Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ρε παιδιά ρίξτε μια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.
Έχω λαπτοπ. Εδώ και δύο μέρες πατάω το κουμπί εκκίνησης και κάνει 2 λεπτά (περίπου) για να εμφανίσει το λόγκο της εταιρίας και να αρχίσει να μπουτάρει. Μόλις το εμφανίσει κανονικά όπως παλιά μπουτάρει. Αλλά γιατί αυτή η καθυστέρηση ξαφνικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
μετά απο 5 μήνες αποφάσισα να ζητήσω βοήθεια...........έχω πρόβλημα με την καμερα του λαπτοπ.Η αδερφή μου καταλάθος έκανε απεγκατάσταση του προγράμματος της καμερας του λάπτοπ και έκτοτε ψάχνω ψάχνω να βρω το ίδιο πρόγραμμα για κάμερα που είχα πρώτα και δεν βρίσκω.Χώρια που όσα άκυρα προγράμματα βρήκα και τα εγκατέστησα δεν συνδέονται με το εργαλείο και δεν δουλεύουν.Το προτείνετε να κάνω (εκτος από το να πάρω καινούριο λάπτοπ) ;
Δε χρειαζεται απαραιτητα να εγκαταστησεις για την καμερα το προγραμμα που ειχε το λαπτοπ.

Εγκαθιστωντας το arcsoft webcam companion 4 αποκτας προσβαση στις λειτουργιες της καμερας σου, ανεξαρτητως λαπτοπ

Πιθανοι λογοι:

- γινεται boot defrag απο καποιο προγραμμα degrag.

- γινεται σκαναρισμα απο καποιο αντιιικο.

- καποια updates εχουν φρεναρει το συστημα ή το αντιθετο: καποια updates πρεπει να εγκατασταθουν.
Ρε παιδιά ρίξτε μια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.
Έχω λαπτοπ. Εδώ και δύο μέρες πατάω το κουμπί εκκίνησης και κάνει 2 λεπτά (περίπου) για να εμφανίσει το λόγκο της εταιρίας και να αρχίσει να μπουτάρει. Μόλις το εμφανίσει κανονικά όπως παλιά μπουτάρει. Αλλά γιατί αυτή η καθυστέρηση ξαφνικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria1990

Νεοφερμένος

Η maria1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
σκεφτομαι να εγκαταστησω καποιο δωρεαν antivirus. ξερει να μου πει καποιος ποιο ειναι καλυτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
σκεφτομαι να εγκαταστησω καποιο δωρεαν antivirus. ξερει να μου πει καποιος ποιο ειναι καλυτερο?

Αν θες να ζήσει ο υπολογιστής σου πρέπει σίγουρα να δώσεις και κάτι παραπάνω!!! Κυκλοφορούν πολλά δωρεάν antivirus αλλά δε σου εγγυάται κανείς αν το ίδιο το antivirus δεν έχει κάποιον ιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Αν θες να ζήσει ο υπολογιστής σου πρέπει σίγουρα να δώσεις και κάτι παραπάνω!!! Κυκλοφορούν πολλά δωρεάν antivirus αλλά δε σου εγγυάται κανείς αν το ίδιο το antivirus δεν έχει κάποιον ιο..

αν το κατεβάσεις από το επίσημο σαητ μια χαρά θα είναι το antivirus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδια εχω ενα προβλημα! Οταν ανοιγω τον υπολογιστη,ενω φορτωνει κανονικα μεχρι και το logo με τα windows που φορτωνου μετα λεει ''no signal'' ,επανεκκινειται απο μονο του και μου βγαζει 5 επιλογες - ασφαλης λειτουργια-ασφαλης λειτουργια με δικυο/γραμμη εντολων-τελευταιες ρυθμισεις που λειτουργουσαν-κανονικη εκκινηση των windows. Εχω δοκιμασει ολες τις επιλογες και καθεμια οδηγει στην επανεκκινηση του υπολογιστη , στο μηνυμα no signal και στην εμφανιση των παραπανω επιλογων παλι! Τι μπορει να φταιει; Ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μια περιπτωση θα ελεγα οτι ειναι θερμοκρασιες. Παει να φορτωσει και κλεινει επειδη ανεβαζει θερμοκρασια. Δουλευουν τα ανεμιστηρια;

αν βαλεις το cd των windows και κανεις εκκινηση με αυτο τοτε δε σου δινει την επιλογη για επιδιορθωση της εκκινησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σκεφτομαι να εγκαταστησω καποιο δωρεαν antivirus. ξερει να μου πει καποιος ποιο ειναι καλυτερο?

Βάλες AVG ή Avira,δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Καλό θα ήταν να εγκαταστήσεις και το free version του Malware bytes.

Αν θες να ζήσει ο υπολογιστής σου πρέπει σίγουρα να δώσεις και κάτι παραπάνω!!! Κυκλοφορούν πολλά δωρεάν antivirus αλλά δε σου εγγυάται κανείς αν το ίδιο το antivirus δεν έχει κάποιον ιο..

Λεφτά για antivirus λυπάμαι που στο λέω αλλά είναι χαμένα λεφτά, πέραν ότι έχουν συνδρομή, δεν το αγοράζεις δηλαδή μια φορά, το μόνο που χρειάζεται ένας ιός για να μπει στο σύστημά σου είναι ένα καλό crypter. Απλά κατέβασε ένα free version av για να σταματάς τους πολλούς ιούς και μην κρατάς πράγματα αξίας στο pc (προσωπικά στοιχεία, λογαριασμούς καρτών, paypal κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Μια περιπτωση θα ελεγα οτι ειναι θερμοκρασιες. Παει να φορτωσει και κλεινει επειδη ανεβαζει θερμοκρασια. Δουλευουν τα ανεμιστηρια;

αν βαλεις το cd των windows και κανεις εκκινηση με αυτο τοτε δε σου δινει την επιλογη για επιδιορθωση της εκκινησης;

Γιωργο οταν ανοιγω τον υπολογιστη, ακουω βουητο απο το κουτι-αρα λογικα θα δουλευουν. Δεν εχω cd των windows μου-τον υπολογιστη μου τον φεραν με αυτα μεσα. Αν πατουσα. F8 κατα την εκκινηση και απενεργοποιουσα την επανεκκινηση σε περιπτωση αποτυχιας συστηματος, λες να δουλεψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αν πατουσα. F8 κατα την εκκινηση και απενεργοποιουσα την επανεκκινηση σε περιπτωση αποτυχιας συστηματος, λες να δουλεψει;

Αν το κάνεις αυτό, το μόνο που θα καταφέρεις είναι μια ωραιότατη BSOD.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αν ξέρεις να "διαβάσεις" το μήνυμα που θα σου βγάλει, θα καταλάβεις ίσως πιο είναι το πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Βάλες AVG ή Avira,δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Καλό θα ήταν να εγκαταστήσεις και το free version του Malware bytes.



Λεφτά για antivirus λυπάμαι που στο λέω αλλά είναι χαμένα λεφτά, πέραν ότι έχουν συνδρομή, δεν το αγοράζεις δηλαδή μια φορά, το μόνο που χρειάζεται ένας ιός για να μπει στο σύστημά σου είναι ένα καλό crypter. Απλά κατέβασε ένα free version av για να σταματάς τους πολλούς ιούς και μην κρατάς πράγματα αξίας στο pc (προσωπικά στοιχεία, λογαριασμούς καρτών, paypal κτλ)

Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καλό για τον υπολογιστή να εγκαθιστάς free λογισμικά και προγράμματα . Το έχω επιχειρήσει με antivirus free και δεν μου βγήκε σε καλό . Η γνώμη μου είναι να έχεις κάποιο εγκεκριμένο antivirus ,ακόμη αγορασμένο από το internet για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Σε κάποια φάση είχα και εγώ την υποψία ότι είναι πεταμένα λεφτά , αλλά αν το καλοσκεφτείς δίνεις τα λεφτά αυτά για προστασία και όχι για μία απλή διεργασία και για κάτι που θες να έχει διάρκεια και σωστό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γιωργο οταν ανοιγω τον υπολογιστη, ακουω βουητο απο το κουτι-αρα λογικα θα δουλευουν. Δεν εχω cd των windows μου-τον υπολογιστη μου τον φεραν με αυτα μεσα. Αν πατουσα. F8 κατα την εκκινηση και απενεργοποιουσα την επανεκκινηση σε περιπτωση αποτυχιας συστηματος, λες να δουλεψει;
καλα μπορει να δουλευουν μερικα απο αυτα :). Για αυτο που λς δεν εχω ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αν το κάνεις αυτό, το μόνο που θα καταφέρεις είναι μια ωραιότατη BSOD.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αν ξέρεις να "διαβάσεις" το μήνυμα που θα σου βγάλει, θα καταλάβεις ίσως πιο είναι το πρόβλημα

Το δοκιμασα και μου βγαλε stop 0x000000 και παραλλαγες αυτου σε παρενθεσεις με 7 το8 και το 9. Μπορω να επιδιορθωσω το προβλημα μονος μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνώμη μου είναι να έχεις κάποιο εγκεκριμένο antivirus ,ακόμη αγορασμένο από το internet για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Σε κάποια φάση είχα και εγώ την υποψία ότι είναι πεταμένα λεφτά , αλλά αν το καλοσκεφτείς δίνεις τα λεφτά αυτά για προστασία και όχι για μία απλή διεργασία και για κάτι που θες να έχει διάρκεια και σωστό αποτέλεσμα.

Εγκεκριμένο από ποιον και από τι? Κάθε site που θα δεις που κάνει συγκρίσεις στα av έχει και άλλα αποτελέσματα, ανάλογα ποια εταιρία το χορηγεί. Επειδή ασχολούμαι με τα θέματα αυτά μπορώ να σου πω αβίαστα πως το av είναι μια πολύ απλή γραμμή άμυνας ενάντια σε ιούς και κάθε hacker που θέλει να μπει στο pc σου μπορεί πολύ εύκολα να τα διαπεράσει, εξού και είναι χαμένα λεφτά. Τους μόνους ιούς που σταματάνε τα av είναι τους ιούς 2-3 βδομάδων, και αυτό το κάνουν εξίσου καλά τα free av με τα πληρωμένα.

Αν θες πραγματικά να ασφαλίσεις το pc πας σε άλλα συστήματα όπως κρυπτογράφηση του σκληρού σου, δημιουργία κρυμμένων λειτουργικών κ.α, αλλά όλα αυτά δεν είναι για έναν απλό χρήση, και ούτε χρειάζονται αν δεν χρησιμοποιείς το pc για παράνομες δουλείες στο internet. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην κρατάς προσωπικά δεδομένα στο pc, ώστε να μην στα κλέψουν, αν και για να πω πλέον την αλήθεια στο 2014 δε χρειάζεται καν να τα κλέψεις ο κόσμος τα ανεβάζει αβέρτα :clapup:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pink Butterfly

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω ενα λαπτοπ toshiba sattelite.. Στα ξαφνικα χτες το ειχα κλεισει για μια στιγμη κ μολις πηγα να το ανοιξω παλι μενει στην αρχικη οθονη "τoshiba leading innovation>>" κ δε προχωραει παρακατω.. Εβγαλα τη μπαταρια το ανοιξα παλι κ τιποτα.. Τι μπορω να κανω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanessa.Ad.

Νεοφερμένος

Η Vanessa.Ad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
'Eχω κάποιο πρόβλημα κα θα ήθελα βοήθεια. Δεν έχω εικόνα παρα μόνο ήχο απο όποιο player και αν δοκιμάζω να δω ταινία, βιντεάκια κ.τ.λ. windows media player,kmplayer,bsplayer,vlc,media player classic σε κανένα δεν έχει εικόνα. τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Σου λείπει codec.
K-lite codec pack και καθαρισες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanessa.Ad.

Νεοφερμένος

Η Vanessa.Ad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το εγκατέστησα πάλι δεν έχει εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
κανε επανεκινηση του πισι και δοκιμασε vlc ξανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Η οθόνη του desktop έχει καεί κι έχω πάρα πολλές φωτογραφίες σε εκείνον τον υπολογιστή, η κεντρική μονάδα δουλεύει μια χαρά. Γίνεται με κάποιον τρόπο να αποκτήσω αυτά τα αρχεία πέραν του να αντικαταστήσω την οθόνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top