Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλά το φάσμα αυτό δεν είναι ρευστό, είναι απόλυτα στερεό και θεμελιωμένο κάπου μέσα σου και δεν γίνεται να γίνεις πιο πολύ γκέι ή πιο πολύ str8 , είσαι αυτό που είσαι Άγγελε, τελείωσε, δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να αλλάξεις,
τα φασματα ποτέ δεν ειναι απολυτα σταθερα και χωρις μεταβολες..τα παντα ρει ..
τα ηλεκτρομαγμνητικα κυματα και τα χρωματα μεταβαλλονται πχ..

ο οτι εγω ή αλλος με παρομοιο προβλημα νομιζει οτι θα αλλαξει σε ομοφυλοφιλο,δεν σημαινει οτι κατι τετοιο δεν μπορει να γινει και πραγματικα(γενικα οχι απαραιτητα στον ανθρωπο που εχει την ιδεα..)...
πιστευω πχ οτι θα καω ζωντανος..δεν σημαινει οτι δεν μπορει να γινει ως φαινομενο..

το να λες οτι η σεξουαλικη συμπεριφορα ειναι παντελως αναλλοιωτη μεσα στη ζωη και το περιβαλλον ,ειναι ακραιο και παραλογο.οταν ηδη οι επιστημονες εχουν παρα πολλα δειγματα και μελετες σε αλλαγες της σεξουαλικοτητας σε ζωα και ανθρωπους.....

οσο ακραιο ειναι να πεις οτι μονο ειναι επικτητο.,αλλο τοσο ειναι το να πεις οτι ειναι μονο εκ γενετης..ειναι σαν ολα τα αλλα φαινομενα και χαρακτηριστικα -ιδιως ψυχολογικα- του ανθρωπου,υπαρχουν ολες οι περιπτωσεις..αλλοι περισσοτερο γενιουνται,αλλοι περισσοτερο γινονται..αλλοι απλα εχουν καποιες κλισεις εκ γενετης και αναλογα με το περιβαλλον εξελισσονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μπορείτε επίσης να μου εξηγήσετε τι ακριβώς συμβαίνει με τους bi; Μπορώ να καταλάβω να είσαι ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος. Το να είσαι και τα δύο, πώς γίνεται;

Παλιότερα το θεωρούσα αληθινή διαστροφή αλλά τώρα το ξεπέρασα, το θεωρώ και εγώ ακατανόητο.

Πάντως αυτό που έχω να πω εγώ σαν μικρό παιδί που είμαι είναι ότι εκτός από τους ανθρώπους οι οποίοι έλκονται από την φύση τους με άτομα του ίδιου φύλου όπως οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι ο gandalf ύστερα από αυτά που διάβασα και είναι προς τιμήν του που το αποδέχτηκε (που σημαίνει ότι απαλλάχθηκε από τις φοβίες και τα κόμπλεξ) θα συνεχίσω αυτό που τέθηκε σαν θέμα για να ακούσω και κάποιο αντίλογο σε αυτό.

Το περιβάλλον και η μόδα δεν προτάσσει σε μερίδα ανθρώπων την ομοφυλοφυλία σαν κάτι το όποιο πρέπει να έχεις; Δεν θεωρούνται δηλαδή οι gay μορφωμένοι έξυπνοι όμορφοι και με χιούμορ. Τόσες και τόσες έχουν πει ότι όλοι οι χαρισματικοί άντρες είναι gay και ότι οι straight είναι ως ένα βαθμό κατώτεροι; Αν και αυτό είναι παρατραβηγμένο εγώ νομίζω ότι θεωρούν τον gay σαν το ιδανικό του μοντέρνου άντρα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν τα ποσοστά ομοφυλοφιλίας στους καλλιτεχνικούς κύκλους να είναι μεγαλύτερα απο το μ.ο. Δηλαδή εκεί υπάρχει το γονίδιο της ομοφυλοφιλίας μαζί με το γονίδιο του ταλέντου; Είναι ψέματα ότι μερικοί δοκιμάζουν την ομοφυλοφιλία λόγω του φόβου που έχουν απέναντι στις γυναίκες ή από ερωτική απογοήτευση. Αυτά είναι τα ειλικρινή ερωτήματα τα οποία μου ήρθαν όταν σκεφτόμουν το ζήτημα ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος για να βγει και τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Κάτσε γιατί νομίζω βρήκα γιατί διαφωνούμε. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα, μια κοπέλα που έκανε κάποιες ερωτικές σχέσεις με άντρες γιατί αυτοί την έλκυαν. Στα 40 της ας πούμε είναι τόσο απογοητευμένη από τους άντρες, που βάζει στο μυαλό της να κάνει σχέση με γυναίκα. Αυτή η σχέση παραδόξως τη βολεύει ή την ευχαριστιέται και έτσι παραμένει. Αυτή η γυναίκα είναι gay; Είναι bi; Είναι straight που τη συγκεκριμένη περίοδο τη βολεύει να πάει με γυναίκα γιατί οι άντρες την απογοήτευσαν;

Μήπως, λέω εγώ, τα κάνει όλα το μυαλό και όχι πια το ασυνείδητο; Δηλαδή μήπως αυτή έβαλε κάτω τη λογική και είπε, εγώ θα γουστάρω από δω και πέρα γυναίκες μπροστά στην προοπτική να μείνω ανέραστη; Δηλαδή αυτό που πραγματικά είσαι το επιλέγεις ασυνείδητα ενώ το εξωτερικό περιβάλλον κι οι εμπειρίες σε κάνουν να θες συνειδητά να αλλάξεις για α-β λόγο; Και η δεύτερη επιλογή δεν είναι η πραγματική;

Καλά δε βγάλατε άκρη, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το περιβάλλον και η μόδα δεν προτάσσει σε μερίδα ανθρώπων την ομοφυλοφυλία σαν κάτι το όποιο πρέπει να έχεις; Δεν θεωρούνται δηλαδή οι gay μορφωμένοι έξυπνοι όμορφοι και με χιούμορ. Τόσες και τόσες έχουν πει ότι όλοι οι χαρισματικοί άντρες είναι gay και ότι οι straight είναι ως ένα βαθμό κατώτεροι; Αν και αυτό είναι παρατραβηγμένο εγώ νομίζω ότι θεωρούν τον gay σαν το ιδανικό του μοντέρνου άντρα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν τα ποσοστά ομοφυλοφιλίας στους καλλιτεχνικούς κύκλους να είναι μεγαλύτερα απο το μ.ο. Δηλαδή εκεί υπάρχει το γονίδιο της ομοφυλοφιλίας μαζί με το γονίδιο του ταλέντου; Είναι ψέματα ότι μερικοί δοκιμάζουν την ομοφυλοφιλία λόγω του φόβου που έχουν απέναντι στις γυναίκες ή από ερωτική απογοήτευση. Αυτά είναι τα ειλικρινή ερωτήματα τα οποία μου ήρθαν όταν σκεφτόμουν το ζήτημα ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος για να βγει και τίποτα :P
μια φορα που συμφωνω μαζι σου!μπραβο..:D

να πω επισης οτι οι ομοφυλοφιλοι ανδρες ξοδευουν και καταναλωνουν πολυ περισσοτερα λεφτα και προιοντα απο τους τους υπολοιπους?επισημα σοιχεια ειναι..συμπτωση...

οι εταιριες καλυντικων υχονται να καταναλωναν οι ανδρες οπως οι γυναικες στον τομεα τους ιδιως...

συχνα επισης παρουσιαζονται οι γκει ως κουλ και μοδα και καθαροι ευγενεις και "πολιτισμενοι" ενω οι στρειυ σαν βαρβαροι γουρουνια...υπαρχει μια προπαγανδα ..μην και σχεδιο και καμπανια εταιριων..με πολλα λεφτα απο πισω..

μη κρυβομαστ πισω απο το δακτυλο..και υπαρχει αυξηση των γκει..πχ πως συμβαινει στις πλουσιες περιοχες της καλιφορνιας να εχουν το γονιδιο του γκει που ειναι 40% σχεδον?και αλλες πλουσιες και σαπισμενες σχεδον πρακμιακες κοινωνιες να αυξανουν το φαινομενο της ομοφυλοφιλιας?
αυξανεται το γονιδιο γκευ με τα λεφτα?

παντα βεβαια υπηρχε και θα υπαρχει ομοφυλοφιλια..αλα υπαρχουν διακμανσεις ανα τους αιωνες..

Είναι ψέματα ότι μερικοί δοκιμάζουν την ομοφυλοφιλία λόγω του φόβου που έχουν απέναντι στις γυναίκες ή από ερωτική απογοήτευση. Αυτά είναι τα ειλικρινή ερωτήματα τα οποία μου ήρθαν όταν σκεφτόμουν το ζήτημα ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος για να βγει και τίποτα
σωστος..

ειναι αδυνατο μια γυναικα να μισησει τοσο πολυ τους ανδρες που να γινει λεσβια μετα απο κοροιδιες απογοητευσεις κλπ?που μπορει να ειχε καποιο υποστρωμα θετικο ή οχι..

η ομοφυλοφιλια ειναι οπως τα αλλα ψυχικα φαινομενα ,μπορουν να αλλαξουν και να μεταβληθουν...κατα ενα ποσοστο τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Παλιότερα το θεωρούσα αληθινή διαστροφή αλλά τώρα το ξεπέρασα, το θεωρώ και εγώ ακατανόητο.

Το περιβάλλον και η μόδα δεν προτάσσει σε μερίδα ανθρώπων την ομοφυλοφυλία σαν κάτι το όποιο πρέπει να έχεις; Δεν θεωρούνται δηλαδή οι gay μορφωμένοι έξυπνοι όμορφοι και με χιούμορ. Τόσες και τόσες έχουν πει ότι όλοι οι χαρισματικοί άντρες είναι gay και ότι οι straight είναι ως ένα βαθμό κατώτεροι; Αν και αυτό είναι παρατραβηγμένο εγώ νομίζω ότι θεωρούν τον gay σαν το ιδανικό του μοντέρνου άντρα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν τα ποσοστά ομοφυλοφιλίας στους καλλιτεχνικούς κύκλους να είναι μεγαλύτερα απο το μ.ο. Δηλαδή εκεί υπάρχει το γονίδιο της ομοφυλοφιλίας μαζί με το γονίδιο του ταλέντου; Είναι ψέματα ότι μερικοί δοκιμάζουν την ομοφυλοφιλία λόγω του φόβου που έχουν απέναντι στις γυναίκες ή από ερωτική απογοήτευση. Αυτά είναι τα ειλικρινή ερωτήματα τα οποία μου ήρθαν όταν σκεφτόμουν το ζήτημα ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος για να βγει και τίποτα :P

δεν έχεις δίκιο σε αυτό που λες, θα σου πω αμέσως γιατί.

πολλοί ομοφυλόφιλοι καταφεύγουν στην τέχνη γιατί εκεί τα πράματα είναι πολύ πιο ελεύθερα, οι ανθρωποι συνήθως που ασχολούνται με αυτήν είναι (συνήθως επαναλαμβάνω) πολύ πιο ανοιχτόμυαλοι και συχνά καλλιεργημένοι και έχουν το υπόβαθρο να αποδεχτούν τον άλλον για αυτό που είναι, απαλλαγμένοι από στερεότυπα και τις προκαταλήψεις...

δεύτερος λόγος που πολλοί ομοφυλόφιλοι στρέφονται στην τέχνη είναι γιατί μόνο εκεί μπορούν να εκφράσουν αυτά που νιώθουν και να βρουν ανταπόκριση και κατανόηση (βλέπε Καβάφη π.χ. και τα ηδονικά ποιήματα του), ή απλά επιζητούν μία διέξοδο, το να γράφεις μόνο και μόνο πως νιώθεις πολλές φορές αρκεί...και εγώ πχ αν κάτι με βοήθησε να δεχτώ αυτό που είμαι είναι άπειρες ώρες με το ipod μου ακούγοντας μουσική και διαβάζοντας και ενίοτε γράφοντας....

επίσης, οι γκέι είναι (συνήθως) πιο καλλιεργημένοι γιατί η κατάστασή τους τους οδηγεί σε προβληματισμό και μελέτη των κοινωνικων προβλημάτων, οι str8 έχουν λιγότερα ερεθίσματα να πράξουν κάτι τέτοιο.


τέλος, (συνήθως) είναι πιο ψυχαναλυμένοι, διότι έχουν περάσει άπειρες ώρες σε ερωτήματα ποιος είμαι-που πάω, και είναι απαλλαγμένοι από το κόμπλεξ της "απόδειξης του ανδρισμού" που βασανίζει πολλούς str8. βέβαια έχουν (συνήθως )χίλια δυο τραύματα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία

(μιλάω κυρίως για γκέι άντρες, για τις λεσβίες δεν ξέρω καθόλου πως πάνε τα πράγματα)

από κει και πέρα δεν θεωρώ ότι η μόδα προτάσσει τους γκέι ως ιδανικό, απλά τυχαίνει ο καλλιτεχνικός κόσμος να έχει πολλούς γκέι εκπροσώπους για τους λόγους που εξήγησα

και αν βγεις παραέξω, μόνο θετικά δεν σκέφτεται ο κόσμος για τους γκέι, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον...


Κάτσε γιατί νομίζω βρήκα γιατί διαφωνούμε. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα, μια κοπέλα που έκανε κάποιες ερωτικές σχέσεις με άντρες γιατί αυτοί την έλκυαν. Στα 40 της ας πούμε είναι τόσο απογοητευμένη από τους άντρες, που βάζει στο μυαλό της να κάνει σχέση με γυναίκα. Αυτή η σχέση παραδόξως τη βολεύει ή την ευχαριστιέται και έτσι παραμένει. Αυτή η γυναίκα είναι gay; Είναι bi; Είναι straight που τη συγκεκριμένη περίοδο τη βολεύει να πάει με γυναίκα γιατί οι άντρες την απογοήτευσαν;

Μήπως, λέω εγώ, τα κάνει όλα το μυαλό και όχι πια το ασυνείδητο; Δηλαδή μήπως αυτή έβαλε κάτω τη λογική και είπε, εγώ θα γουστάρω από δω και πέρα γυναίκες μπροστά στην προοπτική να μείνω ανέραστη; Δηλαδή αυτό που πραγματικά είσαι το επιλέγεις ασυνείδητα ενώ το εξωτερικό περιβάλλον κι οι εμπειρίες σε κάνουν να θες συνειδητά να αλλάξεις για α-β λόγο; Και η δεύτερη επιλογή δεν είναι η πραγματική;

Καλά δε βγάλατε άκρη, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

λοιπόν έστω ότι η ενλόγω γυναίκα είναι str8
μπορεί για τους χ,ψ λόγους να δοκιμάσει μια φορά να πάει με γυναίκα και να πιέσει τον εαυτό της να παραμείνει με αυτήν.
όμως αφού είναι str8 αργά ή γρήγορα θα συνειδητοποιήσει ένα πελώριο κενό στην σχέση της και γρήγορα θα αποχωρήσει

έστω ότι η γυναίκα είναι bi-gay
τότε θα δοκιμάσει να κάνει σχέση με άλλη γυναίκα και θα συνειδητοποιήσει (για πρώτη φορά πιθανόν) ότι έχει μια ολοκληρωμένη σχέση
και αν όντως την βολεύει και το ευχαριστιέται όπως λες εσύ, τότε δεν χρειάζεται καν να ρωτάμε

δεν υπάρχει συνειδητή-ασυνείδητη επιλογή, η επιλογή έχει γίνει πολύ πριν το καταλάβεις εσύ, μένει μόνο να καταλάβεις ποια είναι αυτή

και εγώ έχω κάνει σχέση με κοπέλα και ό,τι φάσεις έχουν παιχτεί είναι αποκλειστικά και μόνο με κοπέλες, αυτό δεν με κάνει str8, ούτε καν bi, καθώς το μοναδικό άτομο που πραγματικά είχα ερωτευτεί είναι αγόρι και γενικά τα μόνα άτομα που με ελκύουν είναι αγόρια
στην ηλικία βέβαια των 14-15 δεν σκέφτεσαι τέτοια πράγματα, σκέφτεσαι πώς θα αφομοιωθείς με το σύνολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολες παντως οι μελετες δειχνουν πολες φορες πανω οι γκευ σε ψυχολογικα προβληματα και αυτοκτονιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ολες παντως οι μελετες δειχνουν πολες φορες πανω οι γκευ σε ψυχολογικα προβληματα και αυτοκτονιες...

δεν μου κάνει καμμία απολύτως εντύπωση, πολλοί γκέι δεν επιβιώνουν την περίοδο της εφηβείας και ζουν τον αποκλεισμό και την περιφρόνηση με τον χειρότερο τρόπο, με αποτέλεσμα να βγαίνουν τραυματισμένοι ως ενήλικες ή να αυτοκτονούν....


δεν φταίνε οι γκέι που αυτοκτονούν Άγγελε, η κοινωνία φταίει, τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις

και εγώ κάποτε υπήρχε μια εποχή που κοιμόμουν και προσευχόμουν στον Θεό να με σκοτώσει εκείνη την στιγμή διότι δεν άντεχα, δεν γινόταν να αποδεχτώ τον εαυτό μου και όποτε σκεφτόμουν το μέλλον μου με έπιανε φρίκη...βέβαια στη συνέχεια συνειδητοποίησα ότι το να είσαι γκέι δεν είναι απλά μια σεξουαλική διαστροφή (όπως λατρεύουν να το παρουσιάζουν ορισμένοι), σε ορίζει και σε διαμορφώνει ως προσωπικότητα, όπως η προσωπικότητα των str8 διαμορφώνεται στα πλαίσια του ότι είναι str8
άλλοι όμως μεγαλώνουν σε πολύ πιο κλειστά περιβάλλοντα από αυτό που μεγάλωσα εγώ και όταν συνειδητοποιούν την ιδιαιτερότητά τους, it's just 2 much (φαντάζεσαι να είσαι γκέι και να ζεις στο Ιράν??)


να πω επισης οτι οι ομοφυλοφιλοι ανδρες ξοδευουν και καταναλωνουν πολυ περισσοτερα λεφτα και προιοντα απο τους τους υπολοιπους?επισημα σοιχεια ειναι..συμπτωση...

οι εταιριες καλυντικων υχονται να καταναλωναν οι ανδρες οπως οι γυναικες στον τομεα τους ιδιως...

συχνα επισης παρουσιαζονται οι γκει ως κουλ και μοδα και καθαροι ευγενεις και "πολιτισμενοι" ενω οι στρειυ σαν βαρβαροι γουρουνια...υπαρχει μια προπαγανδα ..μην και σχεδιο και καμπανια εταιριων..με πολλα λεφτα απο πισω..

μη κρυβομαστ πισω απο το δακτυλο..και υπαρχει αυξηση των γκει..πχ πως συμβαινει στις πλουσιες περιοχες της καλιφορνιας να εχουν το γονιδιο του γκει που ειναι 40% σχεδον?και αλλες πλουσιες και σαπισμενες σχεδον πρακμιακες κοινωνιες να αυξανουν το φαινομενο της ομοφυλοφιλιας?
αυξανεται το γονιδιο γκευ με τα λεφτα?

lol, όντως καταναλώνουν περισσότερα λεφτά σε καλλυντικά, όπως και οι γυναίκες άλλωστε ξοδεύουν περισσότερα λεφτα στον χώρο της μόδας...δεν μπορώ α καταλάβω που είναι το κακό και το βλαπτικό, αν θέλουν να δείχνουν όμορφοι ας κάνουν ότι θέλουν

το σχέδιο δεν το σχολιάζω καν, θυμίζει τις θεωρίες που διατυπώνει ο λιακόπουλος...

όσο για τις περιοχές που λες, απλώς είναι πιο φιλελεύθερες και συγκεντρώνονται πιο πολλοί γκέι εκεί από διάφορες περιοχές(η καλιφόρνια συγκεκριμένα ήταν η γενετειρα των hippies)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η σεξουαλικοτητα ειναι ρευστη αλλα κατα βαση σταθερη σε φυση.

ητοι, ενας gay ειναι gay για παντα, ενας στρειτ, στρειτ για παντα και καποιος αμφι ειναι αμφι για παντα.

πρεπει να κανεις διαχωρισμο αναμεσα στη σεξουαλικη πραξη και την ερωτικη ελξη, πολλοι αντρες τελειως στρειτ εχουν ομοφυλοφιλικες φαντασιωσεις (ορισμενοι το εχουν κανει και πραξη) και το αναποδο, αυτο δεν σημαινει οτι ελκονται συναισθηματικα προς αντρες, η διαφορα ειναι στην σημασια της πραξης.

αλλο ο ερωτας αλλο το σεξ, το σεξ με ατομο του ιδιου φυλου μπορει να ειναι μια καθαρα αυνανιστικη πραξη (βλεπε φυλακες) και ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι gay αυτος που το κανει.

Αν εισαι gay ΕΡΩΤΕΥΕΣΑΙ και ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ, δεν θες απλα να ξεκα$%^$σεις.

Υπο αυτη την εννοια η σεξουαλικοτητα ειναι επαρκως σταθερη ναι, δεν αλαζει. Και σταματα να ανησηχεις οτι εισαι gay δεν εισαι, ξεκολα, ειναι η παθηση σου που στο κανει αυτο, προσπαθησε να μην του δινεις σημασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
η σεξουαλικοτητα ειναι ρευστη αλλα κατα βαση σταθερη σε φυση.

ητοι, ενας gay ειναι gay για παντα, ενας στρειτ, στρειτ για παντα και καποιος αμφι ειναι αμφι για παντα.

πρεπει να κανεις διαχωρισμο αναμεσα στη σεξουαλικη πραξη και την ερωτικη ελξη, πολλοι αντρες τελειως στρειτ εχουν ομοφυλοφιλικες φαντασιωσεις (ορισμενοι το εχουν κανει και πραξη) και το αναποδο, αυτο δεν σημαινει οτι ελκονται συναισθηματικα προς αντρες, η διαφορα ειναι στην σημασια της πραξης.

Αν εισαι gay ΕΡΩΤΕΥΕΣΑΙ και ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ, δεν θες απλα να ξεκα$%^$σεις.

Υπο αυτη την εννοια η σεξουαλικοτητα ειναι επαρκως σταθερη ναι, δεν αλαζει. Και σταματα να ανησηχεις οτι εισαι gay δεν εισαι, ξεκολα, ειναι η παθηση σου που στο κανει αυτο, προσπαθησε να μην του δινεις σημασια

σωστός:clapup:

αυτό που λέγαμε και θα το ξαναναφέρω,η ομοφυλοφιλια ειναι πολυ περισσοτερο απο το πρωκτικο σεξ/λεσβιακο, ξεκολληστε πια ορισμενοι, ειναι οπως λεει και η ετοιμολογια φιλια=(αγαπη στα αρχαια) του ομοφυλου σου, δεν ειναι βιτσιο οπως τα dominatrix, voyeur και ουτε απλη κατηγορια πορνο στο διαδυκτιο στην οποια ενιοτε μπορει να κα^%@σει και ενας στρειτ χωρις να σημαινει τιποτα ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν φταίνε οι γκέι που αυτοκτονούν Άγγελε, η κοινωνία φταίει, τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις
και κυνηγαει κανεις τους γκευ στην ελβετια ,που οι αυτοκτονιες τους ειναι 8:worry: φορες παραπανω απο τον αλλο πληθυσμο?εκει δεν ειναι φιλελευθερη και ανοιχτη κοινωνια?
και στην ολλανδια υπαρχουν παρομοια στοιχεια...
https://www.narth.com/docs/netherlands.html

Abstract:
Homosexuality has been shown to be associated with suicidality and mental disorders. It is unclear whether homosexuality is related to suicidality, independently of mental disorders. This study assessed differences in lifetime symptoms of suicidality (death ideation, death wishes, suicide contemplation, and deliberate self-harm) between homosexual and heterosexual men and women, controlling for lifetime psychiatric morbidity. Interaction effects of age and the role of perceived discrimination were also examined. Data were collected on a representative sample of the Dutch population aged 18-64 years. Classification as heterosexual or homosexual was based upon reported sexual behavior in the preceding year. Of those sexually active, 2.8% of 2,878 men and 1.4% of 3,120 women had had same-sex partners. Homosexual men differed from their heterosexual counterparts on all four suicide symptoms (OR ranging from 2.58 to 10.23, with higher ORs for more severe symptoms), and on the sum total of the four symptoms; homosexual women only differed from heterosexual women on suicide contemplation (OR=2.12). Controlling for psychiatric morbidity decreased the ORs, but among men all associations were still significant; the significance for suicide contemplation among women disappeared. Younger homosexuals were not at lower risk for suicidality than older homosexuals in comparison with their heterosexual counterparts. Among homosexual men, perceived discrimination was associated with suicidality. This study suggests that even in a country with a comparatively tolerant climate regarding homosexuality, homosexual men were at much higher risk for suicidality than heterosexual men. This relationship could not only be attributed to their higher psychiatric morbidity. In women, there was no such clear relationship.
η σεξουαλικοτητα ειναι ρευστη αλλα κατα βαση σταθερη σε φυση.
Οκ.εγω ειμαι ψηλός αλλα κατα βαση ειμαι κοντος :D:whistle:


[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Το Εϊτζ, που την δεκαετία του 80 έφερε πανικό και τρόμο για κάθε ομοφυλόφιλο, τώρα έχει καταλαγιάσει, αλλά θεριεύει στην Αφρική και σε άλλες υπανάπτυκτες περιοχές. Φέρνει στην επικαιρό*τητα αυτό το πανάρχαιο πάθος που κατείχε ακόμη θεούς και αυτοκράτο*ρες, διανοούμενους, πολέμαρχους και κυρίως καλλιτέ*χνες. Στατιστικές αναφέρουν ότι χτυπάει 73% ομοφυλόφιλους και 17% τοξικομανείς.[/FONT]
https://liberopoulos.gr/listcats.php...7653&archive=&start_from=&ucat=13&show_cat=13

με τετοια ποσοστα ειτζ θλετε να πιστεψω πως ζουν οπως ολοι οι ανθρωποι και απλα εχουν διαφορετικα γουστα και οτι ειναι απολυτα φυσιολογικοι και οτι η ομοφυλοφιλια δεν ειναι καθολου βλαπτικη για τον ανθρωπο?75% ελεος!

συντριπτικα εχουν ειτζ,συντριπτικα εχουν πιο συχνα ψυχολογικες διαταραχες και αυτοκτονιες σε ολες τις χωρες του κοσμου,και εσιες λετε οτι ολο αυτο ειναι αποκλειστικα λογω της κακιας κοινωνιας?λιγη λογικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
και κυνηγαει κανεις τους γκευ στην ελβετια ,που οι αυτοκτονιες τους ειναι 8:worry: φορες παραπανω απο τον αλλο πληθυσμο?εκει δεν ειναι φιλελευθερη και ανοιχτη κοινωνια?

οι αυτοκτονίες σκέτο στην ελβετία είναι 8 φορές υψηλότερες, όχι οι αυτοκτονίες γκέι, ειλικρινά δεν ξέρω από που παίρνεις τις πληροφορίες σου
και από πότε οι ελβετοί είναι ανοιχτοί και φιλελεύθεροι άνθρωποι, εγώ ήξερα ότι φημίζονται για την ψυχρότητά τους

Οκ.εγω ειμαι ψηλός αλλα κατα βαση ειμαι κοντος :D:whistle:

ρε Άγγελε οκ, δλδ τι προσπαθείς να καταφέρεις σε τόσα post?? να τρομοκρατήσεις τον κόσμο ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία και ότι είναι επιλογή και ότι είναι μεταβλητή και οτι ο καθένας γίνεται-ξεγίνεται γκέι όποτε του καπνίσει???? και μάλιστα χωρίς ούτε ένα λογικό επιχείρημα???? πχ αναφέρεις ότι οι γκέι αυτοκτονούν πολύ περισσότερο, χαίρω πολύ, το ότι αυτοκτονούν πολύ περισσότερο δεν αποδεικνύει τίποτα από τα παραπάνω, αποδεικνύει απλά την υπεροχή στερεοτύπων-προκαταλήψεων που κάνει την ζωή πολλών ομοφυλοφίλων μίζερη και τους ωθεί στην αυτοκτονία....

αφού παραδέχεσαι ότι έχεις ιδεοληψία οσον αφορά το θέμα, γιατί συνεχίζεις να ασχολείσαι με αυτό και να εκφράζεις γνώμες παντελώς σκόρπιες και αστοιχείωτες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να τρομοκρατήσεις τον κόσμο ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία και ότι είναι επιλογή και ότι είναι μεταβλητή και οτι ο καθένας γίνεται-ξεγίνεται γκέι όποτε του καπνίσει????
απλα να ενημερωσω..οτι ειναι μια βλαπτικη συμπεριφορα..
και παραθετω στοιχεια..απο εσενα δεν βλεπω στοιχεια...
εγω τον φοβο μου τον ξεπερασα..εσυ μηπως δεν θελεις να βλεπεις ολα αυτα τα σοιχεια που δειχνω γιατι φοβασαι κατι?
γιατι μπορω να κατεβασω ολο το ιντερνετ για να δειξω στοιχεια κατα της ομοφυλοφιλιας..εχεις το κουραγιο να τα ακουσεις ..?

θελεις ολην την πληροφορια και να βρεις την αληθεια..ή μονο την αληθεια που σε κανει πιο ηρεμο και δεν σε αναστατωνει εσενα και τη ζωη σου?


και το οτι καποιος εχει την ιδες οτι εχει καρκινο,αυτο δεν σημαινει οτι ο καρκινος ειναι καλος...

μην χρησιμοποιητε την πληροφορια για εμενα που εδωσα, συνεχεια οταν σας λειπουν τα επιχειρηματα..αρχιζω να μετανιωνω που ειπα κατι τοσο προσωπικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
απλα να ενημερωσω..οτι ειναι μια βλαπτικη συμπεριφορα..
και παραθετω στοιχεια..απο εσενα δεν βλεπω στοιχεια...
εγω τον φοβο μου τον ξεπερασα..εσυ μηπως δεν θελεις να βλεπεις ολα αυτα τα σοιχεια που δειχνω γιατι φοβασαι κατι?
γιατι μπορω να κατεβασω ολο το ιντερνετ για να δειξω στοιχεια κατα της ομοφυλοφιλιας..εχεις το κουραγιο να τα ακουσεις ..?

θελεις ολην την πληροφορια και να βρεις την αληθεια..ή μονο την αληθεια που σε κανει πιο ηρεμο και δεν σε αναστατωνει εσενα και τη ζωη σου?


και το οτι καποιος εχει την ιδες οτι εχει καρκινο,αυτο δεν σημαινει οτι ο καρκινος ειναι καλος...

μην χρησιμοποιητε την πληροφορια για εμενα που εδωσα, συνεχεια οταν σας λειπουν τα επιχειρηματα..αρχιζω να μετανιωνω που ειπα κατι τοσο προσωπικο...

δεν ήξερα ότι την αλήθεια γι'αυτό που ζω θα την ακούσω από σενα Άγγελε...

και πόσο μάλλον δεν ήξερα ότι ομοφυλοφιλία=καρκίνος

ο μόνος φοβισμένος είσαι εσύ κι εσύ μοναχά και σε αυτό συμφωνούν όλοι όσοι έχουν διαβάσει αυτο το θέμα

και το να δείχνεις έρευνες από το διαδίκτυο έχει μηδαμινή αξία διότι όσες υπάρχουν που να είναι κατά των ομοφυλοφίλων άλλες τόσες υπάρχουν που να είναι και υπέρ...αυτό μήπως εσύ φοβάσαι να το παραδεχτείς???
διάβασε το μαυρισμένο κομμάτι της παρακάτω έρευνας και θα δεις



Στις αρχές της δεκαετίας του ʼ70 η American Psychiatric Association (APA) ξεκίνησε μια εξελικτική διαδικασία, στο τέλος της οποίας απορρίφτηκαν οι θεωρίες του DSM-II που αναφέρονται στους μεταψυχολογικούς ορισμούς της ψυχανάλυσης. Αντʼ αυτού η ΑΡΑ προσέγγισε μια διαγνωστική θεωρία της παθολογίας, η οποία στηριζόταν σε ιατρικά μοντέλα «βασισμένα σε αποδείξεις». Η 3η έκδοση του καινούργιου εγχειριδίου «DSM-III» δημοσιεύτηκε τελικά το 1980. Η απόφαση της ΑΡΑ το 1973 να ανανεώσει το υπάρχον DSM-II και να διαγράψει την ομοφυλοφιλία από την λίστα των ψυχικών διαταραχών ήταν αποτέλεσμα μιας σειράς γεγονότων που έλαβαν χώρα εκείνη την περίοδο.
Την αφορμή για αυτή την αλλαγή αποτέλεσαν οι αντιδράσεις των ακτιβιστών των ομοφυλοφιλικών κινημάτων που διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα στην ετήσια συνέλευση της ΑΡΑ το 1970. Οι συγκεκριμένες διαμαρτυρίες οδήγησαν την επιστημονική επιτροπή της ΑΡΑ, η οποία μόλις είχε αρχίσει με την επιμέλεια της τρίτης έκδοσης του διαγνωστικού εγχειριδίου DSM-III, να εξετάσει μια πιθανή διαγραφή της ομοφυλοφιλίας από αυτό. Η αρμόδια επιτροπή, η οποία ασχολήθηκε με το συγκεκριμένο θέμα, μελέτησε την επιστημονική βιβλιογραφία μη-ψυχαναλυτικών πηγών – ένα έργο το οποίο υποστηρίζει ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί φυσιολογική διαφοροποίηση της ανθρώπινης εξέλιξη.
Μια αξιοσημείωτη επιστημονική έρευνα ήταν η αναφορά του Alfred Kinsey (1948, 1953), κατά την οποία η ομοφυλοφιλία στους «μη-πάσχοντες» του πληθυσμού ήταν περισσότερο διαδεδομένη απʼ ό,τι πίστευαν. Η λαογραφική μελέτη των Ford και Beach τα 1957 επιβεβαίωσε τις θέσεις του Kinsey ότι η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί σπάνιο φαινόμενο. Οι επιστημονικές έρευνες της Evelyn Hooker (1957) επιβεβαίωσαν επίσης αυτά τα αποτελέσματα.
Οι παραπάνω μελέτες καθώς και άλλες, οδήγησαν την επιστημονική επιτροπή της ΑΡΑ στην απόφαση ότι τα επιστημονικά πορίσματα υποστηρίζουν την άποψη να καταταχθεί η ομοφυλοφιλία ως φυσιολογική διαφοροποίηση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.
Η επιτροπή πρότεινε την άμεση διαγραφή της ομοφυλοφιλίας από την DSM-II, η οποία και πραγματοποιήθηκε μετά από ψήφισμα.

Πηγή: https://www.10percent.gr/old/issues/200804/03.html

φυσιολογική διαφοροποίηση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.....μήπως άρχισες να φοβάσαι πάλι Άγγελε???

ελπίζω να κατάλαβες επιτέλους γτ δεν έχει νόημα να μιλάμε με έρευνες....
κι ελπίζω να καταλάβεις που δεν θα ξαναπαντήσω σε post σου όπου αναφέρεις έρευνες και σκόρπιες απόψεις...για την ακρίβεια αρκετό χρόνο ξόδεψα αντιπαρατιθέμενος μαζί σου (και μάταια άπότι αποδεικνύεται τελικά, φαίνεται πως όντως έχεις παθολογικό πρόβλημα και δεν γίνεται να πειστείς με τπτ, δεν το πίστευα αρχικά), ας πει και κάνας άλλος τη γνώμη του γιατί το κάναμε μονοπώλιο το θέμα εμείς οι 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και πόσο μάλλον δεν ήξερα ότι ομοφυλοφιλία=καρκίνος

ο μόνος φοβισμένος είσαι εσύ κι εσύ μοναχά και σε αυτό συμφωνούν όλοι όσοι έχουν διαβάσει αυτο το θέμα


δεν ειπα οτι ειναι καρκινος..απλα λεω οτι αν εχεις μια ιδς για κατι δεν σημαινει οτι αποκλειεται να συμβει και στην πραγματικοτητα..

και δεν ξερεις τις αποψεις οσων ειδαν το θεμα,,μονο οσων εγραψαν σε αυτο..οι υπολοιποι απλα ξερουν τις "προοδευτικες" θεσεις σας και απλα δεν ασχολουνται να απαντησουν..γιατι απλα δεν αλλαζετε αποψεις με τιποτα...εγω απλα ειμαι βλακας και ασχολουμαι..τζαμπα κοπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
και pls όποιος πρωτοδιαβάζει το θέμα και τον ενδιαφέρει να διατυπώσει κάποια άποψη ας κάνει τον κόπο να το διαβάσει τουλάχιστον από 20 σελίδες πριν (για να μην πω να διαβάσει όλο το θέμα πρώτα!! αλλά κάτι τέτοιο θέλει κάνα 3ωρο), για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια, όπως στις τελευταίες 5 σελ, αλλά κυρίως για να έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα του τι έχει ειπωθεί και του όλου θέματος γενικότερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ρε Άγγελε οκ, δλδ τι προσπαθείς να καταφέρεις σε τόσα post?? να τρομοκρατήσεις τον κόσμο ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία και ότι είναι επιλογή και ότι είναι μεταβλητή και οτι ο καθένας γίνεται-ξεγίνεται γκέι όποτε του καπνίσει???? και μάλιστα χωρίς ούτε ένα λογικό επιχείρημα????

Να πησει τον εαυτο του οτι δεν ειναι gay βασικα, δεν θα τα καταφερει αλλα δεν μπορει να κανει αλλιος. Gandalf let it go δεν θα βγαλεις ακρη, δεν γινεται, ειναι κατι που πρεπει να αντιμετοπισει μονος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
δεν υπαρχει χειροτερη παρακμη και σαπιλα απτο να μην καταλαβαινεις καν οτι αυτα που κανεις ειναι λαθος...ετσι εισαι πολυ μακρια απο να τα λυσεις......
πχ οι χειροτεροι ψυχοπαθεις πχ ειναι αυτοι που δεν το παραδεχονται καν...
Είσαι μπερδεμένος...θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς στον εαυτό σου και να δεις μάλλον εσύ που κάνεις λάθος και γιατί....μην αναλώνεσαι στα υποτιθέμενα λάθη των άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εγω θα πω το εξης απλο. θαυμαζω τους ανθρωπους που εχουν το θαρρος να αποδεκτουν τον εαυτο τους οπως ειναι , να το λενε και προς τα εξω και να ζουν φυσιολογικα..

απο την αλλη σιχαινομαι πραγματικα τους υποκριτες και αυτους που κρυβονται και παρασυρουν και αθωα θυματα τις περισσοτερες φορες. ποσες φορες ακουσαμε για γκει που παντρευονται για τα ματια της κοινωνιας και κανουν δυστυχισμενο οχι μονο τον εαυτο τους αλλα και μια γυναικα επισης..

και ολα αυτα γιατι? γιατι η κοινωνια η αμεμπτη , η αμολυντη , η αγγελικη που ζουμε δεν δεχεται τετοια πραγματα.. πολυ στρουθοκαμηλιζουμε ρε παιδια... μα παρα πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
εγω θα πω το εξης απλο. θαυμαζω τους ανθρωπους που εχουν το θαρρος να αποδεκτουν τον εαυτο τους οπως ειναι , να το λενε και προς τα εξω και να ζουν φυσιολογικα..

απο την αλλη σιχαινομαι πραγματικα τους υποκριτες και αυτους που κρυβονται και παρασυρουν και αθωα θυματα τις περισσοτερες φορες. ποσες φορες ακουσαμε για γκει που παντρευονται για τα ματια της κοινωνιας και κανουν δυστυχισμενο οχι μονο τον εαυτο τους αλλα και μια γυναικα επισης..

και ολα αυτα γιατι? γιατι η κοινωνια η αμεμπτη , η αμολυντη , η αγγελικη που ζουμε δεν δεχεται τετοια πραγματα.. πολυ στρουθοκαμηλιζουμε ρε παιδια... μα παρα πολυ....

Υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν λευκούς γάμους, αλληλοκαλύπτονται ή κρύβονται μια ζωή. Είναι στενάχωρη τακτική που αποτελεί τροχοπέδη στην αποδοχή τους από το σύνολο και πολλές φορές κατακρίνονται και από την ίδια την ομοφυλοφιλική κοινότητα.

Στην ομώνυμη ταινία με το Σον Πεν, συγκράτησα ότι ο Milk στην τελευταία του καμπάνια είχε ενθαρρύνει όλους να αποκαλυφθούν γιατί έτσι και αποκαλύπτονταν τότε κάθε άνθρωπος θα ανακάλυπτε ότι έχει τουλάχιστον έναν γνωστό γκέι και αυτό μειώνει δραματικά τις προκαταλήψεις.

Ενδιαφέρον έχει επίσης ότι η κατακραυγή είναι ανάλογη της κοινωνικής θέσης και/ή του χώρου στον οποίο δραστηριοποιείσαι. Αρκεί να σκεφτούμε πόσοι γκέι καλλιτέχνες έχουν δηλώσει ανοιχτά τον προσανατολισμό τους. Τελευταία, εντύπωση μου έκανε η ιστορία της Cynthia Nixon, της ηθοποιού που έκανε τη δικηγόρο στο Sex and the City, η οποία ενώ όλη της τη ζωή είχε σχέσεις με άνδρες και έχει δύο παιδιά, σήμερα είναι αρραβωνιασμένη με μία γυναίκα:

In terms of sexual orientation I donʼt really feel Iʼve changed... Iʼd been with men all my life, and Iʼd never fallen in love with a woman. But when I did, it didnʼt seem so strange. Iʼm just a woman in love with another woman (wiki)

Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι λίγο σκληρό να μιλάμε για υποκρισία από μέρους των ανθρώπων who don't come out of the closet, ιδιαίτερα σε μία κοινωνία όπως η ελληνική. Ευελπιστώ ότι από τη γενιά τη δική μας και μετά δε θα χρειάζεται να συμβαίνει αυτό και όλοι θα ακολουθούν το παράδειγμα των παιδιών εδώ πέρα που και συνειδητοποιημένοι είναι και διαβασμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι λίγο σκληρό να μιλάμε για υποκρισία

obscura μου σιγουρα ειναι σκληρη η κοινωνια μας ακομα σε καποια θεματα δυστυχως.. συμφωνω απολυτα.
απλα εγω προσπαθω να επισημανω την υποκρισια μερικων που ενω γνωριζουν το οριεντεισιον τους και ξερουν οτι θα κανουν και καποιον αλλο δυστυχισμενο προχωρουν στη συναψη γαμου ή σχεσης χωρις να ενημερωσουν καν τον αλλο για το τι συμβαινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top