Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • ΝαιΙ

    Ψήφοι: 107 72.3%
  • Όχι!

    Ψήφοι: 41 27.7%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ζωή σε άλλη χώρα;Θα μου άρεσε να ζήσω στη Νότια Γαλλία μιας και οι άνθρωποι μοιάζουν κάπως στην κουλτούρα μας.Βέβαια λέγοντας να ζήσω ονειρεύομαι τουλάχιστον να καλλιεργώ αμπελώνες και ότι κρασί βγάζω να το πίνω στην αιώρα μου με καλή παρέα φυσικά.
Ακόμα θα μου άρεσε η Αγγλια μιας και η βροχή είναι ένα από τα στοιχεία μου,ενώ δε θα έλεγα όχι και για τη βαλτιμόρη της αμερικής:D.

Αντιθέτως δε θα μπορούσα να ζήσω στη μονόχνωτη Ελβετία καθώς και στη Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Θέλω αλλά πόσους Έλληνες πια θα απορροφήσει αυτό το "εξωτερικό"? :worry:
Ζωή σε άλλη χώρα;Θα μου άρεσε να ζήσω στη Νότια Γαλλία μιας και οι άνθρωποι μοιάζουν κάπως στην κουλτούρα μας.
Έχω πάει και πραγματικά είναι υπέροχα! Σ'αυτό με την κουλτούρα έχεις δίκιο -- είναι πολύ φιλόξενοι και ευγενικοί!

Αντιθέτως δε θα μπορούσα να ζήσω στη μονόχνωτη Ελβετία καθώς και στη Γερμανία.
Για Ελεβτία δεν γνωρίζω, αλλά έτυχε να παω στο Βερολίνο και ήταν απίστευτα. Μην περιμένεις πως η Αγγλία είναι περισσότερο ζωντανή απο τη Γερμανία! Εκτός αν το "μονόχνωτη" παει στη νυχτερινή ζωή... Μπίρα μέχρι τις 11 και πολύ κάθονται! χαχαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavol

Νεοφερμένος

Η mariavol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
όχι, δεν θα μπορούσα να ζήσω μόνιμα στο εξωτερικό:):):)θα ήθελα βέβαια να επισκεφτώ κάποιες χώρες όπως Ιταλία και Γαλλία αλλά μέχρι εκεί.....
αγαπώ την Ελλάδα:clapup::clapup::clapup:και μπορεί σήμερα να είμαστε οι ''τεμπέληδες'' και οι ''απατεώνες'' της Ευρώπης αλλά πριν πολλά χρόνια η Ελλάδα συνέβαλε στην ανάπτυξη του πολιτισμού και δεν τις αξίζει τέτοια αντιμετώπιση...:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ζωή σε άλλη χώρα;Θα μου άρεσε να ζήσω στη Νότια Γαλλία μιας και οι άνθρωποι μοιάζουν κάπως στην κουλτούρα μας.Βέβαια λέγοντας να ζήσω ονειρεύομαι τουλάχιστον να καλλιεργώ αμπελώνες και ότι κρασί βγάζω να το πίνω στην αιώρα μου με καλή παρέα φυσικά.
Ακόμα θα μου άρεσε η Αγγλια μιας και η βροχή είναι ένα από τα στοιχεία μου,ενώ δε θα έλεγα όχι και για τη βαλτιμόρη της αμερικής:D.

Αντιθέτως δε θα μπορούσα να ζήσω στη μονόχνωτη Ελβετία καθώς και στη Γερμανία.
Μα τους δώδεκα θεούς. Καλύτερη η Αγγλία από την Ελβετία και την Γερμανία; Ο_Ο
Έχεις γνωρίσει από κοντά την ... "μονόχνωτη" Ελβετία και την Γερμανία και ξέρεις, έτσι;

Δεν είναι καθόλου μονόχνωτες αυτές οι χώρες. Μπορεί να μην το ξενυχτάνε μέχρι τις 4-5 το πρωί, αλλά μια χαρά ζωή έχουν. Και την δουλειά τους την κάνουν, και τις μπύρες τους πίνουν και μια χαρά πολιτισμένοι είναι. Άσε που είναι δύο υπέροχες χώρες.

Ελβετία ή Γερμανία θα ήταν σε αυτήν την φάση της ζωής μου οι επιλογές μου για μόνιμη κατοικία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
θα ηθελα πολυ να ζησω μια τετοια εμπειρια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ζωή σε άλλη χώρα;Θα μου άρεσε να ζήσω στη Νότια Γαλλία μιας και οι άνθρωποι μοιάζουν κάπως στην κουλτούρα μας.Βέβαια λέγοντας να ζήσω ονειρεύομαι τουλάχιστον να καλλιεργώ αμπελώνες και ότι κρασί βγάζω να το πίνω στην αιώρα μου με καλή παρέα φυσικά.
Ακόμα θα μου άρεσε η Αγγλια μιας και η βροχή είναι ένα από τα στοιχεία μου,ενώ δε θα έλεγα όχι και για τη βαλτιμόρη της αμερικής:D.

Αντιθέτως δε θα μπορούσα να ζήσω στη μονόχνωτη Ελβετία καθώς και στη Γερμανία.

Jeez, έχεις συνήθισει στην βροχή της Ελλάδος (μια φορά κάθε 30 μέρες; Που διαρκεί μερικές ώρες):P. Ζήσε σε μέρος όπου βρέχει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ για 30+ μέρες (ναι, δεν βλέπεις ΚΑΘΟΛΟΥ ήλιο για 30+ μέρες), και μετά έλα να μας πεις πόσο πολύ λατρεύεις την βροχούλα :lol:

H Γερμανία και η Ελβετία μονόχνωτες χώρες;;;; :confused: Ο τρόπος διασκέδασης στην Γερμανία όπως και σε άλλες "μονόχνωτες" χώρες, είναι πολύ καλύτερος κατ' εμέ από τον καθημερινό καφέ και το λιώσιμο στα κλαμπάκια της Ελλάδος. Η Ελβετία είναι μια από τις χώρες που θα μου άρεζε να εγκατασταθώ μόνιμα :) Επίσης θα μου άρεσε να μείνω και στο Φραιμπουργκ της Γερμανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μα τους δώδεκα θεούς. Καλύτερη η Αγγλία από την Ελβετία και την Γερμανία; Ο_Ο
Έχεις γνωρίσει από κοντά την ... "μονόχνωτη" Ελβετία και την Γερμανία και ξέρεις, έτσι;

Δεν είναι καθόλου μονόχνωτες αυτές οι χώρες. Μπορεί να μην το ξενυχτάνε μέχρι τις 4-5 το πρωί, αλλά μια χαρά ζωή έχουν. Και την δουλειά τους την κάνουν, και τις μπύρες τους πίνουν και μια χαρά πολιτισμένοι είναι. Άσε που είναι δύο υπέροχες χώρες.

Ελβετία ή Γερμανία θα ήταν σε αυτήν την φάση της ζωής μου οι επιλογές μου για μόνιμη κατοικία. :)

Σε μισώ, το ξέρεις. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
θα ήθελα να ταξιδέψω σε πάρα πολλά μέρη και να σπουδάσω στο εξωτερικό αλλά δε θα άλλαζα με τίποτα την Ελλάδα, γιατί η ζωή εδώ είναι απλά υπέροχη δε συγκρίνεται με τίποτα (αν εξαιρέσουμε το ολο πολιτικοοικονιμικό θέμα)....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
θα ήθελα να ταξιδέψω σε πάρα πολλά μέρη και να σπουδάσω στο εξωτερικό αλλά δε θα άλλαζα με τίποτα την Ελλάδα, γιατί η ζωή εδώ είναι απλά υπέροχη δε συγκρίνεται με τίποτα (αν εξαιρέσουμε το ολο πολιτικοοικονιμικό θέμα)....:)
αν το εξαιρεσουμε δεν μενει και τιποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
αν το εξαιρεσουμε δεν μενει και τιποτα:P

λάθος... μένουν τα πάντα.... μένουν οι άνθρωποι.... μένει ο πολιτισμός....μένει ο ήλιος και η θάλασσα....;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να μείνει κάποιος σε ξένη χώρα αλλά πιστεύω ότι αξίζει. Η περισσότερη νεολαία φεύγει για ένα καλύτερο μέλλον και όχι καταδικασμένο εξαρχής. Για σπουδές και πολύ πιθανόν για μόνιμα επίσης.
Όσον αφορά Αγγλία πάντως επειδή πήγα πριν ένα μήνα, ήταν αρκετά μουντή και βροχερή. Καθόλου χρώμα και ζωντάνια αλλά από την άλλη οι άνθρωποι ήταν ευγενικοί και φιλόξενοι και πάρα πολύ εξυπηρετικοί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Γεια σας. Εχει κανεις εμπειριες απο Σκωτια / Ουαλία ;
Πως ειναι η ζωη;
Αν γενικα υπαρχουν Ελληνες εκει;
Ποσο ειναι το κοστος ζωης και το νοικι ;

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
λάθος... μένουν τα πάντα.... μένουν οι άνθρωποι.... μένει ο πολιτισμός....μένει ο ήλιος και η θάλασσα....;) :)

Άνθρωποι: ασεβείς,δεν νοιάζονται για τίποτα,δεν δίνουν δεκάρα για το διπλανό τους,το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να καυχιούνται και να κοροϊδεύουν τους άλλους ασταμάτητα,είναι αδιάκριτοι,χώνονται εκεί που δεν τους σπέρνει,δεν μπορεί να γίνει μία έκτακτη μάζωξη μαθητών για κάποιο θέμα χωρίς την παρουσία ενός καθηγητή που θα επιβάλλει την πειθαρχία,.............

Πολιτισμός: αν πεις σε κάποιον Έλληνα πως δεν είναι πολιτισμένος,αμέσως θα σου απαντήσει: "Άντε βρε κωλογερμαναρά που θα σχολιάσεις τον πολιτισμό μου!Όταν οι αρχαίοι Έλληνες έφτιαχναν αγάλματα αυτοί εκεί πάνω μάζευαν μπανάνες απ' τα δέντρα"!Κάτι τέτοιο είχα προσπαθήσει να πω σε έναν Ελληναρά γυμναστή μου πέρσι και αμέσως ξεκίνησε να λέει ότι έχει πάει στο εξωτερικό (στην Τσεχία συγκεκριμένα) και πως όλοι εκεί πίνουν ασταμάτητα και στα 22 τους αυτοκτονούν γιατί δεν έμεινε και τίποτα για να κάνουν-τα έχουν κάνει όλα (άφθονο ποτό,ναρκωτικά,....,τα έχουν δοκιμάσει και τα έχουν βαρεθεί όλα)Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό για την Τσεχία αλλά η Πράγα δεν είναι το τέλος του κόσμου!Εγώ σε όσα μέρη έχω πάει στο εξωτερικό (Γαλλία και Γερμανία) δεν είδα τίποτα τέτοιο.Και όσο για τους αρχαίους Έλληνες,και τους εκτιμώ,και τους σέβομαι,αλλά οι νέοι Έλληνες δεν τους έχουν μοιάσει ούτε στο 1/10002034994040949040493030030ό τους!Και αμφιβάλω για το αν ρωτήσεις έναν ξιπασμένο Ελληνάρα κάτι (ένα ιστορικό στοιχείο ας πούμε ή μία χρονολογία) από την ιστορία του,θα ξέρει να σου απαντήσει.Το μόνο που ξέρει είναι πως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν σπουδαίοι και πως πρέπει να καυχιέται και να τα σπάει στους δρόμους όταν χάνει η ομάδα του γι' αυτό.

Τώρα για τα άλλα δύο (τον ήλιο και τη θάλασσα) δεν μπορώ να απαντήσω εδώ γιατί είναι υποκειμενικά,αλλά δεν πειράζει,θα γράψω την άποψή μου κι ας είναι υποκειμενική!

Λοιπόν,δεδομένου ότι δεν ξέρω κολύμπι (θάλασσα πάω μόνο 2-3 φορές το χρόνο και πάω μόνο και μόνο για να πλατσουρίζω και να πετάω νερό στα μούτρα της αδερφής μου) και πως ο ήλιος με πειράζει (το καλοκαίρι δεν βγαίνω έξω γιατί φτερνίζομαι όλη την ώρα,όποιος θέλει έρχεται σπίτι μου και με βλέπει,εγώ το πολύ να βγω μία φορά την εβδομάδα+ στις διακοπές που κρατούν 3-6 μέρες!),όχι,δεν θα με ενοχλούσε καθόλου να μείνω στο εξωτερικό!!!!

Και όσο γι' αυτό που είπες, μόνο τα τελευταία δύο μένουν,που κι αυτά αμφισβητίσιμα είναι όπως κατάλαβες!

Τώρα όσο για το σε ποιες χώρες θα ήθελα να μείνω,Γαλλία,Γερμανία,Λουξεμβούργο,Βέλγιο,Ολλανδία, Ισλανδία,Νορβηγία,Σουηδία, Φινλανδία,Αυστραλία,Ιαπωνία και ΝΖ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Λουξεμβουργο φιλε μετα τις 8 δεν κυκλοφορει ψυχη, τρομερη ερημια. Μονο αν δουλευεις σε καμια τραπεζα αξιζει και παιρνεις εξαψηφιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Προς στιγμης, η ιδεα να ζω σε καποια αλλη χωρα δεν μου γεμιζει το ενδιαφερον. Οχι μονιμα!
Δεν ξερω αλλα μ'αρεσει αρκετα που στην Ελλαδα εχει τοσο ηλιο και εχουμε και ωραια μερη για διακοπες και εχουμε και ωραιο φαγητο..
Επισης με προβληματιζει το οτι πρεπει να μιλαω μια ξενη γνωσσα ολη την ωρα. Μ'αρεσει μεν να μαθαινω ξενες γλωσσες και θα ηθελα να ασχοληθω με ξενες γλωσσες οταν μεγαλωσω αλλα δεν θα μου αρεσε να αφησω τα ελληνικα πισω.

Αλλα βεβαια δεν μπορω να πω πως θα λεω το ιδιο οταν φτασω 18 που θα ειναι στιγμη να βρω δουλεια και να ανεξαρτοποιηθω. Εκει, ναι, τα πραγματα γινονται πιο δυσκολα και πολλα αλλαζουν.

Αν και μ'αρεσουν περισσοτερο τα αγγλικα απο τα γαλλικα, θα προτιμουσα να μεινω Γαλλια και οχι Αγγλια. Δεν θα μου αρεσε η ζωη στην Αγγλια νομιζω, πολυ μουντα και πολυ κακο φαγητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Θα ήθελα πάρα πολύ να μείνω Ισπανία. Είναι υπέροχη πόλη και την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές στο παρελθόν.
Γενικά, η ιδέα του να μείνω μόνιμα στο εξωτερικό στροβιλίζεται πολύ τον τελευταίο καιρό στο μυαλό μου.
Να κάτσεις να κάνεις τι σ' αυτή την χώρα; Αν μπορεί να λέγεται έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Προς στιγμης, η ιδεα να ζω σε καποια αλλη χωρα δεν μου γεμιζει το ενδιαφερον. Οχι μονιμα!
Δεν ξερω αλλα μ'αρεσει αρκετα που στην Ελλαδα εχει τοσο ηλιο και εχουμε και ωραια μερη για διακοπες και εχουμε και ωραιο φαγητο..
Επισης με προβληματιζει το οτι πρεπει να μιλαω μια ξενη γνωσσα ολη την ωρα. Μ'αρεσει μεν να μαθαινω ξενες γλωσσες και θα ηθελα να ασχοληθω με ξενες γλωσσες οταν μεγαλωσω αλλα δεν θα μου αρεσε να αφησω τα ελληνικα πισω.

Αλλα βεβαια δεν μπορω να πω πως θα λεω το ιδιο οταν φτασω 18 που θα ειναι στιγμη να βρω δουλεια και να ανεξαρτοποιηθω. Εκει, ναι, τα πραγματα γινονται πιο δυσκολα και πολλα αλλαζουν.

Αν και μ'αρεσουν περισσοτερο τα αγγλικα απο τα γαλλικα, θα προτιμουσα να μεινω Γαλλια και οχι Αγγλια. Δεν θα μου αρεσε η ζωη στην Αγγλια νομιζω, πολυ μουντα και πολυ κακο φαγητο!

Βασικα η αναζητηση εργασιας δεν γινεται στα 18 αλλα μετα τα 20-22 συνηθως. Δευτερον σχετικα με τον καιρο. Η βορεια Γαλλια (Παρισι, Λιλ κλπ) ειναι εξισου μουντη και γκρι με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας για την Βρετανια. Αν μιλησουμε για Νοτια Γαλλια τοτε ναι, μαζι σου. Εκει κανεις ζωαρα. Τωρα για το φαγητο, θα δεις οτι θα μετραει πολυ λιγοτερο απο οσο το βλεπεις σαν τουριστας γιατι οταν ζεις σε μια χωρα τρως πολυ και στο σπιτι σου. Γενικα ομως οι δυο μεγαλες χωρες που δεν εχουν φημη για καλο φαγητο (ΗΒ, Γερμανια) εχουν τοσα πολλα μαγαζια με διεθνη κουζινα που μπορεις να τρως καθε μερα σε αλλο και να μη βαριεσαι ;) Σκεψου οτι στη Γερμανια τα Γερμανικα εστιατορια ειναι η μειοψηφια. Εχει απειρα Ιταλικα, Ελληνικα, Τουρκικα και αλλα Ασιατικα μετα.

Θα ήθελα πάρα πολύ να μείνω Ισπανία. Είναι υπέροχη πόλη και την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές στο παρελθόν.
Γενικά, η ιδέα του να μείνω μόνιμα στο εξωτερικό στροβιλίζεται πολύ τον τελευταίο καιρό στο μυαλό μου.
Να κάτσεις να κάνεις τι σ' αυτή την χώρα; Αν μπορεί να λέγεται έτσι..

Ξεκιναμε απο την παρατηρηση οτι η Ισπανια ειναι χωρα και οχι πολη. Βεβαια θυμιζει πολυ Ελλαδα στο οτι φαινεται να μη δουλευει κανεις. 11 το πρωι και οι δρομοι ειναι γεματοι με ανθρωπους παραγωγικης ηλικιας να κανουν βολτες και ψωνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Βασικα η αναζητηση εργασιας δεν γινεται στα 18 αλλα μετα τα 20-22 συνηθως. Δευτερον σχετικα με τον καιρο. Η βορεια Γαλλια (Παρισι, Λιλ κλπ) ειναι εξισου μουντη και γκρι με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας για την Βρετανια. Αν μιλησουμε για Νοτια Γαλλια τοτε ναι, μαζι σου. Εκει κανεις ζωαρα. Τωρα για το φαγητο, θα δεις οτι θα μετραει πολυ λιγοτερο απο οσο το βλεπεις σαν τουριστας γιατι οταν ζεις σε μια χωρα τρως πολυ και στο σπιτι σου. Γενικα ομως οι δυο μεγαλες χωρες που δεν εχουν φημη για καλο φαγητο (ΗΒ, Γερμανια) εχουν τοσα πολλα μαγαζια με διεθνη κουζινα που μπορεις να τρως καθε μερα σε αλλο και να μη βαριεσαι ;) Σκεψου οτι στη Γερμανια τα Γερμανικα εστιατορια ειναι η μειοψηφια. Εχει απειρα Ιταλικα, Ελληνικα, Τουρκικα και αλλα Ασιατικα μετα.

Καλα ναι δεν λεω, και στην Β.Γαλλια τα ιδια χαλια εχει ο καιρος με τον καιρο στην Αγγλια. Απλα την προτιμω σαν χωρα και σαν κουλτουρα. Την γνωριζω καλυτερα κιολας. Οσο αναφορα το φαγητο, το λεω γιατι η ξαδερφη μου εχει παει Αγγλια για σπουδες και δεν ειναι καθολου ικανοποιημενη. Αλλα ναι, οντως, εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις και στο σπιτι σου...
Ισως να μην το εχω σκεφτει σωστα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Είναι καλή εμπειρία να ζήσεις κάποιο διάστημα έξω και γιατί όχι και μόνιμα, αν σου αρέσει. Αυτό το «σαν την Ελλάδα δεν υπάρχει κλπ» είναι παραμύθι. Το θέμα είναι τελείως υποκειμενικό κι εξαρτάται βέβαια και από το πού ζεις. Εγώ ζω στη Νότια Γαλλία κι είναι μια χαρά. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να επιστρέψω στην Ελλάδα. Μια χαρά και ο καιρός και οι άνθρωποι και το κράτος και όλα. Και η Ελλάδα καλή χώρα είναι υπό προυποθέσεις, αλλά η κυριότερη προυπόθεση είναι να έχεις γερά νεύρα. Προσωπικά δεν αντέχω την παχυδερμία του ελληνικού κράτους και τον ζαμανφουτισμό των Ελλήνων. Όποιος τα αντέχει ίσως περνάει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στην Ελλαδα για να περνας καλα πρεπει

1) Να βγαζεις μαυρα (και αρκετα) λεφτα, γιατι αν εισαι μισθωτος το κρατος σε πηδαει στη φορολογια
2) Να εισαι χοντροπετσος
3) Να κοιτας την παρτη σου και μονο.
4) Να πηγαινεις συχνα εξω να ξεφευγεις λιγο.

Οι μισθοι και το κοστος ζωης στη Ν. Γαλλια πως ειναι;

(οχι οτι ξερω Γαλλικα απλα απο περιεργεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top