Χρεώνεστε για την γκλαμουριά και για δήθεν καταστάσεις ;

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το χαμστερακι μας ειναι καλοβολο και συζητησιμο..:)
αλλα καλα εκανες εσυ:)
και χαιρομαι που εισαι 17 και δεν ανηκεις στη μαζα των Gucci!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και για να μην παρεξηγηθώ, γιατί όταν τα έχω εκφράσει αυτά στο παρελθόν έχω ακούσει "Ζηλέυεις για αυτό τα λες", και εγώ θα μπορούσα να κυκοφορώ με DnG και Gucci, όπως τείνει να κάνει η μικρότερη μου αδερφή, και να δίνω την εντύπωση του "έχω πλούσιο πατέρα και έχω το θράσος να του τρώω άσκοπα τα χρήματα" γιατί απο τη στιγμή που είμαι 17 χρονών δεν μπορεί και να σημαίνει κάτι άλλο. Και πιστωτική έχω, και δεν την έχω χρεώσει ποτέ σημαντικά χωρίς λόγο, και θα μπορούσα να έχω χίλια δυο, όπως και οι γονείς μου, οι οποίοι δεν δείχνουν τίποτα γιατί πολύ απλά είναι της άποψης, που την υποστηρίζω κι εγώ:

"Αν δεν έχεις να δείξεις κάτι καλό στο χαρακτήρα σου και στις ιδέες σου καταφεύγεις στα υλικά αγαθά"

και αντίστροφα για την κοπέλα που ενοχλήθηκε

"Αν δεν έχεις να ψάξεις για κάτι ενδιαφέρον στο χαρακτήρα του άλλου και στις ιδέες του, καταφεύγεις στα υλικά του αγαθά"


edit: Όπου έχω γράψει σε β'ενικό αναφέρομαι γενικά και όχι σε κάποιον συγκεκριμένα.

Μπράβο σου που στην ηλικία σου εκφράζεις αυτές τις απόψεις. Και με μένα το ίδιο πράγμα συμβαίνει. Και πιστωτική ενώ έχω, δεν χρησιμοποιώ παρά μόνο σε κατάσταση ανάγκης, και ενώ μπορώ να έχω αυτοκίνητο, δεν έχω λόγω στάσης ζωής τα τελευταία χρόνια και άλλα πολλά που στα μάτια των άλλων θεωρούνται εκκεντρικά. Σε καταλαβαίνω και για το θέμα των γονιών που ανέφερες. Αν και κριτικάρω τους γονείς μου για πολλά, τους έχω παραδεχτεί εκ των υστέρων για το ότι με έμαθαν από νωρίς να σέβομαι τον κόπο των άλλων και να είμαι ευγνώμων για τα δώρα, καθώς και για την φιλοσοφική τους στάση απέναντι στο χρήμα και την επίδειξη, που ήταν περιφρονητική με την καλή έννοια. Αν δεν είχα την τύχη να έχω τέτοιους γονείς, σίγουρα θα ήμουν τελείως ασύδοτος και εκφυλισμένος. Πιστεύω ότι ακόμα και σε περίπτωση που γίνω πατέρας (ενδεχόμενο που δυστυχώς όλο και απομακρύνεται :D), θα είμαι πολύ αυστηρός στο θέμα αυτό. Μπορείς να έχεις όσα χρήματα θες, είτε τα κέρδισες με κόπο, είτε από τύχη, αλλά πρέπει να ζεις απολαμβάνοντας τη ζωή περισσότερο με την καρδιά παρά με το πορτοφόλι. Το χρήμα κινεί τη μηχανή αλλά εκφυλίζει και επικίνδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αν και κριτικάρω τους γονείς μου για πολλά, τους έχω παραδεχτεί εκ των υστέρων για το ότι με έμαθαν από νωρίς να σέβομαι τον κόπο των άλλων και να είμαι ευγνώμων για τα δώρα, καθώς και για την φιλοσοφική τους στάση απέναντι στο χρήμα και την επίδειξη, που ήταν περιφρονητική με την καλή έννοια. Αν δεν είχα την τύχη να έχω τέτοιους γονείς, σίγουρα θα ήμουν τελείως ασύδοτος και εκφυλισμένος.

Συνεπώς, ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος αυτού είναι η νοοτροπία που δέχεσαι απο τους γονείς, παράλληλα με τα ΜΜΕ που ανέφερε το αδέσποτο!

Εγώ, παίρνω το θάρρος να παραθέσω ένα ακόμα αίτιο:

Είναι νομίζω στη φύση του ανθρώπου να είναι ανταγωνιστικός σχέσει με τους άλλους και να αναζητεί την αναγνώριση από αυτούς. Όταν "οι άνθρωποι", η κοινωνία ουσιαστικά, υπολογίζει τα πάντα σε ευρώ, λογικό είναι ο ταδε ανταγωνιστικός άνθρωπος να στραφεί σε αυτόν τον τρόπο επίδειξης. Και επειδή δεν μπορεί να κυκλοφορεί και κάνει αέρα με 500αρικα, οδηγεί ένα αμαξάκι με το σημαντάκι μπροστά της Μερσέντες και αυτό σημαίνει "Έχω τα 500αρικα στο σπίτι".

Τώρα, το αν τα έχει, ή δεν τα έχει, για εμένα τουλάχιστον δεν έχει σημασία, αυτό που με ενοχλεί είναι ο τρόπος που συμπεριφέρεται, που επιδεικνύει δηλαδή τα χρήματα για να κάνει καλή εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τώρα, το αν τα έχει, ή δεν τα έχει, για εμένα τουλάχιστον δεν έχει σημασία, αυτό που με ενοχλεί είναι ο τρόπος που συμπεριφέρεται, που επιδεικνύει δηλαδή τα χρήματα για να κάνει καλή εντύπωση.

Aκριβώς, τί άλλο να προσθέσω, τα είπες όλα σωστά. Είναι η ίδια λογική, που κάνει κάποιον άντρα να πει ''αυτή η γυναίκα είναι η πιο όμορφη που γνώρισα ποτέ, αλλά θέλω να χάσει 10 κιλά, να αλλάξει χτένισμα και να φοράει ζαρτιέρες γιατί έτσι πως θα την παρουσιάσω στους φίλους μου'', και μια γυναίκα να λέει ''αυτός ο άντρας είναι πολύ ομορφότερος από τους πρώην μου, αλλά τον θέλω με άλλο αέρα, περισσότερο συνοφρυωμένο και αγριωπό βλέμμα και να καβαλάει μια Harley φορώντας δερμάτινα :D''. (και τα δυο είναι αληθινές φράσεις που έχουν ειπωθεί). Αυτό το ''έλα όπως είσαι'' είναι παραμύθι και μην το τρώτε όσο καλές προθέσεις και να'χει κάποιος. Το πρόβλημα της κοινωνίας, πάντα, όχι μόνο σήμερα, ήταν ότι ο άνθρωπος (και ειδικά ο άντρας) δεν κρίνεται ''γυμνός'' ενώπιον μιας γυναίκας και μιας κοινωνίας, αλλά ''ντυμένος'' για να μην αποκαλύψει τις φοβερές του ανασφάλειες που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ περισσότερες απ'αυτές της γυναίκας που όπως εχουν γράψει κι άλλοι παλιότερα δεν καταβάλλει τον ίδιο βαθμό προσπάθειας για να ''πείσει'' ή να ''κερδίσει'' τον άντρα. Ακόμα ο άντρας κοινωνικά δεν ''επιτρέπεται'' να κλάψει. Μήπως αυτό δεν είναι δήθεν ? Το αποκορύφωμα της ψυχικής αδυναμίας του είναι ο έντονος αυτοέλεγχος να εκδηλώσει ανοιχτά την ευαισθησία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Το πρόβλημα της κοινωνίας, πάντα, όχι μόνο σήμερα, ήταν ότι ο άνθρωπος (και ειδικά ο άντρας) δεν κρίνεται ''γυμνός'' ενώπιον μιας γυναίκας και μιας κοινωνίας, αλλά ''ντυμένος'' για να μην αποκαλύψει τις φοβερές του ανασφάλειες που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ περισσότερες απ'αυτές της γυναίκας που όπως εχουν γράψει κι άλλοι παλιότερα δεν καταβάλλει τον ίδιο βαθμό προσπάθειας για να ''πείσει'' ή να ''κερδίσει'' τον άντρα. Ακόμα ο άντρας κοινωνικά δεν ''επιτρέπεται'' να κλάψει. Μήπως αυτό δεν είναι δήθεν ? Το αποκορύφωμα της ψυχικής αδυναμίας του είναι ο έντονος αυτοέλεγχος να εκδηλώσει ανοιχτά την ευαισθησία του.

I don't think so :confused:

Ο άντρας όντως "δεν επιτρέπεται" να κλάψει, αλλά επιτρέπεται να έχει τρίχες σε χίλια δυο σημεία του σώματος, επιτρέπεται να έχει σημάδια, επιτρέπεται να έχει πόρους στο δέρμα, σπυράκια, και περισσότερα κιλά! Επιτρέπεται να κλάνει, να ρεύεται, να ροχαλίζει, να ιδρώνει και απλά να προκαλεί μία μικρή αηδία στους άλλους που συμπληρώνουν "Ε εντάξει, άντρας είναι"

Μη λέμε τώρα ό,τι θέλουμε, η γυναίκα είναι πολύ περισσότερο καταπιεσμένη από τον άντρα στην κοινωνία.

Το βγάζουμε off topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
I don't think so :confused:

Ο άντρας όντως "δεν επιτρέπεται" να κλάψει, αλλά επιτρέπεται να έχει τρίχες σε χίλια δυο σημεία του σώματος, επιτρέπεται να έχει σημάδια, επιτρέπεται να έχει πόρους στο δέρμα, σπυράκια, και περισσότερα κιλά! Επιτρέπεται να κλάνει, να ρεύεται, να ροχαλίζει, να ιδρώνει και απλά να προκαλεί μία μικρή αηδία στους άλλους που συμπληρώνουν "Ε εντάξει, άντρας είναι"

Μη λέμε τώρα ό,τι θέλουμε, η γυναίκα είναι πολύ περισσότερο καταπιεσμένη από τον άντρα στην κοινωνία.

Το βγάζουμε off topic :P

συμφωνω κ προσθετω ο αντρας ενα τζινακι να φορεσει κ ενα πουκαμισακι,ζελεδακι ξυρισια κ ειναι πριμα εμεις 3 ωρες στο μπανιο 2 ωρες το μαλλι,2 ωρες να αποφασισουμε τι θα βαλουμε παει το 12ωρο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
I don't think so :confused:

Ο άντρας όντως "δεν επιτρέπεται" να κλάψει, αλλά επιτρέπεται να έχει τρίχες σε χίλια δυο σημεία του σώματος, επιτρέπεται να έχει σημάδια, επιτρέπεται να έχει πόρους στο δέρμα, σπυράκια, και περισσότερα κιλά! Επιτρέπεται να κλάνει, να ρεύεται, να ροχαλίζει, να ιδρώνει και απλά να προκαλεί μία μικρή αηδία στους άλλους που συμπληρώνουν "Ε εντάξει, άντρας είναι"

Μάλλον γύφτος, όχι άντρας, αν εξαιρέσουμε τις τρίχες σε χίλια δυο σημεία του σώματος που είναι κληρονομικό χάρισμα και το ροχάλισμα που είναι πρόβλημα υγείας. Αλλά για τα περισσότερα κιλά, τα σπυράκια κι όλην την αηδία, δέχονται την ίδια κριτική όλοι, είτε είναι άντρες είτε γυναίκες. :D Κάνε το άλμα στην μεταφεμινιστική κοινωνία που οραματίζομαι και μην μου το χαλάς. Κάτι άντρες σαν κι εμένα για σας δουλεύουν χαχαχα. Οι άλλοι απλά σας δουλεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
I don't think so :confused:

Ο άντρας όντως "δεν επιτρέπεται" να κλάψει, αλλά επιτρέπεται να έχει τρίχες σε χίλια δυο σημεία του σώματος, επιτρέπεται να έχει σημάδια, επιτρέπεται να έχει πόρους στο δέρμα, σπυράκια, και περισσότερα κιλά! Επιτρέπεται να κλάνει, να ρεύεται, να ροχαλίζει, να ιδρώνει και απλά να προκαλεί μία μικρή αηδία στους άλλους που συμπληρώνουν "Ε εντάξει, άντρας είναι"

Για την ακρίβεια "Ε εντάξει, άνδρας που δεν θα κάνει σεκς ποτέ είναι".

Η "καταπίεση" είναι η ίδια .&-



Anyway, on topic, δεν πιστεύω πως είναι λάθος των ατόμων που υπερχρεώνουν τις κάρτες τους, αλλά αποτέλεσμα της μορφής που έχει η κοινωνία μας. Δηλαδή ο συνδιασμός "ρηχές" ανάγκες & χαμηλοί μισθοί & έλλειψη παιδείας.

Το ότι εγώ ήμουν τυχερός και είμαι όπως είμαι δεν μου δίνει το δικαίωμα να τους κατηγορήσω..και όσο κανείς μας δεν κάνει κάτι για να αλλάξει αυτό το σύστημα αλλα κατακρίνει όσους προσπαθούν με κάποιον τρόπο να ξεφύγουν για λίγο από την αθλιότητα της ζωής τους, τον θεωρώ υποκριτή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Anyway, on topic, δεν πιστεύω πως είναι λάθος των ατόμων που υπερχρεώνουν τις κάρτες τους, αλλά αποτέλεσμα της μορφής που έχει η κοινωνία μας. Δηλαδή ο συνδιασμός "ρηχές" ανάγκες & χαμηλοί μισθοί & έλλειψη παιδείας.

Το ότι εγώ ήμουν τυχερός και είμαι όπως είμαι δεν μου δίνει το δικαίωμα να τους κατηγορήσω..και όσο κανείς μας δεν κάνει κάτι για να αλλάξει αυτό το σύστημα αλλα κατακρίνει όσους προσπαθούν με κάποιον τρόπο να ξεφύγουν για λίγο από την αθλιότητα της ζωής τους, τον θεωρώ υποκριτή. :)

Εγραφα ενα κατεβατο κι ειπα να μη το στειλω τελικα, αλλα ακριβως αυτα εγραφα(με πολλεεεες λεξεις :P).

Δε με βρισκω καλυτερη που ζω "συντηρητικα" απο καποιον που ξοδευει για ο,τι θελει χρεωνοντας πιστωτικες. Ο αλλος μπορει να ξοδευει και να χρωσταει τα κερατα του, αλλα περα απ'τη μοστρα αυτο μπορει να τον κανει να νιωθει καλα, και ποια ειμαι εγω που θα πω οτι κανει λαθος?
Δεν τα κανουν ΟΛΟΙ ΟΛΑ για την επιδειξη..
Αν ο αλλος λυσσαει να παει διακοπες, θα τον πω ξεφτιλα που παιρνει διακοποδανειο γιατι δεν μπορει να παει αλλιως και θα του χρεωσω αιωνια καλοκαιρια στην πολη;
Με'γεια του και χαρα του αμα γουσταρει να πληρωνει ολο το χρονο, δεκα μερες που πηγε διακοπες αν αυτο τον κανει ευτυχισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Anyway, on topic, δεν πιστεύω πως είναι λάθος των ατόμων που υπερχρεώνουν τις κάρτες τους, αλλά αποτέλεσμα της μορφής που έχει η κοινωνία μας. Δηλαδή ο συνδιασμός "ρηχές" ανάγκες & χαμηλοί μισθοί & έλλειψη παιδείας.

Το ότι εγώ ήμουν τυχερός και είμαι όπως είμαι δεν μου δίνει το δικαίωμα να τους κατηγορήσω..και όσο κανείς μας δεν κάνει κάτι για να αλλάξει αυτό το σύστημα αλλα κατακρίνει όσους προσπαθούν με κάποιον τρόπο να ξεφύγουν για λίγο από την αθλιότητα της ζωής τους, τον θεωρώ υποκριτή. :)

Aυτό ακριβώς, κατακρίνουμε τον άντρα με το κάμπριο απο τα Δυτικά Προάστεια, που για να το αποκτήσει, είτε πάρει δάνειο, είτε τα δόσει κανονικά, τα έχει δουλέψει και έχει φτύσει αίμα για να το αποκτήσει και δεν κατακρίνουμε το νεαρό με το κάμπριο που το έχει με τα λεφτά του πατέρα του και δηλώνει "είμαι πλούσιος". ( Πάντως κάποιον πρέπει να κατακρίνουμε :P )

Όσο για το off topic, καταλήγω προσωπικά στο οτι και ο άντρας και η γυναίκα την ίδια καταπίεση δέχονται απο την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και δεν δέχομαι καμία άλλη γνώμη σε αυτό, ούτε τη γρίνα "Μου έδειξε οτι είναι πλούσιος και τελικά δουλεύει σε μία οικοδομή και μένει στο Μπουρνάζι" Αν ήσουν άνθρωπος και σε ενδιέφερε ο άλλος, δεν θα ασχολούσουν καν με το τι αυτοκίνητο έχει και πόσα χρήματα βγάζει, που δουλεύει ή που μένει.

Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με την σκέψη σου, μόνο με αυτό το κομμάτι. Γιατί σκέφτεσαι μόνο πως η κοπέλα του παραδείγματος σου που μαθαίνει πως ο άλλος το έπαιζε "γιαλαντζί" πλούσιος ενοχλείται από την έλλειψη χρημάτων που τελικά ανακαλύπτει πως υπάρχει και δεν σκέφτεσαι πως ενοχλείται από το ότι ο άλλος την παραπλάνησε παρουσιάζοντας κάτι που δεν είναι; Γιατί δεν σκέφτεσαι πως ίσως αυτό την θίγει γιατί υποννοεί πως εκείνος θεωρούσε πως εκείνη δεν θα πήγαινε ποτέ μαζί του αν δεν είχε χρήματα;

(Ο β ενικός είναι χάριν της συζητήσης ε; :bigarmhug)

Aυτό ακριβώς, κατακρίνουμε τον άντρα με το κάμπριο απο τα Δυτικά Προάστεια, που για να το αποκτήσει, είτε πάρει δάνειο, είτε τα δόσει κανονικά, τα έχει δουλέψει και έχει φτύσει αίμα για να το αποκτήσει και δεν κατακρίνουμε το νεαρό με το κάμπριο που το έχει με τα λεφτά του πατέρα του και δηλώνει "είμαι πλούσιος". ( Πάντως κάποιον πρέπει να κατακρίνουμε :P )

Eγώ πάντως προσωπικά τους κατακρίνω και τους δύο εξίσου (λίγο περισσότερο αυτόν που χρησιμοποιεί τα λεφτά του μπαμπάκα για να δείξει πλούσιος). Και ο ένας και ο άλλος δίνει πολύ μεγάλη σημασία στην εικόνα κι όχι στην ουσία - και οκ, το πλουσιόπαιδο τουλάχιστον έχει μια ποιότητα ζωής γενικότερα και είναι απλά ψωνισμένο, ο άλλος που επιλέγει συνειδητά με τον βασικό μισθό να πάρει το αμάξι των 20.000? και ταυτόχρονα μένει με τους δικούς του και δεν δίνει και τπτ επειδή δεν του περισσεύουν, ε, μη τρελαθούμε τώρα πως αυτό δείχνει άνθρωπο ισορροπημένο και με αξίες! Κι αν το θες κι αλλιώς (όχι εσύ, γενικά :P), αφου εγώ προσωπικά δεν το κάνω ενώ μπορώ (να πουλάω μούρη με τα λεφτά του μπαμπά μου λέω :P), ε, θεωρώ πως οι άλλοι κάτι στραβό κάνουν, αφου ως γνωστόν, εγώ είμαι τέλεια!! :P:P (δείξτε επιείκεια, είναι πρωί ακόμα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δηλαδή, είναι δήθεν κατάσταση να έχει ένας άντρας 20-30 χρονών ένα κάμπριο και να μένει στα Δυτικά προάστια (που στο κάτω κάτω έχει φτύσει αίμα για να το αποκτήσει)

και δεν είναι δήθεν κατάσταση να έχει ένας άλλος άντρας 20-30 χρονών ένα κάμπριο και να μένει στην Πεντέλη (και να έχει αποκτήσει το εν λόγω αμάξι χαλαρός με τα λεφτά του πατέρα του);

Επειδή αυτά είναι καταδικαστέα από τις απόψεις μου, για εμένα είναι αξιολύπητη και η γυναίκα που θα κρίνει τον άντρα λόγω του τι αμάξι έχει, και ο άντρας που θα δείχτεί βάσει του αυτοκινήτου του.

Και δεν δέχομαι καμία άλλη γνώμη σε αυτό, ούτε τη γρίνα "Μου έδειξε οτι είναι πλούσιος και τελικά δουλεύει σε μία οικοδομή και μένει στο Μπουρνάζι" Αν ήσουν άνθρωπος και σε ενδιέφερε ο άλλος, δεν θα ασχολούσουν καν με το τι αυτοκίνητο έχει και πόσα χρήματα βγάζει, που δουλεύει ή που μένει.

Και δεν είναι μόνο το αμάξι, βλέπω κοπελίτσες και αγοράζουν παντελόνια 200 ευρώ και μπλουζάκια των 100 με λεφτά που δεν τους ανήκουν! Έχω γνωρίσει κοπέλες απο Αμερική και Αγγλία που έχουν προσωπικό σχεδιαστή ρούχων και του σκάνε 5000$ το μήνα για να τους φτιάχνει ρούχα, και αυτές δίνουν 200 ευρώ και κυκλοφορούν με το DnG το παντελονάκι και νομίζουν οτι είναι οι πριγκίπισες της Αγγλίας, και περηφανεύονται για κάτι που δεν αποδεικνύει τίποτα περισσότερο από το "χαλάω τα λεφτά του μπαμπά". Γιατί έχει τεράστια διαφορά το "είμαι πλούσια" από το "έχω πλούσιο πατέρα"

Και για να μην παρεξηγηθώ, γιατί όταν τα έχω εκφράσει αυτά στο παρελθόν έχω ακούσει "Ζηλέυεις για αυτό τα λες", και εγώ θα μπορούσα να κυκοφορώ με DnG και Gucci, όπως τείνει να κάνει η μικρότερη μου αδερφή, και να δίνω την εντύπωση του "έχω πλούσιο πατέρα και έχω το θράσος να του τρώω άσκοπα τα χρήματα" γιατί απο τη στιγμή που είμαι 17 χρονών δεν μπορεί και να σημαίνει κάτι άλλο. Και πιστωτική έχω, και δεν την έχω χρεώσει ποτέ σημαντικά χωρίς λόγο, και θα μπορούσα να έχω χίλια δυο, όπως και οι γονείς μου, οι οποίοι δεν δείχνουν τίποτα γιατί πολύ απλά είναι της άποψης, που την υποστηρίζω κι εγώ:

"Αν δεν έχεις να δείξεις κάτι καλό στο χαρακτήρα σου και στις ιδέες σου καταφεύγεις στα υλικά αγαθά"

και αντίστροφα για την κοπέλα που ενοχλήθηκε

"Αν δεν έχεις να ψάξεις για κάτι ενδιαφέρον στο χαρακτήρα του άλλου και στις ιδέες του, καταφεύγεις στα υλικά του αγαθά"


edit: Όπου έχω γράψει σε β'ενικό αναφέρομαι γενικά και όχι σε κάποιον συγκεκριμένα.
Δεν αναφέρομαι στο θέμα που μένει ο άλλος και πώς τα τρώει (αν είναι του μπαμπά του δηλ. αν τα έχει έτοιμα ή αν τα έχει δουλέψει).
Το θέμα αν διαβάσεις καλά αναφέρεται στις Υπερχρεώσεις και στα Δάνεια που καταφεύγουν κάποιοι άνθρωποι για να "πλασάρουν" τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Απο την αλλη, το γενικοτερο lifestyle που μας παρουσιαζεται απο ολες τις μεριες και την πλυση εγκεφαλου που εχουν κανει τα ΜΜΕ, ειναι τετοια πλεον που πιστευουμε πως εαν βγω μπουζουκια κατσω πρωτο τραπεζι μουρη και ριξω 10 πανερια στον Πασχαλη, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ και χρεωνοντας την καρτα για κανα 6μηνο, "γινομαι ο σουπερ ντουπερ ουαου".
Επιλογη τους...και προβλημα τους.
Το ιδιο ισχυει και για τον καθε εναν ο οποιος ναι μεν θελει να παει διακοπες, αλλα δεν θα συμβιβαστει σε ενα ξενοδοχειο 3αστερων και για 10 μερες, αλλα θα θελησει ξενοδοχειο 4,5 αστερων, 20 μερες στο πιο in νησι και να τρωει αστακομακαροναδες και να παραγκελνει 150 πιατα για να φανε τα τρια...(χωρις υπονοουμενο!:P)
Δεν ειναι χαζες οι Ελληνικες τραπεζες που εχουν βγαλει ολων των ειδων τα δανεια.(νομιζω εχουμε περισσοτερα "ειδη" δανειων απο αλλες χωρες)

Το να μην εχεις χρηματα δεν ειναι καθολου ντροπη...και αν για καποιους ειναι ντροπη καποιος να μην ειναι ευπορος, τοτε ειναι για φαπες.Απλουστατα.
Αλλα το να μην εχεις χρηματα και να χωνεσαι ακομα περισσοτερο στα σκ@τα για να κηνυγησεις το χαζο νεοελληνικο ονειρο της καγκουρογλαμουριας και των "in" καταστασεων τοτε ξεφευγουμε απο την ντροπη και παμε στην ανοησια.
Μπορεις να διασκεδασεις και μπορεις και μια στο τοσο να το ριξεις και "πιο εξω"...
Αλλα θα πας μεχρι εκει που φτανει το κομποδεμα και η τσεπη σου.
Δεν σου λεω να μιζεριασεις...Αλλα το να περνας ενα Σαββατοβραδο σουπερ και να εισαι μετα χωμενος ως τον λαιμο ενα μηνα για αυτο για εμενα ΔΕΝ αξιζει.
Προσωπικα οταν θα βγω θα διασκεδασω...γι'αυτο αλλωστε βγαινω.
Αλλα πριν βγω ξερω ποσα θα εχω μαζι μου ,ΓΙΑΤΙ θα εχω τοσα μαζι μου και τι "φιγουρα" μπορω να κανω με αυτα.(οχι οτι βγαινω για φιγουρα.Γι'αυτο το εχω σε εισαγωγικα)
Τωρα εαν με αυτα τα χρηματα και με αυτο το στυλ ζωη ς που κανω δεν ειναι αρκετο για να εντυπωσιασω 5,10,100,100.000 δεν ξερω κι εγω ποσους, αλλους ή αλλες....προσωπικα δεν με ενδιαφερει ιδιατερα...ενταξει μπορει να μην ειμαι "αρκετος" για αυτους βαση των κριτηριων τους,αλλα θα ζησω....θα το ξεπερασω!
Τι να κανω?Να παρω δανειο 200.000 ευρω να παρω ενα SUV και να εχω μεσα εκεινη και εκεινους που ψαχνουν τετοιες..."συγκινησεις"?
Ειναι σαν να εχω βγαλει τα μπρατσακια 5 μερες και να ζηταω να βαλω κοντρα με τον Ian Thorpe π στα 100Μ ελευθερο...
Nα μου λειπει!
Απο την μια δεν μπορω να το κανω γιατι δεν ειμαι ΤΟΣΟ χαζος και απο την αλλη την μεγαλη "συγκινηση" θα την περασω εγω ....και θα την περναω για μια ζωη μεχρι να τα ξεπληρωσω.

Έτσι ακριβώς το βλέπω γι' αυτό τρελλαίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με την σκέψη σου, μόνο με αυτό το κομμάτι. Γιατί σκέφτεσαι μόνο πως η κοπέλα του παραδείγματος σου που μαθαίνει πως ο άλλος το έπαιζε "γιαλαντζί" πλούσιος ενοχλείται από την έλλειψη χρημάτων που τελικά ανακαλύπτει πως υπάρχει και δεν σκέφτεσαι πως ενοχλείται από το ότι ο άλλος την παραπλάνησε παρουσιάζοντας κάτι που δεν είναι; Γιατί δεν σκέφτεσαι πως ίσως αυτό την θίγει γιατί υποννοεί πως εκείνος θεωρούσε πως εκείνη δεν θα πήγαινε ποτέ μαζί του αν δεν είχε χρήματα;

(Ο β ενικός είναι χάριν της συζητήσης ε; :bigarmhug)



Eγώ πάντως προσωπικά τους κατακρίνω και τους δύο εξίσου (λίγο περισσότερο αυτόν που χρησιμοποιεί τα λεφτά του μπαμπάκα για να δείξει πλούσιος). Και ο ένας και ο άλλος δίνει πολύ μεγάλη σημασία στην εικόνα κι όχι στην ουσία - και οκ, το πλουσιόπαιδο τουλάχιστον έχει μια ποιότητα ζωής γενικότερα και είναι απλά ψωνισμένο, ο άλλος που επιλέγει συνειδητά με τον βασικό μισθό να πάρει το αμάξι των 20.000? και ταυτόχρονα μένει με τους δικούς του και δεν δίνει και τπτ επειδή δεν του περισσεύουν, ε, μη τρελαθούμε τώρα πως αυτό δείχνει άνθρωπο ισορροπημένο και με αξίες! Κι αν το θες κι αλλιώς (όχι εσύ, γενικά :P), αφου εγώ προσωπικά δεν το κάνω ενώ μπορώ (να πουλάω μούρη με τα λεφτά του μπαμπά μου λέω :P), ε, θεωρώ πως οι άλλοι κάτι στραβό κάνουν, αφου ως γνωστόν, εγώ είμαι τέλεια!! :P:P (δείξτε επιείκεια, είναι πρωί ακόμα :D)

Αυτό ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΑΠΛΑ δεν μπορουν να δεχτουν οτι ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ...
ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε?
γουσταρουν τα προτυπα που βλεπουν... και γουσταρουν να πληρωνουν για να τους μοιασουν, εστω και πλασματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ, παίρνω το θάρρος να παραθέσω ένα ακόμα αίτιο:

Είναι νομίζω στη φύση του ανθρώπου να είναι ανταγωνιστικός σχέσει με τους άλλους και να αναζητεί την αναγνώριση από αυτούς. Όταν "οι άνθρωποι", η κοινωνία ουσιαστικά, υπολογίζει τα πάντα σε ευρώ, λογικό είναι ο ταδε ανταγωνιστικός άνθρωπος να στραφεί σε αυτόν τον τρόπο επίδειξης. Και επειδή δεν μπορεί να κυκλοφορεί και κάνει αέρα με 500αρικα, οδηγεί ένα αμαξάκι με το σημαντάκι μπροστά της Μερσέντες και αυτό σημαίνει "Έχω τα 500αρικα στο σπίτι".

Δεν φταίει σε τίποτα ο ανταγωνισμός, ο ανταγωνισμός είναι το καλλίτερο όπλα της ανθρωπότητας. Το πρόβλημα υπάρχει σε αυτούς που δεν μπορούν να παίξουν με τους κανόνες του ανταγωνισμού με αποτέλεσμα να βρίσκουν ηλίθια μονοπάτια
ακομα και απο αυτους που τα εχουν και τα φυσανε, το θεωρω ΚΑΠΩΣ
να ξοδευουν 300ε για ενα δειπνο για δυο. ποσο μαλλον περισσοτερα!

Κάποιος που μπορεί να αφιερώσει ακόμη και 1000? για ένα γεύμα γιατί να μην το κάνει; Γιατί να στερηθεί την ποιότητα (ή έστω την πολυτέλεια);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Αν πούμε εξ' αρχής ο καθένας κάνει ότι γουστάρει δεν υπάρχει νόημα συζήτησης. Το θέμα τέθηκε για να πει ο καθένας την άποψή του. Εννοείται ότι ο καθένας κάνει/είναι και συμπεριφέρεται όπως ακριβώς γουστάρει.

Αλλά όταν εγώ βλέπω καθημερινά γνωστούς και άσχετους που μου κυκλοφορούν με την Mercedes /Bmw ή οτιδήποτε σχετικό και δεν έχουν 5€ στην τσέπη για να πάνε για ένα καφέ και την βρίσκουν απλά να κάνουν βόλτα στην παραλιακή (ναι, ναι συμβαίνει αυτό) απλά για να το παίξουν μούρη ναι, εγώ θα το κρίνω. Που πας ρε καραμήτρο να το πω απλά ; To χρήμα ο έρωτας και ο βήχας δεν κρύβονται.

Και ναι δεν με ενοχλεί εμένα προσωπικά αν ο άλλος έχει ή δεν έχει. Με ενοχλεί το "δήθεν" γιατί εκείνοι/ες θεωρούν ότι αυτό μόνο θα μετρήσει.

Ενώ λέω ο.κ δεν κρίνω εν τέλει Φυσικά και θα κρίνω και τον τύπο από τα Δυτικά/Βόρεια ή οπουδήποτε μένει όταν δεν έχει μία και φτύνει αίμα απλά για να αγοράσει ένα αμάξι των 20.000, 30.000++ . Το οποίο θα το αγοράσει απλά και μετά δεν θα έχει να το βάλει σε ένα γκαράζ. Αυτό κατάντια δεν είναι ;

Οι βάσεις για μένα είναι το Α και το Ω. Όταν έχεις το διαμέρισμα των 50τμ και κυκλοφορείς το cabrio δείχνει τι είσαι. Όταν έχεις τη βίλα όμως είναι μαγκιά σου να έχεις και το cabrio. Είναι λίγο ακραία περίπτωση αλλά τα βλέπω.

Και φυσικά δεν θα κρίνω κανέναν που έχει τις πλάτες πίσω του. Και φυσικά δεν θα κρίνω για τους γονείς που παρέχουν το καλύτερο αυτοκίνητο και την καλύτερη ποιότητα ζωής στα παιδιά τους. Για ποιο λόγο να το κάνω αυτό ; Και εγώ δεν θα είχα κανένα απολύτως προβλημα να μένω σε μία βίλα με μία πισίνα, να μπορώ να αγοράζω ότι θέλω οποιαδήποτε στιγμή και να μην περιμένω το τέλος του μήνα. Γιατί πρέπει να κριθούν οι άνθρωποι/γονείς που έχουν προσφέρει στα παιδιά τους το καλύτερο ; Αυτό θα τους διαμορφώσει δηλ. διαφορετικό χαρακτήρα ; Και πάλι είναι μόνο θέμα παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για μένα η όλη κατάσταση είναι γελία, θεωρώ χαζομάρα να αγοράζεις και να γέρεσε σαν ωνάσης ενώ δεν είσαι, εξάλλου δεν έχεις κέρδος απο αυτό, απλά λές ότι έχεις, καλό είναι να είσαι ο έαυτό σου, ήτε φτοχός ήτε πλούσιος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμένα μου άρεσε αυτό που είπε ο exposed: άμα τα'χεις, γιατί να στερηθείς τη πολυτέλεια?
(με μέτρο πάντα. γιατί οι ανάγκες δεν είναι μόνο οι τωρινές, είναι και οι μελλοντικές).

έχουμε σκάσει πάντως 300 ευρώ για κινέζικο. Το γιορτάζαμε βέβαια, που ο σύζυγος είχε αλλάξει δουλειά και ταυτόχρονα είχε αύξηση 70% στα καθαρά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
ΑΠΛΑ δεν μπορουν να δεχτουν οτι ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ...
ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε?
γουσταρουν τα προτυπα που βλεπουν... και γουσταρουν να πληρωνουν για να τους μοιασουν, εστω και πλασματικα!
:clapup: Εξακτλι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top