Είναι η εκτίμηση συνάρτηση του περιβάλλοντος;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μια διαφωνία στο msn μου έδωσε την ιδέα για αυτό το θέμα.
Εκτιμάτε κάποιον υπολογίζοντας και το περιβάλλον του ή ανεξάρτητα απο αυτό;
Εγώ υποστηρίζω οτι για να εκτιμήσεις κάποιον όσον αφορά έναν Χ τομέα, πρέπει ο μέσος όρος του περιβάλλοντος του να είναι χειρότερος. Ο συνομιλητής μου υποστήριζε οτι δεν έχει σχέση, και αν αντικειμενικά η απόδοση του στον Χ τομέα ήταν καλή, τότε θα τον εκτιμούσε, ακόμη κι αν το περιβάλλον του είχε ίση απόδοση σε αυτό τον τομέα.

Ένα απλουστευτικό παράδειγμα, για να καταλάβετε τι εννοώ.
Έστω οτι ο βαθμός ενός μαθητή αποτελεί κριτήριο εκτίμησης απο τους γύρω του.
Θα εκτιμούσατε έναν μαθητή του 19, σε μια τάξη όπου όλοι οι μαθητές είναι του 19; Προσωπικά όχι, θα τον εκτιμούσα μόνο αν η τάξη του ήταν πχ του 15. Ο συνομιλητής μου απάντησε οτι αφού αντικειμενικά το 19 είναι καλός βαθμός, θα τον εκτιμούσε, ακόμη κι αν στην τάξη του ήταν του 19 όλοι, και οτι απλά θα τον εκτιμούσε περισσότερο αν η τάξη του ήταν του 15.

Ποιός απο τους 2 μας είναι ο τρελός; :P
Διότι και στους 2 μας, η κρίση μας αυτή μας φαίνεται εξίσου αυτονόητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πάντα έχει σχέση το περιβάλλον και αυτό καθορίζει και το "καλό" ή "κακό" σε κάθε περίπτωση.

Δηλαδή εκτιμάει το ίδιο κάποιον που έγραψε 19 στα μαθηματικά στις εξετάσεις του ΕΠΑΛ και το ίδιο κάποιον που έγραψε 19 στα μαθηματικά στις εξετάσεις του Γενικού Λύκειου; Και τα δύο 19 είναι, και τα δύο μαθηματικά λέγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
μπορεις ομως να τον εξετασεις μονο με ενα κρητιριο?

μπορει να ετυχε να ηταν ολοι καλοι μεσα στην ταξη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Χμ πιστεύω ότι έχεις δίκιο έχει σχέση και το περιβάλλον.Και για το παράδειγμα που έδωσες σαφώς δεν είναι το ίδιο όλοι να έχουν 19 και ο μαθητής να βγάζει 19.Όπως είπες,αν η τάξη ήταν του 15,εγώ τουλάχιστον θα τον εκτιμούσα περισσότερο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μπορεις ομως να τον εξετασεις μονο με ενα κρητιριο?

μπορει να ετυχε να ηταν ολοι καλοι μεσα στην ταξη....
Βρε παιδιά, είπα οτι αυτό είναι ένα απλουστευτικό παράδειγμα, για να δείξω τι εννοώ.
Στο εν λόγω παράδειγμα, υποθέτουμε οτι ως κριτήριο μετράει μόνο ο βαθμός.
Η αρχική συζήτηση απο την οποία πρέκυψε αυτός ο προβληματισμός δεν είχε καν σχέση με σχολεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμ πιστεύω ότι έχεις δίκιο έχει σχέση και το περιβάλλον.Και για το παράδειγμα που έδωσες σαφώς δεν είναι το ίδιο όλοι να έχουν 19 και ο μαθητής να βγάζει 19.Όπως είπες,αν η τάξη ήταν του 15,εγώ τουλάχιστον θα τον εκτιμούσα περισσότερο;)
Βασικά, και ο συνομιλητής μου είπε οτι δεν θα τους εκτιμούσε το ίδιο, στο υποθετικό αυτό παράδειγμα. Η διαφορά έγκειται στο οτι αυτός θα εκτιμούσε και τον μαθητή του 19 στην τάξη του 19 (απλά λιγότερο απ'οτι αν η τάξη ήταν του 15) ενώ εγώ είπα οτι θα τον εκτιμούσα ΜΟΝΟ αν ο ΜΟ της τάξης ήταν <19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
μπορει να ετυχε να ηταν ολοι καλοι μεσα στην ταξη....

Aν πάρουμε μόνο αυτή τη τάξη τότε ο συγκεκριμένος μαθητής δεν θεωρείται καλός. Θεωρείται ίσος με τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έστω οτι ο βαθμός ενός μαθητή αποτελεί κριτήριο εκτίμησης απο τους γύρω του.
Θα εκτιμούσατε έναν μαθητή του 19, σε μια τάξη όπου όλοι οι μαθητές είναι του 19; Προσωπικά όχι, θα τον εκτιμούσα μόνο αν η τάξη του ήταν πχ του 15. Ο συνομιλητής μου απάντησε οτι αφού αντικειμενικά το 19 είναι καλός βαθμός, θα τον εκτιμούσε, ακόμη κι αν στην τάξη του ήταν του 19 όλοι, και οτι απλά θα τον εκτιμούσε περισσότερο αν η τάξη του ήταν του 15.

ΔΞ/ΔΑ. Εμένα δεν μου λέει τίποτα. Παράδειγμα: μία από τις καλύτερες φίλες μου κόπηκε με 3 σ' ένα (σχετικά εύκολο μάθημα) στη σχολή της, παρ' όλ' αυτά την εκτιμώ απίστευτα για το χαρακτήρα της. :)
Και το εν λόγω μάθημα θεωρείτο εύκολο!



Αντίθετα έχω δει άτομα τα οποία παίρνουν 18,19 και 20άρια σε τάξεις με ή χωρίς καλούς μαθητές. Με άλλους τα πήγαινα καλύτερα, άλλους πάλι δεν τους εκτιμούσα πολύ, γιατί ο χαρακτήρας τους ή/και η συμπεριφορά τους προς εμένα δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο.

Επίσης, μετράει και η προσπάθεια που κάνει ένα άτομο. :)




Δυστυχώς όμως στη χώρα τούτη που πατούμε όλοι μέσα θε να μπούμε.

Λάθος ρητό. :P
Ήθελα να πω ότι σε αυτή τη χώρα όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος - όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά πολλές φορές η προσπάθεια αγνοείται. :|



Υ.γ. παίζει και να 'ναι εντελώς άκυρο με το θέμα το παρόν post. Αν ναι, αγνοείστε με. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ είμαι αυτός ο συνομιλητής! :P

Λοιπόν εγώ την εκτίμηση την αποκτώ αντικειμενικά, δηλ για μένα κάτι είναι εκτιμητέο εφόσον πληρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις, ανεξάρτητα από το πόσοι άνθρωποι μπορούν να το κάνουν με τον ίδιο τρόπο ή όχι. Απλά αν τυχαίνει να μιλάμε και για κάτι που λιγότεροι το πετυχαίνουν, τότε απλά το εκτιμώ περισσότερο. Αλλιώς θεωρώ πως γίνομαι άδικη, δεν μπορει πχ να μην εκτιμώ τους ιατρούς, επειδή είναι πολλοί αριθμητικά! Ε, το ίδιο και με όσους βγάζουν 19 - το ότι ο μ.ο. της τάξης αυτής είναι πολύ καλός, θα με κάνει να εκτιμήσω πολυ τους καθηγητές της, αλλά δεν θα με κάνει να μην εκτιμώ κάθε μαθητή εκεί μέσα επειδή ΟΛΟΙ έχουν 19. Και ναι, οκ, σίγουρα θα εκτιμήσω περισσότερο κάποιον που βγάζει 19, σε μια τάξη που όλοι έχουν 16, επειδή θα αναγνωρίσω πως αυτός έχει αντιμετωπίσει περισσότερες δυσκολίες μέχρι να το πετύχει.

ΥΓ: Γιώργο νι είναι εντελώς άκυρο! :D Δεν ρωτάει το θέμα τι σε κάνει να εκτιμάς κάποιον! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μα και το γιατρό θα τον εκτιμήσεις σχέσει του εργάτη αλλά αν δεν είναι καλός γιατρός δεν θα τον εκτιμήσεις σχέσει των υπόλοιπων ιατρών.

Όσο συζητάμε το θέμα τόσο πιο απόλυτες γίνονται οι σκέψεις μου στο οτι πάντα μετράει το περιβάλλον που θα επιλέξεις για να συγκρίνεις κάτι και να αξιολογήσεις εν τέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα και το γιατρό θα τον εκτιμήσεις σχέσει του εργάτη αλλά αν δεν είναι καλός γιατρός δεν θα τον εκτιμήσεις σχέσει των υπόλοιπων ιατρών.

Όσο συζητάμε το θέμα τόσο πιο απόλυτες γίνονται οι σκέψεις μου στο οτι πάντα μετράει το περιβάλλον που θα επιλέξεις για να συγκρίνεις κάτι και να αξιολογήσεις εν τέλει.
+1000!! Αυτό ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι είπα..λέω απλά πως αν δε υπάρχει περίπτωση να εκτιμήσω κάποιο ιατρό λιγότερο, επειδή είναι πολλοί αριθμητικά. Δεν συγκρίνω δύο διαφορετικά επαγγέλματα! :)

Και απλά το περιβαλλον με κάνει να εκτιμάω κάτι περισσότερο (αν δηλ το περιβάλλον δεν ευνόησε), αλλά όχι να μην εκτιμώ κάτι που αντικειμενικά για μένα είναι άξιο εκτιμήσης, απλά επειδή το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί ή απλά ήρθε στο συγκεκριμένο άτομο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι είπα..λέω απλά πως αν δε υπάρχει περίπτωση να εκτιμήσω κάποιο ιατρό λιγότερο, επειδή είναι πολλοί αριθμητικά. Δεν συγκρίνω δύο διαφορετικά επαγγέλματα! :)

Δεν θα τον κρίνεις όμως πόσο καλός είναι βάσει των άλλων ιατρών που γνωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εκτίμηση ως προς τι; Συχνά εκτιμώ έναν άνθρωπο σε χ αντικείμενο αλλά σε ένα άλλον τον θεωρώ gtp. Το ίδιο συμβαίνει και με τον εαυτό μου.

Επίσης φυσικά έχει και σημασία ο ανταγωνισμός.Δηλαδή για να θεωρεί κάποιος πετυχημένος σε έναν α τομέα είναι "εύκολο";

Εγώ λαμβάνω υπόψιν και την εξέλιξη. Δηλαδή θα εκτιμήσω πολύ περισσότερο έναν που στον τομέα του είναι σχετικά χαμηλά αλλά σχεδόν καθημερινά "ανεβαίνει" επίπεδα παρά ένας που έφτασε σε ένα ικανοποιητικό έως πολύ καλό επίπεδο και ξέχασε τι σημαίνει εξέλιξη.

Υ.γ.: Πιστεύω ότι σε αυτή την συζήτηση δεν πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας στο εκπαιδευτικό σύστημα, θα την υποτιμήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι είπα..λέω απλά πως αν δε υπάρχει περίπτωση να εκτιμήσω κάποιο ιατρό λιγότερο, επειδή είναι πολλοί αριθμητικά. Δεν συγκρίνω δύο διαφορετικά επαγγέλματα! :)

Και απλά το περιβαλλον με κάνει να εκτιμάω κάτι περισσότερο (αν δηλ το περιβάλλον δεν ευνόησε), αλλά όχι να μην εκτιμώ κάτι που αντικειμενικά για μένα είναι άξιο εκτιμήσης, απλά επειδή το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί ή απλά ήρθε στο συγκεκριμένο άτομο εύκολα.
Δηλαδή σε μια κοινωνία που ήταν το 90+% γιατροί, θα εκτιμούσες κάποιον επειδή είναι γιατρός;
Είναι δυνατόν να είναι αξιοθαύμαστο κάτι που πετυχαίνουν όλα ή σχεδόν όλα τα μέλη μιας ομάδας; (αξιοθαύμαστο σε σχέση με την ομάδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Επίσης φυσικά έχει και σημασία ο ανταγωνισμός.Δηλαδή για να θεωρεί κάποιος πετυχημένος σε έναν α τομέα είναι "εύκολο";

Απο εκεί πηγάζει η συζήτηση.

Αν όλοι είναι γιατροί σημαίνει οτι το να είσαι γιατρός είναι εύκολο άρα δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό. (Λέμε τώρα αν ήταν όλοι γιατροί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eγώ δε θα εκτιμούσα κανέναν βάσει περιβάλλοντος.

Ίσως μόνο ελαφρυντικά να μπορούσα να έδινα βάσει περιβάλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δηλαδή σε μια κοινωνία που ήταν το 90+% γιατροί, θα εκτιμούσες κάποιον επειδή είναι γιατρός;

Ναι, θα τον εκτιμούσα για τις γνώσεις που έχει ως άτομο, αλλά και για το λειτούργημα που κάνει, το οποίο θεωρώ αξιοθαύμαστο. Δεν θα συνέβαινε το ίδιο όμως κ για έναν μαθητή του 19, ανάμεσα σε άλλους μαθητές του 19, ΕΚΤΟΣ και αν έχω ενδείξεις ότι ΟΝΤΩΣ το 19/20 ειναι ο αντικειμενικός βαθμός των γνώσεων/ικανοτήτων του. Διαφορετικα θα μου περνούσε από το μυαλό ότι κάτι βρωμάει με τόσα 19αρια κ 20αρια. Τώρα που το σκέφτομαι, το ίδιο θα έλεγα κ για τους γιατρούς. Αν ήξερα ότι ΑΞΙΑ έχει τον τίτλο του ιατρού κ ότι είναι ΚΑΛΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, τότε ναι, θα τον εκτιμούσα.

Αλλά βέβαια έχει σημασία το τι είναι αντικειμενικό, έτσι; Δηλαδή μπορεί ένα άτομο να λένε ότι είναι "καλός μαθητής", ανάμεσα στα παιδιά της χώρας του, αλλά να είναι "μέτριος προς κακός μαθητής" αν συσχετιστεί με τα παιδιά π.χ. όλης της ΕΕ. Οπότε πρέπει να ξέρουμε κάθε φορά τι θεωρούμε ως "ομάδα σύγκρισης" του ατόμου. Είναι η οικογένεια, το χωριό, ο νομός, η χώρα, η ΕΕ ή ο κόσμος;

Γενικά πάντως ναι, εκτιμώ πολύ περισσότερο ένα άτομο που κατάφερε να ξεπεράσει τον μέσο όρο του άμεσου περιβάλλοντός του (κ εδώ εννοώ οικογένεια και κοινωνία κυρίως...) σε σχέση με ένα άλλο άτομο που έμεινε στάσιμο ή έπεσε. Αλλά πάντα αφήνω περιθώρια γιατί σίγουρα εξαρτάται από την περίπτωση για την οποία μιλάμε...

Υ.Γ. Συμφωνώ πολύ και με αυτό που ειπε ο Γιώργος. Εξαρτάται για ποιον τομέα μιλάμε για "εκτίμηση".... Η εκτίμηση έχει πολλές έννοιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο universal μετρο για το τι ειναι καλο, το ποσο καλος η κακος ειναι καποιος σε κατι δεν μπορει παρα να ειναι σχετικο. Π.χ. Δεν φαινεται σε κανεναν αξιοπροσεκτο το οτι εγω μπορω να αναψω φωτια στο τζακι μου, αλλα σιγουρα οταν καποιος προιστορικος ανθρωπος καταφερε να αναψει φωτια για πρωτη φορα, ολοι θα εμειναν μ@λ@κες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θα τον κρίνεις όμως πόσο καλός είναι βάσει των άλλων ιατρών που γνωρίζεις;

Άλλο το είναι καλός ή κακός ιατρός, άλλο τον εκτιμώ επειδή είναι ιατρός. (Οκ, λιγότερο αν είναι κακός ιατρός, αλλά καταλαβαίνεις νομίζεις τι εννοώ :) )

Δηλαδή σε μια κοινωνία που ήταν το 90+% γιατροί, θα εκτιμούσες κάποιον επειδή είναι γιατρός;
Είναι δυνατόν να είναι αξιοθαύμαστο κάτι που πετυχαίνουν όλα ή σχεδόν όλα τα μέλη μιας ομάδας; (αξιοθαύμαστο σε σχέση με την ομάδα)

Ναι βρε Μισέλ μου, για μένα η εκτίμηση δεν έχει σχέση με το ΠΟΣΟΙ κάνουν κάτι. Απλά θα τον εκτιμούσα περισσότερο αν είχε δυσκολευτεί κάπως ή αν ήταν καλύτερος από τους συναδέλφους τους. Για μένα δεν μπορει να είναι κριτήριο εκτίμησης η ποσότητα, μόνο η ποιότητα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top