Νεοελληνική λογοτεχνία. Μπορεί το Ροζ;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν έχουν όλοι αυτό το σκεπτικό.
Το μάρκετιγκ βασίζεται εξ ορισμού "στους περισσότερους" βρε Σύμπιλ μου ! :) όχι σε όλους


Κοίτα Μπαγκς, ότι και να κάνει ο σουβλατζής αν το σουβλάκι του είναι μέτριο, ο κόσμος κάποια στιγμή θα ζητήσει αλλού τροφή
Και τι θα κάνει; Θα σκοτώσει το λιμενάρχη; Για ένα βιβλίο; !!! Αφού λιμενάρχες είναι οι εκδότες εσύ τι θα κάνεις;


Δε σου φταίει η Μαντά, που δεν πουλάς τόσο κι εσύ (γιατί εκεί είναι το θέμα)
Α οχι Σύμπιλ μου, δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι εκεί που τέθηκε απο το αρχικό πόστ. Τι παράγουμε δηλαδή, σαν συλλογικό σύστημα, συγγραφείς,εκδότες και αναγνωστικό κοινό, και αντί για Νόμπελ, εκατό χρόνια τώρα παίρνουμε ξέρεις τί.

Μήν το επικεντρώνεις σε μένα λοιπ'όν γιατί εκεί γίνεσαι ακόμη πιο λάθος. Εγώ εχω βγάλει ένα βιβλιο φιλοσοφικό, σε μια αγορά δηλαδή που , ρώτα αν θέλεις μεγά΄λους εκδοτικούς, θεωρείται μεγάλη επιτυχία να πουλήσεις 1000 αντίτυπα σε ένα εξάμηνο και πούλησα 350 αντίτυπα απο την έκδοση του μέχρι πέρισυ το Δεκέμβριο (δεν έχω ρωτήσει για μετά αφού έτσι κι αλλιως τα αντίτυπα ειναι πολύ λίγα για να πω ότι κτίζω σπίτι μ'αυτά)
Το Τραγούδι τώρα, υπήρχαν τεράστια προβλήματα στην προώθηση, τα οποία ακόμη δεν έχουν ρυθμιστεί. Το άκουσες εσύ πουθενά εκτός απο εδώ; Που ο ντόρος που γινόταν για Μαντά Δημουλίδου κλπ. Ακόμη και εδώ το ξέρεις καμια εβδομάδα μόλις. Σίγουρα λοιπόν δεν μου φταίει η κ. Μαντά που δεν πουλάω όσο θα ήθελα ούτε οποιαδήοτε απο τις συγγραφείς ροζ.

Γι'αυτό μήν θέτεις το θέμα εκεί για να παραμείνουμε εντός θέματος και προπαντώς στην ουσία. Ωστε να δούμε ακριβώς πως θα γίνει να βγάλουν οι τράτες το φρέσκο ψαράκι στο μώλο. Αφού βέβαια, το ότι όλη η πόλη τρώει, με το στανιό, σουβλάκι, δεν σημαίνει ότι εξαφανίστηκε το φρέκσο ψάρι απο τη θάλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η διαφημιστική προβολή της κ. Μαντά όπως και της κ. Δημουλίδου υποστηρίζουν ότι αποθέτουν πάνω στα βιβλία τους μια "κατάθεση ψυχής". Νομίζω ότι απο αυτές τις συγγραφείς έγινε τόσο διάσημη αυτή η έκφραη. Αυτό εννοείς και εσύ κατάθεση ψυχής;
Και η κάθε σερβιέττα/ πάνα ακράτειας διαφημίζεται με το να σου προσφέρει την Ελευθερία.... εσύ το πιστεύεις? Πιστεύεις ειλικρινά ότι αυτοί που παίρνουν σοβαρά όσα διαβάζουν διαλέγουν βιβλία από τις διαφημίσεις του ALTER μετά τα μεσημεριανάδικα? Αυτό το κοινό όποιο βιβλίο και να διαβάσει απλά θα το καταναλώσει.
αλλο λεω. οτι αν η συγγραφη δν ηταν βιομηχανια, οσοι εγραφαν θα εγραφαν επειδη τους εκφραζει κι οχι επειδη πρεπει να θρεψουν την οικογενια κτλ αρα οσοι εγραφαν θα εγραφαν κατι καλο, αφου θα ηταν οι σκεψεις τους κι οχι κατι που απλα σκαρφιστηκαν για να βγαλουν λεφτα....
ενα πολυ ωραιο παραδειγμα ειναι η φιλοσοφια....φαντασου να πληρωνοταν οποιος ελεγε σοφες κουβεντες μονο για αυτο....θα λεγαμε ολοι μια βλακεια που ισως οι αλλοι δν σκεφτηκαν ακομα και θα βγαζαμε χρημα.....η φιλοσοφια εχει και ειχε κι ελπιζω να συνεχισει να εχει αξια επειδη αυτοι που ασχοληθηκαν μαζι της το εκαναν απο παθος και διψα για αληθεια και συζητηση γιαυτο εχουμε οτι εχουμε απο αυτην.
Καλά αν μπεις στα site συγγραφέων στο fb και κοιτάξεις στους τοίχους των "φίλων τους" θα ανακαλύψεις χιλιάδες ψώνια να αναρτούν κείμενα και ποιήματα πιστεύοντας ότι συμβάλλουν στην λογοτεχνία καί γενικότερα στην τέχνη.
Ο καθένας μπορεί να αυτοχριστεί συγγραφέας, είναι πράγματι όμως αυτά που παράγει αληθινό συγγραφικό έργο;
Το κοινό θα κρίνει.
Το κοινό μαζί με το χρόνο όμως.
Κι άν το πρώτο πιάσει χοντρά, πολλοί παίρνουν και κανα δυο τρία ακόμη μέχρι να πειστούν για το αντίθετο.
Έχεις κολλήσει! Το πρόβλημά σου είναι ότι διαφημίζεται και πουλάει η Μαντά ή ότι δεν πουλάει ο Σάρτρ? Γιατί αν διαφημιζόταν ο Σαρτρ πιστεύεις ότι θα γινόταν αρεστός σε όσους δεν θέλουν να προβληματιστούν διαβάζοντας?

Εγώ δεν διαβάζω ροζ, διαβάζω όμως αστυνομικά που έχουν πάνω κάτω την ίδια λειτουργία. Διαβάζω στο λεωφορείο, ως συνοδηγός στο μηχανάκι και περπατώντας όταν πηγαίνω να πάρω τα παιδιά από τα Αγγλικά. Αυτά το χειμώνα... Το καλοκαίρι διαβάζω βιβλία που έχουν να δώσουν το παραπάνω που χρειάζομαι αλλά δεν μπορώ να το αφομοιώσω χωρίς να κάθομαι ήρεμα με τον καφέ μου. Για μένα τα βιβλία παραλίας είναι ο Ντοστογιέφσκι, ο Σάρτρ, ο Ντίκενς κλπ
Και ένας άνθρωπος να πάει ξεκινώντας από την όποια Μαντά μετά στα "Πριμαρόλια" ή στο "Πεινασμένο στόμα" θα είναι κέρδος. Μόνο αυτό με νοιάζει. Και αν ένας άνθρωπος αναρωτηθεί για το πόσο ανοιχτή μπορεί να είναι η αγάπη διαβάζοντας Πιλτσερ δεν με νοιάζει ποιό ήταν το αρχικό έναυσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Θες να παρεις νομπελ Μπαγκς?:P

Ναι το θέλω.

:) Μη μου λες, λοιπόν, τι είναι και τι όχι το θέμα. Νόμπελ χωρίς να πουλήσεις δεν παίζει, κι αφού θες Νόμπελ θες και να πουλήσεις, κι εσύ δεν πουλάς και σου φταίει η Μαντά (λόξυγγα θα χει η γυναίκα).

Επίσης ... το Νόμπελ δεν καταξιώνει έναν συγγραφέα, δίνεται σε καταξιωμένους. Ούτε σημαίνει ότι όποιος δεν το έχει πάρει, δεν αναγνωρίζεται και η αξία του. Είδες τον κατάλογο που παράθεσε η Ισίλιελ, με τους συγγραφείς που δεν έχουν πάρει Νόμπελ, είναι κανείς εκεί που δεν τον έχεις ακουστά;;;

Και ... επειδή μίλησες για το τι παράγουμε... έχουμε βγάλει και έναν Σεφέρη και έναν Ελύτη, που πήραν το Νόμπελ και μάλιστα σε δύσκολες εποχές ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Το κοινό μαζί με το χρόνο όμως.


Άλλο τι διαβάζεται επειδή είναι μόδα .......και άλλο τι διαβάζεται και θα διαβάζεται και θα διαβάζεται......
Το πρώτο είναι στην κατηγορία σουξέ και το άλλο στην κατηγορία all times classic!!!
Αλλά αυτό δεν το κρίνει ο καθένας προσωπικά, αλλά ένα σύνολο και βέβαια η αντοχή στο χρόνο.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Παιδιά το Νόμπελ ειρήνης το έχει πάρει ο Κισσινγκερ για όσα έκανε :P κι ο Ομπάμα για όσα μπορεί ίσως να κάνει :confused:. Γιατί θεωρείτε ότι το Νόμπελ λογοτεχνίας έχει τόσο υψηλά κριτήρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Παιδιά το Νόμπελ ειρήνης το έχει πάρει ο Κισσινγκερ για όσα έκανε :P κι ο Ομπάμα για όσα μπορεί ίσως να κάνει :confused:. Γιατί θεωρείτε ότι το Νόμπελ λογοτεχνίας έχει τόσο υψηλά κριτήρια?

Εντάξει, ένα Νόμπελ είναι ένα Νόμπελ, .... το έχει πάρει ο Κισσινγκερ, αλλά το έχει πάρει και ο Μαντέλα, το έχει πάρει και το ζεύγος Κιουρί, το έχει πάρει και ο Αϊνστάιν .... Απλά ο Μπαγκς έχει συνδέσει με κάποιο τρόπο - που δεν έχω καταλάβει- τις πωλήσεις της Μαντά με το Νόμπελ.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Και ο Σεφέρης λέγεται ότι του έδωσαν το Νόμπελ για να σταματήσει να πιέζει για το θέμα της Κύπρου... Δυστυχώς σε αυτούς τους κύκλους υπάρχει πολλή βρωμιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Γιατί αν διαφημιζόταν ο Σαρτρ πιστεύεις ότι θα γινόταν αρεστός σε όσους δεν θέλουν να προβληματιστούν διαβάζοντας?

Μα αυτό συνέβη ! Τι νομίζεις ότι ήταν ο Μάης του 68; !!

Για μένα τα βιβλία παραλίας είναι ο Ντοστογιέφσκι, ο Σάρτρ, ο Ντίκενς κλπ
Μπορώ να μιλήσω σαν αναγνώστης; Επιτέλους ! Και για μένα το ίδιο !

Και ένας άνθρωπος να πάει ξεκινώντας από την όποια Μαντά μετά στα "Πριμαρόλια" ή στο "Πεινασμένο στόμα" θα είναι κέρδος. Μόνο αυτό με νοιάζει. Και αν ένας άνθρωπος αναρωτηθεί για το πόσο ανοιχτή μπορεί να είναι η αγάπη διαβάζοντας Πιλτσερ δεν με νοιάζει ποιό ήταν το αρχικό έναυσμα.
Αρα δεν έκανα και τόσο άσχημα που ανήρτησα το θέμα ..... :)

:) Μη μου λες, λοιπόν, τι είναι και τι όχι το θέμα. Νόμπελ χωρίς να πουλήσεις δεν παίζει, κι αφού θες Νόμπελ θες και να πουλήσεις, κι εσύ δεν πουλάς και σου φταίει η Μαντά (λόξυγγα θα χει η γυναίκα).

Βρε Συμπιλ είσαι και τόσο γλυκό κορτίτσι, τι μουλαρώνεις; Σου είπα, που είναι το θέμα. Γιατί δεν το δέχεσαι να πάς παρακάτω;

Το παράδειγμα του ροζ δεν το φέρνουμε για να στρέψουμε τους 650 αναγνώστες που λέει η λίστα του Ελευθερουδάκη ότι διαβάζουν ανελλειπώς την κ. Μαντά προς τα άπαντα του Ντοστογιέφσκυ. Το φέρνουμε για να δείξουμε ότι η ελληνική συλλογική κατάσταση, δεν έχει τα προσόντα να ελκύσει τους άλλους 3000 ίσως αναγνώστες που θα αυτοκτονούσαν αν διάβαζαν την κ. Μαντά. Οι οποίοι σήμερα πεπεισμένοι, ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο αφού γύρω τους βλέπουν μόνο ρόζ και στα ΜΜΕ διαβάζουν κατα κόρον μαλακίες, παραιτήθηκαν και διαβάζουν μόνο ξένους ή και καθόλου πλέον. Αφού είδαμε και τον Κοέλιο τι έχει να προσφέρει για πολλούς.

Κρίνεις πόσα πόστ τώρα, απο το τί θα σου άρεσε εσένα και τί εσύ θεωρείς αυθεντία, λογοτεχνία κατάθεση ψυχής ή υψηλό νόημα. Στο τέλος τέλος εσυ η ίδια είπες εκείνο το σχόλιο προηγουμένως, το φώς στην άκρη του τουνελ σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φτιαξε το quote του παραπροηγουμενου ποστ σου, γιατι φαινεται σα να ειπα εγω κατι τετοιο. :PΚι οχι τιποτε αλλοι καποιοι βαριουνται να διαβασουν το θεμα απο αρχη.:P
ο Μπαγκς... θελει Νομπελ.:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Παιδιά το Νόμπελ ειρήνης το έχει πάρει ο Κισσινγκερ για όσα έκανε :P κι ο Ομπάμα για όσα μπορεί ίσως να κάνει :confused:. Γιατί θεωρείτε ότι το Νόμπελ λογοτεχνίας έχει τόσο υψηλά κριτήρια?

Είναι μια ερώτηση, όμως, ότι και να λέει η Σύμπιλ, εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ένας άξιος και υψηλός στόχος για κάθε συγγραφέα.

Αν όμως, όπως έδωσαν το Νόμπελ στον Κίσσιγκερ για όσα έκανε και στον Ομπάμα για όσα δεν θα κάνει, έδιναν και το λογοτεχνίας στο Κοέλιο ή στη Μαντά, δεν θα είχες και για το Λογοτεχνίας σοβαρές αμφιβολίες; Δεν νομίζω ότι για όλα τα Νόμπελ υπάρχει μόνο μία και η ίδια επιτροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Φτιαξε το quote του παραπροηγουμενου ποστ σου, γιατι φαινεται σα να ειπα εγω κατι τετοιο. :PΚι οχι τιποτε αλλοι καποιοι βαριουνται να διαβασουν το θεμα απο αρχη.:P
ο Μπαγκς... θελει Νομπελ.:alljumpy:
΄
Γιατί εσένα πλάκωμα θα σου 'πεφτε;;; :P:P:P

Το έφτιαξα ... σόρυ... δεν το είχα δει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
΄
Γιατί εσένα πλάκωμα θα σου 'πεφτε;;; :P:P:P

Το έφτιαξα ... σόρυ... δεν το είχα δει! :P

Γιατι καλε, δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα, πως θα το φτιαξω?:P

Που λετε εγω συμφωνω με τον Πατρευς στο τελευατιο ποστ του :D(να μαι λιγο ον γιατι τελευταια το χω παρακανει:redface::D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ο Μπαγκς... :alljumpy:θελει Νομπελ.

Ολοι οι συγγραφείς θέλουν το Νομπελ εκτός......

...... απο αυτους που γράφουν μόνο για τα λεφτά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μα αυτό συνέβη ! Τι νομίζεις ότι ήταν ο Μάης του 68; !!

Μάααϊιιιστα .... ο Σάρτρ, αν δεν ήταν ο Μάης του 68, δεν θα υπήρχε στον λογοτεχνικό χάρτη, ε;

Τι ακούω η γυναίκα και δεν ξεριζώνω τ' αυτιά μου!!!!






Βρε Συμπιλ είσαι και τόσο γλυκό κορτίτσι, τι μουλαρώνεις; Σου είπα, που είναι το θέμα. Γιατί δεν το δέχεσαι να πάς παρακάτω;
Καλά πλάκα μου κάνεις;
Κοντεύεις να στείλεις στα τάρταρα τη μισή λογοτεχνική κοινότητα, βγάζοντάς τους σχεδόν όλους "αποτέλεσμα διαφημιστικής καμπάνιας" και θα μου πεις ότι εγώ μουλαρώνω;

Το φέρνουμε για να δείξουμε ότι η ελληνική συλλογική κατάσταση, δεν έχει τα προσόντα να ελκύσει τους άλλους 3000 ίσως αναγνώστες που θα αυτοκτονούσαν αν διάβαζαν την κ. Μαντά. Οι οποίοι σήμερα πεπεισμένοι, ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο αφού γύρω τους βλέπουν μόνο ρόζ και στα ΜΜΕ διαβάζουν κατα κόρον μαλακίες, παραιτήθηκαν και διαβάζουν μόνο ξένους ή και καθόλου πλέον.
Δεν είναι υποχρεωτικό μια χώρα να έχει συνεχή λογοτεχνική παραγωγή.
Αλλά επίσης δε συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν σήμερα αξιόλογα ελληνικά έργα.
Και στο φινάλε, γιατί πρέπει κανείς να διαβάσει κάτι απολύτως σύγχρονο, παλαιότερους δεν μπορεί να διαβάσει; Αρχαίους δεν μπορεί να διαβάσει ... και μη μου πεις ότι τους έχουν εξαντλήσει, γιατί θα βάλω τα γέλια.

Κρίνεις πόσα πόστ τώρα, απο το τί θα σου άρεσε εσένα και τί εσύ θεωρείς αυθεντία, λογοτεχνία κατάθεση ψυχής ή υψηλό νόημα. Στο τέλος τέλος εσυ η ίδια είπες εκείνο το σχόλιο προηγουμένως, το φώς στην άκρη του τουνελ σωστά;

εγώ δεν είπα τίποτα για φως στο τούνελ.
Εγώ είπα για έτη φωτός διαφορά ανάμεσα στον "συγγραφέα της χρονιάς στην Ελλάδα" και "στον μεγάλο συγγραφέα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Γιατι καλε, δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα, πως θα το φτιαξω?:P

Το Νόμπελ εννοούσα !!! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μα αυτό συνέβη ! Τι νομίζεις ότι ήταν ο Μάης του 68; !!
Ναι και τα παιδιά του Μάη του '68 γίνανε οι "γαμίκουλες" 50άρηδες του σήμερα! Άσε ρε κούνελε... αν το βιβλίο το διαβάσεις σαν μόδα δεν θα σου αλλάξει την ψυχή απλώς θα σου δώσει τσιτάτα για να ρίχνεις γκόμενες.

Το παράδειγμα του ροζ δεν το φέρνουμε για να στρέψουμε τους 650 αναγνώστες που λέει η λίστα του Ελευθερουδάκη ότι διαβάζουν ανελλειπώς την κ. Μαντά προς τα άπαντα του Ντοστογιέφσκυ. Το φέρνουμε για να δείξουμε ότι η ελληνική συλλογική κατάσταση, δεν έχει τα προσόντα να ελκύσει τους άλλους 3000 ίσως αναγνώστες που θα αυτοκτονούσαν αν διάβαζαν την κ. Μαντά. Οι οποίοι σήμερα πεπεισμένοι, ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο αφού γύρω τους βλέπουν μόνο ρόζ και στα ΜΜΕ διαβάζουν κατα κόρον μαλακίες, παραιτήθηκαν και διαβάζουν μόνο ξένους ή και καθόλου πλέον. Αφού είδαμε και τον Κοέλιο τι έχει να προσφέρει για πολλούς.
Διαφωνώ κάθετα/ οριζόντια και διαγώνια. Δεν υπάρχουν άνθρωποι που να αγαπάνε την γλώσσα και το βιβλίο που να μην τους αρέσει να ψάξουνε το ένα βιβλίο που θα τους γαληνέψει/ φτιάξει/ αλλάξει ... όπως θες πες το. Ζω ανάμεσα σε ανθρώπους που διαβάζουν λογοτεχνία από αγάπη για την γλώσσα και ξέρω ότι παρακολουθούν έλληνες συγγραφείς με ζέση - συγκεκριμένους - και ψάχνουν τις καινούργιες εκδόσεις με τρέλλα.
Το πρόβλημα δεν είναι η διαφήμιση... η παιδεία ίσως... ο τρόπος που τρέχει η ζωή ίσως αλλά η διαφήμιση είναι για να καταναλώσεις... δεν αφορά τους γνώστες ούτε τους εραστές. Ξέρεις κανέναν που ξέρει από αμάξια να πάρει αμάξι λόγω διαφήμισης? Ξέρεις κανέναν που αγαπάει τον κινηματογράφο να πηγαίνει σε ταινία μόνο γιατί το λέει ο κριτικός? Μην τρελλαθούμε!
Το πρόβλημα ίσως είναι πως θα δημιουργήσουμε ως κοινωνία εραστές... κι αυτό δεν γίνεται ούτε με την διαφήμιση ούτε με τα ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Σάρτρ, ο μάης του '68, το κέρατο μου... και ο Μπαγκς


Nα θυμίσουμε επίσης, πως ο ίδιος ο Σαρτρ
αρνήθηκε να λάβει το Νόμπελ Λογοτεχνίας, λέγοντας
"δεν θέλω να υπογράφω ως θεσμός"

:P

:P

:P



____________________________



Υγ. Σιμπυ...
... :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τπτ βρε συ.
ωραίες απαντήσεις...


...τώρα πες ποιός είσαι
και τι έκανες με την Σίμπυ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top