• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο ασφαλή είναι τα αντισυλληπτικά χάπια;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
φυσικα και ο FDA εχει κανει λαθη και εχει συμφεροντα. Και το ξερω αυτο και αρκετα καλα μαλιστα. Αλλα το επιχειρημα σου ειναι ad hominem οπερ, δεν στεκει
Δεν ειναι ad hominem, καθως δεν ειπα " επειδη ειναι FDA, αρα κανει λαθος". Ειπα οτι δεν εχω και σε μεγαλη υποληψη το FDA , που σημαινει οτι προτιμω αλλες πηγες καλυτερα. ;)

Αυτο για τις ορμονες δε διαφωνουμε. Οποτε απορω γιατι τα ειρωνικα σχολια. Δεν δαιμονοποιησα τις ορμονες. Απλα ειπα οτι δεν ειναι και το πιο ακακο πραγμα. Αλλιως δε θα υπηρχαν και ενδοκρινολογοι και θα κανε ο καθενας οτι να ναι.

*ΕΙΝΑΙ* αναβαθμηση για τις περισοτερες γυναικες που οταν ξεκινανε το χαπι ανακουφιζονται απο τους πονους και ΔΕΝ χρειαζεται να παιρνουν 3-4 mesulid καθε μηνα για να τους αντεχουν
Δε μιλαμε για αναβαθμιση στο να μην πονας (ουτε σφαδαζουν ολες και χτυπανε mesulid, σιγα τα αιματα). Μιλουσαμε για αναβαθμιση του σωματος. Αλλο αυτο και αλλο να σταματας μια φυσιολογικη λειτουργια, για να μην πονας.

τα οσα λες για τον FDA, φυσικα και εχουν γινει σφαλματα και εχει συμφεροντα, αυτο ειναι δεδομενο. Οπως επισις και η τυφλη πιστη σε οποιοδηποτε φορεα, αλλα ειναι μια αρχη και πρεπει καθε θεση του να εξεταζεται ξεχωριστα.
Επομενως τι γελας και ειρωνευεσαι οταν λεω οτι δε τον εχω και σε μεγαλη υποληψη ; :whistle:

Ναι ειναι περισσοτερα τα φαρμακα που δεν ειναι επικινδυνα και ναι δε θεωρουμε λαθος το FDA by default. Αλλα ουτε περιμενουμε δημοσιοποιηση αποδειξεων για να ειμαστε λιγο προσεκτικοι και να μην λεμε "ε α φου το λεει το FDA ειναι σωστο μεχρι να αποδειχθει λαθος". Προτιμω να λεω "αφου το λεει το FDA, ΙΣΩΣ ειναι σωστο".;)
================================================================

δε ξέρω για σας, αλλά εμένα μου έφυγε όλη η όρεξη για το σεκς τώρα
Χαχαχαχαχαχαχαχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Deaths associated with abortion compared to childbirth--a review of new and old data and the medical and legal implications.
Είναι καταχωρήμένο και στο PubMed για όσους το εμπιστεύονται περισσότερο.

Πολύ ενδιαφέρον! Αν αντέχετε διαβάστε το:) (έστω τα Conclusions).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ρε παιδια πολλα μηνυματα:D
Λοιπον, να πω κι εγω την ταπεινη μου αποψη?:)
Τη σημερον ημερα που ο καθενας μπορει να κανει ερωτα με τον λαθος ανθρωπο(εννοω ανθρωπο που εχει σχεσεις και με αλλους και μπορει να μεταδωσει καποια ασθενεια) ιδανικη για τους γιατρους μεθοδος αντισυλληψης ειναι το χαπι και το προφυλακτικο. Δεν θεωρω ανευθυνη καποια που παιρνει το χαπι για λογους περιοδου(πονους κτλ.) γιατι σιγουρα βοηθαει. Οσο για τις ορμονες και τις συνεπειες τους ας σκεφτουμε ποσες χιλιαδες γυναικες παιρνουν χρονια ορμονες σε μεγαλες ποσοτητες για να μπορεσουν να μεινουν εγκυες(βλεπε μεθοδους εξωσωματικης).
Υ. Γ Ξερατε οτι θα κυκλοφορησει χαπι που θα αναστελλει την περιοδο για 3 μηνες. Δηλαδη οι γυναικες θα εχουν περιοδο 4 φορες το χρονο:confused: Αυτο κι αν θα ειναι βομβα ορμονων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialenaxa

Νεοφερμένος

Ο marialenaxa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω εδώ και 4 χρόνια σταθερή σχέση και πριν 2 χρόνια ανακάλυψα οτι είχα πολυκυστικές ωοθήκες.Πήγα λοιπόν στο γιατρό και η μόνη πιθανή θεραπεία στην ηλικία μου ήταν τα χάπια.Έτσι απλά τα πήρα!
Τώρα είμαι σε φάση αποτοξίνωσης για 2 σημαντικούς λόγους:
1)πρέπει να ελέγξω πάλι τις ορμόνες μου χωρίς την επιροή των φαρμάκων γιατί ίσως να έχω θεραπευθεί και να μην χρειάζεται να καταπονώ άλλο το σώμα μου.Αυτό λοιπόν πρέπει να γίνει για δύο μήνες,ωστέ να έρθει ο οργανισμός στα φυσιολογικά του.(Κάτι που δεν ξέρω αν έχει κάνει η diddle.)
2)Όλα αυτά τα χάπια απαγορεύουν στον οργανισμό να συλλαμβάνει.Έτσι κάθε το πολύ 10 μήνες πρέπει να αποτοξινώνουμε το σώμα μας γιατί υπάρχει κίνδυνος στείρωσης.
Συνεπώς καλό το σεξ με τα χάπια αλλά όλα θέλουν μέτρο!Ας μην ξεχνάμε και κάτι σημαντικό που το ξεχνάμε όσοι έχουμε σταθερή σχέση.Το προφυλάκτικό δεν προστατεύει μόνο από σοβαρές νόσους.Μία απλή ουρολοίμωξη μπορεί να ταλαιπωρίσει και τους δυο για καιρό.Ακόμα και μια μυκητίαση από το τζιν της κολλητής ή της αδελφής μας ή και ακόμα από μια αντιβίωση μπορεί να αποφέρει μολύνσεις και στους δύο.
Καλό θα ήταν να αντιμετωπίζουμε το σήμερα όπως πρέπει για να μην χρειαστεί ποτέ να μετανιώσουμε.Εξάλλου στην πραγματικότητα δεν είμαστε σχεδόν ποτέ αυτές που έχουν πρόβλημα με το προφυλακτικό.Τα αγόρια τα χαλάει αλλά δε θα ρισκάρω ποτέ για εκείνον και ας είναι και ο άντρας της ζωής μου!!
Δύο παραδείγματα θα αναφέρω και με αυτά θα κλείσω.Έχω μια θεία που όταν ήταν νέα απεχθανόταν να χρησιμοποιείσει προφυλακτικό γιατί θα ξενέρωνε τον άντρα.Τώρα πια στα 40 της μετανιώνει γιατί μετά από απανωτές μολύνσεις δεν μπόρεσε ποτέ να κάνει παιδιά ούτε με εξωσωματικές ούτε με τίποτα αφού η χλωρίδα και η πανίδα του κόλπου της καταστράφηκε από τα αντιμικροβιακά.
Μια πολύ καλή μου φίλη έπαιρνε τα χάπια για δυο χρόνια.Αυτό λοιπόν στράφηκε εναντίον της γιατί το πρώτο διάστημα που τα κόβεις είσαι 100% γόνιμη.Εκείνο το διάστημα έκανε 4 εκτρώσεις!Αυτό έγινε γιατί το αγόρι της που τώρα είναι ήδη 10 χρόνια μαζί δεν μπορούσε ο τρελός εραστής να το κάνει με προφυλακτικό.Όμως το σπέρμα του ήταν δυνατό και εκείνη εξίσου γόνιμη και έμενε έγκυος και μόνο από τα ''γόνιμα υγρά''.

Υ.Γ.Είναι μύθος αυτά περί σίγουρης αύξησης βάρους.Εγώ έχω χάσει 8,5 κιλά από τότε που ξεκίνησα τη θεραπεία και συνεχίζω να καίω φυσιοογικότατα ότι και αν φάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Έχω εδώ και 4 χρόνια σταθερή σχέση και πριν 2 χρόνια ανακάλυψα οτι είχα πολυκυστικές ωοθήκες.

" Ο marialenaxa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος .. Είναι 19 ετών ..."


Πόσοι άντρες σε όλο τον κόσμο έχουν ωοθήκες?
Damn.

Σημείωση: τα bolds δεν τα έβαλα εγώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

2)Όλα αυτά τα χάπια απαγορεύουν στον οργανισμό να συλλαμβάνει.Έτσι κάθε το πολύ 10 μήνες πρέπει να αποτοξινώνουμε το σώμα μας γιατί υπάρχει κίνδυνος στείρωσης.
Συνεπώς καλό το σεξ με τα χάπια αλλά όλα θέλουν μέτρο!


συγνώμη αλλά που το διάβασες αυτό? στο είπε κάποιος γιατρός? αν ναι να μας πεις το όνομα του μην τυχών και τον φέρει η τύχη στον δρόμο μας να τον αποφύγουμε!!!
τι λες βρε κοπελιά!!! τι κίνδυνος στείρωσης με τα χάπια αν δεν τα κόβουμε το πολύ ανά 10 μηνες??

δεν ισχύουν αυτά τα πράγματα και καλύτερα να ενημερωθείς καλύτερα
ναι μεν πρέπει να υπάρχει μια διακοπή για αποτοξίνωση του οργανισμού κάθε 1-2 χρόνια αλλά όχι ότι υπάρχει και κίνδυνος στείρωσης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διάλειμμα από το αντισυλληπτικό χρειάζεται μία φορά το χρόνο. Αλλά δε μιλάμε και για στείρωση!!!

Βέβαια τελευταία ακούγονται διάφορα, για επιβλαβείς παρενέργειες των χαπιών αυτών, τίποτα ωστόσο σίγουρο. εγώ τα έκοψα δια παντός, λόγω στήθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
αν τα αντισυλληπτικά χρησιμοποιηθούν για εξάλειψη τριχοφυίας,θα χρειαστεί παράλληλα αποτρίχωση με laser ? γιατί έχω ακούσει πως τάχα πέφτουν μόνες τους οι τρίχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τα αντισυλληπτικά χάπια;Σε περίπτωση που έχεις μια σταθερή σχέση, σε "συμφέρει" να παίρνεις;
Μου έχει καρφωθεί τελευταία σαν ιδέα, μετά από 1 χρόνο + σχέσης, αλλά από την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με ορμόνες αφού μια χαρά τα βρίσκουμε και με προφυλακτικό.
Επίσης, έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις για άτομα που τα παίρνουν να εμφανίζουν κάτι σαν κατάθλιψη και αυτό με ανησυχεί γιατί εμένα με πιάνουν κάτι τέτοια και χωρίς να παίρνω χάπια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν είστε μια χαρά με το προφυλακτικό, και είναι και ο κύκλος σου οκ (δεν θα σου το σύστηνε δλδ γυναικολόγος για θεραπευτικούς λόγους), άστο. Δεν ενδείκνυνται ούτως ή άλλως για μακροχρόνια χρήση και είναι κρίμα να μπεις στο μπελά να κάνεις εξετάσεις συχνά μήπως ανέβηκαν κάποιοι δείκτες, να το 'χεις στο νου σου να το παίρνεις κάθε μέρα κλπ.
Εκτός και αν καταναλώνετε τόσα πολλά προφυλακτικά πια που ο λόγος γίνεται οικονομικός, ή τόσο πολύ τον ενοχλεί πια το προφυλακτικό, αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο επιχείρημα γιατί να αρχίσεις να το παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τα αντισυλληπτικά χάπια;Σε περίπτωση που έχεις μια σταθερή σχέση, σε "συμφέρει" να παίρνεις; ......Επίσης, έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις για άτομα που τα παίρνουν να εμφανίζουν κάτι σαν κατάθλιψη....
Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να παίρνεις αντισυλληπτικά. Είναι ασφαλή (σχεδόν) 100% σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη. Σχετικά με τις παρενέργειες, το θέμα έχει διογκωθεί από δεδομένα παλαιότερων εποχών. Η καινούργια γενιά αντισυλληπτικών περιέχει πολύ μικρές ποσότητες ορμονών, δεν ...παχαίνουν και οι πιθανές παρενέργειες είναι ελάχιστες. Φυσικά, θα πάρεις τη γνώμη του γιατρού σου πριν αρχίσεις και θα κάνεις (περιοδικά) και κάποιες εξετάσεις. Τυχόν παρενέργειες συνήθως περνάνε γρήγορα είτε από μόνες τους είτε με αλλαγή μάρκας.
Αν είστε μια χαρά με το προφυλακτικό, ....., άστο. .......είναι κρίμα να μπεις στο μπελά να κάνεις εξετάσεις συχνά μήπως ανέβηκαν κάποιοι δείκτες, να το 'χεις στο νου σου να το παίρνεις κάθε μέρα κλπ....... δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο επιχείρημα γιατί να αρχίσεις να το παίρνεις.
Μμμμμ.... υπάρχει όχι μικρή διαφορά. Με τη χρήση αντισυλληπτικών αποκτούν και οι δύο μια "άλλη" αίσθηση ελευθερίας και νοιώθουν πολύ πιο όμορφα. Αν έχεις βιώσει την ελευθερία του αντισυλληπτικού, μια επιστροφή στο προφυλακτικό θα σου φανεί πολύ ξενέρωμα. Επίσης, με τα χαπάκια θα μπορείς να ρυθμίζεις τον κύκλο σου όπως σε βολεύει, π.χ. να μην έχεις περίοδο στις διακοπές ή στις εξετάσεις. Ακόμα, οι "δύσκολες μέρες" γίνονται πιο ανώδυνες, καθώς εξαφανίζονται πόνοι και άλλες ενοχλήσεις. Το τίμημα είναι ότι πρέπει να μην ξεχνάς να το παίρνεις κάθε μέρα, αλλά αυτό μετά από 2 μήνες γίνεται απλή συνήθεια. Όσο για τις ιατρικές εξετάσεις δεν το βλέπω κακό να γίνονται.

Υ.Γ. Ο μύθος ότι τα αντισυλληπτικά μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο, έχει από καιρό καταρριφθεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μμμμμ.... υπάρχει όχι μικρή διαφορά. Με τη χρήση αντισυλληπτικών αποκτούν και οι δύο μια "άλλη" αίσθηση ελευθερίας και νοιώθουν πολύ πιο όμορφα. Αν έχεις βιώσει την ελευθερία του αντισυλληπτικού, μια επιστροφή στο προφυλακτικό θα σου φανεί πολύ ξενέρωμα. Επίσης, με τα χαπάκια θα μπορείς να ρυθμίζεις τον κύκλο σου όπως σε βολεύει, π.χ. να μην έχεις περίοδο στις διακοπές ή στις εξετάσεις. Ακόμα, οι "δύσκολες μέρες" γίνονται πιο ανώδυνες, καθώς εξαφανίζονται πόνοι και άλλες ενοχλήσεις. Το τίμημα είναι ότι πρέπει να μην ξεχνάς να το παίρνεις κάθε μέρα, αλλά αυτό μετά από 2 μήνες γίνεται απλή συνήθεια. Όσο για τις ιατρικές εξετάσεις δεν το βλέπω κακό να γίνονται.

Υ.Γ. Ο μύθος ότι τα αντισυλληπτικά μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο, έχει από καιρό καταρριφθεί.


Αh no, δεν αναφερόμουν στον καρκίνο όταν έλεγα για "δείκτες", για βιοχημικό έλεγχο μίλαγα. Βέβαια θυμάμαι κάποια πράγματα από την Γυναικολογία αλλά πρέπει να ξανατσεκάρω γιατί πέρασαν και μήνες.

Δεν μπορώ να σου εκφέρω άποψη για την "ελευθερία" χωρίς το προφυλακτικό (:P), αλλά μου φαίνεται αρκετά χαζός σαν λόγος για να ξεκινήσει κάποια το χάπι. Στην τελική, το ότι τώρα δεν υπάρχουν κάποιες ικανές συσχετίσεις με παθολογικές καταστάσεις δεν σημαίνει ότι δεν θα βγουν στην πορεία. Είναι χάπι που το παίρνεις καθημερινά για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Και μόνο αυτό εμένα με κάνει επιφυλακτική από την στιγμή που δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος να το ξεκινήσει.

Τώρα το θέμα με την ρύθμιση της περιόδου...αν έχει σταθερό κύκλο ούτως ή άλλως μπορεί να προβλέψει με απόκλιση 3-4 ημερών πότε θα αδιαθετήσει. Αν δεν έχει και ο κύκλος της είναι τόσο ασταθής που μπορεί να έχει καθυστέρηση ακόμα και 10-15 ημέρες και φουσκώματα και δυσμηνόρροια στο ενδιάμεσο, πολλοί γυναικολόγοι θα της συστήσουν να ξεκινήσει το αντισυλληπτικό για να τον επαναφέρει ούτως ή άλλως. Λίγοι πλέον "αντιστέκονται" στην νοοτροπία του χαπιού, γιατί όντως έχει τα benefits που ανέφερες παραπάνω. Ωστόσο για μένα έχει διαφορά το να το παίρνει επειδή π.χ. έχει πολυκυστικές, με το "δίνει άλλη αίσθηση να μην φοράει προφυλακτικό". Sorry.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
λοιπόν, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θρέντ αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό.

έπαιρνα τα yasminelle εδώ και κάτι μήνες αλλά χώρισα και δεν ξέρω τι να κάνω, να τα σταματήσω; ο γυναικολόγος μου τα πρότεινε καθαρά για αντισυλληπτική προστασία, όχι για ρύθμιση περιόδου και τα σχετικά, οπότε από αυτή την άποψη μου είναι άχρηστα τώρα. αν αποφασίσω να τα ξαναξεκινήσω μετά από κάποιους μήνες θα είμαι οκ λογικά, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
έπαιρνα τα yasminelle εδώ και κάτι μήνες αλλά χώρισα και δεν ξέρω τι να κάνω, να τα σταματήσω;
Γιατί; Δεν υπάρχει επόμενος στον ορίζοντα; Αν έχεις συνηθίσει με τα αντισυλληπτικά, το προφυλακτικό θα σου φανεί εντελώς ξενέρωμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μα μέχρι να υπάρξει επόμενος λέω κι εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μέχρι να υπάρξει ο επόμενος, μπορείς να κάνεις κι ένα διάλειμα από τα χάπια αντισύλληψης. Κι αφού, αργά ή γρήγορα, προκύψει το σεξάκι, καλό θα είναι να αρχίσεις (ή να ξαναρχίσεις) με προφυλακτικό. Γιατί καλά τα αντισυλληπτικά για την αποφυγή εγκυμοσύνης, αλλά όχι ικανά για να σε προστατέψουν από σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες. Άλλωστε πόσο σίγουρη να είσαι οτι ο αμέσως επόμενος "εγγυάται" και μια μόνιμη σχέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μα ναι, στην επόμενη σοβαρή σχέση αναφέρομαι κι εγώ. Απλά επειδή δεν ξέρω πότε θα προκύψει, προβληματίζομαι στο να συνεχίσω να τα παίρνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Γιατί δεν ρωτάς και τον γυναικολόγο σου; Πιθανόν η ιατρική του γνώμη (κατά πόσο θα είναι ωφέλιμη αυτή η διακοπή των χαπιών για τον οργανισμό σου), να σε βοηθήσει στην απόφασή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
δυστυχώς όσες φορές έχω πάρει τηλ, δεν έχω καταφέρει ούτε μία να επικοινωνήσω μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υποθέτω όταν ξεκίνησες τα αντισυλληπτικά χάπια, η σχέση σου είχες καταλάβει ότι είναι σοβαρή, άρα στην αρχή χρησιμοποιούσατε προφυλακτικό, δεν χαπακώθηκες με το καλησπέρα σας...και υποθέτω αυτό θα κάνεις και με τον επόμενο. Πόσο καιρό τα παίρνεις;
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν θα σύστηνα αντισυλληπτικά χάπια μόνο για να ξενοιάζεις κατά το σεξ, παρότι αναγνωρίζω ότι είναι σημαντική διευκόλυνση, γιατί μην ξεχνάμε ότι σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ορμονικό χαπάκωμα. Από την άλλη το να τα κόψεις αύριο και τα ξαναρχίσεις σε 6-7 μήνες, δεν κάνει και μεγάλη διαφορά.

Θα έλεγα λοιπόν αν βρίσκεσαι σε φάση που δεν θα ψάξεις για καιρό κάτι σοβαρό και θες να κάνεις εφήμερες σχέσεις ή σεξ, να τα κόψεις και μετά βλέπεις και κάνεις. Αν όχι, και από την στιγμή που ο γυναικολόγος σου έχει δώσει το ΟΚ να τα χρησιμοποιείς ξεκάθαρα για αντισύλληψη, για μένα δεν έχει νόημα να τα κόψεις.

p/s: Ο γυναικολόγος σου μάλλον είναι διακοπές και δεν τον βρίσκεις :P Κι εγώ ψάχνω την δικιά μου όλη την βδομάδα, και δεν... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top