Ι.Χ. ή Δημόσια μέσα συγκοινωνιών;

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ι.Χ. ή Δημόσια μέσα συγκοινωνιών;
Nα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, απαντώντας στην ερώτηση... Δημόσια toilette ή κρατιέστε μέχρι να φτάσετε στην οικία σας; :confused:

Mα καλά, τι σόϊ ερώτηση είναι τούτη, αν είσαι εφαψίας, σαδομαζοχιστής ή απλώς δεν διαθέτεις Ι.Χ να το καταλάβω (αναφέρομαι κυρίως σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη) σε κάθε άλλη περίπτωση γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος ΜΜΜ εκτός του metro φυσικά, λόγω της ταχύτητας άφιξης προορισμού, και αυτό εκτός ώρες αιχμής, όπου γίνεται στα βαγόνια το...έλα να δεις!
Φαντάσου να βρεθείς και δίπλα στην mind, να σε σπρώξει κάποιος και να....κολήσεις κατά λάθος πάνω της!
Δεν το ρισκάρω... :worry:

Προτιμώ χίλιες φορές να περπατήσω! Τα ΜΜΜ είναι για πολιτισμένες χώρες και ανθρώπους και όχι για την μπανανία, ειδικά τα τελευταία χρόνια με την επέλαση των....ζαμπονόδερμων (desmoti copyright) θα έλεγα πως....ήτανε στραβό το κλήμα, το έφαγε και ο γάϊδαρος!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Mα καλά, τι σόϊ ερώτηση είναι τούτη, αν είσαι εφαψίας, σαδομαζοχιστής ή απλώς δεν διαθέτεις Ι.Χ να το καταλάβω (αναφέρομαι κυρίως σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη) σε κάθε άλλη περίπτωση γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος ΜΜΜ εκτός του metro φυσικά, λόγω της ταχύτητας άφιξης προορισμού, και αυτό εκτός ώρες αιχμής, όπου γίνεται στα βαγόνια το...έλα να δεις!

  1. Γιατί πηγαίνεις σε κάτι μέρη που για να βρεις parking θα πρέπει να κάνεις κύκλους επί δύο ώρες. Εγώ στο Παγκράτι πχ δεν ξαναπάω με αμάξι αν δεν μου δώσουν λεφτά για Ιδιωτικό Parking. Καλύτερα με λεωφορείο.
  2. Γιατί μπορεί να θες να βγεις για να κατεβάσεις πολλά-πολλά κρασάκια!

Σε κάλυψα ή να ρίξω και υπότιτλους; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ωραίος! Δεν έχεις άδικο, όμως έτσι που το θέτεις θα αναγκαστούμε να βάλουμε στο παιγνίδι και τους ταρίφες (μπρρρρρ) με τα ΤΑΧΙ!!!!! :worry:

Πάντως μιλώντας αποκλειστικά για τα δικά μου γούστα, "έξω" δεν πίνω ποτέ, όχι τουλάχιστον τόσο ώστε να κάνω κεφάλι, και επειδή θα οδηγήσω, αλλά και γενικά δεν μου αρέσει να χάνω τον έλεγχο δημοσίως!
Όταν βρίσκομαι όμως σε ιδιωτικό χώρο.... :D
Όσο για το παρκάρισμα, έτσι κι αλλιώς δεν με παίρνει να αφήσω το τουτού σταθμευμένο στο δρόμο, οπότε....;)

Νομίζω όμως ότι όπως τέθηκε η ερώτηση, ο ερωτών υπονοούσε τι προτιμάει ο ταλαίπωρος οδοιπόρος, φιλοσοφικοψυχοκοινωνικά και όχι αν εσύ πας παγκράτι (που ναι οι δρόμοι του γεμάτοι) κι εγώ στη Λυκόβρυση για....να αμολήσουμε καλούμπα πχ! :whistle:

Να ρίξω υπότιτλους ή ήμουν σαφής :P

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ωραίος! Δεν έχεις άδικο, όμως έτσι που το θέτεις θα αναγκαστούμε να βάλουμε στο παιγνίδι και τους ταρίφες (μπρρρρρ) με τα ΤΑΧΙ!!!!! :worry:
Οι συγκοινωνίες ξεκινάνε εκ νέου στις 05:00 - 05:30 νομίζω. Αντί να γυρίσεις νωρίτερα κάτσε, πιες και χόρεψε λίγο παραπάνω. Όταν αποφασίσεις να φύγεις θα έχεις πάλι συγκοινωνία για να γυρίσεις! :D


Βέβαια ισχύει το ότι η κατάσταση των λεωφορείων στην Αθήνα είναι σκέτη μπανανία... αντιθέτως από τα της Θεσσαλονίκης είναι καλυμμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ωραίος! Δεν έχεις άδικο, όμως έτσι που το θέτεις θα αναγκαστούμε να βάλουμε στο παιγνίδι και τους ταρίφες (μπρρρρρ) με τα ΤΑΧΙ!!!!! :worry:

Πάντως μιλώντας αποκλειστικά για τα δικά μου γούστα, "έξω" δεν πίνω ποτέ, όχι τουλάχιστον τόσο ώστε να κάνω κεφάλι, και επειδή θα οδηγήσω, αλλά και γενικά δεν μου αρέσει να χάνω τον έλεγχο δημοσίως!
Όταν βρίσκομαι όμως σε ιδιωτικό χώρο.... :D
Όσο για το παρκάρισμα, έτσι κι αλλιώς δεν με παίρνει να αφήσω το τουτού σταθμευμένο στο δρόμο, οπότε....;)

Νομίζω όμως ότι όπως τέθηκε η ερώτηση, ο ερωτών υπονοούσε τι προτιμάει ο ταλαίπωρος οδοιπόρος, φιλοσοφικοψυχοκοινωνικά και όχι αν εσύ πας παγκράτι (που ναι οι δρόμοι του γεμάτοι) κι εγώ στη Λυκόβρυση για....να αμολήσουμε καλούμπα πχ! :whistle:

Να ρίξω υπότιτλους ή ήμουν σαφής :P

.

Ας απαντήσω υποκειμενικοφιλοσοφικοκοινωνικοψυχολογικοσαρκαστικά

Εγώ πάλι χάνω τον έλεγχο σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό χώρο συχνά, πίνω, τρώω, χορεύω το χορό της βροχής και επειδή εκτός από μεθύστακας και ερυθρόδερμος είμαι ευέξαπτος και τεμπέλης, δεν σταματάω να βρίζω τους βλάχουρες που έκαναν το όνειρο ζωής τους πραγματικότητα, δηλαδή να πάρουν ένα κωλ@μαξο και να μου πρήζουν τα @@ όποτε πρέπει να βγώ από το παχνί μου και να κινηθώ στη πόλη. Φταίει που μένω Παγκράτι βέβαια και ενώ τα δρομολόγια είναι συχνά και μερικές φορές και 24/7 (yeah baby yeah) μου βγαίνει ξινό τις ώρες αιχμής επειδή ο μπετόβλακας διπλοπάρκαρε για να πάει να φάει στο σαντουιτσάδικο τυρόπιτα με αποτέλεσμα να καθόμαστε 5 λεπτά και να τον περιμένουμε. Και ποιοί είμαστε αυτοί; Φοιτητές γέροι και μετανάστες. Ο working class hero προτιμά να πάρει το σαρδελοκούτι του και να κάνει μια απόσταση σε 40 λεπτά ενώ με το μετρό θα την έκανε σε 25-30

Συμπερασματικά ,αν από τους δρόμους έλειπαν οι Έλληνες οδηγοί I.X. θα αγαπούσα τα ΜΜΜ έστω και με πολυκοσμία. Επειδή όμως είναι και αυτοί κομμάτι της ζωής μου απλώς τα προτιμώ μιας και δεν βρίσκω τίποτα χειρότερο από το να είμαι καλοκαίρι μέσα σε μια κονσέρβα και χιλιάδες γύρω μου να βρίζουν το κράτος επειδή δεν έχουν μάθει να κυκλοφορούν με ΜΜΜ και να καλυτέρευαν τη ζωή τους.

Και για να ολοκληρώσω το έπος μου, από όλα τα ΜΜΜ προτιμώ τα λεωφορεία, όποτε μπαίνω στο μετρό νιώθω σαν τυφλοπόντικας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
@fan, θα είμαι λακωνικότατος (περισσότερο και του Αχιλλέως) ;)

Σε συμπονώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
@daemon θα είμαι λακωνικότατος (περισσότερο και του Φαντασμένου)

η βενζίνη φτάνει στο δίευρω το λίτρο - στα μμμ το μόνο που ανεβαίνει ιλιγγιωδώς είναι το ύψος των μίνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
So what? Tα σάβανα δεν έχουν τσέπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
αυτό είναι αλήθεια , αν και όπως έλεγε ένας σοφός θείος μου ( ο αλαντίν ) και για να αγοράσεις σάβανα , λεφτά θέλεις

για να επιστρέψω όμως στο θέμα :
ας επιστρέψουμε στο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
αυτό είναι αλήθεια , αν και όπως έλεγε ένας σοφός θείος μου ( ο αλαντίν ) και για να αγοράσεις σάβανα , λεφτά θέλεις
Συμφωνώ (με τον θείο σου) και προσθέτω...."τι να τα κάνεις τα λεφτά άμα δεν έχεις φράγκο" ;)

ας επιστρέψουμε στο θέμα
Με λεωφορείο ή θελεις να σε πάρω εγώ; :P

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δίκυκλο και πάλι Δίκυκλο!
-Δεν δημιουργείς κυκλοφοριακή συμφόρηση.
-Δεν κολλάς στην κυκλοφοριακή συμφόρηση που υπάρχει.
-Δεν σε απασχολεί (όχι τόσο έντονα τέλος πάντων) το πρόβλημα του parking.
-Δεν έχεις "σοβαρή" κατανάλωση καυσίμων.
-Ούτε πολλά καυσαέρια.
-Απολαμβάνεις καλύτερα την διαδρομή (υποκειμενικό κριτήριο).
-Οι κλιματολογικές συνθήκες της χώρας μας ενδείκνυνται για την χρήση δικύκλων!
-Αυξάνεις τις πιθανότητες να απαλλαχθείς μιά και καλή από τα καθημερινά βαρειά προβλήματα! Επειδή μιλάμε για Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

:inlove:

Μέσα κι εγώ!!!!!Εναλλακτικά με το 4τροχο, κι άσε τους άλλους να περιμένουν στη στάση το λεω-φορείο μαζεύοντας ευρώ και παρακολουθώντας σε τι ύψος έφτασε φέτος το....μίνι! :look:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Take it easy baby, οκ οδηγείς για να πας στο περίπτερο, δεν είπε κανείς ότι πρέπει να καρατομηθείς οπότε δε χρειάζεται να προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου. ιτς οκεεεει

dont worry be happy :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Eγώ είμαι οκ, περισσότερο απ ότι φαντάζεσαι φαντασμένε, μην ανησυχείς, εκείνο που δεν καταλαβαίνω με σένα είναι τι σε "πιάνει" όταν διαβάζεις για αυτοκίνητα και μηχανές, πως να το πω....χμμμμ περίμενε να βρω την κατάλληλη λέξη...α ναι, "άρνηση" το λένε στους....ιππικούς αγώνες!!!!

:lol:

ΥΓ έλα να βλέπω κι άλλες αρνητικές, δυστυχώς οι οπαδοί του tram δεν έχουν...ψυχραιμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν με πιάνει κάτι συγκεκριμένο, απλώς "μου" αρέσει περισσότερο το... ωραίο φύλο "από" το ...ωραίο μέταλλο

Πρόσεξες τα αποσιωπητικά και τα εισαγωγικά; Σε αντιγράφω για να φαίνομαι κουλ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Έλα μη μου στεναχωριέσαι, όλα μια ιδέα είναι σε τούτη τη ζωή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δημόσια toilette ή κρατιέστε μέχρι να φτάσετε στην οικία σας; :confused:

Κρατιεμαι. Αν δε γινεται... εχω πολυ καλες σχεσεις με τη φυση παντως.:P

Φαντάσου να βρεθείς και δίπλα στην mind, να σε σπρώξει κάποιος και να....κολήσεις κατά λάθος πάνω της!
Δεν το ρισκάρω... :worry:

:P:devil:

Προτιμώ χίλιες φορές να περπατήσω!

Κι εγω! Και μαρεσει παρα πολυ γενικοτερα το περπατημα και η υγιεινη ζωη.

Τα ΜΜΜ είναι για πολιτισμένες χώρες και ανθρώπους και όχι για την μπανανία, ειδικά τα τελευταία χρόνια με την επέλαση των....ζαμπονόδερμων (desmoti copyright) θα έλεγα πως....ήτανε στραβό το κλήμα, το έφαγε και ο γάϊδαρος!

.

Καποτε.. (ημουν και μωρο τοτε:P) τα λεωφορεια ηταν ωραια. Σημερα ΔΕΝ ειναι ωραια. Καποτε, ερχονταν στην ωρα τους.
Σημερα ΔΕΝ ερχονται στην ωρα τους. Καποτε ο κοσμος ηταν λιγος και δε... μυριζε. Σημερα ο κοσμος ειναι πολυς και..μυριζει.
Καποτε ειχα υπομονη. Σημερα ΔΕΝ εχω.:P
Καποτε στα τρενα χαζευες τοπια. Σημερα στα τρενα χαζευεις την καταντια. Καποτε στα τρενα καθοσουν σε θεση. Σημερα στα τρενα κολλας στον αλλο σα βδελλα (που δεν ξερεις τι εχει). Καποτε ημουν και μωρο και ειχα υπομονη. Σημερα ΔΕΝ εχω.:P

Κατι πρεπει να γινει με το θεμα αυτο, σοβαρα.
ΘΕΛΩ να χρησιμοποιω μεσα, γιατι μου αρεσει το περπατημα, η βολτα και το να χαζευω με ησυχια ευχαριστα.
Ομως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Επισης ειναι κι επικινδυνα σημερα, μερα μεσημερι. Καποτε υπηρχε ο φοβος της νυχτας, τωρα πιο τρομακτικη εχει γινει η μερα.

Ουτε με το αυτοκινητο η κινηση μου αρεσει, ουτε το καυσαεριο, ουτε η Αθηνα την ημερα ετσι οπως εχει γινει.
Δεν ξερω για ποσα χρονια ακομα θα ζω εδω, παντως οσο θα ζω, θα φορντιζω να νιωθω οσο πιο καλα γινεται κι ΑΝ αυτο υφισταται πλεον μονο με το ΙΧ, τοτε ΙΧ. Δεν το χρησιμοποιω εξ αναγκης, γιατι μαρεσει πολυ η οδηγηση και παλι καλα να λες που μαρεσει. Υπαρχει κοσμος που δεν τα γουσταρει τα αμαξια κι αναγκαζεται να κινειται με μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δίκυκλο και πάλι Δίκυκλο!
-Δεν δημιουργείς κυκλοφοριακή συμφόρηση.
-Δεν κολλάς στην κυκλοφοριακή συμφόρηση που υπάρχει.
-Δεν σε απασχολεί (όχι τόσο έντονα τέλος πάντων) το πρόβλημα του parking.
-Δεν έχεις "σοβαρή" κατανάλωση καυσίμων.
-Ούτε πολλά καυσαέρια.
-Απολαμβάνεις καλύτερα την διαδρομή (υποκειμενικό κριτήριο).
-Οι κλιματολογικές συνθήκες της χώρας μας ενδείκνυνται για την χρήση δικύκλων!
-Αυξάνεις τις πιθανότητες να απαλλαχθείς μιά και καλή από τα καθημερινά βαρειά προβλήματα! Επειδή μιλάμε για Ελλάδα...


Από την άλλη βέβαια:

- έχεις παθ.ασφάλεια κοντά στο μηδέν.

(εκτός κι αν φοράς arai/shoei/givi κράνος + ισοθερμικό αρκουδιάρικο μπουφάν
με προστασία για ώμους/αγκώνες οπότε ανεβαίνει λίγο πάνω από το 20, ιδεατά γύρω στο 35%)

- δεν υπάρχει μικτή ασφάλεια για μηχανές, κλαψ.

- πρέπει να είσαι μάντης κακών (καθώς έχεις να κάνεις με τους χειρότερους οδηγούς του πλανήτη).

- οι λακούβες είναι δυνατόν να σε στείλουν αδιάβαστο. :worry:

- Το καλοκαίρι στις μεγάλες κάψες, παθαίνεις ωραιότατα εγκαύματα προσώπου χωρίς κράνος,
από την άλλη με το κράνος νιώθεις όπως οι τουλίπες σε θερμοκήπιο του Βααγκενίγκεν. :(

- το χειμώνα χωρίς αντιανεμικό αδιάβροχο κλπ. νιώθεις ότι κάποιος σου έχει σφηνώσει
εμφυτεύματα μέντας στα πνευμόνια.

- Σε μεγάλα ταξίδια παθαίνεις ένα ωραιότατο πιάσιμο του προστάτη και έχεις την αίσθηση
ότι πάει να σου φυτρώσει ουρά. :/:

Αλλά όπως και να´χει την αίσθηση της μηχανής
δε θα την άλλαζα με κανένα άλλο όχημα ή μουμουμου. :)

Με τα μέσα μαζ. μεταφ., πάντως, θα πρέπει να'χεις μελετήσει
το δρομολόγιο δυο μέρες πριν με αυστηρή διαπραγμάτευση
των δεδομένων για να πας σε δυο ώρες κάπου όπου μπορείς
να πας σε 15 λεπτά.

Το θέμα της βενζίνης φυσικά είναι ένα θέμα (μέχρι τον Ιούλιο/Αύγ. η απλή θα πάει δίευρο :mad:)
κι αν τη καθυστέρηση δε την πληρώνεις, τότε είναι αρκετός σαν λόγος
να κλώθεις τα αυγά σου κινούμενος με αμάξια τρίτων ή τραμετρολεϋ
ή περιμένοντας την κατασκευή του αυτοπλάνου. :P

Δύσκολοι οι οικονομικοί υπολογισμοί και οι μετακινήσεις έχουν αναχθεί
σε μία από τις υπερπολυτέλειες των καιρών.

Εδώ σε πρωινάδικα πουλάνε βενζίνη λες και είναι au de toilette.
Εκτός και κάποιοι έχουν ανακαλύψει κρυφές ιδιότητες στο τηγανόλαδο
και κρατάνε στα απόκρυφα τους μια τέτοια γνώση.:eek:

(όπως κάτι μαγείρισσες σε κάτι κουτουκάδικα που ρωτάς
τι έχει ο μεζές που δοκίμασες και σε κοιτάει με το βλέμμα της τσιπούρας.
Ουστ :hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Καποτε.. (ημουν και μωρο τοτε:P) τα λεωφορεια ηταν ωραια. Σημερα ΔΕΝ ειναι ωραια. Καποτε, ερχονταν στην ωρα τους.
Σημερα ΔΕΝ ερχονται στην ωρα τους. Καποτε ο κοσμος ηταν λιγος και δε... μυριζε. Σημερα ο κοσμος ειναι πολυς και..μυριζει.
Καποτε ειχα υπομονη. Σημερα ΔΕΝ εχω.:P
Καποτε στα τρενα χαζευες τοπια. Σημερα στα τρενα χαζευεις την καταντια. Καποτε στα τρενα καθοσουν σε θεση. Σημερα στα τρενα κολλας στον αλλο σα βδελλα (που δεν ξερεις τι εχει). Καποτε ημουν και μωρο και ειχα υπομονη. Σημερα ΔΕΝ εχω.:P
Πότε?
Έχω τα διπλά σου χρόνια και δεν το πρόλαβα.
Και πριν το μετρό και τις λεωφορειολωρίδες ήταν και πολύ χειρότερα.
Αλλά το θέμα είναι ότι με το μετρό πας σαφώς γρηγορότερα σχεδόν παντού (κάποιος να μου πει τις ώρες αιχμής γιατί δεν έχω παρατηρήσει εντυπωσιακές διαφορές).
Κι εγώ στη δουλειά μου (που δεν πάει μετρό) πάω με την κάρτα (38?) και κανω παραπάνω 20 λεπτά της ώρας ενώ με το αυτοκίνητο θα χρειαζόμουνα 200? βενζίνη τον μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ως λύση υπάρχει πλέον το car pooling όπου μπορεί να μοιραστεί με έναν ή και περισσότερους γείτονες που τους “βολεύει” η διαδρομή ή έχουν τον ίδιο τελικό προορισμό με τον οδηγό του Ι.Χ.
Και όπως λένε και οι ίδιοι στην ιστοσελίδα τους https://www.carpooling.gr/
"Γιατί ένα αυτοκίνητο, για μια συγκεκριμένη διαδρομή, να μεταφέρει έναν επιβάτη και όχι τέσσερις, οι οποίοι θα μοιράζονται και το “κόστος” της διαδρομής;"

Αυτοί βέβαια δεν περιορίζονται μόνο σε καθημερινές διαδρομές από και προς τη δουλειά σου αλλά το έχουν εξελίξει και για κοινές διακοπές με τον ίδιο προορισμό......

Από την άλλη μεριά τα δημόσια μέσα μαζικής μεταφοράς πρέπει να λειτουργούν άψογα και στην ώρα τους, οι οδηγοί να είναι ευγενικοί, να ξέρουν να απαντούν και όχι να μουγκανίζουν, ειδικά στα λεωφορεία να μην το παίζουν Σουμάχερ, και γενικότερα έργα όπως η Αττική Οδός, η Εγνατία και τα μετρο Αθήνας και Θεσσαλονίκης - μπορεί να είναι παθητικά έργα δεν θα βγάλουν ποτέ από κέρδη όσα κόστισαν ή όσα θα χρειαστούν για να συντηρηθούν - αλλά επειδή είναι έργα πνοής για την καλυτέρευση των συνθηκών στους δρόμους και τις επικοινωνίες έπρεπε να γίνουν για το δημόσιο συμφέρον......

Άλλωστε έμαθα από φίλο που κάθε καλοκαίρι κάνει διακοπές στη Πρέβεζα ότι πλέον με το νέο δρόμο τα σαββατοκύριακα γεμίζουν οι παραλίες απο Βορειοελλαδίτες μιας και η πρόσβαση πλέον είναι πολύ εύκολη και γρήγορη.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top