Πουλάει το σεξ στη διαφήμιση;

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το σεξ χρησιμοποιείται κατά κόρον στη διαφήμιση. Γιατί όμως; Πουλάει το σεξ; Ποια είναι η γνώμη σας;

Προς μελέτη :) :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Επίσης, απορία μου : γτ όλα τα υποσυνείδητα μηνύματα στις διαφημίσεις έχουν αναφορά στο σεξ? Τι σχέση έχει? Γτ ένα προϊόν έχει ανάγκη την υποσυνείδητη αυτή αναφορά για να πουλήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Επίσης, απορία μου : γτ όλα τα υποσυνείδητα μηνύματα στις διαφημίσεις έχουν αναφορά στο σεξ? Τι σχέση έχει? Γτ ένα προϊόν έχει ανάγκη την υποσυνείδητη αυτή αναφορά για να πουλήσει?

Εφόσον ένα μήνυμα είναι υποσυνείδητο, όπως λες, τότε πώς ξέρεις ότι υπάρχει; Το υποσυνείδητο μήνυμα, εξ αντικειμένου, δεν είναι συνειδητό.

Εν πάση περιπτώσει, η χρήση των λεγόμενων υποσυνείδητων μηνυμάτων στη διαφήμιση είναι ουσιαστικά -"for all practical purposes" που λένε και οι Αγγλοσάξονες- μύθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Στην παρακάτω εικόνα (η οποία σημειωτέον είναι γυρισμένη ανάποδα), παρατηρούμε κάτι υποσυνείδητο ή συνειδητό? :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στην παρακάτω εικόνα (η οποία σημειωτέον είναι γυρισμένη ανάποδα), παρατηρούμε κάτι υποσυνείδητο ή συνειδητό? :hmm:


Αν το πού παραπέμπει αυτή η εικόνα δεν είναι κάτι φανερό σε όλους όσοι τη βλέπουν, τότε μάλλον το δικό μου μυαλό είναι συνεχώς στο σεξ! :D. Ας μη βαφτίζουμε ως υποσυνείδητα μηνύματα τις διάφορες χαζομαρούλες κάποιων διαφημιστών.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι η παραπομπή στο αντίστοιχο post στο blog μου εξηγεί πλήρως την άποψή μου για τα "υποσυνείδητα μηνύματα" στη διαφήμιση, οπότε δεν νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να επαναλαμβάνομαι. Άλλωστε, αυτό το θέμα δεν έχει να κάνει με τα "υποσυνείδητα μηνύματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Για τον ερωτισμό κ το σεξ στις διαφημίσεις :

"... απαντά ο διάσημος Άγγλος ανθρωπολόγος Nτέσμοντ Mόρις. "H διαφήμιση δεν είναι παρά ο καθρέφτης της κοινωνίας, κι αυτό που κάνει είναι να αναπαράγει τα κυρίαρχα μοντέλα συμπεριφοράς. Σήμερα το σεξ έχει πάψει να είναι κάτι το ιερό και συνδεδεμένο αποκλειστικά με την αναπαραγωγή. Έχει γίνει ένα παιχνίδι, κάτι που ο καθένας δικαιούται να βιώνει ελεύθερα, χωρίς αναστολές ή αισθήματα ενοχής. Το μόνο που κάνει η διαφήμιση είναι να αναπαράγει αυτή την κοινωνική τάση"." Πηγή : Focus

Όπως προβλέπουν οι ειδικοί, σύντομα να φτάσουμε στην ακραία κατάσταση όπου δε θα βλέπουμε μόνο γυμνά σώματα να μιμούνται απλά την ερωτική πράξη, αλλά αυτή καθαυτή τη συνουσία. Λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όπως προβλέπουν οι ειδικοί, σύντομα να φτάσουμε στην ακραία κατάσταση όπου δε θα βλέπουμε μόνο γυμνά σώματα να μιμούνται απλά την ερωτική πράξη, αλλά αυτή καθαυτή τη συνουσία. Λέτε?

Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Απίθανο ίσως, αδύνατο όχι. Προσωπικώς, πάντως, δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε σε τέτοιο σημείο καθώς, σε μια τέτοια περίπτωση, θα χανόταν το "εξιτάρισμα", η φαντασίωση που προκαλούν οι σέξι διαφημίσεις. (Κατά το "το ημίγυμνο είναι πιο ερεθιστικό από το γυμνό").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το σεξ χρησιμοποιείται κατά κόρον στη διαφήμιση. Γιατί όμως; Πουλάει το σεξ; Ποια είναι η γνώμη σας;
Επίσης, απορία μου : γτ όλα τα υποσυνείδητα μηνύματα στις διαφημίσεις έχουν αναφορά στο σεξ? Τι σχέση έχει? Γτ ένα προϊόν έχει ανάγκη την υποσυνείδητη αυτή αναφορά για να πουλήσει?
Γιατί αυτό λείπει. Ένα καλό, υγιέστατο, χωρίς τύψεις σεξ. Όσο πιο πολύ το συναντάς μπροστά σου μέσο διάφορων εικόνων και πληροφοριών, τόσο πιο πολύ «μπουκτιζεις» χωρίς καν να έφαγες.:P
Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Απίθανο ίσως, αδύνατο όχι. Προσωπικώς, πάντως, δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε σε τέτοιο σημείο καθώς, σε μια τέτοια περίπτωση, θα χανόταν το "εξιτάρισμα", η φαντασίωση που προκαλούν οι σέξι διαφημίσεις. (Κατά το "το ημίγυμνο είναι πιο ερεθιστικό από το γυμνό").
Συμφωνω.Δεν φοβάμαι γιατί η ιστορία μας δίδαξε πως όταν ένα φαινόμενο παίρνει ακραίες μορφές, αυτομάτως δημιουργείται για ισορροπία το αντίθετο φαινόμενο, στην απέναντι όχθη. Η κοινωνία λειτουργεί αντανακλαστικά(θέλω ακόμα να πιστεύω) και με κάποιο τρόπο θα βρει το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όσο υπάρχουν ζευγάρια που θεωρούν taboo το σεξ ή κάτι για τις γιορτές και απλώς συνυπάρχουν λόγο "κοινωνικών" υποχρεώσεων ή φόβου ή και εγώ δεν ξέρω τι, τόσο το σεξ θα πουλάει, είτε μιλάμε για διαφήμιση, είτε στον κινηματογράφο είτε και εγώ δεν ξέρω που.

Όσο θα υπάρχουν μη υγιοί ζευγάρια, τόσο θα υπάρχουν τέτοια μη φυσιολογικά φαινόμενα. Αν μελετήσουμε τις αρχές του ανθρώπου θα πιστεύαμε ότι οι διαφημίσεις που θα "πουλούσαν" ήταν οι έξυπνες, αυτές με όμορφη μουσική, με όμορφη φωτογραφία, με όμορφους διαλόγους ασχέτως αν θα περιείχαν έντονα χαρακτηριστικά του σεξ.


Γιατί αυτό λείπει. Ένα καλό, υγιέστατο, χωρίς τύψεις σεξ. Όσο πιο πολύ το συναντάς μπροστά σου μέσο διάφορων εικόνων και πληροφοριών, τόσο πιο πολύ «μπουκτιζεις» χωρίς καν να έφαγες.:P
Δηλαδή θεωρείς ότι η φυσική ανάγκη για σεξ μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι τόσο παθητικό και virtual;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
To σεξ ειναι ενα σημαντικο μερος της ζωης μας αρα εχει καθε λογο να ειναι μερος και της διαφημησης..Ιδιαιτερα οταν αντιμετωπιζεται με υγιη τροπο και οχι ως κατι ασεμνο και προσβλητικο μπορει να προσφερει ενα ωραιο αισθητικα αποτελεσμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όσο υπάρχουν ζευγάρια που θεωρούν taboo το σεξ ή κάτι για τις γιορτές και απλώς συνυπάρχουν λόγο "κοινωνικών" υποχρεώσεων ή φόβου ή και εγώ δεν ξέρω τι, τόσο το σεξ θα πουλάει, είτε μιλάμε για διαφήμιση, είτε στον κινηματογράφο είτε και εγώ δεν ξέρω που.

Όσο θα υπάρχουν μη υγιοί ζευγάρια, τόσο θα υπάρχουν τέτοια μη φυσιολογικά φαινόμενα. Αν μελετήσουμε τις αρχές του ανθρώπου θα πιστεύαμε ότι οι διαφημίσεις που θα "πουλούσαν" ήταν οι έξυπνες, αυτές με όμορφη μουσική, με όμορφη φωτογραφία, με όμορφους διαλόγους ασχέτως αν θα περιείχαν έντονα χαρακτηριστικά του σεξ.



Δηλαδή θεωρείς ότι η φυσική ανάγκη για σεξ μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι τόσο παθητικό και virtual;

Η προκείμενη πρότασή σου "Όσο υπάρχουν ζευγάρια που θεωρούν taboo το σεξ ή κάτι για τις γιορτές και απλώς συνυπάρχουν λόγο "κοινωνικών" υποχρεώσεων ή φόβου" δεν έχει καμία σχέση, κατά τη γνώμη μου, με το συμπέρασμά σου "τόσο το σεξ θα πουλάει".

Επίσης, θεωρώ παντελώς λανθασμένη, αν μη τι άλλο, την πρότασή σου " Όσο θα υπάρχουν μη υγιοί ζευγάρια, τόσο θα υπάρχουν τέτοια μη φυσιολογικά φαινόμενα." Είναι μη φυσιολογικό φαινόμενο το σεξ στη διαφήμιση (κι όχι μόνον) να προκαλεί την προσοχή του θεατή; Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο να οφείλεται σε "μη υγιή ζευγάρια"; Το σεξ ανέκαθεν "πουλούσε" και θα συνεχίσει να "πουλάει" για τον απλούστατο λόγο ότι αποτελεί ανθρώπινο ορμέμφυτο -όχι γιατί υπάρχουν "μη υγιή ζευγάρια"!

Και για να χαλαρώσουμε λίγο: :)



To σεξ ειναι ενα σημαντικο μερος της ζωης μας αρα εχει καθε λογο να ειναι μερος και της διαφημησης..Ιδιαιτερα οταν αντιμετωπιζεται με υγιη τροπο και οχι ως κατι ασεμνο και προσβλητικο μπορει να προσφερει ενα ωραιο αισθητικα αποτελεσμα..

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@bizwriter

Αναφερόμουν όχι απλώς στις διαφημίσεις που περιέχουν χαρακτηριστικά του σεξ αλλά στις διαφημίσεις που μόνο περιέχουν χαρακτηριστικά του σεξ και συγχρόνως με χυδαίο τρόπο. Και για εμένα είναι μη φυσιολογικό να πουλάνε οι διαφημίσεις τις δεύτερης "κατηγορίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
@bizwriter

Αναφερόμουν όχι απλώς στις διαφημίσεις που περιέχουν χαρακτηριστικά του σεξ αλλά στις διαφημίσεις που μόνο περιέχουν χαρακτηριστικά του σεξ και συγχρόνως με χυδαίο τρόπο. Και για εμένα είναι μη φυσιολογικό να πουλάνε οι διαφημίσεις τις δεύτερης "κατηγορίας".

Ok, δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς αναφερόσουν τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η χρήση ενός σέξι μοντέλου σε μια διαφήμιση αποτελεί «σταθερή αξία» εδώ και χρόνια. Μια νέα αμερικανική επιστημονική έρευνα ισχυρίζεται τώρα ότι βρήκε το μυστικό που το σεξ «πουλάει»: μια γοητευτική γυναίκα (ή άνδρας) σε μια διαφήμιση διεγείρει εκείνες τις περιοχές του εγκεφάλου που ωθούν τον άνθρωπο να δράσει -και να αγοράσει- παρορμητικά, παρακάμπτοντας τα τμήματα του εγκεφάλου που ελέγχουν την ορθολογική σκέψη.

Οι ερευνητές του πανεπιστημίου της Καλιφόρνια, που δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό νευροεπιστήμης, ψυχολογίας και οικονομικών «Journal of Neuroscience, Psychology and Economics», σύμφωνα με τη βρετανική «Daily Mail», μελέτησαν την ηλεκτρική εγκεφαλική δραστηριότητα 24 εθελοντών που κλήθηκαν να παρακολουθήσουν μια σειρά από διαφημίσεις.
Οι επιστήμονες, μετά τα ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι όσες διαφημίσεις καταφεύγουν στη «λογική πειθώ» (δηλαδή σε απλά, ορθολογικά και πειστικά δεδομένα), είναι λιγότερο αποτελεσματικές στο να ωθήσουν τον άνθρωπο να καταναλώσει, σε σχέση με όσες διαφημίσεις χρησιμοποιούν τη «μη ορθολογική επιρροή», δηλαδή «ερεθιστικές» εικόνες. Όπως διαπιστώθηκε στην έρευνα, για παράδειγμα, μια ωραία γυναίκα με ανοικτά πόδια που διαφημίζει παντελόνια τζιν, έχει πολύ πιο δυνατή επίδραση στον εγκέφαλο (και στην κατοπινή κατανάλωση) από ότι μια διαφήμιση αυτοκινήτου που απλώς παραθέτει «ξερά» στοιχεία για την κατανάλωση βενζίνης ανά χιλιόμετρο.

Αυτό συμβαίνει επειδή το πρώτο είδος διαφήμισης καταφέρνει να παρακάμψει τις περιοχές του εγκεφάλου που επεξεργάζονται λογικά τις ιδέες και εικόνες. Η έρευνα έδειξε ότι η εγκεφαλική δραστηριότητα στα μέρη του εγκεφάλου που εμπλέκονται με την επεξεργασία των συναισθημάτων και ταυτόχρονα με την λήψη των αποφάσεων, είναι πολύ χαμηλότερη στις διαφημίσεις της «μη ορθολογικής επιρροής» από ό,τι σε εκείνες της «λογικής πειθούς».
«Προσοχή στον εγκέφαλό σας και προσοχή στο πορτοφόλι σας», ήταν το εύγλωττο μήνυμα του Κουκ, ο οποίος επεσήμανε ότι οι «ερεθιστικές» διαφημίσεις μειώνουν τις ορθολογικές αναστολές και παρακινούν σε αγορές, χωρίς να έχει προηγηθεί συνειδητή και λογική ανάλυση των δεδομένων και χαρακτηριστικών του προϊόντος. «Τα ευρήματα υποστηρίζουν την υπόθεση ότι ορισμένοι διαφημιστές θέλουν να σαγηνεύσουν μάλλον, παρά να πείσουν τους καταναλωτές για να αγοράσουν τα προϊόντα τους.»

πηγή

Προς συζήτηση....


Αυτή η διαφήμιση για τον καφέ ..... σου περνάει υποσυνείδητα το άρωμα και τη γεύση του καφέ;;;;;Ή απλά σου διεγείρει τη φαντασίωση
[FONT=&quot]"κοτσάροντας"[/FONT] δίπλα κι ένα οποιοδήποτε προϊον;;;;
Από καφέ μέχρι οδοντόκρεμα ή απλά μια σφουγγαρίστρα ή ένα vetex;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το πρώτο φυσικά. Ανέκαθεν το σέξι πουλάει- δεδομένο- αλλά όχι μόνο στις διαφημίσεις, γενικά
Θυμήθηκα τώρα τη νέα διαφήμιση της wind που δείχνει τύπους σε μπατσελορ και περιμένουν τη χορεύτρια... κι εμφανίζεται μια παχουλούλα αλλά ατσούμπαλη και ψάχνουν την έξοδο
Και λέει ''με 35 ευρώ μπορείς να περιμένεις πολλά σε μπάτσελορ;;'' ''Ενώ στη wind μπορείς!'':P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top