Το πρώτο σας τσιγάρο

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Περίμενα στο νήμα να δω για πρώτο γάρο και τέτοια,απογοητεύτηκα :(


Α, Δια, δεν το ξέρεις; Αν δεν την πίνεις δεν είσαι αρκετά in μάλλον. :P

Για να είμαι και on, πρώτη φορά δοκίμασα ή στην 3η γυμνασίου ή στην 1η λυκείου, black devil βιομηχανικά. Σ' όλο το λύκειο αγοράζαμε πακέτα συνεταιρικά από διάφορες μάρκες (κυρίως Marlboro). Στις σπουδές ήρθε η αποκάλυψη με τον καπνό και τα στριφτά και αναρωτιόμουν πώς γίνεται να κάπνιζα χαρτί τόσο καιρό. Παρά το γεγονός πως μ' αρέσει απίστευτα η γεύση του, δεν το ξεκίνησα ποτέ κανονικά, μπορεί να κάνω τράκα μια φορά στις τόσες. Αγαπημένος καπνός ο καρέλια με το μέλι και χαρτάκια γλυκόριζας. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Πρώτη φορά δοκίμασα Β λυκείου στην τετραήμερη του σχολείου μου, δεν μου άρεσε απλώς για δοκιμή το έκανα. Από τότε, αν τύχει καμιά φορά και έχει κανένας φίλος μαζί, μπορεί να κάνω ένα τσιγάρο σε φάση 2-3 φορές το χρόνο και αν είμαι έξω. Έτσι στο άκυρο να πάρω να καπνίσω δεν υπάρχει περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Υ.Γ.:Παιδιά απευθύνομαι σε όσους επιθυμούν να το ελαττώσουν,ο καπνός είναι οτι πρέπει,το τσιγάρο διαρκεί περισσότερο,δεν είναι τόσο βαρύ και σημαντικότερο βαριέσαι να στρίβεις συνεχώς ενώ το να βγάλεις ένα εργοστασιακό από το πακέτο γίνεται σχεδόν ασυναίσθητα.

Αυτό ξαναπες το.
Αν και δεν καπνίζω κανονικά, όποτε έχω την ανάγκη, παίρνω καπνό απο τη μάνα μου και στρίβω. Τον κρατάει σε περίπτωση που ξεμείνει απο τσιγάρα και δεν κάνει καπνό για τον ίδιο ακριβώς λόγο (βαριέται να στρίβει).
Ποτέ δεν ξεπερνάω τα δύο τσιγάρα και το απολαμβάνω και περισσότερο. :P

Αγαπημένος καπνός ο καρέλια με το μέλι και χαρτάκια γλυκόριζας. :inlove:
Καρέλια με μέλι ακούω και πορώνομαι. Δεν ήξερα πως υπήρχαν και με γεύσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Πρόσφατα δοκίμασα και εγώ στριφτό.Καμία σχεση με το πακέτο,είναι πιο ελαφρύ και βαριέμαι να στρίβω όλη την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
What is this? Και τι γίνεται όταν π.χ. οδηγείς;
... δεν καπνίζεις, ίσως; :whistle:
Μπα! Έχω μάλλον συνδέσει το αυτοκίνητο με το τσιγάρο και σχεδόν πάντα όταν οδηγώ καπνίζω.


Υ.Γ. Δεν έχω αυτοκίνητο που κινείται με υγραέριο. Στην περίπτωση αυτή το κάπνισμα θα ήταν μάλλον επικίνδυνο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μπα! Έχω μάλλον συνδέσει το αυτοκίνητο με το τσιγάρο και σχεδόν πάντα όταν οδηγώ καπνίζω.


Υ.Γ. Δεν έχω αυτοκίνητο που κινείται με υγραέριο. Στην περίπτωση αυτή το κάπνισμα θα ήταν μάλλον επικίνδυνο.


Μπορεις ομως να εχεις στριψει απο πριν και να εχεις μερικά έτοιμα ετσι οταν οδηγείς δεν θα χρειαζεται να στρίψεις.;) δοκιμασε το ισως πετύχει και το λιγοστεψεις...που ξερεις?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Έχω δει άτομα που στρίβουν ενώ οδηγούν. (Το περισσότερο μέρος του στριψίματος το κάνουν σε κάποιο φανάρι/κάποια αναμονή δηλαδή και το πολύ πολύ το γλείψιμο να γίνει ενώ είναι εν κινήσει.)

Πάντως θεωρώ μύθο το "πάρε καπνό για να κάνεις λιγότερα επειδή θα βαριέσαι να στρίβεις". Ναι μεν, ανάλογα και με το χαρτάκι/ποσότητα καπνού που βάζεις στο τσιγάρο, μπορεί να σου φαίνεται πιο "χορταστικό" (είτε επειδή έχεις βάλει μπόλικο καπνό είτε επειδή είναι βραδύκαυστο το χαρτί είτε επειδή μπορεί να γεύεσαι περισσότερο τον ίδιο τον καπνό σε σχέση με τα εργοστασιακά), αλλά από ένα σημείο και μετά το "στρίψιμο" γίνεται κάπως μηχανικά και σχετικά γρήγορα, δεν λες "πωπω τώρα που να στρίβω" αν αυτό σου παίρνει λιγότερο από ένα λεπτό ας πούμε.

Εν τέλει και εγώ με καπνό θα κάνω λιγότερα, ενώ πιθανότατα θα τσακίσω το πακέτο σε λιγότερο από 24 ώρες επειδή θα κάνω ένα τσιγάρο και θα πω "ούτε που το κατάλαβα" και θα κάνω καπάκι δεύτερο :P (Άσε που το βιομηχανικό καπνίζεται και μόνο του, δεν έχεις το πλεονέκτημα του κάνω τζούρα, το θυμάμαι σε ένα 5λεπτο και ξανακάνω, έχω χάσει τσιγάρα έτσι :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giouvarlaki

Νεοφερμένος

Ο giouvarlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σαν φανατικος αντικαπνιστης που ημουνα και εγω ηρθε η στιγμη του πρωτου τσιγαρου ! :P
Ημασταν με κατι φιλους και φιλες σε ενα καφε 15 χρονων τοτε εμεις και πηγα βολτα με μια φιλη μου για να πιει τσιγαρο γιατι ενιωθε αβολα να πινει μπροστα στους αλλους. Της ζητησα και μου εδωσε απο το δικο της να κανω καμια τζουρα. Πνιγηκα και γελασε λεγοντας "Ελα ρε λες και ειναι η πρωτη φορα" . Της ειπα πως ηταν και ενιωσε πολυ ασχημα λες και ηταν "κακη επιρροη" :whistle:
Μετα απο αυτη τη φορα σε κανενα κλαμπ ή κανενα μπαρακι προσπαθουσα να κανω καμια τζουρα αλλα παντα ενιωθα εντονη ζαλαδα και πολλες φορες υδρωνα ολοκληρος :worry: . Μαλλον ο οργανισμος μου δεν το σηκωνει , καλυτερα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Στα 15-16, στο μπανιο του θείου μου, με τη ξαδερφη μου - καπνίστρια - η οποία επέμενα να δοκιμάσω. Marlboro σκληρό, το είχε βουτήξει από το μπαμπά μου, που τότε κάπνιζε. Εντυπώσεις; το σιχάαααθηκα, πνίγηκα, δεν το κατάπια ποτέ δεν ήξερα πώς να το κάνω, και δε το ξαναέβαλα στο στόμα μου.
Γύρω στα 18 ξαναδοκίμασα, πήγε κάπως καλύτερα, κι από κει και πέρα άρχισα να κάνω τράκες από φίλους συχνά πυκνά. ΤΕΛΙΚΑ αρχίσαμε με δικό μου πακέτο, επειδή απλά λυπόμουν κάθε φορά να τους τελειώνω τα τσιγάρα, απλά καπνίζω μόνο όταν είαμι έξω για ποτό/καφέ/φαγητό και μόνο με παρέα. Και είμαι στη φάση πλέον να θέλω να το κόψω γιατί αηδιάζω με τη μυρωδιά στα μαλλιά, στα χέρια, στα ρούχα. ιχχχ.

αυτά.

επίσης τον τελευταίο σχεδόν χρόνο μπορώ να καπνίζω μόνο αυτά

οτιδήποτε άλλο, δε το μπορώ καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω ξεκινήσει κανονικά, αλλά όταν βγαίνω και βλέπω τους άλλους γύρω να καπνίζουν και μυρίζω τον καπνό...ε δεν μπορώ, ζηλεύω και θέλω κι εγώ! :P Οπότε, έχουμε ένα συνεταιρικό καπνό με μια φίλη και κάνουμε κυρίως όταν βγαίνουμε. Όταν είμαι με τον δικό μου κάνω μερικά, γιατί πάλι τον βλέπω να καπνίζει και μου ανοίγει την όρεξη! :redface:
Πάντως, επειδή έχω δοκιμάσει και βιομηχανικά, προτιμώ με διαφορά τον καπνό. Μου φαίνεται πιο ελαφρύς και για κάποιο περίεργο λόγο μ'αρέσει η διαδικασία στριψίματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ξέρω πως το θέμα δεν άνοιξε για να πέσει κράξιμο... αλλά επειδή διαβάζω και ηλιθιότητες ε δε γίνεται να λες πως ζηλεύεις κάποιον που καπνίζει. Εκμεταλλεύσου τη θέση σου και βρες κάτι άλλο να ασχοληθείς. Όταν μετά από 2-3-5-8 χρόνια θα τους ακούς να σου κλαίγονται πως θέλουν να το κόψουν και δε μπορούν ( και αυτο ΘΑ ΓΙΝΕΙ στο υπογράφω ) τότε μάντεψε ποιος θα ζηλεύει ποιον.

τώρα αν κάποιος το έχει απομυθοποιήσει και δεν έχει θέμα να κάνει 2 τζούρες μια στο τόσο το πιο safe που μπορώ να πως είναι να μείνει στις τράκες και να μη πάρει δικά του. Ξέρω πως ακούγεται κάπως αλλά ισχύει. Και αν δε νιώθεις άνετα ένας λόγος ακομα να μην κάνεις πολλά.

αυτά τα λίγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Αυτή η σάπια φάση του glx δικάβαλο με φίλο, τα gordon space από περιπτεράκι, η Νάντια από το λύκειο....
Ε, το έβαλα το ρημάδι στο στόμα μου στην 1η γυμνασίου.

10 χρόνια μετά το glx μας το εκλέψανε, η Νάντια δεν μας εκοίταξε, τα αλκοόλια τα εσιχαθίκαμε. Το τσιγάρο βέβαια, τσιγάρο!

Από τη μία θυμάμαι τη μάνα μου να μου λέει "Αν καπνίζεις από τώρα παλιοτόμαρο, και κακό θα πάθεις και δεν θα περάσεις πολυτεχνείο".
Ίσως βέβαια από την άλλη να με πείσμωσε αρκετά...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αρχες Β λυκειου,σε ενα παρτυ.Δεν καπνιζω κανονικα .Κατα μεσο ορο κανω 2 Τον μηνα (οχι πακετα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ειχα καπνισει οταν κοντευα να δωσω παννεληνιες για 1η φορα το μαιο του 14 και εχω να πω ουτε κρυο ουτε ζεστη και ενα που καπνισα νομιζω το μαρτη του 15 οταν προετιμαζομουν παλι για παννεληνιες δλδ σε περιοδους αγχους μονο.Λετε με την εξεταστικη να μου αρχισει παλι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εδώ και τρεις μήνες άλλαξα τα marlboro red με marlboro touch (τα μπλέ δηλαδή). μου φαίνονται πολύ πιο ελαφριά. βέβαια αν και κάνω πιο συχνά απ'ότι παλιότερα προσπαθώ να περιορίζομαι σε ένα πακέτο το μήνα. είναι και ακριβά τα άτιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρωτο τσιγαρο μαλλον στο σχολειο στο διαλειμμα με την παρεα μου.(1η Λυκειου)
Ειχαμε παρει τα Cortina που ειναι τα πιο ελαφρια.Γενικα γουσταραμε εκει στο στενακι της αυλης που δεν φαινομασταν να ανταλαζουμε τσιγαρα.
''ειμασταν μαγκες'' .Ξαφνηκα σταματισαμε....εγω τουλαχιστον και ξεκοψα απο κει.(δεν ηταν λογος το τσιγαρο)
Στο υπολοιπο λυκειο ημουν αντικαπνιστης και εκανα και διατροφη.Και ξανα αρχισα σιγα σιγα κοντα στο καλοκαιρι των πανελληνιων οταν εβγαινα κανα πουρακι κανα τσιγαρακι..σχεδον τπτ θα ελεγα..
Και τωρα με το φοιτητιλικη ουυ εδω αρχιζουν ολα ... κανω σχεδον καθε μερα και οταν βγαινω κανω κοντα πακετο στριφτα συνηθως....
Δεν εχω αποφασησει αν αξιζει το καπνισμα ομως...ειμαι ενας ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ..
Παντως νομιζω ολοι οταν καπνιζουμε βρισκουμε πολλες δηκαιολογιες για να αποδειξουμε στον εαυτο μας οτι αυτο που θα κανουμε δεν ειναι και πολυ κακο...
π.χ-Οκ εγω τουλαχιστον δεν ειμαι χοντρος σαν τον (π.χ)Βαγγελη , ας καπνισω .... ή Το καπνισμα μπορει να σκοτωσει δεν ειναι σιγουρο , ας καπνισω...
κτλπ κτλπ κτλπ ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Το πρώτο τσιγάρο μου το έκανα στα 15 και το έκλεψα κρυφά από τους γονείς μου :P
Για κανα τρίμηνο έκανα όποτε έβρισκα ευκαιρία και μετά κάπνιζα φουλ με την παρέα.Μεχρι που μετά από ένα χρόνο αρρώστησα και ξενέρωσα με το τσιγάρο και δεν ξαναέκανα.Δεν ξέρω,νομίζω πώς στο εξής θα κάνω κανένα αραιά και πού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen_

Νεοφερμένος

Η Queen_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ήμουν 1η γυμνασίου...εξετάσεις, σε ένα πάρκο και μια φίλη μου έφερε ένα πακέτο με κάτι Γερμανικά πουράκια (αν θυμάμαι καλά), οπότε αυτό ήταν το πρώτο μου τσιγάρο... :P Εκείνη την εποχή μάλιστα υπήρχαν και τα winston τα 10ράκια με 1euro και όλοι έπαιρναν αυτά.. μετά κάπνιζα αραιά και που, μέχρι τα 16 που ξεκίνησα να καπνίζω συστηματικά...το έμαθε και η μάνα μου (όχι ότι δεν το είχε καταλάβει δηλαδή) και από τότε μέχρι αυτή την στιγμή συγκεκριμένα, καπνίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asgardian

Νεοφερμένος

Ο Asgardian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όταν ήμουν μικρή, εβλεπα τους γονεις μου να καπνίζουν και ήθελα κι εγώ, οποτε τους είχα πρήξει και σε μια φαση μου λέει ο πατέρας μου " Να πάρε..." και μου το δίνει... Τραυματικότατη εμπειρια, βηχας πνίξημο κλπ. Από τα 4 λοιπον ήταν μια τραυματική εμπερία και το απέφευγα μέχρι τα 22 μου. Ήταν ψυχολογικοι οι λόγοι που το άρχισα και ακόμα είναι... αλλα ειναι απόλαυση το άτιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top