Εξετάσεις Ειδικού Αρμονίας: Απορίες

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Έχω αρχίσει μαθήματα ειδικού αρμονίας εδώ και τρία χρόνια. Το ωδείο μου είναι από τα λίγα που βρίσκονται κοντά στο χωριό μου. Ο δάσκαλος μου είπε πως στα τέλη Ιουνίου θα δώσω εξετάσεις. Το θέμα είναι πως όσο και αν ρωτάω δεν με ενημερώνει επαρκώς σχετικά με αυτές τις εξετάσεις. Οπότε εκθέτω τις απορίες μου εδώ.

1.Πώς ακριβώς διεξάγονται οι τελικές εξετάσεις; Το μόνο που ξέρω είναι ότι έρχεται στο ωδείο μια επιτροπή από Πάτρα και εξεταζόμαστε σε εναρμόνιση και τρία θέματα (χορικό, βάσιμο, μελωδία).

2. Τον Φεβρουάριο έδωσα "προκριματικές" δηλαδή ιστορία, σολφέζ, και ένα βάσιμο αν θυμάμαι καλά. Οι εξετάσεις έγιναν στον χώρο του ωδείου και είχαμε επιτηρητή τον δικό μας καθηγητή. Είναι σωστό αυτό?

3. Τα εξέταστρα που χρειάζεται να πληρώσω είναι γύρω στα 400 ευρώ. Είναι φυσιολογική αυτή η τιμή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Έχω αρχίσει μαθήματα ειδικού αρμονίας εδώ και τρία χρόνια. Το ωδείο μου είναι από τα λίγα που βρίσκονται κοντά στο χωριό μου. Ο δάσκαλος μου είπε πως στα τέλη Ιουνίου θα δώσω εξετάσεις. Το θέμα είναι πως όσο και αν ρωτάω δεν με ενημερώνει επαρκώς σχετικά με αυτές τις εξετάσεις. Οπότε εκθέτω τις απορίες μου εδώ.

1.Πώς ακριβώς διεξάγονται οι τελικές εξετάσεις; Το μόνο που ξέρω είναι ότι έρχεται στο ωδείο μια επιτροπή από Πάτρα και εξεταζόμαστε σε εναρμόνιση και τρία θέματα (χορικό, βάσιμο, μελωδία).

2. Τον Φεβρουάριο έδωσα "προκριματικές" δηλαδή ιστορία, σολφέζ, και ένα βάσιμο αν θυμάμαι καλά. Οι εξετάσεις έγιναν στον χώρο του ωδείου και είχαμε επιτηρητή τον δικό μας καθηγητή. Είναι σωστό αυτό?

3. Τα εξέταστρα που χρειάζεται να πληρώσω είναι γύρω στα 400 ευρώ. Είναι φυσιολογική αυτή η τιμή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

1. Οι εξετάσεις είναι ακριβώς όπως λες. Εξετάζεστε και προφορικά απ' ό,τι ξέρω. Κανονικά είναι μία μέρα κάθε εξέταση, μία χορικό, μία βάσιμο, μία μελωδία και μία προφορικά. Τα γραπτά δεν έχουν χρονικό περιορισμό, πρέπει να ολοκληρωθούν απλά σε μια μέρα, κατά τη διάρκεια του ωραρίου του ωδείου.
2. Το Φεβρουάριο, απ' ότι καταλαβαίνω έδωσες τα υποχρεωτικά μαθήματα. Φαντάζομαι ότι έδωσες υποχρεωτική αντίστιξη και όχι βάσιμο. Αυτά τα δίνεις κανονικά μέσα στο χώρο του ωδείου, έτσι όπως τα έδωσες.
3. Φυσιολογική τιμή δεν είναι καμία από τα σωρευμένα εκατοστάρικα που μοιράζονται ως λάδωμα από τα ωδεία στις επιτροπές, ειδικά εν μέσω κρίσης. Αλλά, για να σκεφτείς, στο ωδείο μου εδώ στην Αθήνα μού ζήτησαν 700 ευρώ. Οπότε 400 ευρώ είναι μια καλή τιμή, αν και πάλι τα περισσότερα είναι μαύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top