Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Εχεις πάει σε πολλά σπίτια ξένων; Γιατί οι περισσότεροι που έχω πάει σου λένε να βγάλεις τα παπούτσια και το σπίτι βρωμάει...

Σε 3 συγκεκριμένες χώρες ,ναι, σε πάρα πολλά. Γερμανία δεν έχω πάει..
Δεν μου έτυχε να μπω σε κανένα εξωφρενικά βρώμικο σπίτι- τώρα οκ, αν η σκόνη θεωρείται "βρωμιά" τότε ακόμη και γω αυτή τη στιγμή ζω μες την μπίχλα.. :D
Γενικά πάντως δεν είχα αρνητικές εμπειρίες - εκτός απο το σπίτι μιας ηλικιωμένης, που αυτό βέβαια θα το συναντούσες σε οποιαδήποτε χώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
το πιο λογικο για εμενα ειναι να αφηνετε στην κριση του ιδιου του επισκεπτη..τουλαχιστον στα παιδια που ερχονται σε μενα δεν θα πω κατι απο μονος μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Σε 3 συγκεκριμένες χώρες ,ναι, σε πάρα πολλά. Γερμανία δεν έχω πάει..
Δεν μου έτυχε να μπω σε κανένα εξωφρενικά βρώμικο σπίτι- τώρα οκ, αν η σκόνη θεωρείται "βρωμιά" τότε ακόμη και γω αυτή τη στιγμή ζω μες την μπίχλα.. :D
Γενικά πάντως δεν είχα αρνητικές εμπειρίες - εκτός απο το σπίτι μιας ηλικιωμένης, που αυτό βέβαια θα το συναντούσες σε οποιαδήποτε χώρα..
Από την τουαλέτα και την κουζίνα, μπορώ να καταλάβω πολλά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maryse

Νεοφερμένος

Η Maryse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οχι γιατί μπορεί να βρωμάνε!!! χιχιχιχ ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futurama

Νεοφερμένος

Η futurama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμένα η αδερφή μου σπουδάζει στο Άμστερνταμ και με πήγαινε σε σπίτια φίλων της και σε ΟΛΑ βγάζαμε τα παπούτσια μας. Αλλά ναι, δεν το θεωρώ κακό, ίσα ίσα νιώθεις εγαλύτερη οικειότητα, κάθεσαι στο καναπέ όπως θες και αράζεις, και όταν όλοι το κάνουν γιατί όχι και εσύ;Τα σπίτια ήταν όλα πεντακάθαρα πάντως, αν και η βρώμα δεν γνωρίζει σύνορα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το θεωρώ αγένεια να πω στον καλεσμένο "Βγάλε τα παπούτσια σου, γιατί έχω στρώσει χαλιά". Ούτε το κάνω, ούτε θα μου άρεσε να μου το κάνουν.
Τα παπούτσια τα βγάζεις αν εσύ θέλεις, κι αν εσύ νιώθεις άνετα. Που προσωπικά, αν πάω κάπου πρώτη φορά και μου πουν να βγάλω τα παπούτσια μου, όχι πιο άνετα, αλλά πιο ΑΒΟΛΑ θα νιώσω.

Θα προτιμούσα να γίνεται αυτό με το τσιγάρο, πχ. να έρχεται κάποιος σπίτι μου και να του πω "μην καπνίσεις, γιατί με ενοχλεί ο καπνός" το θεωρώ πιο ουσιαστικό από το λέρωμα του χαλιού, αλλά ούτε για το τσιγάρο το κάνω, γιατί πάλι το θεωρώ αγένεια, είναι σα να υποχρεώνεις τον άλλον να κάνει κάτι που μπορεί να μη του αρέσει και να του βγει ξινή επίσκεψη στο σπίτι σου.

Άλλο όταν υπάρχει η νοοτροποία στη χώρα και θεωρείται δεδομένο το να βγάζεις τα παπούτσια σου, ναι, αλλά στην Ελλάδα, τουλάχιστον απ' όσο ξέρω, δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να γίνεται αυτό με το τσιγάρο, πχ. να έρχεται κάποιος σπίτι μου και να του πω "μην καπνίσεις, γιατί με ενοχλεί ο καπνός" το θεωρώ πιο ουσιαστικό από το λέρωμα του χαλιού, αλλά ούτε για το τσιγάρο το κάνω, γιατί πάλι το θεωρώ αγένεια, είναι σα να υποχρεώνεις τον άλλον να κάνει κάτι που μπορεί να μη του αρέσει και να του βγει ξινή επίσκεψη στο σπίτι σου.
Συμφωνώ ότι είναι αγένεια να πεις στο άλλο να βγάλεις τα παπούτσια του αλλά επίσης είναι παραπάνω γυφτιά ο άλλος να καπνίσει μέσα σε ξένο σπίτι. Στη δεύτερη περίπτωση εγώ του λέω ευγενικά να βγει όξω να καπνίσει.

Πάντως αυτό με τα παπούτσια είναι συχνό φαινόμενο της Βόρεια Ελλάδας επειδή είναι επηρεασμένοι από τους βόρειους γείτονες μας που συνηθίζουν να βγάζουν τα παπούτσια τους στο σπίτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σε ελάχιστα σπίτια μου έχουν πει να βγάλω παπούτσια (όλα καθαρά ήταν εκτός από ένα που ήταν σούπερ χάλια - μέχρι και οι παντόφλες βρώμαγαν). Στο δικό μου σπίτι δεν το έχω ζητήσει ποτέ γιατί πάντα τα χαλιά τα βάζω σε μέρος που δεν πατιέται. Εντάξει, αμα έβρεχε έξω και έχω άνεση, θα πω να τα βγάλουν μην γεμίσει λάσπες το σπίτι αλλά και για να μην κρυώνουν τα πόδια τους από τις βρεγμένες κάλτσες. Αλλά τελευταία δεν έρχεται σχεδόν κανένας στο σπίτι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Στην Ιαπωνία και την Κορέα είναι must, όπου σου δίνουν και παντοφλάκια :D
Εμένα μου έχει συμβεί να μου ζητήσουν να βγάλω τα παπούτσια μόνο σε ένα σπίτι στη Γερμανία (Γερμανών), όπου και ένιωσα πολύ άβολα γιατί ήμουν επίσκεψη σε συνεργάτη του πατέρα μου και δεν ήξερα τους ανθρώπους για να τους δείξω και τις κάλτσες μου!
Εγώ δεν το κάνω ούτε νομίζω πώς θα το έκανα στο μέλλον, αν και συμφωνώ πως είναι πολύ πιο υγιεινό και άνετο! Πάντως με τους στενούς φίλους, συνήθως βγάζουμε τα παπούτσια για άνεση (π.χ. θες να κάτσεις οκλαδόν στον καναπέ βραδερφέ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μη την πω τη μλκ γμτ αλλά μια ωραία ιδέα είναι να βγάζουν τα ρούχα κ να κάθονται με τα παπούτσια!!!!:whistle::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μη την πω τη μλκ γμτ αλλά μια ωραία ιδέα είναι να βγάζουν τα ρούχα κ να κάθονται με τα παπούτσια!!!!:whistle::teasing:

Και μετά να τους στήνουμε στα τέσσερα και να κάνουμε όοοολοι μαζί στο στέκι, ομαδικές εμπειρίες της πίσω πόρτας.

Να δεις για πότε αλλάζεις την άποψη, τους βάζεις να βάλουν τα ρούχα και να βγάλουν τα παπούτσια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και μετά να τους στήνουμε στα τέσσερα και να κάνουμε όοοολοι μαζί στο στέκι, ομαδικές εμπειρίες της πίσω πόρτας.

Να δεις για πότε αλλάζεις την άποψη, τους βάζεις να βάλουν τα ρούχα και να βγάλουν τα παπούτσια!:P
χαχαχα!!!!:clapup::clapup:Ομολογώ ότι ήταν πολύ πετυχημένο, αν και δεν έχασες την ευκαιρία να μου την πεις! Ωστόσο ο τρόπος σου ήταν έξυπνος.:)
ΥΓ. Υπό αυτές τις συνθήκες καλύτερα να βγάζουν τα παπούτσια!Μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να βγάζουν τα παπούτσια , για λόγω υγιεινής περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υγιεινής ποιου?

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
υγιεινής ποιου?

:worry:

Αυτού που έχει το σπίτι , φαντάζεσαι να έρχεται ο άλλος σπίτι σου και να έχει πατήσει λάσπες ,όλες τις βρομιές.Αυτό μόνο υγιεινό δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτού που έχει το σπίτι , φαντάζεσαι να έρχεται ο άλλος σπίτι σου και να έχει πατήσει λάσπες ,όλες τις βρομιές.Αυτό μόνο υγιεινό δεν είναι.
αν βγαλω τα ιδρωμενα παπουτσια μου
θα καταλαβεις ποιου υγεια θα εχει προβλημα,..:confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
αν βγαλω τα ιδρωμενα παπουτσια μου
θα καταλαβεις ποιου υγεια θα εχει προβλημα,..:confused::worry:

Καλά υποτίθεται ότι τα πόδια ούτε ιδρωμένα θα είναι ούτε βρόμικα :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Για να βγαλει τα παπουτσια του καποιος, ακομα κι αν ειναι ο καλυτερος σου φιλος, θα πρεπει να του το ζητησεις.
Στην Νοτια Κορεα, ολοι ανεξαιρετως βγαζουν τα παπουτσια τους, σε οποιο σπιτι κι αν πανε, επειδη ειναι εθιμο και
γνωστο στους παντες.
Εγω παντως, οσο κι αν ηθελα να μην διαφερω, αισθανθηκα καπως, οταν απαιτησαν να βγαλω τα παπουτσια μου.
Νομιζω οτι ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος, κι αν καποιος το απαιτησει, μπορει να χασει και ολους τους
μεχρι τοτε επισκέπτες του.
Αν ειχε δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
να τα βγαζουν γιατι κοψομεσιαστικα να τιναζω τα χαλια....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πιο πρακτικο ειναι να βαζουν οι επισκεπτες σακουλες στα παπουτσια οπως στα νοσοκομεια ή τις βιομηχανιες:P

και δεν λερωνεις τιποτε,,και δεν μυριζεις τιποτε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top