Ι.Χ. ή Δημόσια μέσα συγκοινωνιών;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ι.Χ. ή Λεωφορείο;

Με ένα ηθικό δίλημμα ξεκινώ κάθε πρωινό εργάσιμης ημέρας. Το χωριό όπου κατοικώ απέχει 30 περίπου χλμ από την πόλη της Δράμας, όπου εργάζομαι. Ο πληθυσμός του, 250 περίπου άτομα, απʼ τα οποία μόλις τα 10 περίπου θα χρειαστεί κατά μέσο όρο να κάνουν χρήση του λεωφορείου του τοπικού ΚΤΕΛ ή του τοπικού ΤΑΧΙ, σε καθημερινή βάση. Σχεδόν κάθε πρωινό, καθώς ξεκινώ για τη Δράμα με το Ι.Χ. μου, όλο και συναντώ κάποιους συγχωριανούς μου να περιμένουν το τακτικό λεωφορείο ή το ΤΑΧΙ. Να συμπληρώσω δε, ότι το τοπικό ΚΤΕΛ, διαθέτει καθημερινά 5-6 τακτικά δρομολόγια, για τις συγκοινωνιακές ανάγκες του χωριού μου.
Και το δίλημμα είναι κάθε πρωί: Να παίρνω μαζί μου στο Ι. Χ τους προσμένοντες το λεωφορείο ή να μην κάνω «αντίπραξη» στα «δημόσια μέσα»; Εσείς, τι λέτε; Τι θα κάνατε σε μία ανάλογη περίσταση; (Δεν μιλάμε βέβαια, για μερικές εξαιρετικές περιστάσεις!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ θα τους έπαιρνα ασυζητητί! Το έκανα πάντα άλλωστε όταν έβρισκα γνωστούς σε στάσεις λεωφορείων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά θα ένιωθα κάπως να τους αφήνω πίσω μου, στη στάση.
Αλλά: πού θα τους πηγαίνεις; Απλά κάπου στο κέντρο της Δράμας, ή θα μπεις σε διαδικασία να τους πας μέχρι τη δουλειά τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και το δίλημμα είναι κάθε πρωί: Να παίρνω μαζί μου στο Ι. Χ τους προσμένοντες το λεωφορείο ή να μην κάνω «αντίπραξη» στα «δημόσια μέσα»; Εσείς, τι λέτε; Τι θα κάνατε σε μία ανάλογη περίσταση; (Δεν μιλάμε βέβαια, για μερικές εξαιρετικές περιστάσεις!).

Προσωπικα, δε θα το εκλαμβανα ως διλημμα μειτε ως "αντιπραξη στα δημοσια μεσα", ετσι οπως το θετεις..
Ειναι ανθρωπινο και ευγενικο, ενω εχεις τη δυνατοτητα να εξυπηρετησεις καποιον
καθʼ οποιονδηποτε τροπο, να το πραξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και το δίλημμα είναι κάθε πρωί: Να παίρνω μαζί μου στο Ι. Χ τους προσμένοντες το λεωφορείο ή να μην κάνω «αντίπραξη» στα «δημόσια μέσα»; Εσείς, τι λέτε;

Να πας και εσυ με το λεωφορείο… :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Να πας και εσυ με το λεωφορείο… :)

:P

Εγω θα τους άφηνα εκεί που είναι.
Εφόσον δεν τους ξέρεις σαν χαρακτήρες δεν μπορείς να φανταστείς που θα καταλήξει αυτή η ιστορία και ίσως και να βρεις στο τέλος και τον μπελά σου.
Για φαντάσου μια μέρα να αρρωστήσεις, τι θα γίνει θα σε περιμένουν ή θα πρέπει να τους ενημερώσεις τηλεφωνικά μήπως και χάσουν το επόμενο ΚΤΕΛ?
Ή τι θα γίνει αν γίνει καμιά ζημιά στο αμάξι σου απο τους συνταξιδιώτες σου, θα τσοντάρουν καθόλου ή θα το παίξουν κορόιδα?
Γενικά το να θές να βάλεις άγνωστά άτομα στο αυτοκίνητο σου, μπορεί να σου προκαλέσει προβλήματα, χωρίς ουσιαστικό όφελος.
Εκτός και αν έχεις δει στην στάση κανένα ωράιο γκομενάκι και τόση ώρα μας πουλάς φούμαρα :P (Πλάκα κάνω φυσικά!)
Πάντως γενικά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους και πιο πολύ πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να σου προκαλέσει κακό, παρά καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αυτό πρώτη φορά το ακούω..Σε νοιάζει η αντίπραξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω τέτοια διλήμματα. Κυκλοφορώ μονίμως με μηχανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εφ όσον είναι συγχωριανοί σου, ναι θα ήταν σίγουρα πολύ ευγενικό από μέρους σου αν τους πρόσφερες αυτή τη δυνατότητα.
Δεν ξέρω, αλλά το πιο πιθανό είναι να αρνηθούν κι αυτοί από ευγένεια (οχι λέτε ε?)
Αυτό που σκέφτομαι δε, είναι ότι άπαξ και το κάνεις μία.. και δεχτούν.. θα το περιμένουν καθημερινά..
εε και φαντάζομαι πως δε θα έχεις κάθε μέρα την ίδια όρεξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Είναι μεγάλο το πρόβλημα με τις συγκοινωνίες στα χωριά γιατί αν χάσεις το λεωφορείο την πάτησες. Στο χωριό μου έχει λεωφορείο κάθε 2 ώρες στην καλύτερη περίπτωση. Ο μπαμπάς μου όταν βλέπει κάποιον γνωστό να περιμένει στη στάση το λεωφορείο τον παίρνει αν πηγαίνει κι αυτός στην πόλη. Βέβαια εμείς δε μένουμε εκεί μόνιμα γι αυτό δεν ξέρω πως θα είναι (δηλαδή τι προσδοκίες θα έχουν μετά από εσένα) σε καθημερινή βάση. Πάντως είναι μία εξυπηρέτηση όπως και να έχει... Αντίπραξη στα δημόσια μέσα δεν είναι σε καμία περίπτωση. Συνήθως τα πρωινά γίνεται χαμός στο λεωφορείο, μάλλον καλό θα έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εφόσον μένεις σε χωριό και ξέρω ότι είναι ότι να ναι οι συγκοινωνίες,
καλύτερα λέω να μείνεις με το αμαξάκι σου και να παίρνεις και κανα συγχωριανό σου μαζί στην πόλη.
Κρίμα είναι!
ΑΛΛΑ όχι και να τον αφήσεις έξω ακριβώς απ' τη δουλειά του..
Όπου σε βολεύει εσένα.:P:P

Όσον αφορά τους πρωτευουσιάνους,
ρε παιδιά μια χαρά μετρό και τραμ και λεωφορεία (lol στο τελευταία) έχουμε..
Αφήστε τα Ι.Χ. για τη βολτίτσα το βράδυ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ανασύρω τούτο το θέμα για να μιλήσω για την ειρωνία που δεχόμεθα καθημερινά όσοι χρησιμοποιούμε τα αστικά της Θεσσαλονίκης κατά τις ώρες αιχμής.

Είναι γεγονός ότι η εμπειρία καλυτέρευσε με την αναγγελία στάσεων αλλά και τις οθόνες όπου αναγράφεται ο χρόνος που θα κάνει το λεωφορείο μέχρι να έλθει (σους Αθηναίοι, για εμάς το αστικό είναι το μοναδικό ΜΜΜ!). Όμως ρε παιδιά, αυτές τις βλογημένες ώρες αιχμής, η κατάσταση είναι του θανατά. Να κρεμονται άνθρωποι από τις πόρτες, να έχεις στριμωχτεί τόσο πολύ που αναρωτιέσαι πού θα χωρέσεις να πέσεις αν σωριαστείς! Και μέσα σ'αυτόν τον πανικό να σηκώνεις ψηλά το βλέμμα και να διαβάζεις τη φωτεινή κόκκινη ένδειξη: "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει!!!" - "Λεωφορείο για ποιότητα ζωής"
Ε αυτό παραπάει, είπα να μοιραστώ τον πόνο μου απόψε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ανασύρω τούτο το θέμα για να μιλήσω για την ειρωνία που δεχόμεθα καθημερινά όσοι χρησιμοποιούμε τα αστικά της Θεσσαλονίκης κατά τις ώρες αιχμής.

Είναι γεγονός ότι η εμπειρία καλυτέρευσε με την αναγγελία στάσεων αλλά και τις οθόνες όπου αναγράφεται ο χρόνος που θα κάνει το λεωφορείο μέχρι να έλθει (σους Αθηναίοι, για εμάς το αστικό είναι το μοναδικό ΜΜΜ!). Όμως ρε παιδιά, αυτές τις βλογημένες ώρες αιχμής, η κατάσταση είναι του θανατά. Να κρεμονται άνθρωποι από τις πόρτες, να έχεις στριμωχτεί τόσο πολύ που αναρωτιέσαι πού θα χωρέσεις να πέσεις αν σωριαστείς! Και μέσα σ'αυτόν τον πανικό να σηκώνεις ψηλά το βλέμμα και να διαβάζεις τη φωτεινή κόκκινη ένδειξη: "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει!!!" - "Λεωφορείο για ποιότητα ζωής"
Ε αυτό παραπάει, είπα να μοιραστώ τον πόνο μου απόψε :P

Ω, πόσο δίκιο έχεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι η εμπειρία καλυτέρευσε με την αναγγελία στάσεων αλλά και τις οθόνες όπου αναγράφεται ο χρόνος που θα κάνει το λεωφορείο μέχρι να έλθει (σους Αθηναίοι, για εμάς το αστικό είναι το μοναδικό ΜΜΜ!). Όμως ρε παιδιά, αυτές τις βλογημένες ώρες αιχμής, η κατάσταση είναι του θανατά. Να κρεμονται άνθρωποι από τις πόρτες, να έχεις στριμωχτεί τόσο πολύ που αναρωτιέσαι πού θα χωρέσεις να πέσεις αν σωριαστείς! Και μέσα σ'αυτόν τον πανικό να σηκώνεις ψηλά το βλέμμα και να διαβάζεις τη φωτεινή κόκκινη ένδειξη: "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει!!!" - "Λεωφορείο για ποιότητα ζωής"
Ε αυτό παραπάει, είπα να μοιραστώ τον πόνο μου απόψε :P

Λες και το εγραφα εγω ηταν το κειμενο σου.. Ειδικα αυτη η ενδειξη "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει" οταν την διαβαζω και ειμαι αναμεσα σε 4 μασχαλες προσπαθωντας να αναπνευσω μου βγαινουν δολοφονικα ενστικτα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χρειαζονται περισσοτερα οχηματα ανα διαδρομη, αυτο ειναι αληθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Χρειαζονται περισσοτερα οχηματα ανα διαδρομη, αυτο ειναι αληθεια...
Έχω την αίσθηση πως ακόμα και αν αυξηθούν τα οχήματα, ο αριθμός ποτέ δε θα γίνει αρκετός για να καλύψει τις ανάγκες της πόλης. Και αυτό γιατί τότε απλώς η κοσμοσυρροή στις στάσεις θα είναι μεγαλύτερη. Θα πρέπει να γίνει δραματική αύξηση του αριθμού για να παρατηρηθεί κάποια ανακούφιση. Θα πρέπει και οι οδηγοί να γίνουν πιο υπεύθυνοι, και οι επιβάτες, και, και, και...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως για μερικά δρομολόγια έχει παραδόξως συχνά λεωφορείο (πχ για 40 Εκκλησσιές -και είναι σχεδόν πάντα άδεια εκείνα τα λεωφορειάκια) ενώ για άλλες περιοχές (πχ Αϊ-Γιάννης) έχει κάθε τέταρτο και αυτό που γίνεται είναι απλώς να βασανίζονται όσοι έχουν την κακή τύχη να πρέπει να πάρουν εκείνο το λεωφορείο. Το περίεργο είναι πως δεν είναι δευτερευούσης σημασίας δρομολόγιο Πανεπιστήμιο - Αϊ Γιάννης, ή Ικέα - Σταθμός μέσω Εγνατίας, μόνο τους φοιτητές που εξυπηρετεί να λάβεις υπ'όψην το καθιστά αρκετά σημαντικό!

Επίσης το μυστήριο που ποτέ δε μπόρεσα να απαντήσω ήταν, τι στο καλό κάνουν οι τρίτης ηλικίας στα λεωφορεία τις ώρες αιχμής; Είσαι συνταξιούχος, το καταλαβαίνω να πρέπει μια δυο φορές το μήνα να πας στις 8 σε κάποια δημόσια υπηρεσία, αλλά κάθε μέρα τι στο....? Οι μοναδικές ώρες κατά τις οποίες τα λεωφορεία δε βρίθουν ηλικιωμένων είναι 23:00 - 01:00. Δεν το λέω με ρατσιστική διάθεση, απλώς αποτελούν πρόβλημα δεδομένων των συνθηκών στα λεωφορεία.

Ή κάποιοι άλλοι που -ιδιαίτερα τις ώρες αιχμής- παίρνουν το λεωφορείο για 1-2 στάσεις, με συγχωρείτε, δε βλέπετε που πιο γρήγορα θα φτάσετε περπατώντας αυτά τα 500 μέτρα παρά μπαίνοντας στον κόπο να στριμωχτείτε μαζί με έναν σωρό ακόμα μίζερους σε ένα βρωμολεωφορείο;

Και τα λεωφορεία, διός μίο, είναι όντως βρώμικα. Τα γούνινα καθίσματα στου νέου τύπου οχήματα, αναρωτιέμαι πως και αν καθαρίζονται.

Πάντως για διαδρομή που σε νεκρή ώρα (ας πούμε κατά τις 00:00) διαρκεί το πολύ 20', σε ώρα αιχμής και λαμβανομένης της κίνησης υπ'όψην, διαρκεί γύρω στα 50'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Νέα πολιτική στα εισιτήρια του ΟΑΣΘ

Το βασικό εισιτήριο των 0,60 ? (ή 0,30 ? το μειωμένο) ισχύει για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΧΡΗΣΗ, επικυρώνεται (ή εκδίδεται) κατά την είσοδο και δεν ισχύει σε καμία άλλη μετακίνηση, πλην της μετακίνησης μέσω των σταθμών μετεπιβίβασης

Έλεος δηλαδής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Βασικά διαβάζοντας όλο το κείμενο από το λινκ που έδωσες, βλέπω ότι είναι μια προσπάθεια εξίσωσης των τιμών Αθήνας και Θεσσαλονίκης..σωστά? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ι.Χ. ή Λεωφορείο;

Με ένα ηθικό δίλημμα ξεκινώ κάθε πρωινό εργάσιμης ημέρας. Το χωριό όπου κατοικώ απέχει 30 περίπου χλμ από την πόλη της Δράμας, όπου εργάζομαι. Ο πληθυσμός του, 250 περίπου άτομα, απʼ τα οποία μόλις τα 10 περίπου θα χρειαστεί κατά μέσο όρο να κάνουν χρήση του λεωφορείου του τοπικού ΚΤΕΛ ή του τοπικού ΤΑΧΙ, σε καθημερινή βάση. Σχεδόν κάθε πρωινό, καθώς ξεκινώ για τη Δράμα με το Ι.Χ. μου, όλο και συναντώ κάποιους συγχωριανούς μου να περιμένουν το τακτικό λεωφορείο ή το ΤΑΧΙ. Να συμπληρώσω δε, ότι το τοπικό ΚΤΕΛ, διαθέτει καθημερινά 5-6 τακτικά δρομολόγια, για τις συγκοινωνιακές ανάγκες του χωριού μου.
Και το δίλημμα είναι κάθε πρωί: Να παίρνω μαζί μου στο Ι. Χ τους προσμένοντες το λεωφορείο ή να μην κάνω «αντίπραξη» στα «δημόσια μέσα»; Εσείς, τι λέτε; Τι θα κάνατε σε μία ανάλογη περίσταση; (Δεν μιλάμε βέβαια, για μερικές εξαιρετικές περιστάσεις!).

ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε:mad::D - όλοι υποθέτουν ότι το δίλημμα είναι αν θα πάρεις εσύ αμάξι και διαβάζουν αυτό . Πάλι καλά που δεν θέτεις το δίλλημα αν πρέπει να παίρνεις την σπορ πόρσε σου ή το τζιπ που χωράει και το λυκόσκυλο σου για να μην χρειάζεται να έρχεται με τα πόδια . Όταν ανέβω πάνω - θα σε κανονίσω : όλη μέρα θα περπατάμε 8)

Να κρεμονται άνθρωποι από τις πόρτες, να έχεις στριμωχτεί τόσο πολύ που αναρωτιέσαι πού θα χωρέσεις να πέσεις αν σωριαστείς! Και μέσα σ'αυτόν τον πανικό να σηκώνεις ψηλά το βλέμμα και να διαβάζεις τη φωτεινή κόκκινη ένδειξη: "Επιλέγω το λεωφορείο γιατί έτσι μ'αρέσει!!!" - "Λεωφορείο για ποιότητα ζωής"
Ε αυτό παραπάει, είπα να μοιραστώ τον πόνο μου απόψε :P

τώρα θυμήθηκα την κοκκίνου (που τότε τουλάχιστον κυκλοφορούσε με τεράστιο αμάξι) να τραγουδάει <<όσο πιο πολύ το γκάζι σου πατάς , τόσο πιο πολλή ενέργεια σκορπάς>> . Όσο καιρό παιζόταν αυτό στο μετρό αναθεώρησα τις ανθρωπιστικές απόψεις μου για την θανατική ποινή

Επίσης το μυστήριο που ποτέ δε μπόρεσα να απαντήσω ήταν, τι στο καλό κάνουν οι τρίτης ηλικίας στα λεωφορεία τις ώρες αιχμής; Είσαι συνταξιούχος, το καταλαβαίνω να πρέπει μια δυο φορές το μήνα να πας στις 8 σε κάποια δημόσια υπηρεσία, αλλά κάθε μέρα τι στο....? Οι μοναδικές ώρες κατά τις οποίες τα λεωφορεία δε βρίθουν ηλικιωμένων είναι 23:00 - 01:00. Δεν το λέω με ρατσιστική διάθεση, απλώς αποτελούν πρόβλημα δεδομένων των συνθηκών στα λεωφορεία

νταξ σε αυτό φαίνεται να έχεις δίκιο , αλλά σκέψου το λίγο πιο ώριμα . Αν δεν ήταν οι ηλικιωμένοι (η πλειοψηφία τους δηλαδή)
δεν θα άκουγες τα :

1.προχωρήστε πιο μέσα να χωρέσουμε και εμείς (όταν ήδη στο βαγόνι/λεωφορείο δεν πέφτει καρφίτσα)
2.άνοιξε καλέ το παράθυρο ( δίπλα η πινακίδα , παρακαλούμε μην ανοίγετε τα παράθυρα , ο χώρος κλιματίζεται)
3.-αυτό το λεωφορείο είναι το Β8 ;
-όχι το Α8
-και πού πάει ;
-μαρούσι
-και το Β8 πού πάει ;
4. -λίγο πιο κει να καθίσω και εγώ
- η θέση είναι για έναν κυρά μου
- σώπα καλέ , μια χαρά χώρεσα
- κοίτα την ταμπέλα : σύνολο καθισμένων επιβατών 15
- όλοι οι καλοί χωράνε (φωνές χωρωδίας από παρακείμενο πλήθος γριών)
5. -εσύ πού θα κατέβεις ;
-εδώ εδώ σε 4 στάσεις
- α εγώ θα αργήσω , στο τέρμα κατεβαίνω (και κάθεται από την έξω μεριά)
6. - τούλα μου τι κάνεις ; (κοιτάζονται 5 λεπτά ανγνωριστικά περιμένοντας να χαιρετήσει η άλλη πρώτα)
- όλα καλά δόξα το θεό , στην νύφη μου ήμουνα (αναλύει τι δουλειά έχουνε βρει όλοι στο σόι και τι σπίτια έχουνε αγοράσει) . εσύ καλά ;
- όλα καλά μαρία μου , η υγεία μας πάνω από όλα
- καλά λες , η υγειά μας , μπορεί να μην έχουμε να φάμε που λέει ο λόγος , αλλά την υγειά μας την έχουμε

νομίζω ότι η διαδρομή είναι πιο ενδιαφέρουσα μετά από όλα αυτά αγαπητή κιουεσελβι

Αυτό που σκέφτομαι δε, είναι ότι άπαξ και το κάνεις μία.. και δεχτούν.. θα το περιμένουν καθημερινά..
εε και φαντάζομαι πως δε θα έχεις κάθε μέρα την ίδια όρεξη..

αυτό ακριβώς μου λέει και αυτή για να το πάμε αργά αργά :cry_x:

οντόπικ :

άκου ερώτηση : με ποδήλατο βέβαια . Το μόνο αρνητικό του είναι η σέλα



δεν εννοώ ότι δεν θα ήθελα να έχει - απλά κουράζεσαι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Βασικά διαβάζοντας όλο το κείμενο από το λινκ που έδωσες, βλέπω ότι είναι μια προσπάθεια εξίσωσης των τιμών Αθήνας και Θεσσαλονίκης..σωστά? :P

Δε θυμάμαι καθόλου τις τιμές στην Αθήνα. :redface:

Το βρίσκω εξαιρετικά εκνευριστικό να πρέπει να χτυπάω καινούριο εισιτήριο ΚΑΘΕ φορά που μπαίνω σε λεωφορείο. Είχα συνηθίσει να διαμορφώνω τα δρομολόγιά μου με λίγο ανορθόδοξο τρόπο βάσει του πότε έρχεται τι και εκεί που κάποιος για μία διαδρομή θα έπαιρνε ένα λεωφορείο εγώ μπορεί να την έκανα με τρία και μάλιστα ελαφρώς πιο γρήγορα. Τώρα που το σύστημα των μετεπιβιβάσεων καταργήθηκε πολύς κόσμος (κι εγώ μαζί) στράφηκε στην έκδοση κάρτας πολλαπλών διαδρομών, όπως προδίδει η κίνηση στα εκδοτήρια αυτές τις ημέρες.

Ίσως τελικά εκεί να στοχεύουν οι αλλαγές. Οι κάρτες σημαίνουν ρευστό στο χέρι και μετριάζονται κάπως οι απώλειες που προκαλεί το φαινόμενο "ουώχ δεν έχω εισιτήριο και το γαμίδι το εκδοτικό μηχάνημα δε δίνει ρέστα, ας είναι μωρέ, τώρα μπήκα και οι ελεγκτές σιγά μη μπουν σε λεωφορείο με τόσο κόσμο" . :P Παρόλα αυτά η μηνιαία κάρτα, που είναι και η πιο δημοφιλής, δεν παύει να μου φαίνεται πανάκριβη για έναν που δεν έχει πάσο και δεν μπορεί να βγάλει μειωμένη (24 ευρώ η κανονική). :/:

Υπάρχουν πάντως κάποιες αντιδράσεις αν και δε βλέπω φως στον ορίζοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top