Ερωτήσεις για την εφορία

vouno

Νεοφερμένος

Ο vouno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι νέος και ξεκινώ τώρα το επάγγελμα μου και το εισόδημα μου υπολογίζω να είναι 9000 περίπου το χρόνο. Αυτό που χρειάζεται στην εφορία είναι να δηλώνω κάθε μήνα έσοδα/έξοδα ή στο τέλος του χρόνου να τα δηλώσω; Ας πούμε πχ ότι βγάζω 300 ευρώ το μήνα, θα μου κρατήσει η εφορία κάποια χρήματα μηνιαίως ή στο τέλος του χρόνου θα μου κρατήσει ανάλογα τι έσοδα έχω όλο το χρόνο; Έχω ακούσει το ότι άν το εισόδημα μου είναι κάτω από ένα όριο δε θα μου κρατήσει η εφορία τίποτα. Αν στέκει αυτό θα πληρώνω δηλαδή στην εφορία κάθε μήνα και αν στο τέλος του χρόνου αν δεν έχω ξεπεράσει το όριο μου επιστρέφει τα χρήματα ή περιμένει η εφορία όλο τον χρόνο να δει ας πούμε τι θα κάνω; Εάν στέκει αυτό με το όριο πόσο είναι το όριο; γιατί έχω ακούσει διάφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Έχω πολύ κακή σχέση με τα λογιστικά, εικάζω όμως οτι για να σου απαντήσει κανεις θα πρέπει να μας πείς αν είσαι ελευθερος επαγγελματιας και αν εχεις προσωπική επιχείρηση (ίσως χρειαζεται και η δραστηριοτητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vouno

Νεοφερμένος

Ο vouno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σωστά, είμαι Kαραγκιoζoπαίχτης και αυτό που χρειάζομαι έιναι να δουλεύω σε αίθουσες που νοικιάζω ανά περιοχή για παραστάσεις μου. Προσωπική επιχείρηση δεν έχω, πρέπει να δουλεύω κόβοντας εισητήρια και να πηγαίνω τα εισητήρια στην εφορία να δηλώσω πόσα έκοψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λογικά τα εισιτήρια έχουν ΦΠΑ, αρά όπως και να έχει θα χρειάζεσαι κάθε τόσο να κάνεις δήλωση ΦΠΑ. Όντως το αφορολόγητο είναι μεγαλύτερο από 10.500, ωστόσο και να μην ήταν και πάλι δεν θα πλήρωνες κάτι ανά μηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό θέμα, αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα μετακινήστε με.:tongue:



Θέλω να μάθω τι ισχύει για τις αποδείξεις.
Πως τις μετράμε; Τις χωρίζουμε ανά κατηγορίες; Υπάρχουν κάποιες αποδείξεις που δεν περιλαμβάνονται;

Στο internet είδα πως κυκλοφορούν διάφορα προγραμματάκια στα οποία ζητάει το Α.Φ.Μ. της επιχείρησης, ημερομηνία έκδοσης της απόδειξης, κατηγοριοποίηση των αποδείξεων.

Τελικά, τι ισχύει; :hmm:

Ας μου απαντήσω κιόλας για να σας ενημερώσω και εσάς.

Τελικά, έμαθα ότι αυτές οι κατηγοριοποιήσεις των αποδείξεων ήταν στην αρχή, μετά κατέληξαν ότι θέλουν απλά το συνολικό αριθμό εξόδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Παιδια, τι ειναι το "Παράβολο ονομαστικής αξίας"? ξερω που χρησιμευει, μαλλον, που μου το ζητανε, αλλα ποιο το νοημα?

(Ντινακι? :look: )

:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παιδια, τι ειναι το "Παράβολο ονομαστικής αξίας"? ξερω που χρησιμευει, μαλλον, που μου το ζητανε, αλλα ποιο το νοημα?

(Ντινακι? :look: )
Στην ουσία είναι το χαρτόσημο. Όσες αποδείξεις δεν μπορούν να έχουν ΦΠΑ (π.χ. απόδειξη αγοράς από ιδιώτη, απόδειξη δαπανών, απόδειξη ενοικίου με ενοικιαστή νομικό πρόσωπο) έχουν χαρτόσημο.

Πότε το ΦΠΑ και το χαρτόσημο δεν πάει μαζί. Είναι παράνομο από τον νόμο (βασικά συνδυασμού τριών άρθρων - ε kajira; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Στην ουσία είναι το χαρτόσημο. Όσες αποδείξεις δεν μπορούν να έχουν ΦΠΑ (π.χ. απόδειξη αγοράς από ιδιώτη, απόδειξη δαπανών, απόδειξη ενοικίου με ενοικιαστή νομικό πρόσωπο) έχουν χαρτόσημο.

Πότε το ΦΠΑ και το χαρτόσημο δεν πάει μαζί. Είναι παράνομο από τον νόμο (βασικά συνδυασμού τριών άρθρων - ε kajira; )
δηλαδη... για να καταλαβω η xazh... ειναι ενα χαρτοσημο. οκ, αυτο το επιασα. αλλα γιατι λεγεται "ονομαστικης αξιας"; το ονομα εχει αξια η οχι; τι νοημα εχει η ονομασια του παραβολου δεν καταλαβα... και ποια η χρησημοτητα του περαν να τρωει τα λεφτα μου (σου, του...)



(να ανοιξουμε ενα θεμα με τα αχριστα χαρτια που ζητανε στο ελληνηκο δημοσιο?:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
και ποια η χρησημοτητα του περαν να τρωει τα λεφτα μου (σου, του...)
υπάρχει μεγαλύτερη χρησιμότητα στην σημερινή κενωνία;

(να ανοιξουμε ενα θεμα με τα αχριστα χαρτια που ζητανε στο ελληνηκο δημοσιο?:hmm:
αρνητικόν . θα πέσει ο σέρβερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Λοιπόν, τα τελευταία τρία μηνύματα μπορούν να πάνε στον κάδο, (ευχαριστώ σελφ που με σκέφτεσαι πάντα :kissing:). Τελικά έψαξα στα google και βρήκα τι είναι. Όχι πως κατάλαβα πολλά, (στο μάθημα οικονομίας πείρα μόνο τη βάση να περάσω).

Επειδή μου το ζητάνε για την έκδοση διαβατηρίου ανηλίκου, σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω για ποια ονομαστική αξία μιλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στην ουσία είναι το χαρτόσημο. Όσες αποδείξεις δεν μπορούν να έχουν ΦΠΑ (π.χ. απόδειξη αγοράς από ιδιώτη, απόδειξη δαπανών, απόδειξη ενοικίου με ενοικιαστή νομικό πρόσωπο) έχουν χαρτόσημο.

Πότε το ΦΠΑ και το χαρτόσημο δεν πάει μαζί. Είναι παράνομο από τον νόμο (βασικά συνδυασμού τριών άρθρων - ε kajira; )



Α. Είμαι δικηγόρος κι όχι λογιστής. Τα εφορολογιστικά τα κοιτάω κι εγώ σαν χάνος! :redface:

Β. Έμμα μου, ονομαστική αξία σημαίνει πως όσο γράφει επάνω τόσο κάνει. Τώρα γιατί έχουν τέτοια διευκρίνιση δεν έχω ιδέα.. :redface:

Ξέρω, ξέρω, βοήθησα πολύ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει κάπου η εγκύκλιος με το ποιες αποδείξεις περνάνε στην εφορία;

Ενδιαφέρομαι να μάθω για αποδείξεις από εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. Συγκεκριμένα, εάν πας απευθείας σε κατάστημα παρόχου για ανανέωση χρόνου ομιλίας και σου κόψει απόδειξη (σε αντίθεση με τα περίπτερα που δεν υπάρχουν αποδείξεις και τέτοια), εάν αυτές οι αποδείξεις περνάνε ή όχι. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisdellas

Νεοφερμένος

Ο arisdellas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια
Εχω μια ερωτηση για την φορολογικη δηλωση!
Μενω στο εξωτερικο τα τελευταια δεκατρια χρονια και εχω ενα αυτοκινητο και ενα αγροτεμαχιο το οποιο νοικιαζω στην ελλαδα!
Η ερωτηση ειναι τι ισχυει για εμας τουσ ελληνες που μενουμε μονιμα στο εξωτερικο!
Ευχαριστω Αρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος, αλλα νομιζω πως κανεις δηλωσει και δηλωνεις μονο τα εσωδα απο το αγροτεμαχιο, το αγροτεμαχιο ως περιουσιακο στοιχειο και οτι εχεις το αυτοκινιτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Στο εντυπο Ε1 της φορολογικης δηλωσης ,εχει κουτακι για δωρεες χρηματικων ποσων στο λογαριασμο αλληλοβοηθειας για την αποσβεση του δημοσιου χρεους!!!

Βαλτε ρε τιποτα!

Τσιγκουνηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καλησπερα

μεχρι τωρα δε χρειαστηκε να κανω φορολογικη δήλωση μιας και ημουν προστατευομενο μελος. Αν δεν κανω λαθος αυτο εχει αλλαξει.
Προσφατα ειχα μια παρακρατηση με την αιτιολογια :

Πρόκειται για παρακράτηση έναντι φόρου η οποία επιστρέφεται ή συμψηφίζεται στη φορολογική σας δήλωση, που ισχύει από 1/1/2014.

ξερει κανεις τι παιζει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις
- Στις δαπάνες δηλώνω ότι έχω αγοράσει με τιμολόγιο ή μπορώ να βάλω και απλές αποδείξεις;
- Αν η έδρα μου είναι και η κατοικία μου μπορώ να δηλώσω στις δαπάνες (ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λπ);
- Εισφορές σε ασφλαλιστικά ταμεία (π.χ. ΤΣΕΜΔΕ), εφόσον δεν είναι φορολογητές, δηλώνονται;
- Το ίδιο και για συνδρομές σε επαγγελματικά επιμελητήρια (π.χ. ΤΕΕ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ξέχασα να δηλώσω την περιοδική δήλωση ΦΠΑ για 2 μέρες και η δήλωση βγήκε εκπρόθεσμη. Ξέρει κανείς πόσο είναι το πρόστιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τελικά μου ήρθε πρόστιμο 100 ευρώ. Κατάντια. Το ευχαριστώ του κράτους στους λίγους που πληρώνουμε...

Όποιος μπορεί να μπει εδώ
https://www.aade.gr/menoy/meniaies-synallages-kai-lachnoi

Εμένα η τελευταία κλήρωση που μου εμφανίζεται είναι η 29/11/2018. :swoon2: Η εφορία δεν με παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Ακικο δεν έχεις κερδίσει μια φορά; Κανονικά δεν έπρεπε να σε συμεριλαμβάνει πια. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top