Τα πάντα περι πεθερικών και πεθερόπληκτων!

Ποιά πρέπει να κυριαρχεί στην καρδιά ενός άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Ειμαι γυναίκα και λέω νύφη

    Ψήφοι: 23 42.6%
  • Ειμαι άνδρας και λέω νύφη

    Ψήφοι: 12 22.2%
  • Ειμαι γυναίκα και λέω μάνα

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • Ειμαι άντρας και λέω μάνα

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Ποιος μπορεί να τα βάλει με αυτά τα δύο θηρία;

    Ψήφοι: 13 24.1%

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
να τα κρατησουμε και τα δυο.. :)
επειδη το θεμα με απασχολει ιδιαιτερα :P ακουω διαφορες συζητησεις απο ψυχολογους και διαβαζω αρκετα αρθρα επι του θεματος..
ενα απο τα βασικα που εχω ακουσει απο μια πολυ καλη και συγκροτημενη ψυχολογο (στα δικα μου τα ματια τουλαχιστον) ειναι οτι η μητερα αγοριου που ανακατευεται υπερβολικα ειναι προβληματικη.. με την εννοια οτι φοβαται οτι θα χασει το παιδι της και γαντζωνεται επανω του, δημιουργωντας του προβλημα στην καινουρια ζωη που παει να ξεκινησει.. ενω, αντιθετα, αυτο που θα επρεπε να σκεφτεται ειναι οτι "ειμαι χαρουμενη που μεγαλωσα εναν σωστο ανθρωπο που θα κανει τωρα τη δικη του οικογενεια και εγω επιτελους θα μπορεσω να αναπληρωσω το χαμενο χρονο με το συζυγο μου"..
λογια της ψυχολογου παντα, οχι δικα μου.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μακριά και από τις δύο............:):):)


Κάτσε ρε τσίφ αν λέω άν παντρευτείς τι θα επέλεγες; τι θα διάλεγες την μάνα σου; ή την γυναίκα σου;

Ποιά θα υπεράσπιζες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ο σκοπος δεν ειναι να διαλεξει καποιος.. το σωστοτερο και το πιο υγιές ειναι να συνυπαρχουν αρμονικα.. αλλωστε καμια δεν ειναι εκει για να διωξει την αλλη (ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να ειναι).. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα δεν με απασχολει... Εκει που ζει η μανα μου....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάτσε ρε τσίφ αν λέω άν παντρευτείς τι θα επέλεγες; τι θα διάλεγες την μάνα σου; ή την γυναίκα σου;

Ποιά θα υπεράσπιζες;:hmm:
AΝ γινόταν αυτό ποτέ Μάνια μου δεν θα με ένοιαζε καθόλου.
Αστες να βρουν μόνες τους την άκρη αρκεί να μη με σκοτίζει καμιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είναι πολύ λεπτή η γραμμή ισορροπίας ανάμεσα στη πεθερά και τη νύφη...σαφώς και ο άντρας παίζει το ρόλο του, που καλόν είναι να είναι συμβιβαστικός.
ούτε να υποστηρίζει τη μία συνέχεια, ούτε την άλλη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως είναι δύο έννοιες εντελώς αντίθετες και δεν χωράνε σύγκριση.
Πιστεύω πως θα πρέπει οι σχέσεις τους να είναι καλές, αλλά και ακόμα αν δεν είναι, καμιά από τις δύο δεν πρέπει να απαιτεί πράγματα από τον άντρα που πότε θα στερείται η μία και πότε η άλλη.
Για παράδειγμα να απαιτεί η μάνα πχ την Κυριακή να φάνε μαζί και ενώ η γυναίκα δεν θέλει, η οικογένεια του άντρα να τον στερείται.
Χρόνος υπάρχει για όλους.
Αλλά μάνα είναι μόνο μία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Για παράδειγμα να απαιτεί η μάνα πχ την Κυριακή να φάνε μαζί και ενώ η γυναίκα δεν θέλει, η οικογένεια του άντρα να τον στερείται.
Χρόνος υπάρχει για όλους.
Αλλά μάνα είναι μόνο μία:)

Εχω την καλύτερη λύση φίλε μου Αρκτούρε...
Στέλνεις τη γυναίκα σου να φάει με τη μάνα σου, κι εσύ πας για φαγητό με την παρέα και μετά στο γήπεδο, και μετά στο μπαράκι για μπύρες.... κι έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι.


:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?
Άλλο μάνα και άλλο νύφη, διαφορετική είναι η αγάπη και στην μια και στην άλλη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εχω την καλύτερη λύση φίλε μου Αρκτούρε...
Στέλνεις τη γυναίκα σου να φάει με τη μάνα σου, κι εσύ πας για φαγητό με την παρέα και μετά στο γήπεδο, και μετά στο μπαράκι για μπύρες.... κι έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι.


:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Ναι. Και αν πλακωθούνε, παράτα εσύ τα ουζάκια και την καλή παρέα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι. Και αν πλακωθούνε, παράτα εσύ τα ουζάκια και την καλή παρέα..:D
Κι αν πλακωθούνε άστες να βγάλουν τα μάτια τους.
Εσύ τα ουζάκια σου.......:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
και τις δυο σχέσεις κρατάς και τις δύο μεριές υποστηρίζεις...Δε λέω...υπάρχουν μανάδες που είναι υπερβολικές..Πρέπει να κάτσουν να σκεφτούν πως όταν και αυτές παντρεύτηκαν πήραν τον γιο από την μάνα..Και το ίδιο θα συμβεί και σε αυτές..θα υπάρξει κάποια που θα τους πάρει τον δικό τους γιο...Είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό νομίζω...δεν υπάρχει λόγος για συγκρούσεις...

Από την άλλη πιστεύω πως η "στενοχώρια" που "χάνεις" ένα παιδί από δίπλα σου θα έπρεπε να είναι ίδια.Είτε παντρεύεται η κόρη σου είτε ο γιος σου.

Ευτυχώς στην οικογένειά μου δεν είχαμε τέτοια κρούσματα...Η γιαγιά μου αγαπούσε σαν κόρη της τη μητέρα μου και δεν είχαν τσακωθεί ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως είναι δύο έννοιες εντελώς αντίθετες και δεν χωράνε σύγκριση.
Πιστεύω πως θα πρέπει οι σχέσεις τους να είναι καλές, αλλά και ακόμα αν δεν είναι, καμιά από τις δύο δεν πρέπει να απαιτεί πράγματα από τον άντρα που πότε θα στερείται η μία και πότε η άλλη.
Για παράδειγμα να απαιτεί η μάνα πχ την Κυριακή να φάνε μαζί και ενώ η γυναίκα δεν θέλει, η οικογένεια του άντρα να τον στερείται.
Χρόνος υπάρχει για όλους.
Αλλά μάνα είναι μόνο μία:)

Κιάν η νύφη πηγαίνει τις κυριακές όπως λέει η μάνα είναι μόνο μια, ερώτηση η μάνα της κοπέλας πότε θα πάει να φάει κυριακή στην μάνα της; και μια ακόμα ερώτηση: Αν η νύφη πηγαίνει για φαγητό και η μάνα του δεν πατάει ποτέ το πόδι της στο σπίτι του γιού της γιατί λέει ότι είναι υποχρεωμένη να πηγαίνει τότε τι γίνετε;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τίθεται θέμα κυριαρχίας...
Πρόκειται για δύο πρόσωπα με ρόλους διαφορετικούς που τυγχάνουν ή τουλάχιστον θα πρέπει να τυγχάνουν αγάπης, διαφορετικής όμως -μητρική η σχέση με τη μητέρα, ερωτική η σχέση με τη σύζυγο. Αν οι δυο γυναίκες σέβονται, η κάθεμια από την πλευρά τη, τη σχέση που ο άνδρας έχει με την άλλη και ο άνδρας-συνδετικός κρίκος έχει συναίσθηση της διαφοράς των δύο αυτών ρόλων, τότε δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα...

Επί του ερωτήματος τώρα, επιλέγω έναν καλό γάμο και μια καλή σχέση με τη μητέρα του άνδρα που αγαπώ και που έχω επιλέξει να είναι δίπλα μου για μια ζωή. Αν είχα την υποψία ότι θα επρόκειτο να τεθεί θέμα "κυριαρχίας" τότε μάλλον δε θα επέλεγα το συγκεκριμένο άνθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τίθεται θέμα κυριαρχίας...
Πρόκειται για δύο πρόσωπα με ρόλους διαφορετικούς που τυγχάνουν ή τουλάχιστον θα πρέπει να τυγχάνουν αγάπης, διαφορετικής όμως -μητρική η σχέση με τη μητέρα, ερωτική η σχέση με τη σύζυγο. Αν οι δυο γυναίκες σέβονται, η κάθεμια από την πλευρά της τη σχέση που ο άνδρας έχει με την άλλη, και ο άνδρας-συνδετικός κρίκος έχει συναίσθηση της διαφοράς των δύο αυτών ρόλων, τότε δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα...

Ξερεις εδώ όμως υπάρχει πρόβλημα, ή η μία ή η άλλη είναι προβληματική δυστηχώς:/:

Οι σχέσεις αυτών των δύο δεν πρόκειτε να αλλάξουν σε εκατομύρια χρόνια, αφού είμαι σήγουρη ότι στα παλαια χρόνια θα τσακώνονταν και τότε ποιά θα φάει το ρόπαλο στο κεφάλι απο τον άντρα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι θέμα ανθρώπινου χαρακτήρα, γι' αυτό και δε θα πρέπει να κάνουμε γενικεύσεις του τύπου πάντα η σχέση νύφης-πεθεράς είναι προβληματική...

Εξάλλου, όπως ανέφερα και παραπάνω, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να επιλέξω για σύντροφό μου κάποιον του οποίου η μητέρα δε θα ενέκρινε την επιλογή του, δηλαδή εμένα, ακόμα και αν αυτός "τασσόταν ξεκάθαρα με το μέρος μου" -η φράση μπήκε σε εισαγωγικά γιατί δε μου αρέσει καθόλου. Έχω ανάγκη την αγάπη και τη συμπάθεια του ανθρώπου που έφερε στον κόσμο τον άνδρα που αγαπώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι θέμα ανθρώπινου χαρακτήρα, γι' αυτό και δε θα πρέπει να κάνουμε γενικεύσεις του τύπου πάντα η σχέση νύφης-πεθεράς είναι προβληματική...

Εξάλλου, όπως ανέφερα και παραπάνω, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να επιλέξω για σύντροφό μου κάποιον του οποίου η μητέρα δε θα ενέκρινε την επιλογή του, δηλαδή εμένα, ακόμα και αν αυτός "τασσόταν ξεκάθαρα με το μέρος μου" -η φράση μπήκε σε εισαγωγικά γιατί δε μου αρέσει καθόλου. Έχω ανάγκη την αγάπη και τη συμπάθεια του ανθρώπου που έφερε στον κόσμο τον άνδρα που αγαπώ...


Πραγματικά καμάρι μου σου έυχομαι η πεθερά σου να είναι όπως θές πραγματικά, καμιά φορά όμως όταν αγαπάς έναν άνθρωπο τον δέχεσε και ας μην έχεις πολλύ καλή σχέση, άν χωρίσεις ή δεν είσαι με κάποιον που αγαπάς λόγο της μάνας του τότε είναι σαν να περνάει το δικό της, δεν είναι καθόλου σωστό αυτό, δυστηχώς:/:

Ειναι κρίμα να χαραμίζεις έναν έρωτα μεγάλο, άσε που καμιά φορά δεν ξέρεις τι προκείπτει μετά, ξέρεις αυτά δεν φένοντε πάντα με την μια, καμιά φορά βγαίνουν προβλήματα απο κεί που δεν το περιμένεις και τοτέ δεν ελέγχετε έυκολα δυστηχώς:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θεωρώ οτι ο χαρακτήρας της μάνας διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό και το χαρακτήρα του παιδιού, και ιδιαίτερα του γιού της. Αυτό σημαίνει οτι ένας άντρας με καλά χαρακτηριστικά έχει μια μάνα επίσης με καλά χαρακτηριστικά. Έπειτα, μια προβληματική μάνα έχει σαν συνέπεια και μια προβληματική σχέση μάνας - γιού. Από αυτά και μόνο θεωρώ οτι το καλύτερο για τις "νύφες" είναι να εξετάζουν το χαρακτήρα του άνδρα που πρόκειται να παντρευτούν.
Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου (καλά δεν συζητάμε για το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου) πολλές φορές και μόνο στη σκέψη της σχέσης νύφη-πεθερά (κι εμένα στο ρόλο της νύφης προφανώς) φρικάρω. Δε νομίζω όμως ότι η πεθερά θα έρθει "ουρανοκατέβατη", θεωρώ ότι όσο καλός είναι ο άνδρας τόσο καλή και η μητέρα του. Με αυτό το σκεπτικό πιστεύω οτι είναι δυνατή μια ισορροπία.
Και προφανώς δε γίνεται να συγκριθεί η μάνα με τη νύφη, ούτε καν εγώ δε μπορώ να συγκρίνω, πόσο μάλλον ένας άντρας που βρίσκεται στη μέση. Θεωρώ οτι όσοι άντρες απαντούν ειλικρινά ή το ένα ή το άλλο μάλλον δεν είναι οι ίδιοι τοσο ισορροπημένοι...
Σε ένα γάμο δε χωράνε ανταγωνισμοί του στυλ "η δικιά μου και η δικιά σου μάνα" κσι θα έφευγα από ένα γάμο αν παρατηρούσα οτι η μητέρα του συζύγου προσπαθούσε να εισβάλει στη ζωή μας (και προφανώς ο σύζυγος την άφηνε) γιατί πολύ απλά αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται . Αν σου κάτσει λοιπόν κάτι τέτοιο τα μαζεύεις και φεύγεις, καλύτερα μια ζωή μόνη παρά μια ζωή προβληματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
στη θεωρια παιδακια ειναι ολα ωραια και καλα.:worry:
στην πραξη ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα.:worry:
εδω και χρονια γενιες ολοκληρες υπομενουν την πεθερα (ειτε αυτη ειναι απο του αντρα την πλευρα ειτε απο της γυναικας) και οχι μονο δεν σηκωνονται να φυγουν οπως ειπαν οι προλαλησαντες πιο πανω...αλλα καθονται και τα ανεχονται γιατι απλα αγαπανε το συντροφο τους ασχετα αν αυτος παιρνει θεση η οχι.:worry:
και αντε αν υποθεσουμε οτι μια κοπελα βρισκει τον τελειο αντρα με την τελεια πεθερα:D και στην πορεια η κοπελα παθαινει ενα θεμα υγειας σοβαρο η τελεια πεθερα μετα δεν θα γινει μεγαιρα;:worry: τι θα κανει τοτε η κοπελα;
πολυ λιγες πεθερες ...μια στις εκατο ειναι αυτες που θα εχουν τη νυφη καλυτερα κι απο παιδι τους και ειδα με τα ματια μου μια τετοια και σταυροκοπιομουν...ελεγα δεν ειναι δυνατον!!!:confused::confused::confused:
το θεμα ειναι να κραταει τις ισορροπιες ο αντρας αναμεσα στη μανα του και στη γυναικα του για να μην εχει ουτε η μια προβλημα ουτε και η αλλη. πχ οταν θα πει κατι ασχημο η μανα του για τη γυναικα του να της κοψει τον αερα και αντιστροφως.
ετσι θα ναι ολοι ευτυχισμενοι και αγαπημενοι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
στη θεωρια παιδακια ειναι ολα ωραια και καλα.:worry:
στην πραξη ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα.:worry:
εδω και χρονια γενιες ολοκληρες υπομενουν την πεθερα (ειτε αυτη ειναι απο του αντρα την πλευρα ειτε απο της γυναικας) και οχι μονο δεν σηκωνονται να φυγουν οπως ειπαν οι προλαλησαντες πιο πανω...αλλα καθονται και τα ανεχονται γιατι απλα αγαπανε το συντροφο τους ασχετα αν αυτος παιρνει θεση η οχι.:worry:
και αντε αν υποθεσουμε οτι μια κοπελα βρισκει τον τελειο αντρα με την τελεια πεθερα:D και στην πορεια η κοπελα παθαινει ενα θεμα υγειας σοβαρο η τελεια πεθερα μετα δεν θα γινει μεγαιρα;:worry: τι θα κανει τοτε η κοπελα;
πολυ λιγες πεθερες ...μια στις εκατο ειναι αυτες που θα εχουν τη νυφη καλυτερα κι απο παιδι τους και ειδα με τα ματια μου μια τετοια και σταυροκοπιομουν...ελεγα δεν ειναι δυνατον!!!:confused::confused::confused:
το θεμα ειναι να κραταει τις ισορροπιες ο αντρας αναμεσα στη μανα του και στη γυναικα του για να μην εχει ουτε η μια προβλημα ουτε και η αλλη. πχ οταν θα πει κατι ασχημο η μανα του για τη γυναικα του να της κοψει τον αερα και αντιστροφως.
ετσι θα ναι ολοι ευτυχισμενοι και αγαπημενοι.:P

Ναι και μετά ξεκινάει η μουρμούρα, όλο την μάνα σου βλέπεις και μένα δεν με νοιάζεσε...

ή όλο την γυναικούλα σου κοιτάς και εμάς μας ξέγραψες αλλα βέβαια εκείνη μάγια σου κάνει και στραβόθηκες...

Στο τέλος αρχίζει η καταδίκη του άμυρου του ανθρώπου που είναι στην μέση, άστα βράστα Βάσω καμιά δεν είναι ικανοποιημένη, το κακό είναι ότι πάντα η μια απο τις δύο είναι το καρφί, η μάνα μου έχει σαν παιδιά της πραγματικά νύφες και γαμπρούς τα πάντα να κάνει να φτιάξει φαί να καθαρίσει αλλα η νύφη μου είναι :mad: να μην πώ τώρα γιατί θα φανώ κακιά, έχει καταταλεπωήσει την μάνα μου η μόνη που το κάνει αυτό οι ΄γαμπροί την αγαπάνε την μάνα μου η νύφη μου τα χάλια της τα μάυρα έχει:mad:

Δυστηχώς ισσοροπία δύσκολα βρήσκεις:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top