ο ανδρας δειχνει τρυφερος,ευαισθητος,ρομαντικος και τα (αμιγώς γυναικεια) συναφη,πέφτει στα ματια των γυναικών,που (συνηθως) τον θελουν στιβαρό,σοβαρό κλπ κλπ....δηλ. πεφτει κατακόρυφα και η εκτιμηση που τρέφουν. Χαλαει η ανδρική εικόνα που εχουν για αυτόν.:)

Τι χαλάει δηλ.,που έχει ήδη χαλάσει!....;)

παμε να πληρωσουμε και παω να βγαλω χρηματα. ανοιγει κι αυτος τοπορτοφολι και κει που λεω απο μεσα μου- ωραια, θα πληρωσει στο πρωτο ραντεβου ουαν ποιντ- τι μου λεει-
μηπως εχεις να μου συμπληρωσεις εναμισυ ευρω γιατι δε μου φτανουν??


:laugh::laugh::loltooth:

:D:D:D

Τι κόπανος!!!

Τελικά επιβεβαιώνεται ο γενικός κανονας: oι πλούσιοι / έχοντες εχουν τελικά πιο πολλά καβουρια στην τσέπη απο τους φτωχούς / λιγότερο εχοντες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κάποιοι είναι πιο ισχυρογνώμονες, πιστεύουν κάτι και παλεύουν γι' αυτό ακόμα κι αν έχει ως αντίτιμο να δυσκολευτούν να βρουν ταίρι.
Γιατί δεν αποδέχεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δε σκέφτονται σαν εσάς; :hmm:

-petros

αγαπητε μου πετρο, ολα ειναι ζητημα επιλογων και μεσα απο αυτες, αν κι εφοσον κρινεις για το ατομο σου πως ειναι σωστες τοτε νιωθεις και καλα!
Το ζητουμενο αλλωστε ειναι αυτο, ο,τι κανεις να το κανεις συνειδητοποιημενα, μονο ετσι θα νιωθεις καθημερινα ευτυχης, εστω υγιης με την σκεψη σου!
οσο για το πρωτο κομματι σου εχω μαθει, να προσπαθω να πειθω καποιον που θελει φυσικα!...επιχειρηματολογωντας!:)
προσωπικα ειμαι ενας ανθρωπος που δεχεται τη διαφορετικοτητα και την συζητω επι του τραπεζιου!οποτε αυτο με την αποδοχη, ακυρο!!


Θα πω και εγω την αποψη μου,
]

Jrot, λυπαμαι που ενιωσες ευνουχισμενος δεν ηταν η προθεση μου, μπορεις να με θεωρησεις ασχετη επι του θεματος και να μη δωσεις βαση, να πιστευεις αυτα που θελεις! αυτο κανουμε ολοι μας!!Πιστευουμε αυτα που θελουμε κι οσα θελουμε!! Ειναι η επιλογη μας!
οσο για την ανθρωπινη αλλαγη, θεωρω πως οι ανθρωπινες συμπεριφορες αλλαζουνε μερα με τη μερα, χρονο με το χρονο, οι ανθρωπινοι χαρακτηρες δεν αλλαζουν ποτε!!
Μου αρεσει ο αντιλογος και σε καμια περιπτωση δε θα συμμετειχα σε ενα φορουμ αποψεων αν δεν υπηρχαν διαφωνιες, χρειαζεται σασπενς ναναβουν τα αιματα!
το κακο ειναι να επικρινεις, ολα τα αλλα ειναι εντελως φυσιολογικα!:)

Θελει και ρώτημα? :D

Τελικά επιβεβαιώνεται ο γενικός κανονας: oι πλούσιοι / έχοντες εχουν τελικά πιο πολλά καβουρια στην τσέπη απο τους φτωχούς / λιγότερο εχοντες....

7 ημερε δε μπορω να κανω διαφορετικα απο το να συμφωνησω αλλη μια φορα μαζι σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
τοτε ειναι που την φερνει ισα με τον ανδρα

Αν ένα κρεβάτι με κάνει ίση με έναν άντρα, μη σώσω και γίνω ίση του!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν ο ανδρας δειχνει τρυφερος,ευαισθητος,ρομαντικος και τα (αμιγώς γυναικεια) συναφη,πέφτει στα ματια των γυναικών,που (συνηθως) τον θελουν στιβαρό,σοβαρό κλπ κλπ....δηλ. πεφτει κατακόρυφα και η εκτιμηση που τρέφουν. Χαλαει η ανδρική εικόνα που εχουν για αυτόν.

σωστόος,η πολλη ευγενεια βλαπτει για τον ανδρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Συνεχίζω να συμφωνώ με κάτι που είχε πει παλαιότερα η Κουέ: Το λογικό είναι να κεράσει αυτός που έκανε την πρόσκληση. Δε μπορεί π.χ. εγώ να σε καλέσω να πάμε στο Ledra Marriot και μετά να έχω την απαίτηση να πληρώσεις... :hmm:

Σωστό. Η κουέ μάλιστα είχε δώσει σε αυτά τα πλαίσια ένα τραβηγμένο παράδειγμα, ότι αν καλείς σπίτι σου για φαγητό φυσικά και δεν περιμένεις να σου φέρουν τα υλικά οι καλεσμένοι από το σούπερ μάρκετ.

Πριν ενα μήνα μάλιστα μου έτυχε και αυτό. Καλεσμένη για μπάρμπεκιου με 2 άλλες φίλες στο σπίτι ενός φίλου. Ήρθε και μας πήρε επειδή το σπίτι ήταν εξοχικό εκτός πόλης και δύσκολο να το βρούμε.
Εμείς είχαμε ήδη αγοράσει τα γλυκά, αναψυκτικά, κρασιά γιατί προφανώς όταν πας κάπου καλεσμένος δεν πας με άδεια χέρια. Ο οικοδεσπότης δεν είχε προλάβει να κάνει τα ψώνια και σταματάει σε κατάστημα για να αγοράσει τα σχετικά. Κατεβαίνουμε και μεις ώστε να τον βοηθήσουμε με την επιλογή των υλικών και στο ταμείο βγάζει χρήματα η μία από μας - κάθαρα για λόγους ευγενείας -και ο οικοδεπότης όχι μόνο την άφησε αδιαμαρτύρητα να πληρώσει αλλά δεν προσφέρθηκε καν μετά να της δώσει τα χρήματα.
Κοινώς μας κάλεσε και πληρώσαμε τα πάντα. Η πρόσκληση να σημειώσω δεν ήταν του τύπου παραχωρώ την αυλή για ψήσιμο και βάζουμε τα υλικά όλοι μαζί. Ήταν μια τυπική πρόσκληση για φαγητό σε σπίτι.

Διαπιστώνω συνεχώς και με θλίβει απεριόριστα ότι οι άντρες εκμεταλλεύονται πλέον στο έπακρο το θέμα της ισότητας σε σημείο που όχι μόνο να χάνεται η στοιχειώδης κοινωνική ευγένεια αλλά το θέμα -για μένα- να έχει καταντήσει πλεόν αηδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Prime γιατι συγχεεις την ισοτητα σε μια σχεση με μια ιστορια που σου ετυχε με εναν τσιγκουνη και μιζερο ανθρωπο?

Διαπιστώνω συνεχώς και με θλίβει απεριόριστα ότι οι άντρες εκμεταλλεύονται πλέον στο έπακρο το θέμα της ισότητας σε σημείο που όχι μόνο να χάνεται η στοιχειώδης κοινωνική ευγένεια αλλά το θέμα -για μένα- να έχει καταντήσει πλεόν αηδία.

Μπορεις ξεκαθαρισεις λιγο με κανενα παραδειγμα τι εννοεις ακριβως?

Γιατι πχ αν ενας αντρας ειναι μιζερος με τα λεφτα και τσιφουτης,σε παλιοτερες εποχες αντε να κερνουσε κανα 2 φορες επειδη ετσι ηταν η συνηθεια,αλλα μετα δεν θα εβγαζε τον πραγματικο του εαυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Διαπιστώνω συνεχώς και με θλίβει απεριόριστα ότι οι άντρες εκμεταλλεύονται πλέον στο έπακρο το θέμα της ισότητας σε σημείο που όχι μόνο να χάνεται η στοιχειώδης κοινωνική ευγένεια αλλά το θέμα -για μένα- να έχει καταντήσει πλεόν αηδία.

Διαβλέπω μια αντίφαση. Πώς είναι δυνατόν να λέμε ότι το φύλο το οποίο (έστω σωστά, δεν είναι αυτό που εξετάζω εδώ) τις τελευταίες δεκαετίες έχει παραχωρήσει το μεγαλύτερο μέρος από τα κεκτημένα που κατείχε για αιώνες, "εκμεταλλεύεται" τη διαδικασία η οποία του τα αφαίρεσε;

Επίσης, διαβλέπω μια ανεπίτρεπτη γενίκευση, η οποία είναι αρκετά προφανής και δεν χρειάζεται να επεκταθώ.

Κάτι άλλο: Η τσιφουτιά είναι μόνο αντρικό χαρακτηριστικό; Γυναίκες ματζίρισσες δεν υπάρχουν; Διότι το περιστατικό που περιγράφεις θα μπορούσε κάλλιστα να έχει ως πρωταγωνίστρια κάποια γυναίκα, δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερα αντρικό σ' αυτό.

Τέλος, με την ίδια λογική, θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει ότι οι γυναίκες εκμεταλλεύονται την ισότητα, η οποία ισχύει μόνο σε όσα θέσφατα του αντροκρατικού προτύπου τις βλάπτουν, ενώ αντίθετα απαιτούν τη διατήρηση όσων σημείων του ίδιου προτύπου τις ευνοούν, με το πρόσχημα της κοινωνικής ευγένειας, του να είναι κάποιος "κύριος" (αλλά όχι και αφέντης, μην ξεχνιόμαστε), ή του μη ευνουχισμού. Θα είχε άδικο άραγε, διαβάζοντας το παρόν θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Παραδείγματα έδωσα σε προηγούμενα ποστ.
Έχω ακούσει και ατάκες του τύπου : 1) "πλήρωσε εσύ, έχεις λεφτά'' , τη στιγμή που έρχεται ο λογαριασμός και βγάζουμε και οι δυο να πληρώσουμε. Χαριτολογόντας βέβαια αλλά ...
2) σε κοντινό ταξίδι αυθημερόν μετά από πρόσκλησή του,"βάζω εγώ τη βενζίνη, κερνάς τους καφέδες?'' , με ερωτηματικό βέβαια διατυπωμένη και αφού είχαμε ήδη ξεκινήσει. Το ότι θα προσφερθώ να κάνω κίνηση να κεράσω είναι αυτονόητο αλλά ξέρεις όταν ο άλλος μου χρεώνει και τα μισά της βενζίνης -1 ώρα το πολύ συνολικά πήγαινε-έλα- και για ισοφάρισμα ζητάει να του πληρωσω τους καφέδες, ε μα ΕΛΕΟΣ.
3) το καλύτερο: στα πλαίσια του να με βοηθήσει κάποιος επειδή είχα περιορισμένο χρόνο, προθυμοποιήθηκε να παέι στο σούπερ μάρκετ να μου πάρει 5 πράγματα. Φυσικά και έδωσα τα χρήματα προκαταβολικά και για παν ενδεχόμενο το ποσό ήταν αρκετά μεγαλύτερο από την αξία των προιόντων. Ρέστα δεν είδα ποτέ.

Οι τρεις παραπάνω περιπτώσεις αφορούν τρία διαφορετικά άτομα.
'Αρχισα να αναρωτιέμαι αν τραβάω τέτοιους τύπους αλλά συμβαίνουν και σε άλλες και έχω πολλά παραδείγματα.
Οπότε ας πούμε ότι πολλοί άντρες συμπεριφέρονται κατ' αυτόν τον τρόπο για να μην γενικεύουμε κιόλας. Επίσης τέτοια συμπεριφορά πριν από 30 χρόνια θα ηταν ανεπίτρεπτη είχε δεν είχε η γυναίκα λεφτά.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διαβλέπω μια αντίφαση. Πώς είναι δυνατόν να λέμε ότι το φύλο το οποίο (έστω σωστά, δεν είναι αυτό που εξετάζω εδώ) τις τελευταίες δεκαετίες έχει παραχωρήσει το μεγαλύτερο μέρος από τα κεκτημένα που κατείχε για αιώνες, "εκμεταλλεύεται" τη διαδικασία η οποία του τα αφαίρεσε;

Επίσης, διαβλέπω μια ανεπίτρεπτη γενίκευση, η οποία είναι αρκετά προφανής και δεν χρειάζεται να επεκταθώ.

Ρωτάς πώς είναι δυνατόν, αλλά δεν λαμβάνεις υπόψιν σου, περιπτώσεις ανδρών που ενώ δεν πιστεύουν κατά βάθος στην ισότητα, (άρα σε προσωπικό επίπεδο δεν έχουν κάνει καμία ουσιαστική παραχώρηση κεκτημένων) την εκμεταλλεύονται μια χαρά όταν τους βολεύει, καλή ώρα, στο οικονομικό.

Παράδειγμα έδωσα παραπάνω:

Επειδή σ' αυτήν την κενωνία για ένα κούτελο ζούμε, είναι πιο σημαντική η γνώμη που θα σχηματίσει το γκαρσόνι και η παρέα σου για σένα, παρά η συνοδός σου. Έτσι έβγαζε να πληρώσει στα μαγαζιά αρνούμενος εμφατικά να δώσω χρήματα και στο σπίτι έκανε λογαριασμό και μου έλεγε "μου χρωστάς τόσα".

Από κοινωνιολογικής άποψης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. :D Δείχνει πως ο συγκεκριμένος, ικανοποιούσε την κοινωνική επιταγή με την οποία προφανώς γαλουχήθηκε και θέλει τον άνδρα να πληρώνει, ενώ ταυτόχρονα εκμεταλλευόταν την μοντέρνα άποψη που θέλει το ζευγάρι να μοιράζεται τα έξοδα.


Φυσικά, κάθε γενίκευση είναι ανεπίτρεπτη, ...αρκεί αυτό να ισχύει απ' όλες τις πλευρές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top