Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

PinkFreud

Νεοφερμένος

Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Καταρχήν έχω 4 mbps σύνδεση στο ίντερνετ και συνήθως έπιανα 3,7. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα lag στο φόρτωμα σελιδών κτλ.. Με speedtest που έκανα αρκετές φορές έδειξε ότι έπιανα 1,2 mbps (!!!) από τον υπολογιστή. Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως αν κάνω speedtest απο το κινητό πιάνω κανονικά 3,7. Εντομεταξύ δεν τίθεται και θέμα να μου κλέβουν ίντερνετ, το έψαξα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Με καλωδιο συνδεεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PinkFreud

Νεοφερμένος

Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ασυρματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Αφου λογικα δεν εχεις απωλεια ταχυτητας, μιας και με το κινητο πιανεις φουλ, λογικα τα εχει φτυσει το wifi σου στον υπολογιστη. Αν ειναι του ιδιου του υπολογιστη, δοκιμασε με ενα εξωτερικο ενος φιλου σου. Βασικα ενας τεχνικος μας ειχε πει οτι τα router εναλλασουν καναλια και καποια απο αυτα μπορει να μην ειναι συμβατα με τις ασυρματες συσκευες, δεν ξερω αν ισχυει, δεν ειμαι τεχνικος, just a home user
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γεια σας. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα . Πριν καιρο ειχα φτιαξει εναν λογαριασμο στο yahoo απο εναν υπολογιστη που πλεον δεν εχω. Σημερα που προσπαθησα να μπω απο αυτον που εχω τωρα και ενω θυμομουν σωστα ονομα και κωδικο δεν με αφηνε να μπω γιατι δεν ειχα ξανασυνδεθει στο παρελθον απο τον συγκεκριμενο υπολογιστη. Με βαζει να απαντησω στην ερωτηση ασφαλειας της οποιας την απαντηση δεν θυμαμαι καν γιατι ειχα φτιαξει τον λογαριασμο πριν 3 χρονια και δεν εχω ιδεα τι απαντησα τοτε. Υπαρχει τροπος να μπω στον λογαριασμο μουχωρις την ερωτηση ασφαλειας? :(:worry::/:

Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος που ξερει κατι μου απαντουσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μόνο να ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναφέρει σε περίπτωση που ξέχασες τον κωδικό σου. Αν δεν έχεις δώσει άλλο, εναλλακτικό mail που να θυμάσαι, η δεν θυμάσαι την ερώτηση ασφαλείας, ή δεν έχεις δώσει αριθμό κινητού (πλέον ζητείται), λυπάμαι αλλά δεν νομίζω να γίνεται κάτι άλλο προκειμένου να έχεις ξανά πρόσβαση..

Πάντως η αλλαγή υπολογιστή δεν παίζει κανένα ρόλο στο οτι δεν σου επιτρέπει την είσοδο. Είσαι σίγουρη οτι θυμάσαι καλά το user's name και τον κωδικό? Μήπως είχες κατά λάθος πατήσει κεφαλαία ή ελληνικούς χαρακτήρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Είχα το ίδιο θέμα με το yahoo mail μου. Τα στοιχεία τα έβαζα σίγουρα σωστά και μου ζητούσε ή να δώσω το κινητό μου ή να σταλεί μήνυμα στο λογαριασμό ασφαλείας που είχα δώσει ( τον οποίο μου κλείδωσε το outlook γιατί δεν έδωσα το κινητό μου στα στοιχεία :P ). Πρόσβαση στο λογαριασμό δεν απέκτησα ποτέ. Έχω συνδέσει μόνο το φβ εκεί οπότε δε με νοιάζει κιόλας. Πλεον χρησιμοποιώ ένα gmail. Τουλάχιστον αυτοί δεν μου το κλειδώνουν αν δεν δώσω κινητό τηλέφωνο σαν τα yahoo, outlook. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ναι ειμαι σιγουρη οτι δινω σωστα ονομα και κωδικο. Εξαλλου αν βαλω κατι αλλο απλα δεν με αφηνει να μπω γιατι μου λεει οτι εκανα καποιο λαθος στο ονοαμ η στον κωδικο. Ομως τωρα επειδη η συσκευη ειναι διαφορετικη μου λεει οτι δεν εχω ξανασυνδεθει απο αυτη την τοποθεσια και γιαυτο τον λογο πρεπει να απαντησω στην ερωτηση ασφαλειας... Το θεμα ειναι οτι το χρειαζομαι πραγματικα για καποιο λογο και δεν μπορω να μπω... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι ειμαι σιγουρη οτι δινω σωστα ονομα και κωδικο. Εξαλλου αν βαλω κατι αλλο απλα δεν με αφηνει να μπω γιατι μου λεει οτι εκανα καποιο λαθος στο ονοαμ η στον κωδικο. Ομως τωρα επειδη η συσκευη ειναι διαφορετικη μου λεει οτι δεν εχω ξανασυνδεθει απο αυτη την τοποθεσια και γιαυτο τον λογο πρεπει να απαντησω στην ερωτηση ασφαλειας... Το θεμα ειναι οτι το χρειαζομαι πραγματικα για καποιο λογο και δεν μπορω να μπω... :/

καπου εκει που κανεις ανακτηση κωδικου πρεπει να εχει email ή καποια φορμα επικοινωνιας με την yahoo. Στειλε μηνυμα και πες τους αυτα που ειπες και σε εμας και λογικα θα σου δωσουν προσβαση στον λογαριασμο σου. Ισως σε ρωτησουν τα στοιχεια σου με τα οποια γραφτηκες ή καποιο email που θυμασαι απο το inbox σου ή κατι τετοιο παρομοιο. Μου εχει συμβει παρομοιο περιστατικο με την hotmail και καπως ετσι ανεκτησα την προσβαση στον λογαριασμο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ. Εστειλα email στην yahoo και περιμενω απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σήμερα είδα ειδοποίηση να κάνω λήψη των windows 10 στο λάπτοπ μου. Να την κάνω ή όχι? Παίζει να μου ζητάει λεφτά γιατί δεν δίνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σήμερα είδα ειδοποίηση να κάνω λήψη των windows 10 στο λάπτοπ μου. Να την κάνω ή όχι? Παίζει να μου ζητάει λεφτά γιατί δεν δίνω :P

Δωρεαν ειναι, ακομα και για τους πειρατες. Καταλαβαν την πατατια τους με τα Win 8. Προς το παρον δεν μπορεις να τα κατεβασεις, απλα δηλωνεις οτι θες να αναβαθμισεις τον υπολογιστη σου. Εγω το εκανα παντως γιατι τα 8.1 μου σπανε τα νευρα που δεν εχουν εναρτξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δωρεαν ειναι, ακομα και για τους πειρατες. Καταλαβαν την πατατια τους με τα Win 8. Προς το παρον δεν μπορεις να τα κατεβασεις, απλα δηλωνεις οτι θες να αναβαθμισεις τον υπολογιστη σου. Εγω το εκανα παντως γιατι τα 8.1 μου σπανε τα νευρα που δεν εχουν εναρτξη

A ωραία! Το θέμα μου είναι όμως ότι το λαπτοπ είναι σχεδόν 5 χρονών, έχει τα windows 7 και τρώει τα κολληματάκια του. Με τα 10 θα δουλεύει πιο καλά ή χειρότερα? :hmm: Επίσης η αναβάθμιση είναι εύκολη? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δωρεαν ειναι, ακομα και για τους πειρατες. Καταλαβαν την πατατια τους με τα Win 8. Προς το παρον δεν μπορεις να τα κατεβασεις, απλα δηλωνεις οτι θες να αναβαθμισεις τον υπολογιστη σου. Εγω το εκανα παντως γιατι τα 8.1 μου σπανε τα νευρα που δεν εχουν εναρτξη

Δεν θα ειναι δωρεαν για τους πειρατες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Άμα κάνουμε αναβάθμιση από 7 σε 10, θα χάσουμε τα δεδομένα και τα αρχεία του υπολογιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
A ωραία! Το θέμα μου είναι όμως ότι το λαπτοπ είναι σχεδόν 5 χρονών, έχει τα windows 7 και τρώει τα κολληματάκια του. Με τα 10 θα δουλεύει πιο καλά ή χειρότερα? :hmm: Επίσης η αναβάθμιση είναι εύκολη? :redface:

Τι να σου πω. Το 6ετιας+ λαπτοπ της μανας μου που ετρωγε κολληματα με τα 7 (αρχικο λειτουργικο Vista Basic να φανταστεις) του εβαλα 8.1 και δουλευει καλυτερα. Τωρα δεν το εχω ψαξει αν τα 10 θα ειναι πιο βαρια

Δεν θα ειναι δωρεαν για τους πειρατες.

Νομιζω θα ειναι αλλα θα τους εμφανιζεται μονιμα ενα υδατογραφημα or sth. Ετσι ειχα ακουσει. Λες και οποιος εχει πειρατικα win, θα ηθελε την επισημη αναβαθμιση για να βαλει τα 10 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τι να σου πω. Το 6ετιας+ λαπτοπ της μανας μου που ετρωγε κολληματα με τα 7 (αρχικο λειτουργικο Vista Basic να φανταστεις) του εβαλα 8.1 και δουλευει καλυτερα. Τωρα δεν το εχω ψαξει αν τα 10 θα ειναι πιο βαρια

Μάλιστα κατάλαβα προς το παρόν δεν του κάνω τίποτα και βλέπουμε :P
ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα 10 εχω την εντυπωση οτι θα ειναι πολυ ελαφρια αφου θα μπορουν να τρεχουν ακομα και στο raspberry pi :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα!
Ξαφνικά ο υπολογιστης μου έλεγε ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ.Ανοίγω την ενότητα που λέει για τις συνδέσεις σε δίκτυα και δεν μου έχει καν την ενότητα που πριν έλεγε Wi-Fi και μου έδειχνε όλα τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα.Τον έκλεισα, τον ξανάνοιξα αλλά τίποτα.
Είναι καθαρά θέμα του υπολογιστή.Το μόντεμ είναι μια χαρά.
Τελικά αναγκάστηκα να το συνδέσω με καλώδιο.Όταν είμαι μέσα στο σπίτι δεν έχω και τόσο θέμα αλλά όπως και να το κάνουμε το ασύρματο βολεύι πολύ περισσότερο.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να συνέβη και πως διορθώνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Kαλησπέρα σας ! :)

Επειδή εντόπισα πως στον τοπικό δίσκο του λάπτοπ μου, υπάρχουν φάκελοι και υποφάκελοι που εμπεριέχουν πληθώρα στοιχείων και δεν γνωρίζω εάν και κατά πόσον είναι χρήσιμα όλα αυτά τα στοιχεία για τη λειτουργία του λάπτοπ μου ή όχι -αν και διέγραψα μερικά αρχεία μόνη μου, σταμάτησα τη διαδικασία μην τυχόν και διαγράψω κάποιο χρήσιμο αρχείο :/:- αποφάσισα να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα antivirus για να εντοπίσει εκείνο ποιοι φάκελοι ενδέχεται να περιέχουν ιούς ! Όπως για παράδειγμα ο φάκελος SysWOW64 (Toπικος δίσκος -> φάκελος Windows -> φάκελος SysWOW64),που εμπεριέχει 2,275 στοιχεία (χθες όμως ήταν 2.273 τα στοιχεία; άρα "γεννά" καθημερινώς )! :eek: Εγκατέστησα λοιπόν το Avast; αλλά η δοκιμαστική περίοδος διαρκεί για έναν μόνο μήνα και μετά θα χρειαστεί συνδρομη !... :( Επιπλέον, αφού το εγκατέστησα, μου κατήργησε το Adblock plus και μου εξαφάνισε και τη γραμμή γλώσσας απ'τη γραμμή εργαλείων ! :confused: Αυτό κυρίως με προβληματίζει γιατί ούτε με δεξί κλικ στην μπάρα εργαλείων, μπόρεσα να την επαναφέρω, ούτε απ'τον Πίνακα Ελέγχου ! :eek:
Τι μου προτείνετε να πράξω για να την επαναφέρω τη γραμμή γλώσσας ; :worry: Να απεγκαταστήσω το Avast ; Επιπλέον, το CCleaner μήπως είναι καλύτερο ; Εδώ και καιρό έχω εγκατεστημένο και το YAC ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top