[spoilers] 500 μέρες με τη Summer (2009)

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αφου η Summer δεν ενιωσε ΠΟΤΕ κατι παραπανω για τον Τομ (και μη μου πειτε πως δεν ισχυει, γιατι θα γινουμε μαλλια κουβαρια:P:P)
Seconded. Εάν ένιωθε, θα προχωρούσε με εκείνον. Άλλωστε, δεν αγαπάς "λίγο" ή "πολύ" κάποιον. Ή τον αγαπάς και θες να είστε μαζί του ή όχι κι απλώς τον χρησιμοποιείς. Period.

α) Γιατι τον αφησε να πιστευει πως μπορει να την κερδισει??? Αφου εβλεπε πως ο τυπας δεν εβλεπε μπροστα του απο τον ερωτα, γιατι δεν κρατησε τις ¨αποστασεις ασφαλειας"?? Γιατι ξαφνικα του ανοιχτηκε?? Τι ακριβως εψαχε η κυρια, μια φιλεναδα με μπονους??
What is sex without love? It's still sex. Νομίζω αυτό πρέπει να σε καλύψει.

Όχι πως είναι κατακριτέο, αλλά έπρεπε να του είχε πει εξ' αρχής ότι: Κοίτα, φίλε μου, εγώ ένα καλό πήδημα θέλω μόνο. Ίσως στο ενδιάμεσο να σου λέω και τα ψυχολογικά μου, αλλά εσύ δεν θα πάρεις κάτι άλλο απ' αυτό. Ήταν αφενός ευθύς μαζί του, αλλά του είπε "ας το πάμε αργά". Πρακτικά δηλαδή, αρχίδια ευθύς ήταν μαζί του, του είχε αφήσει ελπίδες ότι κάτι υπήρχε ή θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ τους.

Να το πω με άλλα λόγια, παραφράζοντας το γνωστό γνωμικό για την γυναίκα του Καίσαρα: δεν θες να είστε ζευγάρι; Θες να είστε φίλοι; Ωραία, ACT LIKE a friend! Το να του λες θέλω να το πάμε αργά και να συμπεριφέρεσαι σαν να είστε ζευγάρι ... μόνο αστάθεια δείχνει για την Summer.

Εγώ θα τονίσω, σαν bottom line, ότι δεν φτάνουν τα λόγια, ορισμένες φορές. Θα πρέπει και οι πράξεις να συμφωνούν με αυτά που λες. :)

Τελικα που καταληγουμε???
People are meant to be loved
and things to be used.
The problem starts when things are being loved
and people are being used.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Να προσθέσω κάτι, γιατί την ταινία την έχω δει 3 φορές με φίλους, σε γηπεδικό κλίμα (γιουχαρίσματα κλπ), λοιπόν το ότι έκανε σαφές πως δεν ήθελε σχέση δεν λέει κάτι.
Αφού σχέση είχαν. Επειδή δε του είπε "θέλω να τα φτιάξουμε" κοιτώντας χαμηλά και αμήχανα σαν 14χρονα;
Και όχι απλά σχέση δηλαδή, τους δείχνει να περνούν γαμώ.
Έπειτα, έβλεπε πόσο την ήθελε ο άλλος. Ας την έκανε νωρίς να έβρισκε αλλού το τζαστ σεκς εντ χανκιγνκ άουτ που ήθελε. Έπρεπε να το κάνει με κάποιον ο οποίος είναι ερωτευμένος μαζί της; ......
Και ΟΚ τον άφησε, βρήκε άλλον, παντρεύτηκαν, να ζήσουν. Το ότι πήγε να τον βρει και του είπε ό,τι του είπε, τι ένιωσε με τον άλλον δηλαδή, είναι απλά αγένεια και όχι ειλικρίνια ή κάτι άλλο. Ναι, υπάρχει διαχωρισμός σε αυτά τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Και ΟΚ τον άφησε, βρήκε άλλον, παντρεύτηκαν, να ζήσουν. Το ότι πήγε να τον βρει και του είπε ό,τι του είπε, τι ένιωσε με τον άλλον δηλαδή, είναι απλά αγένεια και όχι ειλικρίνια ή κάτι άλλο. Ναι, υπάρχει διαχωρισμός σε αυτά τα δύο.

Συγγνώμη,αλλά αυτό για μένα δεν είναι αγένεια,αλλά αναισθησία.
Δεν μπορείς μετά από 1 χρόνου σχέση να πηγαίνεις στον άλλον και να του λες ''ξες δεν αισθάνθηκα ποτέ τίποτα για σένα.''
Εντάξει μπορεί αυτή να είναι η αλήθεια,αλλά είσαι απαράδεκτη γιατί τόσο καιρό τον τάιζες με τυφλές ελπίδες και στο τέλος έρχεσαι να τον αποτελειώσεις. What's the point? :confused:
Μπιτς. :pfff: :P

Κατά τα άλλα η ταινία μου άρεσε. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
lol.

Είχα δει πριν λίγες μέρες να συζητάτε για τη ταινία και είχε πάρει το μάτι μου (από προηγούμενο τίτλο) ότι η Σάμμερ ήταν καραπ@@@.
Είχα φανταστεί κέρατο και κοροϊδία και είχα λυπηθεί τον Τομ χωρίς καν να δω τη ταινία.

Την είδα όμως τη ταινία και έχω μείνει εγώ μαλακάς με όσα λέτε.
Από πού φάνηκε ας πούμε ότι ήταν τάνα; Τον κεράτωσε; Του πούλησε έρωτες και αγάπες; Τι του' κανε;

Από την αρχή του' χε ξεκαθαρίσει ότι "ΞΕΡΕΙΣ, ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ", αυτός ήταν ο μαλάκας που πε "ΝΑΙ, Οκ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.", ενώ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ήθελε σοβαρή σχέση, δεν ήθελε κάτι αόριστο και το ήξερε.
Είχε τυφλωθεί λοιπόν από την ομορφιά της, οπότε σου λέει "Ας το τολμήσω κι όπου πάει. Ίσως είμαι τυχερός και αλλάξει γνώμη.".
Αν ΑΥΤΟΣ ήξερε τι ήθελε, δε θα καθόταν σε αυτό που είχαν, θα ξέκοβε και θα γλίτωνε. Και μη πει κανείς ότι δεν είναι εύκολο, την ήξερε μόνο κάποιες μέρες, δεν την είχε ερωτευτεί κιόλας για να μη μπορεί να το ξεπεράσει.

Πάμε σε ένα άλλο κομμάτι τώρα.
Ας υποθέσουμε ότι είχαν κανονική σχέση, κι ας πούμε απλά ότι δε μπήκε ποτέ ταμπέλα, ίδια κατάληξη δε θα' χε;
Εννοώ, ακόμα και ζευγάρι να ήταν, ξέρουμε ότι πάει κάπως έτσι "ενθουσιασμός>πάθος>έρωτας>ρουτίνα>βαρεμάρα>χωρισμός>κάποιος θα πληγωθεί". Έτσι δε πάει πάντα (καλά ΣΧΕΔΟΝ πάντα, αλλά θέλω να πω ότι δεν είναι τόσο απίστευτο και το βλέπουμε, το ακούμε πολύ συχνά, αν δε το' χουμε ζήσει κιόλας);
Οπότε, ναι, άλλος ένας πληγωμένος, που αυτό του άνοιξε τα μάτια και τον έκανε να πάρει τη ζωή του στα χέρια.

Πραγματικά δηλαδή και αντίστροφοι να ήταν οι ρόλοι (να' ταν η κοπέλα το "θύμα") πάλι έτσι θα το έβλεπα. Έχω δει εξάλλου πολλές τέτοιες ταινίες και δε μου κάνει εντύπωση.

Εξάλλου, είναι γνωστό ότι μετά το τέλος ο πρώην είναι "μαλάκας" και η πρώην είναι "π**τάνα". Πάντα κάποιος φταίει και ποτέ εμείς.:P
Όσον αφορά τη ταινία ως ταινία, ωραία ήταν ναι, όχι καμιά γαμάτη Σούπερ ουάου, αλλά ναι, καλή. Αυτό.

Και κάτι τελευταίο: νομίζω ότι οι περισσότεροι κρατήσατε μόνο τα κακά της ταινίας, όσον αφορά το νόημα, γιατί ουσιαστικά η ταινία τελειώνει με ένα αισιόδοξο μήνυμα, οπότε το κράξιμο προς τη Σάμμερ κι όλο αυτό, το βρίσκω απλά άστοχο λες και είδατε τη ταινία, αλλά λίγο πριν το τέλος τη κλείσατε, με αποτέλεσμα να μη δείτε τη κατάληξη.:P

Ναι ναι ναι, κρεμάστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top