SOPA / PIPA

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η πειρατεία μπορεί να έχει επιφέρει σε πολλούς προβλήματα αλλά δεν μπορεί ο καθένας μας να είναι κ άγιος κ να σκέφτεται πώς θα σώσει τους γύρω του. Καθ'ενας θα κοιτάξει το ατομικό του συμφέρον. Τι με νοιάζει εμένα αν πχ θα κλείσει το video club της γειτονιάς μου? (καλά για τις αλυσίδες τύπου seven δεν το συζητώ ότι δεν με νοιάζει - να χαθούν όλες διαπαντώς:verymad:).Αν πρέπει να διαλέξω να στηρίξω την τσέπη του μικροεπιχειρηματία που το κατέχει κ της δικής μου sorry αλλά θα διαλέξω τι δική μου χωρίς δεύτερη σκέψη. Το video club είναι παράδειγμα. Είμαι γενικότερα υπέρ της πειρατείας. Όχι κυρίως για λόγους οικονομίας αλλά ιδεολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εδώ ο κίνδυνος είναι διπλός γιατί την αρμοδιότητα για το κλείσιμο του site δεν την έχει κάποια κρατική οργάνωση αλλά ένας ιδιωτικά ελεγχόμενος οργανισμός που εξ ορισμού εξυπηρετεί πρόσθετα συμφέροντα. Εμπιστεύεσαι π.χ. την apple να μην κινήσει τη διαδικασία για να κλείσει το google που είναι ανταγωνιστής της.
Τα προσχέδια των νομοσχεδίων δεν κατάφερα να τα βρω πουθενά αυτούσια. Αν ισχύουν όλα αυτά τα νομοσχέδια είναι μη εφαρμόσιμα. Αυτό που υποστήριξα είναι η βάση στην οποία στηρίχθηκαν τα νομοσχέδια (Stop Online Piracy Act), και PIPA (Protect IP Act).

Η πειρατεία μπορεί να έχει επιφέρει σε πολλούς προβλήματα αλλά δεν μπορεί ο καθένας μας να είναι κ άγιος κ να σκέφτεται πώς θα σώσει τους γύρω του. Καθ'ενας θα κοιτάξει το ατομικό του συμφέρον. Τι με νοιάζει εμένα αν πχ θα κλείσει το video club της γειτονιάς μου? (καλά για τις αλυσίδες τύπου seven δεν το συζητώ ότι δεν με νοιάζει - να χαθούν όλες διαπαντώς:verymad:).Αν πρέπει να διαλέξω να στηρίξω την τσέπη του μικροεπιχειρηματία που το κατέχει κ της δικής μου sorry αλλά θα διαλέξω τι δική μου χωρίς δεύτερη σκέψη. Το video club είναι παράδειγμα. Είμαι γενικότερα υπέρ της πειρατείας. Όχι κυρίως για λόγους οικονομίας αλλά ιδεολογίας.
Γι' αυτό το λόγο που λες πρέπει να μπουν κάποιοι κανόνες στο διαδίκτυο. Βέβαια η τελευταία παράγραφος σε διαψεύδει. Aπό αυτά λες καθώς είναι ξεκάθαρο ότι δεν το κάνεις για ιδεολογία αλλά για λόγους οικονομίας "Ο τζάμπα ζει".

============
Δεν πιστεύω ότι σκοπός του νομοσχεδίου είναι η καταπάτιση της ελευθερίας του λόγου. Είναι γελοίο να βλέπω τη google και την wikipedia να υπερασπίζονται την ελευθερία του λόγου και κάποιοι να τις δίνουν συγχαρητήρια και παράλληλα να προσβάλουν τις εταιρείες που θίγονται από την καταπάτηση των πνευματικών δικαιωμάτων. Η google, όπως το firefox και η wikipedia είναι καπιταλιστικές εταιρείες με μοναδικό σκοπό το κέρδος. Η αντίθεση τους ήταν για καθαρά διαφηστικούς λόγους καθώς η επιτυχία τους στηρίζεται στη γενική αποδοχή του κόσμου. Έκανε πολύ καλό στο προφίλ τους αυτή η πράξη αλλά είναι ολοφάνερο ότι υπήρχαν σκοπιμότητες.

Η google που στην Αμερική υπερασπίζεται της ελευθερία του λόγου στην στην Κίνα και σε άλλα κουμουνιστικά κατεστώτα φιλτράρει τα αποτελεσματά της και προπαγανδίζει. Αν ήταν πιστή στην ιδεολογία της δεν θα είχε καθόλου παράρτημα στην κίνα και σε άλλες χώρες με κουμουνιστικά καθεστώτα. Αλλά τα κινεζάκια είναι πολλά και τα λεφτά πολλά. Γι αυτό πιστεύω ότι οι εταιρείες που δεν παίρνουν άμεσα τα λεφτά τους από τον κόσμο (google, firefox, διαδικτυακές τοπικές εφημερίδες) είναι πιο βρώμικές από αυτές που παίρνουν άμεσα τα λεφτά τους από τον κόσμο (apple, microsoft). Αντίθετα αρκετές υπεραπαραγωγές του hollywood δεν τους ενδιαφέρει να πουλήσουν σε χώρες όπως στη Κίνα και επενδεύουν σε θεματολογία που είναι βέβαιο εκ των προτέρων ότι θα λογοκριθεί από το καθεστώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τα προσχέδια των νομοσχεδίων δεν κατάφερα να τα βρω πουθενά αυτούσια. Αν ισχύουν όλα αυτά τα νομοσχέδια είναι μη εφαρμόσιμα. Αυτό που υποστήριξα είναι η βάση στην οποία στηρίχθηκαν τα νομοσχέδια (Stop Online Piracy Act), και PIPA (Protect IP Act).

https://www.gpo.gov/fdsys/pkg/BILLS-112s968rs/pdf/BILLS-112s968rs.pdf
σελ. 33
the term ‘‘qualifying plaintiff’’ means
(A) the Attorney General of the United
States; or
(B) an owner of an intellectual property right, or one authorized to enforce such right (όχι απαραίτητα απο τον owner απ ότι φαίνεται), harmed by the activities of an Internet site edicated to infringing activities occurring on that Internet site.

στην επόμενη σελίδα

IN REM.—If through due diligence the Attorney General is unable to find a person described insubparagraphs (A) or (B) of paragraph (1), or nosuch person found has an address within a judicial district of the United States, the Attorney Generalmay commence an in rem action against a non-domestic domain name used by an Internet site dedicated to infringing activities

κοινώς δεν πρέπει να βρούν ποιανού είναι το site. Οπότε μετά στη σελ 40 που περιγράφει πώς σου κλεινουν τις πληρωμές και τις διαφημήσεις είναι χωρίς να εμπλακεί δικαστήριο, και για να σου μπλοκάρουν το domain θελει μέν preliminary court order αλλά είναι μονόπλευρο αφού γίνεται πρίν σε βρούνε για να πάει σε δίκη με εσένα αντίδικο.

Αναλυτικό άρθρο για τα νομικά κωλύματα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γιώργο πρώτα θα στηρίξω τα πιστεύω μου -κ είμαι υπέρ, όσο είναι αυτό δυνατόν, να καταπατούνται οι διαφόρου τύπου κοινωνικές συμβάσεις. By the way, αν μπορώ να οφεληθώ κ οικονομικά δεν θα πω όχι. Αλλά το 1ο έχει για μένα πολύ μεγάλη αξία.Όπου μπορώ να το εφαρμόσω το κάνω. Ούτως ή άλλως δεν αντιμετωπίζω οικονομικές δυσχέρειες. Αυτό με κάνει κ πιο ειλικρινή ως προς το γιατί το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Απο ποτε η Mozilla και η Wikipedia ειναι καπιταλιστικες επιχειρησεις??...Μη κερδοσκοπικες ειναι..Καθε χρονο fundraising κανουνε.
Εκτος και εαν εχεις στοιχεια Φοκο.Γιατι οπως ειπε και Sagan:Extraordinary claims require extraordinary evidence.

Οσο για τα νομοσχεδια.Να μην περασουν ποτε.Κανενας ελεγχος στο ιντερνετ.Πιστευω οτι ειναι το μονο μερος οπου μπορει να λειτουργησει η αυτοδιαχειρηση.
Αν δεν κανω λαθος,πρεπει να ετοιμαζεται και ενα παρομοιο νομοσχεδιο και εδω στην ευρωπη...Δεν θυμαμαι το ονομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πολύ ευχάριστο. Μακάρι να προχωρήσει.

The greatest troll of them all.



πρεπει να ετοιμαζεται και ενα παρομοιο νομοσχεδιο και εδω στην ευρωπη...Δεν θυμαμαι το ονομα...
ACTA λέγεται, και δεν αφορά μόνο την Ευρώπη, μα και πολλά άλλα κράτη.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
FUCK SOPA. FUCK PIPA.

FUCK ACTA!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν θα περάσει έτσι αυτό, πρόκειται για ένα νομοσχέδιο τεράστιας σημασίας και δεν νομίζω να το αφήσουν οι άνθρωποι έτσι απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Found this: click.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ενώ το Ευρωπαικό κοινοβούλιο αποφάσισε κατά της ACTA ήδη παρουσιάστηκε κι άλλη νομοθεσία που περιλαμβάνει το επίμαχο κεφάλαιο σχεδόν λέξη προς λέξη.

.. σε ησυχία δε θα μας αφήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενώ το Ευρωπαικό κοινοβούλιο αποφάσισε κατά της ACTA ήδη παρουσιάστηκε κι άλλη νομοθεσία που περιλαμβάνει το επίμαχο κεφάλαιο σχεδόν λέξη προς λέξη.

.. σε ησυχία δε θα μας αφήσουν.

Αφου το εχουν παρει αποφαση να περασει, απλα δεχονται πολλες πιεσης απο τον κοσμο. Μια, δυο, τρεις καποια στιγμη ο κοσμος θα βαρεθει και εν τελη θα περασει...! Δοκιμασμενα κολπα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top