Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Ιφικράτης

Νεοφερμένος

Ο Ιφικράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αγαπητή @ lugar, ο χριστιανισμός δεν είναι αυτός που διατείνεται ότι κάποια μέρα θα επέλθει η τελική κρίση, η τιμωρία για τους αμαρτωλούς και λοιπά;

Ο θεός ο οποίος αληθινά υπάρχει, δεν τιμωρεί ποτέ με την ανθρώπινη έννοια,
δεν λειτουργεί εκδικητικά διότι δεν έχει τίποτα να κερδίσει.
Οι θεοί πάντα λειτουργούν με σκοπό την διατήρηση της εγκόσμιας ισορροπίας και της δικαιοσύνης, ικανοποιώντας τους αιώνιους φυσικούς νόμους.
Υπακούν σε αυτούς, εφόσον και αυτοί είναι εγκόσμιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αγαπητή @ lugar, ο χριστιανισμός δεν είναι αυτός που διατείνεται ότι κάποια μέρα θα επέλθει η τελική κρίση, η τιμωρία για τους αμαρτωλούς και λοιπά;

Ο θεός ο οποίος αληθινά υπάρχει, δεν τιμωρεί ποτέ με την ανθρώπινη έννοια,
δεν λειτουργεί εκδικητικά διότι δεν έχει τίποτα να κερδίσει.
Οι θεοί πάντα λειτουργούν με σκοπό την διατήρηση της εγκόσμιας ισορροπίας και της δικαιοσύνης, ικανοποιώντας τους αιώνιους φυσικούς νόμους.
Υπακούν σε αυτούς, εφόσον και αυτοί είναι εγκόσμιοι.

Συγγνώμη αλλά εσύ το έθεσες έτσι:
Θεός δεν είναι εκείνος που δεν φαίνεται και βρίσκεται μονίμως υπό αμφισβήτηση.
Και ερωτώ:

Τί σόι θεός είναι ο Ιησούς που αφήνει έτσι να τον αμφισβητούν δίχως να τους τιμωρεί παραδειγματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αγαπητή @ lugar, ο χριστιανισμός δεν είναι αυτός που διατείνεται ότι κάποια μέρα θα επέλθει η τελική κρίση, η τιμωρία για τους αμαρτωλούς και λοιπά;

Ο θεός ο οποίος αληθινά υπάρχει, δεν τιμωρεί ποτέ με την ανθρώπινη έννοια,
δεν λειτουργεί εκδικητικά διότι δεν έχει τίποτα να κερδίσει.
Οι θεοί πάντα λειτουργούν με σκοπό την διατήρηση της εγκόσμιας ισορροπίας και της δικαιοσύνης, ικανοποιώντας τους αιώνιους φυσικούς νόμους.
Υπακούν σε αυτούς, εφόσον και αυτοί είναι εγκόσμιοι.

Μην μπερδεύεις τις ανοησίες της Αποκάλυψης με το φιλοσοφικό νόημα του Χριστιανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μην μπερδεύεις τις ανοησίες της Αποκάλυψης με το φιλοσοφικό νόημα του Χριστιανισμού.

Κι όμως η Αποκάλυψη σε σχέση με άλλες "χριστιανικές" γραφές (πχ την Παλαιά Διαθήκη) είναι πολύ πιο εσωτερικό και φιλοσοφικό κείμενο απ'ότι φαντάζονται πολλοί, γι'αυτό άλλωστε και δεν διαβάζεται από τις ελληνορθόδοξες Εκκλησίες. Δεν την ψέλνουν. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει μια αντίληψη στην Εκκλησία της Ελλάδας να μην ακουμπάει το θέμα ποτέ. Αυτό θα το παρατηρήσεις ακόμα και σε τηλεοπτικές εκπομπές που κάτι άσχετοι θεολόγοι του κατεστημένου ακόμα και στις μέρες μας τρέμουν μήπως τους ξεφύγει λέξη για αυτό το κείμενο. Ποιός ξέρει για παράδειγμα ότι οι 144.000 ψυχές που θα σωθούν συμβολίζουν τον Λωτό με τα πέταλα στον Ινδουισμό ; Πόση τρομακτική δύναμη έχει ακόμα το σύμβολο της γυναίκας στεφανωμένης απ'τα 12 αστέρια, οι τόσοι απόκρυφοι αριθμοί και τα μυστικά κλειδιά ; Θα λεγα να μην είμαστε τόσο βιαστικοί να κρίνουμε αυτή τη γραφή. Για την μοιρολατρία και την τρομοκρατία του εκφοβισμού, ευθύνονται τα κατεστημένα της Εκκλησίας μας, όχι το κείμενο αυτό καθ'εαυτό. 'Oσο για το ότι η θεότητα δεν τιμωρεί, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω. Είμαι της άποψης ότι η δικαιοσύνη υπό την έννοια της συμπαντικής νομοτέλειας είναι πολύ πιο ισχυρή κι απ'την αγάπη την οποία ως καραμέλα πιπιλάνε οι σύγχρονοι Χριστιανοί και που στην πράξη δεν την βιώνουν παρά μειοψηφικά. Εξάλλου γιατί να μην δούμε και την Δικαιοσύνη ως την ύψιστη εκδήλωση αγάπης όπως λες εξάλλου κι εσύ ; Ο εγωισμός μας εμποδίζει. Η αγάπη πούλησε και πουλάει τρελλά όπως και ο τρόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H πιθανότητα ύπαρξης ή μη ύπαρξης του Θεού δεν μπορεί να αποδειχτεί οπότε τι νόημα έχει να λέμε "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει"? Η σωστή έκφραση είναι ΠΙΣΤΕΥΩ ότι "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει".
Ισως ακομη πιο σωστο ειναι να πουμε πως η βεβαιοτητα δε μπορει να αποδειχθει (ακομα). Για την πιθανοτητα, κατι παιζει.

ακόμα και αν δεν ήμουν 1000% σίγουρος πως ο Χριστός υπάρχει και είναι ζωντανός και με Αγαπάει με αγάπη αιώνια, πράγμα για το οποίο είμαι βεβαιωμένος, αυτή η ίδια σου η μανία να αποδείξεις πως ο χριστός δεν υπάρχει και πως είναι ένα ψέμα θα με έκανε να πιστεύσω σε Αυτόν! :)
Πολύ ριψοκίνδυνο το σκεπτικό σου Αλεξανδρε...Το αν καποιοι προσπαθουν (που απόσο γνωριζω οι αθεοι/αθειστες κλπ, κατα βαση δεν ειναι φανατικοι να περνανε τη μερα τους προσπαθοντας να ακυρωσουν το χριστο κλπ) να δειξουν οτι ο χριστός δεν ηταν θεος, δεν πρεπει κατα καμία εννοια να αποτελει λόγο να τον πιστευουμε ! Καταρχην δε ξερεις καν τους λογους που καποιοι θελουν να δειξουν οτι δεν ηταν θεος. Δε μπορεις να βγαλεις συμπερασματα χωρις να ξερεις τους λογους. Δευτερον, κατι που σχετιζεται με πιστη και με βιωματα, δεν θα πρεπε να επηρεαζεται κατα κανενα τροπο, απο τις γνωμες των αλλων. Τελος, να μην ξεχναμε οτι στη ζωη, κατα καιρους (συνεχως), διαφοροι ανθρωποι προσπαθουν να μας αποδειξουν και να μας πεισουν για κατι, απο καθαρό συμφερον. Δεν ειναι συνετό να πιστευουμε εμεις το αντιθετο, μονο και μονο απο αντιδραση ή καχυποψία. ΄Η εχεις ζησει κατι και πιστευεις, ή το ψαχνεις απο ολες τις μεριες και δεν εχεις καταληξει.

Αν δεν υπήρχε, πιστεύεις στ αλήθεια οτι θα ασχολιόσουν με Αυτόν? Κι αν κατα βάθος η ίδια σου η ψυχή & το Πνεύμα δεν ενιωθαν την ανάγκη να ενωθούν με Αυτόν από τον οποίον δημιουργήθηκαν πιστεύεις οτι θα προσπαθούσες τόσο επίμονα να αποδείξεις πως ο Θεός δεν υπάρχει? Σε διαβεβαιώ πως όχι.
Αν η ψυχη και το πνευμα μας νιωθουν την αναγκη να ενωθουν με το θεο, για ποιο ακριβώς λόγο να καταβαλλουν τοση αντισταση τοσοι ανθρωποι ; Και αν ο δημιουργός δεν ηθελε να αμφιβαλλουμε, να αμφισβητουμε, και να εξερευνουμε με οπλο τη λογική και την περιεργεια, δε νομιζεις οτι δε θα ειχε εμφυσησει μεσα μας τοσο εντονες αυτες τις ορμες ;

Όταν ασχολούμαστε με κάποιον έντονα, ακόμα κι αν η ενασχόληση μας είναι αρνητική, σημαίνει οτι ενδιαφερόμαστε γι αυτόν.
Κοιτα, πολλοι ασχολουνται αρνητικά με καποια ατομα (πχ πολιτικους), δε σημαινει οτι στην ουσια θελουμε να γινουμε φιλαρακια μαζι τους :P

Καλη τυχη...
Υπαρχει τυχη για καποιον που πιστευει τοσο εντονα στο θεο και εχει πειστει απο βιωματα οτι ο χριστος ηταν θεος κλπ ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αγαπητή Lorien,

το πιστεύω σε κάποιον από τον παραδέχομαι την υπόσταση του είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Στο σκεπτικό που εσύ λές επικύνδυνο λέω πως ακόμα κι αν δεν παραδεχόμουν την ύπαρξη του Χριστού (ως πρόσωπο ή οντότητα αν θέλεις) θα με έκανε να πιστεύσω (οτι υπάρχει ή υπήρξε) η ίδια η προσπάθεια κάποιου να μου αποδείξει το αντίθετο. Φυσικά, το να πιστεύω στον Χριστό (ως Θεό μου), έχεις δίκιο, δεν επηρεάζεται από τη γνώμη άλλων.

...Και αν ο δημιουργός δεν ηθελε να αμφιβαλλουμε, να αμφισβητουμε, και να εξερευνουμε με οπλο τη λογική και την περιεργεια, δε νομιζεις οτι δε θα ειχε εμφυσησει μεσα μας τοσο εντονες αυτες τις ορμες;
Αυτό δεν αναιρεί πως η ψυχή μας χρειάζεται το Θεό για να είνα ευτυχισμένη και πως τον αναζητά. Μην ξεχνάς πως ο άνθρωπος αποτελείται και από ύλη. Αυτή η ύλη θέλει τα δικά της, τα γήινα, αυτά που βλέπει, αυτά που πιάνει, αυτά που μπορεί να νοήσει και προσπαθεί να στρέψει όλη μας την προσοχή σ αυτά. Αντίθετα η ψυχή μας αναζητά τα αιώνια, αυτά που δεν βλέπονται με τα μάτια και δεν αγγίζονται με τα χέρια:

Το σώμα ενδιαφέρεται για το νερό, την τροφή, το ένδυμα τη στέγη. Η ψυχή μας όμως τρέφεται με άλλα, με την αγάπη, την φροντίδα, την ανάγκη να αγαπηθεί και να αγαπήσει, να ζήσει αιώνια, να ευτυχίσει. Άρα οι ορμές που μου λες υπάρχουν μέσα μας εκφύσεως και ο Θεός μας έχει χαρίσει την ελευθερία μας. Έτσι μας αφήνει να ερευνήσουμε και να αφοσιωθούμε σ αυτό που εμείς θεωρούμε σημαντικότερο, ειδάλλως θα είχε εμφανιστεί και θα μας έκανε όλου να τον παραδεχτούμε θελωντας και μη, έχει τη δύναμη αλλά δε το θέλει. Έχει τους Αγγέλους να τον υπηρετούνε. Εμάς μας έπλασε κατ εικόνα και ομοίωση. Δημιουργικούς και ελεύθερους να επιλέξουμε.

Κοιτα, πολλοι ασχολουνται αρνητικά με καποια ατομα (πχ πολιτικους), δε σημαινει οτι στην ουσια θελουμε να γινουμε φιλαρακια μαζι τους
Ε, όχι βέβαια. Αλλά τουλάχιστον για να ασχολούμαστε θεωρούμε πως έχουν φυσική υπόσταση, αυτό είναι το θέμα μας. Δεν είδα κανέναν να ασχολείται με ανύπαρκτες οντότητες... Εντάξει είναι ο Λιακόπουλος που το κάνει... :D Επαναλαμβάνω γιατί πολλές φορά παρεξηγούμε τα γραφόμενα: Άλλο το να πιστεύω (=παραδέχομαι) στην ύπαρξη κάποιου (=οντότητα, υπόσταση) και άλλο να τον πιστεύω (=ως θεό μου, να τον εμπιστεύομαι, να είναι μέρος της ζωής μου).

Στην παρούσα συζήτηση, το θέμα μας, απ όσο κατάλαβα, αλλιώς διορθώστε με είναι αν ο Χριστός υπήρξε, υπάρχει κτλ. Όχι αν τον πιστεύουμε, αν είναι ο Θεός μας.

Πάνω λοιπόν σε αυτό είπα κ εγώ διαβάστε το Ευαγγέλιο, ψάξτε, ερευνήστε, ζητήστε από το Θεό να σας φανερώσει, αν δεν υπάρχει έχετε μια επιτυχημένη έρευνα με αρνητικό αποτέλεσμα αλλιώς με θετικό. Εμένα μη με πιστεύετε, αγνοήστε με, γράψτε με... αλλά ΨΑΞΤΕ! Η πίστη μου είναι προσωπικό θέμα, δε σχετίζεται με την δική σας παραδοχή περί ύπαρξης ή όχι του Χριστού.

Το καλή τύχη είναι απλώς μια έκφραση Lorien μην τα παίρνουμε κι όλα τοις μετρητοίς...

Ο Κύριος ζεί, ζήτησε τον να έρθει στη ζωή σου. Διάβασε το Ευαγγέλιο. Τον έχω γευθεί, είναι αληθινός. Μας αγαπά, όλους!

Επειδή, δεν ντρέπομαι, βέβαια, το ευαγγέλιο του Χριστού· για τον λόγο ότι, είναι δύναμη Θεού προς σωτηρία σε κάθε έναν που πιστεύει, και στον Ιουδαίο, πρώτα, και στον Έλληνα· [Ρωμαίους 1:16]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κι όμως η Αποκάλυψη σε σχέση με άλλες "χριστιανικές" γραφές (πχ την Παλαιά Διαθήκη) είναι πολύ πιο εσωτερικό και φιλοσοφικό κείμενο απ'ότι φαντάζονται πολλοί, γι'αυτό άλλωστε και δεν διαβάζεται από τις ελληνορθόδοξες Εκκλησίες. Δεν την ψέλνουν. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει μια αντίληψη στην Εκκλησία της Ελλάδας να μην ακουμπάει το θέμα ποτέ. Αυτό θα το παρατηρήσεις ακόμα και σε τηλεοπτικές εκπομπές που κάτι άσχετοι θεολόγοι του κατεστημένου ακόμα και στις μέρες μας τρέμουν μήπως τους ξεφύγει λέξη για αυτό το κείμενο. Ποιός ξέρει για παράδειγμα ότι οι 144.000 ψυχές που θα σωθούν συμβολίζουν τον Λωτό με τα πέταλα στον Ινδουισμό ; Πόση τρομακτική δύναμη έχει ακόμα το σύμβολο της γυναίκας στεφανωμένης απ'τα 12 αστέρια, οι τόσοι απόκρυφοι αριθμοί και τα μυστικά κλειδιά ; Θα λεγα να μην είμαστε τόσο βιαστικοί να κρίνουμε αυτή τη γραφή. Για την μοιρολατρία και την τρομοκρατία του εκφοβισμού, ευθύνονται τα κατεστημένα της Εκκλησίας μας, όχι το κείμενο αυτό καθ'εαυτό. 'Oσο για το ότι η θεότητα δεν τιμωρεί, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω. Είμαι της άποψης ότι η δικαιοσύνη υπό την έννοια της συμπαντικής νομοτέλειας είναι πολύ πιο ισχυρή κι απ'την αγάπη την οποία ως καραμέλα πιπιλάνε οι σύγχρονοι Χριστιανοί και που στην πράξη δεν την βιώνουν παρά μειοψηφικά. Εξάλλου γιατί να μην δούμε και την Δικαιοσύνη ως την ύψιστη εκδήλωση αγάπης όπως λες εξάλλου κι εσύ ; Ο εγωισμός μας εμποδίζει. Η αγάπη πούλησε και πουλάει τρελλά όπως και ο τρόμος.

Πρώτα από όλα δεν θεωρώ άμεσα χριστιανική την Παλαιά διαθήκη αλλά περισσότερο ιουδαϊκή και ως εκ τούτου απλώς βάση για την δημιουργία της ιουδαιοχριστιανικής κληρονομιάς. Έπειτα (και αυτό είναι καθαρά πρωτόλεια προσωπική σκέψη από το λίγο που την έχω διαβάσει και τα ακόμα λιγότερα από αυτά που έχω ακούσει) την θεωρώ ένα άκρως εξτρεμιστικό κείμενο το οποίο προτάσσει την εκδικητικότητα του θείου απέναντι στον άνθρωπο και τον αναγκαίο κομφορμισμό του ατόμου στο σιδερένιο θεϊκό νόμο γιατί αλλιώς θα υποφέρει μαρτυρικά βασανιστήρια και φρικτό τέλος. Οι σκηνές της Αποκάλυψης μπορεί να έχουν συμβολισμούς όπως σωστά αναφέρεις (αν και δεν τους είχα σκεφτεί) αλλά εμπεριέχουν και αποτροπιαστικές εικόνες. Άποψη μου (και όχι μόνο δικιά μου, για την ακρίβεια την έχω κλέψει :P) είναι ότι οι βιαιότητες των εκκλησιών και των χριστιανών έχουν ως μια πηγή τον Αποκαλυπτικό Λόγο ο οποίος δεν νομίζω να έχει σχέση με την μη χρήση βίας. Για την ακρίβεια είναι η αιτία του θρησκευτικού εξτρεμισμού. Και για να διαφωνήσω πλήρως :D πιστεύω ότι φταίει το κείμενο αυτό καθαυτό και όχι τυχόν λάθος ερμηνεία της εκκλησίας. Η Δικαιοσύνη πάλι στην Αποκάλυψη δεν είναι αγάπη αλλά απρόσωπη τιμωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Πάντως εμείς οι άνθρωποι έχουμε μια τάση να επιλέγουμε ότι μας συμφέρει από τη Αγ. Γραφή!

Οταν κάποιος αδικεί, σκοτώνει, βιάζει, ληστεύει, εξοντώνει ευχαριστούμαστε να τον βλέπουμε να πληρώνει όσο ποιο σκληρά γίνεται για τις πράξεις του, και ιδίως όταν τα θύματα είναι αγαπημένα μας πρόσωπα. Όταν αυτό το κάνουν οι άνθρωποι τότε το θεωρούμε δικαιοσύνη, αν το κάνει ο Θεός τότε είναι σκληρότητα και αδικία...

Όταν τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν φταίει ο άδικος θεός (όχι η ιμπεριαλιστική πολιτική των ευρωπαίων-αμερικάνων...) όταν κάποιος γιατρεύεται από ανίατη ασθένεια, όταν ένας ναρκομανής ελευθερώνεται από το πάθος του κτλ τότε ευθύνεται η αυθυποβολή...

32. Είναι όμοιοι με παιδιά, που κάθονται στην αγορά και φωνάζουν αναμεταξύ τους, και λένε: Σας παίξαμε φλογέρα, και δεν χορέψατε· σας μοιρολογήσαμε, και δεν κλάψατε.
33. Επειδή, ήρθε ο Ιωάννης ο Βαπτιστής μήτε τρώγοντας ψωμί μήτε πίνοντας κρασί, και λέτε: Έχει δαιμόνιο.
34. Ήρθε ο Υιός τού ανθρώπου τρώγοντας και πίνοντας, και λέτε: Δέστε, ένας άνθρωπος φαγάς και κρασοπότης, φίλος τελωνών και αμαρτωλών. [Λουκάς 7]
Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι... Αφήνει ο θεός την αδικία να υπάρχει, τότε γίνεται σύμμαχος της, ενεργεί για να την απομακρύνει τότε είναι άδικος τιμωρός...Φευ!

24. Τους παρέθεσε μια άλλη παραβολή, λέγοντας: Η βασιλεία των ουρανών ομοιώθηκε με έναν άνθρωπο, που έσπειρε στο χωράφι του καλόν σπόρο·
25. αλλά, ενώ οι άνθρωποι κοιμόνταν, ήρθε ο εχθρός του, και έσπειρε ζιζάνια ανάμεσα στο σιτάρι, και αναχώρησε.
26. Και όταν βλάστησε το χορτάρι, και έκανε καρπό, φάνηκαν τότε και τα ζιζάνια.
27. Και καθώς ήρθαν κοντά του οι δούλοι τού οικοδεσπότη είπαν σ' αυτόν: Κύριε, καλόν σπόρο δεν έσπειρες στο χωράφι σου; Από πού, λοιπόν, έχει τα ζιζάνια;
28. Και εκείνος είπε σ' αυτούς: Ένας εχθρός άνθρωπος το έκανε. Και οι δούλοι τού είπαν: Θέλεις να πάμε και να τα μαζέψουμε;
29. Και εκείνος είπε: Όχι, μήπως και, μαζεύοντας τα ζιζάνια, ξεριζώσετε μαζί τους και το σιτάρι·
30. αφήστε να αυξάνονται και τα δύο μαζί μέχρι τον θερισμό· και κατά τον καιρό τού θερισμού θα πω στους θεριστές: Μαζέψτε πρώτα τα ζιζάνια, και να τα δέσετε σε δέσμες, για να τα κατακάψετε· το σιτάρι, όμως, συγκεντρώστε το στην αποθήκη μου. [Ματθαίος 13]

Δεν πρέπει κάποτε τα ζιζάνια να και το σιτάρι να ξεχωρίσουν fantasmenos? Η μήπως όλοι πάνω στη Γη είναι αγγελούδια? Αν είναι έτσι πάω πάσο... ο Θεός είναι ένας σκληρός τιμωρός... Αλίμονο... Ποιός είπε ότι καθημερινά βιάζονται χιλιάδες παιδιά για να ικανοποιούν τις αρρωστημένες ορέξεις τους κάποιοι, ποιος είπε ότι καθημερινά εξοντώνονται από την πείνα χιλιάδες άνθρωποι πάνω στη Γη τη στιγμή που άλλοι σκορπίζουν τον πλούτο της γης για πλάκα, ποιος είπε ότι χιλιάδες νέοι καθημερινά σβήνουν στο δρόμο μαζί με τα όνειρα τους επειδή κάποιοι θέλουν να πλουτίσουν εύκολα δίνοντας τους τον "Λευκό θάνατο"? Όλοι είμαστε αγγελούδια... Κι αυτός ο Θεός, τι σκληρός ρε παιδί μου! Θα έρθει μια μέρα και θα κάνει κρίση... Θα ξεχωρίσει το σιτάρι από τα ζιζάνια... ΑΔΙΚΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
το πιστεύω σε κάποιον από τον παραδέχομαι την υπόσταση του είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Στο σκεπτικό που εσύ λές επικύνδυνο λέω πως ακόμα κι αν δεν παραδεχόμουν την ύπαρξη του Χριστού (ως πρόσωπο ή οντότητα αν θέλεις) θα με έκανε να πιστεύσω (οτι υπάρχει ή υπήρξε) η ίδια η προσπάθεια κάποιου να μου αποδείξει το αντίθετο. Φυσικά, το να πιστεύω στον Χριστό (ως Θεό μου), έχεις δίκιο, δεν επηρεάζεται από τη γνώμη άλλων.
Για να μην μπερδευομαστε : δεν μιλησα για παραδοχή υποστασης. Μιλησα για το αν πιστευεις οτι ηταν θεος και κατεβηκε στη Γη. Οχι για το αν υπηρχε σαν ιστορικο προσωπο και ηταν καποιος διαφορετικος απο αυτο που λεει ο χριστιανισμος. Απαντησα στη δηλωση σου που ελεγε ακριβως το οτι ειναι θεος ("υπηρχε,ειναι ζωντανος,με αγαπαει αιωνια" κλπ) και οχι στο αν ηταν καποιος υπαρκτός θνητος αναμεσα σε πολλους. Οι επισημανσεις μου παραμενουν λοιπον,δεν άλλαξε κατι.

Αυτό δεν αναιρεί πως η ψυχή μας χρειάζεται το Θεό για να είνα ευτυχισμένη και πως τον αναζητά. Μην ξεχνάς πως ο άνθρωπος αποτελείται και από ύλη. Αυτή η ύλη θέλει τα δικά της, τα γήινα, αυτά που βλέπει, αυτά που πιάνει, αυτά που μπορεί να νοήσει και προσπαθεί να στρέψει όλη μας την προσοχή σ αυτά. Αντίθετα η ψυχή μας αναζητά τα αιώνια, αυτά που δεν βλέπονται με τα μάτια και δεν αγγίζονται με τα χέρια:
Τι σχεση εχει η υλη. Η ψυχη μας και ο νους μας μας ωθουν στο τι θα σκεφτουμε , τι θα πιστεψουμε τι θα ψαξουμε και πόσο. Οχι το σωμα μας.

Έτσι μας αφήνει να ερευνήσουμε και να αφοσιωθούμε σ αυτό που εμείς θεωρούμε σημαντικότερο, ειδάλλως θα είχε εμφανιστεί και θα μας έκανε όλου να τον παραδεχτούμε θελωντας και μη, έχει τη δύναμη αλλά δε το θέλει. Έχει τους Αγγέλους να τον υπηρετούνε. Εμάς μας έπλασε κατ εικόνα και ομοίωση. Δημιουργικούς και ελεύθερους να επιλέξουμε.
Καταρχην καθε φορα που ακουω καποιον να νομιζει οτι ξερει πως σκεφτεται ο θεος και τι θελει και τι οχι, νιωθω μια απογοητευση. Γιατι προκειται ειτε περι αφελειας, ειτε περι πλυσης εγκεφαλου, ειτε περι υπεροψίας. Τουλαχιστον δεν εχω σκεφτει άλλο αιτιο. Δε το λεω με κακία ή με σκοπο να θιξω. Εκφραζω απλά την απογοητευση μου οχι προς εσενα συγκεκριμενα, αλλά γενικά προς αυτον τον τροπο σκεψης. Το σοφό δεν ειναι να θεωρουμε τον εαυτο μας κεντρο του συμπαντος και τον ανθρωπο να μοιαζει στο δημιουργο ενός συμπαντος τοσο τεραστιου που και μονο βασει πιθανοτητων μαλλον φιλοξενει κι αλλες μορφες ζωης ή και πολιτισμους. Γιατι θα πρεπει να μοιαζουμε εμεις σε αυτον και οχι καποιοι άλλοι ;

Ε, όχι βέβαια. Αλλά τουλάχιστον για να ασχολούμαστε θεωρούμε πως έχουν φυσική υπόσταση, αυτό είναι το θέμα μας. Δεν είδα κανέναν να ασχολείται με ανύπαρκτες οντότητες... Εντάξει είναι ο Λιακόπουλος που το κάνει... :D Επαναλαμβάνω γιατί πολλές φορά παρεξηγούμε τα γραφόμενα: Άλλο το να πιστεύω (=παραδέχομαι) στην ύπαρξη κάποιου (=οντότητα, υπόσταση) και άλλο να τον πιστεύω (=ως θεό μου, να τον εμπιστεύομαι, να είναι μέρος της ζωής μου).
Και με τον Αγιο Βαισλη, τους καλικαντζαρους, τα ζομπι, βρυκολακες και ενα σωρο άλλα ασχολουμαστε, μα δεν εχουν υποσταση...

Το καλή τύχη είναι απλώς μια έκφραση Lorien μην τα παίρνουμε κι όλα τοις μετρητοίς...
Μια φραση, αρα μια σκεψη. Και ερωτω τελικα εσενα : πιστευεις στην τυχη ; κι αν οχι, γιατι κανεις τετοιες σκεψεις (και τις εκφραζεις με τις λεξεις) :)

Πάντως εμείς οι άνθρωποι έχουμε μια τάση να επιλέγουμε ότι μας συμφέρει από τη Αγ. Γραφή!
Και συ ομως το κανεις τωρα, επιλεγοντας να αναφερεις μονο τα παρακατω : "Όταν τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν φταίει ο άδικος θεός (όχι η ιμπεριαλιστική πολιτική των ευρωπαίων-αμερικάνων...) όταν κάποιος γιατρεύεται από ανίατη ασθένεια, όταν ένας ναρκομανής ελευθερώνεται από το πάθος του κτλ τότε ευθύνεται η αυθυποβολή..." ... εγω θα θελα να μου πεις για τον θεο στα παιδια που πεθαινουν από άλλους λογους υγειας για τα οποια δεν ευθυνεται πχ η ασιτια...

Οσο περι αδικιας στα περισσοτερα φταιει ο ανθρωπος. Οχι σε ολα ομως. Και εν τελει, εφοσον οταν θελουμε να εξυμνησουμε το θεο τα αποδισουμε ολα σε αυτον,...τοτε γιατι να μην του καταλογιζουμε και τις πραξεις των ανθρωπων ; Παντοδυναμος και παντογνωστης ων, ηξερε/ξερει τι θα συμβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Και ερωτώ:
Τί σόι θεός είναι ο Ιησούς που αφήνει έτσι να τον αμφισβητούν δίχως να τους τιμωρεί παραδειγματικά;

Ακριβώς γι' αυτό ο Ι.Χ. είναι, εκτός από Τέλειος Άνθρωπος, και Τέλειος Θεός! Φαντάσου να μην ήταν τέλειος, αλλά ικανός μόνον μέχρι το σημείο της Εκδίκησης. Δεν θα υπήρχε ούτε ένας άνθρωπος, "έκτοτε"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Σωστα. Γιατι ετσι βολευει :Ρ
Αφου δεν υπηρξε και δεν υπαρχει, την ανυπαρξια και την απραγια του τιποτα την μεταφραζουμε ως απολυτη τελειοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σωστα. Γιατι ετσι βολευει :Ρ
Αφου δεν υπηρξε και δεν υπαρχει, την ανυπαρξια και την απραγια του τιποτα την μεταφραζουμε ως απολυτη τελειοτητα.

Αλήθεια, τι είναι το "τίποτα"; Παντώς θα μπορούσε να είναι, τουλάχιστον, ο Θεός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Για να μην μπερδευομαστε : δεν μιλησα για παραδοχή υποστασης. Μιλησα για το αν πιστευεις οτι ηταν θεος και κατεβηκε στη Γη. Οχι για το αν υπηρχε σαν ιστορικο προσωπο και ηταν καποιος διαφορετικος απο αυτο που λεει ο χριστιανισμος. Απαντησα στη δηλωση σου που ελεγε ακριβως το οτι ειναι θεος ("υπηρχε,ειναι ζωντανος,με αγαπαει αιωνια" κλπ) και οχι στο αν ηταν καποιος υπαρκτός θνητος αναμεσα σε πολλους. Οι επισημανσεις μου παραμενουν λοιπον,δεν άλλαξε κατι.

Ναι μα το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ είναι αυτό. Το αν ο Χριστός υπηρξε ποτε, ως υπόσταση. Δεν είδα να ενδιαφέρει αν είναι ο Υιός του Θεού του ζώντος... Έτσι λέει ο τίτλος: "Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός"? Αν διαπραγματευότανε την Θεότητα του θα έλεγε: "Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός"? Δε το λέω για να θίξω, αλλά να καταλαβαινόμαστε, γιατί αν ο ένας πιάνει ένα θέμα κι ο άλλος άλλο δε πρόκειται να κάνουμε διάλογο...

Τι σχεση εχει η υλη. Η ψυχη μας και ο νους μας μας ωθουν στο τι θα σκεφτουμε , τι θα πιστεψουμε τι θα ψαξουμε και πόσο. Οχι το σωμα μας.

Είσαι σίγουρος γι αυτό? Γιατί έγω βλέπω στην ανθρωπότητα να κυριαρχεί το χρήμα και ο υλισμός... Ιδέα μου είναι? Θα είσαι από τους λίγους που θα ισχυριστεί ότι στη Γη κυριαρχεί ο πνευματισμός...

Καταρχην καθε φορα που ακουω καποιον να νομιζει οτι ξερει πως σκεφτεται ο θεος και τι θελει και τι οχι, νιωθω μια απογοητευση. Γιατι προκειται ειτε περι αφελειας, ειτε περι πλυσης εγκεφαλου, ειτε περι υπεροψίας. Τουλαχιστον δεν εχω σκεφτει άλλο αιτιο. Δε το λεω με κακία ή με σκοπο να θιξω. Εκφραζω απλά την απογοητευση μου οχι προς εσενα συγκεκριμενα, αλλά γενικά προς αυτον τον τροπο σκεψης. Το σοφό δεν ειναι να θεωρουμε τον εαυτο μας κεντρο του συμπαντος και τον ανθρωπο να μοιαζει στο δημιουργο ενός συμπαντος τοσο τεραστιου που και μονο βασει πιθανοτητων μαλλον φιλοξενει κι αλλες μορφες ζωης ή και πολιτισμους. Γιατι θα πρεπει να μοιαζουμε εμεις σε αυτον και οχι καποιοι άλλοι;

Δεν ισχυρίστηκα πως γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός, αυτό είναι δική σου συμπερασματολογία για να προκαλέσεις εντυπώσεις. Επειδή σου είπα πως μας αφήνει ελεύθερους να επιλέξουμε σημαίνει οτι γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός? Αλλά 5 πράγματα για το πως ενεργεί και τι ζητά από τον άνθρωπο μπορώ να τα διαβάσω μέσα στην Κ. Διαθήκη.

Τότε, ο Ιησούς είπε στους μαθητές του: Αν κάποιος θέλει νάρθει πίσω μου, ας απαρνηθεί τον εαυτό του, κι ας σηκώσει τον σταυρό του, κι ας με ακολουθεί. [Ματθαίος 16:24]
Και ούτε ισχυρίστηκα πως ο άνθρωπος είναι το κέντρο του σύμπαντος. Αντίθετα οι επιστήμονες το ισχυρίζονται όταν λένε πως όλο το Ηλιακό Σύστημα υπάρχει για ένα και μόνο λόγο: Για να αναπτύσσεται & διατηρείται η ζωή στη Γη. Τι να πω εγω σ΄αυτό? Μη το αμφισβητήσεις, γιατί πρόσφατα το είδα σ ένα ντοκυμαντέρ του BBC, αν θέλεις να το δεις κατέβασε το. Λέγεται: "Earth: The power of the planet". Βέβαια, το σύμπαν είναι απέραντο. Το αν υπάρχουν κι άλλοι δε το γνωρίζω. Τώρα μιλάμε για εμάς, εδώ, ΓΗ! Οι άλλοι ας πιάσουνε κουβέντα στο δικό τους φόρουμ...

Και με τον Αγιο Βαισλη, τους καλικαντζαρους, τα ζομπι, βρυκολακες και ενα σωρο άλλα ασχολουμαστε, μα δεν εχουν υποσταση...
Έλα ρε Lorien, πότε δηλ ασχολήθηκες τόσο έντονα με τον Αι Βασίλη ή τους καλικάντζαρους ώστε να πασχίσεις να αποδείξεις πως δεν υπάρχουν? Η θαρρείς πως αν έλεγα σήμερα εδώ πως πιστεύω ειλικρινά ότι υπάρχει Αι Βασίλης θα ασχολούτανε κανένας μαζί μου? θα με περνούσατε για φευγάτο και άντε γεια... Όταν λέω όμως οτι πιστεύω στο Χριστό δε συμβαίνει το ίδιο... Πάλι δε με πείθεις...

Μια φραση, αρα μια σκεψη. Και ερωτω τελικα εσενα : πιστευεις στην τυχη ; κι αν οχι, γιατι κανεις τετοιες σκεψεις (και τις εκφραζεις με τις λεξεις) :)

Yπάρχουν πολλά πράγματα στη ζωή μας, εκφράσεις καταστάσεις που τα χρησιμοποιούμε χωρίς να έχουμε ένα υπόβαθρο σκέψης πάνω σ αυτά. Δεν κάνω σκέψεις για καλή τύχη... Χρησιμοποιώ απλά μια έκφραση που την χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, έτσι. Κανείς δε σκέφτεται κάτι όταν λέει καλή τύχη...

Και συ ομως το κανεις τωρα, επιλεγοντας να αναφερεις μονο τα παρακατω : "Όταν τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν φταίει ο άδικος θεός (όχι η ιμπεριαλιστική πολιτική των ευρωπαίων-αμερικάνων...) όταν κάποιος γιατρεύεται από ανίατη ασθένεια, όταν ένας ναρκομανής ελευθερώνεται από το πάθος του κτλ τότε ευθύνεται η αυθυποβολή..." ... εγω θα θελα να μου πεις για τον θεο στα παιδια που πεθαινουν από άλλους λογους υγειας για τα οποια δεν ευθυνεται πχ η ασιτια...

Από AIDS ας πούμε ή άλλες ανίατες ασθένειες? Χμ.. Ποιος να ευθύνεται άραγε? Ο κακός Θεός ε... Ε βέβαια... Εμείς ξοδεύουμε 6 εκ. ευρώ για ένα πείραμα που απλά θα μας λύσει την περιέργεια ενώ άλλοι πεθαίνουν από έλλειψη φαρμάκων... Έχεις δίκιο.

Οσο περι αδικιας στα περισσοτερα φταιει ο ανθρωπος. Οχι σε ολα ομως. Και εν τελει, εφοσον οταν θελουμε να εξυμνησουμε το θεο τα αποδισουμε ολα σε αυτον,...τοτε γιατι να μην του καταλογιζουμε και τις πραξεις των ανθρωπων ; Παντοδυναμος και παντογνωστης ων, ηξερε/ξερει τι θα συμβει.

Και εσύ όταν θα γίνεις πατέρας, ξέρεις πολύ καλά οτι παιδί σου πρόκειται και να πονέσει και να κλάψει και να περάσει στιγμές δυστυχίας, ξέρεις ότι θα καλεστεί να κάνει δύσκολες επιλογές, να υποφέρει, να κοπιάσει όμως και να περάσει ευτυχισμένες στιγμές, να γέλασει, να περάσει ασθένειες. Μπορεί ίσως να γίνει ληστής ή φονιάς ή ένας Χίτλερ... Αλλά δε θα το σκοτώσεις στην κοιλιά της γυναίκας σου, ούτε στην κούνια του... Είσαι σίγουρος ότι το παιδί σου θα αρρωστήσει αλλά η αγάπη σου να γίνεις πατέρας, να δώσεις αγάπη και στοργή και η σιγουριά σου πως θα κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου ώστε νά έχει όλα τα απαραίτητα μέσα για να ευτυχίσει σε κάνουν να το γεννήσεις. Μήπως κ εσύ μοιάζεις τόσο άδικα στον Θεό? Μήπως δε μας έδωσε ότι έχουμε ανάγκη για να ευτυχίσουμε?

Ζούμε σ έναν υπέροχο πλανήτη. Μας δίνει ότι έχουμε ανάγκη από τροφή, στέγαση, ιδανικές θερμοκρασίες, υπέροχη φύση και ανεπανάληπτα τοπία για να μην βαριόμαστε, διαφορετικές εποχές και ένα σωρό άλλα αλλά τι κάναμε εμείς με αυτά? Καταστρέψαμε τον πλανήτη, οι λίγοι πήραμε όλους τους πόρους του πλανήτη από απληστία και αφήνουμε τους περισσότερους να λιμοκτονούν, χαλάσαμε την τόσο όμορφη ισορροπία του πλανήτη και ο καιρός πλέον είναι εναντίον μας και η απληστία μας ακόμα συνεχίζει να καταστρέφει... Αλλά για όλα αυτά φταίει ο Παντογνώστης... Ελπίζω εσύ στα δικά σου παιδιά (ως ΠΑΤΕΡΑΣ γι αυτά θα είσαι παντογνώστης, γι αυτό κι θα σ αρχίσουν με τα γιατί) να έχεις καλύτερες απαντήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι μα το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ είναι αυτό. Το αν ο Χριστός υπηρξε ποτε, ως υπόσταση. Δεν είδα να ενδιαφέρει αν είναι ο Υιός του Θεού του ζώντος... Έτσι λέει ο τίτλος: "Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός"? Αν διαπραγματευότανε την Θεότητα του θα έλεγε: "Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός"? Δε το λέω για να θίξω, αλλά να καταλαβαινόμαστε, γιατί αν ο ένας πιάνει ένα θέμα κι ο άλλος άλλο δε πρόκειται να κάνουμε διάλογο...
Δε διαφωνω, ομως ασχοληθηκες με τις διαφορές του αν υπηρχε σαν ιστορικο προσωπο με το αν ηταν θεος, και η συζητηση μας ηδη καταπιανοταν με το αν ειναι θεος. Ή το σχολιαζεις επι τοπου μια και ξεφυγαμε ηδη, ή το συζηταμε σε αλλο τοπικ. :)

Είσαι σίγουρος γι αυτό? Γιατί έγω βλέπω στην ανθρωπότητα να κυριαρχεί το χρήμα και ο υλισμός... Ιδέα μου είναι? Θα είσαι από τους λίγους που θα ισχυριστεί ότι στη Γη κυριαρχεί ο πνευματισμός...
Δε καταλαβες. Σου συνοψιζω τι ειπαμε πανω σε αυτο για να καταλαβεις :
Λόριεν : το να αμφιβαλλουμε και να ψαχνουμε ειναι ορμη που ο δημιουργος μας ενεπνευσε. Μηπως λοιπον δε θελει απλα να πιστευουμε απο αναγκη ;
Αλεξανδρος : αποτελουμαστε απο ψυχη που θελει να ενωθει με το θεο, θελει ευτυχια κλπ, και απο υλη, που θελει νερο,τροφη,κλπ. Ειμαστε ελευθεροι να διαλεξουμε πιο ειναι σημαντικοτερο.
Λόριεν : τι σχεση εχει η υλη ; μιλαμε για το πνευμα μονο και για το οτι σε αυτο, συμπεριλαμβανεται η διψα για γνωση, η περιεργεια, η αμφισβητηση, σαν εργαλεια προοδου. Γιατι λοιπον να θεωρουμε οτι ειναι "λαθος δρομος" και μονο η μετεωρη πιστη θα μας ευτυχησει ;
Αλεξανδρος : εγω βλεπω περισσοτερο υλισμο οχι πνευματισμο σημερα..

....:ermm:. Νομιζω πως άλλα ρωταω, άλλα απαντας.

Δεν ισχυρίστηκα πως γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός, αυτό είναι δική σου συμπερασματολογία για να προκαλέσεις εντυπώσεις. Επειδή σου είπα πως μας αφήνει ελεύθερους να επιλέξουμε σημαίνει οτι γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός?
Δεν εκανες ισχυρισμο επισημο, αλλά οπως μιλησες φανηκες πολυ σιγουρος για το πως σκεφτεται, και για το τι θελει και τι τον ενδιαφερει, και το πως μας εχει πλασει. Διπλα ησουν οταν τα κανε και παιζατε ταβλι ; :P Εντυπωσεις δε χρειαζεται να προκαλεσω, δε με ενδιαφερει να πεισω κανεναν. Αλλωστε ασχολουμαι με τις εντυπωσεις που παντα μου προκαλουν αυτες οι σκεψεις ;)

Αλλά 5 πράγματα για το πως ενεργεί και τι ζητά από τον άνθρωπο μπορώ να τα διαβάσω μέσα στην Κ. Διαθήκη.
Α ναι...ξεχασα...ο "λογος του θεου"...δεν αποδεικνυεται, δεν ξερουμε αν κανενας δημιουργος ειχε καμια σχεση με αυτα τα εγγραφα...αλλα δε χρειαζεται. Απλα θα πιστεψουμε οτι ετσι ειναι, και αυτο αυτοματως θα το κανει πραγματικο.

Και ούτε ισχυρίστηκα πως ο άνθρωπος είναι το κέντρο του σύμπαντος.
Τοτε γιατι το χεις σιγουρο να ηρθε ο θεος εδω σε μας, να ασχολειται τοσο με μας, να εκανε εμας κατ εικονα και καθ'ομοιωση του ; ;)

Βέβαια, το σύμπαν είναι απέραντο. Το αν υπάρχουν κι άλλοι δε το γνωρίζω. Τώρα μιλάμε για εμάς, εδώ, ΓΗ! Οι άλλοι ας πιάσουνε κουβέντα στο δικό τους φόρουμ...
Ολα στο συμπαν ομως συνδεονται. Επομενως εχει μεγαλη σημασια αν υπαρχουν κι αλλοι, γιατι αυτοματως κοβει τη φόρα σε οσους νομιζουν οτι ειμαστε οι εκλεκτοι...

Έλα ρε Lorien, πότε δηλ ασχολήθηκες τόσο έντονα με τον Αι Βασίλη ή τους καλικάντζαρους ώστε να πασχίσεις να αποδείξεις πως δεν υπάρχουν? Η θαρρείς πως αν έλεγα σήμερα εδώ πως πιστεύω ειλικρινά ότι υπάρχει Αι Βασίλης θα ασχολούτανε κανένας μαζί μου? θα με περνούσατε για φευγάτο και άντε γεια... Όταν λέω όμως οτι πιστεύω στο Χριστό δε συμβαίνει το ίδιο... Πάλι δε με πείθεις...
Καταρχην δε προσπαθω να σε πεισω. Αν πειστεις ή μάλλον, αν αρχισεις να αμφιβαλλεις, κερδος δικο σου θα ειναι. Με Αγιο Βασιλη κλπ, δεν ασχολειται τοσο κανείς, γιατι δεν τυχαινει να αποτελει μια παλια θρησκεια που πιθανοτατα σχηματιστηκε για τον ελεγχο των ανθρωπων. Μια και αυτη η πλυση εγκεφαλου συντελειται επι πολλους αιωνες, σαφως και πολυς κοσμος θα ασχοληθει με αυτην. Ειδικα οταν ολο και περισσοτερο αντιλαμβανεται οτι πιστευε απλα επειδη ετσι του παν οι γονεις του.

Yπάρχουν πολλά πράγματα στη ζωή μας, εκφράσεις καταστάσεις που τα χρησιμοποιούμε χωρίς να έχουμε ένα υπόβαθρο σκέψης πάνω σ αυτά. Δεν κάνω σκέψεις για καλή τύχη... Χρησιμοποιώ απλά μια έκφραση που την χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, έτσι. Κανείς δε σκέφτεται κάτι όταν λέει καλή τύχη...
Δικη σου θεωρια αυτη ; Εγω ψηφιζω πως οταν ο κοσμος λεει "καλη τυχη" ή "ατυχια ρε γαμωτο", θεωρει δεδομενο οτι υπαρχει η τυχη/ατυχια και ευχεται την μια και παραπονιεται για την αλλη. Ισως ειμαι παλαβος κιολας...

Από AIDS ας πούμε ή άλλες ανίατες ασθένειες? Χμ.. Ποιος να ευθύνεται άραγε? Ο κακός Θεός ε... Ε βέβαια... Εμείς ξοδεύουμε 6 εκ. ευρώ για ένα πείραμα που απλά θα μας λύσει την περιέργεια ενώ άλλοι πεθαίνουν από έλλειψη φαρμάκων... Έχεις δίκιο.
Δε ξερω σε τι πειραμα αναφερεσαι, αλλά αν καταλαβα καλα, ειναι σα να λες οτι η ιαση του Aids ειναι δεν εχει επελθει επειδη δεν αφιερωνουμε αρκετα χρηματα. Το οποίο φυσικα δεν στεκει.Δεν κανουν τα χρηματα την ανακαλυψη. Ουτε μπορει κανείς να πει οτι δεν προσπαθουν πολλοι επιστημονες στη Γη για να βρουν λυση. Ομως δεν σκεφτηκα το Aids οταν στο ειπα. Σκεφτηκα μια μεταλλαξη. Σκεφτηκα να περπατα ενας στο δρομο και να πεφτει ενας μεθυσμενος πανω του με το αμαξι και να τον σκοτωνει. Πραγματα που δε μπορεις να βρεις την ευκολη λυση "για ολα φταιμε εμεις".

Και εσύ όταν θα γίνεις πατέρας, ξέρεις πολύ καλά οτι παιδί σου πρόκειται και να πονέσει και να κλάψει και να περάσει στιγμές δυστυχίας, ξέρεις ότι θα καλεστεί να κάνει δύσκολες επιλογές, να υποφέρει, να κοπιάσει όμως και να περάσει ευτυχισμένες στιγμές, να γέλασει, να περάσει ασθένειες. Μπορεί ίσως να γίνει ληστής ή φονιάς ή ένας Χίτλερ... Αλλά δε θα το σκοτώσεις στην κοιλιά της γυναίκας σου, ούτε στην κούνια του... Είσαι σίγουρος ότι το παιδί σου θα αρρωστήσει αλλά η αγάπη σου να γίνεις πατέρας, να δώσεις αγάπη και στοργή και η σιγουριά σου πως θα κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου ώστε νά έχει όλα τα απαραίτητα μέσα για να ευτυχίσει σε κάνουν να το γεννήσεις. Μήπως κ εσύ μοιάζεις τόσο άδικα στον Θεό? Μήπως δε μας έδωσε ότι έχουμε ανάγκη για να ευτυχίσουμε?
Ο παραλληλισμος σου ενος θνητου γεματου ελλατωματα ανθρωπου-πατερα, με ενα υπερτατο θεο παντοδυναμο και παντογνωστη που επλασε ολο το συμπαν ειναι τουλαχιστον ατυχης, καθως οι ιδιοτητες που εχει ο καθενας τους ειναι ασσυληπτα διαφορετικές. Και παλι πιστευεις οτι ο θεος θα σκεφτει οπως εμεις, ή οτι εχει τα ιδια συναισθηματα κλπ. Σχεδον τιποτε απο οσα ανεφερες δεν εχει αντιστοιχια με εναν θεο. Και σε ξαναρωταω : εφοσον ειναι παντογνωστης, ηξερε ή δεν ηξερε την πορεια της ανθρωποτητας απο την αρχη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δε διαφωνω, ,,, Δε καταλαβες...Ολα στο συμπαν ομως συνδεονται...Καταρχην δε προσπαθω να σε πεισω. Αν πειστεις ή μάλλον, αν αρχισεις να αμφιβαλλεις, κερδος δικο σου θα ειναι... Ο παραλληλισμος σου ενος θνητου γεματου ελλατωματα ανθρωπου-πατερα, με ενα υπερτατο θεο παντοδυναμο και παντογνωστη που επλασε ολο το συμπαν ειναι τουλαχιστον ατυχης, καθως οι ιδιοτητες που εχει ο καθενας τους ειναι ασσυληπτα διαφορετικές. Και παλι πιστευεις οτι ο θεος θα σκεφτει οπως εμεις, ή οτι εχει τα ιδια συναισθηματα κλπ. Σχεδον τιποτε απο οσα ανεφερες δεν εχει αντιστοιχια με εναν θεο. Και σε ξαναρωταω : εφοσον ειναι παντογνωστης, ηξερε ή δεν ηξερε την πορεια της ανθρωποτητας απο την αρχη ;

Ζούμε σ έναν υπέροχο πλανήτη. Μας δίνει ότι έχουμε ανάγκη από τροφή, στέγαση, ιδανικές θερμοκρασίες, υπέροχη φύση και ανεπανάληπτα τοπία για να μην βαριόμαστε, διαφορετικές εποχές και ένα σωρό άλλα αλλά τι κάναμε εμείς με αυτά? Καταστρέψαμε τον πλανήτη, οι λίγοι πήραμε όλους τους πόρους του πλανήτη από απληστία και αφήνουμε τους περισσότερους να λιμοκτονούν, χαλάσαμε την τόσο όμορφη ισορροπία του πλανήτη και ο καιρός πλέον είναι εναντίον μας και η απληστία μας ακόμα συνεχίζει να καταστρέφει... Αλλά για όλα αυτά φταίει ο Παντογνώστης... Ελπίζω εσύ στα δικά σου παιδιά (ως ΠΑΤΕΡΑΣ γι αυτά θα είσαι παντογνώστης, γι αυτό κι θα σ αρχίσουν με τα γιατί) να έχεις καλύτερες απαντήσεις...

Συγνώμη που παρεμβαίνω, στον επιοκοδομητικό σας διάλογο, αλλά παρατηρώ, ότι πολλές φορές "πέφτετε" σε "ζωροαστρισμό"( δυϊσμό) : αφενός η ψυχή κι αφετέρου( ως έναντι) το σώμα. Έχω την εντύπωση, ότι η χριστιανική ανθρωπολογία (π.χ. Μάξιμος Ομολογητής) είναι (πιο) διαλεκτική, στη θεώρηση του "όλου ανθρώπου"!
Δεν ξέρω αν η παρέμβαση μου βοηθάει... Αν όχι, ζητώ πάλι συγνώμη... Πάντως συνεχίστε...Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον ο διάλογός σας... Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ε όχι, ας μη το κάνουμε τσιφλίκι μας. Ας εκφράσουν κι άλλοι τις απόψεις τους. Εγώ ότι είχα να πω το είπα. Δεν έχει νόημα να εμπλεκόμαστε σε ατέρμονες συζητήσεις που ο καθένας θα επιχειρηματολογεί από τη δική του βάση/αλήθεια. Αν ξεκινούσαμε από την ίδια βάση ίσως καταλήγαμε κάπου... Όταν όμως κάποιος το πιστεύω μου το θεωρέι πλύση εγκεφάλου, καταλαβαίνεις αγαπητέ Νώευς πως δε μπορώ να προχωρήσω σε διάλογο.. Είμαι ήδη καταδικασμένος από τον συνομιλητή μου... Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τη φράση αυτή όποτε βρίσκουν μια διαφορετική πραγματικότητα απ αυτήν στην οποία ζούνε...

Ας ακολουθήσω την συμβουλή του Παύλου:

Τις δε βέβηλες ματαιοφωνίες απόφευγέ τες· επειδή, θα προχωρήσουν σε περισσότερη ασέβεια· [Τιμοθ. Β' 2:16]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Ας ακολουθήσω την συμβουλή του Παύλου:
"Τις δε βέβηλες ματαιοφωνίες απόφευγέ τες· επειδή, θα προχωρήσουν σε περισσότερη ασέβεια· [Τιμοθ. Β' 2:16] "
Πράγματι! Νομίζω επ' αυτού, μόνον ένας "κακοπροαίρετος" θα διαφωνούσε με τον Παύλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιφικράτης

Νεοφερμένος

Ο Ιφικράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Παύλος-Σαούλ:
Τις δε βέβηλες ματαιοφωνίες απόφευγέ τες· επειδή, θα προχωρήσουν σε περισσότερη ασέβεια {Τιμοθ. Β' 2:16}
Ποιός μιλάει για ασέβεια... :wacko:
Ο αρχι-υβριστής των Ελλήνων, Παύλος-Σαούλ!!!:rtfm:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros:
Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τη φράση αυτή όποτε βρίσκουν μια διαφορετική πραγματικότητα απ αυτήν στην οποία ζούνε.
Την πραγματικότητα, αγαπητέ @ale3andros, ο άνθρωπος δεν έχει την ικανότητα ώστε να την αντιληφθεί (πλήρως), τουλάχιστον μέσω των αισθητικών αντιληπτικών οργάνων του ανθρώπινου σώματος, όπως μας λέει η Σύγχρονη Φυσική, επομένως ο άνθρωπος φτιάχνει κάθε φορά και μια "πραγματικότητα" κατά το δοκούν, στα δικά του δηλαδή μέτρα και σταθμά.
Δυστυχώς, ο άνθρωπος δεν είναι το κέντρο (αναφοράς) του Σύμπαντος κόσμου.

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros:
Είμαι ήδη καταδικασμένος από τον συνομιλητή μου...
Ασφαλώς και η καταδίκη σας είναι βέβαιη και προεξοφλημένη!
Όχι εσύ προσωπικά, αλλά όλος αυτός πνευματικός ευνουχισμός και η ψυχονοητική αποχαύνωση που επιβλήθηκε στους ανθρώπους, αποκλειστικός ιθύνων του οποίου
είναι ο Ιουδαιοχριστιανισμός.

Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, οι μέχρι τώρα απαντήσεις που δίνεις, δείχνουν μοναδικό απολογητικό ύφος, αφού άλλωστε αυτό μόνο μπορείτε να κάνετε, περι-φέροντας ώς δήθεν αποδείξεις... τις γραφές!!! :blink:

Ερώτηση :
Πώς εξηγείται το γεγονός, ότι ο Ιουδαίος και μετέπειτα εκρωμαϊσθείς Ιστορικός, Ιώσηπος Φλάβιος {37μ.Χ. - 100 μ.Χ}, στο πολυσχιδές έργο του, "Αρχαιότητες των Ιουδαίων", ενώ αναφέρει δεκάδες ιστορικές προσωπικότητες του Ισραήλ, με το όνομα "Ιησούς", για τον Ιησού Χριστό δεν αναφέρει ούτε μια λέξη;
Ή μήπως εμφανίστηκε ο Γιαχβέ στον ύπνο του και τον πρόσταξε να μην γράψει τίποτα; :rofl::rofl:

ΥΓ. Το όλο πρόβλημα βέβαια, δεν είναι το αν υπήρξε ή όχι ο Ιησούς, δεν είναι εκεί η ουσία του προβλήματος. Το ζήτημα είναι το τί είδους έργο άφησε πίσω του αυτός, η αντιφατικότητα της διδασκαλίας του, και στην μετέπειτα σκοτεινή πορεία του χριστιανισμού. Το εάν υπήρξε ή όχι αποτελεί έλασον (και όχι ελάσον) ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η Δικαιοσύνη πάλι στην Αποκάλυψη δεν είναι αγάπη αλλά απρόσωπη τιμωρία...

Τιμωρία που καταλήγει στο "και μου έδειξε το ποτάμι ύδατος ζωής λαμπρό σαν κρύσταλλο" ή στο "και νύχτα δεν θα υπάρχει πλέον'' ; (κεφάλαιο ΚΒ) ; Το βρίσκω κάπως αισιόδοξο βέβαια γιατί δεν ξέρω αν και πότε είναι δυνατό να σταματήσει η αιώνια πάλη καλού-κακού. Το πρόβλημα της συντέλειας γενικότερα μου φαίνεται και το σοβαρότερο πρόβλημα στο Χριστιανισμό με την έννοια ότι τίποτα δεν "τελειώνει" και τίποτα δεν "πεθαίνει" κατά τη γνώμη μου. Το τέλος της Ιστορίας είναι λογικό ; Θα τελειώσουν όλα έτσι απλά όμορφα μια μέρα και όλοι θα πάμε σ'ένα συννεφάκι και θα επικρατήσει δικαιοσύνη για τους καλούς, αυτό είναι το γενικό πνεύμα ; 'Η πρέπει να εξετάσουμε το κείμενο εσωτερικά ; Τιμωρία για ποιούς ; Μήπως για τις κακές μας συνειδήσεις τις αφώτιστες ; Τέτοια κείμενα ή παρόμοια μπορείς να βρεις και σ'άλλες θρησκείες που περιγράφουν την αιώνια πάλη καλού-κακού. Το κείμενο είναι εσωτερικό και αλληγορικό, αλλιώς δεν δικαιολογείται τόση παράνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...όπως και να χει Ιφικράτης ο Ιησούς Χριστός σε αγαπά και θέλει να γίνεις παιδί του. Όσο νωρίτερα δεχθείς την αγάπη Του, τόσο καλύτερο για σένα. Δε μπορώ παρά να σου απαντήσω με μια μεγάλη αλήθεια...

Και ο Αγρίππας είπε στον Παύλο: Παρά λίγο με πείθεις να γίνω Χριστιανός.
Και ο Παύλος είπε: Θα το ευχόμουν στον Θεό, όχι μονάχα εσύ, αλλά και όλοι αυτοί που με ακούν σήμερα να γίνουν, και παρά λίγο και παρά πολύ, τέτοιοι, όπως είμαι και εγώ, εκτός βέβαια από τούτα τα δεσμά.
[Πράξεις 26:29]
...και ναι. Το Ευαγγέλιο είναι η μόνη μου πηγή. Και για μένα είναι πέρα για πέρα αληθινό αφού ότι διαβάζω σε αυτό γίνεται πραγματικότητα στη ζωή μου... Α! Ναι... Η λεγόμενη πλύση εγκεφάλου... Ή καλύτερα αυθυποβολή!

Βρες λοιπόν και συ Ιφικράτη μια τέτοια αυθυποβολή που να σε γεμίζει, να σε κάνει ευτυχισμένο και να γίνεται κάθε μέρα πράξη στη ζωή σου και ζήσε στη δική σου πραγματικότητα, αφού ούτως ή άλλως όπως είπες:

...επομένως ο άνθρωπος φτιάχνει κάθε φορά και μια "πραγματικότητα" κατά το δοκούν, στα δικά του δηλαδή μέτρα και σταθμά...
και άσε λοιπόν τους χριστιανούς στη δική του "πλάνη". Τι νόημα έχει αφού ο καθένας έχει μια δική του πραγματικότητα να τους καυτηριάζεις με αυτόν τον τρόπο? Δε μπορώ παρά να διακρίνω στα λεγόμενα σου μια μεροληπτική απαξίωση μιας πίστης που ασπάζονται εκατομύρια άνθρωποι. Σεβάσου την πίστη των άλλων, εξέφρασε τις αντιρρήσεις σου, είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων, αλλά η προσωπική πίστη του καθένα είναι κάτι ιερό. Μην προσπαθείς να χτίζεις το δικό σου μικρόκοσμο με τα μπάζα που θέλεις να προκαλέσεις γκρεμίζοντας των άλλων...

Τουλάχιστον οι αρχαίοι πρόγονοι μας τους οποίους διαρκώς επικαλείσαι ήσαν ευγενέστεροι από σενα στις ξένες φιλοσοφίες... Πάρε ένα παράδειγμα σεβασμού από Χριστιανούς και τους Προγόνους σου...

18. Μερικοί δε από τους Επικούρειους και τους Στωικούς φιλοσόφους λογομαχούσαν μαζί του· και οι μεν έλεγαν: Τι θέλει τάχα να πει αυτός ο σπερμολόγος; Οι δε άλλοι: Φαίνεται ότι είναι κήρυκας ξένων θεών· επειδή, τους κήρυττε τον Ιησού και την ανάσταση.
19. Και πιάνοντάς τον από το χέρι, τον έφεραν στον Άρειο Πάγο, λέγοντας: Μπορούμε να μάθουμε, ποια είναι αυτή η νέα διδασκαλία, που κηρύττεται από σένα;
20. Επειδή, φέρνεις στις ακοές μας μερικά παράδοξα πράγματα· θέλουμε, λοιπόν, να μάθουμε, τι σημαίνουν αυτά.
21. Όλοι δε οι Αθηναίοι, και οι ξένοι που έμεναν εκεί, σε τίποτε άλλο δεν ευκαιρούσαν, παρά στο να λένε και να ακούν κάτι νεότερο.
22. Και ο Παύλος, αφού στάθηκε όρθιος, στο μέσον τού Αρείου Πάγου, είπε: Άνδρες Αθηναίοι, σας βλέπω, από κάθε πλευρά, στο έπακρον θεολάτρες.
23. Επειδή, ενώ περνούσα, και πρόσεχα τα σεβάσματά σας, βρήκα και έναν βωμό, στον οποίο υπάρχει η επιγραφή: ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ. Εκείνον, λοιπόν, που αγνοώντας λατρεύετε, αυτόν εγώ σας κηρύττω. [Πράξεις 17]

...επειδή ενω περνούσα και πρόσεχα τα σεβάσματα σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top