Ο ρόλος και το καθήκον της αριστεράς

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να κάνω εγώ μία αφελή ερώτηση..
Θυμάμαι πριν καιρό είχε κυκλοφορήσει μία είδηση πως αν ενωθεί η αριστερά μπορεί να βγεί πρώτο κόμμα..Και μάλιστα με αυτοδυναμία.
Και η Παπαρήγα όταν την ρώτησαν απάντησε πως δεν θα κυβερνήσει,γιατί όσο θα κυβερνάει οι υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις θα καταστρώνουν σχέδια αντεπίθεσης.
Γιατί λοιπόν το ΚΚΕ δεν θέλει να κυβερνήσει.
Μήπως το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γκρινιάζει σαν την χήρα στο κρεβάτι που έχει να δεί χαρά στα σκέλια της απο την εποχή του Λένιν;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
πωπωπωπω μισοοοοοοοοος!! καλα παιδι μου δεν ειμαι στο κομμα οταν παρετε την εξουσια στειλτε με στην Γυαρο.

οσο για το αν ξερω ή ου πολιτικη μου ειναι δυσκολο να κανω σοβαρο σχολιο σε ενα σχολιο σαν εκεινο i beg your pardon :redface:
Μίσος; Καθόλου.
Σε «βρίζω» πολιτικά. Απολύτως τίποτα προσωπικό.

Αν θέλεις να κάνεις κριτική σε ένα κόμμα, την κάνεις στις πολιτικές θέσεις του, δεν πετάς δήθεν ψαγμένα σχολιάκια που άκουσες από εδώ και από κει και σου άρεσαν για να κάνεις προπαγάνδα εναντίον του και να γίνεις αρεστός από τα άτομα που επίσης είναι φανατικά εναντίον του.

Να κάνω εγώ μία αφελή ερώτηση..
Θυμάμαι πριν καιρό είχε κυκλοφορήσει μία είδηση πως αν ενωθεί η αριστερά μπορεί να βγεί πρώτο κόμμα..Και μάλιστα με αυτοδυναμία.
Και η Παπαρήγα όταν την ρώτησαν απάντησε πως δεν θα κυβερνήσει,γιατί όσο θα κυβερνάει οι υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις θα καταστρώνουν σχέδια αντεπίθεσης.
Γιατί λοιπόν το ΚΚΕ δεν θέλει να κυβερνήσει.
Μήπως το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γκρινιάζει σαν την χήρα στο κρεβάτι που έχει να δεί χαρά στα σκέλια της απο την εποχή του Λένιν;;:hmm:
Να μου βρεις οτιδήποτε από όργανο του ΚΚ που να λέει ότι δε θέλει να κυβερνήσει.
Μία ακόμη προπαγάνδα εναντίον του ΚΚΕ.
Αυτό που ξεκάθαρα λέει το ΚΚΕ είναι ότι δεν μπορεί να συγκυβερνήσει με αστικό/οπορτουνιστικό/ρεφορμιστικό κόμμα. Αυτό νομίζω είναι προφανές ότι είναι αδύνατον. Δεν υπάρχει απολύτως καμία πολιτική σύγκλιση. Δεν θα μπορέσει ποτέ να περάσει τις ριζοσπαστικές αλλαγές που χρειάζονται και θα φανεί σαν να είναι και το ΚΚΕ ένα με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μίσος; Καθόλου.
Σε «βρίζω» πολιτικά. Απολύτως τίποτα προσωπικό.

Αν θέλεις να κάνεις κριτική σε ένα κόμμα, την κάνεις στις πολιτικές θέσεις του, δεν πετάς δήθεν ψαγμένα σχολιάκια που άκουσες από εδώ και από κει και σου άρεσαν για να κάνεις προπαγάνδα εναντίον του και να γίνεις αρεστός από τα άτομα που επίσης είναι φανατικά εναντίον του.

στο ξαναλεω γιατι να κανει κανεις κριτικη στο ΚΚΕ ?? ειδικα απο την σκοπια της προπαγανδας! εκει που νομιζετε οτι ολοι σας πολεμανε ολοι απλα σας βλεπουν σαν κατι κολλημενους οι οποιοι ονειρευονται την σοβιετα και εναν νεκρο κουμουνισμο. απλα δεν μπορειτε να προσαρμοστητε. το μονο το οποιο κανετε ειναι να αποκοπτεστε και να επιδιδεστε σε μια ρητορια χωρις εμφανει σκοπο. ασε το γνωστο ''δεν ειναι δικο μου αρα ειναι κακο''. γενικα θα λεγα οτι το Κομμα (αλλη πατατα αυτη) ειναι στην κοσμαρα του. και ναι το εχω ζησει και απο το εσωτερικο του αρα μπορω να μιλαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
στο ξαναλεω γιατι να κανει κανεις κριτικη στο ΚΚΕ ?? ειδικα απο την σκοπια της προπαγανδας! εκει που νομιζετε οτι ολοι σας πολεμανε ολοι απλα σας βλεπουν σαν κατι κολλημενους οι οποιοι ονειρευονται την σοβιετα και εναν νεκρο κουμουνισμο. απλα δεν μπορειτε να προσαρμοστητε. το μονο το οποιο κανετε ειναι να αποκοπτεστε και να επιδιδεστε σε μια ρητορια χωρις εμφανει σκοπο. ασε το γνωστο ''δεν ειναι δικο μου αρα ειναι κακο''. γενικα θα λεγα οτι το Κομμα (αλλη πατατα αυτη) ειναι στην κοσμαρα του. και ναι το εχω ζησει και απο το εσωτερικο του αρα μπορω να μιλαω
Ναι, το να μιλάς με επιχειρήματα είναι δύσκολο.
Δεν πειράζει. Ξεκουράσου, γιατί σας περιμένει πολύ σκύψιμο ακόμα με αυτούς που ψηφίζετε.
Να εύχεστε στο επόμενο μνημόνιο να βάλουν και σος για να γλιστράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ναι, το να μιλάς με επιχειρήματα είναι δύσκολο.
Δεν πειράζει. Ξεκουράσου, γιατί σας περιμένει πολύ σκύψιμο ακόμα με αυτούς που ψηφίζετε.
Να εύχεστε στο επόμενο μνημόνιο να βάλουν και σος για να γλιστράει.

ρε καμαρι μου σου ειπα οτι ειμαι μνημονιακος???

ή το οτι δεν ειμαι ΚΚΕες με κανει αυτοματα???


διαβασε αυτα που σου ειπα και πες μου οτι δεν ισχυουν??

τα χω ζησει στο ξαναλεω και ξερω.

εσεις δεν εχετε δικα σας επιχειρηματα και περιμενετε το κομμα να σκεφτει για σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μεγάλη απογοήτευση οι αριστερές δυνάμεις, ειδικά μετά από το ακόλουθο δημοσίευμα που διάβασα από τον Οκτώβριο ακόμα:



Ολόκληρο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Του ΣΥΡΙΖΑ ήσασταν; Καλά σας έκαναν!
Οπορτουνιστές και ρεφορμιστές. Σε καμία περίπτωση κομμουνιστές. Αυτοί προκάλεσαν και μία από τις μεγαλύτερες διασπάσεις του ΚΚΕ.
Αν τόσο πολύ θέλετε την ενότητα και νομίζετε ότι είστε κομμουνιστές, διαλύστε το κόμμα και συνταχθείτε με το ΚΚΕ.
Καλέ δεν το πιστεύω αυτό που διαβάζω.:eek: Ως παλιό μέλος τον θυμάμαι τον exc από πριν πάει στο πανεπιστήμιο. Μια χαρά παιδί ήταν, με επιχειρήματα, μου άρεσε να τον διαβάζω. Τι σας ποτίζουν παλικάρι μου εκεί μέσα; :hmm::clapup:

Ειλικρινά λυπάμαι για τη φτώχεια αυτού του πολιτικού επιχειρήματος. Η αλαζονεία σε όλο της το μεγαλείο...:/: Τη διαλεκτική την έχουν βγάλει από την εξεταστέα ύλη του Μαρξισμού φίλε μου;;

Ας μην ξεχνάμε την πρόσφατη ιστορία του ΚΚΕ. Ήταν η μόνη πολιτική δύναμη που τον προηγούμενο αιώνα έκανε μαζικές προσπάθειες για ριζικές αλλαγές.
Πολύ σωστά. Όμως αυτά ήταν εάν πρόσεξες, τον προηγούμενο αιώνα. Για τον παρόντα αιώνα δεν υπάρχουν καθόλου ενθαρρυντικά στοιχεία. Διάβασες την επιστολή παραίτησης του Α. Χαλβατζή; Ρεφορμιστής κι αυτός; Πράκτορας, χαφιές; ΟΚ, εσύ ξέρεις...

Λοιπόν, το κείμενο του Χαλβατζή ήταν εξαιρετικά βαρετό, όπως και οποιοδήποτε κείμενο της ΚΝΕ έχω διαβάσει ποτέ. Προτιμώ να πω μόνος μου τα σχολιανά μου. Προέρχομαι από τον χώρο του ΚΚΕ, με παππούδες αγωνιστές, με εξορίες, φυλακές, Γεντί Κουλέ, κλπ... Είχα την κακή συνήθεια να σκέφτομαι αυτόνομα, δεν ήθελα να ενταχθώ σε κόμμα. Ποτέ δεν θεωρούσα εχθρό το ΚΚΕ, πάντοτε το τιμούσα, όμως εκείνο με θεωρούσε. Οι Κνίτες μ' έβλεπαν πάντοτε με μισό μάτι. Το '89, όταν έπεσε το κομμουνιστικό μπλοκ κι οι κομμουνιστές δεν ήξεραν πού να κρυφτούν, βρέθηκα τυχαία μπροστά στη σκηνή, όπου μια καθηγήτρια του Πολυτεχνείου την έπεσε στους Κνίτες και τους είπε πως πρέπει να ντρέπονται γιατί είναι κομμουνιστές. Εκείνοι κατέβασαν τα κεφάλια, εγώ της έριξα μια θρασύτατη κι αποστομωτική ατάκα, που την έκανε να φύγει βγάζοντας ατμούς. Γύρισε ο ένας που με ήξερε και μου είπε: "Ρε Όττο, δεν περίμενα από σένα να υπερασπιστείς το ΚΚΕ"... Τόσο καταλάβαινε, τι να πω...

Λοιπόν, αρκετά σας έπρηξα με παλιές ιστορίες...

Είμαι σχεδόν ένα χρόνο στο Δρόμο. Πλατείες, Πορείες, Διαμαρτυρίες, Ομιλίες, Συνελεύσεις, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Βλέπω τα πράγματα από κοντά. Δίπλα σε απολυμένους, άνεργους, άστεγους, απεργούς, σε κάθε τόπο όπου υποτίθεται ότι λαμβάνει χώρα η δράση ενός κομμουνιστικού κινήματος. Δεν έχω δει ποτέ το ΚΚΕ να βρίσκεται κάπου εκεί. Το ίδιο όσον αφορά τα χαράτσια. Όσο παράξενο κι αν ακούγεται αυτό. Ούτε μία, no shit...:confused:

Το ΚΚΕ, επισήμως "καλεί" εδώ και χρόνια το λαό σε "ανυπακοή". Στη μεγαλύτερη και μαζικότερη επίδειξη ανυπακοής από πλευράς του λαού, στο θέμα των χαρατσιών, ή των διοδίων, εκείνο δεν ήταν πουθενά τριγύρω. Εδώ κι ένα χρόνο και πάλι "καλεί" τον λαό ν' αγωνιστεί και να οργανωθεί. Όμως εκείνο όχι μόνο δεν κάνει κάτι για να βοηθήσει το λαό που προσπαθεί να οργανωθεί, αλλά απεναντίας μποϋκοτάρει με κάθε τρόπο (πχ κίνημα πατάτας, κοινωνικά ιατρεία κλπ). Δεν κατεβάζει τις δυνάμεις του στο πεδίο, μας αφήνει να πολεμάμε μόνοι, ενάντια σε αφεντικά που πετάν τους υπαλλήλους στο δρόμο ή που εκβιάζοντας τους δίνουν με το έτσι θέλω εξευτελιστικούς μισθούς, ενάντια σε μπάτσους, δικηγόρους, Χρυσαυγίτες, χαφιέδες και κάθε λογής άγριο ζώο του πολιτικού οικοσυστήματος.

Εάν μπορούσαμε εμείς, οι "απολίτικοι", οι ανοργάνωτοι, οι καναπεδάτοι, οι άσχετοι, οι άκαπνοι, όπως θέλεις πες μας, να κερδίσουμε έστω και μια μάχη -μια 28η Οκτωβρίου ας πούμε, δυο εργαζόμενους στα Goodys, δεκάδες στην Κόκα Κόλα- να οργανώσουμε ένα κίνημα ανυπακοής, ή οτιδήποτε τέτοιο, να κατεβάσουμε στο δρόμο πολλές χιλιάδες κόσμου στα αντιμνημονιακά συλλαλητήρια (το ΚΚΕ σε ασφαλή διέλευση πάντοτε, μακριά απ' το λαό), φανταστείτε τι θα γινόταν αν το ΚΚΕ απλά έβγαινε στους δρόμους, έκανε οργανωμένα και σταθερά, όπως ξέρει να κάνει, οργάνωση στη βάση. Να μη συνεργαζόταν με κανένα αν δεν γουστάρει. Να το βλέπαμε στο πεδίο να δίνει μάχες κι εμείς ας πηγαίναμε σπίτια μας.

Ήλπιζα πολύ σ' αυτό, εφόσον το κόμμα καλούσε τον λαό σε αντίσταση. Περίμενα να το δω να επαναλαμβάνει το κατόρθωμα του ΕΑΜ, ή -για να είμαι πιο προσγειωμένος- να επαναλάβει την κινητοποίηση της δεκαετίας του '90, τότε με τη Γιουγκοσλαβία.

Δεν έχω καμμία αμφιβολία, ότι η καταραμένη κυβέρνηση μαριονέτα θα είχε ήδη πέσει και ΔΕΝ θα είχαν υπογραφεί τα μνημόνια.

Περαιτέρω, ο πρώην πρόεδρος του Αρείου Πάγου, ο Κόκκινος, έχει γράψει ότι οι βουλευτές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ έφταναν για να καταγγείλουν την κυβέρνηση ως παράνομη, στον Άρειο Πάγο (χρειάζονται τριάντα). Δεν μπορούσαν ούτε εκεί να συμφωνήσουν; Ούτε το πρώτο μνημόνιο δεν θα είχε υπογραφεί.

Αγαπητέ φίλε, το ΚΚΕ έγινε τιμημένο για τους αγώνες κάποιας προηγούμενης γενιάς, κι όσο κι αν φώναζαν οι δεξιοί, εκείνο κρατούσε το ηθικό πλεονέκτημα. Ο ρόλος όμως ενός κομμουνιστικού κόμματος, σύμφωνα με τις ίδιες τις αρχές του Λενινισμού, είναι να βρίσκεται πάντοτε σε πάλη με την αστική τάξη και να παλεύει μαζί με το λαό ενάντια στις ιμπεριαλιστικές επιθέσεις. Αντίθετα, εκείνο το "σας καλώ σε πάλη κι όταν την κάνετε ελάτε να μας βρείτε στον Περισσό να σας γράψουμε στο κόμμα" μάλλον ως ρεφορμιστικό κι οπορτουνιστικό μου ακούγεται και να μην χρησιμοποιείς σε παρακαλώ λέξεις παπαγαλία...:sly:

Συγνώμη αδελφέ, αλλά είσαι πολύ νέος για να μας κάνεις μαθήματα ιστορίας του κόμματος. Αφού όμως το έθεσες με ιστορικούς όρους, έχω εν κατακλείδι να σου πω το εξής: Δεν είναι αυτό το ΚΚΕ που έμαθα να τιμώ απ' τους παππούδες μου που έχυσαν αίμα. Ντροπή στα σφυροδρέπανα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να μου βρεις οτιδήποτε από όργανο του ΚΚ που να λέει ότι δε θέλει να κυβερνήσει.
Μία ακόμη προπαγάνδα εναντίον του ΚΚΕ.
Αυτό που ξεκάθαρα λέει το ΚΚΕ είναι ότι δεν μπορεί να συγκυβερνήσει με αστικό/οπορτουνιστικό/ρεφορμιστικό κόμμα. Αυτό νομίζω είναι προφανές ότι είναι αδύνατον. Δεν υπάρχει απολύτως καμία πολιτική σύγκλιση. Δεν θα μπορέσει ποτέ να περάσει τις ριζοσπαστικές αλλαγές που χρειάζονται και θα φανεί σαν να είναι και το ΚΚΕ ένα με αυτούς.

Ορίστε,δήλωση της ίδιας της Παπαρήγα:

Και να κάνω και ένα υποθετικό σενάριο:
Έστω πως γίνονται αύριο εκλογές,και το ΚΚΕ βγαίνει πρώτο κόμμα με αυτοδυναμία.
Θα κυβερνήσει ή οχι;;
Και αν ναι..τί θα κάνει ακριβώς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Μεγάλη απογοήτευση οι αριστερές δυνάμεις, ειδικά μετά από το ακόλουθο δημοσίευμα που διάβασα από τον Οκτώβριο ακόμα:



Ολόκληρο εδώ.
επειδη δεν εχω ιδεα από νομικά θεματα.
εστω οτι το κανανε αυτό. θα μπορούσε να προχωρησει η διαδικασία; μήπως υπάρχουν άλλου είδους νομικά κωλύμματα και δεν το εκαναν; - ακόμη κ κωλύμματα που αφορούν στο πρακτικό και όχι το θεωρητικό του θεματος.
θα μου πειτε προεδρος του αρειου παγου είναι αυτός ξερει τι λεει. εγω παλι δεν πιστευω κανεναν ετσι - ουτε καν πρωην προεδρο του αρειου παγου χωρις αντιλογο. για τα περισσότερα σ αυτο τον κοσμο ειμαι σιγουρη πως καπου υπαρχει ενας "ειδικός" που θα πει το αντιθετο:P

edit: δυστυχως το κειμενο στο λινκ δε μου βγαινει επαρκως μεγαλο για να το διαβασω ολοκληρο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
επειδη δεν εχω ιδεα από νομικά θεματα.
εστω οτι το κανανε αυτό. θα μπορούσε να προχωρησει η διαδικασία; μήπως υπάρχουν άλλου είδους νομικά κωλύμματα και δεν το εκαναν; - ακόμη κ κωλύμματα που αφορούν στο πρακτικό και όχι το θεωρητικό του θεματος.
θα μου πειτε προεδρος του αρειου παγου είναι αυτός ξερει τι λεει. εγω παλι δεν πιστευω κανεναν ετσι - ουτε καν πρωην προεδρο του αρειου παγου χωρις αντιλογο. για τα περισσότερα σ αυτο τον κοσμο ειμαι σιγουρη πως καπου υπαρχει ενας "ειδικός" που θα πει το αντιθετο:P

edit: δυστυχως το κειμενο στο λινκ δε μου βγαινει επαρκως μεγαλο για να το διαβασω ολοκληρο :(
Δες εδώ: https://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/10/blog-post_8379.html
Η σοβαρότερη ασθένεια που πλήττει τους Έλληνες αυτήν την εποχή είναι η δυσπιστία. Η αίσθηση ότι δεν μπορούν να εμπιστευτούν κανέναν. Δες τι λέει ο Γουίλκινσον:
Όμως οι διαφορές μεταξύ μας και το πού βρισκόμαστε ο ένας σε σχέση με τον άλλον, παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Θα σας δείξω κάποια χωριστά στοιχεία του γενικού μας δείκτη. Εδώ για παράδειγμα έχουμε την εμπιστοσύνη.
Πρόκειται απλά για το ποσοστό του πληθυσμού που πιστεύει ότι μπορεί να εμπιστευτεί τους περισσότερους ανθρώπους. Προέρχεται από την Παγκόσμια Επισκόπηση Αξιών. Βλέπετε ότι στο πιο άνισο άκρο της κατανομής μόλις το 15% του πληθυσμού αισθάνεται ότι μπορεί ο ένας να εμπιστευτεί τον άλλον. Στις πιο ίσες κοινωνίες το ποσοστό αυξάνεται σε 60 με 65%. Εάν κοιτάξουμε τους δείκτες συμμετοχής στα κοινά ή αλλιώς «κοινωνικό κεφάλαιο», βλέπουμε παρόμοιες σχέσεις στενά συνδεδεμένες με τις ανισότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ορίστε,δήλωση της ίδιας της Παπαρήγα:

Και να κάνω και ένα υποθετικό σενάριο:
Έστω πως γίνονται αύριο εκλογές,και το ΚΚΕ βγαίνει πρώτο κόμμα με αυτοδυναμία.
Θα κυβερνήσει ή οχι;;
Και αν ναι..τί θα κάνει ακριβώς;;
Αυτό που λέει είναι ουσιαστικά αυτό που σου είπα εγώ προηγουμένως: ότι αν δεν βγει ισχυρό και μόνο του, δε θα μπορέσει να περάσει τις ριζοσπαστικές αλλαγές που χρειάζονται και είναι και πολύ πιθανό να κάνει και κακό στο Κόμμα, γιατί θα φανεί ενδεχομένως ότι και αυτό είναι ένα με τους άλλους.
Όσον αφορά στο τι θα κάνει το ΚΚΕ... Νομίζω οι θέσεις του ΚΚΕ είναι γνωστές.

Ειλικρινά λυπάμαι για τη φτώχεια αυτού του πολιτικού επιχειρήματος. Η αλαζονεία σε όλο της το μεγαλείο...:/: Τη διαλεκτική την έχουν βγάλει από την εξεταστέα ύλη του Μαρξισμού φίλε μου;;
Χα! Επίκληση στο ήθος... Πολύ σοβαρά ξεκίνησε ο αντίλογος. :whistle:
Πολύ σωστά. Όμως αυτά ήταν εάν πρόσεξες, τον προηγούμενο αιώνα. Για τον παρόντα αιώνα δεν υπάρχουν καθόλου ενθαρρυντικά στοιχεία. Διάβασες την επιστολή παραίτησης του Α. Χαλβατζή; Ρεφορμιστής κι αυτός; Πράκτορας, χαφιές; ΟΚ, εσύ ξέρεις...
Το ΚΚΕ χρησιμοποιεί επιστημονικά την ιστορία του και βγάζει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα από αυτήν.
Κάθε κίνηση γίνεται ώστε να υπάρχει κατά τη γνώμη του η μέγιστη ωφέλεια για το κίνημα.

Όσον αφορά στον Α. Χαλβατζή τον πρώην ΚΝίτη, ναι, είναι χαφιές. Χρησιμοποιεί το όνομα του πατέρα του (γιατί αν δεν λεγόταν Χαλβατζής κανένας δε θα το έδινε σημασία), για να βλάψει το ΚΚ.
Αν πίστευε ότι υπήρχε τέτοιο θέμα (που δεν υπάρχει) έπρεπε να κινηθεί εντός του Κόμματος. Παρέβη μία βασικότατη αρχή που απεδέχθη όταν μπήκε στην ΚΝΕ.

Είμαι σχεδόν ένα χρόνο στο Δρόμο. Πλατείες, Πορείες, Διαμαρτυρίες, Ομιλίες, Συνελεύσεις, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Βλέπω τα πράγματα από κοντά. Δίπλα σε απολυμένους, άνεργους, άστεγους, απεργούς, σε κάθε τόπο όπου υποτίθεται ότι λαμβάνει χώρα η δράση ενός κομμουνιστικού κινήματος. Δεν έχω δει ποτέ το ΚΚΕ να βρίσκεται κάπου εκεί. Το ίδιο όσον αφορά τα χαράτσια.
Το ΚΚΕ οργανώνεται στους τόπους δουλειάς και φοίτησης, όχι σε γειτονιές και συλλογικότητες και εκεί έχει πλούσια δράση.
Όσο για τα χαράτσια, εδώ στην περιοχή μου είχε συνεχώς επιτροπές κατοίκων για το θέμα με τα χαράτσια και υπήρχε σχετική ενημέρωση σε όλες τις πολυκατοικίες. Το ίδιο, ξέρω πολύ καλά, έγινε παντού. Ακόμη και σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας. Πολλές φορές μάλιστα εναντιώθηκαν σθεναρά στην διακοπή του ρεύματος λόγω μη πληρωμής του τέλος αυτού.

Το ΚΚΕ, επισήμως "καλεί" εδώ και χρόνια το λαό σε "ανυπακοή". Στη μεγαλύτερη και μαζικότερη επίδειξη ανυπακοής από πλευράς του λαού, στο θέμα των χαρατσιών, ή των διοδίων, εκείνο δεν ήταν πουθενά τριγύρω. Εδώ κι ένα χρόνο και πάλι "καλεί" τον λαό ν' αγωνιστεί και να οργανωθεί.
Το πρόβλημα δεν είναι του ΚΚΕ. Συνεχώς το Κόμμα καλεί κόσμο, και συνεχώς οι συνήθεις ύποπτοι είμαστε.
Η ανυπακοή και η επανάσταση (όπως και αν την βλέπεις), πρέπει να είναι μαζική και με ισχυρό ιδεολογικό υπόβαθρο, αλλιώς...
Το πρόβλημα είναι κοινωνικό, η κοινωνία δεν αντιδρά, έχει καλομάθει, έχει συμβιβαστεί.
Αν έχεις προτάσεις για το πώς θα αφυπνίσουμε την κοινωνία, θα τις ακούσω με ενδιαφέρον.
Περαιτέρω, ο πρώην πρόεδρος του Αρείου Πάγου, ο Κόκκινος, έχει γράψει ότι οι βουλευτές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ έφταναν για να καταγγείλουν την κυβέρνηση ως παράνομη, στον Άρειο Πάγο (χρειάζονται τριάντα). Δεν μπορούσαν ούτε εκεί να συμφωνήσουν; Ούτε το πρώτο μνημόνιο δεν θα είχε υπογραφεί.
Αυτό πρέπει να το ψάξω παραπάνω, γιατί εκείνη την περίοδο ασχολούμουν με τα θέματα των πανεπιστημίων. Θα το κοιτάξω.
ρεφορμιστικό κι οπορτουνιστικό μου ακούγεται και να μην χρησιμοποιείς σε παρακαλώ λέξεις παπαγαλία...:sly:
Συγνώμη αδελφέ, αλλά είσαι πολύ νέος για να μας κάνεις μαθήματα ιστορίας του κόμματος.
Να μου πεις παρακαλώ, από πόσων ετών και πάνω μπορώ να τις χρησιμοποιώ, χωρίς να θεωρείται ότι δεν είμαι ηλίθιος/μικρός για να τις καταλάβω και από πόσων ετών μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι πλέον ξέρει την ιστορία του Κόμματος...
Με επίκληση στο ήθος ξεκίνησες, με επίκληση στο ήθος έκλεισες.
Πέταξες και μερικά συναισθηματικά στο ενδιάμεσο που είναι πιασάρικα, αλλά, ναι, και εγώ σε ξέρω όσο καιρό με ξέρεις και γνωρίζω πολύ καλά τις μεθόδους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όσον αφορά στον Α. Χαλβατζή τον πρώην ΚΝίτη, ναι, είναι χαφιές. Χρησιμοποιεί το όνομα του πατέρα του (γιατί αν δεν λεγόταν Χαλβατζής κανένας δε θα το έδινε σημασία), για να βλάψει το ΚΚ.
Αν πίστευε ότι υπήρχε τέτοιο θέμα (που δεν υπάρχει) έπρεπε να κινηθεί εντός του Κόμματος. Παρέβη μία βασικότατη αρχή που απεδέχθη όταν μπήκε στην ΚΝΕ.
Δεν θα χρησιμοποιήσω ξανά την κατ' εσέ "επίκληση στο ήθος", γιατί αυτό είναι κάτι που προφανώς δεν κατανοείς καν ως έννοια. Θα περίμενα πάντως από κάποιο "πολιτικό ον", όταν κατηγορεί κάποιον ανοιχτά ως χαφιέ, να παρουσιάσει είτε αποδείξεις επ' αυτού, είτε ανάλογη πολιτική κριτική. Αυτό εάν δεν κριθεί με ηθικούς όρους, κρίνεται με πολιτικούς ως ωμή προβοκάτσια.


Το ΚΚΕ οργανώνεται στους τόπους δουλειάς και φοίτησης, όχι σε γειτονιές και συλλογικότητες και εκεί έχει πλούσια δράση.
Ναι ε; Λοιπόν εδώ στη Θεσσαλονίκη έχω πάει σε χώρους δουλειάς, εργαζομένων που τραβούν τα πάνδεινα (Goodys, Χατζής, ΕΛΕΝΙΤ, Μπαχαράκης κλπ) και δεν έχω δει ούτε έναν συνδικαλιστή του ΚΚΕ. Αυτή είναι η πλούσια δράση; Ξέρω, τώρα θα κάνεις επίκληση στο χαφιεδισμό μου, παλιό όσο κι ο Στάλιν...:worry:

Όσο για τα χαράτσια, εδώ στην περιοχή μου είχε συνεχώς επιτροπές κατοίκων για το θέμα με τα χαράτσια και υπήρχε σχετική ενημέρωση σε όλες τις πολυκατοικίες. Το ίδιο, ξέρω πολύ καλά, έγινε παντού. Ακόμη και σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας. Πολλές φορές μάλιστα εναντιώθηκαν σθεναρά στην διακοπή του ρεύματος λόγω μη πληρωμής του τέλος αυτού.
Όχι πάντως στη Θεσσαλονίκη και είμαι κάθετος επ' αυτού. Όλη η δουλειά με τις αγωγές, τη συλλογή των λογαριασμών, τα εξώδικα κλπ, έγινε με αυτοοργάνωση. Επιτέλους όχι άλλα καθεστωτικά παραμύθια.


Το πρόβλημα δεν είναι του ΚΚΕ. Συνεχώς το Κόμμα καλεί κόσμο, και συνεχώς οι συνήθεις ύποπτοι είμαστε.
Η ανυπακοή και η επανάσταση (όπως και αν την βλέπεις), πρέπει να είναι μαζική και με ισχυρό ιδεολογικό υπόβαθρο, αλλιώς...
Το πρόβλημα είναι κοινωνικό, η κοινωνία δεν αντιδρά, έχει καλομάθει, έχει συμβιβαστεί.
Αν έχεις προτάσεις για το πώς θα αφυπνίσουμε την κοινωνία, θα τις ακούσω με ενδιαφέρον.
Έχω προτάσεις και τις ασκώ στην πράξη εδώ και μήνες. Προσπαθώ να κάνω ό,τι μπορώ περισσότερο. Εάν το οργανωμένο κίνημα βρισκόταν σε κινητοποίηση, όπως επαναλαμβάνω επί του Σερβικού Ζητήματος, θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά. Εσείς όμως περιορίζεστε να διαπιστώνετε ότι ο λαός κοιμάται. Εσείς τι κάνετε για να τον ξυπνήσετε, βγάζετε ανακοινώσεις; Ξέρω, είστε κομμουνιστές κι αισθάνεστε ανώτερη ράτσα... Οι Πεφωτισμένοι!!

Να μου πεις παρακαλώ, από πόσων ετών και πάνω μπορώ να τις χρησιμοποιώ, χωρίς να θεωρείται ότι δεν είμαι ηλίθιος/μικρός για να τις καταλάβω και από πόσων ετών μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι πλέον ξέρει την ιστορία του Κόμματος...
Με επίκληση στο ήθος ξεκίνησες, με επίκληση στο ήθος έκλεισες.
Θα σου πω ευχαρίστως!! Όταν οι δικές σου ιστορικές γνώσεις αφορούν τα δικά μας βιώματα, είτε εσύ είσαι εξήντα κι εμείς ογδόντα πέντε, είτε εσύ ογδόντα πέντε κι εμείς εκατόν δέκα, σοφό θα ήταν να έχεις λιγότερη έπαρση όταν αναφέρεσαι σε ιστορία. Ελπίζω να μη χρειαστεί να γίνεις ογδόντα πέντε για να καταλάβεις να ξεχωρίζεις δυο γαϊδουριών άχυρα, γιατί εγώ δεν θα προλάβω τα εκατόν δέκα φοβάμαι...

Πέταξες και μερικά συναισθηματικά στο ενδιάμεσο που είναι πιασάρικα, αλλά, ναι, και εγώ σε ξέρω όσο καιρό με ξέρεις και γνωρίζω πολύ καλά τις μεθόδους σου.
Εάν με γνωρίζεις αρκετά καλά, τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ουδέποτε κατάφερε κάποιος να αντιπαρέλθει την επιχειρηματολογία μου με τέτοιες εξυπνάδες. Να το πω επίκληση-στον-σατανικό-χαρακτήρα-του-καταχθόνιου-Χάουλα-και-των-ύπουλων-μεθόδων-του, πώς να το πω; Χρειάζεσαι περισσότερο απ' αυτό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν θα χρησιμοποιήσω ξανά την κατ' εσέ "επίκληση στο ήθος", γιατί αυτό είναι κάτι που προφανώς δεν κατανοείς καν ως έννοια. Θα περίμενα πάντως από κάποιο "πολιτικό ον", όταν κατηγορεί κάποιον ανοιχτά ως χαφιέ, να παρουσιάσει είτε αποδείξεις επ' αυτού, είτε ανάλογη πολιτική κριτική. Αυτό εάν δεν κριθεί με ηθικούς όρους, κρίνεται με πολιτικούς ως ωμή προβοκάτσια.
Δυστυχώς για εσένα είμαι αρκετά έξυπνος για να ξέρω γιατί λες ό,τι λες και να μην ενοχλούμαι αυτή τη στιγμή από αυτό: «κάτι που προφανώς δεν κατανοείς καν ως έννοια» και τα εισαγωγικά στο «πολιτικό ον». Δεν πειράζει θα ωριμάσεις και εσύ κάποτε.

Μπορώ αυτή τη στιγμή να γράψω ό,τι μ.αλακία μου κατέβει να την υπογράψω, να πω ότι είμαι ΚΝίτης και να τη δημοσιεύσω. Θα την πιστέψεις; Γιατί το ίδιο ακριβώς πράγμα κάνεις με τον Α. Χαλβατζή. Μου ζητάς να σου αποδείξω ότι δεν ισχύουν αυτά που λέει.
Το βάρος της απόδειξης, όμως, το έχει αυτός, όχι εμείς. Εμείς μπορούμε απλά να πούμε ότι τα αρνούμαστε και ας αποδείξει τα λεγόμενά του.
Ναι ε; Λοιπόν εδώ στη Θεσσαλονίκη έχω πάει σε χώρους δουλειάς, εργαζομένων που τραβούν τα πάνδεινα (Goodys, Χατζής, ΕΛΕΝΙΤ, Μπαχαράκης κλπ) και δεν έχω δει ούτε έναν συνδικαλιστή του ΚΚΕ. Αυτή είναι η πλούσια δράση; Ξέρω, τώρα θα κάνεις επίκληση στο χαφιεδισμό μου, παλιό όσο κι ο Στάλιν...:worry:
Όχι πάντως στη Θεσσαλονίκη και είμαι κάθετος επ' αυτού. Όλη η δουλειά με τις αγωγές, τη συλλογή των λογαριασμών, τα εξώδικα κλπ, έγινε με αυτοοργάνωση. Επιτέλους όχι άλλα καθεστωτικά παραμύθια.
Εγώ δε θα σε πω χαφιέ. Αν, όμως, έτσι πίστευες ότι θα σε πω, θα έχεις τους λόγους σου...
Εγώ εδώ στην Αθήνα βλέπω τα ακριβώς αντίθετα και για τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας, ξέρω ότι γίνεται ακριβώς ό,τι και στην Αθήνα.
Δεν περιμένω φυσικά με τέτοιο μένος εναντίον του ΚΚΕ να παραδεχόσουν ποτέ ότι πράγματι έχει έντονη συνδικαλιστική δράση. Αυτά που λες μου είναι απολύτως αναμενόμενο ότι θα τα έλεγες.
Εσείς όμως περιορίζεστε να διαπιστώνετε ότι ο λαός κοιμάται. Εσείς τι κάνετε για να τον ξυπνήσετε, βγάζετε ανακοινώσεις;
Ενημερώνουμε τον κόσμο συνεχώς. Το καλούμε σε διαδηλώσεις, σε επιτροπές αγώνα. Προσπαθούμε να τους καλλιεργήσουμε ένα κατάλληλο πολιτικό ιδεολογικό υπόβαθρο.
Πηγαίνετε εσείς να οργανωθείτε σε «συλλογικότητες» και να αράζετε στις πλατείες τρώγοντας μαλλί της γριάς...
Θα σου πω ευχαρίστως!! Όταν οι δικές σου ιστορικές γνώσεις αφορούν τα δικά μας βιώματα, είτε εσύ είσαι εξήντα κι εμείς ογδόντα πέντε, είτε εσύ ογδόντα πέντε κι εμείς εκατόν δέκα, σοφό θα ήταν να έχεις λιγότερη έπαρση όταν αναφέρεσαι σε ιστορία.
Την ιστορία δεν την μαθαίνεις αντικειμενικά βιωματικά.
Αν δεν περάσει καιρός, να καταλαγιάσουν τα πράγματα να μαζευτούν περισσότερες πληροφορίες και να γίνει ψύχραιμη αξιολόγηση της, τότε δεν έχεις μάθει τίποτε από αυτήν.
Εάν με γνωρίζεις αρκετά καλά, τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ουδέποτε κατάφερε κάποιος να αντιπαρέλθει την επιχειρηματολογία μου με τέτοιες εξυπνάδες. Να το πω επίκληση-στον-σατανικό-χαρακτήρα-του-καταχθόνιου-Χάουλα-και-των-ύπουλων-μεθόδων-του, πώς να το πω; Χρειάζεσαι περισσότερο απ' αυτό...:whistle:
Λυπάμαι, αλλά δεν εκτιμώ ότι βρίσκεσαι στο ίδιο υψηλό επίπεδο που εσύ ο ίδιος θέτεις τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Νομίζω οι θέσεις του ΚΚΕ είναι γνωστές.


...

:PΝαι, ναι, σε όσους αντέχουν τη "ξύλινη γλώσσα"!

...Το ΚΚΕ χρησιμοποιεί επιστημονικά την ιστορία του και βγάζει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα από αυτήν.
....

:P: Όπως κάθε γιατρός αποφαίνεται "Δυστυχώς ο ασθενής κατέληξε"! Είσαι σίγουρος ότι μελέτησες την ιστορία της Ελλάδας και του ΚΚΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ δε θα σε πω χαφιέ. Αν, όμως, έτσι πίστευες ότι θα σε πω, θα έχεις τους λόγους σου...
Εγώ εδώ στην Αθήνα βλέπω τα ακριβώς αντίθετα και για τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας, ξέρω ότι γίνεται ακριβώς ό,τι και στην Αθήνα.
Δεν περιμένω φυσικά με τέτοιο μένος εναντίον του ΚΚΕ να παραδεχόσουν ποτέ ότι πράγματι έχει έντονη συνδικαλιστική δράση. Αυτά που λες μου είναι απολύτως αναμενόμενο ότι θα τα έλεγες.
Άσε μας ρε αγόρι μου. Μάτια έχουμε και βλέπουμε και το ΚΚΕ δεν το είδαμε πουθενά. Μίλα τουλάχιστον για την περιοχή σου, διότι στη Θεσσαλονίκη το ΚΚΕ έχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ δράση και δεν γίνεται ό,τι και στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Άσε μας ρε αγόρι μου. Μάτια έχουμε και βλέπουμε και το ΚΚΕ δεν το είδαμε πουθενά. Μίλα τουλάχιστον για την περιοχή σου, διότι στη Θεσσαλονίκη το ΚΚΕ έχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ δράση και δεν γίνεται ό,τι και στην Αθήνα.

:P: Με τα μάτια μου λοιπόν, εδώ στη Θεσσαλονίκη, είδα πρόσφατα και τούτο: στο Βελίδειο, στην πρόσφατη ομιλία της κ. Αλέκας Παπαρήγα. Μπαίνω και πάω να καθήσω σε κάποια άδεια καθίσματα. Ήταν τρεις σειρές, μπροστά-μπροστα κι απέναντι από την έδρα της ομιλήτριας. Με πλησιάζει κάποιος νεαρός μπάστακας και μου λέει με ξύλινη ευγένεια: "Εδώ, κύριε, θα καθήσουν οι επίσημοι!". "Α, ναι;", του απαντώ χαριτολογώντας, "οι έχοντες μεταξωτούς κώλους, οι Έλληνες Πούτιν και Αμπράμοβιτς που θέλει να μας φέρει το Κόμμα;". Με κοίταξε, μάλλον σαστισμένος. Το πιθανότερο να μην κατάλαβε το υπονοούμενό μου, αν ακόμη παραμένει "Κνίτης"!:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Τι είναι το ΚΚΕ, τι πρεσβεύει, πως λειτουργεί, πως επιχειρεί δια το "καλό" της εργατικής τάξης είναι λίγο-πολύ γνωστό εδώ και πολλά χρόνια. Επίσης είναι γνωστό ότι αλλάζει όπως αλλάζουν οι θρησκείες, κάτι που φυσικά θα προκαλούσε αλλεργία στον ίδιο τον Μαρξ.

Όσον αφορά στον Α. Χαλβατζή τον πρώην ΚΝίτη, ναι, είναι χαφιές.
Αν πίστευε ότι υπήρχε τέτοιο θέμα (που δεν υπάρχει) έπρεπε να κινηθεί εντός του Κόμματος. Παρέβη μία βασικότατη αρχή που απεδέχθη όταν μπήκε στην ΚΝΕ.

Σαν τον Βελουχιώτη και τόσους άλλους κι αυτός....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολλά εναντίον του ΚΚΕ τα τελευταία χρόνια. Εντός και κυρίως εκτός του διαδικτύου.
Κάποια από αυτά τα αντικομμουνιστικά, αντισοσιαλιστικά ή απλά αντι-ΚΚΕ σχόλια είχαν τεθεί από πραγματικά πολύ ψαγμένα άτομα και πράγματι περιείχαν έναν βαθύ, αν μη τι άλλο, προβληματισμό για κάποια ζητήματα.
Σε κάποια από αυτά απάντησα με δυσκολία, σε άλλα δεν τα κατάφερα μόνος μου και χρειάστηκε να το συζητήσω με άλλους, ενώ σε άλλα δεν υπήρχε σαφής/αντικειμενική απάντηση. Αυτά τα τελευταία, λοιπόν, είναι πράγματι αυτά που χαίρομαι που είχα την τύχη και την τιμή να μου τα πουν κάποιοι, γιατί θα με κάνουν προσεκτικότερο στο μέλλον.

Από εσάς εδώ, ακούω μόνο σάχλες. Αυτά που λέτε δεν περιέχουν απολύτως κανέναν προβληματισμό. Το μόνο που κάνετε είναι να εναντιώνεστε στο ΚΚΕ. Καθένας από εσάς έχει διαφορετικό λόγο. Άλλος είναι αριστεριστής, άλλος ρεφορμιστής, άλλος φιλελεύθερος. Ενώνεστε, όμως, όλοι, όταν είναι να επιτεθείτε στο ΚΚΕ. Ζήτω στην «δεξιοαριστερή» ενότητά σας, λοιπόν!

dt: Ο χρόνος που χρειάζεται από το να δημοσιεύσω ένα μήνυμα για το ΚΚΕ, μέχρι να μπει αρνητική! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολλά εναντίον του ΚΚΕ τα τελευταία χρόνια...

:P: Τα "τελευταία χρόνια" για το ΚΚΕ, αρχίζουν απ' το 1918. :redface:...Επειδή ακριβώς το ΚΚΕ, είναι το μόνο πραγματικά "ιστορικό κόμμα" στη χώρα μας, όπως περίπου αντλεί κάθε "εκλησσία" την ιστορικότητά της, στη σύγχρονη εποχή...:(:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όσον αφορά στο τι θα κάνει το ΚΚΕ... Νομίζω οι θέσεις του ΚΚΕ είναι γνωστές.

Να κάνω τότε άλλη μία αφελή ερώτηση ο "χαζός".
Ποιές είναι αυτές οι γνωστές θέσεις του ΚΚΕ;
Γιατί δεν παρακολουθώ ούτε 902,ούτε διαβάζω Ριζοσπάστη,και όταν βλέπω Παπαρήγα στις ειδήσεις βγάζω σπυράκια απο την αλλεργία στην "μ@λ@κί@"(βασικά όχι μόνο στην Παπαρήγα,αλλά σε κάθε γνωστό πολιτικό) και αλλάζω κανάλι.
Δεν το ρωτάω με σκοπό να κοροιδέψω ή να ειρωνευτώ,αλλά θέλω να ακούσω/μάθω τί ακριβώς θα έκανε το ΚΚΕ αν αύριο έβγαινε κυβέρνηση.
Γιατί το μόνο που ακούω μέχρι στιγμής είναι "ΟΧΙ" σε όλα(τόσα όχι και ο Μεταξάς θα τα ζήλευε)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top