Αλλαγή φύλου με μια απλή αίτηση

Αλλαγή φύλου με μια απλή αίτηση

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Συμφωνώ

    Ψήφοι: 11 39.3%
  • Δεν συμφωνώ

    Ψήφοι: 15 53.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 7.1%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Από έναν παιδίατρο που ακολουθώ στο facebook:

Nομίζω ότι είναι offtopic ο παιδίατρος. Δεν μιλάμε για το 1% αλλά τη δυνατότητα για αλλαγή στα χαρτιά φύλου για το 100% πληθυσμού χωρίς κανέναν περιορισμό και έλεγχο π.χ. από ψυχολόγο.

Η ερώτηση του thread μπορεί να διαμορφωθεί ως εξής:
Είστε υπέρ στη αλλαγή φύλου (στα χαρτιά) ενός στρέιτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Φαίνεται πως η κυβέρνηση βάζει νερό στο κρασί της και θα προτείνει κάτι πιο light τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Και πολύ καλά θα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
φωτη, εισαι ντιπ ασχετος ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Εγω παλι δεν καταλαβαινω..γιατι πρεπει η εκκλησια και ολος ο λαος να εχει αποψη για το τι θα κανει ο καθενας στο σωμα του και στον εαυτο του.
Και μην μου πειτε για παιδεραστιες και τετοιες μακακιες.
Στην παιδεραστια υπαρχουν 2.
Στην αλλαγη ταυτοτητας φυλου,....ποσοι σκατα υπαρχουν;Ενας...ο ιδιος ο ανθρωπος που θελει να κανει την αλλαγη.
Οταν η κοινωνια θα σταματησει να κανει μπουλινγκ σε αυτους που ειναι διαφορετικοι απο αυτον..ισως γινει καλυτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Και μην μου πειτε για παιδεραστιες και τετοιες μακακιες.
Στην παιδεραστια υπαρχουν 2.
Και όχι μόνο γι αυτό, αλλά κυρίως γιατί η παιδεραστία θεωρείται- και είναι- έγκλημα του κοινού ποινικού δικαίου,οπότε οποιαδήποτε σύγκριση είναι άκυρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγω παλι δεν καταλαβαινω..γιατι πρεπει η εκκλησια και ολος ο λαος να εχει αποψη για το τι θα κανει ο καθενας στο σωμα του και στον εαυτο του.

Σε ελεύθερη μετάφραση ρωτάς γιατί δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι γουστάρει. Η απάντηση είναι, γιατί αποτελούμε μέρη μιας κοινωνίας και οι αποφάσεις μας επιδρούν στην λειτουργία αυτής. Και όταν κάποιος προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο είναι διαρθρωμένη η κοινωνίας (βλέπε νομοσχέδιο) θα υπάρχουν κάποιοι που αντιδρούν.

Για να γίνω πιο κατανοητός, ας μεταφέρουμε το πρόβλημα στην μικρογραφία ενός χωριού και ας πάρουμε ως "πειραματόζωο" τον ένα και μοναδικό εκτροφέα του χωριού, ο οποίος πάσχει από κατάθλιψη και προσπαθεί να αυτοκτονήσει. Είναι ενήλικας, είναι κύριος του ευατού και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα του, σωστά? Αν όμως αυτοκτονήσει, τότε το χωριό θα πεθάνει από την πείνα, καθώς είναι ο μοναδικός προμηθευτής τροφής που έχουνε. Θεωρείς λογική ή όχι την απόπειρα των χωριανών να τον αποτρέψουν? Θα έδινες την απάντηση "και τις σας νοιάζει εσάς αν θα αυτοκτονήσει?" αν ήσουν μία από τους κατοίκους του χωριού?

Επιστρέφοντας το παράδειγμα στο μεγαλόκοσμο πλέον, θα κάνω μία ερώτηση: Μπορείς εσύ, ή οποιοσδήποτε υποστηρικτής αυτού και κάθε άλλου νομοσχέδιου για την απελευθέρωση των δύο φύλλων, να εγγυηθεί ότι η όποια αλλαγή δεν θα προκαλέσει προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία? Όσο λοιπόν απάνθρωπο βρίσκεις εσύ να κρατάμε ένα 15χρόνο αγοράκι στο σώμα ενός κοριτσιού, άλλο τόσο τραγικό βρίσκω εγώ να υποστηρίζονται τέτοιες κινήσεις χωρίς κάποια ουσιαστική τεκμηρίωση, χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν οι συνέπεις, απλά και μόνο "γιατί έτσι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Απλα στερεοτυπα.Δυστυχως.Οταν φυγουμε απο τον μεσαιωνα...ισως προκυψει κατι θετικο.Ευθυμη δεν λεςαπολυτως τιποτα.ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΣ.
Βαζεις ασχετα παραδειγματα,εντελως ομως.
Βαζεις ενα επαγγελμα να συγκριθει με την ταυτοτητα ενος ανθρωπου;
Δεν θα πω παραπανω..το μηνυμα σου ειναι εντελως ασχετο.
Η ταυτοτητα ενος ανθρωπου ειναι απολυτο δικαιωμα του.
Δεν εχει να κανει με επαγγελματα και τι θα ληψει στην κοινωνια.
Σε σοβιετικο προτυπο πας...χαχαχαχαχα..εντεπως σοβιετικο.Αυτοι λενε οτι τοσοι πρεπει να ειναι οι γιατροι..τοσοι οι δικηγοροι κλπ.
Ταυτοτητα ανθρωπου λεμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βάζεις μια παράγραφο στο νομοσχέδιο για κατάθεση ιατρικών εξετάσεων/γνωματεύσεων που δείχνουν τις περιπτώσεις που ανέφερε η Ερινύς και όλοι είναι χαρούμενοι.Τι,όχι? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Επιστρέφοντας το παράδειγμα στο μεγαλόκοσμο πλέον, θα κάνω μία ερώτηση: Μπορείς εσύ, ή οποιοσδήποτε υποστηρικτής αυτού και κάθε άλλου νομοσχέδιου για την απελευθέρωση των δύο φύλλων, να εγγυηθεί ότι η όποια αλλαγή δεν θα προκαλέσει προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία? Όσο λοιπόν απάνθρωπο βρίσκεις εσύ να κρατάμε ένα 15χρόνο αγοράκι στο σώμα ενός κοριτσιού, άλλο τόσο τραγικό βρίσκω εγώ να υποστηρίζονται τέτοιες κινήσεις χωρίς κάποια ουσιαστική τεκμηρίωση, χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν οι συνέπεις, απλά και μόνο "γιατί έτσι".
Στην ευρυθμη λειτουργια της κοινωνιας προκαλει προβληματα και ο ανοητος εγκεφαλος καποιων.Και δενε χουν αλλαξει φυλο.Να πω παραπανω;Απο τον μεθυσμενο που οδηγει μεχρι και τον ψυχακια που σκοτωνει.Μεχρι καια υτον που ψηφιζει ΧΑ.
Το οτιδηποτε μπορει να προκαλεσει προβληματα στην ευρυθμη λειτουργια.Τωρα αν εσυ εννοεις ευρυθμη λειτουργια το παπαδιλικι και τον ανθρωπο νεαντερνταλ...,προσωπικα χεστηκα.
Το αν θα θιχτει το καθε ανοητο στερεοτυπικο νεαντερλακι δεν με αφορα.Με αφορουν τα ανθρωπινα δικαιωματα.Ο καθενας εχει δικαιωμα στον ευατο του να κανει οτι θελει.ΜΑ ΟΤΙ ΟΜΩΣ.ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.Και να αυτοπροσδιοριζεται.
Ομως κανενα παπαδιλικι που δε εχιε δικαιωμα να νομοθετει...κανενας οχλος δενε χει δικαιωμα να αφαιρει δκαιωματα απο αλλους ανθρωπους.
Και ναι....εχουν τεραστια προβληματα νομοθετικα ανθρωποι που εχουν κανει πχ εγχειρηση αλλαγης φυλου και η ταυτοτητα τους δειχνει αλλα.ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@Πουπουλίνα η εκκλησια δεν νομοθετεί.

Το νομοσχέδιο είναι ότι να ναι γιατί η ταυτότητα εξ' ορισμού έχει πληροφορίες για την ταυτοποίησή μας και δεν περιγράφει τα γούστα μας. Από την στιγμή που ο καθένας αποκτήσει το δικαίωμα να αλλάζει νομικά το βιολογικό του φύλο δεν έχει καν νόημα να αναγράφεται το φύλο.

Αν σε σταματήσουν σε ένα αερδρόμιο στο εξωτερικό με το ελληνικό διαβατήριό σου και καταλάβουν οι φορείς ότι το βιολογικό φύλο σου διαφέρει από το νομικό τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
@Πουπουλίνα η εκκλησια δεν νομοθετεί.

Το νομοσχέδιο είναι ότι να ναι γιατί η ταυτότητα εξ' ορισμού έχει πληροφορίες για την ταυτοποίησή μας και δεν περιγράφει τα γούστα μας. Από την στιγμή που ο καθένας αποκτήσει το δικαίωμα να αλλάζει νομικά το βιολογικό του φύλο δεν έχει καν νόημα να αναγράφεται το φύλο.

Αν σε σταματήσουν σε ένα αερδρόμιο στο εξωτερικό με το ελληνικό διαβατήριό σου και καταλάβουν οι φορείς ότι το βιολογικό φύλο σου διαφέρει από το νομικό τι γίενται;
Αυτο λεμε.Αλλαγη φυλου.Σε ταυτοτητα.Αυτο που λεες εσυ τωρα.,αυτο γινεται και δημιουργει τοσα προβληματα.
Και ναι....δεν νομοθετει η εκκλησια...αλλα ΑΥΤΟ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ.Ε... ΣΩΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
Η εκκλησια να μεινει στα χωραφια της...που λιγα της εμειναν παρεπιπιπτοντως.,για αυτο σκοτωνεται.
Οχι που θα εχει λογο η εκκλησια στο τι θα κανει ο καθε ανθρωπος και το καθε κρατος.ΣΩΝΕΙ ΠΙΑ.ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Απλα στερεοτυπα.Δυστυχως.Οταν φυγουμε απο τον μεσαιωνα...ισως προκυψει κατι θετικο.Ευθυμη δεν λεςαπολυτως τιποτα.ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΣ.
Βαζεις ασχετα παραδειγματα,εντελως ομως.
Βαζεις ενα επαγγελμα να συγκριθει με την ταυτοτητα ενος ανθρωπου;
Δεν θα πω παραπανω..το μηνυμα σου ειναι εντελως ασχετο.
Η ταυτοτητα ενος ανθρωπου ειναι απολυτο δικαιωμα του.
Δεν εχει να κανει με επαγγελματα και τι θα ληψει στην κοινωνια.
Σε σοβιετικο προτυπο πας...χαχαχαχαχα..εντεπως σοβιετικο.Αυτοι λενε οτι τοσοι πρεπει να ειναι οι γιατροι..τοσοι οι δικηγοροι κλπ.
Ταυτοτητα ανθρωπου λεμε.


Μετά συγχωρήσεως Έφη, εσύ δεν λες απολύτως τίποτα. Χτυπάς ένα bold στη λέξη ταυτότητα και θεωρείς ότι περνάς το απόλυτα νόημα. Και είναι κάτι που το κάνεις συστηματικά, όποτε πρόκειται να μιλήσεις για πολιτική. Πράγματα τα οποία για εσένα είναι αυτονόητα και αποτελούν υπεραξία για εσένα να τα παρουσιάζεις σαν κανόνες, που εμείς οι κοινοί θνητοί απλά δεν έχουμε το διαλεκτικό επίπεδο να αντιληφθούμε ως αυτονόητα.

Θεωρείς το παράδειγμά μου άτοπο? Τότε γιατί δεν απαντάς στην ερώτηση, πόσο βέβαιη είσαι ότι δεν προκαλέσει κανένα πρόβλημα να το αλλάζει ταυτήτοτα ένα παιδί στα 15?
Εγώ δεν έχω το γνωστικό υπόβαθρο να πω "Είμαι ο Ευθύμης, είμαι γιατρός, και η επιστημονική μου άποψη είναι ότι αυτή η κίνηση που προσπαθείτε να κάνετε είναι λάθος". Θες να μας πεις ότι το έχεις εσύ? Αν δεν το έχεις, δεν εκφράζεις κάποιο γεγονός, ούτε τεκμήριο, εκφράζεις άποψη και αυτή έχει την ίδια βαρύτητα με τη δικιά μου.

Πέρα από τις φράσεις "αυτονόητο" και "ανθρώπινο δικαίωμα" έχεις κάποιο άλλο επιχείρημα? Γιατί, πραγματικά, 3 χρόνια τώρα νιώθω να με εξεφτελίζεις κάθε φορά που κάθομαι και σου απαντάω σοβαρά σε όσα γράφεις και εσύ χτυπάς 2 bold και ένα underline και σκοτώνεις τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πουπουλίνα η ικανότητα διαλόγου και κατανόησης των λεγομένων του (εκάστοτε) συνομιλητή σου είναι εξαίρετη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Μετά συγχωρήσεως Έφη, εσύ δεν λες απολύτως τίποτα. Χτυπάς ένα bold στη λέξη ταυτότητα και θεωρείς ότι περνάς το απόλυτα νόημα. Και είναι κάτι που το κάνεις συστηματικά, όποτε πρόκειται να μιλήσεις για πολιτική. Πράγματα τα οποία για εσένα είναι αυτονόητα και αποτελούν υπεραξία για εσένα να τα παρουσιάζεις σαν κανόνες, που εμείς οι κοινοί θνητοί απλά δεν έχουμε το διαλεκτικό επίπεδο να αντιληφθούμε ως αυτονόητα.

Θεωρείς το παράδειγμά μου άτοπο? Τότε γιατί δεν απαντάς στην ερώτηση, πόσο βέβαιη είσαι ότι δεν προκαλέσει κανένα πρόβλημα να το αλλάζει ταυτήτοτα ένα παιδί στα 15?
Εγώ δεν έχω το γνωστικό υπόβαθρο να πω "Είμαι ο Ευθύμης, είμαι γιατρός, και η επιστημονική μου άποψη είναι ότι αυτή η κίνηση που προσπαθείτε να κάνετε είναι λάθος". Θες να μας πεις ότι το έχεις εσύ? Αν δεν το έχεις, δεν εκφράζεις κάποιο γεγονός, ούτε τεκμήριο, εκφράζεις άποψη και αυτή έχει την ίδια βαρύτητα με τη δικιά μου.

Πέρα από τις φράσεις "αυτονόητο" και "ανθρώπινο δικαίωμα" έχεις κάποιο άλλο επιχείρημα? Γιατί, πραγματικά, 3 χρόνια τώρα νιώθω να με εξεφτελίζεις κάθε φορά που κάθομαι και σου απαντάω σοβαρά σε όσα γράφεις και εσύ χτυπάς 2 bold και ένα underline και σκοτώνεις τη συζήτηση.
Ευθυμη μου,απαντησε με επιχειρηματα και οχι προσωπικα,οπως σου απονατω και εγω,.
Σου ξαναλεω....ΕΣΥ ή η εκκλησια..εχει δικαιωμα να μου απαγορευει να αυτοπροσδιοριστω;Ή αν θα προκαλεσει προβλήματα στην ευρυθμη κοινωνια,οπως λες..αυτο το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ.Ο ανοητος εγκλεφαλος μου ας πουμε.ΤΟ ΟΤΙ ΟΔΗΓΩ ΜΕΘΥΣΜΕΝΗ.ΤΟ ΟΤΙ ΒΑΡΑΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.Αυτο τι σχεση εχει με την αλλαγη φυλου;
Λοιπον..παρακαλω πολυ επιχειρηματα και οχι προσωπικες αντιπαραθεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ευθυμη μου,απαντησε με επιχειρηματα και οχι προσωπικα,οπως σου απονατω και εγω,.
Σου ξαναλεω....ΕΣΥ ή η εκκλησια..εχει δικαιωμα να μου απαγορευει να αυτοπροσδιοριστω;Ή αν θα προκαλεσει προβλήματα στην ευρυθμη κοινωνια,οπως λες..αυτο το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ.Ο ανοητος εγκλεφαλος μου ας πουμε.ΤΟ ΟΤΙ ΟΔΗΓΩ ΜΕΘΥΣΜΕΝΗ.ΤΟ ΟΤΙ ΒΑΡΑΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.Αυτο τι σχεση εχει με την αλλαγη φυλου;
Λοιπον..παρακαλω πολυ επιχειρηματα και οχι προσωπικες αντιπαραθεσεις

Το ότι οδηγάς μεθυσμένη μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην κοινωνία, είναι παράνομο και διώκεται ποινικά.
Η κακοποίηση ανηλικού, οποιασδήποτε μορφής, προκαλεί προβλήματα στην κοινωνία, είναι παράνομη και διώκεται πονικά.
Αν η αλλαγή φύλλου προκαλεί προβλήματα στην κοινωνία, τότε θα πρέπει να ποινικοποιηθεί και όχι να νομιμοποιηθεί.

Οπότε, σε ρωτάω για 3η φορά, κατά την κρίση σου προκαλεί πρόβλημα ή όχι και γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σου ξαναλεω....ΕΣΥ ή η εκκλησια..εχει δικαιωμα να μου απαγορευει να αυτοπροσδιοριστω;Ή αν θα προκαλεσει προβλήματα στην ευρυθμη κοινωνια,οπως λες..αυτο το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ.Ο ανοητος εγκλεφαλος μου ας πουμε.ΤΟ ΟΤΙ ΟΔΗΓΩ ΜΕΘΥΣΜΕΝΗ.ΤΟ ΟΤΙ ΒΑΡΑΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.Αυτο τι σχεση εχει με την αλλαγη φυλου;

Στην ταυτότητα δεν αυτοπροσδιοριζόμαστε. Αν είχαμε το δικαίωμα όλοι να βάλουμε την ηλικία που θέλουμε, την εθνικότητα, το ύψος, το φύλο, το τόπο γέννησης σύμφωνα με τα γούστο μας η ταυτότητα δεν θα είχε ουσία ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Το ότι οδηγάς μεθυσμένη μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην κοινωνία, είναι παράνομο και διώκεται ποινικά.
Η κακοποίηση ανηλικού, οποιασδήποτε μορφής, προκαλεί προβλήματα στην κοινωνία, είναι παράνομη και διώκεται πονικά.
Αν η αλλαγή φύλλου προκαλεί προβλήματα στην κοινωνία, τότε θα πρέπει να ποινικοποιηθεί και όχι να νομιμοποιηθεί.

Οπότε, σε ρωτάω για 3η φορά, κατά την κρίση σου προκαλεί πρόβλημα ή όχι και γιατί?
Αυτο σου εξηγω,Η αλλαγη φυλου ειναι αυτοπροσδιορισμος του καθε ανθρωπου και εχει δικαιωμα ν την κανει.Δεν εχει καμια σχεση με παραβατικη συμπεριφορα.ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;Η παραβατικη συμπερφορα δεν εχει καμια σχεση με το φυλο,ουτε με το αν το αλλαξουμε εμεις.Αν δεν το καταλαβαινεις..δικαιωμα σου..αλλα επιχειρηματα γιοκ.
Τ αν θιγεται ο παπας του χωριου η ο καθε νεαντερνταλ..σοβαρα;Αυτο θα νομοθετει;Ελα στα συγκαλα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αυτο σου εξηγω,Η αλλαγη φυλου ειναι αυτοπροσδιορισμος του καθε ανθρωπου και εχει δικαιωμα ν την κανει.Δεν εχει καμια σχεση με παραβατικη συμπεριφορα.ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;Η παραβατικη συμπερφορα δεν εχει καμια σχεση με το φυλο,ουτε με το αν το αλλαξουμε εμεις.Αν δεν το καταλαβαινεις..δικαιωμα σου..αλλα επιχειρηματα γιοκ.
Τ αν θιγεται ο παπας του χωριου η ο καθε νεαντερνταλ..σοβαρα;Αυτο θα νομοθετει;Ελα στα συγκαλα σου.

Και για το τσιγάρο την δεκαετία του '80 λέγανε ότι είναι απλά μια μέθοδος καταπολέμησης του στρες και έχουμε φτάσει να πληρώνουμε δισεκατομμύρια κάθε χρόνο για τον καρκίνο του πνεύμονα.
Το δε κινητό ήταν η τελευταία λέξη της καινοτομίας το '90 και πλέον μιλάμε για τις ποσότητες ραδιενέργειας που επιβαρύνει τον οργανισμό.
Το 2017 θα είναι η χρονιά της σεξουαλικής απελευθέρωσης και 15 χρόνια μετά θα μιλάμε για το τι συνέπειες είχε στην κοινωνία, θετικές ή αρνητικές.

Πάντως χαραμίζεσαι που δεν κατεβαίνεις υποψήφια για κάτι Έφη. Είσαι μεγάλο ταλέντο στο να αποφεύγεις να δίνεις σαφείς απαντήσεις και να οδηγείς την κουβέντα εκεί που ακριβώς θέλεις εσύ. Σκέψου να δηλώσεις για αιρετή κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top