Ηθικολογία και ηθική

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε σιγα μην ερχοταν η κουβεντα για αυτοκινητα και δε μιλουσα κι εγω :P

Λοιπον, ο 1ος λογος για αγορα Μερσεντες, ειναι η μαρκα. Ο 2ος ειναι η ανεση-πολυτελεια, και τριτος η ασφαλεια (μια και την εχουν πολλα αυτοκινητα πλεον)

Παιδιά, το "ονομα" δεν το αποκτά κανείς από την μια μέρα στην άλλη και ούτε επειδή είναι....εύηχο! Υπάρχει αντίκρυσμα, δηλαδή βασικά σεβασμός προς τον καταναλωτή, άσχετα αν τον πληρώνεις ακριβά, τουλάχιστον γνωρίζεις ότι θα τον έχεις, με ότι βέβαια συνεπάγεται αυτό!
Σιγουρα. Αλλά απο τις τελευταιες ερευνες η Μερσεντες ηταν πολυ χαμηλα σε βαθμο ικανοποιησης πελατων συνολικα απο το οχημα τους. Πρωτες σε ποιοτητα και ικανοποιηση ειναι εδω και πολλα χρονια οι Ιαπωνικες. Κυριως Mazda,Toyota.

Παντως ας μην πουμε κιολας οτι η Μερσεντες δεν εχει κανενα χαρακτηριστικο που την ξεχωριζει απο άλλες μαρκες, θα ηταν αδικο. Κι ας μην μαρεσει σαν μαρκα.

Ο ηθικολογος, για να τον συνδυασουμε με τα οχηματα, θα παρει μια Μερσεντες 5000 κυβικών και θα σου μιλησει για την αξια του καθαρου αερα οταν την παιρνει να παει εκδρομη ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Lorien, ούτε εγώ είμαι φαν της συγκεκριμένης μάρκας (παραμένω όμως "γερμανόφιλος" σε κάποιον από τους γείτονες της προσανατολισμένος) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θαυμάζω τα αυτοκίνητα με σήμα το αστέρι!
Η μερσέντες κουβαλάει πολύ βαριά ιστορία και το γνωρίζεις αυτό, μια και φαίνεται ότι κατέχεις απο αυτοκίνηση!
Στους τομείς έρευνας και εφαρμογής πρωτοποριακών λύσεων δεν έχει αντίπαλο ακόμη και πιστεύω έτσι θα συνεχίσει!
Όποτε είχε εμπλοκή σε οποιαδήποτε μορφή αγώνων, διεκδικούσε πάντα πρωταθλήματα και όπως γνωρίζουμε, αγώνες σημαίνουν τεχνογνωσία, ασφάλεια, επιδόσεις, αντοχή, που στη συνέχεια βρίσκουν εφαρμογή στα απλά καθημερινά μας αυτοκίνητα!
Δεν αντιλέγω σχετικά με τους ικανοποιημένους πελάτες και στον βαθμό που είναι αλλά δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός των ποιοτικών κριτηρίων τους!
Αλλιώς κρίνει ένας πελάτης της μερσέντες και αλλιώς ενας της τογιότα!
Με καταλαβαίνεις σίγουρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει, αλλού είναι το θέμα για τα αυτοκίνητα...

Λοιπόν, προσπαθούμε μέσα από ένα αλληγορικό παράδειγμα (ακριβά και επώνυμα αυτοκίνητα αμφιβόλου ποιότητας == άνθρωποι με υψηλό κοινωνικό status που χαίρουν τον σεβασμό των άλλων απλά και μόνο λόγω της ιδιότητας που τους δίνει το επάγγελμα ή η περιουσιακή τους κατάσταση VS φθηνότερων
αλλά περισσότερων αξιόπιστων αυτοκινήτων == Αφανείς αλλά εργατικοί και φιλότιμοι άνθρωποι που θα έπρεπε να σεβόμαστε περισσότερο), να απαξιώσουμε όλους όσους έχουν κερδίσει μια επιφανή θέση/ιδιότητα;;; (ερώτηση)

Ο σεβασμός ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ! Και όσο εύκολα κερδίζεται, τόσο εύκολα χάνεται, όποτε το άτομο απαξιώνεται ΕΝΤΕΛΩΣ!

Αν κάποιος λοιπόν αποκτήσει ένα υψηλό κοινωνικό status με κοννέ/απατεωνιές/τυχοδιωκτισμό, είναι απλά ζήτημα χρόνου το να το χάσει. Αν όμως το αποκτήσει αγωνιζόμενος συνεχώς, τότε θα δοξαστεί και όλη αυτή η δόξα θα του αξίζει, θα είναι η ελάχιστη ανταμοιβή του αγώνα του.

Απο εκεί και πέρα το να απαξιώνουμε ΟΛΑ τα "φτασμένα" άτομα, θυμίζει περισσότερο μια κατάσταση "επειδή εμείς είμαστε ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ ας προσπαθήσουμε να απαξιώσουμε τον τάδε που τον σέβονται όλοι επειδή ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ και βγήκε κερδισμένος από τον αγώνα της ζωής" (no offence to anyone here, γενικά μιλάω), παρά το ότι "όσοι κατέχουν κοινωνικό status είναι διεφθαρμένοι" (δυστυχώς, στον χώρο της πολιτικής ισχύει εξ' ολοκλήρου αυτό το τελευταίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει, αλλού είναι το θέμα για τα αυτοκίνητα...
Μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει έννοιες όπως η....συνοχή, η λογική αλληλουχία και η ....σύνδεση επί μέρους στοιχείων!
Και αν δεν κάνω λάθος δεν ειναι δική σου δουλεια να μας το υπενθυμίζεις!
Κάνω λάθος ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εχμμ... daemon ίσως θα έπρεπε να διαβάσεις και το υπόλοιπο του ποστ και όχι μόνο την πρώτη πρόταση. Γιατί τα συνδέω παρακάτω. Επίσης δεν το έγραψα για να το υπενθυμίσω σε κάποιον, αλλά γιατί μου έκανε εντύπωση το παράδειγμα που πιάσατε και αναλύετε (με την έννοια του ότι "γιατί να μη πιάσουν το θέμα κανονικά και να κάνουν παρομοίωση με τα αυτοκίνητα π.χ."). Τέσπα... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συνέχισε να γράφεις τις πραγματικά ενδιαφέρουσες σκέψεις σου επί του θέματος σε διαβάζω μ ευχαρίστηση και δεν έχω κανένα πρόβλημα αν...παρεκλίνεις και λιγάκι!
Δεν νομοθετούμε εδώ μεσα, συζήτηση κάνουμε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το οτι θεωρώ σημαντική την εμφάνιση του αυτοκινήτου

το κακο είναι να είναι το πρωτο σου κριτηριο για αγορα αυτοκινητου...εσυ είπες αποπανω ότι αν είναι άσχημο δεν το παιρνω ή το παιρνω γιατι είναι όμορφο!αυτο κατεκρινα εγω ως αφελες...
και το καινουριο μινι οι ίδια η bmw είπε ότι είναι για τους ανθρωπους που σπαταλανε χρηματα..γιατι πουλαει νοσταλγια και όνομα και σε ποιοτητα δεν αξιζει τα τοσα παραπανω λεφτα του απο ένα αντιστοιχο του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν όλα αυτά με αυτό που είπα.....Την ίδια άποψη θα είχα είτε κρυβόταν πίσω από τα Mini Cooper η BMW ή η Opel ή η Nissan ........και προτιμώ να περιμένω αρκετά χρόνια μέχρι να έχω την οικονομική άνεση να πάρω Mini Cooper παρά να πάρω ένα φθηνότερο και να μην βλέπω την ώρα να το αλλάξω.

Γιια να κλείουμε μια παρένθεση που τραβάει εις μάκρος. Ολοι καταλάβαμε ότι σου αρέσει το Μινι Κουπερ. Κι εσύ καταλαβαίνεις το θέμα οπότε μήν κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Δεν έχει σχέση με το Μινι Κουπερ. Το οποίο επι τη ευκαιρία, δεν ανατιπροσωπεύει η τιμή του το στάτους που προσπαθεί ο αγοραστής του να πουλήσει ότι έχει. Συμφωνώ μαζί σου, για την περίπτωση του Κούπερ κι εγω το ίδιο θα έκρινα, ότι αυτός που το αγόρασε αυτό θέλει να δείξει: πληρώνω την ομορφιά. Οχι τη φιγούρα και τη δημιουργία κατάλληλων "στατους" εντυπώσεων

.....κοιτα γυρω σου,οι καλυτεροι σε καθε τομεα όπως και οι καλυτεροι χαρακτηρες είναι πολυ μετριοπαθεις και πολυ δυσκολα θα πουν ότι είναι σπουδαιοι...

"καλύτεροι" χμ, πολυ γενική λέξη. Αν ρωτήσεις εκατό ανθρώπους ποιοί από κάπόιους ξένους που δεν τους ξέρουν, είναι οι καλύτεροι, η πλειοψηφία θα πεί τους κουστουμάτους, κι αυτους που έχουν μερσεντές, έτσι χωρίς πολύ σκέψη. Θα το προυποθέσουν αυτόματα. Σ'αυτό βασίζεται και η μερσεντές για να πουλάει κάτι που κάνει τόσο, τρείς φορές τουλάχιστον τόσο. Επί τη ευκαιρία το Νάνο, της Τατα μοτορς, κάνει 1800 ευρώ κύριοι. Για να ξέρετε ότι όλοι, ακομη και αγοράζοντας ενα νισάν μικρα, αγοράζουμε μία προβολή ενός ανεβασμένου κοινωνικού στάτους φυτεμένο στο κεφάλι μας μέ τη διαφήμιση σαν μικροκύκλωμα. Το πραγματικο κοινωνικό στάτους όμως, η ηθική δηλαδή, δεν αγοράζεται.

Ο ηθικολογος, για να τον συνδυασουμε με τα οχηματα, θα παρει μια Μερσεντες 5000 κυβικών και θα σου μιλησει για την αξια του καθαρου αερα οταν την παιρνει να παει εκδρομη ...:P

Πετυχημένο παράδειγμα :) και εντός θέματος

Αν δεν το έχετε καταλάβει, αλλού είναι το θέμα για τα αυτοκίνητα...

Λοιπόν, προσπαθούμε μέσα από ένα αλληγορικό παράδειγμα (ακριβά και επώνυμα αυτοκίνητα αμφιβόλου ποιότητας == άνθρωποι με υψηλό κοινωνικό status που χαίρουν τον σεβασμό των άλλων απλά και μόνο λόγω της ιδιότητας που τους δίνει το επάγγελμα ή η περιουσιακή τους κατάσταση VS φθηνότερων
αλλά περισσότερων αξιόπιστων αυτοκινήτων == Αφανείς αλλά εργατικοί και φιλότιμοι άνθρωποι που θα έπρεπε να σεβόμαστε περισσότερο), να απαξιώσουμε όλους όσους έχουν κερδίσει μια επιφανή θέση/ιδιότητα;;; (ερώτηση)

Ο σεβασμός ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ! Και όσο εύκολα κερδίζεται, τόσο εύκολα χάνεται, όποτε το άτομο απαξιώνεται ΕΝΤΕΛΩΣ!

Αν κάποιος λοιπόν αποκτήσει ένα υψηλό κοινωνικό status με κοννέ/απατεωνιές/τυχοδιωκτισμό, είναι απλά ζήτημα χρόνου το να το χάσει. Αν όμως το αποκτήσει αγωνιζόμενος συνεχώς, τότε θα δοξαστεί και όλη αυτή η δόξα θα του αξίζει, θα είναι η ελάχιστη ανταμοιβή του αγώνα του.

Απο εκεί και πέρα το να απαξιώνουμε ΟΛΑ τα "φτασμένα" άτομα, θυμίζει περισσότερο μια κατάσταση "επειδή εμείς είμαστε ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ ας προσπαθήσουμε να απαξιώσουμε τον τάδε που τον σέβονται όλοι επειδή ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ και βγήκε κερδισμένος από τον αγώνα της ζωής" (no offence to anyone here, γενικά μιλάω), παρά το ότι "όσοι κατέχουν κοινωνικό status είναι διεφθαρμένοι" (δυστυχώς, στον χώρο της πολιτικής ισχύει εξ' ολοκλήρου αυτό το τελευταίο).

Ευχαριστώ Τσίπουρε. Αν δεν διευκρίνιζες σε λίγο μπορεί και να το κάναμε Auto Moto und Sport το θέμα.


το κακο είναι να είναι το πρωτο σου κριτηριο για αγορα αυτοκινητου...εσυ είπες αποπανω ότι αν είναι άσχημο δεν το παιρνω ή το παιρνω γιατι είναι όμορφο!αυτο κατεκρινα εγω ως αφελες...

Η ομορφιά ειναι αξιοκρατικο κριτήριο. Το να πληρώνεις άλλα 20000 ευρώ, από τις ίδιες παροχές και επιδόσεις με κάποιο άλλο αμάξι, για να εξαπατήσεις τους άλλους με κατάλληλες εντυπώσεις δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σορρυ κιολας που επεμβαινω, αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει καλα, γιατι ειναι κακο, καποιος να αγορασει ενα πολυ ακριβο και για τη δικη του αισθητικη ομορφο αυτοκινητο, απο τη στιγμη που εχει τη δυνατοτητα να διαθεσει αυτα τα χρηματα...

Για μενα το ασχημο ειναι οταν καποιος δεν μπορει να συντηρησει ενα αυτοκινητο χ για το οποιο μαλιστα εχει δωσει ενα υπερογκο ποσο (για την τσεπη του παντα) για να το αγορασει. Σε αυτη την περιπτωση και μονο αποσκοπα κανεις στο φαινεσθαι και στη δημιουργια λαθεμενων εντυπωσεων για το οικονομικο του στατους κυριως...


Συνεχιστε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λογω αυτης της -γυναικειας κυριως-νοοτροπιας -εξωτερικη εμφανιση πανω απο την ποιοτητα,καταλαβαινουμε γιατι οι εταιριες φτιαχνουν τα ίδια και τα ίδια αυτοκινητα με τα ίδια σασι και βαζουν διαφημιζοντας μπ3 διαφορα χρωματα κλπ,ΑΦΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ-συνηθως καποια-θα το αγορασει!
κριμα michelle και σε νομιζα ορθολογικο άτομο συμφωνα με αυτα που μας είχες πει σε άλλες συζητησεις....

buggs, συμφωνω απολυτως με τα παραπανω που έγραψες..αρκετοι-ες όμως στο φορουμ κανουν ότι δεν καταλαβαινουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν καποιος δε συμμεριζεται τις αποψεις μας δε σημαινει οτι δεν καταλαβαινει, απλα εχει διαφορετικη αποψη. Μερος του εποικοδομητικου διαλογου ειναι και ο σεβασμος αυτου.
Ειναι κουραστικη αυτη η καραμελα περι υποτιμησης της γυναικειας νοοτροπιας οπου μας βολευει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το κακο είναι να είναι το πρωτο σου κριτηριο για αγορα αυτοκινητου...εσυ είπες αποπανω ότι αν είναι άσχημο δεν το παιρνω ή το παιρνω γιατι είναι όμορφο!αυτο κατεκρινα εγω ως αφελες...
και το καινουριο μινι οι ίδια η bmw είπε ότι είναι για τους ανθρωπους που σπαταλανε χρηματα..γιατι πουλαει νοσταλγια και όνομα και σε ποιοτητα δεν αξιζει τα τοσα παραπανω λεφτα του απο ένα αντιστοιχο του.....

Επαναλαμβάνω: Από που προκύπτει ότι είναι το ΠΡΩΤΟ μου κριτήριο;
Είναι μια αναγκαία συνθήκη, αλλά όχι η μοναδική.
Δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο το οποίο θεωρώ άσχημο, όπως επίσης όμως δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο που θεωρώ μη ασφαλές ή κακής ποιότητας.
Είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείς τη διαφορά; Πόσο πιο νιανιά να το κάνω;
Το Mini Cooper όσο το έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι αρνητικό για την ποιότητα και την ασφάλεια του. Πιθανόν να είναι λίγο τσιμπημένο για αυτά που προσφέρει, αλλά αυτό είναι λογικότατο: Το design κοστίζει, σε οτιδήποτε.
Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το ανορθολογικό ή το ...γυναικείο στο να θέλω να είναι ευχάριστο κάτι στο οποίο θα περνάω τόσες ώρες από τη ζωή μου.
Ομοίως θέτω ως κριτήριο ακόμα και για το IDE που χρησιμοποιω στη δουλειά μου να έχει όμορφο GUI, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσω όποιο να'ναι μόνο και μόνο επειδή είναι όμορφο. Απλά θέλω οτιδήποτε στο οποίο περνάω σημαντικό κομμάτι της ζωής μου να είναι ευχάριστο.
Και προσωπικά, πολύ περισσότερους άνδρες απ'ότι γυναίκες έχω δει να ενδιαφέρονται για την εμφάνιση του αυτοκινήτου, απλά έχουν διαφορετικά κριτήρια για αυτή συνήθως.
Μπορούμε τώρα να επιστρέψουμε στο θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι μια αναγκαία συνθήκη, αλλά όχι η μοναδική.
Δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο το οποίο θεωρώ άσχημο, όπως επίσης όμως δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο που θεωρώ μη ασφαλές ή κακής ποιότητας.
Είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείς τη διαφορά; Πόσο πιο νιανιά να το κάνω;
Οκ τωρα είσουν πιο σαφης και συμφωνω καπως με τη λογικη σου..αλλα ερωτω...αν ένα άσχημο αυτοκινητο- ήταν και το πιο ποιοτικο της κατηγοριας του?δεν θα το επελεγες(ή οποιοςδηποτε άλλος ,δεν μιλαω μονο για σενα αλλα και για μενα...)μουέχει τυχει πολυ ασχημα αυτοκινητα κατα την άποψη μου-αρχικα- αυτοκινητα όπως το peugeot 504 πχ https://www.504.org όταν το γνωρισα να καταλαβω στην πραξη και να μαθω ότι ήταν ίσως απο τα καλυτερα αυτοκινητα που έχουν υπαρξει ποτε?με άλλα λογια η ομορφια μηπως δεν πρεπει να είναι αναγκαιος λογος γιατι έτσι και σε αυτοκινητα και σε ανθρωπους μπορεις να χασεις καποτε την πραγματικη ποιοτητα που ήταν τυλιγμενη με ένα άσχημο περιτυλιγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ τωρα είσουν πιο σαφης και συμφωνω καπως με τη λογικη σου..αλλα ερωτω...αν ένα άσχημο αυτοκινητο- ήταν και το πιο ποιοτικο της κατηγοριας του?δεν θα το επελεγες(ή οποιοςδηποτε άλλος ,δεν μιλαω μονο για σενα αλλα και για μενα...)μουέχει τυχει πολυ ασχημα αυτοκινητα κατα την άποψη μου-αρχικα- αυτοκινητα όπως το peugeot 504 πχ https://www.504.org/,όταν το γνωρισα να καταλαβω στην πραξη και να μαθω ότι ήταν ίσως απο τα καλυτερα αυτοκινητα που έχουν υπαρξει ποτε?με άλλα λογια η ομορφια μηπως δεν πρεπει να είναι αναγκαιος λογος γιατι έτσι και σε αυτοκινητα και σε ανθρωπους μπορεις να χασεις καποτε την πραγματικη ποιοτητα που ήταν τυλιγμενη με ένα άσχημο περιτυλιγμα?

Δεν θα το αγόραζα, όπως δεν θα αγόραζα και ένα πανέμορφο αυτοκίνητο με κακή ποιότητα/ασφάλεια. Τα θεωρώ και τα τρία απαραίτητα, αλλιώς προτιμώ να μείνω χωρίς αυτοκίνητο.
Ένας όμορφος χώρος, ένα όμορφο αντικείμενο, ένα όμορφο site ή πρόγραμμα σου φτιάχνουν τη διάθεση όταν τα χρησιμοποιείς, συνήθως είναι πιο εύχρηστα (άλλωστε design και usability πάνε μαζί) και εντείνουν τη δημιουργικότητα (ειδικά σε σχετικά με το design επαγγέλματα). Μπορεί να μην το συνειδητοποιείς, αλλά σε όλους τους ανθρώπους ισχύει αυτό. Προσωπικά έχω μάθει να το συνειδητοποιώ διότι είναι και κομμάτι της δουλειάς μου.
Φυσικά τι να την κάνω την ομορφιά αν τρακάρω και μείνω παράλυτη;
Ομοίως όμως, τι να την κάνω την ποιότητα αν το βλέπω και δεν μου προκαλεί κανένα ευχάριστο συναίσθημα και ψάχνομαι για το πού είναι το κάθετι;
Και το τελευταίο που λες για τους ανθρώπους, δεν νομίζω ότι είναι ορθή παρομοίωση. Τα αυτοκίνητα, τα προγράμματα κλπ είναι εργαλεία, όχι όντα. Δεν πρόκειται να συζητήσω με το αυτοκίνητο μου, ώστε να ανακαλύψω τον πλούσιο εσωτερικό του κόσμο που επισκιάζει ενδεχομένως την άσχημη εμφάνιση του. :P Τη δουλειά του καλά θέλω να κάνει, και ένα κομμάτι της δουλειάς του είναι να με κάνει να νιώθω ευχάριστα και ασφαλής μέσα σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και τα εργαλεια όντα είναι για τι υπαρχουν..άψυχα και έμψυχα όντα έχουν εξωτερικη εμφανιση και εσωτερικο κοσμο...δε λεμε άλλωστε για αυτοκινητα με προσωπικοτητα?και τα προσωποποιουν και τα αγαπουν καποιοι..:P:D
να παντρευτεις το αυτοκινητο ή το σαιτ σου δεν μπορεις βεβαια ούτε να κανεις άλλα πιο πρακτικα;) πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
και τα εργαλεια όντα είναι για τι υπαρχουν..άψυχα και έμψυχα όντα έχουν εξωτερικη εμφανιση και εσωτερικο κοσμο...δε λεμε άλλωστε για αυτοκινητα με προσωπικοτητα?και τα προσωποποιουν και τα αγαπουν καποιοι..:P:D
να παντρευτεις το αυτοκινητο ή το σαιτ σου δεν μπορεις βεβαια ούτε να κανεις άλλα πιο πρακτικα;) πραγματα..

Θα είμαι off topic αλλά θέλω να το πω .... τα άψυχα δεν είναι όντα! είναι αντικείμενα... ον είναι κάτι που έχει ζωή, δηλαδή κάτι έμψυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γραμματικα σημαινει αυτο που υπαρχει δηλαδη το συμπαν όλο..γιαυτο λεμε και ΕΜΨΥΧΟ ον και το διαχωριζουμε..
αλλα ο καθενας μπορει να δινει και τη σημασια που θελει σε πολλες λεξεις ..δεν είναι απολυτα τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σορρυ κιολας που επεμβαινω, αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει καλα, γιατι ειναι κακο (κακό για ποιόν;) καποιος να αγορασει ενα πολυ ακριβο (σε σχέση με τί) και για τη δικη του αισθητικη ομορφο αυτοκινητο, απο τη στιγμη που εχει τη δυνατοτητα να διαθεσει αυτα τα χρηματα...

Για μενα το ασχημο ειναι οταν καποιος δεν μπορει να συντηρησει ενα αυτοκινητο χ για το οποιο μαλιστα εχει δωσει ενα υπερογκο ποσο (για την τσεπη του παντα) για να το αγορασει. Σε αυτη την περιπτωση και μονο (μονο ???) αποσκοπα κανεις στο φαινεσθαι και στη δημιουργια λαθεμενων εντυπωσεων για το οικονομικο του στατους κυριως...

Εντός των παρενθέσεων οι απορίες για τις αντίστοιχες γενικευσεις και κανόνες που διατυπώνεις. Το θέμα το προσεγγίζουμε από την ηθική του σκοπιά , εχει αναλυθεί ήδη πάρα πολύ.


κριμα michelle και σε νομιζα ορθολογικο άτομο συμφωνα με αυτα που μας είχες πει σε άλλες συζητησεις....

Γενικά για τη διαμάχη λιας άγγελου, θέλω να ξαναπώ ότι η ομορφιά είναι ενα αξιοκρατικο κριτήριο και εμπεριέχεται στην διερεύνιση της ηθικής. Στην τελική, ηθική δεν είναι η επιθυμία δημιουργίας ενός πιο όμορφου κόσμου;


Θα είμαι off topic αλλά θέλω να το πω .... τα άψυχα δεν είναι όντα! είναι αντικείμενα... ον είναι κάτι που έχει ζωή, δηλαδή κάτι έμψυχο.

Είσαι ον τοπικ από την πλευρά ότι τα άψυχα, τα αντικείμενα, που αγοράζουμε όλοι, δεν είναι τελικά τόσο άψυχα. Μεταφέρουν όχι μόνο κοινωνικά μυνήματα, τα αντιπροσωπεύουν κιόλας.

Θα θυμίσω εδώ κατι που είχα βάλει καποιο φεγγάρι νομίζω και στην υπογραφή μου. Δεν χρειαζόμαστε κάποιους να αλλάξουν τον κόσμο, χρειαζόμαστε κάποιους να πληρώοσουν κάποιους για να αλλάξουν τον κόσμο.

Πληρώνοντας αυτό το καταναλωτικο είδος, αντί το άλλο χρηματοδοτουμε αυτή την κατεύθυνση, αυτό το νόημα, αυτή τη πολιτική, στρατηγική ή κοινωνική τάση, αντί την άλλη. Ο άλλος κατασκευαστής παραγωγός διαφημιστής ή υποστηρικτής του άλλου πράγματος, ιδέας ή προιόντος, δεν πουλάει και το άλλο προιόν υπηρεσία ή ιδέα παύει να υπάρχει.

Εν προκειμένω η μερσεντές εξυπηρετεί ένα συγκεκριμένο σκοπό: τηνδημιουργία εντυπώσεων αδιαφιλονίκητου κοινωνικού γοήτρου Δηλαδή, αγοράζεις μια φορεσιά, σαν τις απόκριες , μασκαρεύεσαι. Και πληρώνεις αυτή τη φορεσιά, το μασκάρεμα, αντι τα ίδια λεφτά σε κάτι άλλο, που δεν θα φαίνεται ίσως στους πολλούς άλλους (π.χ. με 50000 ευρώ αγοράζεις ένα πολύ όμορφο κτήμα σε κάποιο νησί για διακοπές εσένα και των παιδιών σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο Ηθικολογος είναι αυτός που διδάσκει την Αξία του Ηθους και μας διδασκει ποσο σημαντικο είναι το γεγονος να εφαρμόζουμε ως τρόπο Ζωής την Αρετη.Ο Ηθικολογος όταν διέπεται στην πραγματικότητα απο τις Αληθινές Αξίες της Αρετής χωρίς να εξαρτάται και να εκπροσωπεί συμφέροντα και οικονομικές συναλλαγές τότε αποτελεί βοηθεια στους Ανθρωπους που αντιμετώπίζουν προβλήματα Αξιων.Οι Ανθρωποι που δεν καταστρέφουν την Αξία μιας σπουδαίας και ενάρετης πράξης και προσπαθούν μεσα απο την Αγάπη και την Χαρά να βοηθούν άλλους Ανθρωπους που στερούνται τις πνευματικές γνώσεις και δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να μορφώνονται αξίζουν επαινο και καλά σχόλια.

Πολλές φορές όταν βλέπουμε έναν Ανθρωπο αδυναμο και όχι ικανό να ανταπεξέρχεται στις βιωτικές ενεργειες έχοντας ως βάρος την φτώχεια και την οικονομική έλλειψη αδιαφορούμε και δεν δίνουμε σημασία και ενδιαφέρον.Δεν μπορούμε εστω και για λίγο να μπούμε στην θέση ενός φτωχού Ανθρωπου που δεν έχει σπίτι και ζει κατάκοιτος στους δρόμους να καταλάβουμε τα συναισθήματα και η Ανάστατωση που του προκαλεί η φτώχεια.Οι περισσότεροι απο εμάς δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος Ανθρωπος που είναι στο δρόμο και χάνει την Αξιοπρέπεια του ζητώντας οικονομικά ποσά απο εδώ και απο εκεί πεθάνει και είναι κάτω στο πεζοδρόμιο.

Βλέπω στην Αθήνα καθημερινά λόγω της Σχολής μητέρες που κρατούν μωρά στην Αγκαλιά τους και οι πολιτες που περνούν απο δίπλα τους δεν είναι σε διαθέση να αγοράσουν ένα κομμάτι ψωμι ωστε να φάει το μικρό παιδάκι που υποφέρει απο νύστα και πείνα.

Κατα τα άλλα θεωρούμαστε οτι έχουμε Ηθος και διακατεχόμαστε απο Αρχές όταν δείχνουμε Αδιαφορία και εγκατάλειψη σε Ανθρωπους που ζητούν την βοηθεια μας και όχι μόνο απο οικονομικής άποψης αλλά και από πλευράς καλής διάθεσης.

Στην σημερινη κοινωνία που Ζούμε έχοντας ως πάραδειγμα την κατάσταση της οικονομικής Κρίσης διαπιστώνουμε ποσο ανοητα συμπεριφέρεται μια σημαντική πλειοψηφία από όλους τους πολίτες στην Ελλάδα.Κοιτάζουμε μόνο να διασκεδάζουμε αλλά τα σοβαρα θέματα που εχουν σχέση με την Αξία του Ηθους πάνε περίπατο.

Οπως βλέπουμε και διαπιστώνουμε η Κοινωνία στην οποία είμαστε μερος της και πολίτες δεν εφαρμόζουμε τις Αξίες της Αρετής και του Ηθους.Οι περισσότεροι Ανθρωποι οι οποίοι επαινουν την Αξία του Ηθους δεν θέλουν να εκφράζουν τις Αποψεις τους και να μεταφέρουν τις Αξιες της Αρετής στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο γιατι φοβούνται μην τους σχολιάσει με Αρνητικές απαντήσεις ο κόσμος.

Υπάρψουν βέβαια και οι Ανθρωποι εκείνοι που υπερασπίζονται την Αξία του Ηθους και μιλούν χωρίς να φοβούνται την Αντίδραση και τις κριτικές αποψεις του κόσμου για την σπουδαιότητα του Ηθους και της Αρετης.Μίλουν οτι η Αρετη αποτελει την καλή και πνευματική συμπεριφορα απο την οποία πηγάζει η Καλοσύνη και η Ειρηνική Διαθεση.Οταν κάποιος αποβάλλει την βία και δεν επιχειρει με διαφορους τρόπους να προσβάλλει και να εξευτελίζει την προσωπικότητα του άλλου Ανθρώπου τότε τα Αληθινά και ευχάριστα Συναισθήματα που του απομένουν είναι τα συναισθηματα Χαράς και Ειρήνης.Ο Ανθρωπος που προπαθεί να διατηρεί το μέτρο σε όλες τις καταστάσεις της Ζωής και είναι κοινωνκός και επικοινωνιακος προς τα άλλα προσωπα που συνανταει στην Κοινωνία τοτε δείχνει ότι σεβεται περα απο τον Εαυτο του και τους υπολοιπους Ανθρώπους.Δεν κοιτάζει να είναι σε Θρόνο και να έχει Βασιλική Δύναμη στην οποία θα καθέται και θα κυβερνάει μόνο εκεινος αλλα αποβλέπει στην ισότητα και στην Αξιοπρέπεια σε όλους τους Ανθρώπους.

Οταν αποβάλλει ο Ανθρωπος το Ηθος και συμπεριφερεται σαν να μην υπάρχουν νόμοι και κανόνες στην Κοινωνία τότε μπαίνει στην διαδικασία της Αλαζονείας και της Υπεργφάνειας.Η οικονομική κρίση τα τελευταια χρόνια αποκαλύπτει όλο και περισσότερο το κλίμα παρανομίας και Εγκληματικότητας που επικρατει στη Βούλη αλλα στο χωρο ενός κομματος.Βλέπουμε ότι τα κόμματα ναι μεν εκαναν χωρις να υπάρχει έλεγχος παρανομίες αλλα τωρα παρατηρείται κατα πόσο έδειχναν την Αξιοπρέπεια απέναντι στην Χώρα που υπηρετούσαν.Βλέπουμε στο πολιτικο χώρο περα απο το πρόβλημα της οικονομικής κρίσης και κρίση Αξιων.Η κρίση Αξιων όταν δεν υπάρχει σε Ανθρωπους που κυβερνούν μια Χώρα αποτελεί την πηγη όλων των προβλημάτων.Η κρίση Αξιων είναι το αποτελεσμα της απαξιωσης των πολιτικων εκπροσώπων μιας Χώρας να ζουν ανεξάρτητα απο το Ηθος επαινόντας την καλοπέραση και την παρανομία.Η κρίση Αξιων είναι η πηγη όλων των προβλήματων απο την οποία δημιουργούνται τα προβλήματα και τα μίση στις Σχέσεις του κόσμου.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα αλλαξουν αρκετοί Ανθρωποι βλέποντας την οικονομική κρίση και τα αποτελέσματα της οικονομικής Αναστάτωσης που υπάρχουν στην Ελλάδα αλλα αρκετοί πιστεύω αλλαζοην νοοτροπία και καταλαβαίνουν την διαφορετικότητα στο πως εζησαν και στο πως έπρεπε να ζουν.Οταν το χρήμα αποτελεί κυριαρχο παράγοντα στην Ζωή και θεοποιείται σε αρκετό βαθμό ωστε να μην δίνουν αξια στην Ανθρώπινη Ζωή και να σκοτώνονται σε όλο τον κόσμο εκατομμύριες Ανθρωπινες αποδεινύεται ότι ο Ανθρωπος παρασύρεται απο το Χρήμα και απο καταστάσεις που είναι προσωρινές και δεν αποβλέπει στην Αληθινή Ευτυχία.

Αληθινή Ευτυχία είναι να έχει Ηθος και να είσαι Ηθικολόγος εχοντας ως προτυπο Αγιοτητας τον ίδιο τον Χριστό.Το Ηθος δεν αρκείται μονο σε μια καλή πράξη που θα δεξει ένας Ανθρωπος απέναντι στον Συνανθρωπο του αλλα συνδέεται με την Θεϊκή και Ανώτατη Αγάπη του Χριστου η οποία αγκαλιάζει όλη την δημιουργία και την μεταμορφωνει σε Δοξα και παιδι του Θεού.Το Ηθος συνδεεται και με την επιλογή.Αναλογα με την συχνότητα και την αξιοποιηση των σωστών επιλογων αναγνωρίζει ο Ανθρωπος όλο και περισσότερο την Αξία του Ηθους.Ο Ανθρωπος αναγνωρίζοντας την Αξία του Ηθους και έχοντας αποκτήσει την Αγάπη του Χριστού αγάπει και όλο τον κόσμο ανεξαρτητα απο τα λαθη που θα κάνει ο κόσμος.

το Ηθος οσον αφορά εμένα και κατα την άποψη μου εχει σχέση με τον Χριστιανισμό.Ο Χριστιανισμός είναι η Αληθινη Πηγη Γνώση του Ηθους και της Αγάπης.Μονο με την Αγάπη του Χριστού και ενωμένοι σε Κοινωνία με τον Θεό είμαστε Ανθρωποι και πλάσματα με πραγματικο Ηθος και Σεβασμό.

Αν διαβάσει κάποιος Ανθρωπος με καλή προαίρεση τον πλουτο και τον Λογο του Χριστού θα καταλαβει ότι η απόκτηση της Αληθινης Αρετης και του πραγματικού Ηθους είναι μονο η ενωση και κοινωνία Αγάπης με τον Χριστό.

Υπάρχουν Ανθρωποι που έχουν Αξιοπρέπεια και σέβονται τον Εαυτό τους χωρίς να δείχνουν ενδιαφερον στην Ανοησία της πλειοψηφίας των πολιτών όταν φυσικά η πλειοψηφία των πολιτών παρεκτέπεται και δεν επιλέγει ως πρότυπο Αρετης και Χαράς το Ηθος.

Αν λάβουμε υποψη μας τις Δέκα Εντολές του Χριστού στην Παλαιά Διαθήκη θα καταλάβουμε ότι στην σημερινη εποχή ο κόσμος σε όλα τα επίπεδα δεν ακολουθεί σε πρακτικό επίπεδο καμία απο τις Εντολές.Υπάρχει μια σημαντική πλειοψηφία των Ανθρώπων στον Πλανήτη που ακολουθεί ως τρόπο Ζωής τις Εντολές που έδωσε ο Χριστός αλλα υπάρχει και μια αρκετη και εξαιρετική πλειοψηφία Ανθρώπων που δεν ακολουθεί τις Εντολες καθως τις θεωρουν και τις βλέπουν ως Ανοητες τις Εντολές του Χριστού με αποτέλεσμα να κυριαρχει στον Πλανήτη πολεμος,Αλαζονεία και Μίσος.

Ενας Ηθικολογος και ενας Ανθρωπος που ισχυρίζεται ότι γνωρίζει και Εχει Ηθος και διακατέχεται απο Αξίες και Αρχές και δεν ακολουθεί τις Εντολές του Χριστού και δεν εκτιμάει την Αξια της Ταπείνωσης δεν είναι αξιος και πραγματικος Ηθικολογός αλλα ενας συμφεροντόλογος οπου αντι να φροντίζει για την ισότητα όλων των πολιτων προστατευει μόνο τα συμφεροντα μιας ομάδας που εκπροσωπεί και στην πιο ασχημη και εγκληματική περίπτωση αντι να φροντίζει για την Ειρηνική και Αρμονική συνάρπαξη όλης της Κοινωνίας και του κόσμου θα επιχειρεί την καταστροφή της Ανθρωπότητας και του Πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top